Nummer 86. Zondag 29 October 1899. Tweede Blad. BUITENLAND. Oostenrijk-Hongarije. Turkije. Egypte. Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. BINNENLAND. Handelsberichten. Telegrammen. Met het oog op den Woensdag invallen den feestdag van Allerheiligen zal het volgend nummer DINSDAG AVOND verschijnen. Berichten en Advertenties worden uiterlijk ingewacht tot 'smiddags 12 uur. Men zie onder de advertenties „De Grands Magasins du Printemps van Parijs. Jaarmarkt te Waalwijk op Dins dag 31 October a, s. Jaarmarkt te Capelle op Woens dag 1 November a. s. Zitting kantongerecht Waalwijk. J- v. H. H» Te Chrudim, MtlnchengrR'z, Bakow, Taus en Schlan hebben weder anti-Joodtche ma— nifestatiön plaats gehad. In een paar door Joden bewoonde huizen werden de ruiten stukgeslagen. Ook te Wcenen heet' een bende antisemieten Joodsche winkels geplunderd. De gendarmes joegen de beioogers uueen, waarbij eenige personen gedood moeten zijn eu een 20lal gewonden zijn gevallen. Ontwapening. Voor de aanschaffing van snel vurend geschut zal, naar men beweot, van de Oostenrijksche Delegation een crediet van 35 millioen gulden word-n gevraagd. Oosten rijk heeft dan ook pas de conventies van de vredesconferentie geteekend 1 In de Petit-Bleu vinden wij het volgende telegram uit Parijs »Men is hier in politieke kringen over tuigd, dat de Fransche regeering haar Middellandsche zee-eskader naar het oosten gezonden heeft, ten einde zich zoo noodig bij het Russische Zwarte zee-eskader te voegen met het oog op zekere verwikkelingen, die zich daar zouden kunnen voordoen. In politieke kringen is men niet volkomen gerust over den tegenwoordigen toestand op het Balkanschiereiland. „De Engelsche, Duitsche en Fransche ambassadeurs hebben inspectie-tochten ge maakt in de wilajets van Saloniki en Monas stir (in Europeesch Turkije) en in het wilajet Aïdin, in Klein Azie. Het is moeielijk de beweging der Fransche en Russische eskaders niet in verband te brengen met het zenden van een Engelsch eskader naar de straat van Gibraltar. De wolken hopen zich opeen." Sucz-kanaal. Een statistiek door de Suez- maaischappij uitgegeven omtrent de scheep vaart door het kanaal in het eerste halijaar van 1891 en van 1899 brengt het verrassende feit aan het iicht, dat het aandeel van Groot-Brittannie in die vaart allengs zeer is gedaald. Wel is het getal Britsche tonnen in dien tijd gestegen, maar niet in gelijke verhoudingen als van andere landen. Van de geheele tonnemaat behoorden in 1891 pCt. tot schepen onder Britsche vlag, in 1899 echter nog geen 671/* pCt. Daaren tegen ging de Duitsche vlag vooruit van 6.3 tot 10.1, de Fransche van 4 tot 5.7, de Nederlandsche van 2.6 tot 4 pCt. Dit jaar komt ook de Japansche vlag voor met 2.3 pCt. um***«Bi mi ammmmmrnm is 't mij aangenaam, u te kunnen mededee- len, dat, dank zij niet weinig aan de ijverige bemoeiingen van ons Commissielid in Groep XIV, den heer J. Bernard Timmermans Wzn. te Waalwijk, de Lederindustrie zéér goed vertegenwoordigd zal zijn op de Parijsche Wereldtentoonstelling. Bij deze Expositie zullen, in afwijking van alle vroegere Tentoonstellingen de verschil lende landen niet in e ruimte ex- poseeren, doch in alle