Nummer 62. Zondag 6 Augustus 1899. Tweede Blad. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Laatste Berichten. MENGELWERK. Op Manoeuvre. UITVOERINGEN. BEZOOIEN. Corcert te geven door de Harmonie „l'Espérance,* in den tuin van den heer Stans van Dongen ie BesoijeD, op Zondag 6 Augus tus 1899. Aanvang bl/2 uur. Zie Programma's. WAALWIJK, 5 Aug. 1899. Voorbereidend militair onderricht. Tot deelname aan het voorbereidend militair onderricht te houden gedurende den a. s. winter in deze gemeente, hebben zich aangemeld 23 jongelieden. Communicatie heropend. Wij vestigen de aandacht van het publiek op achterstaande advertentie betreffende de heropening .der communicatie tusschen onze gemeente en Doeveren, langs tie Pnts'eeg. Met blijdschap zullen allen zeker het gereed komen dezer gemeenschap begroeten, daar ze in eene groote behoefte voorziet. De com muüicatie Rolbrug - Doeveren is eenigen tijd gesloten. Verloting Thomsons thee. De uitslag van de door de Thomson's thee gehouden geldloterij is verschenen f 250 verdeeld in 6 prijzen, onder de verbruikers der Thee Thomson, benevens 20 kilo thee aan de winkeliers bij wie deze prijzen ge vallen zijn en de uitreiking van 3 maal i 10 aan de winkeliers die het grootste aantal zakjes hebben ingezonden en 8 maal f 10 aan de verbruikers of verbruiksters der thee eveneens voor het inzenden van het grootste aantal zakjes. Op Vrijdag 22 December 1899 Kerstver loting wederom van f 250 in zes verschillende prijzen en 20 kilo thee als premien aan win keliers ot agentessen. De verjaardag der Koningin—Moeder iu Den Haag. Het loopt naar twaalven en in de straten wordt het stiller alles beweegt zich in de richting vat» het Malieveld naar de parade, nog altijd het glanspunt van den dag. In het veld staan de troepen reeds aangetreden, het geweer bij den voet, blakende in het telle zonnetje, benijdende de duizeuden en dui zenden toeschouwers, die zich een plaatsje hebben gekozen in de lommert ijke lanen rond het paradeveld. Twaalf uur. Eén roffel. Er gaat een voor den leek nauwelijks waarneembare beweging door de gelederen. Twee roffels. De staf slelt zich in bewe ging. Paardengetrappel en signalen. De gou verneur der residentie, generaal-majoor Van Pomrneren, rijdt het terrein op, salueert de troepen den staf, waarbij zich de kolonel— commandant der d d. schutieuj jhr. Baud bevindt en de niet ingedeelde officieren, zoomede de verschillende corporatien, die zich met haar banieren rechts van den staf heb ben, opgesteld. Dan volgt een korte inspectie der troepen en onmiddellijk daarna vangt 't defileeren aan. - "De grenadiers en jagers marcheeren een maal in hel gewone en eenmaal in meer versneld tempo; de a»tillerie passeert den generaal in draf en galop, eveneens de ca valerie. Kwart voor één is de wapenschouwing af geloopen. De troepen keeren onder opwek kende marschmuziek naar de kazernen en de toeschouwers volgen het feestprogramma, dat als een volgnummer aanwijst Kermis in 't Voorhout. Des avonds was voor alle openbare gebouwen in de stad de gebruikelijke gas- of andere verlichting aangebracht. De sociteits tent in het Bosch, waar de Koninklijke Militaire Kapel concert gaf, prijkte ditmaal met een zeer sierlijke a giorno-illuminatie. De Bredasche schutterijmuziek speelde in den Dierentuin. Het groote vuurwerk in de Maliebaan trok duizenden. De windstilte was hinderlijk voor vele stukken, waarvoor de rook bleef hangen. ■Gelukkig echter niet voor het hoofdnummer, V een zeer toegejuichte, veelkleurige hulde aan de vetjarende Vorstin, die tot een enthousi- astische uiting aanleiding gaf. Ook een gevecht ter zee kwam goed tot zijn recht. Als nouveauté zag men twe saamgekop— pelde verspreidende luchtballons, maar het klaarblijkelijke doel, om een heel licht in den omtrek te spreiden, werd minder bereikt. De kleurschakeering der meeste nummers was voortreffelijk. .Nieuwe postzegels eti