„UTILE DDLG1" Advertentiën Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten Onderhoudt uwe talen! Goede raad. Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Voorzitter dier afdeeling „de rechte man op de rechte plaats" te zijn, dewijl hij zijne, zoo gewaardeerde krachten op landbouwkundig gebied aanwendde tot heil der „Noordbra bantsche Maatschappij van Landbouw" over 't algemeen, en tot heil der 10e Afdeeling, Oosterhout, in het bijzonder. Door het overlijden van den heer A. J. Hamilton te Oosterhout verloor de Afdeeling onlangs ook haren, eveneens zich verdien stel ij k gemaakt he L— benden, onder-voorzitter, en verder is het vroegere bestuurslid, de heer Dingemar. Tim. mermans te Raamsdonk, sedert het begin dezes jaar benoemd als Secretaris der Afdee ling, zoodat eerlang, voor de „LOe Afdeeling, Oosterhout, der N. B. Maatschappij van Land bouw» bovengenoemd, zal moeten worden benoemd één voorzitter, één ondervoorzitter en één bestuurslid. Heesbeen, 1 Aug. Een persoon uit Heusden, die alhier een boomgaard bezit, waarin eenige kerseboomen stonden, maakte zich zoo kwaad toen hij tot de ontdekking kwam, dat er kersen gestolen waren, dat hij zeide„dat zal niet meer gebeuren." En wat deed hij Hij nam eeu zaag en zaagde in het zweet zijns aanschijns een drietal kerseboo men aan den grond af. Kan het dwazer Mag het middel afdoende zijn, wij bevelen het niet ter navolging aan. lleusdeu. Bij een vechtpartijtje tusschen jongens van ongeveer 12 jaren, werd een zoontje van W. v. Gorsel zoo geniepig met een roestig knipmes in het been gestoken, dat hij naar huis moest worden gedragen en direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Goede raad is niet duur in Waalwijk 't mag wel zijn dat de waar naar den prijs is. [n het No. van 27 Juli 1.1. gaf dit blad ons weer eens een artikeltje over de ver grooting der Openbare School te lezen. Het ligt allerminst in mijne bedoeliug op het zakelijk gedeelte van dat artikel neer te komen: „Vestra res agitui" Uw, niet mijn belang geldt hel. Ik meen ten deze genoeg gedaan te hebben, toen ik het mij gevraagde advies gatwil het Gemeentebestuur dat advies niet volgen, dan is dat zijn zaak. Ik beu dau ook niet zot genoeg geweest er, na het voorlaatste raadsbesluit, nog papier over vuil te maken en ik moet de eer, mij door den schrijver toebedacht, als zou ik den raad bekeerd hebben, terugbrengen waar zij be hoort, bij den zegevierenden gezouden zin van al de raadsleden, op één enkelen na. Maar de schrijver heeft goedgevonden, ge heel onnoodig en ongemotiveerd, mijn naam in het debat te mengen, in eene boutade, waarin liefdeloosheid cn kwade trouw om den voorrang strijden en ik meen niet te mogen nalaten aan de lezers van dit blad eenige kantteekeningen op dit schrijfsel aan te bieden. Tot hun gemak en stichting, zal ik tekst en Commentaar naast elkander doen afdrukkeu. De voorzitter had daarom beter gedaan zich in het onderhavige geval niet op hem te beroepen. De autoriteit vau den districts sch. was dus beslissend. Laten wij deze eetis wat nauwkeuriger wik ken en wegen. lo. Te Werkendam is eene Christelijke schoolhet bestuur meende verplicht te zijn nog een onderwij zer aan te stellen, de D. S. O. uit onbekend Jieid met de wet ont kende dit en het recht op subsidie ging verloren. De Heer Se- ret besprak in de Tweede Kamer 't ge- va' en de Minister antwoordde: »school- opzieners, die verkeer de adviezen of inlich tingen geven worden »daar voor terecht ge wezen. Een D.S.O. wiens rug nog de striemen der ministericele tuchtroe de te zien geefi, had beter gedaanzijnzweep slagen niet op dien der Waalwijksche raadsle den doen neerkomen. De voorstelling van ditfeit is geheel onjuist; ziehier de waarheid het bestuur der ge - noemde school heeft mij nooit over de nood zakelijkheid om een onderwijzer aan te stellen gesproken of geschreven, Toen ik in Juni de school bezocht, sprak het hoofd mij over de zaak, onder mededeeling dat