Nummer 88. Zondag 5 November 1899. Tweede Blad. Leest allen! r. „DE ECHO Vil HET ZUIDEN", „DE ECHO Vil HET ZUIDEN" f 0,75 De Zuid-Afrikaansche oorlog of 6 cent per week. BUITENLAND. BINNENLAND. Wij kunnen onzen lezers en het verder publiek uit Waalwijk Baardwijk, Besoijen en de Lang straat etc. bij voorbaat twee me— dedeelingen doen, die door allen met vreugde zullen worden be groet Waalwijk8cke en Langstraatsche Courant, zal met 1 Januari a.s. aanmerke lijk worden uitgebreid in VEEL GROOTER FORMAAT verschij nen, waardoor de inhoud natuur lijk in alle opzichten zal toenemen. zal bij de belangrijke uitbreiding die hij ondergaataanmerkelijk in prijs worden verminderd, n.l. in plaats van f 1 per kwartaal, gesteld worden op Dus veel meer belangrijkedege- lijke lectuur voor veel minder geld. VOERINGEN Na hetgeen wij in ons vorig nummer, om trent den oorlogstoestand mededeelden, heb ben gewichtige gebeurtenissen op het oorlogs terrein plaats gegrepen. De Eugelschen hebben Maandag 1.1. een geweldig échec geleden voor Ladysmith. De bevelhebber der Britsche troepen aldaar, seinde Dinsdag aau het ministerie van oorlog te Londen De colonne, door mij uitgezonden om stelling te nemen op een heuvel om den linkervleugel te beschermen, is door een ramp getroffen. Na aanzienlijke verliezen geleden te hebben, moest zij zich overgeven. De colonne bestond uit een bataljon Iersche fuseliers, een bataljon van het Gloucester- regiment en een batterij berggeschut. De gevangen genomen colonne bestond uit 42 officieren en ongeveer 2000 man. Generaal White voegt aan het bericht toe: „Ik alleen ben verantwoordelijk. De stelling was onhoudbaar. Het is nog niet mogelijk eene flinke beschrijving van deze gewichtige gebeurtenis te geven, alleen, nog slechts 't volgende White meldt, dat hij een verkenning deed, met een groote macht, die in front door hem zei f werd geleid en goed slaagde. Doch de positie, waartegen de verkenning gericht was, werd door de Boeren verlaten gevonden. Een artillericgevecht, dat er op volgde, veroorzaakte den Boeren groote verliezen, zoodat zij genoodzaakt waren hunne opstel ling te verraden. De Boeren deden toen een hevigen tegenaanval op den rechtervleugel der Engelschen, die teruggedreven werden. Langzaam trokken de Eugelsche troepen naar hun kamp terug slechts hier en daar werden piketten achtergelaten om den vijand waar te nemen. Het Engelsche marine-detachement nam tegen het eiude van de botsing aan het gevecht deel. De kanonnen der marine troepen brachten hel vijandelijk geschut tot zwijgen. Een colonne, onder bevel van kolonel Carleton, en bestaande uit de Gloucesters en de Iersche fuseliers werd Zondagnacht uitgezonden om stelling te nemen, teneinde den linkervleugel te beschermen deze colonne werd niet door den vijand verontrust tot aan haar aankomst te Nicholsons Neck. Toen kwamen twee gjoote rotsblokken van een heuvel rollen, waardoor de muilezels voor de munitiewagens gespannen, verschriktende paniek breidde zich uit tot de muilezels met de kanonnen der bcgbatterij. De verschrikte muilezels sloegen alle op verwoede wijze op hol, zoodat het onmogelijk was ze verder te regeeren. Zoo werden het grootste deel van de ammunitie voor de batterij en van de reserveammunitie voor de troepen verloren. De infanterie plaatste echter de bajonet op het geweer, en maakte zich meester van den heuvel, op twee mijlen afstand gelegen, zonder grooten tegenstand bij den vijand te ontmoeten. Zij bleef daar tot den morgen van 30 October, en besteedde dien tijd aan het opwerken van vluchtige versterkingen. De vijand, die in dien tijd belangrijke versterkingen ontvangen had, begon een krachligen aanval. De Gloucesters leden groote verliezen en outvingen bevel terug te trekken. Te drie uur in den namiddag was de ammunitie der troepen op, en werd hun stelling door den vijand genomen. Alle overlevenden werden gevangen genomen. Deze