Duitschland. Engeland. BINNENLAND. Generaal Fabre zegt dat Dreyfus uit den aard zijner werkzaamheden gemakkelijk die inlichtingen kon verschaffen, hij was over tuigd dat Dreyfus schrijver was van 'c borde rel. Kolonel Aboville legt dezelfde getui genis af. Cochefert zegt dat hij den indruk kreeg dat Dreyfus schuldig kou zijn en antwoordde iu dien zin ook op een vraag vau Mercier. Dreyfus betuigde op heftige wijze zijn onschuld. Na een discussie met de verdediging zegt Cochefert dat als hij het schrift van het borderel gekend had, ziju indruk misschien zou gewijzigd ziju. Dreyfus zegt, te zullen antwoorden als du Paty tegenwoordig is. Gribelin verzekert dat Esterhazy zich nooit in het bureau van den inlichtingendienst vertoond heeft. Majoor Lauth bestrijdt ten krachtigste iets met het valsche stuk van Henry te maken gehad te hebben, eti houdt vol dat Henry uooit bij Picquart kwam en niet in betrekking stond tot eenig blad. Was ik, zegt hij, de man geweest die Henry tot zijn vervalsching had aangezet, dan zou ik op den dag waarop Henry zelfmoord gepleegd had, mij aangege- hebbeti. Maar ik ben nog niet bang voor het snoer van Lemercier, evenmin voor het scheermes van Henry, of zelfs voor de ome- lette met glas (van Picquart). Overste Junck, die met Dreyfus toen hij bij den generaleu staf was, zeer veel omging, herinnert zich eukele gesprekken met Dreyfus waarin deze hem deelgenoot maakte van verlies bij het spel en van betrekkingen met lichte vrouwen. Dreylus, zegt Junck verder, was zeer goed op de hoogte van het concentratieplan. Op het vierde bureau waren alle plannen voor het vervoer bij de concentratie, en men kon ze daar raadplegen. Zitting van Dinsdag. In de zittingzaal van den krijgsraad waren alle plaatsen reeds zeer vroeg iugenomen. Was mevrouw Labori reeds zeer hartelijk ontvangen, toen de advocaat zelf binnentrad, kwam het tot een warme betooging van har telijkheid voor zijn persoon. De regeerings- commissaris, majoor Carrière drukte hem hartelijk de hand en evenzoo deden de ge neraals Billot en Mercier, waarna de deur waarder hem een gemakkelijken stoel bracht. In gevoelige woorden gaf dé presideut, kolo nel Jouaust aiiing aan zijn spijt over den schandelijken aanslag en hij wensclïte Labori geluk met de hervatting van zijn taak. Labori stond op en bedankte zijn tegen standers zoowel als zijn vrienden, die hem allen tezamen hun sympathie hebben betuigd, waarna hij zich gelukkig heette de taak weder te kunnen hervatten, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. In den loop der debatten ziju vele ongerechtigheden aan het licht gekomen, doch ae waarheid en de rechtvaardigheid zullen zegevieren en de gemoederen zullen gekalmeerd worden. Het is een moeilijke taak die wij aanvaarden, gij, de scheidsrechters die het billijke oordeel zult vellen, wij die het helpen vormen. Hierna deelde Mr. Labori mede dat hij een aantal vrageu zal hebben te stellen aan de ge'uigen, die reeds in verhoor zijn geweest. Grenier zegt dat Esterhazy niet toere kenbaar was. Majoor Rolin geeft slechte inlichtingen over den agent Lajoux, die den minister van oorlog om geldelijken bijstand schreef en over de Dreyfus-zaak sprak. Hierua stelt Laboti generaal Mercier ver schillende vragen, waarop hij weigert te antwoorden, of wel zeer ontwijkend. Fernet zegt dat Dreyfus buiten zijn tijd met een niet militair op 't bureau was. Benin verzekert dat zijn overtuiging van Dreyfus schuld lust op het rapport van Bartillon verschillende vragen worden hem gesteld door Demange en Labori. Dan, komen verschillende getuigen van weinig belang. Naar aanleiding van het verhoor van Bertin heeft Dreyfus woorden gesproken „Welke mijn gevoelens zijn, u, krijgsraad, kunt ze lezen in het klad van mijn brieven van de vijf jaar op het Duivelseiland, iu de smeek