Nummer 76. Zondag 24 September S899 Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. l-J Dreyfus. Zooals wij in ons vorig nummer leeds me dedeelden, is aan Dreyfus gratie verleend en Dinsdagnacht werd hij, zonder dat iemand er iels van wist, uit de gevangenschap ont slagen. Óver de omstandigheden, onder welke Dreyfus de militaire gevangenis van Rennes. waarin hij sinds den eersten Juli is opgeslo ten geweest, heeft verlaten, valt nog wel het een en ander te vermelden. Reeds in den vooravond van Dinsdag was de chef van den veiligheidsdienst de heer Vignier, Dreyfus in de gevangenis komen mededeelen, dat hem genade was geschonken en dat niets zijn vrijlating dus in den weg stond. In den vooravond was toen een zijner vrienden bij een verhuurder van rijtuigen om een landauer te bestellen, die van at 10 uur 's avonds beschikbaar moest zijn. Eenigen tijd later kwam deze heer bij den stalhouder terug om te zeggen, dat het rijtuig eerst om 3 uur noodig was. Hij gaf toen tevens op, waarheen gereden moest worden. Op het bepaalde uur kwam de landauer met twee paarden bespannen, dezelfde die hem naar de gevangenis gebracht hadden, voor op de place de la Mairie. De koetsier had last gekregen langs de Quai de la Vi— laine te rijden en aan te gaan bij de woning waar de heer Labori woonde. Daar gekomen gaf een kamerdienaar een teeken, waarop het rijtuig nabij het trottoir kwam. Twee personen kwamen toen naar 't rijtuig toe. Een van hen was kapitein Dreyfus, de ander een familielid. Onmiddelijk nadat de heeren hadden plaats genomen vertrok het rijtuig pijlsnel naar Rennes, onder een hevige regeubui. Eerst ging het door Rennes, daarna naar Veme en daarna links >m langs den weg, die naar een station leidt. Op vijfhonderd tneters van het staiion werd halt gehouden. De rest vau den weg werd te voet afgelegd. Even nadat zij op het perren waren, kwam de trein, waarin de reizigers plaats namen naar Nantes. Om kwart over tweeën had kapitein Dreyfus de gevangenis verlaten. Verschillende journalisten hadden tot middernacht vóór de gevangenis gewacht. Op het oogenblik dat Dreyfus haar verliet, was er niemand in de rue de Hamel of de avenue de la Gare. Te Nantes kwamen de reizigers Woens dag om ruim acht uur aan, zonder dat er onderweg eenig incident had plaats gevonden en de gebroeders Dreyfus gebruikten in een afzonderlijk vertrek een glas melk, in afwach ting van den treiu naar Bordeaux, waarin, zooals reeds gemeld, ook de beide poliliebe ambten plaats namen, om evenwel aan het eerstvolgende station deu trein te verlaten, als zijnde hun taak afgeloopen eu eenig ernstig incident niet meer te vreezen. Thans vertoeft Dreyfus te Carpentras aan de Middel, zee, en zal hier vooreerst blijven. Guérin capitulatie. De fort-Chabrol-mop is uit. Woensdag nacht te halfdrie had, op het gerucht, dat Jules Guérin zou worden aangevallen, zich een groote menigte in de nabijheid van de Rue de Chabiol verzameld. Het verkeer in die straat was verboden. Voortdurend werd de politie versterkt, terwijl ook een afdeeling republikeinsche gardes te paard en te voet en 200 linietroepen aankwamen. De aanval zou geschieden onder leiding van den prefect van politie Lepine. De antisemitische kamer- afgevaardigden Millevoye en Lasies hadden verlof gekregen, Guérin over te halen, zich over te geven en, ofschoon deze aanvanke lijk tegenwerpingen maakte, beloofde hij even over halfdrie, dat hij zich te 4 uur zou overgeven. De toebereidselen tot bestorming van de vesting werden echter voortgezet en tegen 4 uur stond een stoombrandspuil in de Rue de Chabrol gereed om het noodige water te leveren, waarmede talrijke brand weerlieden het fort zouden uitspuiten. Guérin achtte het blijkbaar eeu te weinig ernstig einde voor zijn 37 dagen geleden begonnen heldenfeit, want eenige minuten over vieren ging de deur van het Grand Occident open co verscheen hij, vergezeld van Millevoye en Lasies, op sitaat. Het hoofd van de veilig heidspolitie Cochefort kwam onmiddellijk