VAM ver- DE LANDBOUWGIDS. B/J UTEN LA NJ). Era fik rijk. Spanje. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Telegrammen. IJ 1NTSEKENBILJET. UITVOERINGEN. ie M a i Tweede Blad De Echo van hei Zuiden. Ter kennismaking zenden wij aan onze lezeis het eerste nummer van „het geïllus treerde landbouwbijvoeg?el," dat om zijn nette uitvoering, degelijke» inhoud en zeer lagen prijs de aandacht verdient. De Landbouwgids is dit blad genoemd, omdat het een gids, een leidsman, een weg wijzer wil trachten te worden, op landbouw kundig gebied, waarbij dan het woord „land bouwkundig1' zoo ruim mogelijk wordt opgeval. Het zal zeker niet overbodig zijn om den lezers van dit blad eens uiteen te zetten, wat wij met dit weekblad beoogen. Onbevangen willen wij in de eerste plaats de stelling verdedigen, dat er bijna geen vak is waarvoor zooveel kennis, ervaring en han digheid vereischt wordt, om het in alle onder deden naar behooien en met succes uit te oefenen. Juist de verbazende veelzijdigheid maakt het landbouwbedrijf tot een der moeie- lijkste en wil in dezen lijd een boer zijn vak met voordeel uitoefenen, dan ishetecndiin gende eisch, dat hij de verschillende ondcr- deelen naar behooren behartigt, dat hij ui; de verschillende takken de winst tracht te verkrijgen, die er maar uit te halen is. Maar is dan het landbouwbedrijf zoo veel zijdig, zal de met dat vak niet ingewijde vragen, hoe is dat mogelijk, da^ar toch eeuwen lang de eenvoudigsie menschen dit bedrij' bij voorkeur uitoefenden? Er is geen beter antwoord hierop te geven dan eens even op te sommen, welke eischen de landbouw aan zijn beoefenaar, de i boer, stelt. Wie het land bebouwen wil dient kennis te bezitten van de verschillende grondsoorten, hunne eigenschappen en samenstelling, v^n de bewerking der gronden of ter ontginning of voor de cultuur van de verschillende ge wassen, van de machines en werktuigen, die hiervoor worden gebezigd, van gewone en kunstmeststoffen, hare toepassing en de be hoefte die er voor verschillende gronden en gewassen aan bestaat. Noodzakelijk is verder de kennis van de zaaizaden, de verschillende wijzen van zaaien en planten, de behandeling (Ier zoo talrijke landbouwplanlen, en de keuze der opeenvol gende cultures. Waar het verbouwen van granen, aardappelen, suikerwortelen, klaver soorten en vele andere landbouwplanten zoo zeer verschilt, is hier werkelijk heel vee! ervaring ook noodig. De aanleg, het ondei- houd en de verzorging van weilanden, moet ook steeds door den boer goed ui geoefend worden. Het oogsten van gras, hooi, graan, wortel gewassen en de bewaring van den oo.^st, eischen steeds de zorg en go.de behandeling van den landbouwer. De aanleg en het onderhond van boom gaarden, de vruchtenteelt, maar ook de hou- teelt, het aanleggen van dennenbosschen, eiken akkermaalshout enz., is in verschillende streken ook dikwijls het werk van den boer. Dat kennis van tal van werktuigen hier onver mijdelijk is, spreekt van zelf. De boer is behalve landbouwer tevens vee houder. Dat de kennis van het paard met zijn vele gebreken, het fokken en aanleeren, de zoo moeiciijke paardenhandel, het behan delen, voederen en rijden niet kunnen gemist worden, staat even vast als dat ook verstand van rundveefokkerij, opvoeding van kalveren, het houden van melk—en meslvee, en eene doelmatige behandeling niet gemist kunnen worden. Maar ook