BUITENLAND Frankrijk Engeland. Duitschland. Zwitserland. Turkije. Griekenland. Marokko. Amerika. BINNENLAND. JAARMARKT te Waalwijk, op Vrijdag 4 Augustus a. s. otaten van Amerika, Groot-Brittannië en Ierland, Italië, Japan, Luxemburg, Servië en Zwitserland, en van eene verklaring houdende verbod van het bezigen vau kogels die zich in het meirschelijk lichaam gemakkelijk uitzetten of vervormen, zooals de kogels met harden mantel, waarvan de mantel niet geheel de kern dekt of van inkervingen voorzien is door de gevolmachtigden der voornoemde staten, behalve Duitschland, Oostenrijk-Hon- garije, China, Vereenigde Staten van Amerika, Groot-Brittannië en Ierland, Italië, Japan, Luxemburg, Portugal, Servië en Zwitserland. (St. ct.) Oom Paul en John Buil. 't Begon er reeds minder donker uit te zien in de verhouding tusschen Engeland en den Transvaal: 't h3d anders geruimen tijd ge duurd, voor er eeoige opluchting kwam, want Engeland bleef hardnekkig zijn uitlanden- vriendelijke eischen handhaven en Transvaal's presideut, Paul Kruger, is een te geslepen staatsman, hij kent zijn Engelschmannetjes vau het type Joe Chamberlain te goed en te lang, om zich zoo dadelijk maar door een grooten mond te laten bang maken. Maar John Bull's eischen werden met den dag dringender, steeds werden zijn bedoelingen duidelijker en ten slotte veinsde hij niet meer, maar legde aan de voeten van Oom Paul ter keuze neder den palm des vredes cu het zwaard van den oorlog. Eu Oom Paul, als een wijs man, koos den vredespalm. Hij deed concessies zoover hij gaan kon en ontnam daardoor zijn belager aanleiding tot strijd. Maar daar op het laatste oogenblik, nu iedereen dacht, dat de crisis in Zuid-Afrika haar einde nabij was, blijkt uit een redevoe ring van den Engelschen staassecretaris Bal- tour aan een banket en uit een door Cham berlain gisteren in het Lagerhuis gehouden, dat men van Engelsche zijde den oorlog wil, omdat John Buil zijn landgenooten in den Transvaaal onderdrukt acht door de Boers Arme verdrukte Engelschen Balfour vond het dwaasheid den vrede te proclameeren, waar geen vrede was; Chamberlain zei, dat de handelingen van de Transvaalsche regeering een gevaar zijn voor het gezag van het Vereenigde Koninkrijk in Zuid-Afrika. 't Zal dus niet lar.g duren, of de keuze tusschen den vredespalm en het zwaard, voor den schijn aan Oom Paul gelaten, zal eindigen met het aan hem opdringen vau het oorlogs symbool. Geen vrije keuze dus miüipwjw" "'U11111 -~t President Loubet is Zaterdag van Moniéli- mar te Parijs teruggekeerd en zal zich waar schijnlijk in het midden dezer week naar Ramboillet begeven. Loubet zal de manoeu vres aan de Loire niet bijwonen, doch alleen de revue, waarmede de manoeuvres besloten worden Tengevolge van een woordentwist over de Drevfus-zaak heeft Zaterdag te St.-Ger main-en-Lesse een sabelduel plaats gehad tusschen twee onderofficieren der bereden jagers. Eén hunner Klein genaamd en 22 jaar oud, werd zoo ernstig aan Ie strotslagader gewond, dat hij twee uren later overleed. PARIJS, 31 Juli. Iu weerwil van de dé menti's in de Fransche pers wordt beslist verzekerd, dat er tusschen de regeeringen te Berlijn en te Parijs onderhandelingen zijn aangeknoopt over een aanstaand bezoek van keizer Wilhelm II aau een Fransche zeehaven waarvoor genoemd worden Brest en Cher bourg. Volgens de Daily Mail heeft de Chineesche vloot bevel gekregen, zich krachtig te ver zetten tegen de landing der Italianen te Saumoen. BOMBAY, 31 Juli. De pest