Nummer 79. Donderdag 5 October 1899. 22e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ENGELAND EN TRANSVAAL, ANTOON FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. VII. De gehangene. Een twee drie commandeerde Martineau. Wailwiiksche en Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 1, Franco per post door liet geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advektentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven morden *2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentieburea van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Zelfs met de wetenschap, dat in de mi nisterraad van Vrijdag 11. de breedvoerige en nogal levendige beraadslagingen tnsscheu de portefeuillehouders van koningin Victoria, niet hebben geleid tot de oumiddellijke afzending van een ultimatum aau Transvaal en met de veronderstelling, dat het reeds gepubliceerde aangaande de aan de Trans— valers kenbaar te maken eischen en verlan gens, niet conform is aan de werkelijkheid of liever niet klopt met de voorloopige redac tie van het ultimatum ter definitieve vast stelling, van welks tekst heden (Dinsdag) opnieuw een officieele samenkomst zal worden gehouden samenvattende dus de minst ongunstige feiten en veronderstellingen moet men tóch in verband ract en op grond van de in rijken stroom vloeiende berichten uit Afrika's zuidelijk deel, tot de conclusie komen, dat, zoo de diplomatieke relation tusschcn de kleine republiek en het machtige koninkrijk dan al niet officieel zijn afgebroken de ma- terieele breuk toch niet valt te loochenen van uur tot uur, van oogenblik tot oogenblik kau verwacht worden de afkondiging vau den staat van oorlog in Afrika's zui- d e 1 ij k deel. Inderdaad schijnt Groot-Brittaimie of juister schijueu de leidende ministers, in overleg en in overeenstemming met de oorlogsspeciali teiten in het Vereenigde Koninkrijk, op het moment geen haast te hebben of liever tijd te kort te komen, als zijnde het den toeleg der tactici de Boeren te verpletteren door de superioriteit der artillerie, op welk gebied, naar de meening der deskundigen in deze, de Boeren al heel achterlijk zouden wezen. En dan zou de opperbevelhebber van de Engelsche troepenmacht, die tegen Transvaal en allen die met dezen s'aat gemeene zaak maken, moet opt^edeD, Sir Redbers Buller, lang niet terreden zijn over den huidigen slaat van zaken hij heeft aan de regeering Falsaris. 90 Nu, vlug dan. Eenmaal boven steekt ge mij de hand toe en als ik die kan grijpen en daarop steunen, zal ik ook wel bovenkomen. Robert leunde met zijn rug tegen den muur en vouwde de handen, opdat Martineau daar den voet op zou kunnen zetten en deze zat in een oogwenk boven op den muur. Nu sloeg hij zijn beenen aan weerskanten, zoo dat hij vastzat, bukte zich toen voorover en stak zijn hand uit naar zijn metgezel. De overkliraming was moeielijk voor <en zwaarlijvig man als Robert Duhesme, wiens spie ren bovendien niet meer de kracht en lenigheid der jeugd hadden, maar zijn ijzeren wilskracht vulde aan, wat hij aau spierkracht te kort mocht komen en zonder er acht op te slaan dat hij zich het vel van de handen scheurde aan de ruwe steenen van den muur, klom hij naar boven en zat eindelijk naa«t Mirtineau op den muur Martineau liet zich het eerst aan den anderen kant van den muur afglijden, waar hij in het zachte gras terechtkwam, en daarna hielp hij Robert weer. Nu waren zij binnen en niemand had hun vermetele inklimming opgemerkt. Zonder een woord te spreken, gingen zij naar het paviljoen, liepen voortdurend over de gras banden en vermeden de paden, ten einde te voor komen, dat men het kittelzand onder hun voeten zou hooren kraken. Het pavilloen had een dubbele, glazen deur, die niet van luiken voorzier., maar toch zorgvul dig gesloten was. Zij keken elkaar vragend aan en Martineau wikkelde zijn hand reeds in zijn zakdoek om een ruit in te