BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Noorwegen. Spanje. Servie. Amerika. Britsch-indie. Transvaal. Afwisselend werden nu door de beide Waal- wijksche harmonieu muzieknummers uitge voerd die de vroolijke stemmiug gaande hielden, terwijl van den toren bij tusschen- poozen vuurwerk werd afgestoken; vooral de verlichting van den toren met bengaalsch vuur, leverde een tooverachtig gezicht. Die met vetpotjes aan toren en pastorie mistte door den harden wind haar doel. De Bisschop plaatste intusschen de relequifin in de kerk en daar werden door de Eerw. heeren P. J. A. vau Heijst, pastoor van Alt forst en A. van Beijnen, kapelaan van Helmond de Metten en Lauden gebeden. De menigte bleef nog lang genieten van de heerlijke muziek der beide harmonieu of bewoog zich in gepaste vroolijkheid langs den weg om daarna van de vermoeienissen te gaan uitrusten en krachten te verzamelen voor den volgenden dag. üe feesten van Maandag waren meer oe kerkfeesten, of de wijdir.gspleclitigheden, het hoofddoel, de oorzaak van alle bijkomende festiviteiten. 's Morgens half acht begonnen de plech tigheden der consecratie. Monseigneur werd daarbij geassisteerd door den ZEw. heer G. van Haren, pastoor van Baardwijk, als diaco nus acciesiae, den ZEw. heer Ghijzens, pastoor van Drunen, da mitram, den ZEw. heer P. A. J. van Heijst, pastoor van Altforst, als diaken, den ZEw. heer J. Glaudemans, pastoor van Wanrooi als subdiaken professor Le Blanc, ad baculam, de ZEw. heeren Smolders, pastoor te Nieuwkuik en Van der Banden kapelaan te Schündel, als cantores, de ZEw. heeren Wevers en Werners kapelaans te Waalwijk en Druner, als cereferarii, den ZEw. pater Smits, a l aquam benedictum. den ZEw. heer Kuijpers, kapelaan te Waalwijk als thu- riferarius en den ZEw. heer A. Suijs, kapelaan te Waalwijk, ad librum. Om negen uur kondigde klokgelui aan, dat de kerk voor het publiek geopend was. Eene zeer groote menigte van hier en elders vulde in een oogwenk het gebouw en met den diepsteu eerbied en aandacht volgde een ieder de plechtigheden der wijding van het altaar, die ongeveer half elf geëindigd waren, waarna de H. Mis werd opgedragen door deu ZEw. heer pastoor, G. van Haren met de ZEw. heeren P. J. A. van Heijst en A. van Beijnen, als diakeu en subdiaken, den ZEw. heer A. Goossens. kapelaan te Tilburg als ceremoniaritis, den ZEw. pater Smits als thuriferarius de ZEw. heeren Wevers en Werners, kapelaans te Waalwijk en Drunen als cereferarii en de ZEw. heeren Kuijpers en Suijs, kapelaans ie Waalwijk als acolythi. Na de H. Mis zong de Liedertafel en het R. K. zangkoor vereenigd, onder leiding van den heer L van Cromvoirt en begeleid door den heer Klein van Haarsteeg de feestcan tate. Met vuur werd ze gezongen en de zan gers gaven blijk van flinke studie en degelijke leiding. Vooral de bas-solo door den heer A. Boom kwam goed uit. Het accompagnement was keurig evenals dat van de 4-stemmige Mis van Witt die onder de H. Mis zeer verdienstelijk gezongen werd. Na de Eeest— cantate gat Monseigneur' den zegen en verliet het Kerkgebouw, terwijl de menigte zong: De Bisschop leev'En hiermede was deze grooische plechtigheid wederom afgeloopen. Nadat een ieder üeu imvendigen menrch wat had versterkt, begon er weer leven en opgewektheid in de straten te komen, en 't op- en afrijden van gardes d'houneur, praal wagens, het rondwandelen der bruidjes en commissieleden, leverden 't bewijs dat de verdere feestelijkheden weldra zouden begin nen. Eeu vroolijke, telkens aangroeiende menigte bewoog zich, onder de lekkere stralen van een September-zonnetje door de straten naar het raadhuis, waar de stoet werd opgesteld, die Monseigneur zou uit geleide doen. Intusschen