Ds Zuid-Afiikaansche oorlog, BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. China. Amerika. BINNENLAND. Telegrammen. wij het verschil in belastingstelsel en ver volgens de neutraliteit van België. Beide zijn echter geenszins onoverkomelijk. Zoolang België ten einde zijn onafhankelijkheid te kunnen handhaven genoodzaakt wordt een duur leger te onderhouden, heeft het m. i. ook het recht een tolverbond en -r- op militair gebied een defensief verbond aan te gaan. Nederland en België worden beide voort durend door de hen omringende groote Rijken bedreigd. Het zou ons te ver voeren ai deze punten in den breede te willen bespreken. De voornaamste punten waaromtrent aan sluiting gewenscht is zijn de navolgende Handel en nijverheid zouden door het sluiten van een tolverbond niet het doel het aanknoopen van handelsbetrekkingen aan te moedigen en het wederkeerig bevoordeelen van elkanders industrie gebaat zijn. Letteren en kunsten zouden opbloeien indien de pro ducten van kunstenaars in Zuid en Noord meer ingang vonden in beide landen. Voorts zou wederzijdsehe gelijkstelling van enkele diploma's munteenheiduniform-port voor brieven enzgewenscht zijn en voordeelig voor beide landen kunnen werken. De Bel gische industrie zou er zeer mee gebaat zijn, indien de voortbrengselen waarin o a. motie- en luxe artikelen een voorname plaats be- kleeden, kosteloos konden worden ingevoerd. Onze scheepvaart zou alsdan door den uit voer van die producten naar de koloniën enz. een liongere vlucht nemen. Het. op heffen der douanen zou het verkeer verge makkelijken, terwijl onze zuivelproducten en vee belangrijk meer aftrek in België zouden vinden. Van het oorlogsterrein. De uitgebreule berichten van het oorlogs terrein zijn nog altijd een paar dagen ten achter, maar ze maken nu toch den toestand in Natal, zooals die Zaterdag wastamelijk .duidelijk. Vrijdag vernam men te Ladysmiih uit goede bron, dat de vijand zijn krachten sa- inentiok bij alle passen in de Drakensbergen én aan de overzijde van de Buffelrivier tot aan de diiften bij Helperaakaar. De corres pondent van de Times had een onderhoud met de spoorwegbeambten die Donderdag te Harrismith door de Vrijstraatsche overheid gevangen genomen, maar weer vrijgelaten 'waren men had hen niet lastig gevallen en hen over de Natalsche grens gezet. Zij had den meer dan 5000 burgers met 400 wagens gezien op den weg naar den Van Reenens pas, ook zagen zij kannonnen opgesteld op de grens, en terwijl zij naar Ladysmith terug keerden ontmoetten zij patrouilles van de Boeren tot bij Bester'shoeve, op 12 mijl ten noordwesten van Ladysmith. Voorts hadden zij vernomen dat 1000 Boeren uit Transvaal gekomen waren om Nelson's Kop te verster ken, ten noorden van den De Beer's pas, terwijl de hoofdmacht der Vrijstraters zich bij den Tintwa pas samentrok. Deze inlichlichtingen bleken juist te zijn verkenners uit Ladysmith zagen wagens van de Boeren aan deze zijde van dien laatsten bergpas, zonder dat zij konden uitmaken of de vijand werkelijk een aanvallende beweging in den zin had. Den volgendcnden dag vertrok White, ge lijk men weet, in westelijke richting uii La dysmith, vermoedelijk ten deele om te be letten dal zijn troepen zuidwaarts omgetrok ken zouden worden, en ook om de Vrijstraters uit de bergen te lokken en hen met over macht slag te leveren. Maar zoo dwaas waren de Vrijstaters niet. Wnite bleef eenigen tijd te Acton Homes, op een 15 mij len ten zuidoosten van den Ladysmith terug, zonder dat er een schot gewisseld was. De Boeren hadden intusschen Brakwal bezet, het eerste station van de lijn