schapenfokkerij, het fokken en mesteo van varkens, de bijenteelt, het met voordeel houden van kippen en ander gevogelte, vergen een kennis en ervaring ieder voor zich, die niet gering geschat mogen worden. Do hoer is ook dikwijls nog fabrikant, zij het dan ook op kleine schaal van zuivel producten, waarom hij bedreven moet zijn in goede behandeling en verwerking van melk, eene goede bereiding van boter. Dat hij ook van den handel in de zoo verschillende artikelen, die hij verbouwt of produceert niet onkundig mag zijn, is te begrijpen, terwijl kennis van aar. te koopen vocdcrar— likelen,- enz., hem zeer te stade komt. De aandachtige lezer kan nu nagaan, dat slechts hoofdzaken zijn medegedeeld, dat nog tal van ondergedeelen zijn aan te wijzen waarvan eeu goed landbouwer op de hoogie moet ziin, orn bijvoorbeeld slechts te noemen het boekhouden, de groenteteelt, de verbouw van zaaizaden enz. enz. Ons dunkt, dat deze reeks wel eenigszins duidelijk maakt, dat de kennis, de ervaring en de handigheid van een goed beoefenaar vau het landbouwbedrijf, werkelijk zeer groot moeten zijn. Alleen dan komen alle onder deden tot hun recht, dan wordt niet hier en daar veel verwaarloosd, wat nog winst kan opleveren. Het valt niet te ontkennen dat zeer veel boeren niet genoeg weten en kunnen, maar gelukkig is allerwegen het verschijnsel waar te nemen, dat zij dit zelf begrijpen en ver meerdering van kennis zoeken waar zij die ruim krijgen kunnen. Veel wordt er reeds gedaan ter versprei ding van kennis onder den boerenstand, doch veel, veel meer moet er nog gedaan woiden. Voor den boer geldt in de eerste plaats Kennis is Macht. P.actische kennis en gezond veistand, hij heeft die zoo noodig. De praktijk bewijst het dagelijks. Naast de vele pogingen die aangewend worden ter verspreiding van nuttige en praktische kenuis onder de landbouwende bevolking, willen ook wij streven om in de zelfde richting werkzaam te zijn. Deze Landbouwgids, zal het kennen en kunnen van vele knappe en ervaren mannen trachten te brengen onder het bereik van ieder. Dat daarom onze lezers velen mogen zijn Allen, die landbouw, veeteelt, tuinbouw en aanverwante vakken uitoefenen, allen die in deze vakken belangstellen, en vooral ieder een die buiten woont, raden wij daarom ten steiksie dezen gids te lezen. De prijs bedraagt slechts 30 cents per kwartaal, franco per post 3?V2 cents. ondergetcekenile wenscht zich te abonneeren op D E L A N D B 0 U W G I D S" Naam Woonplaats: In zijn toespraak .bij het weder aanvaarden van het voorzitterschap der Kamer deed De schanel een welsprekend beroep op alle Fran- schen om eendrachtig te zijn en zich onderling te verzoenen. Europa en de wereld zeide hij verander en met zichtbare snelheid. Frankrijk moet flink en vast optreden bij de gebeurtenissen die ophanden zijn. Binnen- laudsche twisten cu voortdurende verander lijkheid zouden daartegen beletselen zijn. De rede werd herhaaldelijk toegejuicht. In het gezicht van de hayen van Boulogne is Woensdagmiddag een met 9 koppen be mand vissch.ersv,a?,n u ig gezonken. Degeheele equipage verdronk. In antwoord op den dour den afgevaardigde Mareiico in de zitting van het Congres open b.i.ir gemaakte» wensch, dal de havens van de Canaiische Eilanden in staat van verde diging zullen worden gebracht in verband met de kiijgsveriichiingen van Engeland, lieef^ de minister-president geantwoord, dat hij een dergelijke bewapening wenschelijk oordeelde, zoodat op de begroo'ing 5 niitlioen is uitge- tiokken voor dit doel. Een buitengewoon gezai.'