Nummer 5. Donderdag 18 Januari 1900. 23e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Deserteur Oe Zuid-Afrikaansche oorlog ANTOON TIELEN, Uitgever: De Influenza-epidemie. FEUILLETON. WAALWIJK. WaiiIwijItsrlii' ru Langstraatsclie Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.75. Franco per post door liet geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De influenza is een besmettelijke ziekte, die te gevaarlijker is voor het inenschdom daar deze zoo weinig de uiterlijke sympto men draagt van een gevaarlijke ziekte. Wan neer ergens een cholera-epideinie heerscht dan neemt men zich wel in acht om bij een zieke binnen te gaan, doch een iufluenza- lijder wordt door huisgenoot en en ook niet door vreemden als een gevaarlijk man be schouwd. Wanneer men bepaald een influ- enza-lijder moet bezoeken dan is aan te ra den om zoo spoedig mogelijk daarna han den en gezicht inet een anti-septische op lossing te reinigen en de kleederen te ver wisselen, die men aan had, om de gebruikte te laten uitluchten en wel liefst in de zon, want daartegen is de levende ziektestof', die de influenza veroorzaakt, niet bestand. Om zich tegen den invloed van de ziektekiemen, die in de atmosfeer schijnen te zweven, be stand te houden moet men trachten het maagsap door een zeer geregelde levenswijze op kracht te liouden en zoo min mogelijk alcoholische dranken te drinken. Wie gevoelt dat de ziekte hem overvalt moet zich onverwijld te bed leggen en een doctor ontbieden om de koorts te bestrij den. Het linnengoed en de lakens enz. al les wat met den zieke in aanraking is ge weest moet geworpen worden in een desin- fecteerende vloeistof en daarna drie of vier uur staan in zuiver water voordat men het in de wasch doet. Velen zullen deze maat regelen als overdreven beschouwen, inder daad zijn zij nuttig en wie deze veronacht zaamt zal allengs in zijn familie een groot getal zieken hebben te laten verzorgen. Is een lijder als genezen opgestaan, zoo moet hij niet vergelen, dat eerst de zon hem goed kan genezen en hij de ziekte stof kwijt moet raken door de huid, zoodat hij eenvoudige middelen die tot transpiratie leiden en niet het minst //het loopen in goede zuivere lucht/' moet toepassen. Een eenvoudig recept voor influenza-lij- ders geven wij volgens een Ooslenrijksch voorschrift: Snijdt zes goede appelen met de schil in schijfjes en giet daarop een liter kokend water onder toevoeging van het sap van twee citroenen, benevens 50 gram zuivere honing. Dit laat men in een gesloten pot op een zacht vuur trekken. Het vocht wordt overgeschonken en den lijder warm toege diend. Wie zich goed wil houden tegen de ziek te en eenige last heeft van vasthoudend- 13. Rotbmann schreef tot in den laten avond, daarna stak hij den briet in een couvert, en dit in een tweede, waarvan het adres luidde: „Me vrouw Emma Rothmann, Berlijn, L. straat 132", en bracht hem toen zelf naar de post. Al zijne ambtelijke berichten verzond hij onder dit adres, om niet aan de kleine postkantoren, waar men gewoonlijk ieder adres nauwkeurig leest een onnoodig opzien te verwekken of aan een verra derlijk toeval vrij spel te geven. In ieder geval toch zou het opgevallen zijn, indien hij, de eenvoudige koopman, met (leu minister van justitie briefwisseling had gehou den. De volgende dag was een Zondag en Rothmann vernam, dat Koppenhagen op reis was gegaan. Hij maakte gedurende den kerktijd ecne wande ling door het dorp, en toen hij in de nabijheid van het huisje van Wolf het kleine Poolsche dienstmeisje aantrol, vroeg hijof Wolf thuis WA9» Het meisje dat een boodschap in het dorp moest doen, antwoordde bevestigend en Rothmann klopte spoedig daarna aan de huisdeur. Wolf deed zelf open en scheen verbaasd den koopman, dien hij uit de dorpsherberg kende, voor zich te zien. Wat