Nummer 55. Zondag 9 Juli 1899. 22e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. Hij komt ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uithoofde van mr^' de Kermis zal deze courant de volgende week slechts éénmaal ver schijnen, en wel DINS DAG middag, in 2 bladen. Advertentiën voor dat nummer worden Dinsdag- ingewacht tot uiterlijk 10 uur voormiddags. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. ITGEVER: Waalwijk Uitvoeringen, feestelijkheden. WAALWIJK. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraalsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door liet geheele rijk fl,T5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertkntiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letterft naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentioburoan van Apolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester eu Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat, even als voorgaande jaren, gedurende de kermisdagen aldaar, beginnende Zondag ft Juli 1899 en eindigende Zondag daar aanvolgendede kramen, spellen en tenten enz. moeten gesloten zijn des avonds om elf uur, met uitzondering van dwaaltuinen,theaters en dergeHjCe inrichtingen", open mallemolens en schommels, die om tien uur moeten gesloten zijndat al de genoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van genoemd uur af, tot des morgens zonsopgang; dat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn dan des namid dags om 37a uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver boden i9 op de openbare straten en pleinen met geld ot om geldswaarde of eemg hasardspel te spelen, alsmede iets te vertoonen of ten gehoore te brengen, wat tot rustverstoring aanleiding kan geven. Waalwijk, 4/Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornd., De Burgeraeestei K. DE VAN DER SC HUE REN. De Secretaris, F. VV. VAN LIE MPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de herbergen en tapperijen gedurende de kermisdagen, beginnende Zondag VJuli "J899 en eindigende Zondag daaraanvolgende, voor het publiek kunnen geopend blijven tot 1*2 uur des nachts. Waalwijk, 7 Juli 1899. De Burgemeester voornd., K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijvingen van den Commissaris der Koningin in deze provincie, van '24 Mei 1890, prov. bijblad No. 57, 25 November 1891, prov. bijblad No 105 en 21 Januari 189ó, prov. bijblad No. 12 OVERWEGENDE: dat het herhaaldelijk voorkomt dat NEDER- LANDSCHE WERKLIEDEN door berichten in de Nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van in- dustrieële ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden Vestigt de aandacht der ingezetenen op het wên- schelijke om alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, te wenden, ten einde inlichtingen in te winnen omtrent de vooruitzichten tot het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Waalwijk, den 4 Juli 1899. De Burgemeester voornd., K. DE VAN DER SCHUEREN. Daar waart in onze vredige Oranje-dreven een vijand rond, die des te gevaarlijker is, o-mdat hij zich weet voor te doen als vriend, omdat bij sinds eenigen tijd geen vreemde meer is in Jerusalem, omdat hij de opge- dweepte zinnen streelt en prikkelt en nog eens prikkelt en den geest afmaakt Gij kent hem. 