Nummer 49. Zondag 18 Juni 1899. Tweede Blad. Bekendmaking. NI). Frankrijk Duitschlaiul. Servie. Amerika. BINNENLAND. Zij, die zich voor het volgend Jkwartaa op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. u De Burgemeester der gemeente Waalwijk breFgt ter kennis van belanghebbenden, dat zij," die wen schen deel te nemen aan liet in den aanstaanden winter alhier te geven voorbereidend militair on derricht zicli vóór 1 Juli aanstaande moe ten aanmelden ter Secretarie alhier. Toegelaten worden de jongelieden tusschen den 16- en 24jarigen leeftijd. Waalwijk, 13 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat de collecte ten behoeve van het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden in deze gemeente zal plaats hebben op Maandag den 19 Juni aanstaande, welke collecte in de mildadigheid der ingezetenen wordt aanbevolen. Waalwijk, 17 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Het gemeentebestuur van Waalwijk; Gezien de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant van 31 Meijl. Provin ciaal bijblad no. 75. maakt bekend dat de eigenaars van hengstveulens, die zij ingevolge de bepaling van art. 2d van het regle ment ter bevordering van de paardenfokkerij in dit Gewest ter keuring wenschen aan te bieden, verplicht zijn daarvan voor 1 Juli a.s. aangifte te doen bij het gemeentebestuur voornoemd. Waalwijk, 15 Juni 1899. Het Gemeentebestuur, K. DE VAN DER SCHUEREN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat voor 15 Juli a.s. door Burgemeester en Wet houders wordt opgemaakt de voorloopige lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, op welke lijst worden ge bracht de namen van a. hen, die op de laatst vastgestelde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de eischen, gesteld in ait. 6 van het reglement nl. dat uien lo. kiezer zij van leden van den Raad der ge meente waar de Kamer is gevestigd: 2o. aldaar bestuurder of medebestuurder zij, en gedurende ten minste 12 achtereenvolgende maanden geweest zij, van een bedrijf van handel of nijverheid. b. hen, die van hunne aanspraak om op die lijst te worden geplaatst schriftelijk hebben doen olijken en noodigt mitsdien de de belangheb benden uit, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voorkomen, maar, als voldoende-aan de hierboven onder lett. a vermelde vereischten, aanspraak kunnen maken om op de lijst te worden geplaatst, daai van voor 1 Juli a.s. ter Se cretarie aangifte te doen, alwaar het formulier daartoe verkiijgbaar is. Waalwijk 16 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Te Brest worden toebereidselen gemaakt voor Dreyfus' ontvangst en zijn verschijning voor den krijgsraad. De gendarmerie te Renues wordt met 100 man versterkt, terwij! een escadron cavalerie en politieagenten uit Paiijs woiden verwacht en de burgemeester heelt een proclamatie doen aanplakken, waarin de bevolking tol kalmte en rust wordt wordr aangemaand. De prefect der marine te Brest heeft be velen gekregen, betreffende Dreyfus en zijn ontscheping. De „Sfax" met Dreyfus aan boord zal tusschen 20 en 22 dezer de Azoren aandoen, om er steenkolen in te nemen en instructies uit Frankrijk af te wachteu en vervolgers de reis voortzetten. Met het oog op troebelen van de zijde der antisemieten worden te Brest strenge maatregelen van orde genomen en, wanneer betoogingen worden op touw gezet, zullen de aanleggers voorbeeldig gestralt worden. Gereraal Giletta de Saint Joseph, die onder verdenking van spionnage te Nice is gearre steerd op specialen last van den minister van oorlog, heeft bekend, spionnendiensten voor Italië in de Zee-Alpen te hebben verricht van 24 Mei af. In 1889, toen hij nog kapitein was, was hij reeds eenmaal deswege gearre steerd, doch wegens gebrek aan bewijs losgelaten. Hij zal thans voor de rechtbank te Nice terechtstaan. Parijsolie tentoonstelling 1900. Internatiouale religieuse tentoonstelling. Zij zal gebouwd worden in het verlengde van de „Avenue de la Grande-Armée, op een terrein van eene uilgestrektheid van 50 hec taren; 50 hectaren genoeg om te begrijpen, welk een reusachtig geheel de