Rusland. Bekendmaking-. BUITENLAND. Spanje. China. Transvaal. Amerika. BINNENLAND. Voordracht over Texas. Klerx W. F. Vervviel C. aftredend lid. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidate» voor het lidmaatschap van den ge meenteraad, ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd wijders dat zij in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Waalwijk, 27 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. iHtTTgirnr"-"n i iiiiiwn irr>- riii~ IMI hé mni/ n—r Zooals wij in ons vorig nummer reeds me dedeelden, had Donderdagavond 1.1. de aan gekondigde lezing van den heer Wiegel plaats over Amerika en de nieuwe Holl. kolonie »Nederland" in Zuid-Oost-Texas. De zaal was niet heel diuk bezet, en de heer Wiegel sprak ongeveer 't volgende M. Ik moet U' zeggen, dat ik de lezing die ik hier nu houden zal, slechts zeer weinig heb bewerkt en waarom? omdat die speciaal was weggelegd voor landbouwers en zuivelberei- ders, die hier evenals op vele plaatsen weer schitteren door hunne afwezigheid. Ik wil U spreken over Amerika. Werpen wij de blikken eens op de kaart van Noord- Amerika, dan zien wij daar aan den golf van Mexico de stad Cansas-City hier vandaan is een spoorlijn gelegd, met grooteudeels Hoilandsch kapitaal, die tot eindstation heeft de stad Port-Arthur; het doel dat men met den aanleg van dien spoorweg beoogde, was, een korteren verbindingsweg in *t leven te roepen tusschen de Westelijke Staten van Amerika en de golf van Mexico, waardoor ook een kortere weg voor de voortbrengselen, die naar Europa gezonden werden, gevonden was. Die spoorweg had in 't begin erg te kampen tegen laster en 't tugeeien van den kant der Amerikanen. Maar dc Hollanders hebben voet bij stuk gehouden, en nu is alles in orde. De handel van New York werd verplaatst naar Cansas City, en daarom snelden de Am ri— kaansche bankiers alles in 't weik, om die lijn afbreuk te doen. Die spoorweg is, zooals ik zeide, met Hoi landsch kapitaal gebouwd men moet zich dien spoorweg niet als een lijntje voorstellen, hij is ter lengte van hier naar St. Petersburg. Hier legt men spooi wegen van dorp tot dorp; wij leggen ze dwars door de piaerien en zrggen dan, links en rechts moeten steden verrijzen. Port Arthur heeft na 11/2jaar reeds 20.000 inwoners. Over 10 jaar lOü.000. Wat is 'r doel der Port-Arthur LandCompany? Op 1% «ur afstand van Port-Arthurliggen 7üü0 hectaren best land. Dit nu aan de boeren goedkoop te verkoopen is het doel der P. A. L Co. Daar liggen 46.000 acres land. De P. A. L. Co. heeft daarvan 3 a 4000 acres speciaal voor Hollandsche boeren. En we heb ben daarmede een schitterend resultaat ge kregen. Veel is er tegen geschreven vooral door lui die er nooit geweest zijn en het is geheel buiten de waarheid. De oogsten zijn er schitterend, en een nader onderzoek heeft tegen-en vooi standers veranderd, 't Is mij een aangename laak hierover te mogen spreken, daar ik zelf de toestanden 1/2 jaar heb onderzocht. En ik hoop, dat (J, nok na mijne lezing overtuigd zult zijn. Wij verkoopen alzoo aan de boer. n 20 H.A. voor f 1000 in 5 jaar. Dus elk jaar 1 250. De Texaansche wetten verbieden aan iederen vreemdeling binnen 5 jaar eigenaar te worden. Verder moeten ze betalen 7% van 't resteerende kapitaal. Dit is in Amerika eene billijke rente. Men kan daar geen hy potheek beneden de 8 10% krijgen. Een boer die hier huurder van land is, wordt daar voor dezelfde som eigenaar. Ik zeg daarom tot de landbouwers „Dempt de put niet als 't kalf verdronken is. Plier wordt de toestand ieder jaar erger. Als