't Is de drankduivel. Hij is sluw en verbergt zich, als weleer zijn broeder in 't paradijs deed. Hij verbergt zijne walgelijk-vieze kleur, koper-groen als zij er uit ziet. Hij verbergt zijn tijgerwree- den klauw, zijn grijnzend gebit met bijtend venijn. En, evenals de kat in 't donker, sluipt hij in 't verborgen herwaarts eu van uit een donkeren schuilhoek gluurt hij op de velendie hij tot slachtoffers gaat maken. Eenmaal zijn prooi bemachtigd, dan behoeft hij zich niet meer te verbergen, clan open baart hij zich in gausch zijne ijzingwekkende gruwzaamheid. Och zijne tong is zoo listig, zoo vlijmend valschhet ooft, dat hij aanbiedt, is voor het oog zoo aanvalligen de vroolijke op gewektheid, die hij ons belooft, is zoo be- driegelijk, zoo verleidelijk Haltvoorzichtig Ziet, hij komt Wachter, houd de poorten voor hem ge sloten Erkeüt gij hem niet aan zijne slangerige arglistigheid Hij is Beelzebub in persoon, het hoofd zelf der duivelen Hoe, zoudt gij hem in uw midden willen, den verstoorder van alle oprechte vreugde, van allen reinen jubel, die heden bij u opstijgt Ziet, hoe de drankduivel veinst 't Is alles bij hem bedrog en sluwheid Hij belooft vroolij kheid hij geeft droef heid. Hij belooft vrede hij geeft oneenigheid. Hij belooft verstand hij geeft domheid. Hij belooft werkkracht hij geeft af matting. Hij belooft werklast en rijkdom hij geeft vailsigheid en armoede. Wat hij nog meer doet Nu ik toch met hem bezig ben, kom, laat ik hem ontmaskeren En nu, zonder genade Hij speelt den menschen al tè gemeene pratenIk wenschte eens, dat ik het bij woorden niet behoefde te latenGevoelloos zou ik hem geeselen, striemen, afmaken Wat zoude er op menig, menig gelaat de doffe traan van droefheid gaan glinsteren van vreugdeWant, o, die drankduivel Wie ontsteelt je geld Wie verknoeit je tijd Wie ontrooft je eer en goeden naam Wie ondermijnt je gestel, uw vroeger zoo forsch gebouwd lichaam Wie dooft je verstand uit en doet u sau- welen als een van Voorburg of Coude- water Ja, wie vult die krankzinnigen- en idio— oten-gestichten Wie vult de gevangenissen met duizenden misdadigers Wie maakt u van fier en kloek zelfbe- heerscher slaaf, een ellendigen slaaf der zonde Wie alleen maakt van den mensoh een dier, ja nog minder dan een dier Wie doet er duizenden onschuldige» bloe den, kermen van honger en ellende Wie doet er brave echtgenooten, goede moeders weenen en jammeren met duizen den, dag in dag uit en zelfs des nachts? Wie brengt er wanorde in de maat schappij Wie vecht, snijdt en moordt er Wie ontrukt uit de armen der engelen de zielen, kostbaarder dan al de paarlen der zeeën, dan zou, maan en sterren, dan ganscli de wereld met haar overweldigende pracht Wie??maar waar zal ik een einde vinden Geen vijand, die meer onheil sticht Hoe is 't mogelijk, dat hij zoovele verove ringen wist te maken Als men oogen heeft, dan moet men zijne gruwzaamheid wel zien en verbaasd staan. Als men verstand en hart heeft, dan moet men wel tegen hem te velde trekken met al de kracht en moed, die men in zich heeft. Als er iemaud toch onder mannen, vrouwen, moeders, kin deren, door honger, ellende, wreedheid, mar telaren maakt, dan is hij het. Men heeft het begrepen. Het masker is hem afgerukt. De beweging tegen den drankduivel wordt algemeen, neemt eene ontzaglijke vlucht. Er zijn dórpen, waar men des Zondags geen jenever \r.ees schenkt. Onder de jonge man nen, de studenten vooral, zijn er velen, die edelmoedig het zwaard aangorden en zich zeiven menig offer getroosten. VoortOn verschrokken De strijd is edel't Geldt bedroefden, wier tranen wij kunnen afdro gen, 't geldt fiere arbeiders, die wij ver heften, t geldt braven, die wij van den gapenden afgrond terughouden, 't geldt gevallenen, die wij uit 't slijk der zonde opbeuren, 't geldt zieken en zwakken, die wij genezen en versterken 't Geld gezond heid, eer, geluk, deugd, 't Geldt het heil onzer mede menschen, die wij liefhebben. Niemand slape of suffe! Ieder zie toe en strijde Dat onze reine vreugd dan niet vergald worde door dat spook vol bitterheid en venijn Dat niet ééne onder ons in zijne wreede klauwen valle en worde als een bezetene. Ieder verhooge de vreugde Maar dan ook den drankduivel met al zijne consorten, die niet weinigen zijn, ge weerd! Vreugde toch, die