schriften aan den chef van het leger, in wien ik vertrouwen heb gehad, ja, volkomen ver trouwen, daar ik van de eer van het leger een andere opvatting had dan hij. Wat ik toen onder lijden en smarten heb geschreven, dat erken ik als mijne (met minachtend schouderophalen) praatjes, maar ik weet niet wat er gecolporteerd wordt." Er zou in de eerste dagen een helder licht opgaan over den chaos vau geheimen, van logen en bedriegelijke kuiperijen en nog altijd is het haast even duister als te voren. Nieuws werd niet veel gebracht van den eener, zoo min als van den anderen kant. Wie heeft gelijk? Het zal eene moeielijke quaestie zijn dit uit te maken. Afwachten blijft 't parool. Oproer te Parijs. Parijs is Zondag het tooneel geweest van vrij ernstige onlusten. Een aantal socialisten en anarchisten trok om 3 uur, uaar aanleiding van een oproeping van den bekenden anar chist Sebastiaau Faure, naar de Place de la République. Zij werden door agenten van politie uiteengedreven. De betoogers begaven zich toen onder leiding van Faure naar de Place de la Nation, doch werden onderweg door de politie tegengehouden. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij revolverscho ten werden gelost. Een commissaris van po litie werd door twee messteken getroffen. De stoet herstelde zich spoedig en vervolgde zijn weg. Op de Place de la Nation had een nieuw, nog heviger gevecht plaats. Ook hier werd geschoten. Drie agenten bekwamen ver wondingen. Sebastiaan Faure eu vier vrienden, waarbij zich Henry Dhorr bevond, sprongen op een tramwagen, doch werden weldra gearresteerd en naar de kazerne Chateau d'Eau gebracht. Hier had een verhoor plaats. Dhorr was in het bezit van twee revolvers. Terwijl Faure tevergeefs een goed heer. komen zocht op de tram, werden ook nog eenige manifestanten door de politie gearre steerd. De rest der betoogers begaf zich naar de Place de la République terug. Onderweg werden van eeu tweetal godsdienstige instel lingen de ruiten ingeworpen. Om vijf uur was men aangekomen in de Rue Arbay, waar een aanval werd gedaan op de St. Jozefskerk. De betoogers waren gewa pend met bijlen en lange messen, 'die zij uit de winkels hadden weggenomen. De ijzeren hekken voor de kerk werden met bijlslagen vernield, waarop de zware eiken deuren wer den opengehakt en de bende de keik bin nendrong. Hier werd alles geplunderd. Zes altaren werden verwoest, de doopvonten ter aarde geworpen, de schilderijen verscheurd, de beelden stuk geslagen. Vervolgens vielen de woestelingen op het hoogaltaar aan. Het tabernakel werd op den grond geslingerd, de heilige Hosties vertrapt, de kerkmeubelen verbrijzeld. De deuren en de stukken van de meube len werden neergeworpen midden op het pleintje voor de kerk, waar een brandstapel werd gemaakt en aangestoken. De koster der kerk slaagde erin te ontsnappen en waar schuwde de po'itie. Weldra kwamen politie en republikeinsche garde opdagen, doch werden genoodzaakt zich te verdedigen tegen de gewapende manifestanten. Een twintigtal oproerlingen vluchtten in een nabij zijnd huis, andereu in den kerktoren. De politie moest een formeel beleg beginnen, waarvan het einde was, dat de twintig opgeslotenen wer den gegrepen en uaar het politiebureau gebracht. Toen de agenten in de kerk kwamen, was men bezig den brand te steken in den preekstoel, dien men blijkbaar niet kon klein krijgen. De kerk ziet er deerlijk gehavend uit. Volgens eeu andere lezing zou het gebeurde in de kerk St. Jozef niet zoo ernstig zijn, als men eerst had verteld. Er zijn wel tal vau voorwerpen vernield, doch geen enkel voor werp van hooge vereering is aange'ast. Talrijke kleinere betoogiugen werden in den loop van den avond door de politie uiteengedreven. De menigte riep«leve het legerleve de Republiek De manifestanten verzamelden zich herhaaldelijk