Nummer 69. Donderdag 31 Augustus 1899. 22e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, ANTOÖN TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. -V> \+mrgmt ^iil"»'1 «t*—imiii .imjmtmqnj i'jiriayj-inwiM piaaiwM»mh L' 'U I"."' 'L" «■fP—P"T*y!"""Wgy^^g^HP"gWgitW—^WWWWWWWIWIW De Echo van het Zuiden, Waal wijlisclie cd Langslraalsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1, Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, geldeu enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiobure» van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel NEDERLAND en VENEZUELA. Reeds gedurende meer dan twintig jaren aldus het „Haagsche Dagblad" in een ingezonden hoofdartikel heeft Nederland de aanmatigende en minachtende houding van Venezuela geduld, tot groot nadeel van ons prestige en tot ergernis van die Neder landers, die de handhaving van de nationale eer beschouwen als een conditio sine qua non voor een souvereinen Staat. Eu het bleek dan ook maar al te zeer door de steeds driestere houding van Venezuela, dat de lijdelijke houding van de Nederlaudsche Regeering door die Zuid-Amerikaansche Re publiek werd beschouwd als een duidelijk bewijs van Nederlandss politieke onbedui dendheid De zwakke houding van Nederland te genover Venezuela is niet alleen stuitend voor het nationaal eergevoel, zij vormt ook een gevaar voor de integriteit van het Rijk, dat, volgens art. 1 onzer Grondwet, behalve het grondgebied in Europa ook omvat //de koloniën en bezittingen in andere wereld- deelen." De houding van Venezuela tegenover Ne derland kenmerkt zich door een onafgebro ken reeks van willekeurige handelingen. Onderdanen van ons Gouvernement werden (en worden) in Venezuela op hoogst on rechtmatige en harde wijze bejegend, han delsschepen werden door Venezolaansclie politievaartuigen in onze territoriale wateren (Curasao) buit gemaakt, de diplomatieke be trekkingen met Nederland werden op ruwe wijze afgebroken en wel is waar tijdelijk weer voor den vorm hersteld, maar... ik meen eeni- gen grond te hebben voor de bewering, dat zulks geschiedde nadat daartoe van Neder laudsche zijde (na alles wat voorafging de eerste stappen waren gedaau. Wij hebben in Oost-Indië menigen in- m ,i wiiniHim ■amtwiwy» F a 1 s a r i s. V. 81 Het doel heiligt de middelen. Ik zal naar de generaals, naaf* den minister, naar den president aer Republiek gaan. llemel en aarde zal ik bewegen om de onschuld van Filip Dormellea en de laagheid van u en uw me deplichtigen aan den dag te brengen. Men zal u niet ontvangen. Dat zal men wel. Men zal u niet gelooven. Ik zal bewijzen leveren. Die hebt ge niet. Ik zal ze wel weten te vinden, de waarheid kan altijd bewezen worden. Arm kind. Ik begeer uw medelijden niet. Aurélien stond op, kwam een stap nader en trachtte de hand van het meisje ie grijpen. Luister nog even naar mij, smeekte hij. Zij week terug mot zooveel afschuw alsof het een gevaarlijk dier was, dat haar naderde. Neen 1 riep zij uit. Ga, uw tegenwoordigheid is mij een gruwel. Opnieuw uaderde hij een schrede, steeds met een glimlach om de lippen en de oogen vol harts tocht op haar gericht, maar zij riep nogmaals: Ga heen, ga heen Eensklaps snelde zij naar den wand en drukte op den knop van een electrische schel. Jeannine kwam binnen. Laat mijnheer uit, beval Marguerite gedwon gen kalm. Aurélien boog. Het is niet noodig, Jeannir.e, zeide hij tegen de kamenier, die de deur voor hem opende, ik weet den weg wel. En tot Marguerite ging hij voort Goeden avond dan, nicht, ik beu wanhopig over den wrok, dien gij jegens mij koestert, maar bedenk, dat, zoo ge ooit van uw dwaling terug