orga- nisaters, zoo vol van dit verheven werk, ho pen te in t leven te roepen. De plaats bevindt zich dus slechts een kwartier van het station van Saint-Lazare te weten van het centrum van Parijs. Een dubbele tramweg en automo- bielendienst zal er heen voeren, hetzij langs het Bois de Boulogne of langs de boulevards, die aan de triomfboog grenzen. De liefheb bers van een tochtje op de Seine, kunnen zich bij een bocht van die rivier inschepen, en voor hen de heerlijkste wijken van Parijs en zijn lachend stadsgebied zien passeeren. Men zal in deze religieuse tentoonstelling binnenkomen, door eene monumentale zuilen gang, waaraan zijdelings twee paviljoenen grenzen, waarin een geneeskundige dienst en een post- eu telegraafkantoor is opgericht. Vlak tegenover den ingang is een groot bassin met menigvuldige fonteinen, omgeven door een kruisberg van bretonsteen, bezijden waarvan zich een volledig museum van chris telijke kunst bevindt schilder- beeldhouw werk, bouwkunst, en daarnaast eene industri- eele tentoonstelling van christelijke kunst. Verder verheft zich de bewonderenswaar dige basiliek van St. öophia, een der wonderen van de christelijke bouwkunst. Deze basiliek, zeer juist weergegeven, zal als 't ware de cata comben St. Sophia beschuiten, en zal gesticht worden tusschen twee verschillende steden, rechts een gothieke stad, waar zich panorama's en diorama s bevinden, die de voornaamste epi sodes uit het Christendom voorstellen links een romciosche stad, eveneens met panora ma s, die U de miraculeuse tooneelen uit het leven van Onzen Fleer voor den geest roepen. Achter de Basiliek verheft zich majestueus een toren van 120 meier, op welks top zich een monumentaal kruis van licht doorschij nende tichelsteenen in de lucht verheft, welks verlichting schitterende stralen, kilo meters ver van zich zal afwerpen. Het effect zal machtig zijn, en van eene nog grootere religieuse kracht, dan dat het zou komen van eene afgezonderde plaats, geheel verwijderd van iedere wereldlijke aanraking. Een carrillon na eens vroolijk dan weder om plechtig door zijne (luizende verschillende tonen, zal de indrukken van den toeschou wer nog vermeerdereu. Aftn den eenen kaut van den toren, zal een gedeelte van het terrein gereseveerd worden voor de nabootsing van pelgrims tochten aan den anderen kaut strekken zich verschillende instellingen uit de missiën uit. Het zal hoogst interrestaut zijn den waren staat der missies uit alle decleu der wereld te kunnen beschouwen, en men zal door deze tentoonstelling de ontelbare moeielijkheden kenuen die overwonnen zijn en nog te over winnen blijven en van deze voorstelling zal een nieuwe en kolossale opwelling voor de voortplanting des geloofs het gevolg zijn- Wat zullen wij nog meer op genoemde tentoonstelling zien De voornaamste monu menten uit het Christendom, die zoovele millioenen pelgrims tot zich hebben getrokken, zooals de Catacomben, het Heilig-graf, het huisje van Nazareth enz. zullen er zijn, allen daargesteld in zuivere nabootsing. Wij zullen er zien uitgestrekt panorama's van de vervolging en den marteldood der der eerste Christenen, in éen woord der triomf van het ware geloof. Wij zullen er vooral, met een onuitspreke lijke aandoening zien de voorstelling van de treffendste herinneringen, hel leven en den dood van den Verlosser. Zoo zal de interna tionale religieuse tentoonstelling van 1900 zijn. Alle maatregelen, voor muziekuitvoeringen zijn genomen, en alle middelen der kunst zullen aangewend worden met een geheel, een kracht en een grootschheid, tot heden nog niet tot werkelijkheid gebracht. Er zullen uitvoeringen zijn vaD de grootste meesterstukken der religieuse kunst te be ginnen met den Gregoriaanschen zang in al zijne heerlijkheid. Meu kan niet dankbaar genoeg zijn jegens hen die er het idee toe gehad hebben, wat zeg ik het vernuft, eeti werk van zulk een grootheid en uitgestrektheid en ter zelfder tijd zulk een troostvol werk te hebben kunnen uitdenken. Laten wij ons verheugen, er getuigen van te zijn. B. P. PARIJS, 16 Juni. Poinincaré heeft met alle geweld Barthou in zijn elftal willen op