De Zuid-Afrikaansche oorlog. BINNENLAND. a to V 1- Ia I te ie Ih it 'e le it. et ei D( Dt et o< ez ei •e P; \i /e 'U n \t et V£ o 'e 'F lc ia N i a it it K 11 It iij ji a ti w hi Dl dag en braken hun granaatkartetsen over de aanstormende Engelschen uit. VY ie heeft ooit gehoord van de wijze, waarop dat Boe rcnleger zich dekt tegen dat alles verniel gende Lyddiet-vuur Wel, de zaak is oogen schijn lijk doodeen voudigelke Boer graait zich in als eet mol, en komt eerst uit den grond te voor schijn, als gestormd wordt. Wie heeft ooit wehoord van een vuurdiscipline, die in staat stelt den vijand tot op 8 a 400 M. te laten naderen, zonder dat een schot wordt gelost, oin dan eerst een doodelijk, doch individu eel vuur te openen, dat alles vernietigen moet, dat stand houdt of tracht verder ten canv al op te rukken. Zelfs bij 't best ge schoolde Euiopeesehe leger, dat van Puitsch- land, hoewel nu reeds als verouderd te be schouwen tegenover de ultra-moderne mili taire portormanccs der Boeren, is zulk een vuurdiscipline een onmogelijkheid, en zal geen officier zijn troep kunnen dwingen met vu ren te wachten tot dc aanstormende vijand op zulk een verbazend korten afstand is ge komen. De oorzaak van dat verschijnsel ligt voor de hand er is geen soldaat, in welk leger ook, die zulk een on vervaarden moed heeft, zonder dat de berekening er bij inschiet, die durft, en bij intuïtie toch zoo nauwkeu rig weet wat het beste is, vluchten, stand houden of avanceeren er i? geen soldaat tevens, die zoo raakvast is en daardoor in het bezit is van zulk een onwrikbaar zelf vertrouwen. Ileeft hij vooruit berekend dc vijand moet terug, dan blijft hij waar hij is, en zijn berekening faalt nooit. Dan is er nog iets. Het onbereikbaar ideaal van elk modern Europeesch leger is bereden infanterie. Welnu, wat voor zulk een leger ecu onbereikbaar iets is, en mis schien wel altijd blijven zal, hebben de Boeren uit de eerste hand. Het zijn mee de beste ruiters der wereld, en stellig de beste schutters. Door dit alles hun eigen groote tactische bekwaamheden en den emi nenten strategischen blik van een Slim Piet, kan het Boerenleger van tegenwoordig de leerschool worden voor tactici en strategen, zooals dat van Prins Maurils in onzen vrij heidsoorlog het eenmaal was voor krijgskun digen uit dien tijd. Dwazen, die uw offii- cieren zendt aan de zijde der Engelschen, waar ezels aan den haal gaan, en waar er nog veel te overblijven om hun I A niet over de heele wereld uit te balken en Hch te suggereeren im-t het stom idee, dat an deren het zullen houden voor een klaroen geschal van overwinning. Onze Minister van Oorlog is niet zoo dom. Met zijn Russischen collega is hij de eenige, die het gewicht inziet van bovenstaande ar gumenten en die durft. Ik herzeg, daartoe hoort verstand, daartoe hoort moed, van zijn kant nog duizendmaal meer dan van den Russischen Minister. Maar zou dat zenden van die officieren bij Minister Eland alleen ten doel hebben een studie te maken van de krijgskunst der Boeren Ik kan dat niet gclooven een man met zulk een scherpen blik en vasten wil gaat, naar mijn meening verder. De legerorganisatie komt aan dc beurt. Met dc aanneming daarvan zou de minister Eland liet einddoel van zijn wen- sclien bereikt hebben, zeggen velen. Ik geloof dat niet. Zal dc langere diensttijd dan reeds plaats hebben gemaakt voor een 8maandelijksclien, in de toekomst en altijd als hem tijd en gelegenheid gegeven wordt, zal een man als minister Eland verder willen gaan. Hij beschouwt zijn legerorganisatie als een over gangsvorm en zal als eindvorm een volks wapening tot stand willen brengen, op Trans- vaalsche leest geschoeid, Zie, dat zou nu eerst het ideaal zijn van elk rechtgeaard Hollander; niet het gedril in de kazernes, maar vroom en frank, uit vrijen wil voor Koningin en vaderland Zoo' stel ik mij de opdracht voor, die de uitgezonün