besmet wordt, slaat over tot droefheid. Hij komtVoorzichtig A. S. Dreyfus in Frankrijk. De advocaten van Dreyfus, Demange en Labori, hebben Maandagmiddag, vóór zij hun client verlieten, dezen gedrukte verslagen over de Zola- en Esterhazy-processen en de en quêtes van het Hof van Cassatie ter hand gesteld en kapitein Dreyfus is onmiddellijk begonnen met het bestudeeren der beide deelen. Hij werkte den geheelen nacht door, zoodat hij Woensdagmorgen, toen Labori hem bezocht, vrij goed op de hoogte bleek. Twee uren duurde het onderhoud, gedurende welken tijd Dreyfus opheldering vroeg over verscheidene getuigenverklaringen. Herhaaldelijk onderbrak hij Labori's woor- deu door uitroepen van smart en verbazing. Labori verklaart, dat de toestand van den kapi'ein, zoowel fysiek als moreel, uitste kend is. Hij zeide tot zijn verdedigers Keuren niet alle rechtschapen lieden hel goed, dat ik tracht, den naam van mijn kinderen in eere te herstellen Het eerste wederzien tusschen Mathieu Dreyfus en zijn broeder was treffend. Laugen tijd omhelsden beiden, met tranen in de oogen en ten prooi aan een diepe ontroering, elkaar. Kapitein Dreyfus bedankte zijn broeder met warmte voor den moed, dien hij heeft getoond in de aanklacht tegen EsterhaZy. Ook Mathieu Dreyfus is verbaasd over den uitstekenden toestand, waarin hij zijn broeder aantrof. Mevrouw Dreyfus mag haar man eenmaal per dag bezoeken. Hij verhaalde haar het volgende over de verschrikkelijke fysieke en moreele folteringen, welke hij op het Dui velseiland heeft moeten verduren In September 1896, hoewel hij hevig de koorts had, sloot men hem twee tnaauden achtereen in de boeien, zonder dat zijn gedrag in eenig opzicht aanleiding had gegeven tot zulk een maatregel. Deze strat, juist omdat zö zwaar en onver diend was, redde mij, zei Dreyfus. Ik meende, dat men mij wilde laten omkomen. Ik zette mij er tegen in en bood weerstand, terwijl ik tot mij zelf zeide „Ik wil niet sterven!" Verscheideue malen rolde Dreyfus als een levenlooze massa op den grond, tengevolge van de hevige hitte. Een paar bewaarders stierven. Op dit eiland, daalt de thermometer bijna nooit onder de 100 graden Fahrenheit. Een aantal brieven, door Dreyfus aan zijn advocaat Demauge geschreven, zijn nooit aan hun adres gekomen. Men liet hem maanden lang op de brieven van ziju familie wachten, waardoor hij dacht, dat deze hem aan zijn lot overliet. Zondag 9 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAM AD LIBITUM. ZONDAG. Zondagmiddag volksconcert door de har monie „St. Crispijn", in den tuin van den heer J. Frauscn. Aanvang 6 uur. MAANDAG. Matinée Musicale door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum. Aanvang half elf precies. Groot Matinée door de Tooneelvereeniging Vreugdedal", in de zaal van den heer J. Fransen. Aanvang 10 uur. Groot concert door de harmonie „l'Espé— rance" in den tuin vau den heer H. Appels. Aanvang 6 uur. DINSDACL Groot concert te geven door de Kapel der dd. Schutterij te 's Bosch, in den tuin van den heer J. Fransen. Aanvang half zeven. Soiiée Amusante te geren door de har monie „l'Espérance»optreden van speciali teiten gezelschap, op de zaal van den heer Chr. v. d. Werff. Aanvang Sl/3 uur. WOENSDAG. Buitengewoon Matinée te geven door de T^ooneelvereeniging „Volharding in den Strijd, in de zaal van den heer Antoon Gerris. Aanvang half elf. Het Gerenomeerde Bal van de Koninklijke Doelen „Recht door Zee" bij den heer H. Appels. Aanvang 6 uur. Bal van de doelen „Wilhelmina" bij den heer J. Fransen. Aanvang 5 uur, DONDERDAG. Bal van de Liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 5 uur. VRIJDAG. Bal van de Waalwijksche Gymuastiekver— eeniging op de zaal Musis Sacrum». Aan vang 5 uur.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1