Notaris BIN Mhüe mmm A. G. MULIÉ ANTIEKE KASTEN en BUFFET, WONINGEN, M.M. A G E N T Patentolie EL Veieenigde Zeepfabrieken I L IJ S T E N, KARPETTEN STIKSTERS Gerard ran Dijck J a 1 o lTT i e n Zit- en Slaapkamer. Advertentiën B. A. MIDDELKOOP, LOONOPZAND. INBOEDEL, AANBESTEDING gaat NIET door. VictorC.Couwenbergh, Molenberg1 Dekker Bamboe Artikelen, Het beste adres D. L. WOLFF, verkoopen: G e meubileerde publiek verhuren openbaar verkoopen De aangekondigde Victor O. Couwenbergh. te Zaandam WAALWIJK. Bekwame WAALWIJK. V» te Waalwijk zal Maandag 29 Jan. 1900, op Maandag 15 Jan. 1900, Voor 7 Jaren om te Scheuren; Woensdag 17 Januari 1900, om contant geld, Een uitmuntend onderhouden De verzameling Oude Schilde rijen cn andere Antiquiteiten zul len op nader te bepalen plaats en tijd worden verkocht. Wed. H. VAN DEN BERGH en Kinderen. ffrOlVERSZEEP. STLIVERSZEEPPOEDER cn SDLTAKI POEDER Kt El W V( B( •MMU Heeft voorradig, uitnemend ge schikt voor gelegenlieids-cadeaux. Een prachtige collectie te MEPPEL. aan de Haven t ViV .B1 van het Vereenigde Koninkrijk door de getrouwe onderdanen van koningin Victoria een geestdriftvolle ontvangst is bereid bij hun aankomst, waarbij men evenwel herin nerd wordt aan de omstandigheden, dat bir Redvers Bulier, niet meer dan twee maanden geleden, terzelfder plaatse óók werd gevierd en gehuldigd als den aanstaanden wreicer van Engelands aangetaste eer en Engelands in gevaar gebracht aanzien terwijl men waarlijk niet te veel beweert, wanneer men nu constateerde dat deze aanvoerder te rekenen is tot de meest aangevallenen van het Britsche leger! Het heet, dat de veldmaarschalk voor he. oogenblik te Kaapstad zal blijven, doch dat lord Kitchener onverwijld zal doorreizen naar het Engelsche legerkamp van Frere om zich ter plaatse zelve te overtuigen van den staat van zaken en misschien wel om het machtwoord uit te spreken, in verband waarmee de Engelsche legerhorden aldaar, onverwijld ten strijden zouden trekken m noordelijke richting om te overwinnen of in grooten getale te sneuvelen en een nieuwen geweldigen slag toe te brengen aan Engeland's oppermacht en Engelands prestige Of het wel zoo heel zeker is dat (te verschijning van de beide hoogste hoogen der Engelsche legermacht in Zuid—Afrika, onverwijld zal leiden tot actie op alle punten in Natal zoowel als in het noorden van Kaapkolonie en aan de boorden van de Modderrivier Natuurlijk zal men, bij de wenschelijkheid tot een aanvallend optreden op korten ter mijn, rekening moeten houden met de mogelijkheid en men kan waarlijk niet beweren, dat de staat van zaken, zooals lord Roberts dien bij zijn aankomst in Zuid Afrika vindt, zijn taak tot een benijdenswaardige maakt Hij kan niet van voren af beginnen, nij kan geen eigen „plan de campagne" uitvoeren, doch moet zich trachten vertrouwd te maken met het werk van anderen, dat tot dusver nu juist niet heeft uitgemunt door zijn resultaten 1 Hoe is de staat van zaken, waarvoor lord- Roberts wordt geplaatst Aan de Modderrivier ligt generaal Methuen, naar het heet goed verschanst (de Daily Mail bericht dat des generaals gezondheid geheel gebroken is) meteen vijand tegenovei zich, die zich eveneens den hem na den slag bij Mager?fontein (11 Dec.) door de Engelschen gelaten tijd, ook heel nuttig heeft gebruikt en den weg naar de diamant stad Kimbciley geweldig heeft versperd! Aan de zuidgrens van Oranje Vrijstaat (in het noorden van Kaapkolonie) liggen de generaals French cn Gatacrc een hondeid Engelsche mijl ongeveer van elkander ver wijderd, te midden van operatien die weinig of geen voerdeel kunnen brengen in aai.