Nummer 78. Zondag 1 October 1899 Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Duitschland. ®u.rIT®n,eester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen bij deze ter kennis der inge zetenen, dat de begrooting der gemeente over het jaar 1900 ann den raad i9 aangeboden, er. inge volge Art. 203 der wet van den 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 83), ter secretarie gedurende v e e r 11 e n dagen voor een ieder ter lezing i9 nedergelegd, en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 27 September 1899. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHÜEREN, De Secretaris, P. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk; Gelet op art. 219 der gemeentewet, doen te weten: dat de rekening van inkomsten en uitgaven dipr gemeente over het dienstjaar 1898 den raad is aangeboden Dat zij ter secretarie der gemeente voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing is ne dergelegd en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, den 27 September 1899. De Burgemeester en Wethouders voornd., De Burgemeester. K. DE VAN DER SCHÜEREN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Openbare vergadering op Dinsdag 26 September, 's-nam. ten 6s/i uur. Aan de orde I Ingekomen stukken. II. Aanbieding Gemeente-rekening over 1898. III. Aanbieding begrooting 1900. VI. Herziening der verordening op Markt- geld, leges ter secretarie en schoolgeld V. Concessie- aanvraag electrische verlichting. VI. Vaststelling rooilijn, Oostzijde Klooster steeg over 't spoor. Voorzitterde Burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Afwizig de heercn Jud. Timmermans Wz. Baijens en van Schijndel. De voorzitter opent de vergadering en de secretaris leest de notuleu der vorige voor, welke worden goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Een kennisgeving van den Heer Jud, Timmermans Wz. dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen, b. Een schrijven van den heer B. Tim mermans waarin hij zijn ontslag verzoekt als lid en secretaris der plaatselijke schoolcomis- sie, met mededeeling dat boeken etc. steeds ten dienste van ouderwijs en gemeente zul len staan. De voorzitter „ik stel voor den heer Timmermans op zijn verzoek op de meest eervolle wijze zijn ontslag te verleenen, on der dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, die de heer Timmermans ge durende de vele jaren, dat hij deze functie bekleedde aan het onderwijs en de gemeente heeft bewezen. Ik twijfel niet of alle heeren zullen hiermede volkomen instemmen." e. Een schrijven, van de heeren Spijker man, Van Oudenhoven, en Goossens, waarin zij mededeelen, op aanhoudend aandringen der onderwijzers een cursus tot opleiding voor de hoofdacte te hebben geopend, die des Zaterdags gedurende 6 uur zal gegeven worden te Waalwijk ais centrum van de Lang straat. Zij verzoeken daarom van een lokaal in de school gebruik te mogen maken. De Voorzitter: „ik si el voor daar deze cursus zeer zeker in 't belang van 't onder wijs is, aan dit verzoek te voldoen." Aange nomen. II. De Voorzitter„ik bied U aan, mijne heeren, de rekening over 1898, sluitende met een ba'ig saldo van f 1(30, en verzoek U over te gaan tot de benoeming eencr com missie van onderzoek van 3 leden." Gekozen als zoodanig de heeren Quirijns, Jud. Timmermans Bz. en Mombers. III. De Voorzitter: >verder bied ik U aan de begrooting voor het dienstjaar 1900 en verzoek ook hiervoor eene commissie van onderzoek ^an 3 leden te benoemen. Gekozen de heeren Hoffmans, van Til burg en van Dooren. IV. Herziening der verordeneningen od Marktgeld, leges ter secretaiie, en schoolgeld De voorzitter„overeenkomstig de wijzi ging der gemeentewet moeten deze verorde ningen worden herzien. B. en W. stellen voor het Marktgeld en Leges ter secretarie te behouden als vroeger." Niemand verlangt, op de vraag van den voorzitter, voorlezing van bedoelde verorde ningen. De Voorzitter: »nu 't schoolgeld, wat be treft uitgebreid lager onderwijs't gewoon lager onderwijs wordt gegeven als vroeger, dat blijft zoo, dus daar kan ook geen hoo— ger schoolgeld voor