slaan. Robert hield hem door een teeken terug en zeide Neen, dat maakt geraas en zou de aandacht trekken. medegedeeld dat hij op hef oogenblik slechts over 15.000 manschappen te beschikken heeft; half October zou de Engelsche strijdmacht in Transvaal tot 25.000 zijn gestegen, doch de generaal wil 75.000 man onder zijn bevelen hebben, teneinde allen tegenstand onmogelijk te maken; hij rekent op slechts 45.000 strijd bare tegenstanders. Zco ziet men dus, dat de kalmte als een direct gevolg van het dralen der Engelsche regeering en meer iu het bijzonder als een uitvloeisel van het negatieve resultaat der ministerieele beraadslaging van Vrijdag 1.1., geen reden geeft tot hoopvolle verwachtingen en meer blijmoedige speculaties met doortastendheid, met energie, met overhaas ting bijna, worden de oorlogstoebereidselen in Engeland en iu Afrika voortgezet, zoodat de redevoering van den hertog van Devon shire den lord-president van den ministerraad, te Derbyshire, eindigende met de manifestatie der hoop dat Transvaal alsnog zou komen tot betere gedachten eu inteotiën, niet hooger kan worden genomen dau eeu w e n s c h, welks uitspreking immers geen geld kost eo geen verplichtingen oplegt 1 De minister herhaalde in de meest besliste termen, dat Engeland geen plannen koesterde tegen de onafhankelijkheid van Transvaal, maar de ongegronde achterdocht van Trans vaal kan Engeland niet ontheffen van maat regelen te nemen tot bescherming zijuer onderdanen. Het punt, waarop de onder handelingen nu gekomen zijn, is, dat Engeland er niet langer eenig voordeel in ziet, aan te dringen op die voorstellen, gedaan ten op zichte van het kiesrecht eu toelating van de Uitlanders, om deel te hebben in de wetge vende machtdie voorstellen waren niet ontvangen op eeu wijze, die hoop gaf dat zij tot een oplossing zouden leiden. Daarom was de Regeering gedwongen de eischeu te formuleeren, welke Engeland zich gerechtigd acht te stellen niet alleen krachtens de con- ventien, maar ter vervulling van den plicht, dien iedere Staat heelt om zijn eigeu burgers Hij leunde met zijn machtigen schouder tegen het slot der dubbele deur, zette kalm aar., ont wikkelde al zijn Herculische kracht en slaagde er ten slotte in het slot te verbreken. Een zacht geki.ap, als van het afbreken van ijzer, werd gehoord en de deuren sprongen open. Zij traden binnen. In de gang lag, van de deur af, een dikke looper, die het geluid van hun voetstappen smoorde. Een oogenblik hieven zij staan, zij spitsten de ooren en trachtten door de duisternis heen te zien. VVas hun binnendringen opgemerkt? Zou er iemand alarm slaan, hen tegemoet snellen En wie? Terwijl zij daar zoo stonden te luisteren, hoor den zij halt onderdrukte kreten, die uit het ach tergedeelte van het huis schenen te komen. Dat geluid wees hen deD weg, zij moesten links omslaan. In gemeen overleg gingen zij gelijktijdig in die richting voort, maar slechts weinige schreden, want toen stuitten zij op een deur. De kreten waren nu duidelijker hoorbaar. Om het even, zeide Martineau, terwijl hij eeu lucifer aanstak, wij moeten er spoedig zijn en weten wat daar gebeurt. Ja, zeide Robert. De deur waar zij voor stonden was niet afge sloten, zij openden ze en keken rond bij het zwakke licht van den lucifer. Zij waren nog altijd in een gang, de deur die zij geopend hadden, was een tochtdeur. Haastig snelden zij voort. De lucifer brandde slechts eenige seconden en beide mannen bevonden zich weder in dichte duisternis gehuld, maar de kreten die zij hoorden, nu zwakker eu angsiiger, leidden hun ontdek kingstocht. Eensklaps hoorden zij lachen, zacht, spottend, afgebioken. Dat lachen kwam van achter de deur waar zij juist bij stonden, daar viel niet aan te twijfelen. Die deur was afgesloten, maar Rolie.t en Mar tineau liepen er gelijktijdig eu met zooveel kracht storm tegen, dut zij opensprong. Zij kwamen in een helder verlichte