.schap van den koning van Spanje ga at naar Berlijn om den kroonprins de insignia van het Gulden Vlies te ove>handige». De heitog vau Veragua, een afstammeling van Columbus, is met 's Piinsen installatie belast. In Rusland en Polen zijn eenige gerucht makende aanhoudingen gedaan. Te Petersburg is een zekeren Iwan Wolf gearresteerd, onder beschuldiging van samengezworen te hebben tegen het leven van den Czaar. In 's mans woning zijn compromitterende stukken en ook wapenen gevonden. Te Warschau zijn niet minder dan 22 personen, aangeduid als inlellectueelen, gevangen genomen, eveneens op aanklacht van samenspanning tegen het openbaar gezag. De Times-correspondent te Odessa geeft bijzonderheden omtrent de ontzettende aard beving in den Kiukastts, die tien dorpen vernielde en honderden bedolf. Er zijn tal van dooden. De gouverneur zond troepen om hulp te ViCfleene» eti begaf zich zelf naar het district, waar de iatnp voorviel. Voor de derde maal in een jaar is brand uitgebioken in het prachtige huis van Pulitzer, den direc'eur vau de New—York World te New—York. Twee vrouwen zijn levend ver brand de schade bedraagt 350 000 dollars Men vermoedt, da', deze brand evenals de vorige aan kwaadwilligheid moet worden toe geschreven. WAALWIJK. Op Zondag 14- dezt r, des namiddags, om 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 13 Jan. 1900. Ontslag-aanvrage. Ds. Domisse, predikant alhier heeft na 40-jarige ambtsbediening, zijn ontslag aan gevraagd in te gaan met 1 Mei a.s. Noode zullen allen den geachte» predikant hier zijne bediening zien verlaten. Moge hem nog vele jaren van welverdiende rust gegeven zijn Influenza. Het aantal inlluenza-lijders in onze ge meente is thans onrustbarend groot. Al is de sterfte tot heden nog al betrekkelijk ge ring, zoo is toch het aantal van hen, die onder volle kerkelijke rechten verkeejren, vrij beduidend. Concert l'-Kspérance. De Correspondent alhier van D. v. N. B. schreef over het concert 1.1. Zaterdag door bovenstaande harmonie gegeven, dat liet meer volk zou lokken als de directie bekende ko micken, als Abraham de Winter e. a. zou engagecren. De heer Abr de Winter schrijft naar aan leiding hiervan in bovengenoemd blad Breda, 10 Jan. Geacht'e lieer Redacteur! Om der waarheidsliefde voor het Bestuur der harmonie „l'Espéranoe" te Waalwijk zij Uwen berichtgever gemeld, dat genoemd be stuur ondergeteekende tweemaal ter mede werking heeft uitgenoodigd, doch dat hij wegens verbintenis elders, de offerte niet kon accepteeren. Hoogachtend, UE D. Abr. de Winter. Eerelid van „l'Espérance." Aardbeving op Sumatra. Een officieel telegram Vrijdag uit Batavia ontvangen luidt In den nacht van 5 Januari vond een hevige aardbeving in de Bovenlanden der afdceling Tebing Tinggi (residentie Palem- baug) plaats. Niet minder dan 14 kampongs zijn ver woest. De versterking te Kepahiang werd zwaar beschadigd. Omgekomen zijn 19 inlanders, waaronder een fuselier. Te üenkoelen zijn vele huizen ingestort, waarbij 2 dooden vielen en 5 gewond werden. Iiinnenluiidscli Bestuur. Uit Batavia ontvangt het Hbl. volgend telegram De inlandsclie hoofden schrijven in de dagbladen bittere klachten over de reorga nisatie. Zij verklaren den minister van Koloniën