bekendmaking. BUITENLAND. ïielgie. Frankrijk. Amerika. Mexico. BINNENLAND. ten uitvoer te leggen. Indien ik een zoon k"jg, ik den troon voor hem bewaren z°o r^iet, dan doe ik afstand van de regeering.» De uitslag van de Vredesconferentie heeft den Tsaar ook erg teleurgesteld, en hij vindt dat hij een dwaas figuur heeft gemaakt. Vandaar de openbaarmaking in de Regeeringsbode, van een artikel waai in de Conferentie wordt opgehemeld als een groot succes en als de verwezenlijking van zijn program. De Tsaar zal echter door die list niet beetgenomen worden. Delcassé zou dan naar Petersburg gezonden zijn om den keizer voor te houden dat hij een plechtig verbond met Frankrijk heeft gesloten, en dat niet verbreicen mag door af te treden, vooral omdat niemand weet wat inen te verwachten heeft van grootvorst Michael. En de minister zou zich gehaast hebben, met den Tsaar te spreken vóór diens vertrek naar Darmstadt, waar de abdicatie ten uitvoei", gelegd zou worden. De correspondent verheelt zich niet dat deze hypothese betwijfeld en tegengesproken zal worden, vooral indien de zending van Del cassé slaagt, maar »geen tegenspraak kan beletten dat ze op ernstige gegevens berust." Een speciaal artikel in de Times onderzoekt de kwestie of de Engelsche regeering het zenden van wapenen en munitie naar Trans vaal op groote schaal niet als strijdig met 's lands belang beletten kan. De conclusie van het blad is. dat de Oud-Engelsche wet, alsook de verordeningen van autoriteiten daartoe te onbeduidelijk, en daarom waardeloos zijn, mias de tol wet van 1870 van Engeland en van 1B72 van de Kaapkolonie geeft de regeling, zoowel hier als daar de bevoegd heid' -desnoods- de invoer en uitvoer van wapenen in vredestijd te verbieden. De Times eikent dat de uitvaardiging van een dergelijk xerbod thans enkel gericht zou zijn tegen Lour.enco Marques, waartegen de Engelsche regeering vooralsnog machteloos zou zijn, doch de Linies betoogt, dat Engeland volkenrech telijk het interventierecht in Transvaal zou hebben, bijaldien Transvaal's wapeningen bestemd blijken voor een gewapenden aan val op Engelsch gebied en niet tot afwering yau een. Engelschen aanval op Transvaal. De, Commissaris der Koningin in de pro vincie. Noord-Brabant Maakt bekend, da', tengevolge van de vernieuwing van de brug over de zoogenaamde Bossclic Sloot, gelegen in den provincialen weg .van 's Ilertogeiiboseli naar Vlijmen, het verkeer voor RIJ en VOERTUIGEN over de brug zal zijn gestremd vanaf Donderdag 10 deaer des voormiddags 6 uren. tot aanstaanden Zaterdag 12 dezer des voBrmiddags 6 uren, zöriende de TRAM en de VOETGANGERS ge durende dien tijd van de trambrug kunnen gebrpik maken. 's ^ertogenbosch, 8 Augustus 1899. De Commissaris der Koningin voornd., A. VAN VOORST TOT VOORST. binnen en opent met deze woorden „De zitting is geopend.leidt den beklaagde binnen." Dreyfus verschijnt, treedt voor den raad en maakt het militair saluut. Hij draagt een nieuwe uniform. Hij maakt den indruk van zeer kalm en bewust te zijn. Zijn haren zijn kortgeknipt. Hij is zeer vermagerd, zijn knevel is grijs gewordeu. Door den kapitein van de gendarmes en drie gardesoldaten wordt hij begeleid De president opent de ondervragingen met de gewone informaties naar naam en voornamen. Alfred Dreyfus, antwoordt de kapitein. Uw beroep? Kapitein van de artillerie. Uw leeftijd? - 39 jaar. Het is wel, u kunt gaan zitten. De griffier leest het arrest van 3 Juni j. 1. van de vereenigde kamers van het Hof van Cassatie voor, dat loopt over de volgende vragen »Is Dreyfus schuldig aan in 1894 ontdekte verstandhoudingen met vreemde