Nummer 88. Zondag- 5 November 1899. 22e Jaargang. Eerste Blad. Corns. Oom ens. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Levensverzekering. Een Verlofpaard. Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. IT GEVE R: "Waalwijk. Waalwijksche ra Langstrafschr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 eent per regel, groofce letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentieburea van Adolf Steiner, Hamborg. Reclames 15 cent per regel Nemen wij nog eens Brand- en Levens verzekering en wel eene polis van elk. Bei de polissen dateeren van 20 jaar terug. Op beide is 20 jaar lang premie betaald. Wat is nu het geval? De eenige waarde der Braudassurantiepo- lis is dezelfde protectieve waarde, die zij reeds dadelijk had, namelijk beschermende tegen schade bij brand. De polis bij Levensverzekering heefo behal ve protectieve waarde, ook eene innerlijke waarde en deze ontwikkelde zich reeds na de eerste premiebetaling; immers, zou men na de eerste premiebetaling bij dezelfde Maatschap pij eene audere polis genomen hebben dan ware de premie al verhoogd, want eik jaar voert ons nader tot het doel, wat bij Brand- assurantie niet het geval is. De kans, dat ons huis zal afbranden wordt door het enkel verloop van tijd niet grooter. De polis van Levensverzekering krijgt dus eene grootere waarde, naarmate de sterftekans grooter is, naarmate de polis haar vervaldag naderbij treedt. Dit nu heeft plaats bij ziekte en door ouder dom. Door eene ernstige ziekte zal de waarde der polis, hoe jong nog, plotseling stijgen, hooger naarmate het gevaar van sterven grooter en de kans op herstel minder is. Treedt beterschap in dan daalt die waarde weder en herneemt na volkomen herstel hare normale hoogte. Naar liet Duitsch. Luitenant von Keber wan erg uit zijn humeur; hij had van zijn gestrengen heer regimentscom mandant geen verlof kunnen krijgen. En zonder nu en dan eenige dagen verlof was het voor den rijken, levenslustigen huzarenofficier niet uit te houden in het provinciale garnizoen. Thuis was alles al klaar voor de reis hij liet nu haastig opruimen door zijn oppasser en zond dezen naar het telegraafkantoor met de volgende dépêche „Baron von Zinkler. Hotel Monopol, Berlijn Door dienstzaken verhinderd. Beste groeten aan de dames. Von Keber." Toen de oppasser weg was, liep de luitenant met groote stappen de kamer op en neer. Wat zouden ze te Berlijn wel zeggen? Door dienstzaken verhinderd. Ja, dat kent men 't Is de gewone uitvlucht, als iemand niet botweg wil weigeren. Maar als hij de ware reden opgaf, zou den ze hem uitlachen denken dat hij de een of andere dwaasheid had uitgehaald. Thuis blijven, net als een kleine jongen! Wat of die overste toch bezielde 't Is waar, de heeren officieren hadden in den laatsten tijd wel wat druk verlof gevraagd, maar dat was nog geen reden, om 't juist nu aan hem te weigeren. O, te Berlijn was het heerlijk geweestDaar leefde men! Hij was rijk genoeg om den dienst vaarwel te zeggen en voor goed te Berlijn te gaan wonen. Dikwijls had hij er aan gedacht ruuar hij was nu eenmaal aan den dienst gewend, en 't was een goed leven als men maar nu en dan verlof kreeg. Heerlijk was het geweest, een paar weken ge leden, bij de wedrennen te Hannover. Op een diner, gegeven door den gelukkigen bezitter van een der prijswinnende paarden, had hij kennis gemaakt met den baron von Zinkler, diens echt- genoote en dochter. Hij had 't vooirrecht gehad, te zitten naast het lieve twintigjarige baronesje, dat een diepen