gasornamenten, gasleidingen Drukwerk! „UTILE DULCI" Advertentién P. Gloudemans, GLOEIKOUSJES Antoon Tielen Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. WAALWIJ I» Koper-, lood-, zinkwerker en gasfitter. R E PAR E E R E N verwarring onmogelijk. gas- en huishoudelijk gerief Onderhoudt uwe talen! De Pest. Geheel nieuwe gasleidingen wor den door mij vlug en tegen con— curreerende prijzen uitgevoerd. Waalwijksche Snelpersdrukkerij werkende met de nieuwste Materialen en LETTERSOORTEN. hofbediende aanwezig, ook niet de rijknecht te paard, die gewoonlijk H.M. vergezelt als Zij uitrijdt en zelf ment. Het kermis—oproer te Hilversum. In ors vorig nummer deelden we in't kort reeds 'c een en ander hieromtrent mede. Ziehier eenige bijzonderheden: De geheele dag van Dinsdag was zeer rustig voorbijgegaan. Iedereen vertoonde zich in het dorp, men ging naar de vernielde ruiten kijken, men hoorde de klachten van de winkeliers, die het hadden moeten ont gelden, aan, en vertelde elkaar, dat kwajon gens niet geschroomd hadden, op de heele ruiten wijzende, te dreigen, dat die s avonds wel ingesmeten zouden worden. Elders was men van gemeentewege ijverig in de weer, de talrijke gebroken lautaarngla- ten te herstellen, ot zag men timmerlieden iu het dorp bezig planken voor de nog ge spaarde winkelruiten te slaan. Op de Kerk brink had men volop afleiding aan de infan teristen, die telkens in kleine patrouilles, ver gezeld van een agcut van politie, het dorp introkken ot die een wagen met hooibossen hielpen losseu ora het nachtlogies in orde te maken. Op de Groest was het nog het drukst; deze dorpstraat werd beschouwd als de eigenlijke zetel van het verzet, doch de politie behoefde slechts een enkele maal op te treden, en de stadsmenschen, die met de namiddagtreinen uit Amsterdam naar buiten terugkeerden, werden dan ook bijna niet bemoeilijkt. Het bleet echter woelig en het bevel om alle koffiehuizen en kroegen om 6 uur te sluiten scheen een bijzonder wijze maatregel. Tegen 6 uur 's middags kwamen de 60 man artillerie uit Naarden aan en vóór het donker deed de 50 man cavalerie reeds zijn intrede in de benarde veste. Tegen deu avond werden de patrouilles sterker, een onderofficier en twaalf man, allen de bajonet op het geweer, terwijl iu de buurt van de woning van deu burgemeester, den heer Gtllcher, iu het Susannapark, meer politieagenten, versterkt door een 8tal rijks veldwachters, de zeer schaarsche wandelaars tot doorloopen aanmaanden. Inmiddels werd het op de Groest drukker en drukker. De menschenmassa werd op ongeveer duizend geschat en de menigte wond zich hoe langer hoe meer op. Tegen 7 uur werd de eerste steen geworpen. Door wieu Waarschijnlijk door een relletjesmaker. Toen volgden meer stee- nen. De huzaren lieten de menschen meer circuleeren en de politie en rijksveldwacht trachtten het volk langzaam voor zich uit te drijven. Een steenworp had de ruit van de groote lantaarn op het pleintje, dat in de wandeling de Allemansbrug wordt genoemd, verbrijzeld en in het halfduister begon men de twee groote rioolplateu, die dwars over de straat loopeu, op te breken: Men beweert, dat een der cavaleriepaarden iu het open riool struikelde en met zijn berijder op hol sloeg. Anderen zeggen dat het paard over de keien uitgleed. Hoe het zij, de cavalerie vond er aanleiding in een charge te maken en de infanterie, ongeveer 20 man, stelde zich op. In een oogwenk was d« straat schoon, doch van achter hekken en boomen vlogen nog steeuen. Te 8 uur werd de eerste sommatie gehou den „gaat naar huis, of geweld zal worden gebruikt", tot driemaal toe. En daarop vielen de eerste schoten. Er schijnen dadelijk eenige gekwetsten gevallen zijn, die haastig door hun makkers in een huis werden gesleept, doch in het :f midden van de straat, vijf meter van den troep af, bleef een man onbeweeglijk liggen. De straat was plotseling uitgestorven. Hier en daar hoorde men uit een dicht huisje een woedenden kreet als de sommatie had geklonken, van schiet maar op, smeerlappen!" Tegen half negen werd korten tijd na elkaar vrij hevig geschoten op elk die zich over de straat