Harrismith-La dysmith, op Natalsch gebied. Eén regiment van White's troepenmacht keerde per spoor naar Gleucoe terug, waar een aanval uit het noorden verwacht werd. Maar de hoofdmacht der Transvaalsche Boeren rukt slechts zeer langzaam zuidwaarts. Ze moet Zaterdag op Zondag Ingagane, teu zuiden van Newcastle, gepasseerd zijn, New castle zelf, naar 't schijnt niet bezettend. Daaruit, en uit het gelijktijdige optreden van de Boeren uit het noorden, oosten en westen, zou men opmaken dat het wel degelijk in hun bedoeling ligt, om op een gunstig oo- genblik White's troepen aan te tasten, hen daarbij van verschillende kanten tegelijk be dreigende. Het gerucht ging dat ook uit Utrecht en Vrijheid commando's naar Natal opmarcheerden, het eerstgenoemde onder bevel van Lucas Meyer, voorzitter van den Eersten Volksraad. Gepantserde treinen rijden heen en weer over de spoorwegen in den omtrek van Ladysmith. Volgens een Reuter-bericht be draagt de sterkte van het garnizoen van die plaats 8000 man. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle zijn de Boeren Vrijdag de Buffel rivier langs l)e Jager's drift overgetrokken. Omtrent den aanval op den geblindeerden trein der Engelschen wordt nog gemeld: De trein vertrok Donderdagmorgen uit Vrijburg met twee ongemonteerde Norden feltkannonen en een afdeeling werklieden voor het herstellen van deu weg onder ge leide van vijftien man. Kapitein Nesbit voerde het bevel. Ter hoogte van Kraaipan, waar de telegraaflijn was vernield, zag de uitkijk een batterij der Boeren, die de spoorbaan beheerschte Kapitein Nesbit besloot den weg te forceeren en liet met volle kracht doorstoomen. Oomiddelijk openden de Boe ren het vuur en bijna tegerlijkertijd sprong een mijn. De trein ontspoorde, waarop de bevelhebber met zijn mannen stelling nam eu het vuur van deu vijand beantwoordde. De Boeren schoten met granaten, totdat na een gevecht van uren, van den trein de schoten niet langer werden beantwoord.^ De Boeren rukten voorwaarts en namen bezit*van den trein. Men vreest dat kapitein Nesbit met als zijn mannen en de telegrafiisten zijn ge dood. Een bericht uit Kaapstad daarente gen meldt dat zij gevangen ziju genomen. De Boeiénmacht die den trein overviel, wordt door den Central News-correspondent op 2000 3000 geschat. Wel heeft men te Kimberley, alwaar Cecil Rhodes vertoeft en dat hij heel sterk en ver dedigbaar oordeelt, op een afstand van tien Eng. mijl troepen Boeren waargenomen, doch tot een aanval is het niet gekomen. DURBAN, 15 Oct. Eene gestrenge cen suur is oorzaak dat de berichten van het fort niet anders dan uitterst langzaam en onvolledig aaukomen, alleen kan als vast staande worden beschouwd, dat een zeer groote troepenmacht, samengesteld uit infan terie en cavalerie Vrijdagmorgen Ladysmith verliet gaande in de richting van den Tint- wapas, waar eene gioote menigte Boeren legerde. Ook wordt gemeld dat fuseliers ver trokken uit Glencoe naar den Tintwapas. Gevechten vielen niet voor. De troepen bleven tot op 10 mijlen van Ladysmith. De Dublin fuseliers werden naar Glencoe terug gezonden op een bericht van Generaal Sij mons, die meldde, dat h>j Zaterdagmorgen een aanval op de Engelsche stellingen ver wachtte. Newcastle is door de Boeren Zaterdag middag bezet. Hier werd bekend, dat de strijdmacht der Boeren, die Newcastle binnenrukten, be staat uit Transvaler.s, Vrijstraters en 400 Hollanders. Generaal Joubert is te Laings- Nek, dat geducht wordt versterk'. Te Glencoe werd het bericht ontvangen, dat de Boeren Ingagave doortrokken en voorttrekken in Zuidwestwaartsche richiiug. LONDEN, 16 Oc». Door de strenge censuur verneemt men weinig Transvaalsch nieuws wel een partij opgeschroefde tele grammen, waarin het succes der Engelschen dadelijk tegengesproken wordt. De inval in Natal wordt nu officieel bevestigd. Te Port Natal is een regiment van Gloucester, 700 man steik, aangekumen. De „Times" zegt, dat alle passen in het Drakengebergte bezet zijn. Eene vooihoede der Boeren ligt te Newcastle. 