onbevoegd. De ontrouwe Zilverbewaarder De Haagsche rechtbank veroordeelde den gewezen zilverbewaarder van het Koninklijke Paleis in 't Noordeinde, Le Blanc, tot twee jaar gevangenisstraf wegens liet voortgezet misdrijf van diefstal. De Vergiftigingszaak te Rotterdam. Donderdag is door de Rotterdamsche rechtbank begonnen de zaak tegen Catharina van Vliegen, oud 42 jaren, zonder beroep, weduwe van Jens Peter Sörensen geboren en wonende le Rotterdam, thans gedetineerd in de strafgevangenis aldaar, verdacht van vergiftiging op J. P. Sörensen, M. S. Cohen en Calh. Sörensen, allen overleden. In liet geheel worden 73 getuigen ge dagvaard, onder wie 7 doktoren en één ap .theker als deskundigen. Door Papoea's aangevallen. De Koninklijke Paket vaart-Maatschappij deelt mede, dat zij van Makasser telegrafisch beiichl heeft ontvangen dat te Sileraka, Zuid kun van Nieuw-Guinea, op 141° lengte (grensscheiding tusschen Nederl.uidsch en En ge) sc h Nieuw-Guinea), vier officieren en machinisten, dienende aan boord van haar stoomschip Generaal Pel. door inboorlingen zijn aangevallen, n.l. de eerste officier W. van Orden, de derde officier J F. van der Plaat, de de;de machinist F. Leemans en de vie-de machinist L. F. van Breemen. De heer Van Orden is kunnen ontsnappen, doch de heeren Van der Plaat, Leemans en Van Breemen zijn in handen van de inboor lingen gevallen. Het oorlogsschip Serdang is 6 Januari van Banda naar Sileraka vertrokken. De Nciierlamischc ambulance. Men seint uit den Haag Tengevolge van het besluit der Britsche regeeiing om het stoomschip Herzog onge hinderd van Durban te laten vertrekken, zal de Nederlandsche ambulance de reis naar Lourengo Marques aan boord van de Herzog kunnen volbrengen. Poging tot Moord. Donderdagavond om een uur of negen kwam in de tapperij van Suikerhuik aan den Ha ringvliet té Rotterdam zekere J. N wonende op den Feijenoorddijk, en gepensionneerd O. I. militair, binnen. In de tappeiij bevon den zich op dit oogenblik, behalve de kas telein en zijn vrouw, de 24 jarige buffetjuf frouw M. M. en een viertal bezoekers. Met die buffetjuffiouw had de gewezen koloniaal sedert è'en week of drie een soort van verkeering aangeknoopt. Hij had met haar twist gekregen, omdat hij meende dal zij met een der bezoekers lachte. En nu stond hij plotseling op, haalde een revolver te voorschijn, loste ft bout portant een schot op de buffetjuffrouw en wondde haar ter hoogte van de linkerwang. Dadelijk daar-'p zette hij het wapen tegen zijn voorhoofd, trok tweemaal af en bracht zichzelf ernstige, maar niet terstond doodelijke verwondingen toe. De tapper en de bezoekers wierpen zich nu op den man en ontrukten hem zijn re volver, maar hij, blijkbaar zeer koelbloedig geb'even, greep zijn wandelstok en haalde daaruit een degen te voorschijn, aanstalten makende met dit wapen de in het achterge deelte der zaal gevluchte buffetjuffrouw te lijf te gaan. Maar men ontrukte het hem nog intijds en onderwijl verscheen eeu politieagent, die ge waarschuwd was, in de herberg. Hij ontwa pende den door bloedverlies haast bewuste loozen koloniaal en bracht hem met de ge wonde buffetjuffrouw naar den politiepost aan de Oosterkade. Daar uit het geneeskundig onderzoek bleek dat beide de kogels ver moedelijk nog in het hoofd hadden zitten, bracht de inspecteur van politie F. J. Terlaak hen naar het ziekenhuis, waar zij ter verple ging