L Geldleening. Burgemeester en Wethouders Advertentién. Telegrammen. Bekendmaking. Allerlei. Posterijen. Handelsberichten. van f 1000 nos. 13337, 17531 en 20441 prijs van f 400 3255 en 16588 prijs van t 200 nos. 7924 en 16545; prijs van f 100 nos. 927, 5873 en 14721. Het Passiespel te Oberammergau. Moord. Een der correspondenten van deN.R. Ct. in het Noorden heeft persoonlijk een on derzoek ingesteld naar de toedracht van den moord te Wijnjeterp (Fr), waaromtrent vele verschillende lezingen de ronde doen. Hij schrijft het volgende De dader, J. Fokkema te Duurswoude, had verkeering met een meisje uit Hoorn— sterzwaag en was Vrijdagmiddag met haar gaau schaatsenrijden. Des avonds bezochten zij de herberg van Bergsina te Hemrik, waar zij andere paren aantroffen, o.a. S. Postma, van Hemrik. met zijn meisje S. Zandstra (de verslagene) en anderen. Om goed elt uur verliet men de herberg en wandelde naar het Steenevallaat. Postma begon toen Fokkema er mee te plagen, dat F. met een meisje uit Hoornster- zwaag uitging, terwijl er te Duurswoude ge noeg waren. P. is twistziek, en ten slotte werd men haudgemeen. Worstelende rolden P. en F. van het smalle voetpad op het ijs, P. bleek de zwakste, hij lag onder. Zijn meisje, dit ziende, wilde haar vrijer helpen, en sloeg F. met de punt van haar schaats boven het linkeroog, wat eene bloedende wonde veroorzaakte. Het meisje van F die die op eenigen afstand stond, riep„Jan houd op, we gaan naar huis" F. liet dan ook zijn tegenpartij los en stapte met zijn meisje voort, gevolgd door de beide andere pareu. F., onder den invloed van sterken drank, greep echter spoedig daarna zijn mes in de hand en riep: „als je niet weggaat, sla ik er in.» Hij sloeg toe volgens zijn zeggen, was dit niet zijne bedoeling en trot Sjoukje in de linkerzijde. Spoedig zeeg zij neer, en werd in de woning van A. Mulder gebracht. Er werd om hare ouders gezonden, doch toen deze kwamen, kon zij nog slechts de woorden „moeder moeder" uiten. De veldwachter te Duurswoude werd gehaald, spoedig verschenen ook de burgemeester en de dokter uit Lippenhuizen, die den dood constateerde. F. wist van den noodlottigen afloop niet af, hij was met zijn meisje naar Hoornster- zwaag gewandeld, een afstand van circa P/2 uur. Twee veldwachters kregen bevel hem te arresteeren. Om vijf uur ongeveer, kwam men aan de woriug van de ouders van F.'s meisje. Men klopte aan, doch men wenschte eerst niet open te doen. Toen dit geschiedde, werd F. gearresteerd. Eerst, verklaarde hij dat hij het mes weggeworpen had in een boschje, later dat hij het aan, de moeder van zijn meisjgegeven had bij wie het dan ook in beslag is genomen. F. verklaarde steeds dat het nooit zijne bedoeling geweest is P. met het mes te treffen, veel minder Sjoukje. Toen hij bij hel lijk gebracht werd, barstte hij in tranen uit. Niet Fokkema, maar Postma staat als twistziek bekend. Na uit wendige schouwing werd op last der justitie hel lijk naar het paleis van justitie te Hee renveen vervoerd, om inwendig geschouwd te worden. Baardwijk, 19 Dec. De Eerw Zuster Deodota, onderwijzeres aan de R. K. school voor meisjes, herdacht den dag, waarop zij voor 25 jaren hare geloften aflegde. Zij ontving bij deze gelegenheid zeer veel blijkeu van belangstelling. Capellc. 19 Dec. De overgang over den Maasmond geschiedt aan het Veer alhier te voet. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk alhier is herbenoemd de Heer Chr. Van Beek en lot diaken de Heer Adr. Verhoeven, terwijl benoemd zijn tot ouderling de Heer E. De Bruiju cu tot diaken de Heer A. Voordepoort. Sedert eenige dagen had zich hier eene commissie uevormd onder voorzi'ter- schap van den Heer A. De Jong, mei het doel heden eene hardrijderij op schaatsen te doen houden onder jongens van behoeftige ouders. 52 jongens hadden zich aangegeven welke verdeeld werden in 3 setifiu n. 1. van 8 10 jaar, 13 personen, van 1013 jaar, 25 per sonen, en van 1316 jaar, 14 personen. Bij de eerste en derde serie waren de prijsen als volgt le prijs 2 dekens, 2e prijs: een horloge, 3e prijs: 2 K. G. spek met 2 L. erwten, 4? prijs: 1 paar schaatsen, 5e prijs: een das, 6c prijs: een groot kien tebrood, 7e prijs: een klein krentebrood. [n de tweede serie waren 10 prijzen, die aldus volgden 2 dekens, een horloge, een deken, 2 KG. spek met 2 L. erwten, een paar schaatsen, een das, 8 el katoen, een boezeroen en das, een groot krentebrood en een klein krentebrood. Prijswinners in de le serie waren achter eenvolgens Am. Heurler, K. Rosenbrand, J. Rosenbrand, A. VVaarts, VV. van Beek, C. Boeser, M. Klootwijk. In de tweede serieD. Sprangers, J. Waaris, M. v. Tilborgh, A. Kouings, J. dc Jong, Z. v. Gijzel, H. de Roon, A. Frings, J. Waaris, J. v. Dongen. In de 3e serieJ. de Roon, A. van Tilborgh, Andr. Westbroek, W. Sulsters, C. Murkens, A. Konings, A. Nohl. 