uaar hem toe en arresteerde hem. Per rijtuig werd Guérin naar het dépót gevoerd, terwijl zijn makkers in vrijheid werden gelaten. Eenige journalisten, die een manifestatie ten gunste van Guérin wildeD uitlokken, werden onmiddellijk gearresteerd. Den geheelen dag wemelde het Donderdag in de Rue de Chabrol van nieuwsgierigen, die de vesting van dichtbij wilden zien. De politie wilde huiszoeking doen, doch moest daarmede ophouden wegens de verpestende lucht in het huis. De brandweer zal het rommeltje nu eerst opruimen. ALGIERS, 21 September. Max Régis heeft gisterenavond met zijn aanhangers getracht een betooging op touw te zetten voor den Cercle Militaire, waar een abcheidspunch werd aangeboden aan generaal Larchey, die op pensioen gesteld is. De bende, door de poli'ie teruggedreven, begaf zich naar de jodenwijk, waar een gevecht met revolver schoten ontstond. De israëlieten schoten terug. De troepen nioeuten van hun wapens gebruik maken. Drie personen, onder wie een politie-inspecteur en een agent, zijn ge wond. Régis, die zich naar zijn Villa Antijuive begaf, stiet bij de Porte d'Isly op een verschen troep. Er ontstond weder een gevecht, waarin twee menschen gewond werden. Eindelijk, om elf uur, werd de orde hersteld. Men zegt, dal Régis erin geslaagd is zijn (versterkte) villa te bereiken. Te middernacht had er voor de Villa Antijuive een botsing plaats tusschen Régis met db zijnen en de politie. Een zeker aantal menschen werden gewond en zes gevangen genomen. De Czaar en Czarina zijn gisteren uit Denemarken te Kiel aangekomen en met groote geestdrift ontvangen vandaar zijn zij naar Darmstadt doorgereisd. Tusschen Kiew en Lewertsy zijn twee spoorteinen tegen tlkaar gereden. Elf wag gons werden aan splinters geslagen. Acht reizigers en de machinist werden gedood, 7 personen gewond. WAALWIJK. Zondag 24 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd OmhoogHeinze. Bede Die BethendeDiabelii. 1. Kaltdrageude koeien. Aangevoerd 6 exemplaren. Ie prijs f 20 G. Vermeulen Wz., 2e prijs f 10 W. B Rijken, beiden te Capelle. 2 SchoUen. Geen mededingers. 3. Vaarzen met niet meer dan 2 breede tanden. Aangevoerd 1. lc prijs f 12 A. van Iersel te Waalwijk. 4. Vaarzen met meer dan 2 breede tanden. Aangeroerd 2. Ie prijs f 12 eu 2e prijs f6 Alphons Hoff- mans te Waalwijk. 5. Vette koeien. Aangevoerd l. Ie prijs t 10 G. Vermeulen Wz. te Capelle 6. Vette vaarzen en schotten, die de melk tanden niet. geheel verloren hebben. Aangevoerd 4. Ie prijs f 10 A. van Iersel, (dit is aange kocht door Jos. Zijlmans), 2e prijs f5 C. A. van Loon, allen te Waalwijk. Deze prijzen en diploma's worden namens het bestuur den bekroonden uitgereikt door den secretaris der Afdeeling. Nu wordt overgegaan tot vaststelling der rekening over 1898. Deze wordt met de bijlagen gesteld in handen eener commissie van twee leden der Afdeeling, nl.de heeren P. van Dortmund, Burgemeester van Loon- opzand en F. W. van Liempt, secretaris van Waalwijk. Nadat die heeren de rekening met be scheiden hebben nagezien, brengt de heer van Liempt rapport daarover uit hij ver klaart dat de commi*sie een en ander in orde heeft bevonden en adviseert tot vast stelling. De ve-gadering vereenigt zich met dit rapport WAALWIJK, 23 Sept. 1899. Preiniemarkt en Algemeene vergadering der 14de Afdeeling der Noordbr. Mij. van Landbouw. De rekening sluit In ontvangst op In uitgaaf op Batig slot van f 286,62. f 232 30. f 54 32. Voorlezing wordt gedaan van de beg roo ting voor 1900, zooals die door het Bestuur wordt voorgedragen. De ontvangsten worden geraamd op f 314.32. De uitgaven op f 290 Vrijdagmorgen ten 9 ure had op liet markterrein alhier de keuring plaats van het aan den wedstrijd deelnemend vee door eene commissie bestaande uit de heeren G. Ver hoeven Mz J. van der Hoeven Bz., beiden te Capelle en D. de Bruin Dz.. te Waspik, die omrede van de vele schoooe exemplaren, eene zeer moeielijke taak te verrichten had. Na afloop der keuring ging men over tot eene algemeene