Bekendmaking. Gele Boekjes. Telegrammen. Allerlei. Handelsberichten. Dit ontwerp bedoelt eene bemaling met electrische krachtsoverbrenging (als voor de Do.uge-polders) van de op Bleek en Oostkill loozende boezems en polders alsmede van enkele polders langs de noordzijde van het Oude Maasje beneden Keizersveer. Volgens dat. ontwerp, zal geene alsluiting van killen plaats hebben, derhalve het voor deel verkregen worden, dat de getij beweging in de killen zal blijven bestaan, zoodat, wat scheepvaart, visscherij, rictcultuur, waterver- versching, enz. betreft, in den tegenwoordi- gen toestand geen verandering zal worden ge bracht. Het vereischte overleg met Gedeputeerde Staten omtrent dit plan wordt aanhangig gemaakt, zoodat de hoop mag worden ge koesterd, dat nog in 1900 met de werken kan worden aangevangen, waarvoor bij de ingediende ontwerp-begrooting 1 100,000 wordt aangevraagd. De kosten van deze werken zijn geraamd op f960,000. Uit een en ander volgt dat het tijdstip, waarop de nieuwe rivier zal kunnen worden geopend, nog niet met zekerheid is mede te deelen, doch zonder onvoorziene vertragingen kunnen de voormelde werken in het jaar 1903 gereed komen. Wat den Baardwijksclien Overlaat betreft wordt aangenomen, dat deze na het openen der nieuwe rivier niet meer zal behoeven te werken. Landbouw. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel bevat de Moniteur Beige van 9 dezer het bericht dat bij gelegenheid van de Kerst en Nieuwjaarsfeesten het grenskantooor Sel- zaete (station) op Woensdag 27 December en 3 Januari den geheelen dag geopend zal zijn voor den invoer van Nederlandsch vee, met rechtstreeksche bestemming naar de slachthuizen, alsmede van paarden, schapen en geiten. (Stct.) Tentoonstelling Parijs. Op het verzoek van de centrale commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 om vrijstelling van invoerrecht bij den wederinvoer van goederen, die, na uit Ne- derlaud te zijn uitgevoerd naar genoemde tentoonstelling, van daar worden terugge zonden, heeft de minister van financiën, bij resolutie van 9 December, goedgunstig be schikt door te bepalen, dat voormelde voor werpen zonder betaling van belasting ten invoer zullen worden toegelaten, voor zoo veel deswege bij den uitvoer geen afschrijving of restitutie ie genoten, onder inachtnemig van de daarvoor vastgestelde formaliteiten. Daartoe behoort o.a. dat bij den wederinvoer eene gewone aangifte tot vrijen invoer wordt gedaan en bij de visitatie dier goederen hunne eenzelvigheid door ambtenaren zal worden erkend. Baardwijk., 11 Dec. Bij de nieuwe rege ling der schoolgeldheffing had de Raad dezer gemeente aanvankelijk het schoolgeld bepaald voor de avondschool op f 0.40 per maand voor ieder kind terwijl, wanueer twee of meer kinderen uit één gezin de school bezochten, dit schoolgeld voor ieder kiud meer f 0,30 zou bedragen. Tegen deze hooge heffing opperde het schooltoezicht bezwaren, welke tot gevolg hadden, dat thans het school geld voor de avondschool op hetzelfde bedrag werd vastgesteld als dat van de dagschool nl. f 0.20 per maand voor eiken leerling, terwijl voor elk kind meer f 0.10 zal verschul digd zijn. 12 Dec. Maandag 11. had hier in de openbare school de jaarlijksche prijsuitdeeling voor trouw schoolbezoek plaats. 30 leerlingen ontvingen een prijs 23 dezer leerlingen be- hooren tot de dagschool, de overigen iol de avondschool. Van die 30 leerlingen waren er 10, die in een geheel jaar geen enkele maal de school hadden verzuimd. Sprang. Woensdag zal de vereenigir.g „De Gezelligheid" haar eerste jaarlijksche uitvoe ring geven in het lokaal van den heer A. Pel alhier. Opgevoerd wordt een blijspel, terwijl de heer Monté, komiek, te Kaatsheuvel eenige zijner beste scènes zal voordragen. Een druk bezoek zal dus niet uitblijven. Capelle. Donderdag 14 Dec a. s. des avondsten 61/o uur, vergadering der „Land- bouwvereeniging Capelle, Vrijhoeven-Capel le en Sprang", ten huize van Gebrs. Ockers alhier. Behandeld zal worder.Bespreking aanschaffing roederartikelen. 