Nummer 84. Zondag 22 October 1899 Tweede Blad. De ZuMfrikaansche ooiloj I)E LEG Kil WET. Duitschland. BUITENLAND. Frankrijk. Noorwegen. "b[NNENLAND. j UITVOERINGEN. Thans zijn aan de Y?weede Kamer ter overweging aangeboden de ontwerpen van de wet tot reorganisatie van onze levende strijdkrachten en van die tot wijziging van de militiewei. In het onderstaand uittreksel zijn de hoofd beginselen volledig vermeld en is een juiste öpgaaf, wat de kosten aangaat, opgeno- men- .,i De hoofdbeginselen zijn-in 36 artikelen saamgevat als volgt lo. Afschaffing van de schutterijen en vervanging daarvan door een landweer 2o. De sterkte van het jaarlijks militie contingent bedraagt, met inbegrip van 500 zeemiliciens, 17500 man, waarvan 12-300 voor volledige oefening en 5200 man voor verkorte oefening (van 4- maanden) zullen worden opgeroepen. Deze zoogenaamde 4-maanders dienen in vredestijd ter vervanging van het thans be staande blijvend gedeelte- en in oorlogstijd voor aanvullings-reserve. Voor den dienst als 4-maanders zullen, in mindering van bovengenoemd aantal, vrijwilligers worden aangenomen deze geven daardoor de kans op vrijloting prijs maar genieten het voor deel, dat voor hen de geheele eerste oefe- ningstijd en nagenoeg al de herhalingsoer- feningen in de wintermaanden vervallen. Tot deze vrijwillige verbintenis worden intus- schen alleen zij toegelaten, die door han denarbeid hel pgn.voorzien in d e behoefte van het' gezin waartoe zij behooren of waarin zij zijn opgenomen. De volledige oefening kan vpor. bereden hoogstens 18, voor onbe- redenen. hoogstens 12 maanden bedragen; de prganisatie berust echter op een eersten oefeningstijd van deze. laatsten van pl. m. 8l/£jroaa9j{i. 3o. Wettelijk verplichte herhalingsoefene- ningen v^n 12 weken voor de ouberedenen, die iftiet meer dan 81/* maand voor de eerste oefejuing; onder de wapenen zijn geweest, dus ook- .jvnor. de 4-maanders. Bij langer verblijf onder'de wapenen voor de eerste oefening, wocd(en de herhalingsoefeningen verminderd. Voor de bereden wapens duren de herha lingsoefeningen 6 weken ot minder. 4,o. De diensttijd; bedraagt voor de onbe reden wapens - 8 jaar in het -leger en 7 jaar in de landweer; voor de bereden wapens 8 jaar in bet leger. 5o. De tusschentijdsche inlijvingen wor den afgeschaft; de inlijving geschiedt twee maal per jaar, ,pl. tusschen 1 en 15 Maart en tusschen 1 en 10 November. 6o. Afschaffing van de vrijstelling van. eenige; zoons. 7o. Het Nederlanderschap wordt een van de grondslagen voor dienstplichtigheid. De in Duitscliland en België vertoevende Ne derlanders zijn tot inschrijving gehouden. 8o. Vermeerdering der infanterie tot 12 regimenten (waarvan een grenadiers en ja gers,) makende 4-8 bataljons a. 4 compag nieën veld-infanterie en 2 regimenten (teza men 9 bataljons a 5 compagnieën vesting- infantrie worden elk met een afdeeling van 2 batterijen uitgebreid. 9o. Indeeling van de pontonniers bij de genietroepen, waarvan een regiment wordt gevormd. lOo. Oprichting van afzonderlijke ad ministratietroepen en van een algemeene gymnastiek school liet Het leger zal behalve, uit enkele speciale korpsen, zooals de rijdende artille rie, de torpedisten, enz. bestaan uit 3 samengestelde divisiën, elk van 3 regi menten veld. infanterie 1 regiment cavale rie en 1 regiment veldartillerie, 1 reserve divisie van 3 regimenten veld-infanterie en 2 afdeelingen vestingtroepen, elk bestaande uit 1 regiment vesting-infanterie, resp. van 5 en 4 bataljons en 2 regimenten vesting artillerievau deze afdeelingen ressorteert er één onder den kommaudant der stelling van Amsterdam en één onder den komman- dant der Nieuwe Hollandsche waterlinie. 