bracht de Liedertafel eene serenade en zong de Cantate „Broeders jui:hil«, voor deze gelegenheid gecomponeerd zoo schoon, dat op vereerend verzoek een gedeelte moest herhaald worden. Na deze Cantate speelde de harmonie „l'Espéraucc" onder leiding van den heer G. van Iersel een paar schoone nummers, en daarna zette zich de stoet, onder de goede zorgen van den onder-voorzitter der feestcommissie onderwijl opgesteld, omstreeks 5 uur in beweging in de richtiug van den Overlaat. De volgorde was thans alsdus 1. Heraut, 2. Eene afdeeling gardes d' hon- nenr, 3. Praalwagen, 4. Dc Harmonie l'Es- pérance, 5. Praalwagen, 6. E'*ne afdeeling gardes d'honneur, 7. Feestcommissie in rijtuig 8. id. id. 9. Monseigneur, 10. Afdeeling gar des d' honneur. Onder de vroolijke tonen van l'Espérance en begeleid dooreen zeer groote menigte be reikte de stoet den Overlaat, waar Z. D. H. deu Heer oudervoorzitter der feestcommissie verzocht aan allen, die meegewerkt hadden om dit feest zoo luisterrijk te vieren, zijn dank te betuigen. Mgr. nam thans van allen hartelijk af scheid en reed weg, onder een krachtig en enthousiast „Leve Monseigneur" van de duizenden en duizenden bij dit plechtig oogeu- blik tegenwoordig. De stoet keerde thans in orde terug, het volk vroolijk dansende op de opwekkende deuntjes der harmonie, naar het raadhuis waar hij ombonden werd. De heer Burgemeester op de trappen van 't raadhuis staande, sprak met heldere stem de menigte toe, bracht aan allen, aan de feestcommissie, aan de muziekgezelschappen aan verder alle tegenwoordigen, zoowel in woners als bezoekers van buiten, den dank van Monseigneur voor alles wat zij hadden bijgedragen tot welslagen van dit zoo luister rijk feestwelke woorden met langdurig ge juich werden begroet. De, Eerw. heer van Dooren kon met de recht daarna op 't raadhuis de leden der feestcom missie gelukwenschen, met het welslagen van dit schoone, voor onze gemeente zoo onver getelijke feest. En zoo waren dan de officieele feestelijk heden afgeloopen alleen nog eene vroolijke menigte op de straten, vuurwerk en ver lichting van toren en pastorie en de feest dagen waren wederom voorbij, behoor den weer tot het verleden, maar nog laug zullen zij in ieders geheugen voortduren. Want waarlijk Baardwijk heeft getoond wat het kan, wat vereende krachten ook in eene kleine gemeente vermogen, en het heeft een schoon feest gevierd, een feest waarop allen trotsch mogen zijn, waarop allen met genoegeu kunnen terugzien. Wij van onzen kant wen- schen Baardwijk van harte geluk met het welslagen van deze schoone dagen, die bij jong en oud in aangename herinnering zullen blijven. Ten slotte past het hier een woord van warme hulde te brengen aan de feestcom missie aan haar komt de eer toe de fees telijkheden zoo goed te hebben geregeld, de zorg voor zulk een rijk program en de uitvoering ervan; dan aan de Liedertafel van Baardwijk en ook zeer zeker een groot deel aan de Waalwijksche harmonieu, die zooveel bijdroegen tot de opgewekte feest vreugde. En hiermede sluiten wij ons ver slag in de hoop een zoo getrouw mogelijk relaas van dit plechtige, schoone feest te hebben gegeven. Het „fort Chabrol" zal waarschijnlijk ook in de Fransche kamer komen, Brisson, de afgevaardigde voor deze wijk, zelfbewoner van de rue Chabrol, zou daar de klachten der winkeliers vertolken. Hij en een andere afgevaardigde (Grou*sier) brachten Zaterdag een bezoek aan Waldeck-Rousseau. Zij ver zochten in kennis gesteld te worden met hetgeen de regeering voornemens is te doen te hunnen aanzien. Zij beweren door de belegering van het fort Chabrol fr. 900,000 schade te hebben geleden. Waarschijnlijk zal door de winkeliers eene commissie benoemd worden, die