Nummer 9T. Donderdag* T December 1899. 22 -Taaigang. ril Leest allen! :;l ECHO MN HEI ZUIDEN", „DE ECHO MN HET ZUIDEN" f 0,75 „Geloof en Wetenschap," be&ewiid nart Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, of 6 cent per week. Posterijen. Bekendmaking. T IT GEVER: Waalwijk Zij, die zich voor het volgend kwartaal opditblad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Wij kunnen onzen lezers en het verder publiek uit Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en de Lang straat etc. bij voorbaat twee me— dedeelingen doen, die door allen met vreugde zullen worden be— Waal wij ksche en Langstraatsche Courant, zal met 1 Januari a.s. aanmerke- lijk worden uitgebreid in M EEL GROOTER FORMAAT verschij nen, waardoor de inhoud natuur— lijk in alle opzichten zal toenemen. zal bij de belangrijke uitbreiding die hij ondergaataanmerkelijk in prijs worden verminderd, n.l. in plaats van f 1 per kwartaal, gesteld worden op Franco per post f0.90. Dus veel meer belangrijkedege- lijke lectuur voor veel minder geld. Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezondeu stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever ADVERTENTIËN 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsclv- land worden alleen aangenomen door het advertentieburea van Adolf Steiner, Hamborg. Reclames 15 cent per regel Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 Dec. 1899 en 1 Jan 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Ne derland hebben. Deze allen worden aangewezen,onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zondpr wer kelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene BLAUWE KAART (voor een man of jongen) of eene WITTE KAART (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de wo ning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene ORANJE KAART (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene ROSE KAART (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje.) Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dierkennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burge meester en Wethouders allen met aandrang uit. door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Waalwijk, 2 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De ondergeteekende brengt ter kenuis van het publiek dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898 99, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de fran— keering vati brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge deeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd ot onvol doende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 De cember niet meer uitgegeven en kunnen, na 1 Januari tot 1 Juli aanstaande tegen fran keerzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 wordeu ingeruild. De Directeur voornoemd, JAGER. mmm Verleden Maandag avond vond in de achterzaal van het Hotel Yerwiel eene plechtigheid plaats, waarvan wij hieronder het verslag doen volgen. Het betrof de oprichting van eene katho lieke vereeniging „Geloof en Wetenschap. Wij willen het verslag niet beginnen al vorens een krachtig en welgemeend „Wel kom" aan die jeugdige vereeniging toe te roepen. Wij zijn er van overtuigd dat Waalwijk in den loop der tijden hiervan de goede vruchten zal plukken, wenschen den vol- ijverigen oprichter den WelEerw. heer Suijs liet zoo wèl verdiende succes toe, en ver klaren ons hiermede volgaarne bereid de vereeniging van dienst te ziju. Menigmaal No. 1 op het gebied van sport, altijd op de eerste plaats bij ge paste vroolijkheid, zullen de flinke jonge mannen, leden van „Geloof en Wetenschap", bewijzen dat zij ook bij ernstige zaken aan de spits kunnen staan. 8ste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63.) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staats blad co. 113.) Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarlijk se volkstelling. Vier en twintig Heeren, jongelui, waren Maandagavond vergaderd in de achterzaal bij Verwiel tot het stichten eener vereeni ging „Geloof en Wetenschap." De Directeur der toekomstige vereeniging heette de Heeren welkom. Dan begint de Directeur zijne lezing, waar in hij zijn doel uit een zet. Adolescens tibi dico surge Jongeling, ik zeg u, sta op! Wel voel ik mij door huivering bevangen, loch m. H. die huivering wordt overwonnen door liefde en heilige drift, die mij drijven en dringen tot dezen schoonen arbeid. Vrienden, gij allen zijt jong als ik. Jonge harten laten zich zoo gemakkelijk leiden tot wat groot, tdel, fier, belangeloos is en losrukken van het lage egoïsme aller tijden. Kent gij die acht jonge mannen van de groote wereldstad Parijs? Een van hen, eene schaarschebloem, helaasin de dorre, ondankbare gaande van Parijs niet vergenoeg ontloken, de jonge Ozanam verhaalt ons in eene zijner laatste redevoeringen met eene stem stervend ja, maar altoos volgloed en energie, het groote werk, dat uit hun klein gezelschap geboren werd. „In het veelbewogen Parijs rondom ons „studenten wemelden allerlei leerstelsels. Wij „voelden het Ons geloof had te midden der „valsche aanvallen beschutting noodig. „Onder de joogelui, die met ons studeerden, „troffen wij er van allerlei soort materialisten, „aanhangers van Saint-Simon, Fourrier, andere „weer deïsten enz. enz. Wij'van onzen kant, „Katholiek in merg en been, deden ons best »de volle schoonheid van het Christendom „weer voor hunne geestesoogen te doen verrijzen. „Hoe luidde hun antwoord „Te recht „zeide zij, Gij spreekt immers van het ver sleden, uw