12o. Den rang van 1 ui tenant- generaal kunnen bekleeden; de kommandant van de reserve-divisie, tevens aangewezen komman dant van het veldleger; de chef van den generalen staf en de kommandant der stel ling van Amsterdam 13a. afschaffing van de rangen van lui tenant-kolonel en majoor en vervanging daarvan resp. door overste der le en 2e klasse 14o. Verdeeling van het rijk in 36 land weerdistricten en afschaffing in verband daarmede van den provincialen staf en van de militie-commissarissen 15o. aan militie-kader worden gerekend benoodigd te zijn 633 luitenants, 1462 onderofficieren en 2306 korporaalsin de samenstelling van liet, vaste kader beneden den rang van officier komt nagenoeg geene verandering 16o. De jaarlijksche kosten zullen voor leger en landweer te zamen in ronde som 2V3 ton meer bedragen dan in 1897 was uitgetrokken voor leger en schutterij. Hierbij is niet en aanmerking genomen, wat door de leden der schutterijen zelve wordt be taald. of door werkverzuiming wordt gemist. Worden deze cijfers, welke natuurlijks slechts benaderd kunnen worden in re kening gebracht, dan zou de nieuwe orga nisatie minde? kostbaar zijndan die in 1897. I Van he* oorlogst,errein in Zuid-Afiik,a nog steeds weinig nieuws. Terwijl verscheidene Transvaalsche commando's optrekken in de richting van, Biggarsberg ten Zuiden van Dundee (Natal) en verkenners der Boeren zijn gezien op 7 mijlen van, het Eng.els.che kamp te Glencoe, is aan het Britsche mini sterie van oorlog bericht ontvangen van ge neraal White, den bevelhebber der Engelsche strijdmacht in Natal, dat hij verwachtte, dal de beweging der Boeren van Draxensberg zou worden voortgezet en dat de Boeren zouden stooten op de Engelsche voorposten tusschen Ladysmith en de passen van L>ra- kensberg. In het Noorden rukken de Boeren, van Ingagane komende, met eenige batterijen artillerie voorwaarts; de Boeren van de Buffalo-rivier rukken voorwaarts naar Ror- ke's Drittde Engelsche cavalerie bewaakt hun bewegingen. De Basuto's van den Viijstaat nemen een vijaudelijke houding tegenover de Boeren aan, waardoor een deel der macht dezer laatsten tot werkeloosheid zou kunnen wor den gedoemd. Uit Pretoria, dus uit Transvaalsche bron, wordt gemeld, dat te Mafeking de witte vlag werd geheschen, nadat er eenige schoten gewisseld waren en dat eene afdeeling boeren met de parlementaire vlag afgezouden werd, om te vernemen of de stad zich overgafer werd geen antwoord, gegeven de boodschap per der Boeren werd geblinddoekt, zes uur gevangen gehouden en daarna in vrijheid gesteld. De Krupp kannonnen der Boeren bescho - ten toen de stad, waar ingenieurs het toezicht hielden op het leggen van een tijdelijkeu spoorweg ten dienste van de verdediging der stad. Verscheiden commando s Boeren, die met de hoofdmacht van Newcastle op Dundee aanrukten, zetten den marsch 18 October voort. Een sterk commando, is gelegerd te Doornberg bij Landmansdrift een drie uur gaaus ten Oosten van. Dundee. De Cape Times heeft een telegram uit Kimberley dato 18 Oct. ontvangen, meldende dat volgens een betrouwbaar bericht uit Ma feking, de gepantserde trein die Zaterdag de stelling van den vijand in het Noordeu ver kende, met 600 Boeren slaags raa}cte. De Boeren, zoo heet 't verder, leden grootere verliezen. De Engelschen kregen twee dooden en veertien gewonden, waarvan twee gevaarlijk. Het heet, dat zes weken geleden een rijke Europeesche avonturier de Zuid-Afrikaausche Republiek een vloot torpedobooten heeft aangeboden, waarmede men alle aan de kust vau Natal en Kaapland aankomende schepen in de lucht zon laten vliegen. Transvaal heeft echter voor het vriendelijkeaanbod bedankt. Een transportschip van de Amenkaanscne Atlantic Transport Companie", door deze maatschappij met volledige bemanning der Engelsche regeering aangeboden, om dienst te doen als hospitaalschip is dankbaar aan- vaard. Met groote snelheid wordt gewerkt aan het leggen van een nieuwen telegraafkabel van Engeland naar Kaapstad via St.-Heleua St.