11 Dec. Bij gelegenheid der her denking van zijne 40jarige ambtsvervulling werden den Weleerw. Heer J. J. Ruijs, pre dikant alhier, namens kerkeraad, kerk, be stuur en eenige ingezetenen, een keurige canapé en zes sierlijke stoelen vereerd, met welk geschenk Z.Eerw. zich zeer ingenomen betoonde. Vele personen kwamen den jubilaris geluk wenschen. Waspik, 9. Dec. Alhier is heden plot seling overleden de heer dr. H. N. Preeriks, gedurende ruim 40 jaren geneesheer alhier. De overledene was voorzitter van een der afdeelingen van het „Roode Kruis" en werd onlangs benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dassen, 12 Dec. Jl. Maandagmorgen te 10 uur had de plechtige uitvaartdienst plaats met drie heeren voor den gewezen kapelaan der parochie, den WelEerw. Heer J. G. H. van de Pas, te Tilburg ten huize zijner fa milie overleden, 't Was of de parochianen met elkander wedijverden om de laatste eer, die men den beminden kapelaan nog ging bewijzen, zoo groot mogelijk te doen zijn, want d*e in 't volle licht badende kerk was bijna te klein om het overgroote aantal geloovigen te kunnen bevatten. Mogen de vele heilige missen, bij deze gelegenheid opgedragen, zijne ziel reeds in vrede doen rusten Door den strengen vorst is het verkeer pT stoompont van hier met Capelle ve: bro ken alleen per roeibootje wordt het reizend publiek nog overgezet. Voorzeker een groote last voor het toch reeds zoo zeer geïsoleerde Land van Heusden en Altena. Drongclen. ca. Di collecte voor de Transvaal heeft in deze gemeente opgebracht f 66,40 waaronder t 20 extra van de zang- vereeniging alhier. 11 Dec Ofschoon de vorst nog maar weinig te beteekenen heeft gehad, heeft men toch reeds aan het veer herhaaldelijk last van het heen en weer drijvende ijs, en hoe wel de overtocht daardoor nog niet is ge stremd, wordt ze er toch zeer door bemoei lijkt. Hcesbceii. In dit dorp, deel uitmakende van de gemeente Eethen, Genderen en Hees been, heeft de Transvaalcollecte f 21,295 op geleverd. netjes zijt maar eenvoudig volgens uwen s'atid de méiisch n, die li kennen, lachen u toch uit om uw opschik, terwijl gij u veel moet ontzeggen om aan die dwaze ijaelheid te voldoen. En uit gewaag ik er niet van hier begint Mie te preeken dat de jeugd dier opge dirkte modepopjes heel erg gevaar loopt. Uit ijdelheid wenschen zij opgerneikt te worden, uit ijdelheid verlangen zij de begeerlijkheid van anderen op te wekken, totdat zij door hun ijdelheid haar kostbaarste sieraad te grabbel gooien. O, moeders, zorgt er toch voor, dat gij niet toegeeft aan f lie zucht lot opschik uwer dochters, gij brengt haar in groot gevaar. Mij dunkt Mie Grubbe preekt nog heel aardig. Zij slaat spijkers met koppen. Ik voor mij breng Mie Grubbe mijn compliment en als ik weet, waar zij woont, dan g?. ik ze persoonlijk fcliciteeren, dat moedigt aan, om nog meer te schrijven. Ik hoop van harte, dut zii succès heeft en dat alle huismoeders en dochters zoo'n geel boekje koopeti. Bij iederen boekhandelaar is het te krijgen. A. S. 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; '2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar liij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heelt, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 'a lands gevestigd is, in de gemeen te waar hij woont 4o. van den builen's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Bij ongesteldheid, alwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing dat diegenen, welke zich op 31 Augustus 1900 niet hebben aangegeven, over eenkomstig de wet zullen worden gestraft, Waalwijk, den 6den December 1899. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. -OT.Ï*£J3JPS ii. Ik heb Mie Grubbe met hare wijze wenken in den steek gelaten, omdat ik geen tijd meer had; hare conversatie is mij echter zoo prak tisch voorgekomen, dat ik het eerste vrije oogenblik hel beste te baat neem andermaal ons gesprek door te zetten. Van wat ik dan verder van die wijze Mie Grubbe gehoord heb, zal ik maar in korte trekken vertellen, in de hoop, dat het zwakke geslacht, nieuwsgierig als het is, er meer van wil weten. Zij was dan over spaarzaamheid bezig en vertelde, hoe eene spaarzame aan een ouden hoed door een lintje of een strikje het voor komen weet te geven van een nieuwen hoed, hoe zij nooit op crediet kooptde spaarzame borgt niet, maar betaalt al hare inkoopen terstond, zij weet op tijd het versletene te verstellen, iedere week legt zij iets ter zijde en aldus vergadert zij jaarlijks een aardig