oud-directeur eener boterfabrick heb ik het goed aangezien. Daarbij vernietigen de margaiincfabrieken den boteihandel. Dan blijven de grenzen der naburige landen gesloten voor ons vee. Et is niets aan te doen, dat doet de concurrentte-geest. Ga naar den overkant van den Oceaan landbouwers, daar hebben wij den bodem voor u ontgint. We doen alles om 't u gezellig te maken. Proel- boerderijen zijn aangelegd. In Texas heeft rnen 2 oogsten, dus 8 bunders is feitelijk 16. We kennen geen winter. We hebben een proei— boerderij, daar gaan ze ter leerschool, daar vragen ze alles en de directeur zegt hun hoe ze een gefortumeerd farmer kunnen worden. Ik ben daar hoofdopzichter van een rijst plantage. Rijst is een waterplant. Er liggen daar 500 acres rijstvelden; nu worden die bij 3 a 4 acres ingepolderd, en dan wordt er water door een watermachine uit een kanaal over gepompt. Naarmate de rijst groeit, zakt het water. Is de jijst rijp, dan moet hij nog 18. dagen drogen en dan wordt hij gemalen, etc. 500 acres geven f5000 winst en nu liggen er zoo nog 2500 acres, die brengen wij in order, en verhuren ze dan op de volgende voorwaarden Men moet ons betalen 2 zakken rijst van ieder acre, en ook 2 voor het water. Men houdt over een verdienste van 10 zakken. 40 acres is f 1600. M.. Ik zeg nogmaals flinke jongens, die hier geen toekomst hebben, gaat daarheen, daar is een toekomst. Wij zijn er veel verder met landbouw dan hier. Een jongeu heeft uoodig f800 om den eersten tijd te leven en voor werktuigen. Wij dwepen ermee, nu de Amerikanen zeggen, »Nu gij ons rijst hebt leeren verbouwen, o Hollanders, hebben we niemand meer noo dig, geen Cuba, geen Java." »The nice Dutchmen." Die jongelui komen daarbij mij, ik zal hun alles zeggen. We maken het hen zoo gezellig mogelijk. Een prachtig hotel is er, maar er wordt zeer weinig sterken drank gedronken. Het recht van verkoop is te duur. 700 1250 dollars per jaar. 1 sigaar kost 25 65 cent. Ze zeggen daar maar, dat is geen behoefte. Zelfs betaalde men gedurende den oorlog 62% cent voor baardscheren, wijl de barbiers van iederen scheerstoel f 100 moes'en opbrengen als oorlogsschatting. De levensmiddelen ziin er goedkoop. Vleesch 15, rijst 3, suiker 12% en spek 8 cent. Amerikaansch spek is best. Rundvleesch is niet zoo lekker, taat; eieren per 100 62% cent en gebraden kuikens 25 cent. Er wordt beweerd, dat er geen scholen zijn. Onzin. Een prachtige school is er. Godsdienstplichten kan men er waarnemen. De paardjes ziin er zeer goedkoop. Aard appelen brengen er f9 per H.L. op die zijn verbazend groot15 is genoeg voor een heel gezin. Kool wordt veel verbouwd eu alle gewassen worden er gioot en goed betaald. PAUZE. M. Het is om een wenk te gevn voor lui die er komen, dat de vrouw veel meer gerespec teerd wordt dan bij ons. Men zal het b.v, niet probeeien een meisje over hare wangen te strijken of i. d., dan komt men er met blauwe oogen af. Typisch is 't, b.v. dat in Cansas-Ci'y eeue vrouw commandant is van de brandweer; de man moet maar werken, en de vrouw doet de administratieve werkzaamheden. Voor alles wordt wederzijdsche toestemming vereischt. Wil nten trouwen, dan moet men een attest van den dokter overleggen. En hebt ge gezonde redenen, dan heeft een echtscheiding binnen kortentijd en voor slechts t 2.50 plaats. Wij kennen geen politie wie rooft of it oort, wordt door de bevolking opgehangen, gelyncht. Eigendomsrecht wordt door de be volking zelf gehandhaafd. Spr. haalt hiervan voorbeelden aan. De regeeiing gaat het lynchen ten steikste tegen, en iedere provincie, waar