- Vincent en Ascension. Hoewel de legerautoriteiten te Londen de strikste geheimhouding bewaren met betrekking tot het operatieplan, zoodra de legermacht, welker vertrek wordt voorbereid, in Afrika zal zijn aangekomen, kan toch op grond vau betrouwbare aonwijzingen het volgende wor den medegedeeld Het gros van de 20.000 man troepen, die tusschen heden (Vrijdag) en Diosdag a.s. met 16 groote stoomschepen naar Zuid-Afrika worden overgebracht, zal ontscheept worden te East Londen en Port-Elisabeth, vanwaar zij met al het bijbehoo'-ende oorlogsmateriaal per spoor overgebracht naar de hoogvlakte ten Zuiden van Oranje-Vrijstaat waar dus de concentratie der Engelsche legermacht zou plaats vinden. Alsdan zal een inval worden gedaau op het grondgebied van Oranje-Vrij slaat om aldus, noordwaarts trekkend, Transvaal te bereiken en op te trekken naar Pretoria, waar men tegen Kerstmis denkt aan te komen. De strijdmacht, die onder het opperbevel van sir Redvers Bulier naar Zuid-Afrika wordt overgebracht, vormt het sterkste Engelsche le ger, waarmede Groot—Brittanuiö immer een oorlog heeft angevangen. Naar den Krim wer den gezonden 26.000 man infanterie met 50 ka nonnen cn 1000 man cavalerie, terwijl Engeland bij den slag van Waterloo iets meer dan 30,000 man had, met inbegrip dan nog van het Duitsche Legioen". Tijdens den Tel el- ICeber-campagne werden naar Egypte over gebracht ruim 30.000 man). In het Engelsche Lagerhuis is Woensdag het debat over de troonrede voortgezet. Stanhope stelde een amendement voor, waarin hij zijn alkeuring uitsprak over de wijze, waarop de onderhandelingen met den 1 rans- vaal gevoerd waren en vroeg dat Chamberlain zou antwoorden op een aanklacht van medeplichtigheid aan den inval van Jameson, omdat hij gelooft, dat het gouvernement als geheel werd geleld door vredelievende motieven maar lvj verklaart, dat Chamberlain en Milner in complot met Rhodes gedurende de laatste twee jaren overtuigd waren, dat de oorlog de eenige oplossing zou zijn voor de crisis en in die richting hebben zij gestuurd. Deze ooi log zal het" aanzien van het rijk niet verhoogen. De supplementaire legerbegrooting is bil t Parlement ingekomeu op deze begrooting wordt aangevraagd een contingent van 35 000 man en een bedrag van 10 millioen pond sterling. De 35 000 man vertegenwoor digen waarschijnlijk het maximum van de overschrijding van het effectief, vastgesteld voor 1899 1900. Het netto totaal der uitga ven voor het leger beloopt 30.617.200 pond sterling. plaats. Chanoine, die met hen wilde onder handelen werd gedood, Voulet was gevlucht, maar keerde 17 Juli naar Mayri terug. Een schildwacht, door de tirailleurs die het dorp bezet hadden, uitgezet, schoot hem dood. Daarua kwamen allen zich weer onder commando van Pallier stellen. Deze bezette op 29 Juli Zinder, liet daar luitenant Joalland met 200 man, luitenant Meynier en een sergeant en trok op Dosso terug, vanwaar hij zijn telegrammen zond en nader uitvoerige rapporten zal zenden. Kapitein Voulet was 33 jaar, Chanoine 29; beiden ridder van het Legioen van eer. Een tragische omstandigheid is, dat op denzelfden dag dat generaal Chanoine het bericht van den oneervollen dood van zijn zoon ontving, een zijner twee andere zoons, officier te Sézanne, overleden is. Men verzekert, dat, toen generaal Chanoine door een ambtenaar gecondoleerd werd met het verlies van zijn zoon op het ministerie van oorlog, hij antwoordde „De moordenaars van de kapiteins Voulet en Chanoine zijn hier, in het minis'erie, vanwaar het bevel is uitgegaan, hen van het bevel over hun missie te ontheffen." Ter nagedachtenis van kolonel Klobb is Woensdag in de Sainte-Clotilde-kerk een plechtige dienst gecelebreerd, die, behalve door mevrouw Klobb en haar kinderen, werd bijgewoond door den president der Repu bliek en zijn echtgenoote, de ministers en een groot aantal hoofdofficieren. Majoor Marchand, die zijn voornemen had te kennen gegeven, dien dienst bij le wonen, werd 's morgens op het ministerie ontboden, waar generaal De Gallifet hem verbood, zich naar de