— mei king genomen hel feit, dat zij over veel te weinig manschappen beschikken en zich bewegen te midden van onbcirouwbaai terrein. En in Natal is hel lood om oud ijzer: mogen de Boeren er dan al niet in geslaagd zijn"Ladysmith te vermeesteren bij den eersten heftigen aan va' op de stad (dit beduidt in eik geval nog weinig of niets voor de naaste toekomst generaal BuUer kan met zijn legermacht de Tugelarivier niet over en is van zijn eigen onmacht in dezen of juister van de onneembaarheid van de s'ellingen der Boeren, zóó innig orenuigd da" h j niets betera wist te doen dan .een verkenning ui» te voeren, waaraan hij den beter klinkenden naam demonstratie geeft 1 Zou Afiika werkelijk voorbeschikt wezen om het kerkhof te worden van de schitterend sie militaire reputaties der Engelsche leger aanvoei ders. Zou de faam van een Redvers Buller, van een French, van een Gatacre, van een Roberts (met niet al te groote moeite verworven in den strijd tegen onbeschaafde volksstammen) zoo maar opeens vernietigd worden in hel zuiden van het Zwarte Werelddeel. In Natal (zoo schijnt het) moet het er in elk geval het eerst op losgaan hetzij met Ladysmith in handen van generaal White, hetzij na een mogelijke capitulatie, doch men vraagt zich af wat er moet gebeuren, in aan merking genomen dat een irontaanval van wijl de industrieele verhoudingen de narisclnidii g van materieel, de opstelling van machines, en het munten zelf buitengewoou begunstigen, begal ik mij met verlol van Uwe Excellentie hierheen, om mijn onderzoek te beginnen. In het begin scheen mijn arbeid niet het minste resultaat te zullen opleveren en in het bijzonder de plaatselijke po litie, met welke ik mij in betrekking stelde, ver klaarde beslist, dat aan het zich ophouden van valsche munters in deze streek niet te denken viel, tot ik op zekeren dag een man ontmoette, met wien ik als jong politie-bcambte vele jaren geleden eens in aanraking was geweest, een ze keren Koppenhagen, llij herkende mij blijkbaar niet, maar ik hem wel, en ik herinncide mij ten duidelijkste zijne avontuurlijke levcnsge.-chiedcnis Hij is geboor'ig uit deze provincie en dn zoon van een smidsbaas, die vóór ongeveer zestien jaar wegens het aanmunten vail valsch geld in hech tenis werd genomen en ook gestraft. Hij stierf in het tuchthuis. Zijn zoon, die thans hier als com missionair leeft, was toenmaals mede in hechte nis vandaar dat ik hem dadelijk herkende maar werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Daarna schijnt hij zich bij een rondtrekkend circus te hebben gevoegd, waar hij het kunsti ij- den leerde en waarmede hij de oostelijke pro vinciën van Pruisen, Puien en Rusland lot Moskou bezocht ln Moskou werd hij marionetten-speler en ging van daar naar de Duitsche Ouslzee pro- vinciën. later naar Oost-Pruisen en kwam na on geveer twaalfjarige afwezigheid naar huis terug, waar hij echter al zijne betrekkingen reeds over leden vond. Met eene kleine erfenis, die hij r.og te goed had, dreef hij eerst een kleinen handel in den Elzas en Frankrijk. Sinds anderhall'jaar is hij evenwel naar zijn Silezisch vaderland terug gekeerd en schijnt hier de betrekkingen, die hij nog door zijn vader gemaakt had, weder te heb ben aangeknoopt. Wel geeft hij voor, zooats bo ven gezegd, commissionair voor den graan- en veehandel ie zijn, maar zijne eigenlijke zaken zijn volkomen in het duister gehuld, ik meen te kun nen beweren, dat hij in het geheel geene zakei doet, hoewel hij toch over aanzienlijke