Til. L TO TTIJCK, Informeer KACHEL Verhuizingen en Transporten. Behangselpapier Frits Müllers, Snijplanken Verzamelt gebruikte Postzegels Advertentiën geschilderd werk. CILINDERBUREAU Max Govaerts. Ontvangen J A L 0 U SI Eë N. schelp concurreerende prijzen. het goed Werk van Bethlehem te Vaals (Limburg). Ingezonden stukken. Handelsberichten. Burgerlijke stand. bovengenoemde artikelen door geheel Europa. Volledige garantie. Randen en Hoeken LAKKEN VAN Verder alle Reparaties Chr. J. Klerkx, Bezooien. Heeft in zijn magazijn, voorra dig eene groote keuze van aan billijken prijs, een mooie, goed onderhouden in verschillende grootten, bahuts waschtafels, werkkasjes ook schrijf- bureaux met dichtslaande klep, onmisbaar voor eiken burger of neringdoende. Parapluistandaards en Bloemtafel- tjes in Bamboe. EXPEDITEUR WAALWIJK met groote gesloten wagens. Verpakking van alle soorten Goederen. ALLES TEGEN Huis- en Décoratieschilder, WAALWIJK. IN SOORTEN. Agentuur van Amerikaansche. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden toe gezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken ondergeteekenden U het volgende in Uw geacht blad op te willen nemen, waarvoor bij voorbaat onzen oprech ten dank. Door de RediCtie van de „Muziekbode* werd ons Uw no. 72 toegezonden, en be merken wij daarin een heel relaas van onge zouten en laffe insinuation en verdachtma kingen aan het adres van bovengenoemde redactie, omdat in dat blad een, naar waar heid en geheel onpartijdig verslag werd opgenomen omtrent het j.l. gehouden Zang concours te Nijmegen. Waarom men zijne woede wil koelen aan de Redactie (of soms aan de Uitgever) is ons ten eene male een raadsel, daar dat verslag toch geheel en al werd opgemaakt door de onderge'eeken len. Wat kan nu de Redactie er aan doen, dat de Waahvijksche Liedertafel zoo slecht zong en zoo weinig succes had? Dat wij, verslaggevers er een exquis genot in gesteld zouden hebben, om deze Lieder— tafel een kaakslag te geven, dat zal wel louter verbeelding van dien edelen en anoniemeu schrijver zijn, (die schimpt op anonieme schrijverij, maar nog erger, zich zelve aan die fout schuldig maakt.) Gewis zai hij wel beter weten, en zoo hij iet of wat muzikaal is, en te Nijmegen de 2de Afdeeling heeft hooren zingen, dan zal hij moeten toegeven, dat wij met ons verslag tegenover Waalwijk nog erg toegevend en zeer welwillend zijn geweest. Van een parti-pris kan onzerzijdsch niet de minste sprake zijn, daar wij dit gezelschap en ziju directeur hier voor 't eerst leerden kennen. Naar onze zienswijze ware het wenschelij- ker voor de Liedertafel dat zij, in plaats van venijn uit ons verslag te zuigen, er haar nut uittrok en de fouten, die wij haar onder de oogen brachten, een volgende keer zocht te verbeteren, of te vermijden, dan gewis zou men zoo'n erbarmelijk figuur als ditmaal niet meer maken. Over de rest in het art. van die onbekende Voorstander van recht (of links) moeten wij medelijdend de schouders ophalen Ten slotte verklaren wij nog, dat ons omtrent een verslag van een festival te Til burg niets bekend is tevens dal ons verslag van het Nijmeegsche Zangersconcours terdege door ons onderteekend was, maar, zonder onze voorkennis bij 't afdrukken onze namen wegbleven. Dit is dan ook de reden, waarom wij eenig autwoord geven op die anonieme aanvallen, 't geen niet geschied zou zijn, ware het verslag van onze namen voorzien geweest. Nijmegen, 11 September 1699. F. J. SCHWEINSBERG. B. H. HERREWIJN. P. S. Doordat onder het bedoelde verslag eene aparte noot der Redactie werd geschre ven, zoo lieten de drukkers