indruk op hem gemaakt had. De waardetoeneming door ouderdom is eene even gestadige alsdeouderdorastoename zelve. Gesteld, men wist vooraf, dat de verzekerde nog 30 jaar zou leven, dan zou men na 20 jaar maar 10 premiën meer te betalen hebben en maar 10 jaar meer van de trekking verwij derd zijn. De waardevermeerdering springt hier voor ieder in het oog. Welnu, bij Levensverzekering is de premie naar uwe levenskans berekend. Ge kunt langer leven maar ook eer sterven, maar de waarde uwer polis, afgezien van uwen gezondheidstoestand, regelt zich naar den duur van het contract of eigenlijk maar het komt op hetzelfde neer naar uwen tegenwoordigen ouderdom en de premie, die ge betaalt. Hoe ouder ge zijt en hoe minder ge betaalt, des te grooter, is de waarde uwer polis. Maar hoeveel is dan mijne polis nu waard? Zoo verbeeld ik mij, dat menige lezer po lishouderzich afvraagt. Het antwoord op deze vraag is zoo maar niet met een enkel woord te geven, doch ik wil trachten u van de poliswaarde een goed begrip te geven. Vroeger hebben we gezien, dat iemand van 20 jaar voor eene polis van f 1000 bij overlijden zou moeten betalen in eens, dus als netto koopsom f289.82 en een 40- jarige f 411.80. Als dus de 20-jarige 40 jaar geworden is, heeft hij eene polis, die, als hij ze dan nog moest koopen, f 411.80 zou kosten. De polis, gekocht voor f289.82, is dus nu f 411.80 waard. In het algemeen Eene polis tegen Een malige Premie gekocht is na verloop van tijd net zooveel waard als men er dan als Wat had zij oprecht haar leedwezen betuigd, dat de luitenant den volgenden dag weer moest vertrekken Maar u zult zeker bij de wedrennen te Kars- horst zijn Natuurlijk 1 had hij geantwoord, en met een „tot weerziens waren ze gescheiden. Morgen nu waren die wedrennen te Karshorst, waar ook de paarden van baron von Zinkler zou den loopen. En de arme luitenant von Keber lag hier op de canapé, in zijn eenzame kamer, in 't akelige nest, waar 't huzarenregiraent Prirs Joa chim garnizoen hield. De wedrennen zelf konden hem minder schelen; maar de gelegengeid om barones Marguérite te zien, ontging hem nu, wie weet voor hoe lang! Hij werd gestoord in zijne droeve overpeinzin gen door den oppasser, die een telegram bracht: het antwoord van Zinkler. Daar heb je het alzei Keber, toen hij de dépêche gelezen had. Zij luidde „Spijt ons zeer. Misschien komt ge morgen nog? Anders tot ziens te Baden-Baden." Tot ziens te Baden-Baden herhaalde de lui tenant bitter. 't Is nog al waarschijnlijk, dat ik van dien oude verlof krijg naar Baden-Baden, als hij mij niet eens naar Berlijn laat gaan, drie uren sporens van hier I Maar ik moet en zal naar Baden-Baden! Hoe ik 't aanleg, weet ik nog niet, maar gebeuren zal het 1 Hoe vind ik anders de Zinklers weer? Ik weec niet eens waar ze eigenlijk wonen; en als ik hen te Baden-Baden niet tref, is 't met de kennismaking uit Enfin, ik heb nog drie weken tijd ik zal wel wat vinden En hij had iets gevonden. Na den eersten dag der beroemde wedrennen was in hotel Bristol te Baden-Baden een schitte rend gezelschap vereenigd. Baron von Zinkler was gastheer, en von Keber, die gister de familie een bezoek had gebracht, behoorde tot de genoodig- den. Zijn hart klopte sneller, toen de baron hem verzocht, zijn dochter Marguérite aan de tafel te geleiden. Nu zat hij beliagelijk te midden van al de weelde en gaf aan zijn dame te kennen, hoe goed 't hem deed, weer eens „onder fatsoenlijke lui" te zijn. Op humoristische wijze schilderde hij haar, hoe 't