de schade schat door de winke liers geleden. De bekende admiraal Diederichs, die een paar jaren over het Duitsche smaldeel in Oost-Azie het bevel heeft gevoerd, is thans ingedeeld bij den grooten staf van het leger. Dit is de eerste maal dat een van de hoogste zeeofficieren werkzaam wordt gesteld bij dien staf. Onlangs is namelijk bepaald dat in geval van mobilisatie ook voor de bewegin gen van de zeemacht alle bevelen zullen uit gaan van het hoofdkwartier van den Keizer, zoodat ook de ïparine-staf daar vertegen woordigd zal zijn. De staven van de zee- en landmacht moeten van nu af aan gemeen schappelijk de maatregelen beramen voor de verdediging te water en te land. Om de zelfde reden hebben in den laatsten tijd ook reeds officieren van den staf van de landmacht deelgenomen aan de manoeuvres van de vloot, teneinde zich op de hoogte te stellen van de taktiek en het krijgswezen van de zeemacht. Nadat de czaar en de czarina Vrijdag avond hadden deelgenomen aan het familie diner bij prinses Heinrich tc Kiel, werd door het keizerlijk paar kort na uegen uur de reis aanvaard naar Darmstadt. Zaterdagmiddag om 1 uur kwam de extra-trein met den czaar en de czarina met gevolg aan het station Celsbach nabij het jachtslot Wolfsgarten aan. Met de bewaking van het slot zijn een groot aantal soldaten en Russische gendarmen belast. Te Hammerfest is aangekomen een zeeman, Larsk Ask genaamd, die een door hem ge vonden boei, gemerkt „Poolexpeditie Andrée", heefc meegebracht. De boei is ernstig be schadigd een bericht werd er niet in gevon den. Het is de boei, die Andrée had afge- spruken te zullen uitwerpen, als hij de Noordpool passeerde. Het hoogste militair gerechtshof heeft admiraal Montojo, wegens de overgave van Cavite aan de Amerikanen, veroordeeld tot indeeling bij de reserve zonder recht op promotie tot een hoogeren graad. BELGRADO, 25 September. Knezjevits Ranko, Tajrjits zijn wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Dertien andere aange klaagden, onder wie kolonel Nikolits en Protits zijn veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid met de boeien en zeven anderen tot vijf jaren gevangenis, onder wie Pasjits. Vier der aangeklaagden zijn vrijgesproken, en tot dezen behoort de kapitein Iovanovits. Knezjevits is reeds gefusilleerd. Pasjits heeft den Koning zijn dank betuigd voor de hem verleende gratie. In het daartoe strekkende telegram zweert hij de tot dusver aangehangen politiek af en geeft hij den Koning de verzekering van zijn onwrikbare trouw in de toekomst. Volgens telegrafisch bericht van Manilla, Zaterdag te New-York ontvangen, hebben de opstandelingen op de Philippijnen gisteren een militaireu trein in de lucht doen vliegen, twee mijlen ten Noorden van Calulut. Vijf en twintig Amerikanen en twintig kleur lingen bevonden zich in den trein. Van de eersten werden drie, van de laatsten acht gedood. Tien Amerikaneu werden gewond de trein werd geplunderd, de oproerlingen vluchtten, voordat versterkingen aankwamen. CALCUTTA, 26 September. Een reeks van aardbevingen, met vieeselijke grondver schuivingen en buitengewoon lievige regens, hebben Darjiling, (bij de oostgrens van Mepal) geteisterd. Wel honderd menschen zijn omgekomen, ook een aantal Europeanen. De bazaar te Phool is verpletterd er zijn tweehonderd doodeu. Uitgestrekte theeplan tages zijn vernield. „Toestand onveranderd" (dat wil zeggen dreigend, onzeker) zou verklaard kunnen worden met betrekking tot de relatilia tus— schen Transvaal en Engeland: het gevaar schuilt bij voortduring in de opening der vijandelijkheden door de Boeren om de grenzen, tenzij dan de regeering der Zuid— Afrikaansche Republiek het initiatief er toe mocht nemen op