nemen en daartegenover den radicalen marine en landbouw gunnen, maar daar de iadicalen onder geen voorwaarde wilden weten van Barthou uit het miuisterie Méline is Poin- caré aan President gaan zeggen, dat hij van V£"'c:." po"->£rr sf.ag. STET1IN, 16 Juni. Bij het nabijgelegen plaatsje Züllchow is de pleizierstoomboot Bltlcher door de stoomboot Pölitz aangevaren en gezonken. Een aantal personen naar opgaaf dertig, verdionken 10 werden gered. BELGRADO, 15 Juni. Gisteren deden Albaneesche benden, van tweeduizend man geregelde Turksche troepen begeleid, een aanval op de Servische grens. De Servische boeren boden hardnekkigen tegenstand, en de snijd duurde den geheelen dag over een afstand van 20 kilometer. Van beide kanten zijn er verscheiden dooden en gewonden. De aanvallers vermeesterden drie wachthuizen en blokkkeeiden drie dorpen. De Servische autoriteiten zonden geregelde troepen erheen. Over het gevecht aan de Zapote op Luzon seint Otis „De truepen van generaal Lawtou hebben onder bevel van de generaals Wheaton en Ovenshine, die de streek ten zuiden van Bacoor bezet houden, een verkenningsfocht gedaan naar het westen en een eind naar het zuiden op de linie van de Zapote en deu weg naar Bacoor. De vijand schijnt te zijn teruggetrokken naar Imus en heeft de baai en de streek verlaten. „Het gevecht was zeer hevig, en wij kregen 19 dooden en 40 gewonden, de meeste bij het overtrekken van de Zapote. De vijand werd verdreven uit een zware en goed aan gelegde verschansing, die hij hardnekkig verdedigde. Hij had honderden dooden, waai van er vijftig begraven zijn. Hij zal vermoedelijk verder niet krachtig meer pogen stand te houden in de zuidelijke provinciën." Dit laatste seint Otis met andere woorden telkens, maar hij heeft tot nog toe bewezen een slecht ziener te zijn. Een gematigd Amerikaansch blad, de Philadelphia Ledger, zegt „Generaal Otis behaalt de eene schit terende overwinning na de audere, maar zij schijneu te lijken op schitterend vuurwerk en hebben geen blijvende uitwerking. De vijand verdwijnt alleen op het eene punt om op 't andere weer te verschijnen. Men merkt niet dat er veel terrein gewonnen wordt, als er gewonnen wordt. En evenmin is er verder over vrede gesproken sinds Aguinaldo een ultimatum heeft ontvangen om zich onvoor waardelijk over te geven. De oorlog woidt wanhopig gerekt, eu er zijn geen teekenen dat hij zijn einde nadert." Fin de gewone menschen in Amerika be grijpen er niets van, als ze den eenen dag hooren dat de Filippijners niet meer tot tegenstand in staat zijn, en den volgenden dag een Amerikaansch generaal hooren ver kondigen dat het laatste gevecht op echten ooi log leek. Te Manila is bericht ontvangen dat de opperbevelhebber van de Filippiirsche leger macht generaal Lima en zijn adjudant luite nant Paseo Roman den 8sten Juni door wachtpost eu van Aguinaldo in diens hoofd kwartier zijn doodgestoken. Generaal Luna was daarheen gegaan om met Aguinaldo een onderhoud te hebben, had een woordenwis seling met de schildwachts gekregen en toen zijn revolver uitgehaald. De soldaten staken daarop den generaal en zijn adjudant met de bajonet neer. Omtrent deu wervelstorm in Wisconsin melden nadere berichten dat te New Rich mond twee honderd menschen omgekomen en duizend gewond zijn en vele huizen ver brand zijn. Iemand die te Stillwater in Mi- naesota uit New Richmond is aangekomen vertelde dat de stormwolk den vorm had van een trechter en pikzwart was. Men had geen middelen om den brand in vele huizen te blusschen en alle hoop om de menschen in de wrakhoopen te bevrijdeu was opgegeven. Op de Milwaukee, Wisconsin en Central spoorwegen zijn de spoorstaven op vele plaatsen weggeslagen en bruggen weggespoeld. Hier en daar zijn de laaggelegen landen door het regenwater ondergeloopen eu hebben de bewoners een goed heenkomen moeten zoeken. WAALWIJK, 17 Juni 1899. Examen. Met genoegen kunnen wij melden dat de heeren Michael en Hello beiden kweekelingen der Rijksnormaallessen alhier, welke onlangs de onderwijzers-acte behaalden, nu onk met gunstig gevolg het examen hebben afgelegd in de vrije- en orde oefeningen dergymuastiek. Pastoor Sprangers Met groole vreugde zullen onze parochiar gezien hebben, dat onze beminde pasto de Zeereervv. heer Jud. Sprangers weden te midden der zijnen is teruggekeerd, en kerkelijke bedieningen weer waarneemt. 