Nummer 56. Woensdag 12 Juli 1899. Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland. Afrika. BINNENLAND. Handelsberichten Aangehouden. De Echo van het Zuiden Dreyfus De gewezen minister van koloniën Guillain, ilie deel uitmaakte van het laatste kabinet Dupuy, spreekt beslist tegen, dat hij ooit 'ast gegeven heeft Dreyfus op het Duivelseiland aan een strenger regime te onderwerpen. Hij verzachtte integendeel het lot van den balling, door de opsluiting binnen de palissaden op te heffen en Dreyfus te vergunnen het eiland te doorkruisen. Ook spreekt hij tegen dat de brieven van de familie Dreyfus aan den ge vangene verduisterd zijn. Deze brieven werden aan het ministerie van oorlog doorgezien, wat, op advies vau minister De Freycinet, van 16 April 1899 af, niet meer geschiedde. Geen enkele brief van Dreyfus aan mr. De- mange werd achtergehouden. Nooit heeft Guillain geweigerd, brieven van Dreyfus door te zenden. De beschuldigingen over het voedsel zijn ook onjuist en wat het dagboek betreft, waarin Dreyfus zijn gedachten neer schreef, ieder cahier werd, van het begin der gevangenschap af, naar het ministerie van koloniën opgezonden en dadelijk na de uit spraak tot her ziening van het proces aan den minister van oorlog overgedragen. ST. PETERSBURG, 10 Juli. De broeder van den tsaar, grootvorst George, troonop volger, is overleden. (Geb. 27 April 1871. Ongehuwd.) Volgens officieel bericht uit Abastoeman is grootvorst George van morgen om half tien overleden, ten gevolge van een plotseliuge sterke bloeduitstorting in de keel. KAAPSTAD, 7 Juli. Een ernstig ongeluk is bij Jagersfontein, in den Oranje Vrijstaat, in een diamantmijn gebeurd. Door het in— slorten van aarde, ter zwaarte van vele duizenden tonnen, zijn elf Australiërs gedood en verscheiden gewond. Zestien worden er nog vermist. WAALWIJK, 11 Juli 1899. Ovaties. Zondag 1.1. ter gelegenheid van den ver jaardag van onzen geachten burgervader K. A. M. ridder de van der Schueren, brachten onze beide harmonien ZEdelachtb eene ovatie. Het was ook juist een jaar ge leden dat hij benoemd werd tot burgemeester onzer gemeente. Ook wij feliciteeren ZEdel— Achtb. van harte. De Waalwijksehe Kermis Begunstigd door heerlijk lekker warm zo merweder, is de Waalwijksehe kermis in vollen gang en lokt vele vreemdelingen. Tot dusver ging het er vroolijk en opgewekt toe, maar toch was 't bezoek, naar wij meenen, niet zoo groot als andere jaren. De kermis vermakelijkheden worden druk bezocht, allen maken goede zaken. Het volksconcert van de harmonie „St. Crispijn Zondagmiddag was goed bezet. Dien avond heerschte er op het kermisterrein eene buitengewone levendigheid, wat alle inrich— tiug n ten goede kwam. Maandagmorgen gaf de liedertafel Oefening en Vermaak haar gewoon kermis matinée. Een zeer groot publiek zoo uit de aan grenzende gemeenten als uit Waalwijk zelve, woonde deze uitvoering bij. De heer W. de Hoog uit Oosterhout, die zijne hooggewaar deerde medewerking verleendezong „Le Maltre Chanteur van Limnauder en „Le Credo du Paysan" van Goublier en had hiermede een uitbundigen bijval. Zulk een stem, gepaard aan zoo'n losse voordracht is iets zeldzaams en zelden nog hebben wij hier een dergelijk geluid kunnen bewonderen Dat het accompagnement op de piano uit stekend was, spreekt van zelf. De naam des heeren G. Dorrenboom is bewijs genoeg. In een sierlijke toespraak bedankte de presi dent der vereeniging de heer Jud. Tim mermans, den heer Dorreboom en bood tevens het lidmaatschap van verdien ste aan den heer W. de Hoog aan, die daarop nog ten beste gaf: „Draal toch niet" van Andriesen. Ook ae koren werden zeer goed gezongen, vooral de cantate Neerlands Heil van Hol. Een woord van lof mogen wij ook niet onthouden aan de jeugdige Zangers der Ver eeniging T.A.V.E N.U. voor de kranige wijze, waarop zij een komisch terzet en boveual de operette „De beide Muzen zonen" ten gehoore brachten alsmede aan den directeur den heer Frans de Coitie, aan wiens ijver voor het grootste deel het welslagen dezer schoone matinée