per abuis die onderteekening weg. Het verslag indertijd over het festival te Tilburg gegeven was eveneens niet van de Redactie afkomstig aan belanghebbenden zullen wij gaarue de namen der verslaggevers bekend makeD, daar die Heeren daar geen bezwaar tegen hebben. De Red. van de »Muziekbode«. Mijnheer de Redacteur Niet zonder belangstelling las ik in het Echo-nummer vau j. 1. Zondag, de be schouwingen van „een voorstander van recht" over het onlangs gehouden concours van zangvereenigiugen te Nijmegen. Er is m. i. in bedoelde beschouwingen veel, wat door ieder onbevooroordeelde gaarne zal worden onderschreven. Vooral de bemerking van den geachten inzender, betreffende het totaal gemis van eeD toelichtend rapport van de Jury in verbard met de door haar gedane uitspra ken komt ntij zeer juist voor. Als vaststaande mag wo-den beschouwd, dat aan elke zangvereeniging, wier stemmen alle even krachtig en welluidend, wier par tijbezetting volmaakt geévenredigd, wier klankgehalte onberispelijk zuiver, wier opvat ting, nuanceeriug, voordracht en uitspraak, volkomen correct zouden zijn, door iedere Jury unaniem den eersten en den eereprijs zou worden toegekend. Niemand zou er dan zelfs aan denken, Daar eene nadere verklaring uit te zien, om de eenvoudige reden, dat geen der tot oor deelen bevoegden en die zijn er toch ook buiten eene Jury nog wel eenige beden- denking zou kunnen maken.' Maar even zeker is het, dat zoodra aan eeu of meer der gestelde eischen niet in alle opzichten beantwoord wordt, en meesten tijds is zulks het geval, het bij elk der Jury leden afzonderlijk, eene questie van persoon lijke appreciatie wordt, aan welke hoedanig heden het meeste gewicht moet worden ge hecht. Ook zonder dat aan de rechtvaardigheid, in den strikten zin van het woord, door iemand te kort wordt gedaan, kunnen die appreciaties uitteraard tamelijk ver uiieen loopen. Waar, zooals b. v. onlangs te Nijmegen, het »correct in toon* zingen, blijkbaar niet tot de allereerste vereischten behoorde, daar was het, om meer dan eeu reden, dubbel jammer, dat de Jury's over hunne maatstaf j van beoordeeling, niet het gewenschte licht hebben laten schijnen. Ware dat wèl ge schied, dan zouden van bevoegde z;jden, niet alleen alle vlekjes naar behooren zijn aangetoond, maar in hetgeeu wérkelijk te prijzen viel, zoude ook de niet bekroonde lie dertafels het aandeel hebben gehad, dat ieder hunner ïechteüs toekwam. Thans heeft men alleen kunnen vernemen, welke van de bekroonden, de Jury's het waardigst keurden. Aangaande het waarom echter, zijn velen, in 't onzekere gebleven, terwijl de niet bekroonden, alle over één kam geschoren, bovendien aan het gevaar werden blootgesteld om door de buitenwe reld als quantité negligeable te worden be schouwd. En dit is in hooge mate onbillijk, en kan der Kunst in geen enkel opzicht bevorderlijk zijn. Moge daarom bij volgende zangwedstrij- den, aan de uitspraken der kunstrechten tie considerans nimmer ontbreken. De Voorstander van recht" veroorloove mij eene enkele bemerking over zijn opstel van j. 1. Zondag, en wel déze, dat hij m. i. te veel gewicht heeft gehecht aan enkele regeltjes zoogenaamde critiek in de Muziek- bode (uitgegeven bij M. Kessels te Tilburg) over den zang van de Waalwijksche lieder - tafel op meergemeld concours. Daargelaten nog dat in dat wormstekige pennevruchtige niets degelijks werd aange voerd, wijl het zich bepaalde tot een paar onbeholpen algemeenheden, moge er ook op gewezen worden dat genoemd blaadje in de musicale wereld volstrekt geen toongevend of gezaghebbend orgaan is. Nagenoeg iedereen