durfde bewegen. Met het bewuste pleintje als middelpunt werden nu naar alle zijstraten eenige man schappen opgesteld, die zonder genade huu luguber„Gaat naar huis" deden weergal men. Doch men schoot niet meer, een enkel schot nog te kwart voor tien. De straks zoo drukke Groest lag doodstil. De maan stond heerlijk blank aan den hemel en het mooie Hilversum lag zoo rustig als het vreedzaamste plekje op aarde. Doch het was een schijnbare rust want al bleven alle deuren en ramen potdicht, men bleef op zijn qui-vive, wetende dat de meeste woningen, die op de Stationsstraat, Kerk straat, Heerenstraat, Bussumerstraat, Spoor straat, Leeuwenstraat en nog zoovele kleinere straten gelegen waren, vol menschen zaten, allen zoo stil als muizen. Na een korte verkenning in den omtrek kwam een luitenant der huzaren op het centrale punt terug met de mededeeliug dat men op hem geschoten had, van waar wist men niet. Dinsdagavond werd met de patroneD uit de nieuwe geweren, maar met verzwakte kruitlading gevuurd. In het geheel zijn 26 patronen-verschoten. Woensdag ging alles tamelijk iustig; pa trouilles doorkruisten de straten. Des nachts is een klein kruithuisje, slaande aan den Loosdrechtschenweg, een goed eind buiten Hilversum, scherp bewaakt, omdat bij geruchten vernomen was dat kwaadwilligeu booze plannen aangaande dat huisje hadden. Tot diep in den nacht heeft het detache ment militairen daar in het stikdonker ge wacht, zonder dat iets verdachts opdaagde, Een enkele maal meende de commandant onraad in het struikgewas te bespeuren. Na enkele malen gesommeerd te hebben, dat men zich op den weg vertoonne zou, werd twee malen in het zand geschoten, doch zonder eenig resultaal. Het waarschijnlijkst is, dat aldus een haas of eenig ander dier des velds als rebel gesommeerd was. Donderdagavond was het volkomen rustig. Er is dan ook niet gepatrouilleerd wel wa ren kleine afdeelingeu militairen geconsig neerd. De proclamatie, samenscholingen ver- biedeude, was blijkbaar buiten werking ge steld, aaugezien op deu Kerkbrink vele nieuwsgierigen tot half elf ongemoeid moch ten toezien. De militaire autoriteit deelde mede, dat alle militair vertoon achter wege bleef om de gemoederen ntet te prik kelen. Bij den oproer van Dinsdag zijn gevallen één doode eu 12 gewonden. Pracht van een boerderij. De prachtige hofstede van den heer T. Hembach in de Koningiu Emma-polder, ge bouwd door den aannemer B. Reuling, te Hulst, is voltooid. Deze boerderij geheel ingericht naar de eischen des tijds, spant voorzeker boven alle andere in geheel ons land de kroon. De woning vau den boer is al het ware een kleine villa en de groote schuur met stallen en reusachtige hangars gelijkt wel een nette kazerne. Alle vertrekken en vertrekjes, tot zelfs elke afdeeling der kelders, worden electrisch verlicht. Op het erf tusschen de woning en de boerderij staat een electrische lamp met zooveel lichtsterkte, dat zij zelfs bij den donkersten nacht geheel de boederij als in daglicht stelt. Alle machinerieën op landbouwgebied zijn er vertegenwoordigd en alle worden door een petroleummotor gedreven. Het gebouw heeft eeu eigen waterleiding eu brandspuit, eeu weegbrug en lift naar de graanzolders. Met wagentjes op rails kan men alles van het eene pand naar het andere voeren. Iedere stal heeft zijn afzonderlijken voeder- en drinkbak en met behulp der waterleiding worden de beesten steeds van versch driukwater voorzien. De paardenstallen werden bestrooid met grauwe turf. Kortom, alles nieuws op land bouwkundig gebied is hier in praclijk gebracht. Het is een model boerderij, eenig in Neder land. Vermoedelijke moord. Gisteren stelden de heeren tnr. Schaepman, subst officier van justitie, en mr. baron Van Lamsweerde, rechter-commissaris bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, een vernieuwd onderzoek te Berlikum in naar den vermoede lijk aldaar op den Heeswijkschen dekker v. d. Boon gepleegden moord. Alhoewel nadere bijzonderheden van dat ouderzoek alsnog onbekend zijn, wiDt de overtuiging, dat hier aan misdaad moet worden gedacht, meer en meer veld. Ongelukken. Donderdagnacht