officieren van hun Minister heb ben meegekregen. Maar ook zonder die op dracht in den vollen omvang, alleen door het overmoedig Engeland te too oen, dat de Nederlandsche Leeuw ook al zijn er heel wat kiezen van geplombeerd, toch nog een paar flinke tanden tot zijn dispositie heeft om zonder angst en vreezeu van zich af te bijten als het moet, toont Minister Eland zich de waardeering van het Nederlandsche volk ten volle waardig, omdat hij dc door Beaufort vertrapte eer van Nederland redt. VI', 1 .Bi Zoo leeft men dan allerwegen, waar belang wordt gesteld in de voorvallen op bét oor— logsterrein, weder eens in spanning en in afwachting van het vervolg van de officieele berichten der legeraanvoerders in Afrika's zuidelijk deel, die in elk geval niet bijster fortuinlijk zijn geweest met hun daadwerkelijk optreden der beide laatste weken, zooals reeds gebleken is, in de vorige week en zooals nu nader wordt toegelicht en bevestigd! In de allereerste plaats heeft kolonel Baden-Powell bij den uitval uit Mafeking op Tweeden Kerstdag leelijken tegenslag gehad, waardoor men zelfs in Engeland ernstig begint te vreezen voor de stad en dcrzelver bezetting, welke zich zeker niet zou laten bewegen tot dergelijke wanhoopsdaden, als het binnen de veste zoo prettig en gevaarloos was als men van Londen uit de menschheid wel heeft willen doen gclooven Dan liep Zondag in den voormiddag te Londen wei het gerucht dat generaal French er nu dan toch eindelijk (een volle week nadat de wereld op een valsch bericht was getracteerd in geslaagd zou zijn Colesberg (in het noordwesten van Kaapkolonie) te bezetten, doch uit Kaapstad werd men al heel spoedig daarna eenigszins anders ingelicht door een telegram van den generaal zeiven, volgens hetwelk hem niet anders is overko men dan dat een zeventig man van zijn macht door de Boeren zijn gevangen gemaakt na een aanval, waarin de bevelvoe rende luitenant kolonel werd gewond. Voorts is nu besliste zekerheid verkregen, dat kolonel Pilcher kop over bol van Cooks Farm in het legerkamp te Belmont is moeten terugkeeren, omdat dc Boeren in twee afdeclingen van zeshonderd en van tweehon derd man op de komst waren, terwijl generaal Babington al even spoedig rechtsomkeert heeft moeten maken, zonder het tot een vereeniging met Pilcher te hebben doen komen, wilde hij niet worden afgesneden. Daardoor is het plannetje van generaal Methuen (die zeil ongesteld is en zonder de noodige transportmiddelen zit doordien de muildieren te Kaapstad aangetast zijn door ziekte en de verkeersmiddelen van het zuiden naar het noorden beslist onbetrouwbaar zijn) :ot opening van een terugweg in zuidweste lijke richting kortweg mislukt En dan is nog hel stadje Kuruman (tusschen Vrijburg en Mafeking) den tweeden Januari vermeesterd door de Boeren met en benevens 120 gevangenen, waaronder twaalf officieren, alsmede een groot aantal geweren, levens middelen enz. enz welke zij zich gehaast hebben op te zenden naar Pretoria En nu op het Oostelijke oorlogsterren) waar het gaat om zoo groote belangen, waar wellicht het zwaarste gevecht uit dezen krijg staat volstreden te worden Tc Londen is men ernstig ongerust (waar van de ochtendbl. van gisteren een getrouwe weerspiegeling geven) men gelooft wel aan den moed en de dapperheid der belegerden, doch men twijfelt er aan of dit alles wel iets zal vermogen tot voorkoming van de ver meestering der stad door de Boeren, terwijl de groote legermacht van de Eugelschen aan den zuidelijken oever der Tugelarivier, door de enorme sterke positie der Boeren weinig of niets vermag in het belang van White en zijn mannetjes. De Times heeft een uitvoerig verslag gebracht van zijn co:respondeat tc Mafeking omtreut den mislukten uitval van kolonel Baden-Powell. Bij 't k ieken van den morgen organiseerde kolonel Baden Powell een aanval op de sterke stelling van den vijand te Game