te danken is. 1 egehjkei tijd gaf de Tooneelvereeniging »Vreugdendal" eene voorstelling in de zaal van den heer J. Fransen, welke ook druk werd bezocht en zeer goed voldeed. Het concert, dienzelfden middag door de harmonie »l'Espérance» gegeven in den tuin van de Doelen «Recht door Zee" bij den heer H. Appels, was niet zeer diuk bezocht. V\ aaraan dit te wijten, weten wij niet, wij kunnen het niet begrijpen, daar de harmonie een prachtig program afwerkte, en alles met een zuiverheid, zooals wij van haar gewoon zijn, in één woord, 't was heerlijke muziek, men kon er genieten. Her programma bevatte o. a.„Le Reveil du Lion", „Fantaisie de Topéra Tannhauser, Fremersberg; de schoon ste stukken van haar talrijk repertoire Kortom, het concert slaagde, wat de uitvoering aangaat, allergelukkigst en verdienstelijk Heden Dinsdag, zet de harmonie „St. Cris pijn" de pret voort, met haar Matinée in de zaal van den heer A. Gerris. Hedenavond ten half zeven concert van de kapel der dd. Schutterij te 's Bosch in den tuin ran den heer J. Fransen. Uitgevoerd zal o. a. worden „de S ag van Waterloo", groot historisch toonstuk, een voor het Waal wijks publiek geheel onbekend stuk het concert belooft veel en zal zeker druk worden bezocht. „L'Espérance» heeft dit jaar iets anders in plaats van hare gewone Matinée, zal zij hedenavond HH. honorairen leden en hunnen dames een soirée amusante aanbieden op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Weiff alhier. Een specialiteiten-gezelschap isle rang zal er zijne medewerking verleenen en wij hopen dat deze wijziging in den smaak van het publiek zal vallen, en de uitvoering een druk bezoek wacht. Woensdagmorgen zal de Tootieelvereeni— ging «Volharding in den Strijd" haar matiuée geven in de zaal van den heer A. Gerris zeker zal zij haren ouden, goeden naam handhaven. Des namiddags beginnen de eigenlijke Bals. „Recht door Zee" opent de serie Men ziet, dat er nog genoeg te profi- teeren valt. Voor de nog te verwachten vermakelijkheden raadplege men de in dit nummer voorkomende advertenties en de verschillende programma's, etc. Nu het kermisterrein zelve; 't is cr 's avonds een en al leven. De grootste aantrekkelijkheid is vooral het theater nationaal, vau den heer B. Princelli Schenktehet tieki Aderen avond een massa volks het zit er elke voorstelling stampvol, en geen wonder. Men ziet er de sterkste toeren Clowns, wier grappen je doen schudden van lachen, prach tige tooneelstukken, drama's en blijspelen, pan'omimes, uitmuntende door prachtige mise en scène en de schitterendste costumes „Genoveva, Pais gravin van Trier", reeds 2 dagen achtereen opgevoerd, had een over weldigend succes en het repertoire is nog steeds van de nieuwste stukken voorzien. Wij raden dan ook a'len aan, daar zeker een kijkje te gaan nemen, en men zal uiterst voldaan huiswaarts keeren. De stoomcaroussel van Schenoff Xhaf laire en hippodróme van Peeters-Vincken, werden door alle klassen druk bezocht, 't is er werkelijk prettig, gezellig en de minuten daar doorgebracht, moeten den ergsten hy- pochondrist opgewekt maken. Beide teuten zien er zeer goed uit en 't gaat er gezellig, vroolijk en zeer gepast toe. Heeft men goed kermis gehouden, dan kan men zich, behalve in de café's, een beetje gaan restaureeren in de poffertjeskraam van A. Bongers, een zeer nette en zindelijke inrichting, welke van alles is voorzien. De Kermis marcheert over 't geheel goed, alleen vernamen wij eenige baldadigheden Bij den heer Timmermans zijn een paar tortelduiven ontvreemd en bij den doodbidder Pluijm in de Stationsstraat, een glasruit is vernield; de polder politie mag verder wel vooral wat betreft de tuin - en hofschade, goed toezien daar toch Rijks- en gem. politie, de handen vol hebben in deze dagen in het belang der algemeene veiligheid. Dezen voormiddag had eene kleine scher mutseling plaats tusschen twee kermisvrienden, met het gevolg dat te ca. 12 ure de hulp van Dr. van Gils werd ingeroepen die de ver wonde verbond. Ongeluk. Gisteren geraakte een knecht