Nummer 102, Zondag 24 December 1899. Tweede Blad. Belangtijke Mededeelingen. „De Echo van het Zuiden", De Zuid-Afrikaansche p r ij sv«rmindering 'log. De Eclo van het Zuiden." week. Iedereen dus van Jen rijksten tot den arrasten kan en zal het lezen ledereen wil 6 cent per week jissen, om van alles degelijk en flink op de hoogte te blijven, geheel mede te leven. Franco per post f0 90. ,De E( o van het Zuiden" Postkantoor te Waalwijk. BINNENLAND, W aalw ij .k scheen Langstraatsche courant, zal dan nl. in veel giooter formaat verschijnen. De ONDERGETEEK UITVOERINGEN. In vorige nummers deelen wij onzen lezers, het publiek van Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en de geheele Langsraat, enzin 't kort allen abonné's en hun die wij het gaarne zien worden, reeds een en ander mede omtrent onze plannen tegen a. s. Nieuwjaar. Door de meerdere ruimte die we hierdoor winnen, zullen we in staat zijn onzen lezers veel meer aan te fcsden dan tot dusver, vooral wat onze gemeente en de Langstraat betreft. Ons blad zal bevatten: hafdartikels, overzichten van de voornaamste gebeurtenis sen in binnen- en buitenlad, meer speciaal wat in Waalwijk en de geheele Lang straat vermeldenswaardig vocvaltvooral op 't gebied van industrie, handel en ge meentezaken. Markt- en huidaberichten, boeiende feuilletons, ook scherts en humor en aangename mengelwerken wetenschappelijke zaken alles zal men er in vinden. Plaatselijke berichten der 3.schillende Langstraatsche en Overlandsche gemeenten, Verslagen van den Gemeeieraad van Waalwijk, uitvoerige verslagen van lezingen vergaderingen, zoowel in onze gneente als daarbuiten. Ook hebben wij maatregelen ge troffen voor goede artikelen ovi onze hoofdindustrieschoenmakerij en leerlooierij. Ook op 't gebied van Landbaw hopen we meermalen nuttige wenken te kunnen geven. In één woord, wij zulle alles doen wat voor onze lezers aangenaam en nuttig kan zijn. Wilt ge dus breedvoerig duidelijk alles weten, wat in WAALWIJK en de LANGSTRAAT gebeurd, ahineert U dan op 91J STDE abonneert zich op Waalwijksche en Langs itsche Courant, Zondagsblad. NAAM i/!-jXUyQ.Q-cK!Xl.GXiAS>^X!>ax5^2. WOONPLAATS Dan nog zal ons blad bi deze aanmerkelijke vergrooting eene belangrijke ondergaan n l- in plaats van f f O 75 per kwartaal of 6 cent per Om liet velen nog gemakkelker te maken, zullen we hen in de gelegenheid stel len per week b cent te betale, dan behoeft men niet f 0,75 cent ineens te geven. Dit bedrag zal wekelijks door eemizer boden worden opgehaald. De prijs met prachtig Geiustreerd Zondagsblad is f 105 franco per post f 1.27V2. Dus voor slecht:30 cent een prachtige illustratie die U al de voor naamste gebeurtenissen der werel voorstelt en verhaalt. Wij van onzen kant stellen lies in 't werk om het publiek voor zoo min moge lijk geld zooveel mogelijk te ve^haffen en hopen dan ook van hun kant den noodi- gen "steun te ondervinden. Iedereen vuile dus onderaand inteekenbiljet in en stelle het een onzer bodes ter hand, of bezorge het. aan onsmreau opdat „DE ECHO VAN IiETZUIDEN" in geen enkel huisgezin in Waalwi en de Langstraat ontbreke en met recht zal zijn het blad van Waalwijk en dLangstraat, een ware huisvriend, liet meest gelezen blad in de Langstraat. Wie zich tegen 1 anuari op dit blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nutners gratis. Friis Clery aau den roeg uit Slag bij de Jugela. De frontaanval van generaal Cle 5 brigade op de vijandelijke stellingen achti e Tugela had plaats onder gezamenlijke ling van den oppeibevelhebber Sir Redve5|3uller en den divisie-commandant Sir Frtis De geheele ontzetringsdivisie nxj: strijd deel en vertrok des morges/ het kamp bij Chievj;ley. De brigade van generaal Hartwd uiige zonden naar de meest westeljij diift bij Doornkop Spruit. De brigade \a generaal Hildyard rukte op Colenso aan M de rivier bij de vernielde buig over le f-iljm, terwijl generaal Lyttelton in het ceutrqivas opge steld met bevel, vviar dit noodighs assis tentie te verleenen De vierde bride einde lijk, de vereenigde fuseliers vi generaal Barion, rukte in de richting van Hlangwane kopje ten oosten van de spoorlijn op om de Britsche flank te beschermen en des vijands vleugel te bedreigen. De cavalerie en het veldgeschut waren over beide vleugels verdeeld, het scheepsge schut was in het centrum opgesteld aan de westzijde van den spoorweg, terwijl kolonel Long