gevraagd worden maar bij de verdere uitbreiding van de school komen onvermijdelijk hoogere kosten voor de gemeente en nu is 't billijk, dat, nu beter onderwijs zal worden gegeven,» van den kant dergenen die ervan profiteeren, daartoe wordt bijgedragen. Het gewoon lager onderwijs kost thans voor 1 kind I 0.20, en voor ieder meer 10.10 en dat willen wc zoo behouden. Het uitgebreid onderwijs kost thans: 1 kind f 0,60 2 uit een huishouden f 1. en voor ieder meer 0.20 dat is zeer laag, en we zouden dat nu willen stellen op 1 kind f 1.502 kinderen 12.50en ieder kind meer f 0.50. dit ingaande 1 Januari 1900. De heer Timmermans Bz „ik vind de sp:ong wel wat groot." De Voorzitter„dat, is wel waar, maar vroeger was 't veel te laag men kau thans zijne kinderen uitgebreid onderwijs laten genieten voor f 18 per jaar, dat is toch niet veel De heer Tin mermans Bz.„'t is wel niet veel maar ik zou 't aanhouden tot een, vol gende vergadering, dan kunnen we erover denken." De voorzitter„we hebben niet veel tijd meer, daar ze nog moet worden goedgekeurd. De heer Timmermans Bz. „ik vind de sprong wel wat groot; ik- zou het de .ouders zoo gemakkelijk mogelijk maken; voor zooveel mogelijk openstellen, met het oog er op, dat we 't later nog kunnen veranderen; ér zijn altijd ouders die hunne kinderen graag laten leeren. De voorzitter: »er staat ook een bépaling in „minvermogenden betalen hall gekjfo dat kunnen B. en VV. toepassen." De heer Timmermans Bz. i »m?t dfie be paling erbij, kan ik er mij bij neerleggen.* Aangenomen. II. Concessie-aanvraag electrische ver lichting. De voorzitter„ik betuig de commissie van onderzoek mijnen dank voor de vele moeite die zij zich in deze zaak heelt gegeven; zij heeft vele plaatsen daarvoor bezocht,» met deskundigen daarover gesproken; de uitwer king van dit onderzoek door de comqiissie is, zooals zij in haar rapport vei klaart, afwij zend op de concessieaanvrage te beschikken; zij oordeelen het niet wenschelijk de gasfabriek om tc zetten in eene voor electricReit en daarbij komt nog dat electrisch licht veel duurder is." Niemand wensebt op dusdanige vraag het rapport der commissie voorgelezen te hebben en de voorzitter vervolgt „Burgemeester en wethoudeis gaan met dit rapport mede en stellen alzoo voor de con cessie-aanvrage van de firma Mijnssen en Co tc Amsterdam van de hand te wijzen. Aangenomen. De heer Hoffmars „die stukken blijven toch zeker alle bewaard. De voorzittervzeker allen blijven in 't archief bewaard. VI. Vaststelling rooilijn Oostzijde Kloo- stersteeg over 't spoor. De voorzitter: „B. en W. stellen na on derzoek voor de rooilijn te bepalen, volgens de westelijke zijde van den scheidiugssloot volgens de kadastrale kaart, vauaf het spoor tot aan den Meerdijk." De weg blijft dan nog 13 M. breed, dat is breed genoeg en giootere breedte kost zooveel meer aan onderhoud voor degemeenle. De heer Hoffmans „als iemand ging bou wen zou eerst de sloot gedempt moeten wo: den." De voorzitter„die bouwt zal de sloot natuurlijk moeten dempen en verleggen" De heer Hoffmans „dat is juist de vraag nog." De heer Gragtmans»Zaterdag is nog opmeting gedaan bij Kemperman, daarvanat tot de keiweg is 4.50 M., keiweg 5M. zandweg vanaf de keien nog 5 M. dus 14.50 M" Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Timmermans Bz. zooeven heb ben we gesproken over het schoolgeld; iu een vorige vergadering is de reorganisatie van het salaris der onderwijzers ter sprake gekomen, 't is mijn vraag maar ol B en W. er aan hebben gedacht. De voorzitter„desbetreffende posten zul: u op de nieuwe begrooting vinden. Niemand meer 't woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. De Transraulsehe Crisis. „This means war, and nothing but war" Het zijn nu geen jingobladen meer, het ziju de ministers die spreken. Salisbury: „Wij hebben de hand aan den ploeg geslageD, en wij zullen niet omkeeren." Chamberlain „Eens voor al moet uitgemaakt worden, wie in Zuid-Afrika oppermachtig is, en zóódat er geen kans voor nieuwe wrijving meer be staat." Ridley: „Het is volstrekt noodig dat de misbruiken in Transvaal weggenomen