blij ft te Poona woeden 317 gevallen zijn in 48 uren met den dood afgeloopeuer zijn een aantal Europeanen ouder. Niet alleen te Berlijn, maar ook in offici eele kringen te St. Petersburg wordt verzekerd, dat in den loop van Augustus te Wiesbaden een samenkomst zal plaats hebben tusschen keizer Wilhelm en czaar Nicolaas. Nabij Zermatt zijn twee Parijsche dames, mevrouw Morel eu haar dochter, bij het plukken van edelweiss in een 400 meters dieper, afgrond gestort. De moeder werd verpletterd de dochter is ernstig gekwetst en nog steeds buiten kennis. Gewapende benden Bulgaren trekken da gelijks de grenzen onder Macedonië binnen en de Bulgaarsche agitatoren loopen het land af, tora de beweging ten koste van aanzienlijke bedragen aan geld levendig te houden. Een dezer benden is door de troepen gevangen genomen eu geheel gedood. De hoofden der gedoode Bulgaren zijn tentoongesteld. De reorganisatie van het Grieksche leger en de Giieksche vloot zullen worden opgedra gen aan een Deenschen opperotficier. Voor het landleger is ook sprake geweest van den Belgischen generaal Brialmont. Koning George van Griekenland is naar Weenen vertrokken, om een bezoek tc brengen aan keizer Franz Joseph. ORAN, 31 Juli. De correspondent van de Echo d'Oran aan de Marokkaansche grens maakt melding van een belangrijk gevecht, dat den 25en op de grens geleverd is. Zes duizend man onder Kaïd Boe-Benoear-oeld- Lhahib vielen in de vlakte van Triffus den stam der Beni-Hallid aan; deze laatsten moesten het veld ruimen, en lieten een groot aantal dooden achter. De Amerik. bladen melden, dat de troepen der Vereenigde Staten op de Philippine» zich hebben meester gemaakt van Kalamba. nadat eenige gevechten waren geleverd, waarin 4 Amerikanen gedood en 11 gekwetst werden. Dertig Spanjaarden, welke door de Philippi- no's gevangen werdeu gehouden, zijn bevrijd en naar Manilla gebracht. NEW YORK, 31 Juli. Dertig gevallen vau gele koorts hebben zich voorgedaan in het Nationale Tehuis voor Militairen bij Hampton in Virginia, drie menschen zijn er gisteren gestorven. WAALWIJK, 2 Aug. 1899. Koningin—Verjaardag. Ter gelegeuheid van den verjaardag van onze beminde Koningin-Moede»", wappert de nationale driekleur van de verschillende gemeente- en enkele particuliere gebouwen. Examen Met genoegen deeleu wij mede, dat de heer J. J. Gerris alhier, onderwijzer te Besoijen met gunstig gevolg het examen heeft afgelegd in de Hoogduitsche taal. De geslaagde genoot zijn opleiding van het hoofd der school, de heer J. Spijkerman. Aan beiden onze felicitaties. Verbouwing O. L. Seüool. Met de verbouwing der O. L. School zal spoedig woiden aangevangen. De voorberei dende werkzaamheden zijn in vollen gang, de materialen worden aangevoerd. Naar men ons mededeelt, zal er gedurende de ver bouwing les gegeven worden op de teeken- school. Uit vertrouwbare brou vernamen we verder dat, hoe ijverig ook zal worden doorgewerkt, het allerwaarschijnlijkst toch nog onmogelijk zal blijken lo November klaar te zijn, daar men te lang op de ijzerwerken moet wachten. Concert l'Espérance. Zondag 1.1. gaf de harmonie l'Espérance een concert bij den heer Chr. Appels. Het weder was prachtig en de tuin ook tamelijk goed bezet. Het concert slaagde dan ook uitstekend. De stukken werden accuraat uit gevoerd en oogstten een uitbundigen bijval in. Het is te hopen dat nog verscheidene dergelijke concerten gegeven worden voor het einde van dit seizoen. Brand. Zondagmorgen brak in de le Zeine in een