bij het Ooster station en riepen «leve de republiek leve het leger f' Straatjongens, die pakken cou ranten op straat verbrandden, werden door de politie uiteengedreven. Tegen 10 uur hadden eenige ongeregeld heden plaats op de Boulevards Magenta en Strassbourg. Er werden revolverschoten ge hoord, doch er waren geen gekwetsten. Eenige arrestaties hadden plaats. In de Rue Chabrol, waar Jules Guérin met de zijneu belegerd werden, hadden tot na middernacht betoogingen plaats. Er waren in 't geheel vijftig gewonden, waarvan een aantal politieagenten. De be toogers, die gevlucht waren in de vestibule van het station Oost, werden daaruit verdie- ven. Er hadden 25 arrestaties plaats. Tegen 1 uur werd de rust hersteld. De gewonden werden niet getroffen door revolverschoten of messteken, doch door de menigte vertrapt en in het gedrang gekneusd. Naar nader wordt gemeld, zijn de berichten, omtrent het gebeurde in de St. Jozefkerk zeer sterk overdreven, ook heeft er geen heilig schennis plaats gehad. Het Complot? Uiterste pogiDgeu. Lucien Millevoye en Massard hebben Za terdag eene nieuwe poging gedaan om Guériü over te haleu niet in zijn tegenstand te volharden. Guérin heeft geweigerd, besluitende met de volgeude woorden Het gouvernement stelt zich voor zijne slachtoffers levend op te sluiten en hen tot een langzamen doodstrijd te veroordeelen. Het zij zoo. Men zal onze lijken hebben. Parijs zal oordeelen. Het zal achter deze muren slechts een knekelhuis vinden. Bloedige vertoogen in de rue de Chabrol. Eeu epidemie. Zondag-uacht, om 2 uren in den morgen, heeft een hevige botsing plaats gehad in de rue Lafayette tusschen anarchisten en anti semieten. Een politie agent heeft twee degensteken in den rug ontvangen. Een der vrienden van Guérin is door longontsteking aangetast. Den geneesheer der anti-semitische ligue werd toegestaan het hotel in de rue de Chabrol binnen te gaan. De dokter bevestigt, dat zich door gebrek aan drinkwater bij somtnigeu der in het huis aanwezigen verschijnselen van typhus hebben voorgedaan en elk oogenblik de typhus alzoo kan uitbreken. Verschillende arrestaties hebben plaats gehad. 17 zijn in arrest ge houden. De gearresteerden zullen de vol gende week voor de 8ste kamer der correc- tioneela rechtbank terecht staan. De blokkeering van het gebouw is volledig. Het verkeer in de rue de Chabrol is verboden. Het is van nu af onmogelijk dat het publiek zich in verbinding kan stellen met de bele gerden. Van den anderen kant heeft het gouvernement het volgende besluit genomen Zoodra Guérin en zijne aanhangers zulks hebben te kennen gegeven, zullen zij be schouwd worden als gewone gevangenen, en dien overeenkomstig ook het voedsel ontvan gen zóó en op de tijden, als het iu de ge vangenis wordt verstrekt. Een moordHevige opschudding is in ge heel Frankrijk gewekt door de mededeeling van een zek^r ongehoord geval van insubor dinatie in Soudan. De kapiteins Voulet en Chanvine (de laatste is de zoou van een oud minister) voerden een troepenafdeeliug in Senegambiö aan op eeu tocht naar 'l westen. Klachten waren ingekomen bij den slat dat deze troepen zich schuldig maakten aau geweldplegingjegens de ingezetenen en overste Klobb werd met luitenant Meunier afgezonden om het bevel over de expeditie over te nemen en een onderzoek in te stellen. Klobb en Meunier waren van een afdeeling inlandsche soldaten vergezeld. Toen de troep was inge haald, deelde Klobb zijn opdracht mede, waarop Voulet zijn soldaten front liet maken en de geweren laden. Hij bedreigde Klobb met den dood als hij naderen dorst. Als de overste toch dichterbij kwam commandeerde Voulet vuur, en doodelijk getroffen vielen Klobb en Meunier neer I Met hen vielen nog een aantal inlaDdsche soldaten en onderoffi eieren. Klobb laat een weduwe met drie kinderen na, hij