geldsom men beschikt. Hij is, daarvan ben ik overtuigd, het hoofd der valsclu muntersbende, die allerwe gen hare vertakkingen heeft en voortreffelijk ge organiseerd ia en tot welke metaalbewerkers, her bergiers en vele andere personen, zoowel aan de Engelsche zijde op de stellingen der Boeren aan de Tugela bijna tot het onmogelijke behoort of in elk geval valt te rekenen tot de wanhoopsdaden, welke men zelfmoord op groo'e schaal en in massa pleegt te heeten, terwijl een flankbeweging bijna even ondoen lijk is te achten, in aanmerking nemende, dat de Boeren zich over zóó groote uitgestrekt heid hebben verschanst, dal de Engelschen met gansch hun hebben en houden een om trekkende beweging zouden moeten maken over een lengte van veertig of vijftig Engel sche mijl (een 65 a 8') kilometer Daarvoor zouden minstens vier of vijf dagen noodig zijn en daaitoe zou men moeten op trekken over een heel moeielijk terrein, met een zeer bewegelijken en in alle opzich en welingelichtcn vijand tegenover zich! Een dergelijk ondernemen zou, met een tien A vijftienduizend man, levensmidden cn ammunitie, ook al gerekend kunnen worden tot de wanhoopsdaden van een in het nauw gebracht leger; en tóch zal er zoo iets on dernomen moeten worden Naar aanleiding van een dooi Balfourge- houden rede roept de Standard uit in een hoofdartikel. „Onbegrijpelijke ztlfverbin di ig Balfour ontkent de ernstige nedetlaag van ('e wapenen iu Zuid Afrika. Maar deze rampspoedige, vernederende veldtocht, waarin 120.C00 man Engelsche troepen schaakmat zijn gezet, waarin nergens een beslissend voordeel is behaald waai in 2500 krijgsge vangenen zijn gemaakt binnen luttele weken, dat alles heeft naar het oordeel van de S'.an dard genoeg van een nederlaag en kan i iel worden weggeredeneerd, zooals lialfour doet. Nadere telegrammen uit Rensburg geven bijzonderheden over den strijd van Zaterdag Zij vertellen dat de Boeren de Suffolks in een hinderlaag lokten, daar z»i, zoo heet het, gewaarschuwd waren. Doodkalm lieten zij de Engelschen vooruitrukken tot op 40 meter van hun verschansingen en openden toen een moordend geweervuur, dat onder de Engelschen een paniek teweegbracht en ze teiug wierp. Vruchteloos poogden de officieren de tucht te herstellen en weder voorwaai ts te rukken. Alle officieren sneuvel den of werden gewond, zooda' de terugtocht onveimijdelijk was. Een korte wapenstilstand volgde om de dooden te begiavcn en (le ge wonden op te rapen. Sedeit vervatte French de beschieting van de kopjes, die door de* Boeren kranig verdedigd werden, zoodat zij geen uitwerking had. Volgens den correspondent van de Times behouden de Engelschen en de Boeren wederzijds hun stellingen. Een telegram van den 6.!en uit Colesberg geeft de lezing van de Boeren over de ge vechten die daar in de eerste week van het nieuwe jaar zijn geleverd. Generaal Selioeraan meldt dat hij de heuvelreeks rondom Colesberg vijf dagen lang heeft verdedigd. Ten slotte werd er 36 uur achtereen zwaar gevochten. Vrijdag gingen nekkigen de Engelsehen over tof een hard- O aanval op de verschansingen van de Boeren; maar de Mausers, gesteund door de Transvaalsche bitterij Maxims, beslisten het gevecht over de gelieele lijn ten gunste van de federale troepen. De Australiërs bestormden moedig de schansen en de kopjes, die de Boeren bezet hielden, maar liet was een noodelooze opoffering van manschappen Een compagnie lansiers ondernam een ver woeden aanval op de stelling van de Boeren dicht hij Colesberg. Zij manoeuvreerden met groo'e stoutmoedigheid, maar leden zware