Nummer 77. Donderdag- 28 September 1899. 22e Jaargang. J Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Parochiekefk te Baardwijk, AMTOOW TIELEN, Bekendmaking. Plechtige Wijding ITGEVER: Waalwijk. op 24 en 25 Sept. 1.1. De Echo van het Zuiden, Wulvfjksrkt en Langstraalsehe Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1, Franco per po9t door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel, groote letter» naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentieburea van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat de officier belast met het voorbereidend mili tair onderricht in deze gemeente, zich op Maan dag 2 October a.s., des middags ten 12 ure, zal bevinden in het locaal van den heer J. Fransen alhier; dat zijdie zich in de gemeenten Waalwijk Baardwijk en Besoijen voor dat onderricht hebben opgegeven, zich op dag en uur bovenvermeld in genoemd locaal moeten bevinden dat zij die woonachtig zijn te Waalwijk, Baard wijk of Besoijen, en geboren zijn in de jaren 1883, 1882, 1881 of '1880, en zich voor dat onderricht nog niet hebben opgegeven, zich, op dag uur en plaats boven aangegeven alsnog in persoon bij den officier kunnen opgeven, teneinde mede van het voorbereidend militair onderricht gebruik te maken. Waalwijk, 27 September 1899. De burgemeester van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. YAN DE Onder zorgen en vreezen ging men de dagen der feestelijkheden tegemoet. Wind vlagen en stortbuien schenen 't afgesproken te hebben, al hunne krachten in te zullen spannen, de versieringen, vruchten van zoo langen arbeid van de particulieren, vooi na melijk der Baardwijksche meisjes en der ver- sieringscommissie, zooveel mogelijk te ve- uielen. 't Was werkelijk een droevig vooruitzicht; Vrijdag zelfs was het 't zoo bar, dat de werkzaamheden moesten worden gestaakt. Ge lukkig klaarde het weder eenigzir.s op, en van toen af kon men, behoudens een paar verfrisschende regenbuien, geregeld doorwer ken, zoodat Zondag alles in orde was. Ook toen nog zag de lucht er dreigend uit, en hoevele oogen zullen naar den hemel hebben gezien, en ic hoeveier gedachten is de klacht gerezen wat een weder voor een Bisschop, voor een kerkwijding, voor een optocht; maai September heeft ons willeu verrassen. Het heeft dagen te voren en ook Zondagmorgen nog gestormd het heeft geregend en nu was er nog wel een bolle wind, die de tak ken deed zwiepen, en de dundoek fladderen, maar thans was het toch droog en konden de feestelijkheden haar geregeld verloop ne men. Eene opgewekte stemming heerschte er den geheelen dag, de slechte vooruitzichten ten spijtieder was vol blijde verwachting van de dingen, die komen moesten de nationale driekleur wapperde vroohjk van de torens en alle gebouwen en huizen en deze gaven dan ook, met de talrijke versieringen, welke wij eerst willen beschrijven, een feestelijk aauzien aan de gemeente. Begeven wij ons eerst naar den Overlaat, dan tieffen we daar een zeer nette boog, .net groen, bloemen en vlaggen,lustig wapperend in den frisschen wind eti zeer goed uilkomend boven op den dijk. De volgeude opschriften waren er op aan gebracht. Hoog-eind. „Wees weer van harte welkom in Baardwijk, Bisschop Consecrator Consecrator. //Gij wijddet onze nieuwe kerk Ileb dank voor 't grootsch en Heilig werk.* Bij de Eerw. zusters lezen we boven de deur in eene gepaste versiering, het volgende chronicum „Het klinke U toe van alle zijden Wees dierbre Kerkvoogd welleknm Nu Gij ook ons hier komt verblijden En straks Uw hoogste macht zult wijden. Aan 't ons zoo dierbaar Heiligdom.