"bii^enlan d. BUITENLAND. Fi ankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Kreta. tierkant van karakter, beide vrijheidlievend en geen meester boven lich duldend. Al bijna een eeuw hebben zij rustig naast elkaar niet kunnen leven, maar tegenover elkaar gestaan, zich met elkaar gemeten. Er heeft bloed tusschen hen gevloeid. Zou het kunnen zijn, dat deze twee niet elk hun zelfstandig volksleven kunnen hebbeu, en ook niet zich tot één volk vereenigen kunnen, voor er een laatste hevige worsteling om den voorraug is geweest, waarna zij elkander met vrede zullen laten, ieder gaande zijn eigen weg, of misschien ook de samensmelting haar langzamen gang kan gaan Wij hopen nog steeds het beste, maar het ergste is daarbij te vreezen. De nationale feestdag, die door heerlijk weder begunsM^d was, is Zondag kalm verloopen. President Loubet en de minister van oorlog, generaal de Gallifet, werden bij hun aankomst te Longchamps met gejnich ont vangen. De wapenschouwing verliep zonder be toogingen, Natuurlijk waren majoor Marchand, die een zwart paard bereed en zijn Senegalees- che tirailleurs de helden van den dag. Zij wer den geestdriftig toegejuicht. En evenals ieder jaar verzamelden de leden van de „Ligue des Patriotes" zich ouder leiding van Déronlède en Habert op de Place de la Coucorde eu legden een krans neder bij het Straatsburg monument. Aan den ingang van het Bois de Boulogne werden vanwege de „Ligue" aan de sapeurs eu de soldaten van het 129ste linie-regiment, die het detachement Maichand escorteerden, manifesten uitgereikt met her opschrift „Leve het legeren het portret van Déroulède. Na de revue richtte Loubet een schrijven tot den minister van oorlog, waarin hij zijn tevredeuheid betuigde met de houding der troepen. CHERBOURG, 15 Juli. Na een vuurwerk zijn door een groot aantal zeesoldaten balda digheden begaan, waarbij zij de politie mis handelden. Ér werden 60 soldaten in hechte nis genomen, doch de gevangenen maakten oproer en de troepen moesten tusschenbciden komen. De oproerige mariniers hebben nog den gehfelen nacht huisgehouden. In groot aantal zijn zij naar het politiebureau getrok ken om de vrijheidstelling van hun daarach ter slot en grendel gezette kameraden te eischen zij sloegen de ruiten in en braken het houtwerk van de ramen. Een burger is door een bajonetsteek ernstig aan den arm gekwetst. Nog een ander politiebureau is aangevallen, ook een winkel, en de mariniers vervolgden met de sabel in de hand de mannen, die bezig waren met het wegnemen van illuminatie. Zij trachten oin de infante risten over te halen om mee te doen, maar dezen hielden zich rustig. Van de 13 in Het Kanaal voor de manoeu- vers geconcentreerde torpedobooten hebben er 6 wegens verschillende averij eenige ha vens moeten binueuloopen. Te Plymouth wordt op de werven uitsluitend gewerkt aan uitrustingen voor de troepen, terwijl vanwege het departement van oorlog bevel is ontvan gen, de eerste armee—reserve geen bui'eu- laudsch verlof te geven. Omuibussen in Londen. Geen stad waar zooveel omnibussen worden aangetroffen als de Engelsche hoofdstad. Alleen de „General Omnibus Company" onderhoud een geregel- den dienst door alle deelen der werelstad met 1300 rijtuigen, waarmede per jaar 190 millioeu reizigers worden vervoerd. Behalve deze zijn er nog veertien andere omuibus— en tramwegmaatschappijen ongerekend nog de ondergrondsche spoorlijnen die te za- men meer dan vierhonderd stopplaatsen hebben. De bovengenoemde „General