mogendheden of haar agenten en leverde hij hun nota's en documenten, in het borderel genoemd, om hun inlichtingen te geven voor een mogelijken oorlog met Frankrijk?" Mevrouw Dreyfus wordt onder de aanwe zigen nier opgemerkt. De president spreekt Dreyfus als volgt toe: Gij wordt beschuldigd aan agenten van een vreemde mogendheid geheime documen ten te hebben geleverd, die genoemd worden in het snik, bekend als het borderel. Dreyfus antwoordt Ik blijf volhouden van neen, kolonel. Nu zegt de president „Sta op Met een plotselinge beweging springt Drey fus op en roept met tranen in de oogen Ik ben onschuldig kolonel, en ik heb nooit opgehouden, het te verklaren gedurende vijf jaren, voor mijn kinderen, en voor de eer van mijn naam. Ik ben onschuldig, kolonel 1 1 Dus gij ontkent? vraagt de president. Ja, zeker, ko'onel, roept Dreyfus. (O, v. roering in de zaal.j In het algemeen kan men zeggen da* Dreyfus op alle punten der beschuldiging ontkent. Besloten werd met 5 tegen 2 stemmen het geheim dossier met gesloten deuren te be handelen. Uitvoering T.A.V.E.N.U. De VereenigingT A.V.E.N.U. welke onlangs zoo n groot succes had met de uitvoering der operet'e „De Muzenzonen" is uitgenodigd om op Dinsdag in de Waspiksche Kermis eene uitvoering te geven in het lokaal van den heer J. Teunen. Moge de jeugdige Veree- mging ook daar veel succes van haar weik hebben. Hét nieuwe Belgische kabinet is geformeerd. Het, is samengesteld als volgt: presidium, financiën en openbare werken De Smet de Nacyerbinnenlandzche zaken Detrootz justifie Vandenheuveloorlog generaal Cou- sebant d'Alkemade buitenlandsche zaken De Fayereau landbouw baron Vandenbrugge; spoofwegen, nijverheid enz. de heer Liebert.' Naar verluidt, zal onmiddelijk reeds het nieuwe ontwerp betreffende de evenredige vertegenwoordiging de Kamer bereiken en zullen de beraadslagingen daarover 16 Au gustqs begiunen. Wordt het ontwerp aange nomen, dan zal de premier onmiddelijk kamerontbinding voorstellen en nieuwe ver- kiezibgen tegen October as. uitschiijven. J Dreyfus voor de» krijgsraad te Rcnnes Mdandag 7 Juli. Sejiert 5 uur hebben troepen van de garde de geheele stadswijk rondom het Lyceum afgezet. De straten zijn orervuld met mensehen. Tegen 6 uur arriveerden de eerste getuigen. Om tien minuten over zessen kwam Dreyfus, begeleid door een officier van de gendarmene* voor het Lyceum aan. Uit de menigte stegen de kreten op van „Daar is hij |Daar is hij Een ontzaggelijk gedrang ontstaat. De gendarmes kregen het benauwd en een botsing had plaats. Een aantal vrouwen en kinderen werden gewond. Successievelijk arriveerden generaal Zur- linderi, die zeer wordt toegejuicht en de ge neraals Chanoine. Mercier, Ju'iard, Gonse en Germaine, die ontvangen worden met de kreten .„Leve hei leger!" Daarna Piquart, eveneens toegejuicht, toen de advocaten De mange, I.abori en Hild, majoor Liuth, ar chivarris Gribelin, kapitein Yung, Paléologue, de gebroeders Hadamard en Mathieu Dreyfus. De ftienigte neemt van oogenbljk tot oog en- blik toe. Om 7 uur treedt kolonel Jouast, president vau den krijgsraad, met de overige leden Sprekende over hel Dreyfus-proces geeft de „Na'ionaal Zeitung", op een in hét oog vallende plaats, de volgende beschouwing De aanzienlijkste vertegenwoordigers van tie Dnhsche regeering heooen in officieelen vorm vrrtdaard, dat noch Duitsche officieren noch Duitsche agenten ooit in eenige betrekking tot Dreyfus gestaan hebben. Nooit is daaren tegen van Duitsche zijde bestreden dat Esteihazy de rol gespeeld heeft die aan kapitein Dreyfus, zonder een schijn van grond, toegeschreven is. Thans wil