landbouwershuis bewoond door G. de Haan een hevige brand uit. Het gebouw met rieten dak lag zeer spoedig geheel in asch. De inboedel die niet verzekerd was, is geheel gered, alleen een partijtje hooi verbrandde. Men vermoedt dat de brand ontstaan is door een gebrek aan den schoorsteen. Men deelt ons mede, dat het rondom de schoorsteen wel een kwartier gesmeuld heeft, alvorens de vlammen flink uitsloegen en dat het huis goed had behouden kunnen blijven, ware de brandspuit wat eerder ter plaatse verschenen. Het is ons inziens bij zulke gelegenheden dan ook eerste vereischte, zoo spoedig moge lijk een der brandmeesters te doen waar schuwen. opdat deze direct zijne maatregelen nemen kan om alarm te laten maken en de spuitgasten op te roepen. Dit nu is hier niet gebeurd; reeds geruimen lijd was 't aan het branden, alvorens er in de straat iets van bekend was. Aanbesteding. Maandagavond werd door den heer Albert Kemperman aanbesteed het bouwen van een huis, architect de heer H, Meulkens. Ingeschreven werd als volgt C. J. Klerkx, Besoyen f 5333 G. de Bont, Nieuwkuik f 5206. G. van Dommelen, Baardwijk f 5222. G. de Rooij, Waalwijk f 4923. C. Vivié, f 4860. A. Aarts, f 4709. Verloting. Bij de Maandagavond door de club „Semper laeti gehouden verloting van een veulen viel dit ten deel aan C. van Dongen Nicz. te Besoijen en werkzaam alhier. Verloting door dc Ver. voor Landbouw, Handel en Nijverheid. Het Bestuur der vereeniging voor Land bouw, Handel en Nijverheid te Amsterdam, zond ons eene circulaire, waarin zij ons mededeelt, dat de trekking is bepaald op 14 Augustus a. s. Dit naar aanleidng van een schrijven, dat de Ver. ontving van den Notaris F. van Houten, ten overstaan van wie» de verloting zal plaats hebben. Wij drukken hier een af schrift ervan af: Amsterdam, 28 Juli 1899. Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid, te Amsterdam. VVelEd. Heeren Bestuurders Naar aauleiding van de door U" geannon ceerde uitgestelde verloting (verspreiding) op 4 Augustus a. s. der paardenloterij, doet het mij leed U te moeten berichten, dat ik wegeus ambtsbezigheden dien dag en volgende dagen verhinderd ben en stel ik U voor den 14den Augustus a. s. en volgende dagen daarvoor in de plaats te stellen. Hoogachtend, (get.) F. VAN HOUTEN. De officieele trekkingslijsten, zijn, daar de trekking pl. m. 8 dagen duurt, niet eerder verkrijgbaar dan 24 Augustus a. s. De loten zijn dus nog verkrijgbaar tot 11 Augustus a. s. bij den Uitgever van dit blad. De nieuwe postzegels. Gisteren zijn de nieuwe postzegels iu omloop gekomen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat wie thans postzegels koope» gaat, nieuwe ontvangt De voorraad oude is aan de verschillende kantoren nog zóó groot, dat een nieuwe op een brief voorloopig nog wel een groote bijzonderheid zal blijken te zijn. Het hart van menig verzamelaar zal na tuurlijk overvloeien van verlangen naar deze noviteiten, Daar is reden voor. Want de nieuwe zijn zoo bijzonder fraai uitgevoerd, zoowel wal de teekening als wat de kleur betreft, dat de Nederlandsche postzegels op dit oogenblik met de fraaiste op één lijn ges.eld mogen worden, ja, zelfs bovenaan staan. De Buste der Koningin is fraai ontworpen, en is genomen naar het bekende portret in Kroningsornaat, het hoofd getooid met een diadeem. Buitengewoon fraai zijn de postzegels, die in twee kleuren gedrukt zijn, b.v. die van 25 ct„ in blauw en rood. De postzegels van 5 cenr, in de wandeling steeds „blauwe" postzegels genoemd, zijn