keert, wanneer het ook zijn moge, gij mij steeds landschen oorlog gevoerd, omdat die beslist noodzakelijk werd geacht voor ons prestige. Welnu, wellicht nimmer was daar een krachtig en beslist optreden zóo noodig, als thans tegenover Venezuela. Het behoud van het Nederlandsche A B C (Aruba, Bonaire eu Curapao) staat op 't spel Te lang reeds werd geaarzeldhet gevaar wordt steeds dreigender krachtig optreden, voor het te laat is, wordt door de omstan digheden dringend geboden. Geen enkele andere Europeesche Staat (Portugal, Denemarken en Griekenland, die over veel geringer maritieme middelen be schikken dan Nederland, niet uitgezonderd) zou van Venezuela lijdelijk hebben geduld wat Nederland heeft ondergaau. Er wordt beweerd, dat van Curasao uit veel smokkelhandel op Venezuela wordt gedreven en, dat van dit eiland, in tijden vau binnenlandsche onlusten in die republiek, ook wel contrabande daarheen is uitgevoerd geworden. Vooreerst verzekert men van welingelichte zijde, dat de desbetreffende berichten sterk worden overdreven en door Venezuela zelf worden verspreid, om aan zijn aanmatigende houding tegenover Nederland een glimp van billijkheid te geven. Doch, zelfs al waren al die berichten in overeenstemming met de werkelijkheid, en niet zeer sterk overdreven, dan nog zou dit een zaak zijn, die niet ons, doch alleen Venezuela aanging. Het is de taak van de autoriteiten in eenig land om den verboden invoer of den invoer van smokkelwaren te gen te gaan niet echter is het de plicht van de autoriteiten in een ander land, den uitvoer van die waren tegen te gaan. De particulieren, die sluikhandel of handel in contrabande drijven, doen dit op eigen risico. bereid zult vinden u te helpen en te steunen, zooals ik u dat heb aangeboden. Met hoog opgeheven hoofd verliet hij het salon. Toen de deur achter hem gesloten was, viel Marguerite snikkend in de urmen van haar trouwe kamenier. Jeannine, Jeannine, mijn Filip is in gevaar, die ellendelingen hebben hem een afschuwelijken strik gespannen. Ik ben bevreesd. OI al mijn geluk is verdwenen! Stel u gerust, mejuffrouw, alles is nog niet verloren, de kapitein zal zich wel verdedigen. Hij is in de gevangenis. OGod 1 Maar die Aurélien heeft misschien gelogen. Dut moet ik eerst weten. Jeannine, ge moet naar het huis van kapitein Dormelles gaan, rue Bona parte 70, en zoo hij daar is, brengt ge hem ter stond hier, om mij gerust te stellen. Ja, mejuffrouw. Wanneer Aurélien de waarheid heeft ge sproken, dan dan komt ge terug met den oppasser van Filip, die zoo aan hem gehecht is, ge weet wel, MartiDeau. Hij zal mij vertellen, wat er gebeurd is er. misschien vinden wij te zaaien wel een middel om mijn Filip te verdedigen, te redden. Ga, Jeannine, neem een rijtuig en kom spoedig terug. Geen nood, mejuffrouw, ik zal u niet lang in ongerustheid laten, zeide Jeannine. In een oogwenk had zij haar hued opgezet, haar mantel omgeslagen en toen snelde zij de trap af. giag de straat op en riep het eerste huurrij tuig aan. Aurélien was angstig, angstiger dan hij zichzelf wel wilde bekennen. Hij kende Marguerite, hij wist dat zij zich door nicta zou laten afschrikken en wanneer zij naar de generaals en den minister ging en daar de beschuldigingen herhaalde, die zij hem, Aurélien, zooeven in het gelaat geslin gerd had, dan kon de zaak nog wel ems een slechte wending nemen. Er waren geen bewijzen, zeker niet, maar het zou reeds onaangenaam zijn in die zaak betrokken te woorden, te moeten antwoorden op allerlei onbeschaamde vragen en dan, mevrouw De Prabert met haar zenuwachtig heid, met haar gemis aan kalmte, kon zich licht verraden. Onwillekeurig