Groepen, waarover de inzendigeu verdeeld zijn, eene afzonderlijke ruimte innemen. Nu doet 't geval zich voor, dat er eene aparte Groep is voor bewerkt leder schoe- nen enz. Groep XIII), en eene andere (Groep XIV) voor leder of grondstoffen. In Groep XIII hebben wij de volgende inzendingen Jos Groenen te Besoijen. Gebr. Fuhrman te Alkmaar. H. Klerx- Dekkers, voorheen Joh. Klerx Jzn. Baardwijk; eu in Groep XIV. .Collectieve lederinzen ding van de volgende firma's Frans van deu Assem, te Dongen. J. Bressers, Gragtmans en Wiesman, te Waalwijk. Corn, van der Heijden-Wakkers, P. van Loon Gzn. Jacq. van Riel, W. Timmermans Jzn. M. G. van Son te Waspik. Voorts eene afzonderlijke inzending van de van Siebergens leder fabriek te Rijen bij Breda, welke firma bovendien in Groep IX (Boschindustrie) uog eene inzending doet van looistoffen. Ik vertrouw door deze gegevens aan uw verzoek te hebben voldaan. De Secretaris der Centrale Commissie voornoemd. De belangrijke leder— en schoenenindus trie van deze streek zal alzoo op waardige wijze op dezen vredeswedstrijd worden ver tegenwoordigd, dank zij de energie der ge noemde industrieele Exposanteu. Het is ons aangenaam onzen lezers met deze bijzondei heden, van officiecle zijde ont vangen in kennis te kunnen stellen. Transvaal en Oranje Vrijstaat. Met genoegen kunnen we thans mededeelen, dat ook hier pogingen zullen worden in 't werk gesteld, om een flinke gift bij te dragen aan de Ned. Zuid Afrik. Ver. voor de hulp aan gewonden in den Doodlottigen Trans - vaalschen oorlog en de achterblijvende weduwen en wezen. Voor dat doel zullen hedenmiddag en a s. Maandag aan de huizen der ingezetenen lijsten ter teekening worden aangeboden. Wij sporen de ingezetenen dan ook aan, flink bij te dragen voor dit edele doel, opdat onze gemeente hierin niet achteraan sta. Iedereen geve wat Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft het volgende telegram doen toekomen aan mejuffrouw G. J. Beynen, hoofd der zieken -/ verpleegsters bij de ambulance van het Nederl. Roode Kruis bestemd voor Zuid- Afrika „Bij uw vertrek naar Zuicl-Afrika vergezellen mijne beste wenschen u en de verpleegsters. Met groote belangstelling en waardeering zal ik de verrichtingen volgen der ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis, en van allen die deelnemen aan de schoone en zelfopof ferende, maar zoo zware taak die ginds wacht. Moge op het werk van allen in ruime mate Gods zegen rusten, en een gelukkige terug komst in het vaderland voor allen zijn weg gelegd." EMMA." wezen gedeelte der gemeente iu behandeling nemen. Capelle, 27 Oct. In langen tijd is hier niet zooveel visch gevangen als iu de laatste twee weken. In de afgeloopen week bedroeg de vangst, naar gissing, aan bliek alleen omtrent 300 KG. De handel in hooi is hier in den laatsten tijd nog al levendig. De prijs bedraagt pl.m. f 13 per 500 KG. WAALWIJK. van 21—28 October. GEBORENElisabeth Margaretha d. van Larn- bertns van Hooft en Margaretha Bouwman. Paulus Adrianus z. van Antonius Mar- tinus de Groot en Maria van der Geld. OVERLEDEN: Johanna Theodora de Folter oud 78 j. wed. van Bernardus Klijberg. HUWELIJKEN Johannes Jacobus van der Pennen oud 38 