Tree, op twee mijl afstands van Mafeking, waar uit de Boeren gedurende eenige weken een hinderlijk, hoewel resultaatloos granaat- en geweervuur onderhielden. De spoorlijn van Mafeking naar Game Tree, die do >r de Bieren vernield was, was hersteld. In den nacht ging een gepantserde trein met Maxim-en Hotchkiss kanonnen, onder kapitein Williams, en een detachement van de Britsche Zuid-Afrika politie naar een stelling, op eenige honderden yards binnen de geweervuur-linie van Game Tree en met de achterhoede van de rechterflank werd een aanval ondernomen op de Oostzij dc van de verschansingen. Kapitein lord Bcntinck en een escadron werden links in reserve gehouden en de uiterste linkerzijde werd door artillerie met een maxim-kar.on bezet. Gedurende den nacht werden verschansin gen opgeworpen en werd bevel gegeven bij t krieken van den dag den aanval te begin nen, terwijl aan de artillerie bevolen werd, het vuren te staken op een herhaald fluiten van den gepantserde» trein. Bij 't aanbreken van den dag openden onze kanonnen een hevig vuur, dat dadelijk door den vijand beantwoord werd. De gra naten der Eugelschen barstten met gevolg. Kapitein Vernon, van de Kings Royal Rifle co'ps, gaf bevel het vuren te staken en trok met zijn escadron voorui'. Duch toen de Eugelschen nabij het fort der Boeren kwamen, bleek het sterker te zijn, dan zij hadden verwacht. De Boeren openden zulk een buitengewoon heet, geconcentreerd vuur op de Eugelschen, dat kapitein Vernon bijna onmogelijk verder voorwaaits kon. Doch met groote dapperheid en helden moed frok hij, bijgestaan door kapitein Sand- ford, luitenant Paton en den verkenner Cooke, die de escadrons tot gids strekte, voorwaarts en enkele mannen bereikten de zandzakken van het fort Binnen een linie van 300 yards van het fort kon geen levend wezen zich staande houden, daar de grond door Mauser en Martini kogels letterlijk werd schoonge veegd. De manschappen, die deze vuurlinie be reikten, leden vreeselijk en, hunne officieren volgend om het fort te nemen, werden 20 man van het Cooke escadron van kapitein Vernon doodgeschoten. Kapitein Sandford viel 't eerst, daarna kapitein Vernon, die reeds tweemaal gewond was en toen luite nant Paton, die aan den voet van 'i fort werd gedood. Deze twee laatste officieren klommen cp den wal, die 't lort omiingt, richtten hun revolvers in de loopgraven van de Boeren, doch werden op hetzelfde oogen blik doodgeschoten. Omtrent de bezetting van het stadje Kuru man ten weste van het Transvaalsch gebied (tusschen Mafeking en Vrijburg) gelegen, wordt uit Pretoria het volgende bericht Na een beschieting der kazernes gaf het Britsche garnizoen zich over. Wij maakten 120 krijgsgevangenen, waaronder 12 officie ren en 70 inlanders. De geweren, de schiet voorraad, de paarden, de ossen, het meel en de coroestibeien werden over Vrijburg naar Pretoria gezonden. Wij verzorgen hier 15 gevangen Engelschen met behulp van een Britschen dokter. En vet der: het garnizoen van Kuruman heeft zich overgegeven na een hernieuwde hevige beschietting door de Boeren op Nieuw jaarsdag. De Boeren namen 120 man, waaronder 12 officieren, gevangen. Het gar nizoen bestond uitsluitend uit Kaapsche po- litietroepen. Voor kolouel Baden-Powell in Mafeking, is dit ook weer een harde slag, daar hij in het uiterste geval van daaruit nog hulp en bijstand verwachtte Nóg ernstiger is het generaal French ge- gaan in het noorïïwësTëï^ bij een aanval op de stellingen der Bo ren op de hoogten rond Colesbergh, ten aanzien waarvan hij naar Kaaps'ad Zatt r'.ag het volgende berichtte Vier compagnieën van het eerste Sultflk- reaiment trokken 's nachts op tegen Low Hill, op een mijl afstands van hun kamp. Zij vieleu de Boeren bij het kdeken van den dag aan. Luitenant-kolonel Watson, die het commando voerde, beval een charge maar werd onmiddelijk gewond. Naar gezegd wordt, werden bevelen