sommetje. Dan verhaalt vrouw Grubbe ons de ver zuchtingen van een jongen werkman, die tot zoover haar had gevolgd. Zóó kan ik er geen vinden, zegt hij Ordelijk, zindelijk, arbeid zaam, spaarzaam! Ik heb er al wel een dozijn zoo eens stilletjes aangekeken en afgekeken, maarZindelijk ja zijn ze des Zondags op straat en hoe het met de spaarzaamheid staat dat ziet men aan de hoedjes en kleedjes. Maar malle Mie zegt een ander, we moeten op helderen dag een lantaarn aansteken, om er zoo een te vinden, nu begrijpen we, dat gij een goede 40 jaar niets dan huishoudster zijt gebleven. Mie zegt daarop, dat op zoo'n hatelijkheid niets beter past dan te zwijgen en gaal eenvoudig door met hare wenken. Zij wil nog hebben dat de vrouw altoos vroolijk zij en opgeruimd. Zoo eene, zegt ze, weet altijd een blij gelaat te zetten, beurt manlief op met de woorden kleine kruisjes geduldig te dragen en van de goede zijde te bekijken en zegt het kan toch ook altijd geen zonneschijn zijn. Op frissche, versche lucht is Mie Grubbe ook erg gesteld. Zuivere versche lucht is meer noodig nog dan dagelijksch voedsel. En dan komt ze weer terug op zindelijkheid in de woning, daar schijnt ze 't erg op te hebben. Zorg er voor, dagelijks de zindelijkheid te onderhouden. Hoe dikwijls hoort men niet dat is eene flinke vrouw, alles is er kraak zindelijk. Nu begin ik toch nog te betwijfelen, of Mie wel iu een onzer dammen woont. Want, daar ik merk, dat zij haar hart op de tong heeft m. a. w. geen duivel op haar hart smoort, had zij zeker durven spreken van die vuilnis buitenshuis, die de zindelijkheid binnenshuis allesbehalve bevordert. Waarom geene nette, zuivere speentjes in die dammen of mijnen Maar misschien heeft zij daar wel een apart boekje voor geschreven, of zou zij denken, dat de nieuwe woningwet dat euvel toch wel zal wegnemen Over de eenvoudigheid, de moeder van de zuiuigheid, kan zij maar niet uitgepraat komen. Zie, Mie is al oud, die heeft die oude tijd nog gekend en wij niet. Iedereen ziet er graag netjes uit, zegt onze oude huishoudster, en de vrouw is daar uog heel wat erger op gesteld dan de ruan, doch wat men tegei.— woordig allerwege ziet, is schandelijke over drijving. Handen gelds wot den weggeworpen om te pronken, om zich boven zijn stand te kleedcn ja hoeveel huishoudingen zijn er niet, waar men de dochters prachtig uitgedost ziet, terwijl zij thuis honger lijden, wijl er geen geld genoeg is, om eten te koopen en tege lijk mooi gekleed te gaan. Zorg toch, dat ge De burgemeester van Waalwijk brengt de in gezetenen in herinnering, dat het verboden is bij vriezend weder de straten of trottoirs te SCHROB BEN of WATER DAAROP TE WERPEN of in goten uit te storten. Waalwijk, 9 December 1899. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. 8ste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63.) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staats blad p.o. 113.) Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarlijk- che volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 Dec. 1899 en 1 Jan. 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Ne derland hebben. Deze allen worden aangewezen,onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder wer kelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rond bezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene BLAUWE KAART (voor een man of jongen) of eene WITTE KAART (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de wo ning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene ORANJE KAART (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene ROSE KAART (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje.) Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 Staatsblad no. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dierkennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burge meester en Wethouders allen met aandrang uit. door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Waalwijk, 2 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE YAN DER SCHUEREN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TOT INSCHRIJVING. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gelet op art. 19 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij ae wet van 4 April 1892, ^Staatsblad) no. 56). Brengen in herinnering: Dat alle mannelijke inzetenen, die op den 1 Januari van het j&3r 1900 hun 19e jaar zijn inge treden, namelijk die geboren zijn in het jaar 1881, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1900 voor de militie te doen inschrijven dat voor ingezeten wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip, voorafgaande achttien maanden, in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot den staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgs dienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen, terwijl daarentegen hij, die eerst na het intreden van zijn 19e, doch voor het volbrengen van zijn 20ejaar, ingezeten wordt, verplicht is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, en LOURENQO MARQUES, 11 December. Het volgende officieels telegram is uit Pre toria ontvangen, dd. 10 December. President Steyn meldt bijzonderheden over het gevecht te Stormberg. De Engelschen, die 12 ka nonnen hadden, vielen de Boeren onder Swanepoel en Olivier aan. Zij trachtten de verschanste stellingen der Boeren op de kopjes te bestormen, maar werden na een heftigen strijd gedwongen zich over te geven. Gevangen genomen werden een majoor, zes lagere officieren, twintig onderofficieren en 210 man van de Northumberland Fusiliers 2 officieren en ougeveer 250 man van de Irish Rifles. Onmogelijk, het getal Engelsche dooden en gewonden op te geven. De Boe ren maakten drie kanonnnen en twee muni tiewagens buit. 1 - i 11 i i Ook een emplooi. Jongen (bij den winkelier) Meneer, ik zie in de krant, dat u een flinken jongen vraagtkan ik soms daarvoor in aanmerking komen Winkelier: Je lijkt mij nog al bij de hand. Kan je goed vliegen vangen Jongen: Hoe bedoelt u dat, meneer? WinkelierWij brengen een nieuw soort vliegenpapier in den handel, en nu moet ik iemand hebben, die vliegen vangt, om ze op de velletjes in de uitstalling te leggen. Een trouwe hond. Ik heb een hond gehad, meneer., die menschenverstand bezat. Hij hoorde mij eens tegen mijn vrouw zeggen, dat ik slecht bij kas was. Eu wat deed 't trouwe beest Hij stierf, daags voor de biljetten van de hon denbelasting werden bezorgd GORINCHEM, 11 Dec. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,50 a 6,75, roodedito f6,10, a 6,25 witte dito f 6,20, it 6,40, inl. rogge f 5,80 a 6, buitenl. dito f5,50 a 5,85, gerst 1 4,70 a 4,80, haver f3,50 A 3,65, duiveboonen 16,75 A 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Ie qual. Kalfkoeien f 190 A 220 Kalfvaarzen f140 a 160 Melkkoeien 1140 A 160 21/- jörige ossen f140 A 160 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 it 60 Graskalveren f 30 A 50 Nuchtere kalv. f 10 a 13 Aangevoerd 2 vette varkens van 16 a 17 ct per half kilo, 262 biggen van 1^4,A 7.— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen fA en lammeren f0 a f 0.per stuk. Eieren f 1.80 a 1.90 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per Va kilo. ROTTERDAM 11 Dec. Binncnlandsche Granen. Tarwe. Jarige- vond heden tot vorige prijzen plaatsing. Per heet. f 5.20 ii f 6.10, extra puike nog daarboven, en per 100 kilo f7 40 a f7.75 en geringere qual. f7 a f7.25. Nieuwe- ruimde prijshoudend op. Per heet. f5.50 a f6.25. extra pnike nog daarboven en per 100 in uitgezochte qunlitcit i'7.70 a f7.87, en verder van f7.40 tot f7.50. Canada tarwe bracht f5.50 A f5.75 op. Rogge. Vloamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 5.A 5.80. Dito mindere f0,A0. Gerst. ZeeuwscliFlakk. en Overm. Winter f8,90 a 9,— mindere f' 8,15 a 8,75; beste Zomer 18,75 a 9,mindere f8,a 8.40. Haver. De beste f 2.60 A 3.40. Blauwe erwten. De beste f6.75 a 7.40 Paardenboonen. De beste f 0.A0 Bruine boonen de beste f 7,50 a 8,50 Witte boonen. De beste f 9.A 10.25 Duivenboonen van f0.a 0. Kanariezaad f6.— tot f7.75. ROTTERDAM, 12 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 68 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 678 vette runderen 1118 magere dito, 273 vette en grask&lveren, 130 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 0 varkens, 185 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 33 act. 2e kw. 26 a ct 3e kw. 20 a ct. Kalveren: le kw. 46ct., 2de kw. 39A ct.3de kw. 33 A ct.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3