briefkaarten. De nieuwe postzegels van 5 cents zijn, zooals we reeds mededeelden, niet blauw zooals de oude, maar rose van kleur iets lichter dan de tegenwoordige postzegels van 10 cents. De beeldenaar der Koningin toont de buste van H. M. met opgestoken haar gedekt door de koninklijke kroon, het gelaat naar links gewend, dus omgekeerd als bij de tegenwoordige vijf cents postzegels, terwijl de beeldenaar verder is geplaatst niet in een cirkel, doch in een ovaal, dat mede de koningskroon draagt. In de beide bovenhoeken bevindt zich het Nederlandsrhe wapen, terwijl onder den beeldenaar staat het woord „Nederland>, met het cijfer 5 in den linkeibenedenhoek en de letter C in den rechter-benedenhoek. »De zegels van l/2, 1» 2 en 2l/2 cent zijn iu geheel nieuwe teekening met groot cijfer in een liggend ovaaldie van 3, 5, ll/2, 10, 121/2, 15, 20, 221/s, 25 en 50 cent gelijken op den kroningszegel van f 1, maar in veel kleiner formaat de '22l/<>, 25, 50 c. zijn tweekleurig. De hoogere waarde van f 2 50 en f5 zijn precies in dezelfde teekening als de kroningszegels van f 1. De 1/2 c. is violet, de I c ?ood, de 2 c. bruin, de 21/s c. groen, de 8 c. geel, de 5 c. rose, de V/2 c. bruin, de 10 c lilagrijs, de 121/3 c. blauw, de .15 c. geelbruin, de 20 c. groen, de 221/3 c. groen en bruin, de 25 c. blauw en rood. de 50 c. bruin en brons, de f 2.50 lila en de t 5 wijnrood. De nieuwe briefkaarten en briefomslagen zijn ook verkrijgbaar gesteld; de briefkaart van 5 c. (buitenlandj is rood, de binnei landsche lichtgroen. Badgasten tc Sclicvetiiiigcn. Te Scheveningen is het bezoek dezen zomer zeer druk. Den 2en Augustus van het vorige jaar waren aldaar sedert de opeming van het seizoen gelogeerd 4353 vreemdeün gen, met 460 bedienden, en op 29 Juli van dit jaar reeds niet. minder dan 10.504 vreemdelingen, met 614 bedienden. A In Münclthauscn Een jager in het Limburgsche was reeds van den vroegen morgen op jacht en had had zijn geheelen voorraad hagel verbruikt. Vele schoten waren mis geweest, doch cok menig haasje was verhuisd naar de weitasch van onzen jager. Daar bemerkte hij nog een respectabelen langoor, die, kort bij een boom gezeten, in philosofische bespiegelingen ver diep', de nadering van den jager niet scheen te bemeiken. Hoe die nog te bemachtigen Goede raad was duur ■Hij grijpt in een zijner zakken en vindt ee i grooten nagel, zooals de hoefsmid ze gebruikt. Fluks dien op 't geweer geladen, en juist toen langoor zijn biezen pakte paf Het schot van raak. De nagel was door 't oor van den haas in den boom gedreven, cn langoor stond vastgenageld Onze jager gaf hem nu op zijn gemak den genadeslag en palmde triomfantelijk den vet'en jachtbuit in. €apelle, 4 Ang. In den tuin van den heer T. alhier, staat eene pompoenplant met uit- loopers van pl. m. 4 M. Op dit oogenblik beslaat de plant reeds eene oppervlakte van pl. m. 28 M2. Er zijn veel bladeren aan van omtrent 16 d. M3. oppervlakte. Dusseii, 4 Aug. Gisternamiddag, bij de installatie vau den nieuwen burgemeester, den Edelachtbaren Heer J. H. van VVessem, in het naburige Meeuwen, heeft de fanfare Wilhelmina alhier, daartoe door Meeuwen geëngageerd, de feestelijkheden opgeluisterd. Hcusden, 3 Aug. In hunne jongste verga dering is door heeren Regenten der Gods huizen alhier tot tweede geneesheer benoemd Dr. Rossen, die zich onlangs hier heeft ge vestigd. Mej. Van Brussel, gemeente-vroedvrouw alhier, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoo alhier, en de daaronder resorteereude hulp kantoren, werd gedurende de maand Juli iugelegd f9892.98; terugbetaald f 4992.325. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2652. Peter Elshout en Cornelia Brekers Cor- nelis Lambertus z. van Jacobus Theodorus Henkelman en Elisabeth Johar.na Maria Dekkers. OVERLEDEN Antonius van Rijswijk oud 2 m. Adriana Maria vau der tleijden oud 57 j. echtgenoote van Adrianus Cornelis Zijl— •mans Johannes Hubertus de Goeij oud 20 m. Antonius Cornelius van Eeten oud 2 m. Josephus Wilhelmus Eranciscus Mahieu oud 4 m. SPRANG. Van 15-31 Juli. GEBORENMaria Pieternella Anna d. van Johannes Vos en Johanna Louisa Paans Cornelia d. van Jacobus van Oosterhouten Adriana Swart. HOW.