was lid van den generalen staf te Soudan, officier ven het Legioen van Eer en 42 jaar oud. Meunier was 25 jaar en eerst sedert 1897 officier. De Pruisische regeering heeft inzake de kanaalwetten eene totale nederlaag geleden. Bij derde lezing heeft de Kamer van Afge vaardigden het voorstel voor een kanaal Elbe-Rijn verworpen met 235 tegen 147 stemmen en met 275 tegen 34 stemmen het kanaal Dortmund-Rijn. Rijkskanselier Hohen lohe had, vóór de stemming, verklaard dat bij verwerping, de regeering maatregelen zou ne men opdat de kanalen toch tot stand konden komen. Bij de mijngasontploffiug te Pontyrhyl in Wales blijken 21 menschen gedood en 6 zwaar gewond te ziju. WAALWIJK, 23 Aug. 1899. Onze artikelen over Levensverzekering. Iu „Verzekering" Propaganda- en Vakblad voor Levensverzekering lezen wij „De Echo van het Zuiden", VVaal- wijksche en Langstraatsche Courant van Zondag 6 Augustus 1899, bevat wederom een artikel over Levensverzekering, evenals de vorige welgeschreven en goed van inhoud. De Schrijver, teekenende met de letters C. O vergelijkt daarin de polis eener Levensver zekering met een wissel, beiaaibaar b:j den dood, en geeft uitlegging, waardoor het mo gelijk is, die wissels uit te geven met de gewenschte garantie, dat zij op den vervaldag gehonoreerd kunuen worden. Diefstal. Zaterdagnamiddag heeft te Baardwijk in de Zeine een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl zekere Chr. L. te Waalwijk werkzaam en zijn vrouw even naar 't veld was, zijn eenige brutale schurken zijn huis binnen geslopen, en hebben daar verscheidene fles- schen bier en anderen drank ontvreemd; heb ben vervolgens de kraan van een bierton opengedraaid en zoodoende het daarin zijnde bier laten wegloopen. Daarna zijn ze met hun buit op den loop gegaan en hebben zich aan het gestoleue te goed gedaan. De daders schijnen op een strooptocht ge weest te zijn, daar zij ten minste van hun geweer voorzien waren. Zij hebben zich daarna wat geamuseerd, door de leege flesschen op slaken te zetten, en ze dan stuk te schieten. Dit moeten, uaar men zegt, verschillende te land zijnde boeren hebben gezien. Naar men ons verder mededeelt, is men de daders reeds op 't spoor, en zij zullen zeker voor dezen lafhartigen daad een flinke, welverdiende straf ondergaan. De man heeft er een tamelijke schade door geleden. Atjck. Het „N. v. d. D.» ontving het volgende telegram uit Batavia Een patrouille uit Padang Tidji doodde Hadji Oemar en zijn schoonzoon. Veel geweren en ammunitie werden in beslag genomen. Het blad teekent hierbij aan. Het hier bedoelde hoofd behoorde tot de partij van Panglima Polim en den pretendent Sultan. Hij was een der leiders van het verzet dat alleen kan onderdrukt worden door voordurende waakzaamheid en snel optreden. De VII Moekims Pedir, waar hel boven staande gebeurde, zullen door de voleindiging van de trambaan (Segli—Padang Tidji) spoe dig geheel gepacificeerd zijn, evengoed als de XII Moekims. Zangersfeesten te Nijmegen. De uitslag van den zangwedstrijd in de derde afdeeling (vereenigingen van minder dan 40 zangers) is als volgtOnderafd. A. 10 deelnemers I. Orpheon, Rotterdam, gouden medaille met f200; 2. Orpheus, Druten, ver guld zilveren medaille met f 100 3. St. Petrus, Boxtel, zilveren medaille met f 50 4. Oefe ning baart Kunst te Nieuwkuik, zilveren me daille. De uitslag in de afd. B. is 1. Hilversum's Mannenkoor2. Tiel's Mannenkoor 3. Ex celsior, te Osch 4. St, Caecilia, te Tilburg, Zaterdagavond 7 uur ving de wedstrijd aan der 2e afdeeling. De le prijs werd toegekend aan Utrecht's Mannenkoor „Euterpe", 2e pr. aan den Natio nale Zangschool en Zangvereeniging te Am sterdam 3e pr. aan de Mannenzangvereeni- ging „Fidelio" te Utrecht en 4e pr. aan „De Stem des Volks" te Amsterdam. Zondag zong de 1ste afdeeling. le prijs