van de hier ter kermis staande stoomcaroussel tusschen een pompzwengel beklemd, en wel zoodanig, dat zijn vinger bijna geheel werd afgerukt. Geneeskundige hulp moest wedeu ingeroepen. Een persoon op krukken uit Capelle werd door de politie, met rijtuig heden hier ge bracht, per spoor naar 's Bosch vervoerd wegens het betrappen op bedelarij, waarvoor hij nog 12 dagen hechtenis moet ondergaan. Afjcli. De correspondent van de N R.Ct. te Bata via seint onder dagieekening van Maandag De troepenmacht van Van Heutsz is in het bivouac van Gedong teruggekeerd, na de bentengs in Matang Koli bestormd te hebben. De vijand liet 74 dooden achter. Aan onze zijde werden gewond de kapitein der infanterie J. H. L. Schneiders, de le luitenant der infanterie J. L. Doerrleben, de 2e-luitenant der infanterie W. Haaxman en 15 minderen, en gedood een korporaal der genie. Moord te Wildervank. De Veendammer Courant meldt nadere bijzonderheden over de geheimzinnige moord geschiedenis te Wildervank. Het volgende is eraan ontleend Maandagavond waren de slagers L. E. en H. M. gezamenlijk uit en dronken hun bor reltje bij den kastelein van Lent alhier. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, haalde K. een tweeloops pistool voor den dag. Te ongeveer 10 uur verlieten beiden, al dus gewapend, de herberg cn begaven zij zich in den onmiddellijke daar naast staanden spekslagerswinkel van A. ten H Na aldaar een stuk metworst vat) ten H te hebben gekocht, vroegen zij diens knecht H. S. te spreken en verzochten deze. even met hen mede te gaan. S. wenschte evenwel wiet aan hun verzoek te voldoen en trok zich terug. E. en M. maakten zich hier over zeer boos, zij haalden pistool en dolk voor den dag, drukten deze den bewoner ten LI. tegen de borst en bezwoeren hem bij kris en kras, dat S. zou sterven. Hoewel ten H. hen verscheidene malen verzocht zich te verwijderen en zich te kal— meeren, bleven zij razen en tieren totdat ten H. zich eindelijk van een list bediende en de slagers kwijt raakte. Ten H. heeft echter klachte bij de politie gedaan. 't Zal echter niet noodig zijn dat de politie zich met de zaak bemoeit. Naar men met zekerheid meent te welen, hebben de beide schuldigen, Liefert E. en Henderikus M. zelfmoord gepleegd. L. E, reeds sedert jaren door zijn bloeddorstigen waanzin een groot gevaar voor de plaats, waarin hij woonde, had in de laatste dagen H. M. bij zich in huis genomen. Samen maakten ze geregeld allerlei zwerftochten, waarbij zij zich geducht te buiten gingen in misbruik van sterken drank. De vorige week Woensdag gedroegen zij zich in zulk een toestand op de onmoge lijkste wijze. Z'.j lokten o. a. een reizend koopman in huis en mishaudelden hem. Donderdag jl. schijnen beiden lot 't besluit te zijn gekomen, een eind aan hun leven te maken, 's Namiddags, oms'reeks half vijf, gaven zij aan dit voornemen gevolg. Beiden zijn gedood door middel van een schiet slachtmasker. Een koopman in manufacturen uit Pekela die E. zijn waren wilde aanbieden, hoorde een hevigen knal en zag, binnentre dende in de achterkamer, eeu ontzettend schouwspel. Hij vond M. liggende naast een stoel. Een kogel was door zijn hoofd gegaan, en had ook nog een wand getroffen. E. lag eveneens op den grond en hield het masker nog in de hand. Hij had een kogel in het hoofd. M. moet dus eerst gedood zijn, waarna E. het masker weer geladen moet hebben. Op de tafel vond men een groot mes. Dr. Eerkes Pord werd ontboden, maar zijn hulp mocht niet baten. De doodstrijd eindigde voor E. te half acht, voor M. te half elf. De beide lijken, verwond en met verwrongen trekken, leverden een afgrijselijken aanblik op. Den geheelen avond bewoog zich een groote menigte volk om de woning, waarin de dubbele zelfmoord was gepleegd. De politie, die reeds spoedig ter plaa'se was. bleef den geheelen nacht in de woning. 