noch het bestuur, noch het geraadpleegde lid van het schooltoezicht meenden dat er ver plichting bestond. Ik onderzocht daarop de zaak niet,vooreerst om dat ik meende dat ze in orde zou zijn, maar vooral omdat de termijn reeds lang verstreken en liet subsidie dus reeds toen reddeloos verloren was ik deelde dit dan ook later schriftelijk aan het hoofd der mede. Calomniez, il enreste toujours quelque chose! Ik moet den schrij ver dan ook de teleui- stellende mededee ling doen dat ik van de ministerieele tucht roede niets gemerkt heb en ik mag er bij voegen, dat ik ze ih mijn dertigjarige amb tenaars loopbaan nooit te duchten had. Trof mij al eens de uit wrok en logen gevl >ch- ten zweep van een marktschreeuwer, mijne huid was er tegeu be stand. 2o. Ook de Zusters- school te Waalwijk in de vaste overtuiging dat het aanwezig per soneel voldoende was en gaarne bereid op het woord van den schoolopziener te ge hoorzamen verloor voor een paar jaa eveneens haar subsi die. Waren de heeren schoolopzieners met den feitelijken toestand van het onderwijs id hun arrondissement en district op de hoogte geweest, 't ware niet gebeurd. 3o. Staaltjes van een hoogst ongepasteu toon door sommige districts schoolopzieners tegen de gemeentebesturen in Noord-Brabant aan geslagen kan men vin den in 't jongste „Pro vinciaal verslag." De D.S.O. van Breda gaat zoowaar zelfs Gedepu teerde Staten te lijf; de heer van Oppeuraay bepaalt er zich toe de Gemeenteraden ferm de les te lezen. Moest men die hee ren gelooven, zegt de Tijd, dan ware de toe stand in Noordbrabant „meer dan Spaausch ja Turksch." Gelukkig dat de Bossche D S.O. anders oordeelthij. schrijft toch „Omtrent de kos- „ten, waarin de ge- „meenten ten opzichte „van haar lager onder- „wijs moeien voorzien, „kan in het algemeen „gezegd worden dat „deze op bevredigende „wijze worden bestre den." Men vraagt zich na tuurlijk af, of in hel district Tilburg (waar onder Waalwijk ressor teert) de zaken zooveel slechter staan dan in het Bossche, dan wel of de lieer Van Op- penraay meent de ra den van zijn district wat meer uit de hoogte te mogen behandelen De Tijd heeft de Brabantsche gemeen tebesturen, in eenige zeer merkwaardige ar tikelen, (Tijd 11, 12, 14 Juli) verdedigd en de heeren d iatrict- schoolcptiitners \Oor loopig (want in de staten generaal zullen die rapporten nog wel nader besproken wor- 2o. In mijn District zijn ruim 50 bijzondere scholen die de rijks bijdrage ontvangen; elk dier scholen heeft be halve een hoofd, nog een afzonderlijk be stuur. Zijn dat kinderen of onmondigen dat de schrijver meent dat ik me in de administratie van die 200 menschen zal verdiepen, om na te gaan of ze de voorschriften tot het bekomen der bijdrage nakomen? De bepalin gen liggen toch vóór hen en ik heb er niet het minste belang bij dat ze worden opge volgd. Waar ik kon, heb ik meer dan eens alles gedaan om schade te voorkomen. Maar bij de lezers moest de indruk gemaakt worden dat ook het Subsidie van deze school door mijne schuld verloren ging men moest weten dat ik eeu ver volger en verdrukker van het bijzonder onderwijs beu. Welnu ik tart het bestuur van elke inrichting van bijzonder onderwijs mij één feit te noemen, gedurende mijn twin tigjarig schoolopziener schap, dat wijzen zou op willekeurige of zelfs on'neusche bejegening neen ik daag ze openlijk uit te verklaren of ik, al dan niet, bereid ben gevonden veel meer voor hen te doen, waar het uoodig was, dan zij billijker wijze krachtens mijn ambt van mij verlangen konden Welaau, heer Goede raad, roep nu de troepen in 't vuur, of zijt ge bevreesd dat ze Uwe eigen vesting beschieten zouden Ik ben het moe, tot dank voor mijne diensten in het openbaar te worden gehoond en te worden geschopt met besmeur de laarzen. 