moest hij toegeven, dat het ver keerd was geweest, dit bezoek aan zijn nicht te Dagelijks wovdt er onder anderen ge smokkeld, zoowel iit de eene als in de an dere richting, op de Nederlandsch-Duitsche grens, zonder dat men er wederzijds een oogenblik aan denkt de autoriteiten voor den uitvoer van smokkelwaar verantwoordelijk te stellen Zij, die gedurende den verboden in voer worden aangehouden in het land waar heen zij de bedoelde waren invoeren, zijn hun waar kwijt, loopen boeten c. q. gevan genisstraf op enz., overeenkomstig de wetten van dat land en kunnen op geen steun hunner Regeering te rekenen. ,/lte dessous de l'affaire" is hier de be geerte van Venezuela om ons A. B. C. te annexeeren, ja zelfs om onze onderdanen op die eilanden zoodanig in hun handel te be- nadeeleu, dat zij in een annexatie bij Vene zuela, de eenige redding zien Het is meer dan tijd, dat Nederland daaraan paal en perk stelle. Wij bezitten tegenover Venezuela een besliste, en zeer aanzienlijke overmacht. Wij moeten die in het uiterste geval doen gel den, niet om onrecht te plegen, doch om, als onze billijke vertoogen niet baten, onze souvereine rechten te doen eerbiedigen. Naast onze nationale eer, staat het behoud van drie onzer We.st-Indische eilanden op het spel! De Transvaalsche Crisis. Bij een ontvangst in zijn verblijf te Highbury heeft Chamberlain Zaterdag verklaard het te betreuren, dat men, in weerwil van de onderhandelingen nu drie maanden lang met Kruger gevoerd, nog maar weinig opgescho ten en de crisis geenzins geeirdigd is. Kru ger doet voorstellen die hij weet dat onmo- lijk aan te nemen zijn, of weigeit aan En- brengen. maar hoe duivel had hij ook zulk een ontvangst kunnen voorzien I Tranen en jammerklachten had hij verwacht, en in plaats daarvoor waren toorn, bedreigingen en beleedigingen gekomen. Inderdaad, er dreigde gevaar, een gevaar, dat tot eiken prijs afgewend moest worden. Hoe Daar dacht Aurélien over na, terwijl hij de trap afging. Hij zelf kon geen middel bedenken, maar oom Daniël zou zeker ook in deze wel raad schaffen, dus het beste wat hij doen kon, was terstond naar het café Durand te gaan, waar zijn oom hem wachtte. Toen hij voorbij de loge van den portier ging kwam deze bediende, in zijn schitterende livrei, hem met deftige schreden tegemoet en bood hem op een presenteerblad een brief aan, die zooeven bezorgd was. Aurélien herkende op het ndres de hand van Maurice de Noirtal en toen hij den brief geopend had las hij, dat de candidaat-notaris in de rue Saint—Maur-Popincourt een paviljoen ter zijner beschikking had, dat geheel gemeubileerd en onbewoond wus en te midden van een tuin stond, ver van de, trouwens zeer stille, straat. Er waren twee sleutels bij den brief gevoegd, één van den tuin en één van de huisdeur. Aurélien glimlachte, terwijl hij brief en sleutels in zijn zak stak. Kijk, mompelde hij, die Maurice is een kerel, onbetaalbaarIk kan hem niets vragen of hij doet het. Ik begrijp evenwel niet, wat oom Daniël er mee voor had, toen hij mij opdroeg, voor een afgelegen huis te zorgen. Welk nut kunnen we daarvan hebben Oom Daniël is echter een looze vos, hij doet niet9 of hij heeft er zijn reden toe en een goede reden ook, aileen hij houdt niet van veel praten. Wij zullen dus maar af wachten, wat hij in zijn schild voert. Hij wilde dat wij een afgelegen huis ter be schikking zouden hebben, goed, wij hebben het, Terwijl Aurélien zoo, voor de deur van het hotel, in zichzelf 9tond te praten, zag hij een vrouw, die het huis uit kwam en de avenue in snelde. Hij herkende haar bij het licht van een lantaarn. Dat is Jeannine, de vertrouwelinge van