Omnibus— Company" vervoerde gedurende het vorige jaar met 1300 rijtuigen meer dan 200 mil- lioen personen. Bij elkander legden deze voertuigen een weg af van 47 miliioen kilometer, d. i. meer dan honderdmaal den afstand van de aarde tot de maan 1 De 15.331 paardeu gebruiken per jaar meer dan 4 railioen gulden aan voedsel. Overal in Duitschland hebben Zondag on gewoon zware onweders plaats gehad, die erge verwoestingen hebben aangericht. Zoo in Hannover, bij Bremen, in Silezie enz. Bij Pirua sloeg de bliksem in een rijdenden spoortrein, wat een vreeselijke paniek ten gevolge had onder de talrijke zondagsreizi gers. Te Berliju sloeg de bliksem vijf meu- schen op straat ueer, een vau beu was dade lijk dood. Het gerucht loopt, c'.at prinses Elisabeth, de bijna 16—jarige dochter van aartshertogin Stephanie en wijleu den aartshertog-troonop volger Rudolph, zich eerstdaags zal verloven met hertog Robert van Wurtcmberg, zoon van Filips van Wurteraberg en aartshertogin Maria Theresia. Over den dood van den troouopvolger, grootvorst George wordt nog medegedeeld .- Zondag 9 Juli te 9 uur 's morgens ondernam grootvorst George een pleiziertocht per ben- zinecycle van Abbas Tuwan uit. Nadat hij in zeer snelle vaart 2 werst had afgelegd, keerde hij terug. Een boerin, die hem te genkwam, zag toen dat hij bloed spuwde. Hij hield stil en steeg af en de boerin die hem ondersteunde, vroeg„Wat scheelt er aan „Niets," antwoordde de grootvorst. Toen de boerin hem daarna water aanbood, wenkte hij toestemmend met de hand. Zij liet hem voorzichtig op den grond neder en bevochtigde zijn slapen en zijn mond met water. Kalm en zonder pijn overleed hij toen. Vrijdagavond heeft te Kanea een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen Fransche en Italiaansche soldaten, waarbij aan weers zijden gewonden vielen, 's Nachts overleden een Franschman en een Italiaan aan de be komen verwondingen. De orde is hersteld. De Italiaansche en Fransche officieren en consuls woonden de begrafenis der solda ten bij. WAALWIJK, 19 Juli 1899. Raadsvergadering. Raadsvergadering te houden op Donderdag den 20 Juli a.s. drs namiddags ten 63/4 ure. Onderwerpen ter behandeling, lo. Ingekomen stukken. 2o. Gunning verbouwing O. L. School. 3o. Vaststelling jaarwedde ontbrekend on derwijzer. 4o. Onderzoek geloofsbrieven van de op 6 dezer gekozen leden van den raad. Benoemingen. met ingang van 25 Juli, tot burgemeester van Diessen, M. M. van Dijck met ingang van 29 Juli, lot burgemeester van Waspik, F. Kamp Az. met ingang vau 3 Augustus, lot burgemees ter van Alphen en Riel, S. A. Vosters, en tot burgemeester van Nederhemert, K. G. V. baron van Wassenaer, secretaris dier ge meente. Diefstal. Zondag is door VV. Dekkers, te Besoijen bij zijn oom en voogd, door het stukslaan van een vensterruit, in de woning geklommen, het geld uit de tafelschuif gestolen en door de voordeur der woning wederom de vlucht ge nomen. De dader is gisteren aangehouden en overgebracht naar de justitie te 's Bosch. Poging tot zelfmoord. Te Capelle heeft gisteren zekeren J. v. d. H. poging tot zelfmoord gepleegd hij schoot zich nl. een revolverkogel in het hoofd de kogel is kort daarop door Dr. van Hoften verwijderd, en gisteren leefde hij nog. Vredesconferentie. Of de werkzaamheden der conferentie spoedig tot een einde zullen worden gebracht, hangt, naar ons wordt medegedeeld, vooral daarvan af of morgen de algemeene verga dering der derde afdeeling met de tweede lezing der geheele overeenkomst omtrent