overwinning is voor de Boeren vaa groot gewicht. Ter. eerste om het feit zelf twee bata:jons, volgens een later telegram tezamen met het personeel der batterij 2000 man en 42 officieren sterk, en een batterij van zes stukken zijn van den vijand onschadelijk gemaakt. En de kanonnen kun nen de Boeren ook zeer te stade komen, gevoegd bij de paar stukken die de geschrikte muilezels wel in hun kamp zullen gebracht hebben. Voorts is de overwinning van belang om den zedelijken invloed dien zij uitoefenen moet. Bij Gleucoe en Elandslaagte, hoezeer 't eerste gevecht ten slotte door een haastigen terugtocht der Engelschen gevolgd is en het tweede een gevecht was waarschijnlijk legen een verpletterende overmacht, leden de Boeren toch aanzienlijke verliezen, en in Zuid-Afrika konden de Engelschen die twee gevechten nog als overwinningen voorstellen. Nu hebben de Boeren een schitterend wapenfeit om op te roemen, en onberekenbaar is de indruk dien dit maken moet op de Afrikaanders die nog weifelen, en op Kaffers die booze plannen tegen de Boeren in het schild mochten voeren. Eu voor de Boeren zelf is deze zege natuurlijk een spoorslag tot grooter krachtsinspanning. Dan is er eindelijk, en niet het minst te achten, de invloed van dit wapenfeit op het lot van Ladysmith. De linkervleugel der Engelschen ligt in het Westen die werd dus bedreigd. Een colonne om de hoogten te bezetten welke dien vleugel beschermen, is gevangen genomen. Of men er dan nu zoo stellig eo vast op zal kunnen rekenen vóór Kerstmis gereed te komen, zoodat dit vredefeest door de En gelsche troepen gevierd zou kuunen worden te Pretoria in de hoofdstad van Transvaal? Er zijn zoowaar nog bladen en ernstig te nemen menschen in het Vereenigde Koninkrijk tevens, die zich niet ontzien aldus den huid te verkoopen vóór de beer geschoten is, zon der te bedenken hoevelen der massa domweg geloof slaan aan hun voorspellingen en ver trouwen stellen in hun beschouwingen over den aanstaanden regeeringsvorm in Zuid Afrika onder Britsch gezag, na algemeene ontwape ning, waarbij de beruchte Cecil Rhodes, die op het oogenblik te Kimbcrley vertoeft, inge sloten door de Boeren, dan een heel groote rol zou hebben te spelen Wel heeft het departement van oorlog onverwijld aan den opperbevelhebber Redvers Bulier geseind, dat binnen een tiental dagen drie nieuwe bataljons en een bergbatterij naar Zuid-Afrika zullen worden afgezonden ter vervanging van het verlorene en wel valt er geenszins aan te twijfelen of het departement van oorlog die woorden door daden zal willen en kuunen bevestigen (twee dier ba taljons ziju reeds geformeerd) doch voor het moment heeft generaal Buller er de beschik king nog niet over en de in Engeland waar genomen verluchting bij het bericht van de goede aankomst van den generaal te Kaapstad, valt eigenlijk ook niet recht te verklaren wat kan de opperbevelhebber uitrichten zon der de troepen of juister met troepen, die op den Oceaan drijvende zijn, in verband met welk feit het onwaarschijnlijk geoordeeld wordtdat hij vóór December tegen den vijand kan optrekken. En vóór dien tijd kunnen de Boeren reeds lang zijn doorgedrongen tot Pietermaritsburg, na de groote voorraden proviand en ammu nitie te Ladysmith genaast te hebben, daar het, na het gebeurde en ondanks de aan generaal White toegeschreven wraak-voorne mens, geenszins te verwachten isdat de aanmerkelijk ingekrompen legermacht in die stad, het tegen de steeds in aantal toenemende Boeren gedurende drie weken zal kunnen uithouden Men kan heel wel aannemen, dat het den opperbevelhebber van de Engelsche leger macht in Natal aan moed en goeden wil niet zou ontbreken, doch wanneer men ver neemt dat de macht der Boeren steeds toe neemt (het heet zelfs dat er heden een dertigduizend bijeen zouden wezen en dat dit aantal aan het einde vaD deze week zestig duizend zal bedragen) en er onder de man netjes waarover