het gebeurt moet 1 125n0 boete opbrengen. Dit wordt beter, naarmate de beschaving intreedt. Men beweert dat men door Indianen wordt aangevallen, dat is in 't geheel niet waar, die wonen er niet. Wij hebben geen soldaten, geen persoon lijke dienstplicht. Wij kiezen ons eigen bur gemeester. Geen vermogensbelasting, jacht en visscheiij zijn vrij. Er is ook een goede toekoms' voor metse laars en timmerlieden, daar alle huizen voort aan van steen moeten zijn. Boeren kunnen er verdienen f 40 per maand boven de kost, metselaars f5 per dag boven de kost. Bij ons wordt een arbeider boer, hier de boer arbeider. U hoeft mij niet te vertrouwen, maar laten 10 boeren, 1 deskundige in het bezit van 2 a f4000 er heen zenden, en laat hem daar den toestand 3 maanden ondetzoeken. Wij geven hem vrije heen- en terugreis. Toen ik er aankwam, was ik huiverig bij het zien van die onmetelijke praerien, en ik dacht, hoe moet dat vruchtbaar land worden; en dat plijt voor ons. die dc eersten waren. Met een bee'ie energie en wat kapitaal, krijgt men de beste resultatendaarom breng ik hu!de aan de landbouwers, die er 't eerst zijn heengegaan. Spr. herhaalt nog eeos, dat het leven er gezellig, klimaat gezond, levensmiddelen goedkoop zijn. Godsdienstplichten kan men er waarnemen. Geen wilde dieren. Heerlijke natuur onder dieu schoonen blauwen hemel, van die onmetelijke praerien, waar alles ernst inademt. Voor ieder die lust heeft eiheen 'e gaan, zegt Spr. nog dat de reis is 1ste kl. f155, 3de kl. f90. Kinderen 112 jaar de helft, 1 6 jaar f 6. Verder neemt hij de namen op van hen, die het maandblad over genoemde kolonie gratis willen hebbeu toegezonden, en na de toehoorders bedankt le hebben voor hunne welwillende attentie, roept hij hen toe: Vaarwel, o barre Noord Ik ga naar 'n Zuideroord. (Luide Bravo's.) Te Saragossa zijn betoogingen gehouden tegen de staatsbegrootiug van de regeering. De vergaderzaal van den algemeenen raad werd overvallen en uitgeplunderd de gendar mes werden met steenen gegooid. De troepen maakten een charge. De staat van beleg is afgekondigd. In de Kamer heeft Silvela verklaard dat de regeering besloten heeft streng óp te treden. Het geheele schiereiland zal in staat van beleg worden verklaard als dit noodig blijkt. Silvela loochende den verkoop van het eiland Fernando Poo. 26 Juni. Volgens het Staatsblad wordt het legerefïectief, voor het aanstaande begroo- tingsjaar vastgesteld op 108.000 man. De Tsaritsa is gisteren bevallen van een meisje, haar derde dochter. Het kind zal Maria heeten. Onder de bevolking van het Duitsche pachtgebied Kiao-tsjou zijn weer onlusten voorgevallen. Uit T.sin-tau wordt aan een Berlijnsch blad gemeld dat oproetige Chinee- zen uit verscheiden dorpen, in den omtrek van Kaomi gelegen, de daar door Duitsche ingenieurs begonnen spoorwegwet ken vernield hebben. De straf zal echter het misdrijf op den voet volgen. Kapitein Mauwe is met 80 man van zijn compagnie zeesoldaten en 16 caveleristen naar het bedreigde punt gezonden om de oproerlingen te tuchtigen. Het Russische ministerie van marine heeft 11 millioen roebels bestemd voor het uitbag geren van de haven en het aanleggen van twee havenhoofden te Port-Arthur. Bij Kirin moeten twee Russische ingenieurs en tien kozakken door roovers overvallen en vermoord zijn. Men bereidt zich tot een oorlog voor. De staat van zakeu schijnt van dag tot dag ernstiger te worden, en de betrekkingen tus schen Engeland en Transvaal worden hoe langer hoe meer gespannen. Redevoeringen en meetingen zijn aan de orde van den dag, men maakt toebereidselen