grond van het feit dat Engeland Diet gereed is, wat duidelijk is geblekeu uit 't besluit van den jongsteu kabinetsraads. Zondagmiddag had te Londen op Trafal gar Square een meeting plaats om te prote— steeren tegen de oorlogzuchtige politiek van Engeland ten opzichte van de Transvaal, op grond dat bij de Boeren de indruk leveudig moet worden, dat met hen een oorlog wordt geprovoceerd met het doel om hun land te veroveren. Van zes tribunes was men voor nemens de verzamelde menigte toe te spreken, maar duizenden aanwezigen, die met de Engelsche vlag zwaaiden en nationale liederen en het „Rule Britannia" zongen, maakten het onmogelijk, de sprekers te verstaan. De eerste sprekers werden met gesis en gejou.v ontvangen. Er werd met appelen gegooid. Hoera's werden voor Chamberlain aangeheven en den naam Kruger met gesis ontvangen. Een groote poliemacht was op de beeu. De menigte stormde verscheidene malen verwoed op de sprekers los, die omringd waren door bereden politie. Ondanks dit, werd er een der woord voerders ernstig mishandeld. Aanwezige soldaten werden op de schouders rondgedrageu te midden van een woeste geestdrift. Sterke detachementen politicagenten kwamen aanrukken en begon nen de Trafalgar Square le ontruimen. Tal van personen werden gearresteerd. Verschei dene personen geraakten onder de hoeven der paarden. Men schat het aautal aanwe zigen op 30.C0U. De commissie, die de groote Transvaal— beweging op Trafalgar Square gehpuden, had voorbereid, hield Zondagavond een bijeen komst, waarin zij besloot, een groote open bare meeting te houden in een der grootste lokalen van Londen. WAALWIJK, 27 Sept. 1899. Raadsvergadering. Bij de gisteravond onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadsverga dering, waren afwezig de heeren Jud. Tim mermans VVz. (met kennisgeving), Bayens en van Schijndel. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, werden de ingekomeu stukken behandeld, o. m. werd besloten aan den heer B. Tim mermans op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, als voor zitter d.r plaatselijke schoolcommissie, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem bewezen. Verder werd aan den directeur van den opleidingscursus voor hoofdacte vergunning verleend van een lokaal van het schoolgebouw gebruik te maken. De rekening van 1898 sluitende met een batig slot van f 1030 werd gesteld in handen eener com missie van onderzoek van 3 leden bestaande, uit de heeren Quirijns, Timmermans Bz. en Mombers, en de begrooting voor 1900 in eene bestaande uit de heeren Hoffmans, van Tilburg en van Dooren. De verordeningen van Markt en leges ter secretarie werden behouden als vroeger. Schoolgeld voor lager onderwijs als vroeger, voor uitgebreid onderwijs gesteld op 1 kind f 1.502 uit een huishouden f 2.50, ieder meer f 0.50. Nog werd besloten afwijzend te beschikken op de concessieaanvrage voor electriciteil der firma Mijnssen Co. te Amsterdam. De rooilijn aan de Oostzijde werd vastgesteld volgens de westelijke zijde van den scheidingssloot volgens de kadas trale kaart. (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer.) Algciuccne Rook wedstrijd Wij vestigen de aandacht van Heeren Rookliefhebbers op nevenstaande advertentie omtrent den algemeeneo Rookwedstrijd, welke uitgeschreven is tegen Zondag 1 October aanstaande 's avonds ten 8 ure op de boven zaal van den Heer Chr. vau der Werff alhier. Dezen wedstrijd zal worden opgeluisterd door muziek. De 1ste prijs is reeds bepaald op 5 gulden terwijl de overige prijzen nader zullen worden vastgesteld, naar evenredigheid van het aantal deelnemers. Wij verwachten wel, dat de deelname en ook de belangstelling groot zal zijn, wijl een wedstrijd op dit