ziju opgenomen. De toestand van den gewezen koloniaal was, nadat hij in het Ziekenhuis gebracht was, van dien aard, dat hem geen verhoor kon worden afgenomen De in beslag geno men wapens werden op het politiebureau in 'le Lange Toienslraat gedeponeerd. Op de revolver zalen nog drie scherpe patronen. Te Melick (Limburg) is een moord aanslag gepleegd op den onbezoldigden Rijks veldwachter Hameis. Nabij de Roer bevonden zich 5 personen, van welke één een geweer droeg. Op de vraag van den Rijksveldwachter of hij ge rechtig 1 was daar te jagen, wierp de man het geweer weg en verwijderde zich. Het geweer werd toen opgenomen door zekeren P. H. Sch., oud 35 jaar, metselaar te Ge- broek Maasniel. en de beambte deed ook hem dezelfde vraag Sch. keerde zich om, legde het geweer op den veldwachter aan en haalde den haan over. Gelukkig echter ketste het en ging liet schot niet at. Daarop zettte Sch. een nieuw slaghoedje op het schoorsteentje van het geweer en legde twee a drie malen aan op den beambte, die zich iniusschen achter een boom had geplaats L)en laatste» keer deed Sch. het schot in de lucht. De dader is opgespoord en door de jus titie te Roermond in de gevangenis opgesloten. De influenza in de hoofdstad! De heerschende ziekte in Amsterdam plaagt, zoo evenals bij vorige epidemiee», vooral de bakkeis. Op enkele werkplaatsen waar met uitge breid personeel wordt gewerkt komen zelfs cijfers van 22 en 30 pc. voor. Wat het karpersoneel betreft is het ziekle- cijfer ongeveer gelijk met dat van de politie en brandweer ongeveer 16 pc Als eeu onmiddelijk uitvloeisel van de epidemie was de voorgaande week de brood omzet zeer gering. Nooit nog heeft te Amsterdam de influenza in die male slachtoffers geCischt het aantal dergenen die in den winter van 1890/91 toen ook de influenza iu zoo sterke mate heersch te, door de ziekte werden weggenomen, wordt nu verre overtroffen. Sterven daar gewoonlijk 150 160 menschen per week, in de vorige week was dit aantal geklommen lot 413, waarvan 59 gevallen zijn te wijten aan influenza, 99 aan acute- en 39 aan chronische ziekien der adcmhalingswcrk- tuigen en 29 aan tering. Op alle begraafplaatsen is het dan ook bijzonder druk, heel den dag door volgen de lijkstaties op de wegen daarheen elkaar op en vaak komen er drie, vier ot meer tegelijk aan. De begrafenis-ondernemingen kunnen het werk haast niet at, op z >o'n sterfte is het persoueel niet berekend, waarbij nog komt, dat ook onder de aansprekers veel, zeer veel zieken voorkomen. Want is het aantal personen die sterven groot, dat der zieken is verbazend. De dok toren rijden van 's morgens tot 's avonds hun patiönten af, zonder rust, voortdurend maar van den een naar den ander en nog kunnen velen er. dan maar juist komen. ♦Sprang. In de laatste weken hoort men hier weer geregeld van baldadigheden. Zoo zijn weer voor eenige dagen bij een paar particulieren de vensterruiten verbrijzeld. Hei is te hopen, dat de politie aan die schand daden spoedig een einde make. Loonopzund, 12 Jan. Den I5en Jan. a, s hoopt de heer J. F. H. v. d. Mecren, hoofd der school alhier, den dag le herdenken, wairop hij vÓÓr 25 jaren die betrekking aan vaardde. Reeds lang maakt men van alle zijden toebereidselen om den jubilaris dien dag als bewijs van eikentelijkheid een waardig feest te bereiden. Door den dood va» den 7. Eerw. Pastoor dezer parochie veiZïektde