kamer. Dc man die lachte, stond aan het andere einde van die kamer met het oog tegen het sleutelgat te beschermen. Die eischen zouden blijken gematigd te zijn en zouden onder alle andere omstandigheden de hoop rechtvaardigen, dat zii gunstig zouden worden ontvangen en een basis voor de onderhandelingen uitmaken. Inmiddels dwongen de militaire toebereidselen van Transvaal de Engelsche Regeering om dergelijke toebereidselen te maken. Wegens de groote onkosten, die daarmede gepaard gaan, zou het Parlement binnenkort worden bijeengeroepen, tenzij er zich geruststellende omstandigheden voordeden, hetgeen echter nauwelijks te verwachten was. Enfin, aan geld en moreelen steun zal het der regeering van koningin Victoria zeker niet ontbreken als het Parlement over een paar weken, conform aan de bepalingen der grondwet, samenkomt voor een korte zitting van een veertiental dagen, zal het in zijn groote meerderheid volkomen bereid worden bevonden ja en amen te zeggen op alles wat het kabinet Salisbury zal willen vragen ten behoeve van den oorlog, zooals de oproeping der reserve en de verleeuing vau de uoodige kredieten tot verheffing van de macht, de eer en het aanzien van het Vereenigde Koninkrijk, naar de zonderlinge en aanvecht bare voorstelling, welke de meerderheid van het Angelsaksische ras zich vormt van al die kwaliteiten, waardoor recht en billijkheid eenvoudigweg in den hoek worden gedrongen om er verplettering van den numerieke zwakke en machtmisbruik voor in de plaats te doen treden In deze kan het Parlement zich ervan overtuigd houden te handelen in overeen stemming met den geest en de neigingen der massa, van de Engelsche natie die geen gelegenheid om aan haar oorlogsneigingeu uiting te geven, laat voorbijgaan. Te Londen is de oorlogsgeest het sterkstde calé-chan- tants doen het hunne om de gemoederen op te winden eu het refrein „Let them all come" is bepaald populair. In de provincie is men kalmer. Manchester en het Noorden zijn tegen den oorlog gekant. Daarentegen is van een verbindingsdeur eu hetgeen daarachter gebeurde scheen deze vroolijkheid bij hem op te wekken. Bij het geraas van den gewelddadigen inval van Robert Duhesme en Martineau keerde hij zich eensklaps om en vertoonde het laaghartige en eensklaps door schrik verbleekte gelaat van oom Daniël. Ah, ellendeling, schurk brulde Robert Du hesme, terwijl hij op hem toesnelde, eindelijk heb ik u dan in mijn macht. Oom Daniël slaakte een kreet van angst, toen hij eensklaps het door woede hoogrood gekleurde gelaat herkende van den man, dien hij goed be waakt aan boord van een stoomschip en op reis naar New-York waande, maar snel opende hij de deur waar hij voor stond en verdween. Robert sloeg met de vuist tegen deze deur, die haastig weer gesloten was en waar de grendels voor geschoven waren. Hij schudde er hevig aan, maar de deur bood weerstand. Wij hebben de andere ook wel open geloo- pen, zeide Martineau, terwijl hij zijn schouder wreef die nog wat pijnlijk was van den schok. Vooruit op deze en tegelijk! Spoedig, zeide Robert, opdat de schelmen ons niet ontsnappen. Zij gingen beiden een paar passen terug. Marguérite De Briais was, na het vertrek van Aurélien, in een hopeloozen toestand achterge bleven. Diepe stilte eu eenzaamheid heerschten rondom haar, de vensters van het vertrek waren met luiken gesloten, slechts een gasvlam ver spreidde een spaarzaam licht. Zij was bang, zij beefde en haar lichaam werd door zenuwachtige smokken bewogen, terwijl haar tranen ruim schoots vloeiden. Het arme meisje geloofde zich verloren. Van wien kon zij nog hulp en bescherming verwachten. Van Filip Evenals zij, was hij een gevangene evenals zij werd hij getroffen door de slagen zijner laffe vij anden en kon hij van nicmaud hulp en redding verwachten. Haar voogd Bernard De Prabert, de arme man, was zieke- men in het Zuiden en wel het meest in de havensteden in zeer