tol terugtrekken gegeven door de Boeren. Diie- vierde van de Engelsche krijgsmacht trok naar het kamp terug. De overblijvende En gelsche soldaten hielden stand tot zij door de overmacht gedwongen werden zich over te geven. Zeventig Engelschen werden door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, waarbij zeven officieren. Hierbij moet men wel in aanmerking ne men. dat generaal French tot dusver go'd als de beste der Engelsche legeraanvoerders in Zuid Afrika en dat op hem veler hoop en veler vertrouwer was gevestigd terwijl tevens bedacht moet worden, dat uit deze publica tie niet blijkt hoeveel man er verloren zijn gegaan aan dooden en gewonden en men zoo onwillekeurig, lot de meening komt, dat daar in het noorden van Kaapkolonie een kleine herhaling heelt plaats gevonden van hetgeen geschiedde vóór vele weken in Natal op Nickolson Nek En generaal Gatacre in het Oostelijk deel van Kaapkolonie schijnt gedwongen te zijn tot rust en afwachting 1 Generaal White heeft Vrijdagmiddag om 2 uur uit Ladysmith geheliografeerd. Er is Zaterdag een aanval op mijn stelling gedaan, voornamelijk op Caesar's kamp en den Wagenheuvel. De vijand was in grooten getale en hield den aanval met de grootste dapperheid en kracht vol. Eenige onzer verschansingen op den Wagenheuvel weiden driemaal door hem genomen, maar telkens door ons heroverd. De aanval duurde tot halfacht 's avonds. Een punt in onze stelling werd den geheelen dag door den vijand bezet, maar in de scheme ring tijdens een hevigen regenstorm, werd hij er op de dapperste wijze met de punt van de bajonet door het Devonshire-regiment, aangevoeld door kolonel Park, uitgewor pen, Kolonel Hamilton voerde het bevel op den Wagenheuvel en maakte zich zeer ver dienstelijk. De troepen hadden een zware taak, maar hielden zich uitmuntend. Zij zijn uitgelaten over den dienst, dien zij de Ko ningin hebben kunnen bewijzen. De vijand werd overal met een zeer groot verlies te ruggeslagen, veel grooter dan mijn verliezen, die spoedig gemeld zullen worden zoodra de lijst gereed is LONDEN, 8 Jan. De Daily News be richt, dat de douaneautoriteiten alhier aan hielden aan boord van een stoomschip in de MiUvall dokken twee groote kanonnen ver pakt in groote houten kisten en geconsig neerd naar Christiana als ijzerwaren. Het is kortelings ter kennis gekomen van het departement van oorlog, dat de Boeren in Engeland van wapenen worden voorzien cn van geconserveerde levensmiddelen. Vrijdag ontdekten de autoriteiten aan boord van een stoomschip in de haven 6 maximkanonnen, om welke reden het schip in de dokken ge houden werd. PARIJS, 8 Jan. De Temps verneemt uit Londen Het gerucht houdt aan, dat Ladysmith de Boeren in handen gevallen en generaal Bul- Ier aan de Toegela verslagen is. Men vei zekert, dat de Engelsche regeering besloten heeft, een expeditieleger van 200.OüU man te vormen en de geheele vloot te mo- biliseeren, om uit de bemanuing laudigsbri— gaden te vormen. De officieren van het Kanaaleskader hebben, naar het heet, bevel gekregen zich in khaki te kleeden. Volgens een telegram uit Durban, heeft generaal Balier nu al z:jn troepen en 80 stukken veldgeschut en 60 stukken scheeps geschut. WAALWIJK, 10 Jan. 1900. Middelen tot verbetering der Lederprijzeu. Wij vestigen de aandacht van belangheb bende op de meeting die morgen, Donder dag, 11 Januari, in de zaal van „de Lieder— tafel" te 's Bosch zal gehouden wotden,uit geschreven door de commissie ter bevordering der belangen van de Nederlandsche Leerlooi ers en Lederfabrikanten. Wegens het verwacht wordend overg oot bezoek zullen op deze Vergadering ui'sluitend Leerlooiers en Lederfabrikanten worden toegelaten. Uitvoering l'Bspéranee. Het door de harmonie i'Espérance Zater dagavond gegeven concert, werd goed bezocht en kan goed geslaagd genoemd worden. Vooral wat de muzieknummers betreft, deze werden over 't algemeen