verlangt gij? vraagde hij onrustig. Ik moet u spreken, dringend spreken, ant woordde Rothmann en daar Wolf verbleekte en scheen te aarzelen, schoof Rothmann hem zacht ter zijde en trad binnen. Hier trok hij Wolf niet in de woonkamer, waarin zich de vrouw bevond, maar in eene kleine ruimte links van den ingang, die tot keuken diende en verklaarde Ik heb u iets te zeggen, wat uw ?.»ouw niet hooren mag. Het is daarom noodzakelijk dat wij fluisterend spreken. En gij wensckt? zeide Wolf blijkbaar ver heid, is aan te raden om iederen morgen na het ontwaken te neinen een half glas warm Water, waarin een halve citroen is uitgeknepen. Voorkomen is beter dan genezen Kookt uw drinkwater en uw melk. Luitenant-kolonel C. de Wit schrijft in de N. R. C:.: Volgens de United Service Gazette zou Lord Roberts, onmiddellijk na zijne benoeming tot opper bevelhebber van de troepen in Zuid Afrika, telegrafisch bevel hebben gezonden, niet tol een algemeenen terugtocht, of wil men liever achlerwaartsche concentratie, maar om een afwachtende houding aan te nemen, totdat hij op het oorlogstooneel zou zijn aan gekomen. liet geven van zulk een bevel dunkt ons aan ernstige bedenking onderhevig, omdat geen rekening is gehouden met een voornamen factor, namelijk het optreden van den vijand het was toch niet aan te nemen, dat de Boeren, ziende dat hun vijand werkeloos bleef, dit voorbeeld zouden volgen, en dat aldus stilzwijgend een wapenstilstand zoude worden in acht genomen, totdat de nieuwe generalis simus met zijn chef vau den staf de leiding van de krijgsoperatión feitelijk in handen zou hebben genomen. Wij zeggen feitelijk, want het commando, gevoerd door den ver losser van Kandahar, terwijl hij aan boord van de Dunnottar CastleT den Atlantische» Oceaan overvoer, kan toch niet anders dan fictief worden genoemd. Zooals onzen lezers bekend is, hebben de Boeren dan ook geen genoegen genomen met den hun opgedrongen wapenstilstand en een aanval op Ladysmiih gewaagd, welke aanval is afgeslagen, maar toch den Engelschen ge - voelige verliezen heelt berokkend, terwijl wij omtrent die der Boeren in onzekerheid ver- keeren. Deze omstandigheid doet vermoeden, dat de laatsten terrein gewonnen hebben Waren zij toch teruggeslagen, dan hadden zij de gesneuvelden en gewonden op het gevechts- veld achtergelaten en was het voor den vijand vrij gemakkelijk geweest hun aantal met juist heid op te geven. Het is tegeu de gewone tactiek der Boeren om bepaald aanvallend op te treden, en wij kunnen het denkbeeld niet van ons afschuiven, dat de aanval op Ladysmiih is ondernomen met het doel de aandacht der Engelschen van een ander punt af te leiden. En nog een andere vraag: waarom is Bulier weike- loos gebleven toen zijn vijand de troepen van White aanviel? Was dit nu geen goede gele genheid geweest om den vijand tusschen twee vuren te brengen Maar de geheele toestand in en om Lady- schrikt. Rothmann had zich zóó geplaatst, dat hij met zijn lichaam den weg naar de deur versperde en du3 een mogelijk ontwijken van VVoli' kon verhinderen. Toen zeide hij met zachte, maar nadrukkelijke stemGij zijt de graveur Wolf uit Berlijn, in dienst der groote bende valsche munters, die hier sinds maanden bezig is. Ik ben geheim politie-beambte en neem u dienten gevolge gevangen. Wolf had de eerste woorden van Rothmann met verbazing aangehoord. Op zijn gelaat spiegel de zich een vreeselijke angst af, al zijne trek keu schenen te verstijven. Met opengesperde oogeu staarde hij Rothuiann aan, alsof hij eene ver schrikkelijke spookgestalte voor zich zag, d&arna stiet hij een ingehouden maar rochelenden kreet uit en viel op de sleencn der keuken bewuste loos neder. Rothmann was in het eerste oogenblik zelf verschrikt over den overweldigenden indruk, dien zijne woorden op den betreurenswaardigen