de arbitrage gereed zal komen. Ook moet daarin nog eene beslissing worden genomen omtrent de bepalingen betreffende de enquête commissies. Men hoopt de bezwaren te kunnen overwinnen die daaromtrent van verschillende zijden zijn geopenbaard. De commissie van onderzoek hield daartoe een vrij langdurige bijeenkomst, waarin ook verschillende punten werden overwogen, rakende de redactie van andere artikelen der ontworpen overeenkomst. Is eenmaal de arbitrage-overeenkomst aangenomen, dan zal de algemeene akte, die moet vaststellen alle besluiten welke de conferentie heeft genomen, spoedig kunnen worden vastgesteld. Nieuwe Zegels. Als vervolg op de uitgifte der frankeerze gels van een gulden, wordt, met ingang van 1 Augustus, a.s., een nieuw type van de frankeerzegels der overige waarden in gebruik gesteld. Tegelijkertijd wordeu briefkaarten en brief omslagen met het nieuwe zegel-type in gebruik genomen. Van die zegels, briefkaarten en briefom slagen zal ambtshalve eene eerste toezending aan de postkantoren geschieden in den loop dezer maand. De tegenwoordig in gebruik zijude zegels, briefkaarten en omslagen blijven tot nadere aankondiging geldig. De op de postkautoren aanwezige voorraad zal dus eerst worden opgebruikt. De nieuwe zegels enz. mogen, onder ge nerlei voorwendsel vroeger dan 1 Augustus a.s. worden uitgegeveu, noch, aan wien ook, ter inzage worden verstrekt. Met nadruk is de aandacht van de ambtenaren der poste rijen op deze bepaling gevestigd. De postbladen worden voorloopig niet door andere vervangen. Garden—party op het Loo. De garden-party ten hove, op het lustslot het Loo, Vrijdagmiddag gegeven, was een schitterend feest, dat kwart over twee uur een aanvang nam eu te half vijf eindigde. Het weder, dat zich in den beginne zeer slecht liet aanzien, daar het regende, klaarde weldra op en de genoodigde dames en heeren kon den zich reeds half drie in het heerlijke park van 't paleis bewegen. De muziek van het 8e regiment infauterie deed zich hooren. In het paleis hadden zich verzameld de personen, die nog niet aan H. M. de Koningin waren voorgesteld. Nadat daar de voorstelling had plaats ge had, begaf zich H.M. de Koningin met hare doorluchtige Moeder naar het Park, vergezeld van het dienstdoend personeel, waar HH. MM. zich minzaam met allen ouderhielden. Op verschillende punten van het park waren rijk voorziene buffetten opgesteld. Onder de genoodigden merkte men op den commissaris der Koningin in Gelderland met echigenooie, generaal Karei Van der Heyden met echtgeuoote, vele hoofd- en subalterne officieren, leden van Gedeputeerde Staten en vele andere autoriteiten en dames. Na afloop der garden-party reed H. M. de Koningin te paard uit, vergtzeld door den stalmeester baron Bentinck, onder luide toe juichingen van het talrijk publiek in en om het paleis. In de verkiezingsdagen In een der Noordbrabantsche gemeenten werd een strooibiljet verspreid, waarin het volgende te lezen staat Teerbeminde kiezers. De ure der wrake en der verge'ding naakt. Wee onzer, zoo laffe menschenvrees veler, doet teiugdeinzen voor het plichtmatig vei vullen van huu kiezerstaak. Dat vrees en siddering uw hart vervullen bij de nadering van dezen gcwichtigen dag, waarop beslist zal worden wat de toekomst voor onze gemeente baren zal. Sedert de uitvinding van het kiesrecht door Hugo de Groot rust tusschen uwe handen de macht om aan te wijzen, wie het roer van Staat besturen zal. Vreeselijker crisis dan thans heeft onze vaderstad nooit