verliezen bijna de helft van de af- di-eling bleef op het veld liggen. Later hernieuwde de Engelsche infanterie (blijkbaar de Suffolks) den aanval, maar de scherp schutters van de Boeren hielden vrecselijk onder hen huis, terwijl zij o;i korten afstand schoten. Onderaan de stalling vond men zestig lijken en den kolonel, doodelijk ge wond. De bereden politie van den Rand hield zich kranig. Op liet oogenblik dat het telegram werd afgezonden verflauwde het vuur. Do Boeren hadden toen meer dan honderd gevangen, waaronder acht officieren. Het verlies van de Boeren was 30 dood n en gewonden. De ramp, die het Suffolk-regiment is over komen, zegt de correspondent van Central News, was niet te, wijten aan de overhaas ting van de Engelsche officieren. Kolonel Watson had, na zorgvuldig de stelling en de omliggende streek verkend en alle moge lijkheden overwogen te hebben, als zijn overtuiging uitgesproken dat zijn manschap pen het kopje konden nemenhet is twee mijlen ten noordwesten van Colesberg gelegen, en ook generaal French achtte het van groot belang dat de Engelschen het zouden bezet ten, omdat het de heele vlakte en weg ten noorden en noordwesten van Colesberg be strijkt en ook een groot gedeelte van Coles berg zelf Daarom gaf generaal French zijn toestemming om de poging te wagen, en Watson rukte dus Zaterdag met vier com pagnieën op. Iu de eerste schemering van den ochtend beklommen de Suffolks kalm den heuvel, met het voornemen om op het laatste oogenblik de stelling inet den storm pas te nemen. De hoeren wachtten doodkalm tot de Suffolks bijna binnen het her ik van een bajonet waren gekomen en openden foen een verschrikkelijk vuur, dat de Engelschen wegvaagde. Kolonel Watson werd bij het eerste salvo gewond. Hij had juist het bevel gegeven om een charge tc doen, toen hij neerviel, doorregen met kogels. Op dit oogen blik werd, naar men gelooft door de Boeren, geroepen „Compagnie terugtrekken (al-of zij dat tocli niet gedaan zou hebbbeii „wat de overlevenden van de Suffolks be schouwden als een hevel van hun officieren," en dus ondernamen zij haastig den aftocht, hals over kop den heuvel weer afstormende onder de kogels van de Boeren. De officieren van de Suffolks hieven echter standhouden, en van elf officieren keerde slechts een terug de anderen werden gedood, gewond of gevangen genomen. Na de mislukte bestorming beschoot (1e Engelsche artillerie vijf uren lang de stel lingen van de Boeren. Om half tien stonden de Boeren een wapenstilstand toe om de Engelschen in slaat te stellen hun dooden en gewonden weg te halen. Aan de tot 29 November loopende 1 rans vaalsche mail ontleenen wij een en ander den oo log betreffende. Heftig in zijn verontwaardiging is De Volkss'ein over de aansporing tot opstand en plundering van de Kaffers door de Engelschen beproefd. BuUer, zegt het blad, heeft blijkbaar verlof de Britsche eer, dat nevelachtige begrip, door de modder te sleuren, wanneer de loof slechts wordt volbracht. Welnu. Zuid Afrika neemt ook dien strijd op. De moord van Rustenburg zal binnen enkele dagen als een verlerend vuur zijn terugslag doen gevoelen op de barbaren, die zich Kaffers lot bondgenooten kiezen. De laatste Afrikaner cn niet-Britse inwoner der Republieken sraat nu gereed en een vresehke kracht zal uitgaan van hen, die nog een moeder of zusier, een Vrouw of dochter heb ben. En de vrouwen zelve zullen de laatste mannen opzwepen om het bloed te wreken van-baar vermoorde zusier ginds. De gevreesde Mauserkogel zal nog zekerder treffen het oog enzer artilleristen nog