Nummer 51. Zaterdag 24 Juni 1899 22e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Examen-commissiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER: Waalwijk. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. (Vervolg-). Lederhandel. Het jaar 1898 was wederom ongunstig voor de looie rijen in zoolleder. In het begin van het jaar kwam er eene stijging in de huidenprijzen, die geruimen tijd aan hield. De prijs der prima gezouten huiden vermeerderde zelfs met 8 cent per KG., die der dito droge huiden met ongeveer hetzelfde bedrag. Voor de gezouten hui den gaf dit een opslag van pl. m. f 2.20 a f 2.40 voor de droge eene van nagenoeg f2.per huid. De looiers hielden hiermede natuurlijk rekening en deden slechts bescheiden inkoopen. In de verwachting, dat de leerpijzen nu toch óók zeker zouden rijzen, werd men, helaas, teleurgesteld. Men had zelfs veel moeite de oude prijzen te kunnen handhaven en vele fabrikanten konden geen flinke partijen afzetten, zonder concessies te doen zoowel in prijzen als in voorwaarden van betaling. In de maand September kwam wel weer een daling in de huiden, doch deze was niet voldoende om tot flinke inkoopen uit te lokken, wijl de lederprijzen vol strekt niet loonend waren. De hoofdoorzaak van dezen droevigen toestand moet gelijk wij ook reeds in ons vorig verslag vermeldden, vooral gezocht worden in de enorpie en ongelijke con- curentie met het buitenland, dat h^er maar vrij, zonder eenig recht, zoolleer kan invoeren, dat nog meestal ter wille der zwaarte, bedriegelijk met looistoffen, en dik wijls ook met andere nog meer schadelijke ingrediënten, is overladen. Tegen zulke misbruiken is het wanhopig strijden en reikhalzend ziet men uit naar wettelijke en afdoende maatregelen ter beteugeling daarvan. De prijzen van het zooileder, over het geheel, weer iets lager dan verleden jaar, varieerden in de wichten van 1u/h KG van f 1.40 a f 1.54 naar gelang van quali- teitin de wichten van 19/2o KG. van f 1.40 a f 1.55 terwijl voor die van 2%4 KG. f 1.45 a f 1.55 per KG. besteed werd. Handel in Schors. Hoofdzakelijk GELDERSCHE SCHORS. De campagne in 1898 opende zich aanvankelijk met eene kleine prijsverhooging, die, de betrekkelijk duurdere pachtsommen der bosschen in aanmerking genomen, niet onbillijk genoemd kan worden. De toestanden der looierijen waren echter van dien aard, dat de looiers en bijgevolg ook de schorshandelaren, hunne inkoopen tot discrete behoeften beperkten. Het noodwendig ge volg hiervan was, dat de prijzen der schors 10% tot 15% terugliepen en zelfs diverse partijen prima waar onverkocht bleven. Deze prima voorraden zullen na tuurlijk in het voorjaar wel aangeboden en opgeruimd worden, doch wat de mindere qualiteiten betreft, mag men veilig aannemen, dat een groot quantum onver kocht zal blijven. Dat de boschkoopers hiermede re kening zullen houden, spreekt van zelf. Men verwacht dan ook algemeen, dat de schorsprijzen in 1899 nog weder belangrijk zullen dalen. De prijzen in het begin der campagne van 1898 waren: Voor prima Graafschapper f4.10 a f4.20 Veluwer -3.80 a f3.90 afwijkende soorten - 3.20 a f 3.35 per 65 KG. gehakt en vrij stroom. Zooals de zaken nu, begin 1899 staan, komt de daling der schorsprijzen zeker ten goede aan de looiers, doch voornamelijk aan die, welke het oude systeem van eiken schors looiing nog toepassen. Waar het echter heen moet met de boeren en landbouwers uit de Noordelijke provinciën, die in de akkermaalschors hun bestaan zoe ken, begrijpen wij niet. Onverklaarbaar is het ons verder, dat de groote grondbezitters aldaar, die, hoewel het vrijhandelstelsel toegedaan, toch beschermende rechten 1 op de producten van den landbouw willen zien toege past, niet meer bij de