omstreeks half 12 ure werden door den goederentrein 123d Staats spoor van Venloo naar Fijenoord nabij het station LaDgeweg (Noord-Brabant) 2 koeien overreden en vermorseld, waardoor 2 waggons derailleerden en de trein eerst na 5 uren vertraging op de plaats van bestemming aankwam. In de Badhuisstraat te Scheveningeu sloeg Douderdagmiddag een kinderwagen met twee kinderen om, juist op 't oogenblik dat een tram voorbijging. Het jongste kind werd overreden en bleet onmiddellijk dood. Het oudste kindje viel niet uit den wagen en kreeg slechts lichte verwondingen. Besoijen. Onze kermis staat weder voor de deur; en zij wordt door velen, door jong en oud met vreugde begroet. Het terrein van de eigenlijke kermis is dan ook weer goed met kramen etc. bezet. De hier bestaande veree- nigingen zullen alles in 't werk stellen om haren honoraireu leden met dezer dames gezellige uurtjes te bezorgenen wij twij felen niet of dit zal haar evenals andere jaren volkomen gelukken. Men raadplege hiervoor de rubriek uitvoe ringen, in dit nummer. Aan allen verder een gezellige kermis. Druiieu, 23 Aug. In de heden gehouden raadszitting werd de rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1898 vastge steld In ontvangst op f 17063.69 In uitgaaf f 17793.62 alzoo met een nadeelig slot van f 729.93 Verder werd in behandeling genomen de coucept-verordening van een hootdelijken omslag, schoolgeld eu leges ter secretarie, wier vaststelling werd aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna zijn de leden en plaatsvervangeude leden benoemd voor het stembureau bij tie aanstaande stemming voor een lid van den gemeenteraad. Gisternamiddag ontstond alhier een begin van brand in het huis, bewoond door VV. F. Molenbrugge. Door spoedige hulp van de daar toevallig aanwezige personen was men den brand weldra meester. De bewoners van het huis waren afwezig, alleen een kind van 2 jaar was te huis, dat met veel moeite uit deu verschrikkelijken rook werd gered. De brand is vermoedelijk door een petro- leumtoestel ontstaan. Nieuvvkuik, 23 Aug. Zaterdag j 1, behaalde onze liedertafel Oefening baart Kunst» in de derde afdeeling bij den Zangwedstrijd te Nijmegen den 4den prijs. Bij het bekend worden van die aangename lijding in onze gemeente, was een ieder in de weer om onze kloeke zangers een welkom tehuis te bezor gen. Onze harmonie begroette ze met „fan fares'' en den beschermheer Jhr. i>e La Court bracht hen in hartelijke woorden de schoonste gelukweuschen toe. In triomf toog men van 't tramstation naar het zaoglokaal, omstuwd door een blijde, juichende schare volks. Ook wij hebben een welgemeend „Bravo" voor onze kranige zangers. Vlijmen, 24 Aug. Gisteren geraakte alhier het zoontje van F. K. onder een rijtuig, met het gevolg, dat zijn aangezicht vreeselijk werd gewond Geneeskundige hulp van Dr. Verlin den werd spoedig ingeroepen. Zijn toestand is zorgwekkend. Dusscn, 25 Aug. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal de fanfare Wilhelmina" aan hare Eere en Honoraire ledeu een concert aanbieden, dat, dank zij het keurige en vol afwisseling saamgestelde program, aan Dussen's burgerij weer een genotvollen avond beloofd. De jaarlijksche verpachting van boom gaarden heeft hier wederom plaats gehad. Slechts bij uitzondering treft men een boom gaard aau, die men goed geladen mag noe men. Het fruit is dan ook duur verkocht, zoo zelfs dat men beweert, dat de opkoopers, willen zij hun moeiten en onkosten beloond zien, het goede fruit, zooals reinetten, belle fleur, enz. wel voor een gulden of acht het mud zullen moeten verkoopen. In Oporto zijn Donderdag weer vier nieuwe gevallen van pest voorgekomen, waarbij één met doodelijken afloop. Profes sor Koch zal zoo spoedig mogelijk ant woorden op het tot hem gericht verzoek van den Duitschen consul. De Russische dokter en pest-specialiteit Ileppenez wordt in de stad verwacht. De Portugeescbe re geering erkent thans officieel het bestaan van de pest in Oporto sedert 6 Juni, maar het bedreigt met strenge straffen alle bladen die valsche berichten publiceeren. Een aan tal families verlaten het land. In