doorleefd. Een verpestende wind van onverschilligheid en laksheid is over ons heengegaan. Nu meer dan ooit is het uw dure plicht, op te komen voor uwe heilige belangen en die uwer naneven. Zult gij nog langer dulden, dat onze vaderstad ter prooi is en blijft aan trottoir- loosheid, regeeringloosheid, bandeloosheid, zedeloosheid en rioolloosheid Krimpt uw hart niet ineen bij de overwe ging der jammervolle toestanden, welke in onze gemeente heerschen Driewerf wee over hen, die in deze ure des ge vaars hun heiligste plichten ver waar— loozen en zoodoende het hooge algemeen belang met voeten treden. In het barneu der gevaren mag men niet in vadsige rust neerzitten bij gebakken aard appelen met sla. Op op Op dan ter stembus Laat het stadhuis daav'ren en dreunen van uw voet getrappel. Dorr uwe opkomst uaar de stemurne zult gij voorzeker recht, billijkheid, dapperheid, wijsheid, moed, beleid en trouw doen zege vieren over lafheid, laagheid, eerloosheid en mond- en klauwzeer. Landbouw. Hooibroei. Men schrijft ons uit Friesland: Als gevolg van den snellen groei van het gras kon dit jaar met het maaien bijzonder vroeg worden begonnen, zoodat thans de hooioogst als geëindigd kon worden be schouwd, althans wat het eerste gewas betreft. Doordien nu echter het hooi niet tot volle rijpheid kon komen eu de zoo noodige zonnewarmte ontbrak, moest het drogen hoofdnoodzakelijk door den wind geschieden. Dieutengevolge openbaart zich thans eerder dan wel in vorige jaren het geval was bij vele landbouwers, een sterke broei van het hooi, en wordt alzoo het gevaar van brand in het hooi des te grooter. De Commissaris der Koningin heeft hierin aanleiding gevonden, de bijzondere aandacht van de burgemeesters op deze belangrijke aangelegenheid te vestigen, met uitnoodiging, alle hun ten dienste staande maatregelen te nemen, die bedoeld brandge vaar kunnen voorkomen, in het bijzonder ook om, waar sterk hooibroeien wordt waargeno men, als hoofd der politie op te treden. Om te beginnen, schrijft de Commissaris der Koningin, zouden de ingezetenen met den meesten nadruk kunneo worden gewezen op den iuhoud van Art. 158 van het Wetb. van strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld o.a. tegen hem, aan wiens schuld (waar onder is te verslaan nalatigheid, on voorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achte loosheid enz.) brand is te wijten. Moordaanslag. Te Deventer is Zaterdagavond bij een ern stige vechtpartij de arbeider J. Kappert, wo nende in de Walstraa', door een soldaat der Koloniale Reserve uit Zutfen, zoodaning met een mes gestoken, dat hij, na voorloopig verbonden te zijn. in het ziekenhuis ter ver pleging werd opgenomen. De ongelukkige had zeven verschillende levensgevaarlijke messteken, en is Zondag nacht overleden, zonder dat hij door de po litie is kunnen gehoord worden. Denzelfden avond is de dader in hechtenis genomen en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Opofferende liefde. Een jonge fabrieksarbeider te Eibergen, H.S., heeft zijn krachtigen, gezonden arm beschikbaar gesteld om een open beenwond van zijn vader met stukjes huid te bedekkeu, voorloopig met goed succes. Een oppervlak van 5x7 centimeter is hem in reepjes afgesueden en op de beenwoud geplakt. Voor menige daad van moed en zelfop offering in tijd van gevaar en opwinding van het oogenblik ten uitvoer gebracht, staat deze eenvouwdige, in alle kalmte doorstane operatie niet achter. Besoijen. De uitslag der herstemming op den 18 Juli ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, is als volgt Uitgebracht 172 stemmen. Van ouwaarde 1 Aantal geldig uitgebrachte stemmen 171. Hiervan verkregen W. A. A. Brokken 84 stemmen. W. F. Klerkx 78 en ziju derhalve benoemd tot leden van den gemeenteraad. Voorts verktegen: L. van der Hammen Jr. 68 stemmen. H. L. van Delft 58 Door een der in de zaal aanwezige kiezers werd het navolgend bezwaar ingebracht. Volgens art. 10 der Gem. wet behoort in deze gemeente, die 186 kiezers voor den gemeenteraad telt, «le onderteekening der candidaatstelling door vier en niet door drie kiezers te geschieden, zooals heeft plaats gehad. In „De Gemeentestem" kwam omtrent een dergelijke kwestie de navolgende vraag voor „Volgens het nieuwe art. 10 der Gem. wet „behoort de opgave van candiaaten voor le- „den van den gemeenteraad bij minder dan „2000 kiezers, onderteekend te zijn door „minstens 1/50 gedeelte van het aantal kiezers. „Moet nu voor deze gemeente, die 504 „kiezers telt, de opgave van candidaten ge weekend worden door minstens 10 of door „11 kiezers G. Uw bestendig lezer, K. De redactie gaf hierop het navolgend antwoord „Uit de in al. 1 en al. 2 van het artikel „gegeven verhoudingscijfer blijkt de bedoeling „van den wetgever om bij de berekening van „het aantal gevorderde onderteekeningen, „alleen volle 50-tallen van kiezers in aan— „merking te nemen. Anders toch waren b.v. „de in al. 2 gevorderde onderteekenaars reeds „ingevolge al. 1 noodig, zoodra er 1()1 kiezers „waren. „In de gemeente G moet dus de candi— „daatstelling door rainsteus 10 kiezers onder- leekend worden." Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is, blijkens zijne raededee- ling aan een betrokken gemeentebestuur dezelfde meening toegedaan. Baardwijk, 17 Juli. Gisteren heeft de heer A. de Kort doen afkondigen, dat hij bij de heden te houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad niet in aanmerking wenscht te komen. Sprang. Uitslag stemming. Uitgebracht 112 geldige stemmen, waarvan op C. A. Brienen 63 stemmen. Jac A. Haverhals 74 S. C. Haverhals 30 N. Vos Dzn. 49 Alzoo gekozen de Heeren C. A. Brienen eu Jac. A. Haverhals. De alhier gehouden tiendverpachting heeft opgebracht f 1031. Dussen, 13 Juli. Een vijftigtal burgers, vóór twee jaar begonnen zijnde, om door middel van vlasserij het volk in den winter vooral eenig werk te verschaffen, heeft ook dit jaar wederom een zevental bunders aangekocht, 2oodat a.s. winter wederom verscheidene mannen werk zullen vinden. 14 Juli. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over '98 goedgekeurd, de geloofsbrieven der herkozen raadsleden onderzocht en in orde bevonden en de gemeente-secretaris belast met de hoofdleiding der te houden volkstelling. Heusden, 17 Juli. De schildersknecht P. de Groot alhier, die te Elshout werkzaam was, had het ongeluk aldaar van een ladder te vallen, en met zijn aangezicht op den kant van een steenen stoep terecht te komen. Gekneusd en sterk bloedende moest hij van de hevige pijn zijn werk verlaten. Het on geval bleek later niet van zoo'n hevigen aard te zijn, dat geneeskundige hulp noodig was, zoodat alles wel weer spoedig terecht zal zijn. Eethen, 17 Juli. Met het maaien der zomergerst heeft men hier reeds een begin gemaakt. De opbrengst valt mede, en naar 't zich laat aanzien zal dit gewas een goed beschot opleveren. Heesbeen, 17 Juli. De arbeider J. V. alhier had hedenmorgen het ongeluk met een mand

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2