De Zuid-Afiikaansche ootloi WERKMEID. Notaris RINK MM. MAGAZIJN LANDBOUWMACHINES, KLIlUIIUtPPtLËl Groenten in blik Th. Wessels, Handel in Kruidenierswaren, Til ,1. m WIJCK, L IJ S T E N, KARPETTEN, Gerard van Dijck J alousieën TAPIJTEN en KARPETTEN, IERMANS l Advertentiën. B. A. MIDDELKOOP, VictorC.Couwenbergh, Wed. W. G. Vaags. Zeeuwsche Kleiaardappelen, Max Govaerts. Gedroogde vruchten. KASTANJES, am Bamboe Artikelen, Het beste adres G. van DOMMELEN, WIJNHANDEL. Beclame. Dankbetuiging zal verknopen Ie. 11 Januari 1900, publiek verkoopen Victor C Couwenbergh. Rechtskundig bureau. Bekwame Dorscbmachiries, stroo- snijders, wortelsnij ders enz. Voor de a. s. Teestaagen. BOERENJONGENS, Drogerijen Chemicaliën WAALWIJK. WAALWIJK. Waalwijk. JL B. DRAAIJERS. op Maandag 15 Jan. 1900, Voor 7 Jaren om te Scheuren; De Zuidewijnsche waard afkomstig van wijlen den Heer P. VERMEULEN, lig gende onder Capelle ten noorden van den Maasmond, groot 2 hectaren 7G aren 20 centiaren. Wed. H. VAN DEN BERGH en Kinderen. Ijzerwaren, Gereedschappen, Huishoudelijke artikelen, Ko per en Nickel waren. Ordi nair en fijn LAKWERK. Levering van alle soorten Evenals het vorig jaar weder ver krijgbaar PUIKE ZEEUWSCHE Vraagt proef. EXPEDITEUR COMMISSIONNAIR Doperwten, snijboonen, worte len, spercieboonen, tuinboonen, van at 35 Vi liter en 20 ct 7* liter tot de fijnste kwaliteiten. Abricozen, pruimedanten, fijn ste delicates - peren en boorap— pelen, scliijfappelen, tafelrozijnen, juffersamandelen Smirna—vijgen in kistjes, prachtige Rozijnen voor enz. enz. PrimaNapelsche zuivere CACAOPOEDER in ver schillen de prijzen. en VERFWAREN. Heeft voorradig, uitnemend ge schikt voor gelegenlieids-cadeaux. Een prachtige collectie aan de Haven BAARDWIJK. Was- leer zeildoeken linoleum tafelkleeden in vilt, guttapercha, wasdoek enz. onverbreekbaarheid van het christelijk huwe lijk. De liefde en de hartelijke genegenheid werd onder den invloed van het christendom een der grootste krachten en vertroostingen in de Chr. Mij. De alpenbewoner ziet van zijn hooge bergtoppen, waar hij zwoegt neder in het dal, waar onder het stille dak eene trouwe gade woont. Dit maakt het zwoegen er. het trotseeren van gevaren licht en zoet zoo geschiedt het overal; een vaste trouwe verbintenis tot aan den dood heeft millioe- nen mannen lust en wijding bij den zwaren arbeid van den dag geschonken. Welnu, toen de moderne wetgeving en voor een gedeelte de wetenschap en de invloedrijke letterkunde in den nieuweren tijd, meer onafhankelijkheid eischteu van den christelijker) huwelijksband en toen elders de staat zich meer en meer als heerseher wilde stellen over het huwelijk zelfs als Sacrament, stond Leo XIII pal en hand haafde hij zonder aanzien van getal of macht, zonder te vragen naar bedreiging of schoone belofte, handhaafde hij ouverschrokken, wat Christus hier gewild heeft en ingesteld. Had iemand op welk gebied ook verwacht, dat deze conciliante paus den mensch wel iels door de vingeren zou zien, zij vonden te Rome geen Pilatus, die het met zijn geweten en de openbare meening en zijn belang wel zou weten te vinden. En, niet minder dan in 't huwelijks-vraagstuk bleek in de encyclieken over de christelijke in richting der staten, over de plichten der christenen, dat er bij al onze waardeering van het goede in de eeuw, bij al ons ver langen naar eenheid en vrede, nooit inag worden vergeten „iu de christelijke begin selen „vastheid". Tegenover den nieuwen tijd leerde de opperpriesterlijke grijsaard te Rome, dat wij, wat onze beginselen betreft, vastheid belmoren te paren aan moed. Geen jammerlijker