Marguérite, mompelde Aurélien. Mijn lieve nicht laat er geen gras over groeien, zij stuurt haar geland het recht toe te kennen den aard der hervormingen le onderzoeken, door hem voorgesteld. De Engelsche regeering toont een geduld zonder vooi beeld in de verhou ding tusschen een suzereine mogendheid en de natie die haar vazal is. De hervormingen door Engeland gevraagd worden door de geheele wereld als billijk en rechtmatig er kend. Het is onmogelijk minder le vragen. Aan Kruger dus de beslissing wat het wezen moet, vrede of oorlog. Indien hij het ver gelijk had aangenomen, door Milner voorge steld, dati zou de kritieke toestand niet zijn ontstaan. Wilde hij op het laatste oogenblik de matige gevraagde hervormingen inwilligen, de bestaande moeilijkheid zou verdwijnen, en de onafhankelijkheid van Transvaal zou verzekerd zijn De toestand is te dteigend, te gespannen om tc kunnen voortduren. Duurde hij voort, dan zou de Engelsche regeering zich niet houden aan de reeds aangeboden voorwaarden, maar zoodanig handelen dat zij de voorwaarden verkreag door welke En geland definitief de overheerschende mogend heid in Zuid-Afrika zou worden. Indien de breuk die wij met alle onze kracht getracht hebben te voorkomen, ontstaat, dan zijn wij zeker den steun van het geheele Britsche rijk te erlaugen. De oorlogsgeruchten in Zuid-Afrika blij ven geregeld loopen. Chamberlain heeft aan de regeering van de Transvaal eischen ge steld, die veelal niet te vervullen zijn en ook al zouden ze ingewilligd worden toch de Engelsche regeering in het blijkbaar zoeken naar een aanleiding om den strijd te beginnen, niet zouden weerhouden het pad naar den oorlog verder op te gaan. Hoeveel staatsmanskunst er in deze dagen van Paul Kruger gefiischt wordt, is zeker moeilijk te berordeelen, voor wie niet alle de finessen van de gevoerde onderhandelin gen kent. Hij heeft zeker daarbij bekwame helpers. Eén der meest bekende onder dezen is gene raal Joubert, de vice-president. kamenier zeker reeds op verkenning uit. Komaan, het wordt meer dan tijd, dat we haar onschade lijk maken. Hij riep een rijtuig aan, dat juist voorbijreed en liet zich naar het café Durand brengen. Oom Daniël wachtte hem in een kabinet waar de tafel gereed stond. Nu? vroeg hij. Een enkele blik op het gelaat van zijn neef was voor hem voldoende om alles te raden. Slecht Zeer slecht. Aurélien stelde hem met weinig woorden op de hoogte van hetgeen er tusschen hem en zijn nicht was voorhevallen. Wel gezegd. mompelde oom Daniël wel gezegd Ja, maar uw onfeilbare scherpzinnigheid zal on9 wel uit de verlegenheid helpen. Wel gedacht dat Marguérite last zou bezor gen vooruit al middel bedacht moet daarvoor eenzaam huis hebbenonbewoond stille straat. Er ging Anrélien eensklaps een licht op. Ah, hebt ge mij daarom opgedragen, Maurice De Noirtal over een huis te spreken? Ja al gedaan Gisteravond. En Hij zou er voor zorgen. Nu haast bij. Hij heeft er dan ook al voor gezorgd, zie, zooeven ontving ik dit briefje van hem. Aurélien overhandigde zijn oom het briefje van den candiduat-nofaris en terwijl oom Daniël las, kwam er een tevreden glimlach op zijn gelaat. Gaat goed gaat goed Maar hoe zullen wij haar nu naar dat huis lokken Gemakkelijk brief.. houd van Filip O ja, daarbij kan uw onwaardeerbare talent ons weer van pas komen. Wij zullen terstond aan het werk gaan, maar eerst dineeren. Goed. maar spoedig geen tijd te ver liezen. Zij belden, de kellner bracht het diner, waar van zij slechts vluchtig iejs gebruikten, daarna belde oom Daniël weer en beval dat men schrijf gereedschap zou brengen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1