j. wed. van Antonetta van Broek hoven en Maria Arna Duquesnoij oud 27 j. Johannes Antonius Waltherus VVagema- kers 28 j. en Gertruda Lenardina Kooien oud 27 j. BAARDWIJK. van 127 October. GEBOREN Petronella Arnoldina d. van A. H. Lombarts en G. P. van Hest. ONDERTROUWD: Bernardus Schiferli 23 j. en Oatharina van Herwijnen 24 j. OVERLEDEN Maria Wilhelmina van Noortl3j. Franciscus Kools echtgenoot van Adriana Maria van Drunen 34 j.Gijsbertus Anto nius Lomraers 4 m.Johannes Lambertus van Beijnen weduwnaar van Clasina de Nijs 43 j. d. h. P. v. G. te Waalwijk, dronkenschap, f2 of 2d. IA. v. d. H., 2 J. F., 3 F. v, d W. allen te Vlijmen, nachtgerucht, ieder f3 of 2 d. h. F. K. te Vrijhoeven-Oappel, vischdelict, vrij. C. v. S. te Nieuwkuik, vischdelict, 2 maal f3 of 2 d. F. K. te Nieawkuik idem, 2 maal f3 ol 2 d. E. F. v. F. te C&pelle, overtred. veldp., f 1 of 1 d. A. d. J. te Waspik, dronkenschap, 1'2 of 2d. L. v. d. P. te Waalwijk, alsvoor, f2 of 2 d. 1. A. v. Z., 2 M. M. te Capelle, overtred. veldp.. sub 1 f5 of 2 d. h., sub. 2 f2 of 2 d. A. v. Z. te Besoijen, dronkenschap, burengerucht en dronken orde verstoren, f2, f3 en f5 of 2—2— en 3 d. 1 M. K., 2 P. K., 8 H. K. allen te Sprang, over tred. veldp., ieder f0.50 of 1 d. h. J. D. te Be soijen, dronken orde verstoren, f5 of 3 d. J. F. te Vlijmen, overtred. provinciaal reglement, f 3 of 1 d. M. T. te Capelle, burengerucht, f5 of 3 d. P. L. K. te Waalwijk, dronkenschap, 2 maal f5 of 2 maal 3 d. C. H. C. te Sprang, overtred. veldp., f0.50 of 1 d. 1 L. v. 1., 2 M. de M., 3 H. K. allen te Drunen, vischdelict, ieder 2 maal f3 of 2 maal 2 dagen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) WAALWIJK, 28 Oct. 1899. Parijsche Wereldtentoonstelling in 1900. Dezer dagen hebben wij ons schriftelijk ge wend tot de Regeeringscommissie der We reldtentoonstelling Parijs in 1900, te 'sGra— venhage, met verzoek om opgaaf, welke Industrieelen in deze streek aan de tentoon stelling zullen deelnemen. De Secretaris Generaal der Nederl. Re geeringscommissie was zoo beleefd, tot ons 't volgende schrijven te richten Aan de firma Antoon Tielen, uitgever van „De Echo van het Zuiden," te Waalwijk. 's—Gravenhage 22 Oct. 1899. In antwoord op uw schrijven van 20 dezer Op de eerste lijst van bijdragen voor de Zuid-Afrikaansche Vereeniguig komen o. a. de volgende giften voor: één ran f 10.000 drie van f 2000, twee van f 1500, drie van f 1000, acht van f 500, één van f 400, zes tien van f 300, dertien van f 200, negentig van f 100. enz. Koninginnen in Limburg. Volgens de Maas— en Roerbode zullen H. M. de Koningin de H. M. de Koningin- Moeder vermoedelijk in Mei van het volgend jaar opnieuw naar Limburg komen en dau Roermond en Maastricht bezoeken. Drunen, 27 Oct. Tot leden der commissie voor de a. s. volkstelling in deze gemeente zijn benoemd de heeren Veltman Jz.f ge meente-secretaris, M. J. Veltman, ambtenaar ter secretarie, H. Mimpeti, gemeenteopzichter en L. Hüpsch, volontair ter secretarie alhier, laatstgenoemde wonende te 's Bosch. Als hoofd dier commissie belast met de geheele leiding is aangewezen de gemeente secretaris voornoemd. Elk der genoemde heeren zal een aange- WAALWIJK, 28 October 1899. E