300 wagens bevonden zich tusschen den van Reenenspas en Ladysmith5000 Boeren zijn gelegerd bij de grenzen. Een aanval op Ladysmith wordt verwacht. Op het terrein van de Tentoonstelling is gisteren een gedeelte van het paleis voor leger en vloot ter hoogte van 20 en ter lengte van 35 meters ingestort. Negen werklieden werden niet gevaarlijk gewond. Volgens bericht uit St. Louis aan den Segenal is aldaar een boot met inboorlingen omgeslagen met het gevolg, dat 40 het leven verloren. Uit Engelsche bron komt het bericht van het vermoorden van een Duitsche expeditie in het binnenland van Kameroen, aan den Rio del Rey. De honderd inboorlingen die het Duitsche districtshoofd vergezelden waren, zegt het bericht, voor het grootste gedeelte dragers en voor de rest soldaten. De expe ditie, die in de lichting van do Cross River trok, nam onderweg een dorpshoofd tot gids. De/f bleek een verrader te zijn en bracht de expeditie in een hinderlaag, waaruit op haar gescholen werd, terwijl zij een brug overtrok. De hoofdman werd door de Duitschers neer geschoten daarop keerden de inlanders in die streek zich tegen de blanken. De Duitschers vochten met grooten moed, maar moesten zwichten voor de overmacht van hun dragers konden zij zoo goed als geen steun krijgen. De geheele expeditie moet iu de pan gehakt z jn. De inboorlingen vielen na deze overwinning een Engelsche factorij aan en p'.uuderden haartwee blanken, die daar waren, omkwamen en kwamen den 16den September bij den Rio del Rey aan, waar zij hel bericht brachten van het bloedbad, dat zij van bevriende inboorlingen gehoord hadden. Zij hoorden op hel oogenb'ik van hun vlucht dat de inboorlingen ook de andere factorijen in de buurt hadden aangevallen. Verder wordt gemeld dat te Rio del Rey groote opgewondenheid heerschte, omdat daar maar een blank Duitsch ambtenaar met ongeveer zes inlandsche soldaten was. Van Duitschen kant weet men nog mets van dit alles, en om deze reden wil de Kölnische Zeitung nog geen geloof schenken aan het Engelsche bericht. Zij hoopt dat men de zaak van regeeringswege niet langer stil houdt dan noodig is om eerst de familie van de vermoorden et van in kennis te stellen, en acht in elk geval een ambtelijke verklaring driugend noodig. Dé Globe ontvangt uit St. Petersburg het volgende telegram Uit Peking wordt telegrafisch gemeld, dat in het keizerlijk paleis eeu complot is ontdekt. De keizerin-weduwe heeft de rijkste en meest invloedrijke samenzweerders, onder wie offi cieren van de lijfwacht, in het geheim laten onthoofden. Het gerucht gaat, dat een Europeesche mogendheid (Rusland) de hand in deze samenzweering heeft gehad, om door omverwerping der dynastie een omwenteling te verwekken en van deze gelegenheid ge bruik te maken tot het opleggen van het protectoraat aan China. Te Greenport zijn proeven genomen met de ouderzeesche boot „Holland.". Het at schieten der torpedo's ging uitstekend, maar toen het vaartuig weer aan de oppervlakte van het water kwam, lag de bemanning, bestaande uit 6 matrozen, bewusteloos in de kajuit. Eeuige minuten later overleden zij aan verstikking, het gevolg van een lek in een der gasbuizeu, die naar den gasmotor leidden. Te