't Was een waar genoegen te zien, hoe blij niet alleen de winners waren, maar ook vele ouders. Een woo d van lof komt voorzeker de commissie toe. welke zich zoó flink van hare moeilijke taak kweet. Waspik, 19 Dec. Na een ongesteldheid van enkele weken overleed alhier Zaterdag de weleervv. heer W. H. Barten, R. K. priester en assistent alhier. Vleide men) zich lang met de hoop, dat ZErw. weldra zou hersteld zijn, de laatste dageu werd Z.Eerw. steeds erger. Groot is de deelneming in dit overlijden, daar de overledene zich hier zeer bemind had gemaakt. Z.Eerw. onderscheidde zich door een bijzondere gave van welsprekend heiri, zoodat zijn gemis in hooge mate zal worden gevoeld. LONDEN, 19 December. Het heet. dat reeds ongeveer 10.000 Hollanders uit Kaap kolonie dienst doen in het leger der Boeren en dat de nederlaag der Eogeischen aan de Tugelarivier de opstandsbeweging ten zeerste bevordert. 19 December. In de tweede editie van de Times komt voor een telegram van de Modderrivier, gedateerd 17 December, van den volgenden inhoud De toestand is op liet oogenblik volkomen zonder uitzicht de Boeren verzamelen groo- ter strijdkrachten, terwijl hun versterkingen beide flanken van het Engelsche legercorps bestrijken; een aanval op de Bi itsche stelling is evenwel niet wel mogelijk. Het is voor de Engelschen niet mogelijk, de vijandelijke legermacht van ter zijde om te trekken, omdat zij zich uitstrekt tot aai de rivier in de oostelijke zijde en uit he. Westen snel op de rivier aanrukt. De Boeren hebben een onafgebroken lin verschansingen, waardoor zij in staat zi tot snel onderling verkeer op vele punte Hun eenige nadeei is, dat hun laatste pi viandeetingen onvoldoende zijn. De burgemeester van Waalwijk brengt de\- gezetenen in herinnering, dat het verboden i>ij vriezend weder de straten of trottoirs te SCHlB BEN of WATER DAAROP TE WERPEN in goten uit te storten. Waalwijk, 9 December 1899. De burgemeester voorn K. DE VAN DER SCHUIN. ingezeteS volgens de wet van 28 Juli 1850 (StaatsbJno. 44); '2o. hij, geen ouders of voogd hebbende, ge- durend» Uaiste aan bet in de eerste zinsnede van (1 irtikel vermelde tijdstip, voorafgaande achtlicaauden, in Nederland verblijf hield; 3o. hiar. wiens ouders dc langstlevende in gezet,e'&s, al is zijn voogd geen ingezeten, mits pinnen het rijk verblijf houdt; dooor ingezeten niet wordt gehouden: de iindeling behoorende tot den staat, waar de Nrlander niet aan den verplichten krijgs- dienss onderworpen, of waar ten aanzien der dienfchtigheid het beginsel van wederkeerig- heidaongenomen, terwijl daarentegen hij, die eersfl het, intreden van zijn 19e, doch voor liet brengen van zijn 20ejaar, ingezeten wordt, ver is, zich zoodra dit plaats heeft, ter insjving aan te geven d'oor de. militie niet wordt ingeschreven lo.e in een vreerad rijk achtergebleven zoon vaen ingezeten, die geer. Nederlander is. en 2ole in een vreemd rijk verblijf houdende oflooze zoon van een vreemdeling, al is zijn vol ingezeten dat de inschrijving geschiedt "im een ongehuwde in de gemeente, waar dvader, of, is deze overleden, de moeder, of, 2 beiden overleden, de voogd woont; y. van een gehuwde en van een weduwnaar ;ie gemeente waar hij woont; ,0. van hem, die geen vader, moeder of voogd iff, of door dezeri is achtergelaten, of wiens ogd buiten 's lands gevestigd is, indegemeen- .waar hij woont 4o. van den buiten 's lands wonenden" zoen van •n Nederlander, die ter zake van 's lands dienst een vreemd land woont, in de gemeente, waar ijn vader of voogd het laatst in Nederland ge- voond heeft. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van de aangifte verplicht. Met waarschuwing dat diegenen, welke zich op 31 Augustus 19ÜÜ niet hebben aangegeven, over eenkomstig de wet zullen woiden gestraft, Waalwijk, den Oden December 1899. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Nat. Med. levertr le soort tort t, (stroogeel) 2e JWT— p. ton Stoommedicinale levertr. le 1 44.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen genist men aan zienlijk rabat. 