heerschte op de hoorvee-markt bij flinken aanvoer tamelijk goeden handel. Kalfbeesten golden f 140 k 1'205. L)ito vaarzen f 120 ft f 180. Jonge varkens aangevoerd 45 stuksver kocht van f3.75 a f 7, Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 715 kg. van 1 1.07 f 1.23 per kg. Eieren 6 a 7 cent per stuk. De huidenberichten zijn eenstemmeud. Over al, men kan gerust zeggen over geheel de beschaafde wereld, zijn de prijzen veel hoo- ger dau enkele maanden geleden en de voor raad is of gering, of veel minder dan gewoon lijk. De slachtingen duiden eveneens een kleiner cijfer aan zoodat indieu er vooreerst zoo niet hoogere prijzen in dit belangrijke han delsartikel te wachten zijn, zeker aan geen achteruitgang te denken valt. Voor leder heerscht ook bepaald eene betere openie en de verkoop gaat vlotter, maar naar evenredigheid der huidenprijzen echter in verre na niet, zoodat de looierij met angstvalligheid de marktbeweging gade slaat en hare inkoopen pasjesmaat doet. Zwaar leder ging den laatsten tijd langzaam vooruit maar licht zoolleder is vooral veel in prijs gestegen en daarvan is, in tegenstelling met het zware secondaire goed, bijna geen voorraad. Men verwacht, zoodra het droogseizoen is afgeloopen in alle binnenlandsche leder soorten eene min of meer belangrijke prijs- verhooging. In schors en alle andere looimiddeleu is de markt vast gestemd. DUSSEN. Boteraanvoer 154 kg. prijs van f 1.10 1.30 Markt gezet op f 1.22 per kg. Eieren f 1.40 per 26 stuks. UITSPRAKEN op 26 October 1899. 1 H. T., 2 A. R. te Capelle, 3 P. A. K. te Vrij- hoeven-Cappel en 4 S. K. te Raamsdonk, over tred. spoorwegwet, fl of 1 d. ieder. H. v. d. N. te Loonopzand, overtred. veldp. f3 of 2 d. h. IN. C. K., 2 A. K., 3 C. H. sub 1 en 3 te Vrij hoe ven- Cappel, sub 2 te Capelle, pol. overtred. f0.50 of 1 d. ieder. T. L. te Made, f 1 of 1 d. J. P. v. d. D. V. te Capelle, overtred. prov. reglement, fl of 1 d. h. 1 A, P. 2 C. P. te Kaatsheuvel, jachtde- lict, 2 maal f 10 of 4 d. ieder. J. M. te Sprang, dronkenschap, f2 of 2 d. H. IJ. te Waspik, dron kenschap, f2 of 2 d, C. L. T. te Geertruidenberg, dronkenschap, f2 of 2 d. J. M. B. te Capelle, pol. overtred. f 1 of 1 d. h. 1 M. K., 2 G. v. B., 3 M. T. te Capelle pol. overtred., ieder fl of 1 d. li. D. W. G. te Utrecht, dronkenschap, f2 of 2 d. H. v. V. te Waalwijk, idem, f5 of 3 d. G. C. D. te Besoijen, idem, 2 maal 3 d. h. 1 Jhr. A. H. M. V. te Loonopzand, over tred. veldp., 2 M. B. D. V. te idem, alsvoor, sub. 1 8 maal f3 of 8 maal 2 d., sub. 2 f3 of 2 d. S. V. te Veen, overtr. prov. reglement, fl of 1 d. P. M. V. te id. u 2 maal fl of 2 maal 1 d. M. K. te Veen, overtr. prov. reglement, 2 maal fl of 2 maal 1 d. T. J. v. R. te Capelle, jachtdelict, f 10 of 3 d. C. v. B. te Sprang, overtr. prov. reglement, fl of 1 d. h. 1 J. A., 2 A. M. te Tilburg, sub. 1 3 maal 5 d., sub. 2 f5 of 3 d. A. J. G. te Waalwijk, pol. overtred. fl of 1 d. h. 1 A. T. A., 2. P. H. v. R., 3 A. K. allen te Waalwijk, pol. overtred., ieder f 1 of 1 d. h. 1 P. v. S., 2 A. v. R. te Waalwijk, overtred. veldp., ieder 3 maal fö.50 of 3 maal 1 Mijuheer de Redacteur, vergun mij een plaatsruimte in uw veelgelezen blad. ST. CRISPIJN. Met