tot den oorlog en van beide kanten wapent men zich met koorts- achtigeu ijver. President Kruger heeft bij Krupp te Essen 25 snel vuurkanonnen besteld en 7 kanonnen groot kaliber voor de vesting artillerie. Daarenboven bestelde hij te New- York tien batterijen veldgeschut, ieder be staande uit 6 suelvuuikanonnen. Engeland, van zijn kant zendt troepen op troepen naar Zuid-Afrika. Gisteren werden levensmiddelen en munilie aan de Kaap ontscheept. Vandaag weer zijn het 4 regi menten, waaronder een van de Highlanders, die bevel krijgen zich ieder oogenblik tot vertrek gereed te houden. Ondertusschen worden alle troepen die in de Kaap zijn, gemobiliseerd en op voet van oorlog gebracht. Telegrammen uit Pretoria bevestigen allen, dat president Kruger besloten heeft voet bij stuk te houden, en dat hij geen duim breedte zal wijken. Hij heeft nu gedaan, wat hij beschouwt als de allergrootste concessie, en heeft besloten aan den Raud, d. i. het dis trict dat de meeste goud-exploitaties bevat, een vertegenwoordiging van 6 afgevaardigden toe te staan. Men weet dat sir Alfred Milner, op de conferentie te Bloemfontein, er 12 verlangde. Op dit punt zou men nog tot overeenstemming kunnen komen, maar wat de andere betreft, dst scheelt nog zeer veel. Wij moeten bij deze mededeelingen nog in 't oog houden de verklaringen, gistereu gedaan in de Kamer door den secretaris van oorlog, waarin hij ontkende dat de Indische troepen naar Zuid Afrika waren opgeroepen, en het leger effectief daar was opgevoerd tot 40.000. De stoomboot „Tantallon Castle", die naar Kaapstad vertrok, nam honderd ton patronen en gevulde granaten mede. De 500 man, wier verfek de vorige week is aangekondigd, gaan 8 Juli. Twee officieren van gezondheid en 75 man van den hospitaal- dienst hebben bevel gekregen, zich gereed te houden om naar de Kaapkolonie te vertrekken. Het Amerikaansche transportschip She ridan" is van San Francisco naar Manilla vertrokken met aanvullingslroepen voor gene raal Otis en het transportschip „Valencia" vertrekt heden. WAALWIJK, 28 Juni 1899. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de heden gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad (Candidaatstellen) zijn voor WAALWIJK ter vervulling van 4 plaatsen Candidaat gesteld de heeren Dooren van J. J. aftredend lid. Gragtmans J. Hoffmans Th. Timmermans Wz. J. Verbunt A. Stemming Donderdag 6 Juli a. s. Voor de gemeente BAARDWIJK, ter ver vulling van 3 plaatsen, zijn Candidaat gesteld: Bergmans J. Cromvoirt van L. Lz. Heyst van J. A. J., aftredend lid. Klerx Jac. Kort de A. Leytens L. J. Schonis C. Stemming Maandag 10 Juli a. s. Voor de gemeente BEZOOIEN, voor 3 plaatsen de heeren Brokken W. A. A., aftredeud lid. Damme J. van Delft H. van Geld F. v. d. aftredend lid. Hamme Jr. L. v. d. Voor de gemeente SPRANG, 2 plaatsen gesteld, de heeren Brienen C. A. Haverhals Jac. A. aftredend lid. Haverhals S. C. Vos M. Deniszoon. De heer A. Haverhals aftredend lid, heeft zich wegens te hoogen leeftijd niet meer beschikbaar gesteld. Voor de gemeente VRIJHOEVEN CA- PELLE voor 3 plaatsen, gesteld de aftredende leden nl. de heeren Voor de Poorte M. Heimans A. Van der Waals M. die dus gekozen zijn. Voor de gemeeute DRUNEN, 2 plaatsen, z jn herkozen de heeren Willemse H. aftredend lid. Druuen van M. Voor de gemeente CAPELLE zijn benoemd tot leden van den Gemeenteraad de heeren Vermeulen Wz. G. aftredend lid. Quirijns W. Tot leden van den raad te DUSSEN zijn herbenoemd de heeren Honsewijk van A. H. aftredend lid. Pluym van der L. Onze artikelen over