kerk te begeven. De telegrammen uit West-Afrika, bevesti gend dat alléén kolonel Klobb als slachtoffer der rebellie is gevallen en dat de officiereu en onder-officieren van de expeditie Voulet op een uitzonderiug na niet met hun misda- digeu aanvoerder zijn meegegaan, brengen in Frankrijk een gevoel van verluchting en voldoening teweeg. De straf, die de twee weerspanuigen zoo kort na hun wanbedrijf heeft getroffen, bevredigt daarbij het rechts- gevoel. Uit de berichten van luitenant Pallier tusschen 17 Juli en 26 September afgezonden maar aanmerkelijk vertraagd, blijkt dat Vou let, hoorende dat kolonel Klobb in aantocht was om het bevel over zijn expeditie over te nemen, met Chanoine afsprak zich door de vlucht aan die vernedering te onttrekken. Eensklaps van plan veranderd, trok hij echter alleen met honderd inlanders den 14den Juli de kolonne Klobb tegemoet, men weet met welke droevige gevolgen. Chanoine was daar niet bij. In het kamp teruggekomen riep Voulet de Europeesche officieren en onder—officiereu bijeen, verhaalde hun wat gebeurd was, zeide dat hij in opstaud was tegen Frankrijk en dat hij een onafhankelijken staat in Afrika wenschte te stichten. Op ziju vraag ver klaarde alleen Chanoine zich bereid met hem te gaan de andereu, onder wie de luitenants Pallier en Joalland, weigerden. Voulet ver trok daarop naar Mayri met een troep ïn- landsche tirailleurs, twee Fransche sergeants, wien hij beval hem le vergezellen en Cha noine. De anderen trokken naar Nafoeta waar zij luitenant Meynier vonden wiens wonden door dr. Herrie verbonden waren. Reeds 16 Juli ontsnapten de twee Fransche sergeants van Voulet's troep en kwamen zich bij Pallier voegen. De tirailleurs verzetten zich insgelijks weldra tegen Voulet, zij trokken Mayri uit met het kanon en beschoten die Meer opzien dan anders in den laatsten tijd door toespraken des keizers gewekt wordt maakt de rede die de keizer gisteren te Hamburg uitgesproken heeft bij het van sta pel loopen van het nieuwe pantserschip. De grondtoon was, dat Duitschland een sterke vloot zoo broodnoodig heeft, dat tegenwoor dig oude wereldrijken snel vergaan, en nieuwe ontstaan, dat men de oude Duitsche fout van tie partijtwisten moest beteugelen en het belang der partij niet boven dat vau het geheel stellen enz. Men ziet daarin een openlijke bevestiging van de sedert lang onder goed ingelichte personen heerschende opvatting dat er nog grooie plannen tot uitbreiding van de vloot bestaan en dat hetgeen tot dusver voor de marine bescnik- baax is gesteld slechts een begin is. Wat de oude keizer Wilhelm als hervormer van het Duitsche leger op groote schaal heeft gedaan na 1860, wil de tegenwoordige keizer doen als stichter van de Duitsche zeemacht. In dat kader past ook 's keizers streven om voorloopig zooveel mogelijk botsingen met Engeland te ontwijken, ten einde de ontwik keling van de jonge Duitsche zeemacht met in gevaar te brengen. De Noorsche linkerzijde heeft haat' program vastgesteld voor de aanstaande verkiezingen. Het behelst de volgende punten: lo. Onafhankelijkheid van Noorwegen, door een afzonderlijk Noorsch ministerie van bui tenlands,che zaken en een afzonderlijke con sulaire vertegenwoordiging voor Noorwegen. 2o. Oprichting van een hof van arbitrage. 3o. Invoering van een stelsel van verzeke ring tegen ongeschiktheid om in zijn levens onderhoud te voorzien toepasselijk op het geheele volk. WAALWIJK. Op Zondag 22 October des namiddags om 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. Men zie onder de advertenties „De Grands Magasins du Printemps van Parij s WAALWIJK, 21 Oct. 1899. I Dienstregeling 1 October 1899. Tegelijk met dit nummer, ontvangen onzel abonnés in Waalwijk, Baardwijk en Besoyen, I eene dienstregeling van 1 Oct. Abonnés in andere plaatsen, wordt op aan-1 vrage genoemde dieustregeliug gratis toege-j zonden.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5