man gemaakt hadden, llij buate zich, en hiel' het hoofd van Wolf in de hoogte, om dit op zijne knie te leggen. Het gelukte hem met de linkerhand een kroes water te grijpen, waaruit hij het gelaat van Woll' zoolang bevochtigde, tot deze eindelijk weder begon te ademen en eindelijk de oogen op doeg. Toen hij Rotlunann's gezicht over zich gebukt zag, scheen hij eerst te ineenen, dat hem slechts een booze droom kwelde, dan echter vertoonde zich een als waanzinnige angst in zijne zeuuwach tig bevende trvkken. Mijne vrouw, mijne arme viouw 1 steunde hij. Daarna verhief hij zich plotseling in den waanzin der vertwijfeling met inspanning van alle krachten, maar viel dadelijk door zwakte overmand, wcêr achterover. Rothmann ondersteunde hem en fluisterde hem zacht, maar voortdurend overredender toe Blijf bedaard, ik wil u niet ongelukkig maken. Zonder dat iemand het mij gezegd heeft, kan ik mij begrijpen, dat gij een offer van verleiders gewor den zijt, door wier banden gij u reddeloos ver strikt gevoeldet. In ieder geval zijt gij schuldig, dit bewijst reeds de buitengewone werking, die mijne woorden op u uitoefenden. Maar gij zijt I niet verloren. Nog zijt gij in staat al uwe schuld weêr goed te maken, wanneer gij de politie smith is voor een oningewijde niet recht duidelijk. Het Engelsche kamp bij Frere wordt van Weenen uit in het oosten en Springfield in het westen gaandeweg omringd door comman do's der Boeren, die allerwegen terrein ver— sieikingen aanleggen, zoodat Buller langzaam maar zeker genoodzaakt wordt om terug te trekken of slag te leveren. En wanneer men nu in zijn laatste telegram uit Springfield leest, dat hij de Kleine Toegela overgetrokken is, dan dunkt het ons niet on waarschijnlijk, dat hij zich ten minste op den linkervleugel vtijheid van handelen wil ver schaffen om naar gelang van zaken te han delen. Dat hij, zooals anderen onderstellen, beide vleugels van den vijand zou willen omtrekken en dan een aanval op die vleugels met een frontaanval gepaard zou willen laten gaan, komt mij zeer onaannemelijk voor; een ver- snippeiing van zijne macht op zoo groote schaal zoude nooit te verantwoorden zijn. Waar de Engelschen over gebrek aan goede kaarten klageu, vckeeren wij zeker in geen beteren toestand, maar als wij afgaan op die welke wij hebben, bevindt zich de rechter (werkelijkt) vleugel van de stelling der Boeren ongeveer D/j K.M. ten noorden van Spring field, terwijl de Ir.hlawc-berg hun linker vleugel vormt. De afstand tusschen beide punten is ongeveer 45 A 50 KM. en al is de krijgs macht van Buller nu versterkt door de 5de divisie, die, zooals het schijnt, in haar geheel naar Natal is gezonden, dan zal toch wel geen bevelhebber er over denken om een aanval te doen over eeu zoo uitgestrekt front. Mocht de onderstelling waar zijn, dat Buller door zijn kamp naar Springfield te verplaatsen, beoogt den rechtervleugel der Boeren om te trekken en die omtrekking te laten gepaard gaan met een schijnaanval op Colenso, dan verwachten wij van deze ma noeuvre niet veel heil omdat een omtrekking, wil zij tol het beoogde doel leiden, door den vijand onbemerkt moet geschieden, terwijl het niet waarschijnlijk is, dat dit hier het geval kan zijn, daar de heuvelreeks ten noor den van de Toegela door de Boeren is bezet, zoodat bij eenige waakzaamheid een ver schuiving van een aanzienlijke troepenmacht naar den rechtervleugel hunne aandacht niet kan ontgaan. En weten de Boeren, dat zij omgetrokkeu worden, dan kunnen zij tegen maatregelen nemen, vóór de omtrekking is voltooid, zoodat deze ten slotte toch leidt tot een frontaanval en van de hieraan ver bonden gevaren zullen de Engelschen nu wel overtuigd zijn. Maar er is nog iets dat onduidelijk is in het bericht. Ten N. van de kleine Toegela bevindt zich ook een rij heuvels, op