uitstekend uitgevoerd, ook de nieuwe nummers, die zeer zeker vele moeielijkheden bevatten. Het zou ons te ver voeren in bijzonderheden te treden, laat het genoeg zijn, te zeggen, dat de werkende leden van I'Espérance, en vooral hunnen onver- moeiden directeur de heer Erie van Iersel, eer hebben van hunwerk, en het Waalwijks publiek hunne pogingen waardeert. Jammer echter, naar wij vernemen, dat de komische voordrachten lang niet dat waren, zooals men verwacht had deze hadden wel moet in aanmerking genomen worden dat ons publiek op dit punt wel wat verwend is, en men niet altijd even goed slaagt, maar het bestuur zal een volgende maal wel weer eens van die bekende komiekelingen engageeren, wat ook thans haar plan was hoewel het haar ditmaal niet gelukt is. Verpachting. Het marktgeld over 1900 is verpacht aan mej. dewed. H. van Poppel alhier voor de som f1230. Verleden jaar had zij ook de marktgelden gepacht voor f 7-1-3 nogal een groot verschil dus. door de gemeente gereserveerd. Zieken Zelden zijn in deze s'reek zooveel zieken geweest als tegenwoordig voor liet mecren- deel influenza; in Baardwijk met. I 600 inwo ners schat men het aantal zieken op 600 ook in Drunen, Heusden e.a. heersehen influenza en andere ziekten geducht, ver schillende met doodelijken afloop. Landbouw. De Nederlandsche Boerenbond, die haar hoofdzetel heeft te Utrecht, bestaat volgens het pas verschenen jaarboekje uit 20.250 ge wone leden en de eereleden dr. H. J. A M. Schaepman en mr. M. J. C. M. Kolkman, leden van de Tweede Kamer. De provinciale afdeelingeu zijn ingedeeld ais volgt de Noord— Brabai.tsche Christelij ke Boerenbond met 82 afdee'ingen de Pro vir.ciale Noord—Hollandsche Boerenbond met 16; de Chiisteiijke Limburgsche Boerenbond met 78, de Overijselsche Boerenbond met 16, de Geldersche met 39, de Utrechtsche met 12, en de Zuid Hollandsche met 6, terwijl de provinciën Friesland, Zeeland en Drente geen afzonderlijke afdeelingeu vormen, doch uit l; 3 en 2 locale afdeelingen bestaan. Een officieel orgaan van den Nederland sche» Boerenbond wordt als maandblad uit gegeven. De almanak, uitgegeven onder de Noord— Brabantsche Maatschappij van Landbouw, geeft de vermeerdering aan der leden in het laaiste vijf jarig tijdpeik, klimmende van 2975 in 1896 tot 3294 voor 1900. Zij vrr— men te samen 43 afdeelingen, die behoudens sommige vereenigingspunten, allen geheel af zonderlijk werken. Voor de algemeene belangen, zoowel als voor raad en advies aan de afdeelingen, zijn uit het hoofdbestuur gevormd afzonderlijke commissie» van bijstand a. ter bevordering van het landbouwonderwijsb. voor de coöperatie op landbouwgebied c. ter behar tiging van oeconomische vraagstukken d. voor de paardenfokkerij e. voor veeteelt en zuivelbereidingf voor de belangen van tuinbouw en groenten en vruchtenteelt, en g. eene technische commissie voor de ver schillende landbouwcultureo. Vreemde geruchten. Men schrijft uit den Haag Met het oog op de verhalen, die zoowel in als buiten deze stad de ronde doen be treffende een botsing tusschen het Neder landsche pantserschip Friesland en een En- gelsch oorlogsschip op de oostkust va» Zuid-Afrika, waarbij zelfs een Nederlandsch zeeofficier gedood zou zijn, wordt in herinne ring gebracht dat de commandant van elk oorlogsschip in last heeft van ieder sterfgeval aan boord, hetzij door sneuvelen of gewoon overlijden, telegrafisch bericht te zenden aan het departement van marine. Dat een dergelijk telegram niet ontvangen is, is afdoende aanwijzing, dt een voorval als bovenbedoeld niet kan hebben plaats gehad, tenzij verwikkelingen mochten zijn voorgekomen. Ware echter dergelijke ver wikkeling ontstaan, dan zou de Engelsche regeering niet nagelaten hebben daarmede de betrokken Nederlandsche autoriteit in kennis te stellen of daarop te wijzen. Maar ook van dien aard is hoegenaamd niets gebleken. Intusschen is