* Voor de pastorie had de feestcommissie een prachtige eerepoort doen oprichten, een voudig maar toch deftig en van zeer goeden smaak getuigendehet geheel maakte een machtigen indruk. De boog werd gedragen door vier zuilen, waartusschen eenige guir landes met het wapen van Z. D. H. Mon seigneur van de Ven. Aan de Westzijde le zen we, «Leef lang, doorluchtige Kerkvorst Wilhelmus Vivas, Vivas Boven de deur der pastorie, tusschen eene kwistige decoratie van groen en bloemen het volgende vers „Herder Uw Bisschop gaat thans U beloonen, Voor Uwer. ijver zoo naarstig en trouw, Hij gaat Uw zorgen zegenen en kronen 't Schoone, zoo rijzige Tempelgebouw.' Nu het gebouw ter welker plechtige inwij ding Baardwijk zulk eeu feest heelt gevierd. De kerk, welker prachtige, kunstvolle daar- stelling reeds uitwendig iedeis bewondering afdwingt was deftig, voor deze gelegenheid zeer passend versierd, eenvoudig zonder veel praal of opschik. Aan den ingang van de Kerk waarboven het beeld van den H. Clemens, den patroon der kerk, siond aan beiden zijden eeu vers n.l. „Sint Clemens, zie uit hooger sfeer, Beschermend op den Kerkvoogd neer." „Die dezen Tempel U ter eer, Geheiligd heeft aan God den Heer.* Dc versieriug inwendig, maakte zooals wij reeds zeiden, een goeden indruk, vooral de corbeilles tusschen de pilaren, sierden zeer fijn. Hier ook was het wapen van Monseigneur aangebracht, met 't onderschriftSub tutela matris. Rechts cn links hing een chronicum met de volgende woorden Et sub tua tutela patriarcharum decus et Co rona sint qui usque prospers quaeque. Sub tutela Matris Virginis tibi tuisque charae Crescas usque ac senescas illustris consecrator. Aan het zangkoor het volgende gedicht „Luidt klinke dan ons jubeltonen, Nu komt des Heeren Afgezant, Die, door de wijding van Zijn Hand, Der nieuwe Kerk, Des Herderswerk, Den bouw des Tempels zal bekronen.' Alvorens het kerkgebouw te verlaten moe ten we nog een enkel woord wijden aan het hoofdaltaar, dat thans voor 't eerst zichtbaar was, een prachtig meesterstuk, door een kunstvolle hand gewrocht waarop geheel Baardwijk trolsch kan zijn; ook tevens een prachtig zijaltaar, een geschenk van mevrouw de Wed. H. Loeff en een niet minder schoone communiebank, een geschenk van den heer J. Loeff, wethouder. Een woord van dank en hulde aan deze milde gevers en aan den ZEw. heer pastoor, die zijn vvensch„Een nieuwe kerk voor onze parochie nu verwe zenlijkt ziel, is hier zeker wel op zijn plaats. We zetten thans onze wandeling door de straat voort en merken verder aan 't huis van deu heer H. Verwiel tusschen eene heel aardige versiering, de volgende dichtregelen: „Was reeds het bouwen onzer Kerk, Een Gode en mensch gevallig werk, Nog grooter heil is ons bereid Nu Zij, den Heer wordt toegewijd. Baardwijk's pronkjuweel en trois Verheven wordt tot Tempel Gods I Wij vieren daarom blij van geest, Des Bisschop's komst En 't Wijdingsfeest. 24 en 25 September 1899." En in het café op een spiegel Bij de plechtige wijding onzer Nieuwe Kerk op 24 en 25 September 1899. «Een spreekwoord, dat ons zegt, Het Einde kroont- het werk, Komt thans ook tot zijn recht Bij 't wijden onzer Kerk. Luid klinke dan onz' jubeltonen, Nu komt des Heeren Afgezant, Die door de wijding van Zijn Hand, Der nieuwe Kerk Des Herderswerk Den bouw des Tempels zal bekronen." Aan het Laageind, wederom een eereboog die ook goed voldeed, eveneens met groen en talrijke bloemen getooid, met de vo'gende opschriften „Een allerschoonste werk Van U, o Prins der Kerk 1 Gij heiligt Baardwijk's Woning Aan