ongeveer D/s K.M. afstand, die door de Boeren bezet ishebben zij die maar klakkeloos ontruimd toen de Engelschen de rivier overtrokken helpen wilt, de gezamenlijke bende te doen vatten. Wel kan ik u geene geheele ontheffing van straf toezeggen, maar ik kan als beambte en als mensch met de heiligste eedet zweeren, dat alle zachtheid jegens u zal worden aangewend, die maar eenigszins mogelijk is. Misschien stuit het u een verraad tegen uwe medeplichtigen te plegen ofschoon ik zeer wel weet, dat gij reden hebt, deze menschen niet voor uwe vrienden, maar voor uwe ergste vijanden te houden. Gij hebt dus allen grond den eisch van zelfbehoud te betrachten en ik verlang van u, dat gij aan de arme vrouw daarbinnen zult denken, die op de grenzen des waanzins is, wijl zij wel ver moedt dat gij don weg der misdaad bewandelt. Ik verlang van u, dat, als er nog één vonk van eergevoel en eerlijkheid in je is, dat ge u zult beijveren de gerechtigheid te helpen, je berouw daardoor te toonen, dat ge het gevangen nemen en onschadelijk maken helpt bevorderen van die menschen die je lot nu toe als medeplichtigen gediend hebt. Woll had stilzwijgend toegehoord, maar zijn gelaat was veranderd. Met behulp van Rothmann stond hij op en zeide aarzelend Ach, dat ik u gelooven kon I Rothmann verhief de hand eu zeide op luiden plechtigen toon: Ik bezweer u dat ik van nu af als vriend voor u sta, en dot ik u verzoek uw geweten te verlichten door bij de opheffing der bende uw hulp te verleenen. Daar Rothmann bemerkte, dat Wolf er toe geneigd scheen aan zijne woorden geloof te schenken, doch nog door eene of andere schaamte of schuwheid voor het doen van bekentenissen scheen terug te schrikken, schoof hij hem de keuken uit en opende de deur der huiskamer, waarin de zieke vrouw lag. Bij haren aanblik stiet Wolf een luiden kreet uit, daarna wierp hij .zich bij het bed der ver schrikte neder en brak in een hartverscheurend weenen nit. Rothmann liet hem begaan. Hij wist wel, üat in dit oogenblik en met deze tranen van het hart des ongelukkigen de vreeselijke druk wegsmolt, die sinds maanden op hem gerust had. Hij wist wel, dat deze tranen het uitzicht golden op eene verlossing uit de banden der misdaad I Hij wist wel, dat deze tranen van een oprecht en diep berouw bij den armen misleide uitdruk- Of hebben deze laatsten meer westwaarts den overtocht bewerkstelligd Het zou ons niet verwonderen als wij spoedig hoorden, dat hun tusschen beide rivieren weór een ongeval is overkomen. Het komt mij geheel onaannemelijk voor, dat Buller in zijn telegram de eigenlijke Toegela heeft bedoeld. Op het westelijke oorlogstooneel is da toestand weinig veranderd, ten minste voor zoover wij erover kunnen oordeelen. Mafeking en Kimberley blijven ingesloten en kunnen haast niet meer op ontzet rekenen. Lord Methuen is nog steeds met zijn troepen aan de Modderiivier en wordt langzamerhand door de stellingen der Boeren omvat. Verkennin gen, in de richting van den rechtervleugel van de Boeren oudernomen, hebben hem de overtuiging geschonken, dat deze zoo ver westwaarts is gelegen, dat hij er niet aan behoeft te deuken langs dezen weg tot ontzet van Kimberley op te rukken. De tocht van luii-kol. Pilcher naar Belmont en Douglas, onderscheidenlijk ten zuideu en ten westen van Methuen's kamp, doet bij ons het vermoeden rijzen, dat het een verken ningstocht is geweest met het oog op een eventueelen terugtocht. In het zuideu is in de positie van Gatacre en French geen verandering van eenige beteekenis gekomen. De opstand der Afri— kaanders breidt zich meer en meer uit en de Engelschen komen langzamerhand in den toestand van in iederen inwoner een vijand te moeten zien. Lord Kitchener, de chef van den staf vau den nieuw benoemden opperbevelhebber, stelt de Engelsche jingopers grootendeels