er eene omstandigheid, die aanleiding kan hebben gegeven tot het leggen van eeuig vei band tusschen het opbiengen van de Herzog en de Friesland. Wij verne men toch dat de Herzog een lading victualie inhield, bestemd voor de Friesland, welke levensmiddelen thans met de Nederlandsche ambulance te Durban nog aan boord zijn. Er wordt echter niet aan geïwijfe'd of de onderhandelingen om ook deze neutrale lading, evenals de ambulance met haar materieel vrijen dooltocht naar hare bes emming te geven, zullen tot een goed einde leiden. De Friesland is overigens nog tot 1 Mei van voldoenden leeftocht voorzien. Het begin der 20c eeuw. Over deze lang en breed beredeneerde twistvraag heeft het bureau der tijdrekening te Parijs thans uitspraak gedaan. Aan het hoofd van zijn pas verschenen Jaarboek laat het met groote letters de verklaring afdrukken „De I9e eeuw zal eindigen op-31 Decem ber 1900." ,/De 20e eeuw zal beginnen op 1 Janu ari 1901." Of men zichvooral in Duitschland, bij deze gezaghebbende uitspraak der wetenschap zal neerleggen Keizer Wilhelm, die anders heeft beslist zal ook nu wel volhouden. „Sic volo, sic jubeo", is zijn geliefkoosde leus. En niet van hem alleen. Daar zijn er veel meer, wien het allermeest te doen is om gelijkhebberij. Godsdienstwaanzin. Een jonge man, ingezetene van Ruinen, werd de vorige week plotseling door gods dienstwaanzin aangegrepen. Daar men vrees de, dat hij in een kwaadaardigen bui ge vaarlijk kou wordenwerden zijn handen geboeid. Toch wist hij in een onbewaakt oogenblik gevolg te geven aan zijn voorne men om op Oud-Testamentische wijze God een brandoffer te brengen door zijn moeder op liet haardvuur te werpen. Slechts met veel moeite gelukte het aan de oude vrouw zich los te rukken en te ontvluchten. Een paar wollen dekens, door den krankzinnige ook op het vuur geworpen, smeulden, toen de buren te hulp schoten en daardoor stellig groote onheilen voor kwamen. Zoo spoedig mogelijk is de on gelukkige onder geleide naar 't krankzinni gengesticht te Zutphen vervoerd. lira ml. Maaudagnacht, omstreeks, kwart voor drieen, zag een agent van politie, surveillee rende op deu Boezcmsingel te Rotterdam bclfabriek van de tirma Allan"a c.o. oj Goudschenrijweg hoek Boezemsingel. Hij wekte terstond den naast de fabiiek wonenden meesterknecht en zij bemeikteu dat het in het fabrieksgebouw boven de machinekamer hevig aan 't branden was. De brandweer werd terstond gealameerd, weldra waren ter plaatse de spuiten 14. 15, 12, 11, 13, 26, 10, 2, 5 van oud K alingen en 1 verder de stoomspuiten van het oostelijk en westelijk stoomgemaal en die van Feyenoord. Alle spuiten, behalve spuit I, die men in de Boezemstraat in reserve hield, werden in werking gesteld Ook was de reddingsbri gade op liet terrein van den brand aange komen. Inmiddels had de brand reeds een gewei ligen omvang gekregei Het was eerst even over drieen, toen het dak instortte. De vlammen en de vonkenregen, een ware vuur zee, waren verschrikelijk Op een afstand gezien, was de lucht boven het brandende perceel fel rood gekleurd. Nabij de fabriek daalde eeu regen van grootere en kleinere s.ukken vuur neder, zoo geducht, dat het niet raadzaam was haar binnen de 25 a 30 meter te naderen. De hitte was ondragelijk. De wind joeg de vonken zelfs tot tegen de huizen in de Boe zemstraat, waar spuit 1 de wacht hield. De brandweer stond het eerste uur vrijwel machteloos tegenover dezen brand. Het vuur had zich in het fabrieksgebouw reeds te zeer verspreid, zoodat het dan ook onmogelijk bleek dit gebouw, zij het ook gedeeltelijk, te redden. Het gelukte de brandweer, met inspannniijg van alle krachten, om de wo- uing van den meesterknecht en het privé kantoor te behouden en te voorkomen, dat het kantoor en de teekenkamer zoomede een naast de fabriek slaande groote loods met hout voorraad geheel uitbrandde. Tegen 5 i uur in den morgen