God, ons aller Koning." „Zij stijge nu uit aller Harte Ouz' bee Hij leve onze Bisschop Wilhelmus van de Ven.' De heer B. Timmermans had de aardige attentie aan den ingang zijner laan, een trans parant met de woorden „Hulde aan de Kerk" te doen plaatsen, welk des avonds verlicht, een heel goed effect maakte. Ziedaar, ons inziens eene tamelijk breed voerige beschrijving der versierselen en goede weuschen; thans de eigenlijke festivi teiten. Den geheelen namiddag stroomde de be zoekers uit Waalwijk Besoijen Drunen Nieuw- kuik, ja uit bijna de geheele Langstraat de gemeente binnen, allen om het mooie te zien en het zijne tot de opgewekte feestvreugde bij te dragen. Het was er dan ook verschrikkelijk druk, 't is om aan te Demen, dat Baardwijk Dooit zooveel volk in zich heeft gezien. Om half vijf nu, kwamen de corporatien die aan den stoet zouden deelnemen, op en bij 't raadhuis bijeen, 't Was werkelijk een dreigende houding die de bewolkte lucht aannam, en iedereen vreesde, dat men daar boven nog wel eens de sluizen zou openzet ten en een malsche flinke bui op den stoet en de steeds aangroeiende massa zou doen neer storten en zoo een der schoonste nummers van 't programma doen mislukken. Maar den moed niet verloren, en de stoet volgens 't programma opgesteld, zette zich iu bewe g»"g- Voorop een heraut te paard, dan gardes d'honneuis, die zoowel de groote als de kleine, door hun uniform een goeden indruk maak ten. De beide praalwagens maakten een heel mooi effect, dau volgden rijtuigen met Eerw. Heeren geestelijken, feestcommissie, bestuur der H. Familie etc. een optocht, die de commissie tot eer strekt, en waarvan wij de afzonderlijke nummers in ons vorig nummer vermeldden. Zoo trok hij ver der naar de grens der gemeente in den Overlaat, waar een saamgepakte menigte, de komst van den doorluchtigen Kerkvorst ver beidde. Spoedig kwamen een paar gidsen in volle galop aanrennen en brachten de blijde lijding dat Monseigneur in aantocht was en nog enkele minuten en het rijtuig hield stil. Hier werd de bisschop door den ZEerw. heer pastoor der parochie verwelkomd met de volgende woorden Monseigneur I Ik heet U hartelijk welkom in deze gemeente namens al mijne parochianen. Aangenaam zal het hun zijn als Uwe Doorl. Hoogw. den optocht wilt volgen, die door deze feestcommissie georganiseerd is ter verheerlijking van het Kerkwijdingslëest en ter Uwer eere. Met dien optocht, Monseigneur, zullen mijne goede parochianen U een bewijs geven bij voorbaat vau dankbaarheid voor de groote weldaad, die Gij ons morgen komt bewijzen, een bewijs van liefde en toewijding aan Uw persoon, en tevens een be wijs van eerbied en gehechtheid aan het hoogste Kerkelijk gez&g, waarmede Gij door den Goeden God zijt bekleed geworden. Leve Monseigneur Uit aller keleu klonk een herhaald: Leve Monseigneurterwijl door een bruidje, het dochtertje van den Weled Achtb. Heer J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk een bouquet en het feestprogramma aan Z. D. H. werd aangeboden, waarvoor hij het lief bruidje vriendelijk dank zei. Den ZÉw. heer pastoor dankende voor de prachtige ontvangst, wenschte Monseigneur hem beter weer toe, dan het tot nog toe geweest was. Gelukkig werd die wensch geheel vervuld tot aan het einde der feeste lijkheden op Maandagavond heeft het weer zich verder goed gehouden. Wel blies er een nijdig windje, maar de stemming waarin allen verkeerden, deed niet aan koude denken en een doekje of jasje waren bij de avond koelte de aangewezen remedies tegen de kwaal. Nadat Monseigneur in den stoet had plaats