ver antwoordelijk voor deu tot dusver ondervon den tegenspoed. »Deze heeren'', zegt hij, „met zekere ministers aan het hoofd hebben zich deu oorlog in Zuid-Afrika als een raili taire wandeling voorgesteld zij hebben den braven Buller bijna gesleenigd, toen hij tot kalmte aanmaande en op het ernstige van den toestand wees. Hun dwaas geschreeuw heeft onze dappere generaals in de war ge bracht en onze onverschrokken officieren en soldaten, die met alle geweld ter wille van een beurskliek overwinningen moesten beha len, in de kaken van den dood gejaagd. Zij hebben troepen naar Afrika gezonden zonder behoorlijk voor transport, verpleging enz. te zorgen zij hebben gemeend tegen wilden te vechten en vonden een geheel militair geor- ganiseerden, krachtigen vijand, een Pruisen in Afrika. Men verkeert in een dwaling, als men denkt, dat te Londen niets van de krijgstoerustingen van Transvaal bekend was, maar men had de berichten vau Sir VV. Butler eeuvoudig ongelezen ter zijde gelegd.* Na deze boutade zegt Lord Kitchener, dat het eerste werk moet zijn de troepen te concentreeren, dat men hun dan een geheel andere vechtwijze moet eigen maken, en dat king gaven. Nadat Wolf zich eenigermate had hersteld, en ook do vrouw had vernomen, wat geschied was, begon hij te vertellen. Koppenhagen had zich in Berlijn met den in bekrompen omstandigheden verkeerenden Wolf in betrekking gesteld, had hem op de mildste wijze met raad, daad en geld ondersleuud, had hem zijne vriendschap letterlijk opgedrongen en zich op zekeren dag door Wolf, zooals hij voorgaf, als proef, een stempel van een Pruisischen thaler laten snijden. Daarna had hij Wolf onder voor geven van hem een va9t bestaan en eene zekere positie te verschaffen naar Opper-Silezië gelokt, en hem met zijne zieke vrouw, van ieder afge scheiden in Rudow onder gebracht. Eerst hier had Wolf tot zijn schrik vernomen, dat hij medeplichtige van een valsche munters bende geworden wa9, dat het vroeger door hem als proel gesneden stempel reeds had gediend honderden valsche thalers te vervaardigen en Koppenhagen, die hem tot nu toe een edelmoedige, meuschlievende vriend geschenen had, vertoonde zich plotseling in zijne ware gedaante, als een heerschzuchtig meesier, die zonder tegenspraak eischte, dat Wolf de platen zou steken benoodigd voor het drukken van Russische bankbiljetten. Daarbij was Koppenhagen zoo buitengewoon sluw, dat hij Wolf, wat de organisatie der bende en de geheele wijze, waarop de zuak gedreven werd betrof niet het geringste inzicht gunde. Mei duivelsche sluwheid sneed hij hem ook hel verkeer met andere menschen af, terwijl hij hein nooit een cent geld in handen gat, maar de noodzakelijke behoeften van Wolf en diens vrouw, als: eten. woning en kleeding zeil betaalde. Wolf verzocht Rothmann ten dringendste hem niet bij Koppenhagen verdacht te maken, wat geschieden zou, indien deze hun verkeer bemerkte, ie vreesachtige man, aan wien de knagingen van zijn geweten, zoomede de vreeselijke smart over het lijden zijner vrouw, als geheel gebroken hadden, scheen een ongehoorde vrees voor Kop penhagen te gevoelen, ja, hij sprak het openlijk uit, dat hij Koppenhagen niet te goed achtte, om zoowel hem als zijne vrouw onder de vreeselijkste pijnigingen te vermoorden, indien hij maar eenige verdenking opvatte. Zoover gingen de bekentenissen van Wolf, wiens berustiging Rothmann aan de vrouw eerst dan de operation zullen aanvangen, die tot de onderwerping der republieken moeten leiden. Hij gaat dus vol moed de toekomst te gemoet, maar de in Egypte opgedane ondervinding kon hem ook hier wel eens parten spelen en hem leeren, dat de Boeren geene Derwisjen zijn. Uit is het met de rust, slechts zoo aten toe onderbroken door berichten aangaande klei nere gevechten en verkenningen laat men den