Christendom deed eertijds wonderdaden, maar thans sluimert het den „doodslaap. Gij. die u er op beroemt Katho liek te zijn, waar toont ge uwe roemvolle „werken, die uw geloof verraden, voor uw „geloof eerbied afpersen en het ons opdrin- »gen En zij hadden gelijk, gaat Ozanam „voort. Hunne taal greep ons in hart en ziel, „wat eene plotselinge gewaarwordingwij „voelden een geweldigen schokwij ont maakten Ja, zij ontwaakten. Daar gaan ze de acht jonge mannen door de rotte, verpestende wijken van Parijs. Zij klouteren naar die wolkenhooge, donkere krotten, mesthopen, tot zetels verkozen door armoede, vuilnis, lijden, lijden ontdaan van wat lijden schoon en verheveD maakt. Eenige jareu, en zij tellen 2000 broeders en zij bezoeken 5.000 farailie's d. i. onge veer 20.000 personen, een vierde van de armen binnen de muren van Parijs, die on metelijke stad. Neen, zij wisten het niet, dat mannen van Vincentius zich spoedig zouden bewegen over een goed deel van Europa. In jonge harte, zeg ik, sluimert eeu zucht naar iets groots, iets schoons, iets edels, iets fiers, iets belangeloos. Die sluimerende zucht ontwaakt bij het opgaau en schitteren van eeu groot doel, dat valt na te streven. Och als de edele jaren van het jonge lingschap door den worm van hel egoïsme ontdaan zijn van bloesem, wat kan er dan op verdere leeftijd rijpen Op een leeftijd, waarop nog dikwijls drukkende zorg het rid derlijke, het belangelooze van het jongelings hart doodt? Vrienden, wij zijn niet velen, toch, z jn wij meer dan met acht maar wij zijn jong. Neen, wij dulden het verwijt niet: »het Christendom van eertijds, uwe voorvaderen deden wonderdaden Ziet, een groot doel rijst op, als de zon in het Oosten, en werpt de eerste blijde stralen des schoonen dageraads. Vrienden laten wij ons vereenigen, la ten wij ons vereenigen in „Geloof eu We tenschap," daar is het Oosten, waar op gaat en straalt de dag des lichts 1 Waarom ons vereenigen? waarom ons vereenigeu in „Geloof en We tenschap,"wat willen wij door onze ver eeniging bewerken, laat ons dat samen eens bespreken. Waarom klonk van Rome's heuvelen het woord „vereenigt u Waarom zagen wij onze broeders, toen dat woord van den paus- selijken bazuin schalde en weerkaatste van berg tot berg, van land tot land, van zee tot zee, van den Noord- tot den Zuidpool, alom tot geordende troepen zich rangschikken Waarom uit zich ook in ons midden ge heel spontaan die zucht tot vereeniging? Zijn wij misschien bevreesd, dat de Katho lieke Kerk, de bruid van Christus, stervend zal neerzijgen onder de forsche slagen van den verwoeden vijand Zoo ja, één enkele vluchtige blik in de geschiedboektn zal bij u die vrees voorgoed afmaken. Waar zijn ze de stammen, die aan den voet van het kruis op Golgotha, bij den laatsten snik van den gehaten Christus, dachten, dat dadr ook zijne leer stierf, zijne stichting in een stortte? Waar zijn ze, die gekroonde en aanbe dene vorsten, die het gruwzame zwaard als eene zeis medoogenloos sloegen door de schoone golvende korenvelden, vruchtbaar geworden van het bloed, dat van de toppen van Calvarie stroomde, op welke velden de eerste christenen bloeiden, als gouden aren, rijp voor den hemel. Waar zijn ze de barbaarsche volkeren met hl hunne geweldigheid De ketterijen met al hun hoogmoed en venijn? De met lauweren gekroonde redenaars en staatsmannen, de Napoleons, de Bismarcken, die juichkreten slaakten over het gevallen Vatikaan, als behoorende tot het verleden Waar zijn ze? Legt getuigenis af, gij die Christus gekrui sigd hebt, „waarlijk, hij was de Zoon Gods!" Legt getuigenis af, keizers van het machtige Romeinsche rijk. Verdwenen zijn zij op een feestmaal, als Balthassar, de Persische koning. Zij hielden in hunne handen nog bekers, overvloeiend van Christen bloed, dat nooit hun dorst ver zadigde. Leg getuigenis af, gij Constantijn, die 't eerst met het gesmade kruis uwe zegenvie- rende banieren tooit. Legt getuigenis af, gij barbaarsche volken. Het juk, u door arme visschers opgelegd, hebt gij gewillig gedragen, slangen en wol ven gelijk, zijt gij herschapen in duiven eu lammeren. Legt getuigenis af, gij ketterijen. Na eene doolbaan van chaotische verwar ring gedurende hoogstens weinige eeuwen zien wij ze ontbonden worden en spoorloos verdwijnen en ja de onveranderlijkheid en de onvergankelijkheid der godsstichting schit tert in helderder licht door een nieuwen triomf over dwaling en logen. „Sie verschwanden, wie die Ströme der Wtlste, wie der Schimmer des Nordlichts" erkent zelf de Protestantsche schrijver Dr, John Nevin. „God heeft de vesting, die hem dorst (braveeren. Met sterken arm vernield tot puin en gruis; In bouwval zagen wij door Hem verkeeren De sterke stad, der vreemdelingen huis „Dat zij geen stad meer zij en haar nimmer „In eeuwigheid een hand hertimmer Zoo ziugt de Profeet-dichter Isaias. Leg eindelijk getuigenis af, gij eeuwige menschelijke elleude, in uw hoogmoed door eigene kracht strevende naar volmaaktheid. Uit den hoogen Hemel, tot waar gij wilt doordringen, aanschouwt God met medelijden uw werk. Eén blik en het zinkt in 't uiet Voor negentien eeuwen heeft de pro fetie geklonken „zij zullen haar vervolgen Maar ook heeft het geklonken .- »non praelva- lebuntU maar ook: Ik heb de wereld over wonnen De bestemming der Kerk is dus om altijd vervolgd te worden, om nooit overwonnen te zijPj om jaar in jaar uit verachtende sarcasme's en bespottingen te hooren, om die goddelooze kreten te smoren onder zangen

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1