thans rood. Daar zal men dus nog aan moeten wennen. Ook de duurdere zegels zijn zeer fraai van tint. Tegelijkertijd zijn ook de nieuwe brief kaarten in omloop gebracht. De binnen- landsche zijn groen, de buitenlaodsche rood. Het zegel is op deze nieuwe niet zooals thans op de smalle zijde, maar met de lange zijde van den rechthoek naar beneden geplaatst. u. D. Atjeh. Een officieel Atjeh-telegram van Zaterdag luidt „Op een tocht door het landschap Matang Koelie onzerzijds gesneuveld een militair be-- neden den rang van officier. Gewond een officier en drie militairen beneden dien rang. Vijand heeft acht en twintig' dooden achter gelaten. Toekoe Tjihik Matang Koelie sneu velde. In Matang Albi weinig en in Peutoe geen verzet ondervonden. Onzerzijds twee gewon den en een verdronken. Vijand liet achttien dooden achter. Voor reizigers. Nu en dan werden door personen, die uit Nederland te Parijs aankwamen, moeilijkhe den ondervonden, doordat da ambtenaren der plaatselijke accijnzen bezwaar maakten tegen de vrije toelating van geriuge hoeveel heid tabak, sigaren of sigaretten, welke de douane ambtenaren aan de Fransche grens als restant vau reisprovisie vrij hadden laten doorgaan. Ter voorkoming van zoodanige moeilijk heden is bepaald, dat de douane ambtenaar aan de grens, die deze reisbenoodigdheclen vrij toelaat, daarvan zal doen blijken door op de kistjes of pakjes waarin zi; bevat zijn, een door hem onderteekend étiquet te plaat sen, vermeldende den naam van den reizi ger eu van het grenskantoor, alsmede de soort en de vermoedelijke hoeveelheid der goederen. Ziju de kistjes of pakjes van zoodanig étiquet voorzien, dan zal de reiziger bij aan komst te Parijs door de plaatselijke ambte naren niet worden bemoeilijkt. Het belang van den reiziger brengt dus mede, de opplakking van zoodanig étiquet, zoo noodig aan de douane op te geven. Of de hoeveelheid niet te groot is, om vrij te worden toegelaten, wordt door haar naar de omstandigheden beoqrdeeld. (Stct.) Vredesconferentie. De eerste gedelegeerde van Turkije ter vredesconferentie, Turkhan pasja heeft vóór zijn vertrek van hier een telegram gezonden aan Hare Majesteit de Koningin, waarbij eerbiedige dank wordt betuigd uit eigen naam en names de geh;ele Turksche delegatie, voor de uitnemende wijze van ontvangst in ons land en voor al de blijken van welwil lendheid van en namens llare Majesteit om vangen. De Engelsche' journalist VV. T. Stead, £at in het Haagsche D a g b 1. een uitvoerig relaas van de Vredesconferentie. Thans, aan 't slot van deze illustre bijeenkomst, geeft Stead een korte schets van eenige hoofdper sonen der conferentie, van baron De Staal, sir Julian Pauncefote, De Martens, Bourgeois en enkele anderen. Onder de mannen van beteekenis noemt hij ook den Nederlandschen Staatsraad mr. T. C. Asser. Stead zegt, dat Asser met toewijding het internationale recht beoefent. „Hij is waar schijnlijk de meest geestdriftige internationa list van de conferentie". Maar zijn naam heeft niet gewonnen door dit enthousiasme, maar door zijn heldere rechtskennis, die hem in staat stelde groote diensten te bewijzen als voorzitter der commissie die de conven tie van Genève toepasselijk moest maken op de oorlogen ter zee, en in de tweede plaats en nog meer in 't oog vallend door de lei ding van de moeielijke debatten, die in de commissie van redactie van het slotprotocol ontstonden. Indien de heer Asser aldus de heer Stead zich kon losmaken van het internationaal privaatrecht