regeering aandringen op het heffen van inkomende rechten op schors en andere looi- middelen, welke, onzen handel en industrie ten verder- ve, in verbazend groote hoeveelheden uit Frankrijk, Bel gië en Duitschland, hier maar vrij worden ingevoerd. De grondbezitters in de eerste plaats en de bosch pachters, schorshandelaars en looiers zouden daarmede ten zeerste zijn gebaat. Handel in vreemde looimiddelen. Wat in ons vorig verslag over vreemde looimiddelen gezegd wordt, is voor het afgeloopen jaar eveneens van toepassing. De schors moet hoe langer hoe meer het veld ruimen voor de vreemde looimiddelen als garouille, Valonea, quebracho, Mirabolanen, Dividivi en verschillende ex tracten. Zelfs de uitmuntende Fransche schors, die altijd zoo gezocht was, begint van lieverlede de looie rijen minder te interresseeren, daar ook de looiers, die het langst aan het oude systeem gehecht bleven, en zich afkeerig toonden voor iedere hervorming, einde lijk gaan inzien, dat in onzen tijd van scherpe concur rentie niet alleen goed werk moet worden geleverd, maar ook vlug, en in den korst mogelijken tijd. Aangaande den handel in garouille, Valonea, enz. valt niet veel interressants mede te deelen. In den aanvang der campagne waren de prijzen van garouille iets hooger dan verleden jaar. In den zomer echter daalden zij weer, zoodat over het geheel, de toestand station- nair genoemd kan worden. Daar de oogst in Valonea in 1898 nog al beduidend minder was dan vorige jaren, kon eene prijs verhoo ging van dit artikel niet uitblijven. De prijs vermeer derde ongeveer met 8%, zoodat genoteerd werd van f 6.90 tot f 7.50 de 50 KG. De vraag naar inferieure kwaliteiten als refuso, cara- manien en de Syrische was zeer onbeduidend. Nog altijd zoekt men, vooral in Duitschland en Frank rijk, naar eene geschikte methode voor de looistof be paling. De resultaten der verschillende en vele experiences schijnen tot heden nog niet gunstig genoeg geweest te zijn, om ze als basis voor eene eenigzins proefhoudende methode te kunnen aanwenden. Granen. De opbrengst van den oogst in 1898 was zeer over vloedig, terwijl de kwaliteit, over het algemeen, puik genoemd mocht worden. De aanvoer en handel in buitenlandsche granen was wederom zeer aanzienlijk. Ook groote hoeveelheden Amerikaansch meel werden aangevoerd, dat meestal aan lagere prijzen dan het inlandsche werd aangeboden. Tengevolge van den Ame- rikaansch-Spaanschen oorlog en de daarmede in ver band staande speculatiën stegen de prijzen, in het voor jaar aanzienlijkin den zomer echter liepen zij tot ongeveer het oude niveau terug. De prijzen varieerden circa als voigt: Ristarwe f 8.50 tot f 11.50 per 80 KG Roode tarwe - 7.50 - 10.50 80 Witte tarwe - 8.- 10.50 80 Rogge - 4.50 - 6.50 75 Gerst - 3.50 - 4.50 65 y Haver - 7.50 - 8.50 100 Voeder-erwten - 4.50 - 6.80 Koolzaad - 8.- 9.Hectol. De aanvoer in de haven, alsmede die per tram en spoor, was weer iets hooger dan in 1897 en varieerde van 14000 a 15000 last. Landbouw in Waalwijk en Omstreken. De toestand van den landbouw in het afgeloopen jaar was voor onze streek vrij gunstig. Het gewas van het gras was ruim en van goede kwaliteit. Voor het hooi, dat echter meestal voor eigen gebruik moest die nen, kon bedongen worden f 16 a 20 per 1000 K.G. naar gelang van kwaliteit. Ook de oogst van haver, rogge enz., eveneens meestal voor eigen behoefte, was gunstig en de qualiteit puik. Het nieuwe systeem van bemesting wordt in onze streek nog zeer weinig toe gepast. Boter waag te Waalwijk. De aanvoer der boter, hoe wel kleiner dan in 1896, was echter in het afgeloopen jaar grooter dan in 1897. Bedroeg de aanvoer in 1897 38625 K.G., in 1898 steeg die tot 40748 K.G., eene vermeerdering alzoo van 2123 K.G. De