Washington is van generaal Otis uit Manila het volgende telegram ontvangen „Generaal Schwan's aanrallcnde beweging is. met goeden uitslag bekroond. Hij heeft de opstandelingen groot verlies toegebracht, aan menschen en eigendommen. Hij meldt dat 200 opstandelingen gedood en 400 gewond werden en dat zeer veel levensmiddelen en andere voorraad vernield zijn." WAALWIJK, 18 Oct. 1899. Rtiads vergadering. Hedenavond ten 63/4 uur openbare ver gadering van den Gemeenteraad. Aan de orde I Vaststelling Gem rekening 1898. II. Idem Gem. begroo'ing voor 1900. III. Suppletoir kohier Iioofdelijken Om slag. IV. Reclames idem. Benoemingen. De heer L. J. A. Van de Wiel commies le klasse alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Oudenbosch. In zijne plaats alhier is benoemd de heer A. Arends kommies 2e klasse te Ginneken. Wintcrcouecrt „Oefening en Vermaak." Zondag 29 October zal de Liedertafel Oefening en Vermaak haren abonné's het eerste wmterconcert aaubieden. Bij die ge legenheid zullen eenige toonwerken worden uitgevoerd, die de componist R. Hol onlangs als blijk van hooge waardeering, aan de ver- eenigiug geschonken heeft. Strijkorkest der Schutterij. Een zeldzame avond op muzikaal gebied, staat den liefhebbers van Waalwijk en om streken te wachten. Door de Koninklijke Oranje Doelen is besloten op Zondag 12 November a. s. de strijkorkest der d.d. Schutterij uit 's Bosch te engageeren, om alhier een concert te komen geven op de zaal Musis Sacrum.* Het zal natuurlijk iets buitengewoons zijn op dit gebied en ,vat het strijkorkest vermag, zullen zij zich nog wel herinneren, die voor eenige jaren een concert van dit zoo beroemde gezelschap alhier bijwoonden. Waarlijk zullen allen dit besluit met vreugde begroeten en wij brengen hulde aan den Kouinklijke Oranje Doelen, die eenigen tijd scheen te sluimeren en ons met dit plan zulk een aangename verrassing be reidde. Later komen we er op terug. Voorbereidend militair onderricht. Maandag 1 1. is alhier begonnen met het voorbereidend militair onderricht. De oefe ningen worden gegeven op de zaal „Musis Sacrum" door een sergeant-majoor, 3 onder officieren, onder leiding van een luitenant, allen van 't 2de regiment infanterie uit 's-Bosch en gevolgd door ruim een veertigtal jongelieden uit Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en Sprang. Een bijzonder feest. A. s. Vrijdag hoopt Th. de Peffer, alhier zijn 90sten veijaardag te vieren. Voorwaar geen alledaagsche gebeurtenis. Iedereen kent hem den krasschen, oud—strijder van 1830, den drager der Citadel- medaille, waarop hij dan ook en met recht niet weinig trotsch is. De Peffer mag zich nog in eene uitstekende gezondheid verheugen, en 't is waarlijk ver wonderlijk hoe, een man van dien leeftijd nog zoo flink en met zooveel smaak kan eten en drinken. In 't geheel niet gebrekkig en in 't genot van 't goed gebruik van al zijne zintuigen kan de levenslustige grijsaard nog vele voor hem werkelijk aangename jaren meemaken. Wij fclicileeren den jubilaris en ook zijne gatische familie van harte met dit heugelijk feest en hopen, dat het Item gegeven zij, met dezelfde kracht en levenszin eenmaal zijn lOOstcn veijaardag te vieren. Ilclpt allen mede Iedereen weel hetde onrechtvaardige verschrikkelijke oorlog is uitgebroken tusschen Engeland en de beide Hollandsche Boeren republieken in Zuid-Afrika. Het ligt nu, zoo zegt een alom verspreide circulaire der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, op den weg van het Nederlandsche volk om door eene gemeenschappelijke daad van zui vere barmhartigheid op welsprekende wijze