worden, en dat gelijke burgerrechten gegeven worden aan onze landgenooten aldaar." Ballour „Wij hebben het punt bereikt waarop zij die verantwoordelijk zijn, weigeren toe te geven en wij noch kunnen, noch willen toe- gevcD." Ritchie „De bloei van Zuid-Afrika hangt ervan af, of de blanken gelijke rechten hebben in Transvaal." Gelijke rechten, zoo staat het er. „En als er oorlog komt, voegde de president van de Board of Trade er bij, dan zal Kruger er de verantwoordelijkheid van diagen." Men kan hieruit gemakkelijk opmaken, hoe de zaken staan. Een, twee, drie etmalen wellicht nog en de teerling inzake de Engelsch-Transvaalsche aangelegenheden zal gevallen zijn reden waarom het de moeite niet meer loont be schouwingen te baseeren op veronderstellingen en gissiugen ten aanzien van het behoud van den vrede Toch is de Uitvoerende Raad van Trans vaal nog weer bijeen geweest enworden er tusschen Pretoria en Bloemfontein onafge broken telegrafische gedachtenwisseling ge houden tusscheu de wederzijdsche regeeringen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, over welker bestaan als onafhankelijke republieken waar schijnlijk binnen zoo korren tijd zal worden beslist door een heilloozen krijg, die iu fla- granten strijd is met de beginselen van recht èn billijkheid en geinspireerd door lage be rekening en heerschzucht Intusschen wordt alles voor den oorlog op korten termijn gereed gemaakt en «le alsnog te verwachten wisseling van nota's, beschouwd kan worden als bloote formaliteit, die aan den verderen loop van zaken toch niets meer zal veranderen en ten tweede wijl de Engelschen nog niet geheel met hunne uitrusting klaar zijn. In werkelijkheid lijkt het wel zonderling en vreemd dat twee staten met elkander in on derhandeling zijn, terwijl de tot de tanden gewapende troepen aan de wederzijdsche grens staan en de dood en vernieling bren gende schietmachines die men kanonnen heet en die alles in het groot doen, zijn opgesteld om op het eerste teeken losgebrand te wor den doch.dat zijn nu eenmaal zoo de voorzorgsmaatregelen, de voorbehoedmidde len, die in sommige gevallen ook wel eens dieust kunnen doen als intimidatie-middelen. Naarmate de kanseu op een vreedzame schikking geringer zijn geworden en een be slissing met de wapenen in de hand onver- mijdelijker is gaan schijnen, ziju de berichten over de wederzijdsche ooilogstoebereidselen toegenomen en de Engelsche bladen loopen over van mededeclingen aangaande het vertrek van detachementen uit de verschillende havens (lanciers eu veldartilleristen, met de noodige paarden en het bijbehoorende schiet- materiaal) terwijl meer in het bijzonder wordt ter openbare kennis gebracht, dat de opper bevelhebber generaal Buller, Zaterdag over een week, den zevenden October, de reis naar Zuid-Afrika zal aanvaarden om in functie te treden. En den leden der commissie van officieren, die te Napels hebben zorg gedra gen voor den aankoop van een tienduizend tal muilezels ten behoeve van Zuid-Afrika en die juist naar Sicilië zijn gereisd ter verdere kwijting van hun taak, is van Londen uit aangezegd dat hij zich gereed moet houden tot de afzending van het noodige materiaal in zijn geheel, tegen het begin van October. Terwijl nu weer betoogd wordt dat generaal Joubert de opperbevelhebber van het leger van Transvaal, vast en stellig rekent op 18 000 man van Transvaal, 16.000 van Oranje-Vrij staat 8000 van Kaapkolonie, 2000 uit Natal en dan nog een zesduizendtal vrijwilligers, wordt in Engeland gereed gehouden een legercorps om, na afwijzing van het heden (Vrijdag) te formuleeren ultimatum, binnen den korist mogelijken tijd naar Afrika's zui delijk deel te worden gedirigeerd, Zoo'n Engelsch legercorps op volle oorlogssterkte, bestaat in zijn geheel uit 68 995 man, 18.137 paarden, 2461 wagen ens 156 stukken geschui met alle loebehooren een geducht leger dus, naar de laatste regeleo der moord- en verdelgingskuost toegerust met machinaal gedreven kanonnen, die regens van kogels uitstorten over de vijandelijke troepen en dat doen bijna onafgebroken zonder tusschen— poozen En de Engelsche