prijzen waren in beide jaren ongeveer dezelfden, n. 1. in 1897 van f 0.90 a f 1.25; in 1898 van f0.90 tot f 1.20. Veemarkt. De aanvoer van runderen was gedurende 1898 weer minder dan het vorige jaar. De reden hiervan moet vooral gezocht worden in den ongunstigen handel, tengevolge del handhaving van het verbod tot den veeinvoer in België, Frankrijk en Duitschland, wat natuurlijk zijn nadeeligen invloed ook op de veeprijzen deed gelden. Zeer moeilijk is het, ook zelfs maar bij benadering, het aantal ter markt gevoerde stuks vee, eenigszins nauw keurig te bepalen. Om juiste gegevens hierin te krijgen, zou het haast te wenschen zijn, dat de gemeente eens een jaar de markt aan zich hield. Alleen in dat geval kon de controle voldoende zijn om vertrouwbare cijfers te bekomen. Naar schatting werden, in ronde cijfers uitgedrukt, gedurende 1898 aangevoerd 5500 runderen. 2000 schapen en lammeren. 3000 varkens Kalfkoeien golden f130 tot f225. dito vaarzen f 120 tot f 175. De paardenmarkten hebben tegenwoordig weinig meer te beduiden de aanvoer is niet noemenswaardig. Deze handel schijnt vooral verlegd te worden naar de groo- tere plaatsen in ons vaderland, In verscheidene bladen zal men gelezen hebben over het schreeuwend onrecht, den Katholieken aangedaan, in het be- uoemen van de leden en plaatsvervangende leden der exaraen- comroissien. Met de bijzondere scholen heeft men eenvoudig geen re kening gehouden. Men heeft gereclameerdadviezen opgezonden tot den minister, en wel het eerst van uit Waalwijk en de Langstraat. Over dit gebeurde laat zekere X in de „N. R. Courant» zijn licht eens schijnen. Men kan zoo merken, dat X iu zijn hart moet gelooven, dat de Katholieken in hun recht zijn, maar, dat hij het met terdaad toch niet wil gelooven. 't Gaat hem als den Pharizeen. die den blindgeborene, door Christus genezen, ondervragen en niet willen gelooven, diens ouders ondervragen en nog niet gelooven, hem zelt andermaal beproeven, maar weer tot gelooven niet kunnen besluiten zij zeggen, dat zij zien, maar bewijzen stekend blind te zijn, Dog blinder dan de blindgeborene geweest was. X weet het goed, zoo goed als ieder ander, dat de Katholieken ontegenzeglijk verongelijkt zijn. Toch dwingt X zich zelve dit niet te gelooven. Hij is ziende blind. On. de belangrijkheid der kwestie geef ik eerst hel artikel van X. Het pittig en degelijk antwoord, dat ik in de N. R. Courant aantrof, laat ik daarop volgen. Mijnheer de Redacteur Gij zult mij en velen met mij verplichten door het onder staande in het eerstvolgend nummer van uw veelgelezen dag blad op te nemen. In een artikel in den Tijd van 28 Mei j. 1. werd geklaagd over de samenstelling speciaal van de examencommissie voor de acte voor hoofdonderwijzer, die dezen zomer zitting zal houden te 's-Hertogenbosch. De groote grief was, dat geen katholieken en te veel liberalen benoemd waren. De schuld werd gegeven aan den inspecteur van het L. O. in de eerste inspectie jhr. Michiels die, naar men beweerde, de leden van die commissie alleen gezocht had onder zijn liberale vrienden. Vele katholieke bladen in Noordbrabant en Limburg namen dat artikel van de Tijd over en fantaseerden verder naar hartelust over de redenen, die mr. Michiels zou gehad heb ben om de katholieken en vooral de katholieke bijzondere onderwijzers buiten die examencommissie te houden. Men decreteerde, dat het bijzonder katholiek onderwijs ge- et Zuiden, Wul«(jkschf en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fl, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advektentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertenti®burean van Adolï Steinek, Hambnrg. Reclames 15 cent per regel

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1