Dc Echo van het Zuiden' Nummer 98. Zondag 10 December 1899. 22e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Eerste Blad. Belangrijke Mededeelingen „De Echo van het Zuiden." prij sver mindering week. Iedereen dus van den rijksten tot den arm sten kan en zal bet lezen. Iedereen wil 6 cent per week missen, om van alles degelijk en flink op de hoogte te blijven, geheel mede te leven. Franco per post f0 90. Levensverzekering. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 55 „De Echo van het Zuiden" UITGEVER: Waalwijk. In vorige nummers deelden wij onzen lezers, het publiek van Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en de geheele Langstraat, enz in 't kort allen abonné's en hun die wij het gaarne zien worden, reeds een en ander mede omtrent onze plannen tegen a. s. Nieuwjaar. Waalwijksche en Langstraatsche courant, zal dan nl. in veel grooter formaat verschijnen. Door de meerdere ruimte, die we hierdoor winnen, zullen we in staat zijn onzen lezers veel meer aan te bieden dan tot dusver, vooral wat onze gemeente en de Langstraat betreft. Ons blad zal bevatten: hoofdartikels, overzichten van de voornaamste gebeurtenis sen in binnen- en buitenland, meer speciaal wat in Waalwijk en de geheele Lang straat vermeldenswaardig voorvaltvooral op 't gebied van industrie, handel en ge meentezaken. Markt- en huidenberichten, boeiende feuilletons, ook scherts en humor en aangename mengelwerken wetenschappelijke zaken alles zal men er in vinden. Plaatselijke berichten der velschillende Langstraatsche eu Overlandsche gemeenten, Verslagen van den Gemeenteraad van Waalwijk, uitvoerige verflagen van lezingen vergaderingen, zoowel in onze gemeente als daarbuiten. Ook hebben wij maatregelen ge troffen voor goede artikelen over onze hoofdindustrieschoenmakerij en leerlooierij. Ook op 't gebied van Landbouw hopen we meermalen nuttige wenken te kunnen geven. In dén woord, wij zullen alles doen wat voor onze lezers aangenaam en nuttig kan zijn. Wilt ge dus breedvoerig en duidelijk alles weten, wat in WAALWIJK en do LANGSTRAAT gebeurd, abonneert U dan op Dan nog zal ons blad bij deze aanmerkelijke vergrooting eene belangrijke ondergaan nl* in plaats van f 1f 0.75 per kwartaal of 6 cent per Om het velen nog gemakkelijker te maken, zullen we hen in de gelegenheid stel len per week 6 cent te betalen, dan behoeft men niet f 0,75 cent ineens te geven. Dit bedrag zal wekelijks door een onzer boden worden opgehaald. De prijs met prachtig Geïllustreerd Zondagsblad is f105 franco per post f 1.27Vg* Dus voor slechts 80 cent een prachtige illustratie die al de voor naamste gebeurtenissen der wereld voorstelt en verhaalt. Wij van onzen kant stellen alles in 't werk om het publiek voor zoo min moge lijk geld zooveel mogelijk te verschaffen en hopen dan ook van hun kant den noodi- gen steun te ondervinden. Iedereen vuile dus onderstaand inteekenbiljet in en stelle het een onzer bodes ter hand, of bezorge het aan ons bureau opdat „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" in geen enkel huisgezin in Waalwijk en de Langstraat ontbreke en met recht zal zijn het blad van Waalwijk en de Langstraat, een ware huisvriend, het meest gelezen blad in de Langstraat. Wie zich tegen 1 Januari op dit blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De ONDERGETEEKENDE abonneert zich op Waalwijksche en Langstraatsche Courant, Zondagsblad. NAAM: WOONPLAATS Gelijk wij reeds in ons opstel over polis- waarden deden uitkomen, hangt de waarde der polis van omstandigheden af. De innerlijke waarde, welke zij heeft voor den houder der polis voor wien de protec tive waarde hoofdzaak is, met andere woorden voor hem, die daarbij zijn leven verzekerde ten behoeve zijner naaste betrek kingen, beschouwden wij in dat opstel en deze is tot eene zekere hoogte ook de waar de der polis voor de Maatschappij en heet ook wel wiskundige waaide. Die waarde moet de Maatschappij in kas hebbeu om hare verplichtingen met die des verzekerden te doen com penseeren en als zoodanig heet zij reserve, juister premie-reserve. De gezamenlijke poliswaarden vormen het bedrag der vereischte premie-reserve. Dat de premie-reserve bij levensverzeke ring een hoofdrol speelt zal uit dit en uit ons volgend artikel blijken. Deze reserve is wel te onderscheiden van wat men buiten levensverzekering onder dien naam verstaat. Een koopman wiens actief en passief ge lijk staan heeft geen reserve, liet minste verlies brengt hem beneden nul. Solieder is de koopman, die buiten zijne zaak wat in reserve heeft en liefst evenre dig den aard en den omvang zijner zaak, zoodat hij in staat is eventueele verliezen te pareeren. De premie-reserve eener Maatschappij van levensverzekering is eene geheel andere, 't Is eene vordering van de gezamenlijke verzekerden tegenover de Maatschappij met dien verstande, dat over dezelve niet gelijk bij eene Spaarbank naar willekeur kan be schikt worden, men moet zijn tijd afwachten bij de polis overeengekomen. Maar overigens is de vordering