werd door de Jury toegekend aan de Kon. Liedertafel „Zang eu Vriendschap" te Haarlem met 4 tegen 1 stem en den 2en prijs, met algemeene stemmen aan de liedertafel >Zang- lust" te Amsterdam. Een lijk gevonden. Omtrent het vinden van een lijk, meldt men uit Berlikum Zondagmorgen vonden eenige kerkgangers op een minuut of vijf afstands van den pro vincialen weg, achter de pastorie der prote- stantsche gemeente, een man liggen in een grooten bloedplas. Reeds Zaterdagavond zouden voorbijgangers hem daar gezien hebben, doch niets kwaads vermoedend zijn zij door gegaan. Na waarschuwing der autoriteiten, werd de doode naar 't gemeentehuis gevoerd en daar herkend als zekere F. Van den Boom, uit het naburige Heeswijk. De man was dekker van beroep en had Zaterdagmiddag gewerkt in Rosmalen, waar vandaan hij, na 't avondmaal mee gebruikt te hebben, te 8 uur huiswaarts was gegaan. Men vermoedde eerst, dat hij onderweg een bloedspuwing zou gekregen hebben, doch bij nader ouderzoek bleek hij een steek boven het hart te hebben, blijkbaar niet meteen gewoon mes toegebracht. De rerslagene was een zeer oppassend man en laat een vrouw met vier kinderen achter. Men verdiept zich zeer in gissingen omtrent deze geheimzinnige zaak, doch iren kan niets bedenken, wat aanleiding tot een misdrijf zou kunnen geven. Ongeregeldheden te llilvcrsum. Dinsdagnacht hadden ernstige baldadighe den plaats te Hilversum wegens het raadsbe sluit tot afschaffing der kermis. Een groo.e menigte doortrok zingende het anders zoo vredige dorp en wierp de ruiten bij den burgemeester, de raadsleden en vele particulieren in en verbrijzelde voorts tal van lantaarns. De Rijksveldwacht uit de omliggende ge meenten is gerequireerd om de orde te her stellen en te handhaven. Nader meldt men Ingeworpeu werden 67 groote spiegelruiten. Het huis van den burgemeester is bijna geheel vernield ijzeren stoelen en straatstee- nen vlogen door de lucht en verwondden de vreedzame wandelaars. De infanterie uit Naarden is aangekomen, de cavalerie uit Amersfoort is op weg. Samenscholingen op den publieken weg zijn verboden. Een formeel gevecht werd geleverd, één doode, verscheide gewonden; op den detache- ments—commandant werd een revolverschot gelost. tioedkoop uit. In het hotel L. te Roermond stapten Woensdag af een deftig gekleed heer en eene dame en bestelden eene kamer, 't Schenen fijne lui te zijn en erg royaal, ten minste zij lieten goed opdisschen. Maandag besloten ze een fietstoertje te maken, en omstreeks 9 uur vervoegden zij zich bij den rijwielhandelaar W. Eerst werd de stad bezichtigd en toen de Maastrichterwegdeze schijnt hen zeer goed bevallen te zijn, want zij zijn in de lichting Maastricht door blijven fietsen. De hotelhouder had reeds een fijn diner klaar gemaakt, doch toen het paartje om twee uur nog fietste, deed hij aangifte bij de politie. Het signalement luidt als volgtheerge wone taille, haar, wenkbrouwen, oogen en knevel zwart, draagt een lorgnet en is gekleed iu zwart fantasie costuum met zwarten lagen hoed en leeren schoenen uit een stukde dame is zeer klein van taille. Beiden spre ken Fransch en Vlaamsch. Het heereniijwiel heeft witte raderen, dat der dame is geheel zwart. Voorts is het heerenrijwiel gemerkt met: Th. Wièrs, Roermond, Holland. De na men zijn niet bekend, daar de hotelhouder verzuimd heeft ze in de daarvoor bestemde registers te laten teekenen. De Commissaris van Politie verzoekt op sporing, aanhouding en bericht. Het mooiste van het geval is, dat de eigenaar der rijwielen het wielend paartje op den Maastrichterweg ontmoette omstreeks 111/» uar eQ toeQ n0S eene kleine reparatie verrichtte, waarvoor zij hem vriendelijk be dankten en beleefd groeten. Had de hij toeu hunne voornemens eens kunoen raden.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2