generaal White beschikt heel wat zijn, die geen groote ondervinding hebben (militie en vrijwilligers) moet men wel door trokken zijn met echt Engelsch zelfvertrouwen (lees zelf overschatting om de positie van de Engelsche legermacht niet hoogst hachelijk te vinden en niet tot de conclussie te komen, dat, als dan de eer en het lot van het En gelsche rijknaar de Morning Post meent toevertrouwd zijn aan de handen van dezen nu veelbeschimpten aanvoerder die eer en dat lot niet goed verzorgd zijn De militaire medewerker van de „Daily Mail* stelt de commando's van de Boeren op de volgende sterktein Natal 18,000 tot 25.000, in Zoeloeland 3000, te Kemalipoort 1000, te Mafeking 5000, te Kimberley 5000, kleine afdeelingen elders 5000 man tezamen dus om en bij de 45 000 man, wat vrijwel overeenkomt met de schatting van dr. Leyds. De sterkte van het Engelsche legercorps en de troepen voor de communicatie-lijn zal ongeveer 48 000 man ziju. waarbij nog geteld moeten worden 2000 Australiërs en Cana— deezen, 7000 man in de Kaapkolonie en de strijdmacht in Natal, ongeveer 10.000 mau. Engeland onderneemt dus met 67.000 man een aanvallenden oorlog tegen een vijaud van 45.000 man, maar tegelijkertijd moet het een communicatielijn beschermen van Norwalspunt tot Pretoria, die 420 mijlen lang is, langs den spoorweg gemeten dientengevolge zullen er wel uiet meer dan 35.000 man aan het front kunnen zijn. KAAPSTAD, 1 November. Het bericht van de overwinningen der Boeren heeft groote ontroering verwekt. Sir Alfred Milner is ongerust over de houding der Afrikaanders. In de twee gevechten heeft generaal White aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen 3500 man verloren. De Vrijstaters hebben zich van Colenso meester gemaakt en dus de Engelschen den terugtocht afgesneden. Ge neraal White zelf is gekwetst. De insluiting van Ladysmith is voltooid. De Boeren zijn meester van den spoorweg naar Pieterma— ritzburg eu Durban. Mafeking is nauw ingesloten. De Boeren hebben de uitvallen der belegerden terugge slagen en verwachten de overgave der stad. De inneming van Colesberg door de Vrijstaters wordt bevestigd. LONDEN, 2 Nov. De avondbladen melden, dat te Pietermaritzburg de tijding is ontvan gen. dat de Boeren gedeelten van Zoeloeland bezetten en Pomeroy, op 80 K. M. van Greytown, genomen hebben. meest kloeke sterke mannen, haastten ziel zooals het in dergelijke gevallen altijd gaa om het eerst op de overzetboot te zijt zoodat er op zeker oogenblik meer dan 10 menschen op de aanlegbrug stonden. Tu: schen deze zag men hier en daar statiebr dienden, met koffers op den rug, spoorweg werklieden, voor het overige buitenlieden m korven boter en eieren, bestemd roor c j markt en werklieden met hun gereedsch. i onder den arm en op den schouder. Terw:jl die honderd menschen zich op c brug verdrongen, voelden zij eensklaps dt vloer bewegen. Een vreeselijk geschreeu steeg uit de menigte op, uiet alleen uit d welke zich op dc brug bevond, maar ook u die, welke nog den vasten grond onder c i voeten voelde, zoodat men zelfs het gekras van brekend houtwerk niet hoorde. De kreet klonk akelig door de duistern want het was nog geen dag zoo lu: en zoo vreeselijk dat men dien zelfs op dt i rechteroever hoorde. Het houtwerk was te midden der brug j twee plaatsen gebroken en al de mensche die op het middengedeelte der brug stonde vielen in de vreeselijkste wanorde in het wate Zoo dicht was die menschenmassa, dat m< zelfs geen water zag. Daar het hoog water was, werd misschie daardoor de slag eenigszins gebroken, zoi dal vele tegen het paalwerk en de brugleuni gen konden opklauteren en al lacheud, in een nat pak, voet aan wal zetten. In het water woelde de menigte dooree daar wrong men elkaar weg of greep mf elkaar vast, daar riep men om hulp. lot nu in dien vreeselijken strijd om het leven zie vrijgevochten had of in ,t scheldewater ve smoord was." Er zijn