schouwspel dan een christen man zonder moed. Een katholiek kan in den nieuwen tijd het lot niet ont gaan van den Apostel Paulus, die zeide dat de leer des kruises velen eene dwaasheid is of eene ergernis. Daar is de man van het rationalisme. Hij ergert zich aan wat men noemt de dwaasheid van 't Kruis, daar is de geldman met zijn goudschaal, hij weegt het u vcor dat voor vei zwakte beginselen meer goudstukken of meer penningen zouden te verkrijgen zijn. Alle standen onder de katholieken hebben hier geloofsmoed noodig. De meergegoeden mogen niet bedelen om een genadigen glimlach van de tijdgeest de werkman die zeker langs den weg der goede beginselen ook naar tijdelijke lotsver betering streven mag, wordt soms op ver leidelijke, behendige wijze uitgelokt om cenig gewin te stelien boven den grootsten schat, dien vrome ouders hem als erfenis lieten nl het geloof onzer vaderen. Onder vele blijken van moed bij het be lijden en verdedigen onzer beginselen deed spr. in 't bijzonder uitkomen, de houding van Leo XÜL tegenover den Cultuurkamp, in het zegepralende Duitschc rijk. Daar kwamen zij terug die machtigen van den Eransch-Duitschen oorlog, mot overwonnen vaandels en banieren, daar trok liet Berlijn binnen dat zegen vierende, alles belieerscheuïle Duitsche leger, met hun veroverde kanon nen, waarvan zij klokken goten voor den Keulschen dom en van den ltijn tot de Elbe klonk liet hulde aan die drie, den kei zer, Molkte en den man van ijzer eu staal, Bisinark. Maar in d;»t rijk stonden een paar milli- ocn katholieken, die naar Rome bleven luis teren. Zij mochten wel God dunen, maar naar Berlijtische ordonnantiënhet moest een staatskerk zijn, dat nooitdaar barst de oultuurkamp los en de oorlog zal uitbre ken boven het hoofd der katholieken, maar Leo XIII houdt stand tegenover alles, ook tegenover den geweldigen staatsman, Bis - mark, die toch ten slotte zijn ijzeren kop op een stalen nek kwam stooten tegen den vasten muur van opperpriesterlijken moed Nooit kunnen wij dien moed geno gzauiu navolgen in een wereld waar zooveel begin selkracht ontzenuwd, waar zooveel argeloozen worden misleid, houden wij standTen slotte eerbiedigt ook de tegenstander den man uit een stuk, en, ons allen troost het woord van den goddel ij ken leidsman: Vreest niet, ik heb de wereld overwonnen." Naast vastheid en moed betaamt ons bij onze beginselen Liefde. Van twee zijden wordt de liefde bedreigt. Van binnen. Al te vaak vereenzelvigen wij ons ik met onze beginselenwij kampen ervoor meer om ons ik te doen zegepralen, dan geleid door den lioogen eerbied, die ons verbeven geloof in de ziel stort. Dan, wordt 't woord bitier, de daad hulpeloos. Van buiten dreigt een ander gevaar. Wij zijn nu eenmaal nog voor vele tned burgers, Nederlanders van den 2den rang, voor som migen een uitvaagsel. Ja, wij moeten al zeer dankbaar zijn, dat wij de eer genieten onder eenzelfde vaderlandsche wetgeving te leven de haat spreekt somtijds geveinsde taal eu tluweele woorden, doch is dan niet minder venijnig elders is het de meer oprechte, brutale stem van den onbedwongen anti katho lieken hartstocht. Hoo dikwijls ergeren wij ons aan laster, ü'aan het exploiteeren van persoonlijke ge breken tegen den geheelen godsdienst zelve. Wat men al zotte ineeningen en veroordeelin gen omtrent alles wat katholiek is, verspreidt en verspreid heeft, niet alleen onder de miuder-ontwikkelde niet-katholiekcnmaar zelfs ouder zeer vele, achtbare, geletterde, gepromoveerde en gedecoreerde mannen, daar zou men boeken mee kunnen vullen. Ondanks dit alles blijft de liefde, de hei lige