-AANGIFTENJohannes Adrianus van Drimmelen 31 j. van Made en Drimmelen en Pieternella Krol 27 j. Jacobus Cornelis de Hoon 20 j. met Dirkje van Esch 20 j. OVERLEDEN Marijnus Nienwenhuizen echtgen. van Josijna de Rooij 42 j. DRUNEN. Over de maand Juli. GEHUWD: Nieolaas van der Aa 31 j. met Ar- nolda v«n de Grient 28 j. GEBORENLouisa Cornelia d. van Johannes Maurits van Heeswijk en Cornelia iJpelaar Hendrika d. van Antonius Vrijhoeven en Anna Maria Klerks. OVERLEDEN: Adriaan Stuij oud 15 ra. TheodorusLaeracker echtgenoot van Cornelia Soentjes oud 58 j. Wijnand van Delft echtgenoot van Wilhelmina van Drunen Maria van Drunen oud 81 j. RUSSEN. Gedurende de maar.d Juli. GEBORENN. de Graaf, z. G. de Ronde, d. E. M. Bouman, d. A. de Waa), z. J. M. de Wit, d. J. II. van Tilborg, z. A. M. van Alphen, d. A. v. d. Pluym, z. OVERLEDEN A. van Dortmont, echtgen. van J. van der Pluym. H. Rijken, jd. P. de Wit, echtgen. van H. van Hemert. P. Broeders, echtgen. van M. de Wit. HUWELIJKEN J. Rijken en J. Nieuwenliuyzen. F. J. Herman en J. Kieviets. A. van Krimpen en A. G. Vos. M. Leeggangers en J. vhii Wijngaarden. '1* -'.."j1 "J*1.1 ■■■««■■■■in in ii.iiiij Marow WAALWIJK. Van 29 Juli tot 5 Augustus. GEBOREN Dirk z. van Peter Colijn en Anna Borstlap Adrianus Petrus z. van Johannes van der Aa en Petronella Boelen Catha- rina Maria d. van Jacobus Hoefnagel en Adriana Johanna Gen uitPietje Magaretha Anna d. van Cornelis Hoekstra en Jantje Jongbloed Bernardus Johannes z. van WAALWIJK, 4 Augustus 1899. Er was ter veemarkt var. heden veel aanvoel en de handel was integenstelling der vorige week merkbaar beter. Kall'beesten golden f 140 a f220. Dito vaarzen f 110 f 1.85 Slachtvee werd aan flinke prijzen vlug ver kocht. Jonge varkens aangevoerd 215 stuksver kocht van f 3.75 a f 8,75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 615 kg. vun fl.ll a f 1.29 per kg. Eieren 3 a f3,50 per 100 stuks. De huidenmarkt is ondanks den onereuzen toestand waarin de looierij verkeert iti vaste stemming en is op de stapelplaatsen althans in La Plata en de geheele Argentijnsche re publiek zoodanig in hausse, dat de prijzen voor prima waar zelfs boven Europeesche pariteit staan. De inschrijving per 1 dezer te Amsterdam van f). I. huiden liep zeer vlug af. Al deze gegevens werken merkbaar op de lederprijzen, die echter nog heel wat in ie halen hebben alvorens de looierij eene bevredigende uit komst kan opleveren. Deze wanverhouding heeft de groote Noord en Zuid-Duitsche looierijen en de machtige Engelsche en Fransche lederfabri— kanten aanleiding gegeven hunne prijzen, om te beginnen met l5°/0 te verhoogen, en daarbij zal het, naar de berichteu luiden, niet blijven. Ongetwijfeld zullen de Belgen spoedig volgen en als het daar overal weldadig regent, zullen wij ook hier wel een verkwikkende regenbui krijgen, die wij zoowel in den rechten zin van 't woord als in figuurlijken zin kunnen gebruiken. Naar prima zwaar leder komt intusscheD reeds veei vraag en als de te verwachten militaire bestellingen spoedig volgen, zal de markt hoogstwaarschijnlijk binnen kort eene merkbare verbetering ondeigaan. In licht leder is totaal geen voorraad en komt er soms al eeu partijtje voor, dan wordt het oumiddellijk voor behoefte aan hoogere prijzen verkocht. Zelfs inferieure waar neemt men dadelijk op en wordt duur betaald. In schors is de markt wat vlugger en Icveudiger geworden. Nog weinig looiers hebben zich voor behoeften gedekt. De beste waar zit nu meer dan vorige jaren in vaste handen. De handel in vreemde looimiddelen is nog s'il en betrekkelijk onbeduidend. DUSSEN. Boteraanvoer 133 