niet minder essentieel dan die der inleggers eener spaarbank. De bezittingen eener Maatschappij van Levensverzekering dienende tot dekking der reserve noemt men in het Engelsch dan ook niet possessions (bezittingen), maar assets, d. w. z. goederen, waarmede schulden kun nen betaald worden. Bij de beoordeeling eener Maatschappij komt het er vooral op aan te weten hoe veel als premie-reserve gevorderd wordt of deze aanwezig is en hoe belegd. Eene Maatschappij kan millioenen reserve hebben en taoh millioenen te kort komen, terwijl eene kleine, jonge Maatschappij met de bescheiden reserve van eenige tonnen op overvloed zou kunnen roemen. Op de balans eener Maatschappij ziet men dan ook steeds hoeveel de premie-reserve vordert, zoodat men over hare dekking kan oordeelen. Is het noodzakelijk, dat eene be paalde premie-reserve aanwezig zij, dan volgt daaruit, dat eene Maatschappij bij het op maken harer balans de grootte dezer reserve kennen moet. Indien de sterfte verliep als bij de pre- mieberekening aangenomen, indien er inte rest gemaakt werd als waarop gerekend, indien er tusschentijds geene uittredingen plaats hadden en de onkosten juist zooveel bedroegen als daarvoor opgelegd is, dan zou de juiste reserve steeds in kas zijnmaar aangezien van dat alles niets is, de sterfte meer of minder zal zijn, de gemaakte inte rest hooger of lager, de kosten hooger of kleiner zullen zijn en er tusschentijds altijd uittredingen zullen voorkomen, zoo is het noodzakelijk de gevorderde premie-reserve te berekenen, wat bij groote Maatschappijen een kolossaal werk is. Men berekent dan de reserve zooals die zou moeten zijn, als de sterfte, de rente en de kosten in het vervolg het aangenomen verloop hadden, waaruit weder volgt, let wel, wij komen hierop later terug, dat om de reserve niet te klein te nemen, men voor hare berekening moet nemen eene tafel, die geene te kleine uitkomsten geeft, eene rente, die eer wat te laag is, omdat in den loop des tijds de rente zou kunnen dalen en men dan te weinig in kas zou hebben. Hoewel uit hetgeen ik over de polis- waarde zeide reeds duidelijk volgt, dat de Maatschappij eene bepaalde reserve in kas moet hebben, wil ik dit belangrijk punt nog op andere wijze verklaren. Ook hier hebben wij in hoofdzaak twee gevallen 1. Reserve als de verzekering verkregen is door eenmalige premie. 2. Reserve als de verzekering gesloten is legen eene gelijkblijvende jaarpremie, ver schuldigd gedurende den duur der verzeke ring- Het eerste geval komt bij verzekering bij overlijden zelden voortoch willen wij het behandelen, omdat het zeer bevordelijk is aan een goed begrip van reserve in het al gemeen en als zoodanig eene gewenschte inleiding voor de beschouwing der reserve bij gelijkblijvende premiën. Gesteld duizend 40 jarigen sluiten elk eene polis van f 1000 bij overlijden en be talen daarvoor samen f411800 als netto koopsom. Na verloop van een jaar zijn gestorven 12 personen en wordt dus uitbetaald 1 12000 Te denken, dat de 411800 plus de daarop gevallen rente min de f12000 gevende f414213. winst zou zijn, waarover dus de directie de vrije beschikking heeft, zal wel niemand in het hoofd krijgen. Behandelde zij alles als winst, dan ging de maatschappij het volgende jaar in met eene ledige kas, die van de verzekerden geene aanvulling te wachten had en met de verplichting de overgebleven 988 41 jarigen bij overlijden 1000 gulden te be talen.* Dat de maatschappij moet reserveeren is dus zoo duidelijk als de dag en wie onze premieberekening gevolgd heeft begrijpt, dat als de sterfte het aangenomen verloop heeft, de geheele netto eenmalige premie be waard en op interest uitgezet moet worden en het aldus verkregen fonds slechts ver minderd mag worden met de sommen be— noodigd voor de uitkeringen bij overlijden. Hebben sterfte en rente het aangenomen verloop, dan zal, als de overgebleven 40 ja rige deelnemers 60 jaar geworden zijn, de maatschappij juist zooveel in kas hebben als zij netto van evenveel nieuwe 60 jarige deelnemers zou vorderen. De aldns aanwezige reserve zou, de rente op 37,% gerekend f452715 bedragen. Maar het is klaar, dat ook als de sterfte een ander verloop had, de maatschappij deze reserve in kas moest hebben. Was de sterfte gunstig, is er dus minder uitbetaald dan waarop gerekend, dan zou er meer reserve zijn dan wiskundig vereischt en dit kan voor de verzekerden geen kwaad, maar was de sterfte ongunstig, is er meer uitbetaald dan waarop gerekend, dan zou de werkelijke reserve onder de berekende blij ven en dewijl niets ons waarborgt, dat de toekomst de geleden schade zal herstellen, -1mil**—"»T~rTT~*~TT~mm7mTT~T9HT^T~TTym??-.- J T—III III IIMI .^II—Mnw.wpMMj—qmmamm\u .v De Echo tod het Zuiden, W«lwpscle en Lugstrulscfce Courant L" X\ tl» I UT1 'i3l I Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertbntiën 1 7 regels f 0,60daarboven 8 eent per regel, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentioburea van Aiïolï Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1