1 reent zullen allen zich verheugen over d< terugkomst, en wij hopen dat het Z.Z.Eei gegeven zij voortaan van alle ziekten en teg< spoed bevrijd te mogen blijven, opdat hij zi voortdurend als voorheen, met al zijne krat ten aan zijue kudde zal kunnen wijden. De boeren op tie verpachtingen. Meermalen is het hier in den omtrek den laatsten tijd voorgekomen bij hooi- grasverpachtingen, dat de boeren niet bod voordat de notaris de 10 opcenten 1: vallen. Zelfs is het gebeurd, dat men den notai liet vertrekken, door in 't geheel niet bieden en bij verschillende gelegenhedi werden de notarissen gedwongen den pachte hun zin te geven, wilden ze niet onverricl terzake huiswaarts keeren. Nu lezen w omtrent deze aangelegenheid het volgende In een vergadering van notarissen van h arrondissement 's Hertogenbosch is beslote de wenschen der boeren in te willigen e voortaan den pachters bij de openbare ve pachtingen der hooilanden geen opcente meer in rekening te brengen. VoortaaD zal bij de uitbetaling der pacht penningen aan de pachters 8 pCt. ingehoude worden voor noodzakelijke onkosten, salar van deu Dotaris enz. Doelen „Willem Teil." De Doelen „Willem Teil" vroeger bij de heer J. Fransen, is thans gevestigd in de sierlijk aangelegden tuin van den heer Chri: Appels, tegenover het station alhier. Wij twijfelen niet of de leden zullen vel gezellige uurtjes in deze nieuwe plaat van bijeenkomst slijten. Te water geraakt. Gisteren namiddag geraakte het zoontje va den heer V. alhier al spelende te watei Op het geschrei van zijne makkertjes kwan spoedig eene vrouw de behulpzame ham bieden en redde hem uit zijn benarde positie Voordraelit over Zuid—Oost Texas. Wij vestigen de aandacht van het publiel van Waalwijk en omstreken op de populain voordracht over Amerika en de Nieuwi Hollandsche kolonie „Nederland" in Zuid- Oost-Texas, die de heer A. Wiegel, blijken achterstaande advertentie alhier zal houder op Donderdag 22 Juni a.s des 's avonds om 1 uur op de zaal „Musis Sacrum." Uit het feit, dat genoemde heer Wiege een half jaar zelf de toestanden heeft onder zocht, en afgaande op het succes in ander< plaatsen door hem behaald, durven wij gerus iets degelijks te verwachten en was er bi een vorige lezing over hetzelfde onderweq een talrijk publiek opgekomen wij twijfelei niet of dit zal thans niet in mindere mat< het geval zijn. Tweede Kamer. De Tweede Kamer he.lt het ontwerp tot afschaffing van de rijkstollen met 71 tegen 8 stemmen aangenomen na verwerping, met 65 tegen 14 stemmen van het amendement der heeren van Dedem en Schepel om de afschaffing tot de tollen te land te beperken. Met 54 tegen 28 stemmen werd voorts aangenomen het ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van een tramweg van Winschoten naar Belling- wolde. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp betreffende de visschershaven te Scheveningen, met 54 tegen 34 stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts aangenomen bet ontwerp betreffende de re geling der financieele gevolgen van het verval len der concessie Leiden—Woerden. Voor den aanvang van de beraadslaging over de Ongevallenwet stelden de heeren de Savornin Lohman. Schaepman, Bouman, de Waal Malefijt en Loeff voor, naar aanleiding van het door den heer Kuyper ingediende amendement, het ontwerp opnieuw naar de afdeelingen te verzenden, met opschorting van de beraadslaging. Atjeh. Donderdag ontving de regeering het volgend officieel telegram uit Atjeh. „Bij tochten onder den commandant van Segli in de Pedirstreek tegen benden van Toekoe Mohamad is een fuselier gesneuveld en bekwam eeu officier een schampschot. Generaal van Heutsz is door Samalauga naar de Paseistreek getrokken, alwaar een uitge breide beweging van aanhangers van Tengkoe Tapa is ontstaan." Een regeeriugstelegram van Vrijdag uidt

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5