groot genoegen heb ik vernomen dat de harmonie St. Crispijn haar eerste winter- concert zal geven op Zondag 26 November e k. niet hare Tooneelclub „Vooruitgang zij ons doel." Dat wij dit concert met ongeduld tegemoet zien laat zich niet betwijfelen als wij weten, wat wij te verwachten hebbeu. Daar de Harmonie twee nieuwe stukkeu ten gehoore zal brengen n.l. Sur la plagc, fantaisie en Une Nuit d'Hiver, fantaisie. Door de Too neelclub zal opgevoerd worden, het prachtige stuk Frederiko de Toledo, of de Spanjaarden voor Haarlem. Alles zal met costuum naar de eischen des tijds opgevoerd worden en met een geheel nieuw decoratief. ,»Mgw5a«'Jii£BW»saa»caraMuiiJBu?cai*«Baiai i -t_— KIMBERLEY, 24 October. Vele mijleo prikkeldraad omgeven de stad. Hedenmorgen vroeg verlieten 200 man van de bezetting de stad. Al spoedig ontmoetten zij troepen Boeren en het kwam tot een gevecht. Toen de Engelschen steun hadden gekregen van twee gepantserde treinen en 200 man versterking met twee gewone ka nonnen en twee maxims, kwameu de Boeren in een ongunstige positie, hoewel hnn artillerie zich duchtig deed gelden. Het gevecht duurde verscheidene uren, de Engelschen hadden 3 dooden en 21 gewonden, de Boeren een groot aantal doodeu, onder wie com mandant Botha. LONDEN, 27 October. Het blijkt uit een telegram van Daily Telegraph betreffende hei gevecht te Rielfontein, dat er hoegenaamd geen sprake was van een déroute'der Boeren. White beval 's middags den terugtocht, nadat de gemeenschap met Yule gevonden was. De eigenlijke Boerenstellingen bleven echter intact. De Boeren schijnen zelfs naar Ladysmith, de terugtrekkende Engelschen gevolgd te zijn en Elandslaagte weder bezet ie hebben. Het departement van oorlog laat steeds meer eu meer verontrustende berichten over den toestand te Mafeking uitlekken, men gelooft, dat de stad door de Boeren bezet is; onder de bevolking is groote ongerustheid door het uitblijven van berichten betreftende operaties te Ladysmith, men gelooft, dat wanneer Joubert de Engelschen mocht over winnen, de gevolgen daarvan zeer ernstig zouden zijn, de Boeren zouden dan Pieter— maritzburg eu Durban zonder moeite kunnen overmeesteren. Een der Engelsche journalisten heeft een onderhoud gehad met een hooggeplaatst ambtenaar over het bezoek van deu Duitschen keizer, hij ontviug ten antwoord, dat dit nog niet vastgesteld was. Wat de tusschenkomst der mogendheden in den oorlog betreft, werd hem geantwoord: Fraukrijk en Rusland zullen niet tusschenbeiden komen, iudien zij gerust gesteld worden omtrent de mobilisatie der Engelsche vloot. Het eskader, dat gemobi liseerd is, zal niet naar Afrika, maar naar de Perziche golf vertrekken. De Daily Mail ontving een telegram uit Kaapstad, meldende, dat de hulptroepen van Pieter Maritzburg gisteren te Ladysmith zijn aangekomen. Joubert beschikt over een leger van 20.000 man, dat een geduchte strijdmacht uitmaakt tegenover de Engelsche troepen. TOELI, Rhodesie, 21 Oct. Een talrijke patrouille ontmoette den vijand te Rhodes- drift te midden van dicht struikgewas. Een scherpe schermutseling volgde. Twee Eugel- schen werden gedood en twee gewond. De

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5