scherper zien en een vreselik oog om oog en tand om tand zal de vergelding zijn voor de Britse bestia lileiten. Het bloed der martelaren za. ook hier blijken het cement der vrijheid te zijn Maar intusschen dient ernstig de vraag overwogen of het geen lijd wordt andere maatregelen te beramen tegen de Britse krijgstaktiek en tegenover de barbaarse wijze van oorlogvoeren van deze duivelen in mensengedaante ook een andere methode te plaatsen dan onder beschaafde naties in gebruik is. Het strijdt tegeu het Afrikaner-gemoed om zwartmensen tegen witmensen in te jagen in een strijd russen blanke volken, maar wanneer Engeland zijn toch reeds g.-o'e overmacht vermeer den met troepen kaffer bondgenoten van de bloe dors'.igsle soort zullen onze voormannen moe ten overwegen of het niet noodzakelik zal worden aanvallen van wiste en zwarte barbaren door barbaren te doen afslaan en de Swazies en andere geschikte en bevriende kaffers'am- mon met uitzicht op een behoor like beloning in aktie te brengen. Wanneer dan tengevolge van her laaghartige Britse verraad en de ge wetenloze, maar tevens onveraniwoordelike politiek der Britse militaire schelmen moord, plundering en doodslag in de Britse kolonies ioud waren en de Zulus in hst Zuiden, de Matabelen in het Noordeu eu de Basutos in het Westen in opstand komen zal de levens avond van de Britse Koningin, in wier naam hier gemoord wordt, getuige zijn van een bloedbad waarbij die uit de vroegere geschie denis van Zuid-Afrika onbeteekenerd zijn en zal diezelfde Majesteit op haar sterfbed het uur vervloeken waarop zij zich door Haar bandieten ministerie liet verleiden aan Haar „getrouwe" Parlement verlof te vragen lot de oodog in Zuid-Af.ika, die elke Britse schur kenstreek van deze eew in omvang en laag heid overtreffen heeft. voorin. 10 ure op liet landgoed, „De Roes- telbcrg" onder Loonopzund, nabij de lloeve bewoond door Joh. YPELAAR, 70 koopen 4, 5 en 6 jarige Eiken schaar- Yout en verschillende koopen Masten snoeiling. Brieven met opgaaf van prijs te adressee- ren aan het Bureau van dit Bladonder letter Z. Voorspoedig bevallen van eene flinke DOCHTER: IIERMINE VAN BAAL- van Alem. Waalwijk, 1 Jan 1900. DE NOTARIS te CAPELLE, zal aldaar bij J. BOES ER, namiddags 3 uur onder meer De Zuidewijnsche wa?.rd afkomstig van wijlen den Heer P. VERMEULEN, lig gende onder Capelle ten noorden van den Maasmond, groot 2 hectaren 76 aren 20 centiaren. TE DE NOTARIS te Kaatsheuvel zal ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den Zeereerwaarden lieer Pastoor P. H. KLIJSEN te Loonopzand, in de Pasto rie der R. 0. Kerk, op en zoonoochg volgende dagendes morgens ten 91/» ure precies in het waaronder: tafels, stoelen, spiegels, kachels, chiflonièrts, linnenkasten, brandkast, rolgor dijnen, vloerzeilen, pianino, uittrektafcl, lampen, regulateur, klokken, barometer, loo- pers, karpetten, kleeden, bedden, matrassen, dekens, linnengoederen, serviezen, schilde rijen. Eenig Zilverwerk voorts koper-, blik-, glas-, poreèlein-, tin-, ijzer en aardewerk. KEU KENG E REEDSCH A PP EN, eindelijk Karretje en paardetuig, kippen, tuingereedschappen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. De goederen zijn te bezichtigen Dinsdag 16 Januari bevorens van 10-4 ure. van de twee afgebrande van den heer A. J. VERHOEVEN, Russische als Oosterrrijksche grenzen behooren. Als eene zeer belangrijke ontdekking moge nog gelden, dut een hier veel met Koppenhagen verkeerer d werkman, Wolf geheeten, graveur is, die door Koppenhagen van Berlijn naar hier ge sleept is, zich