was men den brand in zooverie meester, dat men voor verdere uit- breiding niet meer behoefde te vreezen en om 7 uur was het vuur zoo goed als ge- bluscht. De spuiten rukten in, alleen de stoomspuit van het Oostelijk stoomgemaal bleef. Onder het woeden van het vuur stortten geheele stukken van muren met groot geweld" in, wat telkens de vlammen hoog deed uit slaan, en de vonken spatten naar alle zijden. Van de geheele fabriek is niets blijven staan, alleen stukken van de zijmuren, die men nu van gemeentewege omhaalt. Alleen de hooge schoorsteen bleef gespaard en steekt hoog op uit de ruïne. In het benedengedeelte van de twee verdiepingen hooge fabriek wa ren de zagerij en de machinekamerdaarbo ven was de meubelmakerij, de stoelenmake- rij, de stoffeerderij en de behangerij. Dit alles is totaal weg, ook de geheele voor aflevering gereedstaande betimmering voor het stoomschip Koning Willem II, dat op werf s'.aat van de maatschappij voor scheeps_ en weiktuigbouw Fijenoord, is verbrand evenals een viertal complete ameublementeu enz. De beeldhouwerij en een goederen- magazijn boven het kantoor en de teeken- kamer, brandden geheel uit. Aanzienlijke schade is toegebracht aan een grooten voor raad hout in eene loods naast de fabriek. Van die loods is het achterste gedeelte vrij wel verloren gegaan, liet voorste gedeelte, waarin de gr >oie transport— en meubelwa gens stonden, bleef gespaard. Wat verder op het terrein was heeft door water schade veel geleden. Vermist. Dezer dagen werd een gevangenbewaarder te 's Hertogenbosch vermist. Het is geble ken, dat hij zich heimelijk had verwijderd. Donderdag ont.ing zijne vrouw zijn uniform, gezonden uit Eindhoven, in een pakje, waar van het adres door den man zei ven was geschreven. Het schijnt, dat de gevangen bewaarder daarna berouw van zijn verwijde ring kreeg, want een dag later keerde hij in zijn gezin terug. Besoycn Zondagavond werd in de R. K Kerk alhier no.maals uitgevoerd het Kerst- Oratorium van Deken Muller, door een gemengd koor. De kerk was overvuld met een aandachtig publiek gevuld, en de uitvoering mag uitste kend geslaagd genoemd worden, zij was onberispelijk. Capelle, 6 Jan. Ds. S. Datema, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen uaar Delftshaven, gem. Rotterdam. Met genoegen vernemen wij, dat de Raad besloten heeft, het aantal straatlantaarns in deze gemeente tc vermeerderen o a. zal de weg van het station naar het dorp beter verlicht worden. Zeker een groot gerief, in 't bijzonder voor vreemdelingen. Tot spijt van velen is men hier eene gemakkelijke gelegenheid tot verzending van goederen kwijt. Sedert jaren reed 's avonds een camion van Gend en Loos van Waalwijk naar Waspik en terug over ons dorp naar Kaatsheuvel om van daar naar Waalwijk te retourneeren. Sedert eenige dagen is het kantoor hier opgeheven, ofschoon er veel goederen werden vervoerd langs dezen weg. Wij willen hopen, dat de pogingen, die aan gewend worden om het kantoor hier terug te krijgen, met gunstige» uitslag worden bekroond. Kaatsheuvel, 7 Jan. Gisterenavond gaf de harmonie »Euphonia« haar gewoon jaarlijksch arraen-concert met medewerking van hare vcor eenige weken opgerichte rederijkersclub. De groote zaal was overvol. De verschillende nummers der harmonie werden nauwkeurig en gevoelvol teu gehoore gebrachttrouwens dit zijn we van „Euphouia* gewoon. Hedenavond gaf de jeugdige dilettanten- club nog eene uitvoering voor hare eere— leden. Beide avonden werden de komische scè.re's voortreffelijk gespeeld. Vooral het slotnummer „De Transvaalsche Boereu ver wierf ongemeenen bijval. De heer Monté was onverbeterlijk. Ook den heeren H. Nieuwstadt en M. van Roermund komt een woord van welverdienden lof toe. Het publiek keerde dan ook hoogst voldaan huiswaarts, hopende dat hun spoedig weer zoo'n genotvollen avond

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2