vergadering op de zaal Musis Sacrum. De secretaris der Afdeeling opent namens het bestuur de vergadering en deelt mede, dat de eere- voorzitter tol zijn leedwezen wegens gezondheidsredenen verhinderd is de vergadering bij te wonen en geeft verder verklaring, waarom geen premiëu voor paarden zijn uitgeloofd, zooals tot dusver ge bruikelijk was. Hij meent dat door het op heffen der Paardenmarkten door hetgemeen- bestuur van Waalwijk, het doel om door uitloven van premiën die markten te bevor deren, voor de 14de afdeeling verloren is. De heer van Liempt is het daarmede niet eens, hij meent dat een wedstrijd om premiën in deze afdeeling van zeer groot be lang is, voor de paardenhouders en ook vooral voor dien handel, waaraan in onze af deeling nogal veel wordt gedaan en vele prachtexemplaren kunnen worden voorge bracht. Ook zou hij liever zieu, dat meer publiciteit aan dezen wedstrijd werd gege ven, door b-v. iu „De Echo" eene flinke advertentie te plaatsen enz. De waarnemende voorzitter zegt dat met beide punten rekening zal worden gehouden, hij meent in „De Echo" den wedstrijd twee maal vermeld te hebben gezien. Hij brengt verder een warm woord van hulde aan de keuringscommissie voor hare onpartijdige uitspraak iu de moeielijke kwes tie van het toekennen der prijzen en hij spreekt de hoop uit, dat zij nog vele jaren deze moeielijke taak op zich zal nemen. Daarna wordt overgegaan tot uitreiking der prijzen eu diploma's. Vermoedelijk batig slot f 24 32. Met algemeene stemmen wordt de begroo ting vastgesteld. De waarnemende voorzitter zegt dat^ de funcde van voorzitter der Afdeeling door het bedanken van den Hooggeachte» heer van Dijk al ruim een jaar vacant is. hij meent dat het in het belang der afdeeling is, dat die betrekking zoodra mogelijk worde ver vuld. De heer Van Liempt is het volkomen daarmede eens en s'elt voor bij acclamatie ala zoodanig te benoeiheu de heer Meijer, die aan de rechterzijde van den waarnemen de» voorzitter is gezeten. De geheele vergadering betuigt zijne hooge ingenomenheid met dit voorstel en niemand verlangt stemming. De heer G. G. H. Meijer te Sprang en lid vau 't bestuur, alzoo benoemd, zegt, na erover te hebben nagedacht, niet aan deu algcmeenen aandrag te kunnen weerstaan, en verklaait de betrekking aan te nemen. (Algemeen Applaus De waarnemende voorzitter sluit daarop de vergadering. Vergiftiging. Een vreeselijk geval van vergiftiging door koper oxyde doet zich te Dongen voor. Het huisgezin Vau Boxtel, ouders en twee kinderen beuevens eeu paar werksters hadden gisteren aardappelen gerooid en 's middags aan een gezamenlijken disch gegeten. In den namiddag vertoonden zich bij allen, die het middagmaal gebruikt hadden (de twee jongste kinderen van v. B. waren daarvan uitgezonderd) de bekeude verschijnselen van vergiftiging krampeu, aanvallen van zinneloosheid, bevin gen, enz. In de woning stond geen meubel stuk meer op zijn plaats. De werksters waren nauwlijks in staat zich van den akker naar huis te begeven. De vader van 'r huisgezin leed aan eene totale machteloosheid. Het was een verschrikkelijk schouwspel. De ge neesheer, die tegelijk met eenen priester ontboden was, constateerde een hevige ver giftiging eu beproefde door toediening van tegengif de uitwerkselen van het eerste zoo veel te beletten. Naar het schijnt is de be handeling niet zonder vrucht, ofschoou men nog steeds voor het leven der slachtoffers vreest. De ziekte wordt toegeschreven aan het gebruik van spijzen, die iu een koperen ketel toebereid zijn. Op 't oogenblik is de toestand nog dezelfde. Het schijnt, dat v. B. er het ergste aau toe is. Ook voor de eene werkster, eene vrouw van meer dan zeventig jaren wordt het ergste gevreesd. Diefstal in het Koninklijk Paleis. De Hoofdcommissaris van Politie maakt bekend, dat hij in den avond van 18 Sept. aangifte heeft ontvangen, dat ten Paieize van H. M. de Koningin worden vermist de na te noemen voorwerpen 2 kristallen flacons met gouden doppen en gouden