krijgslustige stemming. Wat den oorlogstoebereidselen aan beide zijden belreft valt in de eerste plaats te melden, dat de Boeren plotseling met kracht eu doortastendheid de concentratie der troepen aan de grens van Natal hebben doorgezet niet minder dan zesentwintig treinen met artillerie, groote kanonnen, ma teriaal voor de veldtelegrafie, oorlogsamrau- nitie en levensmiddelen zijn Zaterdag van Pretoiia uit vertrokken iu de richting van Volksrust, waar heen het Duitsche corps reeds is overgebracht om heden Maandag door het Hollandsch te worden gevolgd. Bij het vertrek van het Pretoriaansche contingent heerschte groote geestdrifteenige leden vau den Volksraad, die bij het vertrek tegenwoor dig waren, riepen „Dat is ons ultimatum Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle rechtbanken gesloten worden en de zittingen van de districts-gerechtshoven in de verschillende steden worden uitgesteld. En de berichten uil Engelsche bron over het doen der Boeren luiden niet minder alarmeerend uit Dundee in het noorden van Natal en uit Kaapstad, worden de volgende bijzonderheden geme'd De Boeren hebben een kamp opgericht acht mijlen van Vrijheid en zijn voornemens zich in grooten getale te concentreeren op twee punten aan de Buffalo-rivier, een dagmarsch van Dundee. De mailtreiu van Charlestown naar Johan nesburg is te Volksrust aangehouden op bevel der Transvaalsche regeering; de passagiers werden naar Natal teiuggezonden. Er zijn aanwijzingen, dat de Boeren op het punt staan, de vijandelijkheden te openen. Dicht bij de grens van Natal zijn er 5000 geconcentreerd. Er zijn 4000 Boereu te Volksrust. Kara- biniers worden te Newcastle verwacht om de stad te beschermen. Er heerscht groote op gewoudenheid. Men verzekert dat de Boeren lijk en zwak en kon ternauwernood zichzelf ver dedigen tegen de afschuwelijke ondernemingen van zijn zoon. Andere verdedigers? Die had zij niet, zij kon dus op niets rekenen. Toch werd er, toen de eerste verslagenheid ge weken was, weer een weinig hoop in haar leven dig. Te midden van Parijs zou immers een lange opsluiting niet mogelijk zijn haar verdwijning zou opgemerkt worden, haar kamenier, de trouwe Jeannine, zou zich ongerust maken, zou ongetwij feld de politie waarschuwen, men zou haar zoe ken, haar vinden, haar bevrijden. Maar wanneer? Zij moest den moed niet verliezen, zij moest zich dapper verdedigen tegen de eerlooze aanval len van Aurélien zoolang zij er de kracht toe had, zoolang tot haar moed geheel was uitgeput en dan dan zou de dood haar verlossen. Na dit besluit genomen te hebben liep zij ver scheidene malen langzaam rond door ae kamer waar zij was opgesloten en trachtte te onderzoe ken of er hier of daar niet een kleine kans tot ontvluchting bestond, maar neen, de muren waren dik en nergens kon zij een geheime deur ontdek ken de twee deuren in het vertrek waren stevig aan den buitenkant gesloten en de luiken voor de vensters boden evenmin een gelegenheid aan. Moedig en vastberaden als zij was, schoof zij de stoelen en fauteuils voor de deuren, ten einde niet overvallen te worden door een stille inslui ping van Aurélien. Daarna zette zij zich in een fauteuil neer. Deu geheelen nacht bleef zij daar wakker zit ten. Geen geluid deed zich iu het paviljoec hoo ren en deze diepe stilte, slechts afgebroken door het regelmatig geiik van een pendule in de na burige kamer, die geregeld deheeleen halve uren sloeg, maakte haar treurig gevoel van eenzaam heid nog volkomener. Waarover het meisje dien langen nacht peins de? Het was een afgrond van droevige gedachten. Toen de pendule acht sloeg, voelde zij een soort van verlichting. Nu moest het buiten klaar lichte dag zijn en de dag brengt altijd een zeker gevoel van veiligheid meede dag, zelfs al ziet men hem niet, al dringt het licht niet tot ons door, werkt kalmeerend op de zenuwen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1