3o. Behoudens de hoogst onwelwillende voorstelling die van de zaken gegeveu wordt, vereenig ik mij met het hier gezegde en ik wil er wel uitdrukkelijk bij voegen dat ik zal voort gaan de nalatige ge meentebesturen op hun plicht te wijzen,zoolang mijne hand gehoor zaamt aan een gevoel van recht en billijkheid, dat in mij woont, naar ik hoop. Wanneer de schrijver de goedheid wil hebben vroegere verslagen op te slaan, zal hij kunnen ervaren dat ik ook nietschroom, waar het pas geeft, de regeering te lijf te gaan, wier dienaar ik ben en dat recht zal ik mij door niemand laten ontnemen. In die ver slagen zal hij tevens bewijzen genoeg vin den van waardeering van het bijzonder od— derwijs van mijne zijde, maar hij zou dan t o t z ij n leed moeten ontwaren dat er tus schen de distelen, ook nog enkele vijgen te lezen zijn. den) goed op hun plaats gezet. Jammer genoeg schij nen deze belangrijke mededeelingen den heer voorzitter ontgaan zijn. 4o. De Tijd en velel 4o. Wat er gezegd Brabantsche en Lim— wordt over miju lid— burgsche bladen heben voorzitterschap van beu in de laatste maanden gewezen op knoeierij bij de samen stelling d^r commissie voor hulpakte te 's Bosch en bij die voor hoofdakte te 's Bosch en Arnhem. Protesten en adres sen der geestelijkheid o. a, van 's Bosch, de dekenaten Geertrui denberg, Heusden, Cuyk, Bladel, Maas tricht, Roermond, Venloo waren er het gevolg van. De Re— geering erkende de juistheid der klachten door in plaats van een lid-onderwijzeres dei r.utschool een Tilburg sche frater te be noemen. Welnu de heer van Oppenraay bekleedt 't voorzitterschap der commissie van hoofd akte te Arnhem en was lid van die van hulp- acte te 's Bosch hij is dus mede voor deze praktijken verantwoor delijk. Zoover over de autoriteit vau den liberalen D. 8. O. die den Waalwijkschen raad heeft bekeerd. Examencomrnissien is zóó erbarmelijk onnoo- zel, dal ik vreezen zou het gezond verstand van een schooljongen te beleedigen, zoo ik er op antwoordde. Een enkel woord echter over de slot— phrase. De Heer G. R. kruidt zijn betoog met het telkens terugkee— rend wachtwoord dat ik liberaal ben. 't Kan wel mogelijk zijn, dat ik het ben, waarlijk ik weet hel niet, om de eenvoudige reden, dat ik niet weet wat de schrijver onder het woord veil verstaan. Hoe hij weet dat ik 't ben is me dus zeker een raadsel, maar in elk geval zou ik wel eens willen weten wie er zooal last van mijn liberalisme heeft. De schrijver? Zoo niet, dan kan hem de kwestie minstens even koud laten als mij. Of zou soms de bedoeling zijn een poging om mij te voeren op den goeden weg Het is mij ge beurd ook eeu li beraal heeft zijne ge moedelijke oogenblik ken dat ik meende jongeren te moeten wijzen op de verkeerd heid van het pad, dat zij gingen, maar ik heb altijd gemeend dat te moeten doen langs den weg van liefde en overreding, niet langs dien van schimp en haat ik dacht dan meer fe handelen naar het hooge voorbeeld van Een, die wij beiden, ook ik, de liberaal, kennen. Die ook met tollenaars aanzat en Wien ik liberaal in mijn ziel een tempel heb opgericht, hooger misschien strevend dan het altaar, dat door raenigeeu wordt op den rug gedragen, ter schouw voor heel de wereld Men vergeve mij deze ontboezeming zij riekt wel wat naar eigen lof toch bedoelde ik ze zóó nietDat zal het liberale duiveltje in mij gewerkt hebbeD. Arnhem, 1 Augustus 1899. W. J. TH. VAN OPPENRAAIJ. Bij deze sluiten wij het debat over de schoolbouwquaeslie, die ons inziens genoeg zaam is besproken en daar de werkzaamheden toch reeds zijn aangevangen, kan het ge schrijf slechts tot persoonlijkheden aanleiding geven. Red. BEZOOIEN. Van 17 Juni tot 29 Juli. GEBOREN Johannes Lanrentius, Antoniu9, z. van Petrus Maas en Antoinetta Cornelia Ver hulst. Petrus Paulus, z. van Johannes Hubertus van Puijl en Johanna Damen. Ba9tiaan Antonie, z. van Cornelis v. Don gen en Anna van Herwijnen. Johannes, Baptist Gerardus, z. van Gerardus Lauren- tius Josephus de Leijer en Johanna Pelgrim. Wilhelmus Josephus Johannes, z. van Johanes de Groot en Adriana Maria van Gorp. Wilhelmina Anna Mariu, d. van Johannes de Groot en Adriana