wet. Werpt uwre oogen naar ltome, welk een hartelijke goedheid, wat al zachtheid en geduld, hoevetl vaderlijke liefde openbaren zich in 's Pausen onderhandelingen, toespra ken, vermaningen, in geheel zijn spreken en optreden tegenover de dwalenden. Hoe zoekt hij overal, de sporen van wat goeden wil, hoe menigeen keerde van het Vaticaan terug onder den diepen indruk van de vaderlijke goedheid gezien, gevoeld bij liet verschijnen voor dien rloorluchtigen grijsaard. Dit zij ons ten voorbeeld De knecht is niet beter dan zijn meester, de Godd. Stich ter van onzen godsdienst zeide ffZij heb ben mij vervolgd, zij zullen ook u vervolgen." Daarom moeten wij getroost zijn bij de miskenning en door ons katholiek zelfbe wustzijn roemen en lier zijn bij deze schande. Spr. betuigde hier openbaar zijn groote vreugde over de stichting van G. en W. in Waalwijk. Geen schooner leuze dan het woord des apostels, dat de jonge ver- eeniging tot hare leuze gemaakt heeft//Non erubeseo Evangelium Ik schaam mij over 't Evangelie niet." Hij sprak den wensoh uit, dat deze ge meente en geheel het gulle, gastvrije N.Br. en ons dierbaar Vaderland in 't algemeen tegenover den nieuwen tijd moge bewaren de reddende beginselen van het heilig geloof. Ziet, hoe alom het wankelen, de onzeker heid en het wissselen van stelsels zich op treurige wijze vertoonen strijden wij voor onze beginselen met vastheid, moed en lief de liet mensclielijk opzicht zij verre van ons eu wanneer ooit iemand onder de man nen van Waalwijk zich mocht hebben ge schaamd over het Kruis, voortaan schame hij zich alleen hierover, dat hij zich heeft geschaamd over wat is en blijven moet ons hoogste geluk en onze reinste glorie. (Daverend applaus.) Slot volgt. i Een telegram aan het ministerie van ootlog, 1 J.tuuaii uit Kaapstad verzonden luidt: Heden is alhier etn heliografische tijding van generaal Fiench uit Coleskop ontvangen. Generaal Fiench zegt Nadat ik tc Renslutrg, om de Boeren in 't front bezig te boude had achtergelaten de helft van een regiment Schotten en een sectie van de rijdende artillerie, veitiok op ik op 31 December te vijf uur 's namiddags uit Rensburg met de helft van een regiment infanterie vijf e*-caJn>ns van de cavalerie 80 man rijdende infanterie en tien kanonnen. Tegen vier uur 's nachts hield ik halt te Maidens Farm, nadat ik een half uur te voren een kopje bezet had, dat Colesberg van 't Westen bestreek. De voorposten van den vijand waren vol komen verrast. Bij het krieken van den dag bombardeerde ik het lager der Boeren, sneed de rechter- stelling van de Boeren af, wier artillerie een krachtigen weerstand bood. Ik bracht de kanonnen op de rechteiflmk van den vijand tot zwijgen en begaf mij met mijn cavalerie en artillerie naar 't Noorden van Colesberg naar het vereenigingspunt van den spoorweg, waar het fort van 'i Iaager lag. De Boeren hielden den heuvelketen en de stelling Zuid Oostelijk van Colesberg tot aan het vereenigspunt bezet. De stelling der Engelschen sneed de terugtochts linie van den viiatid af langs den weg en de per as berijdbare brug. Ongeveer duizend Boeren met iwee kanon nen trokken naar Norvals Punt. De verliezen der Engelschen zijn d ie dooden en eenige gewonden. Een telegram in de tweede uitgave van de Time9 zegt: „Generaal French omsingelde ile rechter flank van den vijand en houdt thans de heuvelreeks bezet, die de terugtochts linie van de Boeren over de berijdbare brug van Colesberg bestiijkt. Men verwacht de aai slaande bezetting van Colesberg. De krijgsmacht van de Boereu wordt op 5000 tot 70U0 man geschat. Uil Rensburg wordt van Dinsdag