't Zal wel voor altijd een geheim blijven, of E. aan M. den dood met het schietmasker heeft toegebracht, of dat M. dat zelf heeft gedaan, in welk laatste geval Eom zich aan de misschien gemaakte afspraak tot gezamen- lijken zelfmoord te houden of uil angst voor de gevolgen, zich door een schot heeft gedood Baardwijk, 10 Juli. Bij de heden gehouden stemming voor 3 leden van de gemeente raad was de uitslag als volgt Uitgebracht 205 stemmen, Onwaarde 25 Geldige 180 Volstrekte meerderheid 91 stemmen. Gekozen: J. A. J. van Heijst(aft. lid) 132 stemmen. L. J. Leijtens, («Fr. lid) 99 st. Herstemming tusschen C Schonis met 69 stemmen A. de K irt, (aft lid) 66 stemmem. Verder bekwamen de heeren J. Bergmans 61 stemmen. L. van Cromvoirt Lz. 34 Jac. Klerx 29 Donderdag 3 Aug. zal door Monseigneur van de Ven, Bisschop van's-Bosch het Vorm sel worden toegediend aan de Vormelingen van Waalwijk en hier. Besoijen. 10 Juli. Hedeunacht onstond braad in een groot boerenhuis van L. alhier. Het vuur was hevig en spoedig stond alles in lichte laaie. De brandspuit spoedig ter plaatse, kon het woedende element niet beteugelen, het huis brandde geheel af. Een droevig ongeval deed zich hierbij voor. Een man, inwoner van het huis heeft met groot gevaar het brandende huis moeten ontvluchten. Hij werd erg gewond, ernstige brandwondeu bekwam hij aan gezicht en rug. Heden morgen is hij naar het gasthuis ver voerd, en men denkt hem wel in 't leven te behoudeu. Capelle, 10 Juli. Bij het onweder, dat gisteren middag woedde, werd een zware boom aan den dijk, niet ver van de kom van 't dorp, gespleten door het hemelvuur. Een persoon, die er niet ver af stond, bleef gelukkig ongedeerd. Kaatsheuvel, 10 Juli. Bij het hevig onweder dat zich gistere boven onze gemeente ontlastte, werd een peisoon van omtrent 20 jaar plot seling door een bliksemstraal gedood. llcrpt, 10 juli. Door het aanhoudende wassen van het water zijn de laaggelegen uiterwaarden van den Nieuwen Maasmond al hier ondergeloopen. Het grootste gedeelde van den hooibouw heeft men evenwel kunnen redden, zoodat de schade nogal niet zoo heel groot is. Land van llcusden, 10 Juli. De handel in nieuwe aardappelen wordt met den dag drukker. De prijzen dan ook dalende. De kwaliteit is over 't algemeen goed, doch over de kwantiteit loopen de berichten zeer uiteen. Men besteed thans per H.L. van t 3, f 3,80 a f 4,75. Oud—Ileusden, 10 Juli Bij de Wed. Adr. van Grevenbroek alhier deed zich in den boomgaard het niet alledaagsch verschijnsel voor, dat een winterpeerenboom reeds goed gevormden vruchten en bloesems draagt. GOR1NCHEM, 10 Juli, De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,60a 6,80, roode dito 1'6.— a 6,35 witte dito f6,25 k 6,50, inl. rogge 14,90 a 5,10, buitenl. dito f4,75 a 5,gerst f 4,60 a 4,70, haver f3,55 k 3,75, duiveboonen f6,75 a 7.—, blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 129 runderen le qual. Kalfkoeien f 160 k 180 Kalf vaar zen f130 a 150 Melkkoeien H20 k 140 2l/s jarige ossen f 130 k 150 Guiste vaarzen f 90 k 100 Pinken f 60 k 70 Graskalveren f 25 A 35 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 2 vette varken.-- van 17 a 18 ct. per half kilo, 396 biggen van f 4,— a 8.per stuk. Aangevoerd schapen en 4 lammeren scha pen fa en lammeren f7 a f 9.per stuk. Eieren f 0.90 a 1.00 per 26 stuks. Boter 50 k 55 ct. per J/s kilo. ROTTERDAM10 Juli. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.75 k 5.75. Dito mindere f 0,k 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 0,— a 0,—mindere f 0,— a 0,— beste Zomer f0,a 0,mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.k 3.80. Bruine boonen de beste f 7,50 a 11,75 Witte boonen. De beste f 9 50 k 11. Blauwe erwten. De beste f7.a 7.40 Paardenboonen. De beste f 5.70 A 6.25. Duivenboonen van 10.a 0. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan fl9,50p. ton. h bruinblanke Bergertraan i 24,M blanke Bergertraan f 25,50 r Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl.m. 190 L. in fewone fusten van pl.m. 00 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f ton u (stroogeel) 2e f 34.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f 37.50 p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1