Levensverzekering. Onze beide artikelen over Levensverzeke ring zagen wij, vergezeld van een waardeerend woord, bij uittreksel opgenomen in de Ver- zekeriugsbode. Zaterdag volgt een derde opstel. Kermisniatinée Liedertafel. Naar wij reeds nu en dan hooren, zal er met de aanstaande kermis op muzikaal gebied hier weer volop te profiteereo zijn. De Liedertafel geeft, als naar gewoonte, op Maandag hare groote matinée. De heer De Hoog van Oosterhout, die, enkele maanden geleden hier zoo'n uiibundigeu bijval had, zal alsdan opnieuw zijn hooggewaardeerde me dewerking verleenen. Voor het eerst ook zal ditmaal, en wel door de jeugdige en beste krachten der Vereeniging, eene operette opgevoerd worden, de Muzenzonen geheeten. Deze operette heeft een zeer hooge kunst waarde, de schoonste gedeelten toch uit de Opera's „Don Juan" en Ziubeiflöte van Mozart komen er in voor. Ook zal deze Matinée vereerd worden met de tegenwoor digheid van den heer G. Dorrenboom, Companist te Breda, die den heer De Hoog op de piano accompagneeren zal. Concert l'Espérancc. Wij vestigen de aandacht van het publiek op het concert, dat dc harmonie l'Esperance a.s. Zondag zal geven iu den tuin van den I heer Christ Appels, tegenover het station alhier. Bij gunstig weder, verwachten wij wederom een zeer druk bezoek, daar het publiek van Waalwijk en omstreken, meermalen heeft doen blijken, dergelijke gelegeuheden tot uitspau- ning zeer op prijs te stellen, en als naar gewooute zal men er kunnen genieten van heerlijke muziek en van een met zorg opge steld programma. Loting voor dc schutterij. Van de 34 lotelingen voor de schutterij, is 1.1. Maandag, den dag der loting, slechts één opgekomeD en deze trok, wel zeer toevallig, nummer één, maar was toch vrij wegens broederdienst. „Het Puikje van Waalwijk." Als er iemand in WaaLvijk is, die tact heeft om reclame te maken, dan is het voor zeker wel de Heer Paul Meeuwesen, Grossier in Sigaren, nog kort hier gevestigd. Vrijdagavond opende hij in de Stationsstraat (nabij de Markt) zijn 2de Sigarenmagazijn (behalve de dépots, die hij reeds heeft ge vestigd) en wij moeten erkennen, evenals de groote menigte volks die de zaak bezichtigden, dat zij op echt s t a d s c h e wijze is inge - richt en er alles helder en frisch uitziet, doch het aantrekkelijkste, zoowel voor oud als jong, zijn voorzeker de Automatische reclamebeel den, welke voor de étalage als levende personen werkzaam zijn. Het éene stelt voor, dat een heer eeue reclame staat te lezen, terwijl een schoenmakersjongen geheimelijk aan de sigaar van dien heer rookt. Het andere stelt voor een heer, die geregeld met zijn wandelstok tegen de ramen tikt, zoodat menig voorbijganger meent, dat hij binnen geklopt wordt. En een derde grappenmaker speelt voor 1 cent netjes op zijne viool. Men ziet dus, dat de Heer Meeuwesen geen kosten, noch moeite gespaard heeft, om zijne artikelen meer en meer ingang te doen vinden. Voe gen wij er nu nog bij, dat de Heer Meeu wesen reeds bewezen heeft puike waar tegen de scherpst concurreerende prijzen te leveren, dan twijfelen wij ook niet of zijn debiet zal nog belangrijk toenemen, hetgeen wij hem dan ook van harte toe— wenschen. (Zie verder achterstaande advertenties en zijn prijscourant.) Dc Nederl. Wijn—Import en Export Mij. Aan het verslag der op 10 Juni 1.1. gehouden algemeene vergadering van de„Nederlandsche Wijn- Import- Export-Maatschappij, voor heen Firma N. Allard Jr." te Geertruidenberg, ontleenen wij het volgende Vertegenwoordigd waren 296 aandeelen.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2