elf lijken opgehaald, maar mt weet nog niet volkomen zeker of alle overig menschen die zich op de brug bevonde gered zijn. WAALWIJK. Op Zondag 5 dezer, des namiddags o 12 uur zal door de Liedertafel //Oefenir en Vermaakvan Waalwijk en Besoije op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoeri Vrcesclijke ramp te Antwerpen. ANTWERPEN, 3 November. Hedenmor gen heeft een vreeselijke ramp op de Schelde plaats gehad. De vlotbrug van hei Vlaamsche Hoofd tegenover de stad, dienende tot aan legplaats van de overzetboot, die de spoor treinen op de lijn Antwerpen—Gent over brengt, is inge8iort op het oogenblik, dat er zich honderden werklieden en buitenlieden uit Lokeren, Beveren, Zwijndrecht en St. Ni- colaas op bevonden, om naar de stad te gaan. 500 Personen geraakten te waier, waardoor een verschrikkelijke paniek ontstond. Ongeveer 20 personen verdronken en velen werden bij de pogingen tot redding gekwetst. Reeds zijn een tiental lijken opgehaald. Het aantal vermisten bij de ramp aan de Schelde wordt op 50 geraamd reeds zijn 20 lijken gevischt meest van groenteboeren, die op weg waren naar de markt. Het aautal gekwetsten beloopt meer dan honderd; de verslagenheid is algemeen. Over het ongeluk aan den Scheldeoever tegenover Antwerpen schrijft het Handelsblad van Antwerpen o.a. „Men zal zich herinneren dat voor een jaar of vier, toen de dieust van den spoorweg tusschen Antwerpen en Gent nog in handen der Maatschappij van het Land van Waas was, aan den linkeroever eene nieuwe aan legbrug werd gemaakt, naar wij meeuen met het oog op den volkstoeloop tijdens de we reldtentoonstelling van 1894. Die aanlegbrug, welke sinds dien tijd reeds vele proeven van sterkte gaf, bij grooten volkstoeloop, als betoogiugen, de Van Dyck feesten en dergelijke, is dezen morgen in gestort. Voor de eerste maal deed een nieuw in gerichte trein dieust, die ten 4 ure 52 uit Sint-Nicolaas vertrekt en onderweg aan al de tusschenstaties stilhoudt, om werkvolk op te nemen, die naar de markt van Antwerpen komen. Kwart voor 6 kwam die treiu op het Vlaamsch Hoofd aan. En de passagiers, I. Der frohe Wandersman. Mendelsohn Bartholdy. Dierckx. Max Bruch. 2. Hulde aan den arbeid. 3. Vom Rhein. LOONOPZAND. Concert door het Kruisboogschuttersg zeischap »Oefening en Vermaak", bij gel genheid van den jaarlijkscheo statiedag c Zondag 5 November 1899, in de zaal vi den heer E. J. van Hoorn te Loonopzand. Aanvang 6 uur. Zie programma' WAALWIJK, 5 Nov. 1899 Examen. Gisteren legde de ZeerEerw. Zeergel. He> Jos. van Gils van Waalwijk, aan de unive siteit te Amsterdam met goed gevolg zi; doctoraal examen in de klassieke letteren s Den geslaagde onze felicitaties. Vice—presidentschap „Oefening cn Vermaak Met genoegen kunnen wij mededeelen, d; de heer Herman Zeegers alhier, na herhaali malen daartoe te zijn aangezocht, eindelij heeft toegegeven en het vice-presidentschi Her liedertafel //Oefening en Vermaak' va Waalwijk eu Besoijen op zich heeft genome Zeker zullen alle voorstanders der Lit dei tafel en alle muziekliefhebbers dit beslu van den heer Zeegers met vreugde verne men, daar hij altijd getoond heeft een ope oor en oog te hebben voor alles wat c schoone kunsten vooral de muziek betref en zal dit den bloei onzer Liedertafel voo zeker bevorderen. Concert Strijkorkest d.d. Schutterij. Men verzoekt ons mede te deelen, dat h< concert van het Strijkorkest der d.d. Schut terij te 's Bosch, door de „Kon. Oran Doelen" H.H. honoraire leden en hum dames aangeboden, op de zaal „Musis Sa crum", door onvoorziene omstandigheden moeten worden uitgesteld tot Zondag 2 November a. s. Te oordeelen naar het reeds gepubliceerd programma belooft dit instrumentaal conce zeer veel. Uitvoering Vreugdedal. Naar men ons meldt, zal de tooneelveret oiging „Vreugdedal" op Zondag 12 No1 a. s. hare eerste winteruitvoering geven in d

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5