feestcommissie echter, ook op verzoek van den heer v. d Meeren, den dag van 15 Jan. onopgemerkt te laten voorbijgaan. Hel f<?est zal dan gevierd worden op 22 Januari a. s 11 Jan. Hedenmorgen te 10 uur had dc plechtige uitvaart plaats van wijlen den Z Ew. heer P. H Klijsen, overleden pastoor dezer parochie. De keik was in indrukwekkend rouwgewaad en gevuld met de velen, waar onder tal van Eerwaarde geestelijken, die de treurige plechtigheid wilden bijwonen om den geliefden overledene dé laatste eer te be wijzen. De PI. Dienst werd opgedragen door onzen weleerw. kapelaan, geassisteerd door de Eerw. heeren Ka.np, pastoor van St. Joachim-Moer, en Wouters, en de hoog eerwaarde heer deken van Waspik hield de lijkrede en schetste in treffende woorden het leven van den ontslapene. Door het zangkoor werd de Requiem mis van Cascioiini zeer verdienstelijk uitgevoerd Rust in vrede, dierbare doode, geniet in den Hemel het loon voor het vele goede door U hier in deze parochie geslicht. Kerk, school en pa-torie, die grootsche monumenten onder U gerestaureerd of geslicht, zullen voor het verre nageslacht uw naam iu dankbare heriunering doen b'ijven. Kaatsheuvel, 11 Tan. Bij den heer J. vau Berkel alhier is eene export-slachterij vau varkens opgericht voor Engeland. Reeds deze week werden er een 20tal geslacht en verzonden. Wij wenschen ge noemden heer met zijne onderneming veel succès. L2 Jan. Heden verliet de Heer Iipff, wien op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend als onderwijzer alhier, de school, om in dienst te treden bij den heer Th. van Uoi'mond. Kaatlieuvel veiliest in hem een ijverig en verdienstelijk onderwijzer. Het ga hem wel in zijne uieuwe betrekking Druilen. Verleden Maandag heeft de heer P. Van lloek, rijks-landbouwleeraar te 's Bosch in de zaal van de wed. H. Van der Sanden een laudbouwlczing gehouden over zuivelbe reiding eti kunstmeststoffen. Dat Sprekers voordrachten zeer op prijs werden gesteld, bewijst de goede opkomst. Dal Spreker de punten zoo begrijpelijk mogelijk uiteen zette, bewees de aandachtige stilte die er heerschle tijdens de voordracht. Wij wenscheu l\em dan ook een spoedig tot weerziens. Nieuwkuik Alhier had onder veel b(| stelling de plechiige begrafenis plaat den heer L. van den Bioek, waaraai onze liedertafel en onze harmonie deel»: Aan het graf bracht de Hoogwelgeb. Jhr. Jos, de la Court een hartelijk woo: dank en hulde aan den omslapen trt dienaar, die zijn familie 70 jaar lang u toewijding en gehechtheid heeft betoon mensch eti christen de algemecne au genoot en voor zün gezin een ui'sh echtgenoot en vader was, zoodal zijn i dachtenis nog zeer lang in ecre zal wj gehouden. 's-IIertogcnboscli II Januari. Op 1 herdacht de heer A. Jansen, comnti') pio-inciale giiffie alhier, den dag waar veer'ig jaren geleden ziine ambtelijke looJ aanving. De ambtenaren ter griffie 1 Item te dier gelegenheid met hunne g( wenschen een geschenk aan, terwijl het lege van Gedeputeerde Staten hem vergadering van heden, onder een hai woord van waai deering voor de door| edurende dal lijdberk bewezen dienster kostbaar souvenir vereerde. Dussen, 12 Jan. Ook hier begint de enza in erge mate te heerschen. Verschil1 huisgezinnen zija er door aangetast. Stel val'en door die ziekte zijn nog niet voc| komen. WAALWIJK. 