voetstukken 1 gouden spelden of biiouteriebakje op gouden voet in den vom» van een schelp, zwaar ongeveer 4 5 hec togram, 1 borstelbak van kristal met a jour bewerkt gouden deksel. Het deksel lang 23 cM., Alles van Duitsch modern fabrikaat, uit de fabriek van E. Schurmau Co. te Frankfort a/M., bewerkt met bladen, rozen en insecten en relief. In verband hiermede wordt de aanhouding bevolen van d u eersten zilverbewaarder ten Paieize, J. G le Blanc, die 15 Sept. jl. des middags het Paleis verlaten heeft met eeu pakje, eene leugenachtige opgave beeft ge daan en sedert niets meer van zich heeft doen hoortn. Hij is 36 jaar, middelmatig van lengte, gezet, blond haar, glad geschoren ge zicht, grijze oogen, breeden neus bi nine tan den, lang en smal aangezicht. Hij droeg een zwart gekleed pak met lange xwaiten das, iagen zwarten, slappen hoed, Engclsche rijg schoenen en een wandelstok met gebogen haak. Er zijn aanwijzingen vau schuld tegen hem. In geval van ontdekking wordt ten spoedigste bericht ingewacht. Nader wordt nog gemeld, dat de ont vreemde gouden voorwerpen van groote waarde zijn tn behooren tot de dagelijksche toiletartikelen van de Koningin en waar aan H M zeer gehecht was. Onmiddellijk werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld door de inspecteurs der recherche, de heeren J. Aalstz en H. F. v. Rosmalen, wien het gelukte het ontvreemde bij een goudsmid alhier iu be slag te nemen. Nog een groot aantal andere gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde, eveneens uit de zilverkamer ran 't Paleis ontvreemd, werden mede door ge noemde politieambtenaren in beslaggenomen, terwijl vermoe;! wordt dat nog een aantal voorwerpen van waarde zijn verkocht en in omloop zijn. Behalve de als vermist bij de politie aan gegeven voorwerpen, zijn bij den goudsmid E. Van Ipeuburg, in het Achterom, nog tal van andere sierraden van groote waarde aan getroffen, die volgens verklaring van den goudsmid door den voortvluchtigen zilverbe waarder le Blanc bij hem waren verkocht. Prach'ige antiek gouden doozen van 4 a 5 honderd gulden waarde, modern en antiek gouden en zilveren tafelgerij, gouden bekers, messen, lepels en vorken met agaten af fransch- en saxisch-porceleinen heften en an dere voorwerpen, teveel om op te noemeD, zijn door de inspecteurs de heeren Aaltsz en vau Rosmalen in beslag genomen, omdat zij vermoedden, dat ook die voorwerpen van diefstal afkomstig zijn. En hoewel het in be slag genomen reeds een waarde van ette lijke duizenden vertegenwoordigt, is dit, vol gens de verklaring van den goudsmid, toch slechts een gedeelte var. hetgeen door Le Blanc in den loop der laatste jaren hij hem is verkocht. Een nauwkeurig onderzoek wordt ten Pa ieize ingesteld naar de voorwerpen, welke uil de zilverkamer ontbreken. Inmiddels wor den in beslag genomen voorwerpen door de politie ten Paieize teruggebracht ter herken- ninS- D reden dat Le Blanc na zijnen laatsten diefstal van de kristallen flacons en het gouden speldenbakje geflucht is, moet hieiin gezocht wordeD, dat hij kon vermoe den dat bij terugkomst van H. M. de Ko ningin op 18 dezer zijn wandaad zou worden ontdekt omdat deze voorwerpen geschen ken van de Koningin—Moeder aan Hare Dochter geregeld door H. M. aan Hare toilettafel worden gebruikt. Voor laatstgenoemde kleinoodiën ontving Le Blanc van den meergenoemden goudsmid f 650.— volgens zeggen een bedrag gelijk aau de waarde van het goud, waarmede deze voorwerpen zijn gemonteerd. Het vermoeden bestaat, dat nog verschei dene voorwerpen zullen vermist worden zoo dat de recherche voornemens is ook elders nasporingen te doen. De voortvluchtige Le Blanc heeft vrouw en kinderen onverzorgd achtergelaten. Uit Amsterdam meldt men Le Blanc, verdacht van diefstal van kost baarheden, toebehoorende aan H. M. de Koniugin, is Vrijdagmiddag te 3 uur in een logement in de Warmoesstraat gearresteerd, waar hij verblijf hield onder deu valschea naam De Wit.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5