om den post van secretaris generaal van het permanente bureau aan te nemen, zou het het nieuwe Hof (van Arbitrage) zijn taak ouder de beste auspicieu beginnen. Drie kinderen verbrand. Hoe onverantwoordelijk het is, kleine kin deren zonder toezicht thuis le laten, bleek weer te Amsterdam. Omstreeks negen nur s avonds werd brand bemerkt op de eerste étage van het perceel no. 10. iu de Van Beuningenstraat, bewoond door het gezin het Strijder. De deur was echter gesloten vader en moeder waren uitgegaan en hadden de drie kinderen, een meibje van 6 jaar en twee jongetjes, een van 2 jaar en een van 5 maanden, alleen thuis gelaten. De buren trapten de deur in en haalden de kinderen uit de woning. De arme kleinen hadden he laas al ernstige brandwonden bekomen en werden terstond naar het Binnen—Gasthuis gebracht. Om 11 uur's avonds zijn de drie kindereu aan hun brandwonden bezweken. De brand zelve had niets te beduiden en werd spoedig gebluscht. Hoe de brand ont staan is, weet men nietvermoedelijk door het laten vallen van een petroleumlampje. Verdronken. Zondagochtend omstreeks vijf uur werd door een paar Egmonders, ongeveer een half uur benoorden Egmond, iets drijvende in zee opgemerkt, dat men eerst voor een stuk hout aanzag, doch naderbij komende een mensch bleek te zijn. Kort daarop haalde men een vrouw uit het water, die herkend werd als een Egmondsche vrouw. Daar alles aantoonde, dal zij kort te voren in 't water was geraakt, werden dadelijk pogingen aangewend om haar m 't leven terug te roepen, doch alles bleek vruchteloos. Het was eene 22jarige vrouw» nog maar kort getrouwd, en iu het bezit van een kindje van ongeveer twee maanden. De man was afwezig ter hariogvisscherij. In hare woning werd toen opgemerkt dat haar bed en ook het wiegje van het kind den nacht te voren niet gebruikt waren, waarom door vele Egmonders den ganschen voormiddag in de duinen naar het kind gezocht werd, dat eindelijk 's avonds dood aan het strand spoelde, op ongeveer een kwartier uurs bezuiden Egmond. Vermelding verdient, dat destijds de groot moeder dezer vrouw in een waterput, eu hare moeder in een sloot bij Egmond aan den Hoef zijn verdronken. Teruggevonden. De 12jarige Hillegonde van Dijk, die sedert Dinsdag uit de ouderlijke woning werd ver mist, is terecht. Het meisje is dezer dagen thuis gekomen. Zij was heimelijk naar familie te Amsterdam gegaan, en daar gebleven. De hond als schatgraver! Door het hondje van zekeren Kr. is aan den Soestdijkerstraatweg onder Hilversum opgegraven een plat blikken busje, waarin zich f 3150 aan papieren geld bevond. Van deze vondst is bij de politie aangifte gedaan. Sprang. Als een bijzonderheid mag worden gemeld, dat de 91jarige Oud-Strijder B. V. alhier dezer dagen nog bezig was met gras te maaien. Hij wil zelfs nog deelnemen aan den roggeoogst. Baardwijk. Donderdag a s. zal Mgr. v. d. yen het H Vormsel toedienen aan de Vorme lingen van onze gemeeMe, Waalwijk en Be- zooien. Toebereidselen worden gemaakt, om Z. D. H. luisterrijk te ontvaugen. Raamsdonk, 31 Juli '99. De heer C. van Seters te Geertruidenberg heeft, wegeus hoogen ouderdom, bedankt als voor zitter van oe »10e Afdeeling, Oosterhout, der Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw.» Zeer zeker zullen de leden der ge noemde Afdeeling het besluit van den heer van Seters met innig leedwezen vernemen, want immers zoolang de afdeeling als zoodanig bestaat, heeft Z.Ed, getoond als

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2