gebied tot dusver hier geheel onbekend was. Nadere bijzonderheden vindt men in be doelde annonce. Diefstal. Toen Dinsdagmorgen dekuecht vande stoom, trarawegmaatschappij 's- Bosch-Heusden-Waal, wijk aan het station der -maatschappij te 's-Bosch kwam, stond tot zijne verwondering de buitendeur open. Binnenkomende, merkte hij ook dat de deur, toegang geveude tot het kantoortje, open was. Toen eenige oogenblikken later de klerk kwam en deze den trommel opende, waarin hij Maandagavond een niet onbelangrijke som gelds had opgeborgen, was alles daaruit verdwenen, alsmede uit de lade van zijn lessenaar zijn horloge. Geen spoor van braak is aan de deuren of aan den trommel te bespeuren. Reserve—kader. Door Z. E. den miuister van Oorlog is bepaald, dat het Bisschoppelijk College te Roermond zal worden gerekend te behooren tot de inrichtingen van ondei wijs, bedoeld bij punt 21 der Tabel, behoorende bij Koninklijk Besluit van 21 Mei 1897, no. 44, en zullen mitsdien de leerlingen van genoemd College ten aanzien van het toelatingsexamen tot het Reserve-kader gelijke rechten genieten als zijn toegekend aan de leerlingen der openbare gymnasia. Aan de leerlingen van het Bisschoppelijk College, die het toelatingsexamen van de 4e klasse met vrucht hebben afgelegd en zich aanmelden als vrijwilliger bij het Reserve kader, zal dus, evenals aan de leerlingen der Siaatsgymnasia, vrijstelling worden verleend van het examen in de vakken a tot en met bedoeld bij art. 10 van bovenvermeld Kon. Besluit. Tweede Kamer. Men seint uit 's-Gravenhage In de Tweede Kamer is de algemeene strekking van 't adres vati antwoord op de troonrede goedgekeurd met 61 tegen 8 stemmen na een debat, waarin door dc leden Van der Zwaag, Troelstra en De Waal Ma- lefij', besproken werden de oorzaken der parlementaire onvruchtbaarheid, die volgeus Troelstra alleen kau verholpen worden door algemeen kiesrecht. Het lid Vau der Zwaag kwam vooral op tegen de gunstige voorstelling van den alge- meenen toestand. Een prijsvraag. Blijkens ambtelijke mededeeling van den gezant der Vereenigde Staten te 's Graveu- hage, is door de erfgenamen van den bij het vergaan van het stoomschip „La Bourgogne" op 4 Juli 1898, omgekomen heer A. Pollok een prijs uitgeloofd van frs. 100,000, voor den uitvinder van het beste toestel voor het redden van menscheulevens bij zeerampen. (Stct.) Meerderjarigheid vervroegd De „Zwolsche Ct." verneemt, dat de mi nister van justitie, in overleg met de commissie van rapporteurs voor de aanhangige, van zijn departement uitgegane wetsontwerpen die betrekkelijk de ouderlijke macht en de voogdij zich met het denkbeeld vereenigd heeft om ons Burgerlijk Wetboek in dier voege te wijzigen, dat ook in ons land de 21jarige leeftijd de leeftijd worden zal der meerderjarigheid. Ontploffing. xMen meldt uit Enschede Zaterdagavond zou de Burgerharmonie op het Volkspark alhier een uitvoering geven, 't Was ongeveer vijf minuien vóór acht uur, toen zich reeds een I50tal personen in de zaal bevonden, het bezoek beloofde druk te worden, zooals zulks steeds met uitvoeringen van de Burgerharmonie het geval is. In een der kleedkamers achter het tooneel bevond zich een groepje tnaunen, de meesten leden der Harmonie zij namen reeds geruimen tijd een sterke gaslucht waar, zoowel op het too neel als in de kamer, waarin zij zaten onder hen bevond zich de dirigent de heer Leisti- kow van Doesburg en de restaurateur Nijhuis vau het Volkspark. Een bediende van dezen laatste, die op het tooneel het gas aanstak, wilde dit daarna ook in de kleedkamers doen, denkende zoodoende verdere gasontsnapping te voorkomen. Toen hij echter in bedelde

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2