Maria van Gorp. Adrianus Antonius, z. van Johan nes Bossers en Willemijna van Geel. Larabertus Jacobus, z. van Johannes Adria nus Ammersdorffer en Hester Theodora Misset. Adriana, d. van Henricus Corne lius Kelder en Theodora Wilhelmina Dek kers. Jan Wouter, z. van Pieter van Til- borgh en Johanna van Tilbur HUWELIJKS-AANGIFTE Simon Versteeg, oud '21 j. en Johanna Kuijsten, 21 j. GEHUWD: Simon Versteeg, oud 21 j.vanWaal- 21 j. en Johanna Kuijsten, 21 j. wijk en Johanna Kuijsten 21 j. OVERLÉDEN: Petrus Johannes Dekkers, 21 m. Cornelis Bouman, 7 j. Levenloos kind van het vrouwelijk geslacht van Pieter Jo hannes van der Haramen en Leentje de Geus. Adriaan Klootwijk, echtgenoot van Johanna van der Haramen, 30 j. Johanna Leijtens, echtgenoote van Marinu9 van Aalst, 70 j. GORINCIIEM, 31 Juli. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men bestcelde voor: Ristarwe 6,80 a 6,75, roode dito f 6,—a 6,15 witte dito 16,—, A 6,20, inl. rogge f4,80 a 5, buiten], dito f4,75 a 5,gerst 1 4,60 a 4,75, haver f3,50 3,70, duiveboouen f 6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. üp de veemarkt waren heden aangevoerd 170 ■underen le qua]. Kalfkneien f190 A 200 Kail'vaarzen f 120 a 150 Melkkoeien 1130 A 150 2>/2 jarige ossen f130 140 Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd per half kilo, 600 biggen van f 3, stuk. f 80 a 90 f 50 a 60 f 30 A 40 1 11 a 12 vette varkeus van 14 a 17 ct a 8.per Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen f a en lammeren f0 a f 0.per stuk. Eieren f 0.80 a 1.90 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per 1 /a kilo. ROTTERDAM31 Juli. Binnenlandsche Granen. Tarwe verkeerde heden in trage stemming. De puikste werd tot nagenoeg vorige prijzen gedétailleerd, doch het overige moest meerendeels iets lager worden afgegeven, om te kunnen opruimen. Per heet. f 5.20 a f6.10, puike soort f 6.30 a f 6.60, en extra puike nog iets daarboven. Per 100 kilo werd verkocht van f 7.25 tot f 7.70 en uitgezochte qualiteitvan f7.75 tot 1 8. Canada tarwe kon van f 5.50 tot f 5.80 naar deugd opbrengen, Rogge. Vlanmsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.75 A 5.75. Dito mindere f0,A0. Gerst. ZeeuwsehFlakk. en Overm. Winter f 0,— A 0,—mindere f 0,— a 0,— beste Zomer 10,a 0,— mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.A 3.80. Bruine boonen de beste f 7,50 a 11,75 Witte boonen. De beste f 9.50 A 11.—. Blauwe erwten. De beste f7 a 7.25 Paardenboonen. De beste f5.70 A 6 25. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwseh en Overmaasch zak- goed f 8.40 a 8,70; Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f 6 tot f 7.25. ROTTERDAM, 1 Augustus. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 38 paarden, 1 veulen, 0 ezel, 730 vette randeren 1107 magere dito, 295 vette en graskalveren, 93 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 4 varkens, 201 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 31 a ct. 2e kw. 28 a ct 3e kw. 22 a ct. Kalveren: le kw. 40 ct., 2de kw. 33 u ct.3de kw. 26 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,p. ton. n bruinblanke Bergertraan f 25,50 blanke Bergertraan f28,50 t Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fasten van pl.m. 100 L. f 19.p. 100L Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondige ziekte, I 1 tijdig voorzien van de H. Sacramenten der Stervendenonze zoo innig geliefde Echtgenoote en Moeder, Mejuffrouw Adriana Maria ZIJLMANS- geb. y. d. Heijden, in den ouderdom van 57 jaren. Uit aller naam, A. C. ZIJLMANS en Kinderen. Waalwijk, 29 Juli '99. V oor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vaderbetuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. H. VAN POPPEL en Kinderen Waalwijk, 1 Aug. '99. N ALBERTS, Uitgever Kerkradc. Abonneert U op: (Het nuttige met het aangename) Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p. f 2. per jaar.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3