admiraliteit zit er ook niet stil bijeeu tweetal schepen, de „Trojan" en de „Spartan" van de „Union Steamship Company" zijn aangeschaft om ingericht te worden voor hospitaalschepen en dan onver wijld koers te zetten naar de wateren van Zuid-Afrika, waarheen reeds een ambulance- vaartuig de „Arab" op weg is. In elk geval heeft men er van de zijde der Boeren ook niet stil bij gezeten de organi satie der strijdkrachten is zonder moeite ge schied en de hoofdkwartieren zijn gevestigd te Pretoria dat versterkt is. Dalziel meldt uit Pretoria: De oorlogs zuchtige stemming verergert. De strijdmacht is nu ter verdediging van de grenzen ver deeld, eu de burgers komen haastig op uit de districten. De burgers te Pretoria, 4600 man sterk, moeten zich gereed houden om óp het eerste level te vertrekken. De uitrusting wordt ten einde gebracht. De ambulances zijn gereed. De Boeren gaan druk voort met hun toe bereidselen. Het Nederlandsch vrijwilligers corps is gevormd, het hoofdkwartier wordt gevestigd te Pretoria. Jan Lombaard zal als commandant optreden. In Oemboti, een district in het hart van Natal, hebben de Boeren een commandant gekozen eu zij houden zich gereed, dadelijk de Eugelschen op het lijf te vallen als er een oorlog uiibreekt. Men houdt nu de Natalsche Boeren in het oog er wonen er 5000 op Britsch gebied, 1600 daarvan zijn iu staat de wapenen te dragen. Te Durban en Ma- ritzburg zijn (Engelsche) burgerwachten ge vormd, die uit de tuighuizen van geweren voorzien zijn. Montmartre. Maandag is de laatste zuil geplaatst voor den koepel op de kerk van het H. Hart te Parijs. Het uitwendige van het gebouw is hiermee gereed. Alleen moet op den koepel nog het reuzenkruis worden aangebracht. Al de, jaren gestaan hebbende, stellingen zullen met de tentoonstelling ver dwenen zijn. In Juni '75 is de eerste steeu gelegd. Men moet uu aan het inwendige beginnen, en daar zullen ook nog wel een twintig jaren mee heengaan. Er is nu al bijna zestien millioeu gulden verbouwd. OPORTO, 28 September. Gedurende de laatste dagen treedt de pest met grooter heftigheid op. Op den 23en deden zich 3 nieuwe gevallen en 2 sterfgevallen voor, den 24eu 4 en 2, den 25en 1 nieuw geval, den 26en 4 nieuwe gevallen. Ook hebben zich 10 gevalleu van pest en 5 sterfgevallen aan die ziekte voorgedaan buiten het militaire cor don, iu Veudanova. De regeering heeft daarom besloten, het cordon te verwijden. Het bericht van de Parijsche Matin, dat de Duitsche maritieme attaché te Londen betrokken is bij het verdwijnen van een deel van de geheime code voor de Engelsche vloot, te Portsmouth, wordt hier ten sterkste tegengesproken. Men geeft tevens te verstaan dat de sleutel van het Engelsche seinboek Diet door Duitschers, maar door Franschcn gezocht is. Eveuzoo worden de geruchteu tegengesproken, te Londen loopende, alsof de overeenkomst tusschen Duitschland en Engeland ten gevolge zou hebben dat Engeland, in overleg met Portugal dadelijk bezit zou nemen van de Delagoa-baai. Te Brussel is beweerd dat het bezoek van Koningin Wilhelmina te Potsdam staat kundige beteekenis heeft, en dat de Koningin met den Keizer zou willen spreken over de Transvaalsche kwestie. Daar gelooft men hier volstrekt niets van. Uit Wandsbeck wordt naar aanleiding van het gerucht, dat de Koningin het VVandsbecksche huzarenregiment no. 15 (welks chef de Koningin is, gelijk men weet) een bezoek zou brengen, en zich de officieren van dat regiment en hun dames in het officieren-casino zou lateu voorstellen, gemeld dat daarvan tot dusver geen sprake is geweestvan een parade van het regiment op het exerciiielerrein aldaar kau in October, als de reservisten naar huis gezondeu zijn, uiets komen, daar de oud-gedienden niet talrijk genoeg zijn hoogstens zouden ter eere van Koningin Wilhelmina de man schappen te voet opgesteld worden op de binnenplaats vau de nieuwe kazerne te Wandsbeck. Daarentegen vertelt men dat de Kooiugin volstrekt incognito een bezoek zal brengen aan Hamburg om het nieuwe algeraeene ziekeuhuis te Eppendorf te bezich-

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5