Oporto zijn alle scholen gesloten. Op het initiatief van prinses Engénie van Olden burg, presidente van de Russische vereeni- ging tot bestrijding van de pest, worden 2000 flacons anti-pest-serum naar Oporto gezonden en daar gratis verspreid. Terwijl de Portugeesche regeering weige ren blijft Oporto te isoleeren, nemen een aantal regeeringen maatregelen. De Eransche mailstoomers mogen Lissabon niet meer aandoen, de dienst CartagenaOran is tij delijk verbroken, in Marseille moeten alle Spaansche en Portugeesche schepen in quarantaine. In Astrakan heersclit ook op het oogen blik de pest. De Rumeensch-Russische gren zen zijn door de regeering te Bucharest ge sloten, een sterk militair cordon is aldaar geplaatst, maatregelen waaraan de Portu geesche regeering een voorbeeld nemen inocht. Ook uit New-Chouang in China komen berichten van een, vooralsnog ongevaarlijke, pestepidemie. WAALWIJK. 19—26 Augustus. GEBORENSusanna Maria d. van Gijsbertus Franciscus Jonkers en Gertruda Pieternella Hensen. OVERLEDEN: Marrus Daniël Verwiel oud 39 j. Johannes Cornelis Veraa oud 3 mnd. Johanna Van Vugt echtgenoote van Petrus Wilhelmus Schellekens oud 57 j. HUW.-AANGIFTE Gerardus de Croon oud 37 j- en Cornelia Fabrie oud 37 j. beiden wonende alhier. BAARDWIJK. GEHUWD: A. L. J. M. van Drunen 23 j. en M. C. F. Hulsker 24 j. A. van Aken 31 j. en J. A. van de Leur 30 j. GEBOREN Lamberta Catharina d. van Wijnand de Vries en Cornelia de Munnik. OVERLEDEN Adriana Hendrika Verhoeven 6 mnd. Jacobus Gerardus Gragtmans echt genoot van Adriana Maria Dekkers 61 j. WAALWIJK, 25 Augustus 1899. De handel ter veemarkt was weer tamelijk vlug. Voor Belgische rekening werd behalve op de markt nog al veel in de weiden gekocht. Kalfbeesten golden f 120 f185. Dito vaarzen f 105 f 165 Jonge varkens aangevoerd 120 stuks, ver kocht van f 3.25 a f 7,75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 435 kg. van f 1.32 a f 1.48 per kg. Eieren 3 a 4 cent per stuk. De huidenmarkt blijft voortdurendstijgende. De voorraad is overal gering. Op den aan voer van zomerhuiden valt niet meer te reke nen. Als de aanvoer van winterhuiden niet enorm grooter wordt dan de jongste voor gaande jaren zal het te kort van dit jaar belangrijk zijn waarnaar de prijzen zich na tuurlijk zullen regelen, 't Is dus zeer waar schijnlijk nat er vooreerst niet aan vermin derde prijzen zal afgedaan worden. De toestand der looierij is alzoo nog alles behalve rooskleuiig daar de ledermarkt in verre na geen gelijken tred houdt met het ruwe artikel. Tengevolge van den langdurigen zomer is intusschen zwaar leder zoo goed als opgeruimd. Het voorradige wordt tegen hoogere prijzen opgekocht. Noemenswaardig is de vei hooging relatief echter niet daar men nog slechts ongeveer 10 ets. per KG. meer kan bedingen dan in de maanden Juni en Juli. Licht leder in de goede soorten is bijna niet meer te bekomen. Men kan daarvoor gemakkelijk 65 tot 121/Z ets. per half kilo bedingen en voor prima zwaar 70 tot 76 ets. De handel in inl. schors is thans levendig; prijzen zijn wel zoo vast. In vreemde looi- middelen gaat nog weinig om zooals meestal in dit seizoen. Als de looierijen niet drukker werken dan verleden jaar, verwacht men in deze artikelen vooral geen hoogere prijzen. DUSSEN. Boteraanvoer 153 kg. prijs van fl.18 1.26 Markt gezet op f 1.22 per kg. Eieren f 0.85 per 26 stuks. Beveelt zich beleeid aantot het van alle mogelijke en al wat verder tot het YAK behoort. door mij zelf GEPREPAREERD, zijn krhttp- vrij en van watermerk voorziendus Yerders alle ARTIKELEN" voor zijn bij mij te bekomen. Aanbevelend ALS BOVEN. Ondergeteekende neemt de vrijheid te herinnereü, dat alle soort Net Drukwerk op goed stevig papier door hem voort durend geleverd wordt aan F R IJ Z E N, zeker niet hooger dan die, waarvoor van elders komende concurrenten het aanbieden. Alvorens drukwerk te bestellen, vrage men eerst prijsopgaaf bij de firma N. ALBERTS, Uitgever Kerkradc. Abonneert U op: (Het nuttige met het aangename) Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p. f 2. per jaar.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6