8ste VOLKSTELLING (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no.'3,) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, S»ts- blad no. 113.) Burgemeester en Wethouders van Walwijk brengen ter algemeene kennis, dat dit»»r za' gehouden worden de 8ste algemeene tieiasrlijk- che volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing vanlien die te middernacht tusschen 31 Dec. 1899 a/1 Jan- 1900 hunne werkelijke woonplaats birpn Ne derland hebben. Deze allen worden aangewezen,onvejQuillig of zij op genoemd tijdstip in hunne wonig al aan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zafler wer kelijke woonplaats binnen Nederland;* hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig .pn. Omtrent deze allen moeten de opgavy verstrekt worden, die gevraagd worden op /arten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Jnuari 1900 zullen worden rondbezorgd en /delijk Nieuwjaar zullen worden teruggeha Door of voor ieder moet aan zfte woning worden ingevuld eene BLAUWE KAART (voor een i^n of jongen) of eene WITTE KAART (voor fne vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ierer aan de wo ning waar hij tijdelijk aanwezig is irjevuld worden eene ORANJE KAART (voor en tijdelijk aanwezigen man of jogen) of eene ROSE KAAltT (voor ene tijdelijk aanwezige vrouw of rrdsje.) Het hoofd van ieder gezin of d bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticit of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg t< dragen. Deze zorge er dus voor, dit aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt worde opgegeven hoeveel blauwe, witte oranje <n rose kaarten er ir de woning noodig zijn. Overtreding van de voorsehnften betreffende de volkstelling wordt krachtens arikel 20 der toet van 15 April 1886 Staatsblad ni. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dierkennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauivkeurigheid en volledigheid warden beantwoord. 9p verzoek der Regeering noodigen Burge meester en Wethouders allen met aandrang uit. door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Waalwijk, 2 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TOT INSCHRIJVING. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gelet op art. 19 der wet v«n 19 Augustus 1861, (Staatsblad 110. 72;, znoals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892, ^Staatsblad) no. 56). Brengen in herinnering: Dat alle mannelijke inzetenen, die op den 1 Januari van het ja-.r '1900 hun 19e jaar zijn inge treden, namelijk die geboren zijn in het jaar 1881, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1900 voor de militie te doen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehou ten lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, ^viens voogd De ondergeteekende brengt ter kennis van het publiek dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898—99, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld en dus, na di,en datum, waardeloos zijn voor de fran— keering van brieven en andere stukken. Brieven et> andere stukken, geheel of ge deeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvol doende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde port belast. l)e bovenbedoelde frankeerzegels, brief— kaarten en briefomslagen worden na 1 De cember niet meer uitgegeven en kunnen, nil 1 Januari tot 1 Juli aanstaande tegen fran keerzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 worden ingeruild. De Directeur voornoemd, JAGER. Dorpstrots. Handelsreiziger (in een dorp)Hier in dit nest is zeker 's winters geen steek te doen Kastelein Nu, dat moet u niet zeggen Verleden jaar hebben we nog een mooie maansverduisteiing gehad. Goede qualiteit. Zeg, heb jij nog van die sigaren, zooals je mij er gister een presenteerde? Jawel. Hier heb je er een. Merci. Ik ben bezig, mijn jongen 't rooken af te leeren, begrijp je 1 Te Oberammergau in Zuid-Beieren, alwaar, in het jaar J 900 het passiespel weder wordt opgevoerd, is dicht bij het pasgebouwde spoorwegstation een amphitheater van hout opgericht van waaruit men op eene gemak kelijke wijze het pas>iespel zul kunnen be wonderen. Het biedt eene plaatsruimte aan voor 4200 toeschouwers, en inen heeft er behalve op het tooneel, nog het uitzicht op de prachtige natuur. Het theater, waarop het passiespel gespeeld zal worden, staat geheel in de open lucht.: zijn achtergrond is het rotsgebergtezijn plafond