met zijn artillerie ten oosten van den spoorweg op den rechtervleugel van de infanterie stelling had genomen. Generaal Hart's brigade had bevel de westelijke drift over te trekken, dan den noordelijken oever van de rivier te volgen tot de wagenbiug, waarbij generaal Hildyard de rivier zou overtrekken, die vervolgens naar de kopjes in het Noordeu zou oprukken. Het front der aanvallende macht was zes mijlen breed, terwijl de Boeren hun liniên veel verder hadden uitgestrekt, steunende op huu groote bewegelijkheid. Inderdaad geeft hun vermogen om zich snel te verplaatsen hen een front „dat altijd in de lucht hangt", zooals een der correspondenten seint. De kanonnen rondom Ladysmith lieten reeds hun stem hooren, toen te kwart voor zessen het scheepsgeschut het vuur opende. De Boeren antwoordden niet. Daarop begon het opruk ken der Britsche infanterie over een bijna ueheel open, licht golvend terrein tegenover de geduchte verschansingen der Boeren, waar nog steeds geen teeken van leven werd ge geven. De vijand hield zich verborgen, maar toen hij eindelijk, na de Britsche troepen tot ongeveer 800 yards le hebben laten oprukken, zijn vuur opende, bleek het, dat de weg naar de Tugela en alle punten vanwaar men de rivier zou kunnen bereiken door de geweren der Boeren werdeu bestreken. De Bóeren-batterijen, waaronder een Creu solkanon, Krupp- en Hotchkiss-kanonnen, openden om bij halfzeven het vuur en weldra zag men rondom de granaten springen. Toch rukte de Britsche infanterie met onbezweken moed voorwaarts. Generaal Hart rukte op den linkervleugel vooruit. Een gids geleidde zijn troepen naar de drift, maar daar aange komen moest hij wijken voor het overstelpend vuur van twee kanonnen en het kruisvuur der Mausergeweren. Midderwijl was ook het gevecht op den rechtervleugel begonnen en weldra woedde de strijd daar niet minder hevig. Onder het onophoudelijk ratelen der Mausergeweren en den onafgebroken donder van het geschu' drong generaal Hildyard door tot Colensoi waarbij zijn bereden infanterie 42 man verloor Kolonel Long deed zijn batterijen opruk ken om dichter bij de vijandelijke stelling te komenmaar nauwelijks was hij de rivier genaderd, of een afdeeling Boeren sprong op en opende op hem op een afstand van 6ü0 yards haar moordend vuur. De kanonniers en de paarden der stukken vielen bijna onmid dellijk. Infanterie werd afgezonden om het geschut te redden, maar ondanks het kranig optreden der Britsche soldaten vermochten zij de kanonnen niet te bereiken. Tien stukken bleven in de handen van den vijand achter. Terwijl op den rechtervleugel dit tooneel weid afgespeeld was generaal Hart, die van generaal Lyttelton versterking had ont vangen, opnieuw voorwaarts gerukt. Onder hevig artiileiievuur en infanterievuur van den vijand leden zijn troepen ontzettende verliezen, maar hij gaf niet op en slaagde er werkelijk in de drilt over te trekken, waarbij enkele van zijn soldaten verdronken. Hier trokken zij het vuur van de geheele vijandelijke stel ling tot zich en deze bleek zoo onaantastbaar sterk te zijn dat men nooit met succes een frontaanval zou kunnen doorzetten. Daarop werd tot den terugtocht besloten en keerden de Britsche troepen naar het kamp bij Chie— veley terug. De vijand deed geen poging hen te achtervolgen. Generaal Buller en generaal Clery leid den den aanval met de meeste geestkracht en moed. Men zag hen steeds waar de kogel regen het dichtst was zij moesten echter het onmogelijke van hun poging inzieu en besloten den aanval niet door te zetten, ten einde niet de geheele divisie aan vernietiging bloot te stellen. Naar aanleiding van deze uitvoerige bizon- derheden over de nederlaag van generaal Bul ler, merkt de militaire medewerker van de Daily Chronicle" op, dat men klaarblijkelijk het ergste van de nederlaag nog niet weet. De bizonderheden geven geenszins een ver klaring van onduidelijke punten in generaal Buller's telegram. Dit is natuurlijk niet aan de correspondenten te wijten, maar is de schuld van den censor, die gemeend heeft de ergste onthullingen le moeten achterhouden. Volgens bij het departement van oorlog ingekomen berichten zijn de Boeren erin geslaagd den Basoeto's bijna al hun paarden af te koopen. ten getale van ongeveer 30,000 stuks. Het Engelsche departement had er reeds over gedacht dit geheel eenige middel tot vorming eener remonte te benutten en had daartoe