genomen, zette zich deze in beweging ODder het afwisselend muziek der beide harmonien „l'Espérance" en-„St. Chrispijn»,van Waalwijk, eene onafzienbarende vroolijke menigte be geleidde den stoet en dank zij den goeden wil van het publiek, de goede regeling der commissie en de uitstekende zorg der politie, trok alles zeer ordelijk door de gemeente. De optocht nam aan den Waalwijkschen hoek gekomen zijn weg gedeeltelijk over Waalwijks grondgebied door de Nieuwstraat, de Put- steeg, Groote straat en Hoek. Dit werd gedaau voor het gemakkelijk draaien der praalwagens, die zooals wij zeiden allerwege de bewondering der toeschouwers wekten. 't Was werkelijk een mooi gezicht; duizen den en duizenden trokken mee, een saamge pakte menigte, ieder zich beijverende om Monseigneur, die in een barouchette gezeten was, even te zien en dan weder verder op, springende en dansende op de vroolijke, op wekkende tonen der harmonien. Aan de pastorie teruggekomen steeg Mon seigneur uit en werd daar verwelkomd door den ondervoorzitter der feestcommissie den welded achtb. heer burgemeester J. A. J. van Heijst. Deze sprak het volgende Monseigneur Als Hoofd der gemeente zij het mij geoorloofd Mgr. een eokel woord van welkom tot U te rich ten, in naam ook der Feestcommissie en mijner Katholieke gemeentenaren, die zich opgetogen om U verdringen om op velerhande wijze uitdruk king te geven aan de gevoelens van eerbied, wel ke brave Katholieken in zich omdragen voor hun nen Opperherder. Want een stroom van hoogen jubel en dank vaart door ons aller ziel, nu het God in Zijne Almogende Goedheid behagen zal dat morgen door Uwe Consacreerende handen onze schoone Kerk voor immer den Allerhoogsten God en den H. Clemens ter eere, zal worden toegewijd, om dat wij weten dat door die H. handeling dat Huis van dien dag af, met rpcht zal genaamd worden Gods Huis, waar ontelbare zegeningen ons zullen toestroomen door de gebeden en verzuchtingen die wij daar op die H. plaats voor den troon des Allerhoogsten zullen storten. Voor dit alles en veel meer nog zullen wij Uwe D. II. in hooge mate erkentelijk zijn. En de bede moet daarom van zelf naar de lippen, dat God Uw leven moge sparen in lengte van dagen en Zijne heilrijkste zegeningen mogen afdalen over Uwen Herdeiijken arbeid tot heil van Uw Diocees, maar vooral tot heil van Baardwijk verricht! Mgr., wij roepen U een hartelijk wel kom toe in ons midden, en uit volle borst Lang leve Monseigneur 1 1 (welke kreet geesdriftig door allen werd her haald.) Monseigneur dankte voor deze toespraak met de volgende woorden Geachte Burgemeester, Ik dank U voor de heerlijke en hartelijke woorden door U uit naam van de parochianen van Baardwijk tot mij gericht. Ik bedank U ook voor alle zorgen door de parochianen besteed om dezen dag zoo luisterrijk mogelijk te maken. Te gelijkertijd teleciteer ik de parochianen van Baardwijk met de grootsche plechtigheid van morgen. Morgen toch zal de prachtige kerk waaraan zooveel kosten en zorgen zijn besteed, hare hoog9te volmaaktheid bereiken. En vurig wensch ik, dat Gods zegeningen in ruime mate mogen nederdalen op de parochie van Baardwijk, tot haar tijdelijk en eeuwig geluk I De liedertafel „Tot bloei der toonkunst" van Baardwijk, die reeds bij de pastorie opgesteld stond, hief nu het volkslied „De Bisschop leev'! aan en de tahijke menigte stemde daaimede uit volle mond en met krachtige longen in. De feestcantate, die hier gezongen zou worden, werd uitgesteld tot deu volgenden dag na de plechtige mis.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1