weet, dat het hoofddoel van de muziekbode is reclame te maken voor eene, ook hier ter plaatse niet onbekende instrumentmakerij, en dat de rubriek der verslagen van muziekuit voeringen enz., er in den regel dient, om eenige, uit persoonlijke antipathie ontstane hatelijkheden aan den man te brengen. Zóó o. a. was het, na een indertijd te Tilburg door de Souvenir des Montagnards" gegeven festival, toeu de bewuste reporter zich zoodanig vergat, dat hij de wetten der gastvrijheid schoud, en daardoor zichzelf niet anderen, zooals hij wellicht meende hatelijk en belachelijk heeft gemaakt. Geen jury zou zich zóó schoftig hebben uitgedrukt, aldus geeft, met het oog op de Muziekbode, de schrijver van meergenoemd ingezonden stuk te kennen. Ik voeg er bij geen degelijk musicaal blad, geen musicaal verslaggever, die zijne roeping begrijpt, zal zich ooit verlagen tot het voeren van afbre kende critiek tegenover muziek- of zangver- eenigingeu, die, naar de mate hunner krach ten, de kunst dienen, niet om den broode, maar om de kunst zelve, en tot onderling genoegen. En hiermee kunnen we, dunkt mij, wel voorgoed afstappen van den Nijmeegschen zangwedsttijd en den aankleve van dien. Zeker, 't zou wel aardig zijn geweest indien de Waalwijksche Liedertafel ook thans ge lauwerd ware te huis gekomen. Men zou haar feestelijk hebben ingehaald en de muziek zou eet) keer te meer getrokken hebben door Waalwijks straten. Maar overigens bepaalt eene bekroning meer of minder, de innerlijke waarde eeuer muziek- of zangvereeniging niet. Blijft Oefening en Vermaak" met ernst en toewijding de edele zangkunst beoefenen, zooals zij straks 40 jaren lang, met onmis kenbaar succes heelt gedaan blijft zij een drachtig streven naar meerdere volmaking houdt zij, en vooral haar zeer verdienstelijke directeur, zorgvuldig rekening met alles wat 't zij direct of indirect kan leiden tot verhooging van haar prestige, dan zal het haar, ook in 't vervolg, aan steun en waar deering van Waalwijks burgerij zeer zeker niet ontbreken en kan zij den geniepigen criticus van de Muziekbode met volle overtuiging blijven toevoegen les gens que vous tuezse portent assez bien 15 September 1899. X. OVERLEDEN Hendrik Pieter Spierings 16j. Johannes Hendrikus Vaartmans 67 j- echt genoot van Antonia Kerst. GEHUWD: Arie Waarts24 j. en Maria Waarts 18j. "WAALWIJK, 15 September 1899. De handel ter veemarkt was heden vlug bij buitengewoon veel aanvoer. Er werden voor prima nagenoeg rijpe kalfbeesten ferme prijzen besteed. Vetvee eveneens met goeden handel. Kalfbeesten golden f 125 h 1'210. Dito vaarzen f 100 k f 185 Jonge varkens aangevoerd 75 st uksvev- kocht van f 3.75 a f 9,00. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 415 kg. van 1.42 i f 1.58 per kg. Eieren 4 a 5 cent per stuk. Het schijnt dat de huidenprijzen haar hoogste s andpunt nog niet hebben bereikt. Dezer dagen werden op alle Europcesche stapelplaatsen min ot meer beduidende zaken gedaan. Te Antwerpen heeft men o. a. deze week, nu reeds, van Maandag tot Donderdag meer dan 50 000 huiden, meestal in goede kwaliteiten afgedaan. Men verkocht eene partij "gezouten Casa Blanca van 25/32 Kilo's c\ tr. 73. Wat te Rotterdam aan courante waar in gezouten B. A. 25/32 et) 32/40 bij de eerste hand te koop was, is ook bijna geheel opge ruimd. Men acht deze huiden die goed schijnen te voldoen in de bewerking momen teel niet duur. De leerprijzen gaan gestadig en met een zekere vastheid omhoog. De maikt is nog weinig voorzien maar op vóór koop werden eenige partijtjes verhandeld. Men verwacht een opslag van minstens 10 a 15 cents