kg. prijs van f0.93 1.06 Markt gezet op f 1.00 per kg. Eieren f 0.85 per 26 stuks. LONDEN, 4 Aug. De Daily Telegraph verneemt uit Rome Men verzekert in Vati- caausche kringen, dat de paus voornemeDs is, eerstdaags een krachtige encvliek uit te vaardigen, waarin hij met nadruk opkomt legen het vervolgen van de Kerk door de Italiaansche regeering, hetgeen zijn toppunt bereikte in de grootste vernedering, haar on langs aangedaan, toen Italië met al zijn di plomatieke middelen den paus belette, zich op de Haagsche vredesconferentie te laten vertegenwoordigen, hetgeen Leo XIII ge lijkstelt met schending van Italie's eigen wetten, want de gerantiewet van 1871 schrijft voor, den paus te behandelen als souverein. PEKING, 4 Aug. De Italiaansche gezant heeft gisteren in een onderhoud met het Tsoengli-Jamen verklaard, dat Italië de har telijke betrekkingen met China wenscht te handhaven. Zijn regeering, zou binnenkort zekere voorstellen doen, welke, zoo China ze aannam, op bevredigende wijze de moeielijk- heden zouden regelen, ontstaan uit het ge beurde betreffende de Sau-moen baai. De gezant duidde den aard dier voorstellen niet nader aan. Het Tsoengli Jamen antwoordde, dat China in geen omstandigheden zijn toestemming zou geven tot iels, dat tot schade van China's belanden zou kunnen sirekken. Waarom ik geen officier meer ben vroeg de ex-luitenant Miuard. Omdatomdat ja, maar ik zal je de geschiedenis ver- 't Was bij de laatste manoeuvres, dat de overste ons een zeer prettig voorstel deed. Je kent overste Champsaur toch Drie en veertig jaar oud, wit haar, eeu open en trouwhartig gelaat en een beminnelijk en vroolijk karakter. Mijueheeren, zeide hij tot ons, komt het u niet voor, alsof we ons op 't land bevinden Op het land namelijk is het regiment een groote familie. Hoe zoudt gij het vinden, als we eens gezamenlijk soupeerden Neemt gij mijn voorstel aan, heeieu Natuurlijk antwoordden de officieren van het 66e regiment huzaren. Dat is dus in orde, kinderen Doch hoe en waar we eten, dat weet ik niet en ik heb geen tijd, om me er mee bezig te houden, ééu uwer moet dat maar op zich nemen. Nu, luitenant Minard, dat is net zoo wat voor jou. EeD vroolijk vrijgezellensouper P Ik zag het oogenblik komen, waarop de overste erbij zou voegen Je hebt de erfenis van je oom Minard er zoo handig doorgelapt, je moet van zulke dingen verstand hebben. Gelukkig maakte hij die alleszins ge rechtvaardigde opmerking niet en ik was er hem dankbaar voor. Wat moet ik doen vroeg ik, zal ik een goed restaurant opzoeken en het menu vaststellen Dat is jou zaak, luitenant, ik draag je deze zaak in vertrouwen op, begrijp je Wat een restaurant betreft, dat zou ik in Toul zoeken, omdat we daar den nacht moeten doorbrengen. In Goudreville kan je ons weer ontmoeten. Te paard, luitenant te paardIk geef je er twee uren voor. Ik brak op inet mijn oppasser Baptiste, een braven jongen, die mij reeds twee jaar diende en reed weg. Onder 't rijden her innerde ik mij, dat Baptiste te Toul had gewoond. Ja, luitenant, zei hij, ik wilde u iets vragen. Ik wilde in het hotel ^De vier Kolommen even goedendag gaan zeggen, ik ben daar vier maanden in dienst geweest en heb er nog kennissen. Wat is dat voor een hotel, vroeg ik, kan men daar goed eten Zeker, luitenantHet is het beste restaurant en tevens het mooiste plekje aan den Moezel, en de fijnproevers uit de na burige steden brengen er 's zomers talrijke bezoeken. Mijnheer Robertet bereidt hun diners, waarnaar zij in de stad kunnen fluiten. Hij heeft zijn gelijke niet, wat sommige gerech ten betreft. Nu, dan wil je me zeker wel eens aan die beroemde persoonlijkheid voorstellen? Een gewichtig persoon is hij inder daad, want niet alleen is mijnheer Robertet hotelhouder, maar ook wijnhandelaar. Hij ziet er op het eerste gezicht niet naar uit, te meer daar hij zelf kookt

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5