6—13 Januari. GEBOREN Joanna d. vun Johannes van II en Johanna Maas. Antonius z. vail tinus van Rijswijk en Maria The Vissers..Gerardus z. van Gerardu Meeuwen en Cuthariua van den Bro< Theodora Cornelia d. van Cornelis Vil Adrima var: Oudenhoven. Ad 11 Antonius z. van Lambertus van Bla< f Catharina van Riet. Gerardus PetL van Mart in us Didden en Nicolasina Bel OVERLEDEN: Maria Roesten berg oud 64 jl gerioote van Johannes Mulder». I.l Jacobus Antonius Groenewalt oudl echlgenoote van Johanna Wil hel mi na 8eniakers. Paulina Johanna vara Pennen oud 2 w. Maria Adriana I kers oud 7 j. HU W-A ANGIFfECornelis van den Me] berg oud 38 j. weduwn. van Cornel tronella Korthout en Gerdina Josephii" de Water oud 38 j. beiden woner'| Waalwijk. Karei Leijten3 oud 2f llendrika van der Pennen oud 27 j, wonende te Waalwijk. WAALWIJK, 12 Januari IJ Ter veemarkt was de aanvoer nogal rul de handel bevredigend. Kalfbeesten golden f 135 ft f215. Dito vaarzen f 105 ft f 175. Jonge varkens aangevoerd 15 stuks kocht van 1'5 25 a f 7,75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 9: van f 0.99 ft f 1.09 per kg. Eieren 6a 7 cent per stuk. l't tie huidenmarkt is sedert verle len weinig verandering gekomen. De pi gaan voor prima waar nog steeds vc maar uiet noemenswaardig en de aan/J zijn gering. Zoowel van de productie- al( de stapelplaatsen luiden do berichten danig, dat de looier ziclt op verdere ]J verhooging moet voorbereiden. Voor de meeting van ruim 3U0 Nederlant Leerlooiers van gisteren te 's Bosch ge den, waarop nog bovendien verschil I binnen- en buitenlaiidsche leer- eu hul handelaars tegenwoordig waren, werd] deze onderstelling als hoogstwaarschr geacht. Met de lederprijzen gaat het til lijk goed men kan eene vaste marktpl constateeren en eéne geleidelijke prijsvel tering. Men zou haast durven beweren' de in 't begin van December 1.1. op gezette beweging nu reeds min of merkbaar is. De handel in eikenschors was iets drt in den hatstcn tijd, dan gewoonlijk o\| zelfde tijdstip, en in vreemde looimidj schijnt er ook meer leven te komeu. DOSSEN. Boteraauvoer 142 kg. prijs vau fl.OD Markt gezet op f 1.12 per kg. Eieren f 145 per 26 stuks. LONDEN, 12 Jan. Het tniniJ maakt de eerste lijst van de Zaterda| Ladysmitli gesneuvelde en gekwetste offic en manschappen openbaar. De lijst 14 gesneuvelde en 20 gewonde offic en 135 gesneuvelde en 244 gewonde schappen. Tot de gesneuvelde officiere| hoort luitenant-kolonel Dick Cuttynghau de Gordon Hooglanders, die met Robe] Afgauistan had gevochten de majoor wen, van de King's Rifles, MackworthJ de West Surreys, en Mtlucr Walnutt,| de Gordon Hooglanders en kapitein Li van de Devons. Alle avondbladen achten het bericht Bulier uit Springfield, bewesten Colons hij voorwaarts gerukt is belangrijk, o| het een beweging tegen de rechtei van de Boeren aanduidt; maar de mill medewerkers van de bladen zitten ver| met de ligging van Potgietersdrift, Bulier bezet heeft. Potgietersdrift voor op geen enkele hier beschikbare van het oorlogsterrein, tn evenmin speciale kaart die de Graphic var opneemt. Opmerking verdient dat de Ir Springfield, ten noorden van de Toegela, reeds als door de Engelschen teekent. Volgens enkele ligt Potgieter:] 19 kilometer ten westen van Colenso, z. bii de samenvloeiing van de Groote el Kleine Toegela. Is dit juist, dan is Bul oogmerk door de stellingen van de Bt| ten noorden van de beide rivieren

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5