per kilo, wellicht reeds voor de helft der volgende maand. Duitscbland, Frankrijk en Belgie hebben hun zwaar leder vooral betrekkelijk veel hooger staan. De meeste looiers zijn voor deze verhooging slechts voor levering in deze maand verkoo- pers. De markt in binnen en buitenlaodsche eiken-schors, zoomede in vreemde looimid— delen verkeert in vaste stemming. De zeer ruime oogst van Valonia die gepaard gaat aan een meer dan gewoon guns.ig gewin wat de qualiteit aangaat, zullen de prijzen wel licht niet verder doen stijgen. WAALWIJK. Van 916 September. GEBOREN Adrians Louisa d. van Ludovicu3 van Os en Adriana van DommelenTheodora Henrica Johanna d. 'ran Josephus Cornelis Klijberg en Adriana Hendrika van Iersel Adrianus z. van Hendrikus Josephus van Huiten en Anna Maria van der Sanden Lucia d. van Theodorus Ammerdorlïer en Adriaea Staal Franciscus z. van Reinier Johannes Franciscus Valk en Huiberdina van Delft. OVERLEDEN: Anna Catharina van Eijl oud 4 mnd. Catharina van Veldhoven oud 2 mnd. GEHUWD: Gerardus de Croon oud 37 j. i Cornelia Fabrie oud 37 j. CAPELLE. Van 114 September. GEBOREN Adriaan Pieter z van Dirk Peter van Tilborgh en Hendrika Werther Cornelia d. van Jacobus Leendert Cové en Eva Cor nelia Rutters Adriana Pieternella d. van Herbert Paans en ilaria Josina van Pelt Maria d. van Antonia Jucoba van der Schans Ardina d. van Thomas de Rooij en Din- gena Hendrina Wagemakers Cornelia- Johanna d. van Arie Peter Snijders en Jena neke Cornelia Soeters Abraham Cornelis z. van Josephus Kemmeren en Petronella vau Dongen. alvorens U een bedstel koopt bij onze talrijke afnemers, wier dankbetuigingen in onze circulaires voorkomen en waaronder U zeker eenige vrienden of kennissen zult vinden, waar onze prima solide Veeren en Kapok zijn geleverd, en U zult na in formatie en ontvangst der stalen over tuigd worden, dat U bij niemand goed kooperen solider Uwe inkoopen kunt doen, Onze complete Veerenbedstellen met 50 pd. veeren voor f35.zoomede onze kapokken bedden zwaar gevuld voor f 25 of f28 bestaande uit een Compleet Veeren of kapokbed, peluw en 2 kussens, gewaste zware linnen tijk, 1 wollen1 gestikte moltondeken, 2 halve doorgest. eD peluw stroomatras, overtrek voor bed en peluw, alles prima kwaliteit. Dankbetuigingen van ambtenaren, waaronder ontvangers en notarissen liggen op ons kantoor ter in zage. Een bedstel 't welk wij U leveren a f35kost bij uwen winkelier minstens f 55.f 60.Alleen door onze groote omzet van 25 30 stel per week waaronder wij van bepaalde soorten stof groote quantums gebruiken is het ons mogelijk tot deze prijzen te leveren. Zen dingfranco elk spoorwegstation. Rembours, naar België franco Grens station. Wat niet goed is nemen we terug. Het is niet onze bedoeling //koopjes/' te leveren doch indirect het vertrouwen onzer clien tele te winnen. WALSTRA Co., Bed denfabrikanten, Groningen. Vraagt Mon sters en Stalen. AALWIJK. vestigt bij deze bijzonder de aandacht, op zijn buitengewoon fraai Buitengewoon solied en bijna niet te herkennen van massief, mahonie en noten; hiervan voorradig (geen vulkachel.) Te bevragen bureau van dit blad. Ook verkrijgbaar massief eiken Arraerik. voor kantoorgebruik Eene schoone collectie enz.vanaf 8 cent per rol en hooger tot de schoonste salonpapieren. Verder beveelt ondergeteekende zich be 4 leefd aan voor liet in alle kleuren. De prijs is voor latten van 1 M. 3 cent en vervolgens naar gelang de lengte vanaf 3 tot 10 ceut en hooger. Fijne lak nette afwerking. Aanbevelend, INLICHTINGEN te bevragen en'Post zegels te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6