de hemel en zijn verlichting de zon. Het aantal lo gementen te Oberammergau zal in 1900 zijn als voor tien jaren geleden in dit opzicht moet men dus zijne verwachtingen niet hoog spannen. Men zal er vinden ne gen logementen, tien pensions en eenige privaatwoningen welke voor logés ingericht worden, te zamen hebbende het respectabel aantal van 4200 bedden. Men zal geen plaats op het amphitheater kunnen krijgen zouder te voren een biljet voor een bed betaald te hebben en men zal niet op één dag op en neder, ondanks den aanleg van het electrische spoor, het passiespel kunnen zien. Plaatsbewijzen voor het amphitheater worden bulten Oberammergau niet verkrij g- baar gesteld. De rollen voor het passiespel worden nog in deze maand verdeeld. Het is zeer de vraag of J. Meijer, die ieeds drie keer de rol van Christus vervuld heeft, dit weder in 1900 zal doen, omdat hij reeds 57 jaren oud is en men betwijfeld of hij op dien leeftijd nog krachten genoeg bezit om de kruisiging te kunnen voorstellen. -y-stt"7rw^ GORINCHEM, 18 Dec. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor: Ristarwe f 6,75 a 6,90, roode dito f 6,10, a 6,25 witte dito f6,15, k 6,35, inl. rogge f5,85 a 6,— buitenl. dito f5,75 a 5,90, gerst 1 4,75 a 5,haver f3,50 3,65, duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0— a 0,— alles per hectoliter. le qual. Kalfkoeien f190 k 210 Kalfvaarzen f130 a 160 Melkkoeien 1140 k 150 27- jarige ossen f150 ft 160 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 A 60 Graskalveren f 30 40 Nuchtere kalv. I 9 a 11 Aangevoerd 14 vette varkens van '15 a 17 ct per half kilo, 35 biggen van f 5,— a 8.— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen fa en lammeren f0 a f 0.per stuk. Eieren f 1.80 a 1.85 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 19 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 73 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 812 vette runderen 676 magere dito, 291 vette en graskalveren, 80 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 0 varkens, 79 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: lekw. 33 a ct. 2e kw. 27 a ct 3e kw. 20 ft ct. Kalveren le kw. 43 ct., 2de kw. 36 a ct.3de kw. 31 a ct. Melkkoeien f120 a 200, kalfkoeien f130 a 210, stieren f50 a 180, graskalveren f20 ft 40, pinken fa vaarzen f50 a 105, alles mager vee; biggen f5.a 7, paarden f30 a 85. Nuchtere kalveren, slacht- f6.ft 11.fok- f a Niettegenstaande den grooten aanvoer, was de handel, vooral in puike spoelingkoeien, zeer ge animeerd maar in de overige soorten was de omzet traag. In vette kalveren is de handel zeer slecht en zijn het vooral de mindere soorten die zeer moeilijk kunnen verkocht worden. De han del op de magere markt is van weinig beteekeuis. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan bruinblanke Bergertraan blanke Bergertraan Maaslevertraan v Groen landsche Robben traan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewene fusten van pl.m. 100 L. f19.— p. 100 L f22,p. ton. f 26.- f28,- f p. ton van Waalwijk maken bekend, dat het 3e gedeelte van de door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant goedgekeurde geldlecning, vastge steld bij Raadsbesluit van 4 October 1899, wordt opengesteld tot een bedrag van f 6000, rentende 31/80/0 's jaars van het nominaal bedrag en wijders te bepalen als volgt lo. De toewijzing der inschrijvingen wordt beheerscht door het hoogste bod bij gelijke inschrijving beslist het lot. 2°. De inschrijvings-biljetten, op den om slag beschreven met de woorden /geldlec ning der gemeente Waalwijk", moeten vóór of op Zaterdag 23 December aan staande voormiddag 11 uur bij den Bur gemeester zijn ingeleverd als wanneer de opening in het openbaar plaats heeft. 3°. Binnen 3 dagen na de opening zal den belanghebbenden kennis worden gegeven of de inschrijvingen al dan niet worden aan genomen. 4°. Tiet bedrag der aangenomen inschrij vingen moet worden gestort bij den gemeen te-ontvanger alhier voor of op 15 Januari aanstaande, op welken datum de rente ingaat. Aan kassiers en commissionnairs in eft'ec ten wordt voor het bedrag der door hunne tusschenkomst aangenomen inschrijvingen 1/4°/o tot commissie-lóon toegekend. Het leeningsplan is gratis verkrijgbaar. "Waalwijk, 9 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornd K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemr. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3