agenten naar de Basoeto's gezon den maar te laat. De over zee gezonden paarden hebben veertien dagen rust noodig alvorens gebruikt te kunnen worden en vele sterven gedurende den overtocht. Telegrammen van Toeli melden: Kolonel Plumer's vliegend vendel kwam 1 December op Transvaalsch gebied bij de samen vloeiing van de Krokodil- en de Makloetsi- rivier. Hij zette den tocht over het veld voort tot een punt op deu rijweg op 80 KM. ten N. van Pietersburg Op den heelen tocht werden geen Boeren gezien. De verkenning werd om de groote droogte niet voortgezet, eu den 8en keerde de troep te Toeli terug. De Krokodilrivier is overstroomd, hetgeen verder verkennen belette. De Boeren die in de buurt van Toeli hebben geopereerd, zijn vertrokken. Te Makoetsi ligt een En gelsche bezetting. Is het, in allen ernst, niet dwaas en mal te heeten dat nu plechtiglijk over Lorenco- Marquez van Tuli in Rhodesiê (Matabelen- land) aau de noordelijke grens van Transvaal, wordt melding gemaakt van het manhafte optrekken eener schare Britsche dapperen onder aanvoering van kolenel Plumer, die zich te Mafeking reeds sinds zoolang met spanning doet verwachten ter verdrijving van die lastige en hinderlijke Boereu in de on middellijke nabijheid, terwijl io dezelfde de pêche waarin wordt bericht de overschrijding der Transvaalsche grens, op het punt waar de Krokodil-rivier en de Makoetsi-rivier samenkomen, wordt medegedeeld, dat men, na korte afwezigheid maar weer veili gen wel is teruggekeerd naar fort Tuli, zich een prachtige gelegenheid tot verwerving van onvergankelijke roem latende ontsnappen l De ondergeteekende bericht dat het post en telegraafkantoor op den 2den Kerstdag open zal zijn van 7V2-—fR/s vm. en IW/i 473 um. De Directeur, JAGER. De ondergeteekende brengt in herinnering dat, even als in vorige jaren, van af 23 dezer gelegenheid zal worden gegeven om brieven, briefkaarten en gedrukte stukken ter post te bezorgen, welke men op Januari wenscht te zien uitgereikt. Ter ouderscheiding moeten twee zich krui sende strepen over de gansche voorzijde aan het stuk worden aangebracht. Wanneer de stukkeu niet op 31 December 's middags ten 12 ure ter.plaatse van bestem ming zijn aangekomen, kan met het al of niet voorkomen van strepen geen rekeniög meer worden gehouden. De Directeur JAGER. WAALWIJK. Op Zondag 25 dezer, des namiddags om 12 uur zal door de Liedertafel //Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Besoijen pp de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd: Domine salvam fac Reginam nostram Giesen. Kerstnacht, lied voor Bas Adam. Kerstlied, lied voor Tenor Wambach. Looft den Heer De Vliegh. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Uitvoeriug te geven door de Rederijkers kamer „Vriendentrouw" te 's Greveiduin- Capelle, op Donderdag 28 December 1899, bij den heer L. F. van Dongen. Aanvang 's avonds 7 uur. (Zie programma's.) KAATSHEUVEL. Uitvoering te geven door het gezelschap „Nooit gedacht", gevestigd in het Café van den Heer P. van Berkel, op Zondag 31 De cember, aanvang 's avonds ten 6 uur. (Zie programma's.) WAALWIJK, 23 Dec. 1899. Onze artikels over Levensverzekering. In „De Voorzorg", Populair orgaan voor Levensverzekering enz. lezen wij D e Echo van het Zuiden" bevat weer een lezenswaardig artikel over levens verzekering van de hand des Heeren Corn. Oomens. Alle dagbladen moesten het voorbeeld van deze „E c h 0" navolgen om van tijd tot lijd flinke artikelen ter opwekking tot levensver zekering op te nemen. Ijsvermaak. De wintervorst heeft voor goed zijn intrede gedaan tot spijt van menige huismoeder, maar tot vreugde van jong eu oud, nl. van alle liefhebbers van onze nationale sport, het ijsvermaak en hierin blijft Waalwijk en om streken ook niet ten achter. Zeer veel wordt hier in deze streken van deze gezonde ont spanning geprofiteerd. Is het jammer, dat men hier in onze ge meente steeds minstens een half uur moet loopen om eene flinke baan te bereiken en naar hartelust de een bijzonder vlug, de ander met een prachtigen zwier over eene flinke ijsvlakte te glijden; is het wel jammer, zeggen we, dat men er nog al ver voor moet loopen en niet zooals vroege, ouder schaf- lijd even de schaatsen kon aanbinden over den dijk, wij worden voor deze .moeite ook schadeloos gesteld door de prachtige baan die wij daar dan vinden.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5