generaal Mercier „niets verzwijgen», misschien .zelfs niet de door den Russischen ou.l-generaal Annenkof (in middels overleden) gemaakien valschen brief van der. Duitscheu keizer aan Dreyfus. De „National-Zeitung" eindigt aldus: Mocht ge neraal Mercier er in slagen, den kiijgsraad te Rennes bang te maken, dan zou de Fransche republiek, in weerwil van het optreden van een handvol moedige mannen die voor recht en gerechtigheid gestreden hebben, naar het oordeel der geheele beschaafde wereld haar eigen vonnis geveld hebben. Tengevolge van de cycloon, die over Florida heeft gewoed, zijn 200 gezinnen dakloos. Te Carabally zijn slechts 9 huizen bloven staan, terwijl te Mac Kinture, de plaats, waar de stad was, nog slechts door twee molens wordt aangegeven. Te Lamark is een geheel hotel in zee gewaaid. De schade wordt op 15 millioen dollars geschat. Het comité, dat te Chicago de feesten ter eere van admiraal Dewey regelt, zal daartoe ook uitnoodigen admiraal Cervera. —Uit New York wordt melding gemaakt van een verschrikkelijk spoorwegongeluk, dat te Skellon Heights bij Bridgeport gebeurd is. Een electrische trein reed over een viaduct, ontspoorde, en viel van een hoogte van 90 voet naar beneden, met het gevolg dat 46 menschen gedood weiden. De Philippijnsche opstandelingen hebben te San Fernando het Amerikaansche stoomschip „Saturnus" buitgemaakt en in brand gestoken, De Yaquis-Indtanen zijn in opstand geko men en hebben tot nog toe den regeerings troepen het hoofd geboden. Generaal Torrès, den bevelhebber der Mexicanen, is zwaar gewond. WAALWIJK, 9 Aug. 1899. Afwezig. De burgemeester onzer gemeente zal vanaf Woensdag 9 Augustus afwezig zijn. ZEdel- achtb. gaat alsdau met een maand verlof. Benoeming. Benoemd tot brigade commandant der Maréchaussée te Willemstad, P. Postma, bri gadier alhier; tot brigadier te Waalwijk Kooijmans vati West-Capelle. Aanbesteding. Uitslag der gehouden aanbesteding van 2 woonhuizen enz. voor Mej. de wed. Losff te B sotjen gehouden 7 Aug. 1899. G. Remmers aannemer te Meeuwen f 2666 00 Raming f 2680. Gegund aan Remmers. Monument voor Willem Deckers In de vestibule van de steenhouwerij der firma Dobbe-Van Pelt, Orthenstraat te 's Her togen bosch, staat ter bezichtiging het in het atelier dier firma vervaardigd monument, dat weldra zal worden geplaatst op het graf van wijlen onzen beroemden bariton Willem Deckers. Het benedengedeelte van het monument heeft tot opschrift Hier rust en zwijgt in 't kille graf Die zong in blijde en droeve dagen Bij feestgeruisch, bij 't rouwe dragen En die aan God steeds eere gaf. Al bloeit de dood zijn macht ge stem 1 en jongsten dag zal hij verrijzen En God in eeuw'ge liederen prijzen In 't Hemelsche Jerusalem. Uit de Hofwereld. H. M. de Koningin-Moeder zal zich op Zaterdag 12 Augustus voor drie dagen bege ven naar Burg Steinfurt, tot het brengen van een bezoek aan den Voist en de Vorstin van Bent het n.-Steinfurt. De hofdame baronesse van Ittersum en de kamerheer jhr. Van Weede zu'len Hare Majesteit vergezellen. Met de Staatsspoor van Maandag 12 u a min. zijn ie 's Hage van het Loo, alwaar zij een bezoek bij de Koninginnen hebben afgelegd, aangekomen de groothertog van Saksen en zijn dochter de hertogin van Mecklenburg. Aan het station, op het perron en in de koninklijke wachtsalon werden de vorstelijke personen gecomplimenteerd door den gezant en de leden der Duitsche legatie aan ons hof; door den generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal van H M den generaal majoor in buitengewonen dienst Beyermnn de heeren Vinkhuysen en Couturier, vertegen- woordigeis van de