geheel in de macht van den aan voerder der bende bevindt en waarschijnlijk ge dwongen wordt de benoodigde stempels en platen te vervaardigen. Ik hoop door dezen man, dien ik voor een ongelukkigen verleide houdt, veel te kunnen ten uitvoer brengen en te weten te komen, en verzoek u daarom mij machtiging te willen verleenen dien ongelukkige naar omstandigheden vrijdom vbd straf of althans eene verzachting daarvan te mogen toezeggen. Of en waar de zich hier ophoudende en in ieder geval hier werken de bende hare agenten tot uitgifte van het val sche geld heeft, weet ik niet en evenmin waar zich hare werkplaats bevindt cn toch is ontdek king en opheffing der laatste eene bepaalde en dringende noodzakelijkheid." (Wordt vervolgd.) Bij deze hebben wij de eer te uwer kennis te brengen, dat wij onze molenaars- zaak etc hebben overgedaan aan den heer die de zaak op denzelfden voet blijft voort zetten. Onder dankbetuiging voor het zoo ruim schoots ondervonden vertrouwen, bevelen wij den niewen eigenaar in uwe geëerde gunst aan. Besoijen, 2 Jan. 1900. Onder referte naar bovenstaande adver tentie ben ik zoo vrij mij aan te bevelen in aller gunst, terwijl ik alles zal doen om die waardig te worden. Na minzame aanbeveling UEd. dw. dn.' Besoijen, 2 Jan. 1900. Een REIZIGER in zool- en ovsrle- der te Amsterdam woonachtig, biedt zich aan als eener schoenenfabriek. Brieven letter A. bui eau van dit Blad. VAN N A AM I.OO'/.E VEN NOOTSCLA P Rotterdam. Vereerd met het bezoek van H.H. M M.de Koninginnen op 25 September 1899. NLV. De zon zendt ons haar gulden schijn Opdat het overal licht zal zijn. En daalt zij neer en wordt het nacht, Dan staat de maan in volle pracht; Zendt ons haar zachte stralenglans Van haar verheven hemeltrans En brengt, met hulp van 't starge* (flonker, Verlichting aan in 't diepste (donker, Dat licht, dat zon of maan ons (schenkt, Dat aan de aarde groeikracht brengt, is gansch onmisbaar cn voorwaar Als bron van alle welvaart daar. En wat die welvaart doet vcr- (meeren, Dat moeten wij oprecht waardeereu. En daarom geef ik hiermee aan Wat STUÏVERSZEEP reeds (heeft gedaan Die zeep heeft 't menschdom 't (werk verlicht, En daarmee zooveel nut gesticht, Dat op deez' aard haar roem gewis Voor immer vast gevestigd is. Gebruikers van hebben recht tot deelname iu de 6de Groote Premie verdeeling. Sluiting 31 Mei a. s. De trekking der 5de Premiever- deeling heeft plaats gevonden. De uitslag wordt iederen deelhebber deze inaaud toegezonden. 103—13/11900—51 AALWIJK. is de BESTE; overal verkrijgbaar in beu- gelflesschen van 8 dcL. inhoud a 40 ct. per flesch. Alle goedkoopere soorten in beugelfles- schen verkocht is namaak. Let op het loodje gemekt MD waarmede de flesch is gezegeld. Kindertafeltjes- Kastjes en Stoeltjes, Dien tafel j es in gewone soorten en Bamboe. Voorts andere als: Kleer en Paraplnie-staudaards,Tafeltjes en Bloemen- standaards, met en zonder bloem potjes. VerderAlbumtafeltjes, kapstokken, Pre senteerbladen met gepolitoerde railden. vooral fraaie portretlijsten met fijne Passes- par fout. Mahonie en eiken STOVEN, met en zon der marmeren blad. Voetenkussens. Vestigt verder bijzonder de aandacht op zijne rijke sorteering, vooral nieuwe gebloemde Tapis-Beige Kar petten, alles aan CONCU RREERENDE prijzen. voor kunnen dadelijk tegen hoog loon vast werk bekomen in de schoenfabriek van is bij van af f2,50 de vierkante Meter, Zeer solied en net afgewerkt. Qualiteit en soliditeit in aanmerking ge nomen beneden iedere concurrentie.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2