toeging bij de burgerlijke feestjesin zijn garnizoen, waar men geen andere bezigheid koopprijs voor zou moeten besteden. In de taal der levensverzekering heet dat De waarde eener polis gekocht bij Eenmalige premie is altijd gelijk aan de eenmalige premie voor dezelfde polis op den tegenwoordigen leeftijd. En nu de vraag: wat is mijn polis waard, waarop ik, thans 40 jaar geworden, al 20 jaar betaald heb en waarop ik nog jaarlijks moet betalen zoolang ik leef? De te volgen redeneering is deze: Ik heb zooeven gehoord, dat de polis van een 40 jarige f411.80 waard is. Maar op die polis behoefde niets meer betaald te worden en ik moet nog levens lang f 13.80 (zijnde de premie van een 20 jarige) betalen. Op mijne polis rust dus nog eene schuld en zooveel als die schuld contant waard is, zooveel is mijne polis minder waard. Hoeveel die schuld waard is weten we; want als ik, 40-jarige, levenslang f 1 moest betalen (denk aan de lijfrente) zou dat gelijk staan met eene dadelijke schuld van f 17,39 en mijne premiebetaling komt dus neer op eene dadelijke schuld van 13.8 x f 17.39 rr f 239.98 Mijne polis is dus waard f 411.80 min f239.98 of f 171.82. Nu is er over de aldus verkregen waarde nog al een en ander te zeggen. In de eerste plaats, dat wellicht niemand u die waarde er voor zal geven. Op het eersten abord zegt ge misschien en noemt ge dat waarde Maar al spoedig ziet ge indat het niet anders is, want, dat ge dergelijke Polis nu willende koopen, zooveel meer zoudt moeten geven. Als namelijk een 40-jarige eene Polis zou had dan zich nu en dan ziek te eten. Zij luisterde met welgevallen en beloonde hem met dankbare glimlachjes. Hij was zoo vroolijk, dat ze eindelijk verwon derd zei Ik heb nog nooit een heer gezien, die na de nederlaag, ja, zelf na 't verlies van een paard, zoo in zijn humeur was als u. Ik had gedacht, dat ik u zou moeten troosten en opvroolijken in uw verdriet. Barones, antwoordde hij, houdt mij niet voor een slecht raensch als ik zeg, dat het mij pleizier deed, toen mijn paard van morgen viel en den nek brak. De jockey is er gelukkig heel huids afgekomen, en voor den schrik heb ik hem schadeloos gesteldvan winnen was met dien knol geen sprake, en daarom is het mij liever, dat 't paard een eervollen dood stierf dan de laatste aan te komen met wie weet hoeveel leng ten verschil 1 Zij zag hem verwonderd aan. Waarom liet n 't paard dan loopen, als 't naar uw raeening heelemaal geen kans had Ik heb noodeloos angst uitgestaan ik had zelfs op uw paard gewed. Maar hoe kon u dat doen, barones, 'l Was immers maar een verlofpaard! Wist u dat heusch niet Weer sloeg zij de mooie oogen verwonderd naar hem op. Ik begrijp u niet luitenant. Wat bedoelt u daarmee Een oogenblik aarzelde hij, als wist hij niet, of hij alles zeggen kon. Toen antwoordde hij: U herinnert u misschien, hoe ik naar Ber lijn telegrapheerde, dat ik door dienstzaken ver hinderd was Zeker, dat weet ik nog wel. 't Speet ons allen verschrikkelijk. 't Was niet de dienst, vervolgde hij, maar de kommandant wilde geen verlof meer ge ven. Om hier te Baden-Baden te komen moest ik dus een uitweg vinden, die 't mijn overste on mogelijk maakte, weer te weigeren. Ik dacht een poosje er over en ik vond het: ik schreef en adverteerde en telegrafeerde links en rechts, om een paard te koopen, dat reeds voor Baden-Ba den ingeschreven was. Nu, bij trainers is alles mogelijk binnen drie dagen werd ik eigenaar van „Adèle", die heden morgen den heldendood willen koopen van f 000 bij overlijden