administratie der goederen van wijlen de groothertogin van Saksen den burgemeestér der residentie, en den directeur van het Schilderijen-Kabinet, dr. Bredius. Jonkvrouwe Boreel, geb. baronesse a'Yvov yan Mydrecht, was gekomen ter begroeting in het bijzonder van de Hertogin. In hof r ij tuigen naar Scheveningen doorge reisd, stapten de Grootheitog en zijn dochter af aan het Hotel Kurhaus aldaar. Het gevolg bestaat uit den generaal— majoor de Falezieux, graaf Van Bijlandt— Rheidt en gravin von Bassewitz. Aan het hotel ontvingen de hertogin en haar hofdame bloemruikers. Op het Kuihaus werden onmiddellijk de Saksische nationale kleuren geheschen. Zaterdagavond kwamen aan het station Apeldoorn aan de Sljarige groothertog van Saksen—Weimar Eisenach en de hertogin van Mecklenburg— Schwerin, met gevo'g. De gasten werden op 't pen on verwelkomd door H II. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder. De ontvangst was zeer haitelijk. De stoer door de Dorpstraat naar 't paleis. Een talrijke menigte was tegenwoordig. Bevolkiiigstatistiek. In de „Stct is, ten vervolge op de vroeger reeds gedane opgaven omtrent den loop der bevolking des rijks, in 1898, voor zooveel betreft de afzonderlijke provinciën, thans de volgende opgaaf verschenen, betreffende het bevolkingscijfer op 1 Januari 1899: Hieruit blijkt dat de prov. Nooi d-Brabant telt Mannen. Vrouwen. Totaal. 277,272 276,118 553,390 Het Rijk 2,513.267 2,561,364 5,074,631 De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Jan. '98: 2,477,118 M. 2,527.086 V. 5,004,204 T. en is toegenomen in den loop van '98 met 36,149 M. 34,278 V. 70,427 T. Ter herinnering- van de Vredesconferentie. Men zal zich herinneren de grootsche huldebetooging, den 4en Juli 1.1. door de leden der Amerikaansche delegatie ter Vredescon ferentie namens hun gouvernemeut te Delft aan Hugo de Grootgebracht. De Amerikanen zijn nu voornemens nog een andere duurzame herinnering te stichten aan hun verblijf en aan de conferentie. Naar hel „Ilaagsche Dagblad» mededeelt, hebben de heeren White c. s. aan den ker— keraad der Anglikaansclie gemeente te 's Gra- venhage hun voornemen te kennen gegeven om op kosten van de Regeering der Veree nigde Staten een Vredeskapel te laten bouwen, waarmede de Engelsche keik aan het Bezui- denhout aan de oigelzijde zal worden uitgebreid. Naar men tevens verneemt, zou 't in de bedoeling liggen om in die kapel een gedenksteen te plaatsen ter herinnering aan de Conferentie. Voornoemde kerkeraad heeft dezen welko me uitbreiding van het kerkgebouw met groote erkentelijkheid aanvaard. Pastoor Koiiings. Het jongste nummer der „gele boekjes van de Sint Wiilibrordusvereemging" is geheel gewijd aan den hooggeschatlen Centraal- adviseur vau den N. R. It. V., den Zeereerw. heer G. W. Konings, die 15 Augustus zijn zilveren priesterfeest viert. Een welgelijkend portret van den gevierden jubilaris, wiens omvangrijken socialen arbeid in den breede en dankbaar in het boekje wordt geschetst, is erbij gevoegd. Uet op cle vallende sterren Gedurende het grootste gedeelte van Aug. zijn de vallende sterren talrijker dan gewoon lijk, maar de eigenlijke periode van den Perseïdenstroom is 913 Augustus., Waarschijnlijk zal 10 Augustus de dag van het maximum zijn. Twee dooden. Zaterdag is te Amsterdam een ernstig onge luk gebeurd. Sedert eenige dagen zijn werklieden bezig met het opschilderen van de Noorderkerk op de Noordermarktmen zou nu de laatste der vier gevels onder handen nemen. Te half-acht werden twee gezellen in de daarvoor gebruikelijke mand, tegen de bui tenzijden van den gevel, omhoog geheschen, daar