te lootien, van welk een eerbiedige bewon dering en warme toegenegenheid, ons het hart is vervuld voor de stamverwanten, die daar ginds de. onafhankelijkheid van hun volksbestaan met kracht van wapenen zullen hebben te verdedigen. Daarom zijn door bovengenoemde vereeni ging op bijna alle plaatsen van ons land lijsten der inteekening nedergelegd, in het vertrouwen, dat het denkbeeld door iedc- ren Nederlander met groote ingenomenheid zal worden begroet, met het dringend ver zoek daarvan blijk te geven, door de be doelden lijst voor een flink bedrag te teeke nen. Het bijeengebrachte geld wordt o. a. besteed lo. Voor het uitzenden van volledig ambu lances of verbandmiddelen naar Zuid-Alrika door tusschenkomst van de Nederlandsche Afdeeling van het Roode Kruis. 2o. Voor het ondersteunen der in den strijd verminkten of der achtergebleven betrekkin gen van op het slagveld gebleven burgers. Voorzeker edele doeleinden Voor Waalwijk ligt de lijst gedurende veertien dagen ter teekening ter Secretarie, en het aan bureau van dit blad; na dien tijil worden de ontvangen gelden onmiddelijk verzonden. Wij hopen dat Waalwijk in deze niet zal ten achter blijven en door geldelijkelijke bijdragen hoe klein ook zijn warme sympa thie zal loonen met onze stamverwante broeders in Transvaal door de hebzucht van het uitgestrekte Britsche rijk, ter verdedigiug hunner heiligste belangen, in zulk een onge- lijken, verschrikkelijken kamp gewikkeld. Waspik, 16 Oct. 1899. De heden alhier gehouden najaarsmarkt was wederom druk bezocht. Er werdeu aangevoerd 349 stuks hoornvee waarvan tegen flinken prijs werden verkocht 147 stuks. De uitgeloofde premieu vielen ten deel aan de volgende nummers No. 4. M. Geenen, Cappelle. tt 7- tt >f 16. W. Floris, Raamsdonk. 58 A. Koniugs 63. J. Kuisters US B. Kamp. Waspik. 139 L. Pruissers, 166 A. Smeur, 186 J. de Rooy, Tilburg. 198 P. v Dongen, Raamsdonk. „211 W. B. Rijken, Capelle. 216 J. Kamp, Waspik. 247 A. Pruyssers 293 P. v. Steenhoven, Raamsdonk. 321 J v. Dongen, Waspik. 329 M. Broeders, Dongen. Dusseu, 17 Oct. De om hunne voedzaam heid en smaak bekende jammen, uit deze streek zijn dit jaar, zoowei wat kwaliteit als kwan titeit betreft, vrij goed te noemen. De prijs is min. Ze worden voor 12.f2.10 per mud verkocht. Jammer voor onze boeren en aardappelhandelaars, dat zij door het gemis van spoor, boot en tram zoo moeilijk met minder geïsoleerde streken kunnen concu- reeren. ,33»caaBBawMBB«Mi>»T8».'a3taw«BMM—Bijmwihhi ■»win»tatgr< PRETORIA, 14 October. Dezen morgen werd er benoorden Mafeking hevig gevochten. Een gepantserde trein, uitgezonden om de lijn te herstellen, opende het vuur. Een burger werd gedood en werden er gewond, de En gelschen kregen negen gewonden in het tweede gevecht. Het commando van Cronjé had negen mijl ten noorden van Mafeking den spoorweg en een brug vernield, KAAPSTAD, 16 October. Volgens be richten van inbootlingen heeft er gisteren een verwoed gevecht plaats gevonden tusschen de Boeren van Oranje Vjijstaat en het gar nizoen van Kimberley. Een telegrafische mededeeling van Donker poort aan de Oranjerivier meldt, dat Burgers dorp is ingenomen. LONDEN, 17 October. De Daily Tele graph verneemt uit Ladysmiih, dd. 17 Oc tober Van ochteud is bevel gegeven, Dundee te ontruimen. Zooeven wordt een telegram verspreid, dat Mafeking door de Boeren is ingenomen; de bezetting onder kolonel Powell beliep slechts 600 man. KAAPSTAD, 17 Oct. Er ziin bijzonder heden bekend geworden over het gevecht met deti pantsertrein te Spijlfontein bij Kiraber-

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2