gemeld, dat in den morgen de Boeren, waarschijnlijk versterkt, teruggekeerd ontdekt werden. Zij bezetten gedurende den nacht de stellingen, waaruit generaal French hen had verdreven. Hun snelvuurkar.onnen, welke men meende dat gedemonieerd waren Maandag 1.1 her openden Dinsdag het vuur en wierpen bom men op de Britsche cavalerie met buitenge wone juistheid doch de bommen, die niet ontploften richtten geen schade aan. De Engelschen houdeu alle stellingen bezet; die zij Maandag vermeesterden. Er werd Dinsdag een hevig gevecht gele verd op de heuvels rondom Colesberg. De Boeren betwisten in de omgeving der stad eiken duim gronds, doch trekken geleidelijk terug. De Engelschen nemen een uitgebreide oosi'ie in ten Zuiden en ten Oosten, waardoor zij de stad geheel bestrijken. In welingelichte kringen bestrijdt men het bericht uit Lorenco Marquez van 29 dezer, volgens hetwelk het garnizoen van Lidysmi h bezig was met de vernieling de groote ka nonnen, wat als voorbode werd beschouwd van een uitval der belegerden, ten einde zich een weg te banen door de linien der Boereu. De positie der Boeren bij Magersfontein wordt onneembaar geoordeeld omdat de Boeren beschermd zijn door steile kopjes, aan welker voet licht struikgewas groeit, dat zich verheft boven een diepe ravijn met een hooge borstwering, terwijl de achterwand van het ravijn is ingericht als bomvrije wijkplaats. In het front der ravijnen is een netwerk van prikkeldraad aangebracht, daarop volgt een steenachtig terrein van 150 yards en dan opnieuw een netwerk van prikkeldraad. (Vervolg 2de Blad.) Maagziekten. Men leest in 't Algemeen Handelsblad van Amsterdam Onze verslaggever van Broek in Waterland in Amsterdam teruggekeerd zijnde, had hij vernomen dat zich te Roelofarendveeii in de provincie Zuid-Holland, ook eenige bijzon dere gevallen van geheele genezing hadden voorgedaan. Alhoewel de reis niet zoo gemakkelijk was, ontzag hij trouwens de moeite niet cn begaf zich inet het bootje, dat aan de Overtoom te Amsterdam afvaart naar RoelofareiuLeen. Onwillekeurig, zoo op die kalme binnen vaarten voortvarende, kwam hij hem eeti gedeelte van een oud hollandsch gedicht in de gedachte, n.l. //Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landuians heen." Even wel was het hein wel gebleken dat de land man ook altijd niet zoo rustig is, en even als de stadslieden den strijd des levens te strijden heeft. Zoo was het ook met den heer II. van Wieringen, kuiper te Roelofareudveen, ge steld, een jongmensch die reeds te lijden had. Hij schreef ons dat hij volstrekt geen eetlust meer had en geheel lasteloos tot werken, hetgeen hem ondragelijk werd op den jeugdigen leeftijd van ongeveer 22 jaren, terwijl dat zijne makkers opgeruimd en met pleizier hun dagelijksehen arbeid verrichten. Wat hij al geprobeerd had mocht hem niet baten, zoo verklaarde hij .aan onzen corres pondent, maar zoodra ik begonnen was met Naar ingezonden portret, een regelmatig gebruik van de Pink Pillen van Dr. Williams te maken was dat alles langzamerhand verdwenen en zoo U ziet, thans in den vollen komkommer tijd als wij hier veel te doen hebben, kan ik zond,r inspanning en met lust mijn werk verrichten. Thans gevoel ik mij, dank aan deze Pink Pillen gelukkig en opgeruimd. Maakt mijne gemzing in 't belang van de lijdende menscliheid bekend en hij reikte te gelijker tijd zijn portret over waarvan hierboven de afbeelding. Het bloed zijne levenskracht terug te geven, ziedaar het middel oin de ziekten te genezen voortspruitende uit zijne verzwakking: Bleekzucht, bloedarmoede, maagziekte, alge- meene verzwakking, enz., enz., al deze ziekten zullen door een regelmatig gebruik der Pink Pillen bestreden worden. Verkrijgbaar ii 1.75 Gld. de doos en 9. Gld. de fi doozen, bij J. H. I. Snabilié, 27 Steiger, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toezending* tegen postwissel. Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. JASPER BONIS, b/d Haven, Waalwijk. Heden overleed te Aalten zacht en kalm, na een langdurig lijden op 89 jarigen leeftijd, mijn geliefde vader, DE HEElt Wed. W. G. VAAGS- Draaijers. Waalwijk, 3 Jan 1900. voor de vele bewijzen van deelneming tijdens zijne ziekte en bij het overlijden van onzen Echtgenoot en Vader ondervonden. Uit aller naam Wed. A. AARTS- v. d. Ven. Waalwijk, 23 Dec. 1899. oor de vele gelukwenschen bij deti aan vang van het nieuwe jaar ontvangen betuig ik mijn oprechten dank, K RIDDER DE VAN DER SCHUEREN. Burgemeester van Waalwijk. Waalwijk 3 Jan. 1900. Voorspoedig bevallen van eene flinke DOCHTER: I1ERMINE VAN BAAL- van Alem. Waalwijk, 1 Jan 1900. Mevrouw VAN LOON-Eras, vraagt voor 1 Februari een flinke KEUKEN- of te WAALWIJK, voorin. 9 uur voor liet Kerkbestuur te Elshout: AFBRAAK van de Oude. Pastorie, te Elsh'out bestaande uit een groote partij steenen, planken, ba.ll en, deuren en ramen met kozijnen, He 16 Januari 1900, voorm. 9 ure voor C. A. KLERKS in zijn koffiehuis te Elshout. Meubelen, lraisraad en her berg inventaris als: Buffet, Toon bank, glaswerk, keukengerief, honden kar, land bouwgereedschappen, stroo eu aardappelen. DE NOTARIS te CAPELLE, zal aldaar bij J. BOESER, namiddags 3 uur onder meer Bij deze hebben wij de eer te uwer keu nis te brengen, dat wij onze molenaars zaak etc. hebben overgedaan aan den lieer die de zaak op denzeifdeu voet blijft voort zetten. Onder dankbetuiging voor bet zoo ruim schoots ondervonden vertrouwen, bevelen wij den niewen eigenaar in uwe geëerde gunst aan. Besoijen, 2 Jan. 1900. Onder referte naar bovenstaande adver tentie ben ik zoo vrij mij aan te bevelen in aller gunst, terwijl ik alles zal doen om die waardig te worden. Na minzame aanbeveling UEd. dw. dn. Besoijen, 2 Jan. 1900. VAN SCHIE Co, 's Graveiihage Behandeling van rechtszaken en incas- seering van schuldvorderingen door geheel de wereld. Inlichtingen te bekomen te Waalwijk bij den correspondent den Heer J. MEESTERMAN. UIIURI Gevraagd: voor fijn Dameswerk. Adres: De MACHINALE SCHOENFA BRIEK, Haarlemmer Houttuinen 63, Amsterdam VAN ALS: Beleefd aanbevelend, Waalwijk, a/d Haven. MARKT, WAAL W IJ K. Kindertafeltjes- Kastjes en Stoeltjes, Dien- tafeljcs in gewone soorten en Bamboe. Voorts andere als: Kleer-en Parapluie-standaards,Tafeltjes en Bloemen- standaards, met en zonder bloem potjes. VerderAlbumtafeltjes, kapstokken, Pre senteerbladen met gepolitoerde randen. vooral fraaie portretlijsten met tijne} Passes- par tout. Mahonie en eiken STOVEN, metf en zon der marmeren blad. Voetenkussens. Vestigt verder bijzonder de aandacht op zijne rijke sorteering, vooral nieuwe gebloemde Tapis-Belge Kar petten, alles aan CONCURREERENDE prijzen. voor Jalonsieën, is bij van af f2,50 de vierkante Meter, Zeer solied en net afgewerkt. Qualiteit en soliditeit in aanmerking ge nomen beneden iedere concurrentie. VOORHANDEN: Een kolossalen voorraad van als kasten, tafels in alle modellen, fauteuils, alle soorten stoelen met stroo-, riet- en houten zittingen, kinderstoelen en leun stoelen, boekendragersspiegels, kap stokken, schilderijen, wasch- en nacht tafels enz. Verder vestigt hij de aandacht van het publiek, op zijn uitgebreide collectie

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2