en hij betaalde jaarlijks maar f 13.80 premie zooals gij, dan zou hij moeten beginnen met f 171.82 inleggeld te geven. Toen gij uwe polis kocht begingt gij eene daad van voorzorgeene daad van liefde. Die daad was prijsbaar, gij wont daardoor in achting vooral bij u zeiven en bij de uwen, maar uit zuiver financieel oogpunt beschouwd was het geene voordeelige opéra tie, want gij kocht iets zonder handelswaarde. De utiliteitswaardede protectiewaarde was aanvankelijk alles en deze was het dan ook, die gij zocht. Aangenomen, dat het doel waarmede gij de polis naamt nog aanwezig isdat de polis nog strekken moet om bij uw over lijden de stoffelijke schade te lenigen, dan is de protectiewaarde onverzwakt gebleven en heeft zich naast deze ontwikkeld eene innerlijke waarde gedeeltelijk absoluut, ge deeltelijk steunende op de protectiewaarde, zoodat in uwe handen de totale innerlijke waarde het hoogst is. In andere woorden gij naamt eene polis op uio leventen behoeve uwer vrouw en ten bate uwer kinderen die polis past dus juist u eu u alleen en daarom, heeft zij voor u de hoogste waarde. Ik begrijp intusschen dat ik daarmede nog niet van u af ben. Gij vraagt verder: Heeft mijne polis dan geene verkoopswaarde? Ongetwijfeld, maar daarover later. Het kan den aandachtigen lezer niet ont gaan zijn dat aan het slot van mijn vorig opstel op twee plaatsen f2.37 staat in stede van f23.70. O. stierf, bij welke gelegenheid ik 't paard voor de eerste maal zag. De overste zette natuurlijk groo te oogen op, toen ik heb verlof vroeg, om mijn paard hier te laten loopen. Hij had 't wel graag geweigerd, maar beschikkingen van hooger hana omtrent de wedrennen had ik in mijn voordeel. Zoo moest hij mij laten reizen. De arme knol had slechts de taak, mij verlof te verschaffen ;er zijn verscheidene officieren, die er zoo'n „verlof paard" op na houden. 't Mijne heeft zijn plicht gedaan ik zal dankbaar 't beest gedenken. Wat zijn die jongelui toch ondeugend 1 zei 't baronesje plagend. Alleen een luitenant ia in staat zoo iets op touw te zetten zooveel geld te verspillen, enkel om een paar dagen verlof te krijgen. Een paar dagen Ach neen, zoolang duurt het niet eensik moet van nacht alweer terug. De overste van u schijnt een zeer onaangenaam mensch, zei Marguérite boos. Telkens als u bij ons is, moet u weer dadelijk weg. Ik bewonder u werkelijk dat u nog de moeite doet, voor zoo'n korten tijd te komen. Mag ik u zeggen, welke de voornaamste reden van mijn komst is Ja Ik ben waarlijk nieuwsgierig I Ik wou een telegram afzenden. Zij lachte hartelijk. dat had u thuis ook kunnen doen I Neen, antwoordde hij, om dat telegram te kunnen afzenden, moest ik hier komen. Is 't onbescheiden, te vragen naar den inhoud dier dépêche. Heeft u misschien een nieuw verlofpaard te bestellen Neen barones. Als ik straks afscheid van u neem zal ik mij veroorloven, u de dépêche voor te lezen. Tot zoolang blijft het staatsgeheim Mag ik om u schadeloos te stellen, u wat van deze compóte presenteeren. Bij 't overreiken der kristallen schaal raakten zijne vingers de hare, hij zag hoe zij kleurde. VVas 't inbeelding dat hij een zachten druk van hare slanke vingers meende te voelen. Ze zagen elkaar aan, en de oogen spraken, terwijl de mond stom bleef. Ik denk, dat onze buren ongeduldig zullen worden, vermaande zij eindelijk, en hij liet haar hand vrij. Hij was onrustig; hij brandde van verlangen, om te weten, ot zij hem ook lief had, zooals hij

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1