zij met de houten balustrade op de nok zouden beginnen. T ivee kameraden stonden op de straat aan de htjschtouwen. Het hijschen, waaraan de werklieden in de mand zelf medehielpeu, ging zonder stoornis, totdat de mand nog ongeveer een halven meter onder de balustrade was. 1 oen is door een of andere oorzaak de naak, waaraan de mand hing, uit de lus van de katrol geschoten, ten gevolge waarvan zij naar omlaag viel. De mand kwam terecht te gen een uitsteeksel in den gevel en kantelde, zoodat de beide mannen op een hoogte van ongeveer 50 M. naar beneden stortten. De ongelukkigen braken hals en schedel tegen de straatsteenen en gaven nauwelijks een teeken van leven meer toen men hem opnam. In het politiebureau, waarin zij onmiddel lijk werden binnengebracht, gaven zij na weinige oogenblikken den geest. De namen der rampzaligen zijn J. H. Weetzel, oud 42 jaar, en H. Ditz, oud' 41 jaar. Beiden waren gehuwd en vader van 6 en 4 kinderen. Het feit dat de patroon, de heer P. Der Duin, hef leven zijner werklieden tegen on gelukken verzekerd had, was natuurlijk niet in staat de smart der vrouwen, toen zij met de ontzettende gebeurtenis waren in kennis gesteld, te temperen. Besoijeu. Gistermiddag had alhier bijna een tre.irig ongeluk plaats. Een meisje namelijk was over den dijk met een kinderwagen aan t tijden, waarin een klein kind gezeten was. Op een oogenblik liep het meisje even weg en liet den wagen onbeheerd achter. Door het scnommelen van het kind, kwam de wagen in beweging, en vloog den dijk af, met het ongelukkig gevolg, dat hij voor een sloot omsloeg, en de kleine zoodoende te water wierp, waaruit het kind zich natuurlijk niet kon bevrijden. Eerst toen een meisje waschgoed van de bleek ging halen, weid het kind op gemerkt, en uit zijne benarde positie gered. Na veel moeite mocht hel nog gelukken de levensgeesten bij de kleine op te wekken. Zondagnamiddag gaf de harmonie l'Es- pe-ance een uitvoering in den fraaieu tuin van den heer Van Dongen alhier. Een groot publiek woonde deze uitvoering bij. Als gewoonlijk had de Vereeniging ook ditmaal weer veel succes van haar werk. Gaarne zouden wij in dit seizoen nog eens meer in de gelegenheid zijn van een concert in de open lucht te kunnen genieten. Baardwijk, 8 Aug. Zondag is van den kansel afgekondigd, dat den 25en der vol gende maand de nieuwe kerk zal ingewijd worden. Ten einde nu dien dag zoo luis terrijk mogelijk te vieren zal een feestcom missie worden gevormd en zullen daarvoor Donderdagavond verschillende ingezetenen op het raadhuis bijeenkomen. Drongelen, 5 Aug. 1899. Eergisteren slaagde voor de hoofdonderwijzersacte de Heer B. M. de Moor, thans onderwijzer te Rotterdam, en voor de acte Fransche taal,, de heer J. C. Nieuwkoop, thans onderwijzer te Brakel. Beiden zijn oudleerlingen van de openbare school alhier en van de Rijksnormaallessen te Heusden. Dussen, 6 Aug. Zaterdagmiddag viel alhier een anderhalfjarig kind in eenen diepen achter t huis liggenden sloot. Op 't hulpgeschreeuw van twee kinderen, die erbij waren, schoot direct de smidsknecht J. W. de Wit toe en had het geluk het kind te redden, dat met den schrik en eenige bloedstorting uit den neus vrijkwam. De burgemeesters der gemeenten, die betrokken zijn bij den aanleg van den tram van Geertruidenberg naar Gorcum, ontvingen verleden week bezoek van den heer Kramer, ingenieur uit 's-Gravenhage, aan welken de aanvrage van concessie en het vaststellen van 't ontwerp moet zijn opgedragen. Een 16j a rig jongeling ging Zondagna middag in het zijkanaal nabij het gehucht den

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2