aanval der Boeren van vóór een negen tal dagen, op Ladysmith, buiten rekening, dan heelt de periode van afwachtiug of juister van voorbereiding op de voortzetting der tweede phase van dezen heilloozen krijg (d verdrijving der Boeren van het door hen bezette grondgebied van het machtige Enge land) precies vier weken geduurd: deu vijf tienden December 1.1. leverde generaal Red vers Buller (toen nog in de qualiteit va opperbevelhebber der Engelsche legermacht den Boeren slag aan de Tugelarivier met he doel White en zijn mannetjes te Ladysmit te verlossen en dan was het uit ge neraal Gatacre in het noorden van Kaap kolonie verkeerde nog onder den onmidde lijken indruk van deu geweldigen tegensla bij Stormberg en generaal Methuen bevon zich in hetzelfde geval in direct verband me liet hem noodlottige treffen bij Magersfouteii ten noorden der Modderrivier. En nu heeft generaal Redvers Buller d rust en de kalmte, welke wel gelden kot als een bewijs van de momentaneele onmach der Britten in Afrika's zuidelijk deel, ver broken op het oogenblik wordt er waar schijnlijk in het noorden van Natal bij Co lenso en dan tevens tegehjkertijk ten oostei en ten westen daarvan (respectievelijk onde de Engelsche legeraanvoerders Warren ei Redvers Buller) gestreden een beslissend strijd, waarbij het in de allereerste plaat gaat o.n het behoud van Ladysmith met d bezetting van een kleine negenduizend ma onder generaal White voor de Engelsche en om de positie der Boeren in hel noorde van deze Engelsche kolonie -waarbij d reeds geleverde gevechten in dezen oorlo vermoedelijk in hevigheid alle verreweg zul len worden overtroffen - Volgens een telegram uit Louren^o Mar ques aan de Times of Natal hebben com mando's van de Boeren met behulp van d Swazielandsche politie alle magazijnen e mijnen in Swazieland geplunderd. Zij joege vele Engelsche ingezetenen weg, terwijl z andere aanhielden en naar Pretoria vervoer den. Eenige Engelschen vluchtten naar La sombos, op iPortugeesch gebied. De plun derende inboorlingen voltooiden den ondergan van het land. De koningin-moeder sta voortdurend in betrekking met de Boeren e vertoeft op 't oogenblik in Zambaansland, o een dagreis van de zee, met wagens. Me OTerliet, die er niet genoeg hare vreugde over ko te kennen geven, dat haar man uit de klauwe dier misdadigers zou verlost worden. Lang ree had zij vermoed, wat haren man zoo drukt en zielesmart had haar bijna het verstand doe verliezen. Rothmann had weliswaar gehoopt, dat Wo meer in de misdadige werkzaamheid van Ko penhagen zou ingewijd zijn, dan dit inderda het geval was; hij vergenoegde er zich ten slott een bondgenoot hem te bezitten, die op sorarai gegeven oogenblikken van onberekenbaar nut zo kunnen zijn. Nog den volgenden morgen h hij een geheim onderhoud met Wolf en die vrouw, tengevolge waarvan Wolf aan Koppenh gen verlof verzocht eene oudere zuster zijn vrouw uit Berlijn te laten komen, opdut do ziek die zich thans alleen op de hulp van het klei meisje moe9t verlaten, eene betere hulp zo hebben. Koppenhagen had tegen het laten komen v- een onbekende eerst bedenkingen geopperd, ra~ toch eindelijk het verlangde verlof gegeven, zi echter voorzichtigheidshalve voorbehoudend later te beslissen of dit bezoek van langeren korteren duur zijn zou, als hij eerst de bezoekst zou gezien hebben. Hij bevond zicli dan ook op het station, to eenige dagen later de oudere zuster van vrou Woll'aankwam. Koppenhagen bekeek de eenig zins gebrekkige, zich moeielijlc op een st~ voortsleepende vrouw op het zorgvuldigst ma. scheen geene verdenking tegen haar te kocstere llij bracht haar zelf met een rijtuig naar lludo en verklaarde voorloopig niets tegen dit bezo in te brengen te hebben, alleen moest Wolf attent op zijn, dat nu dubbele voorzichtighei werd geboden, hij zou wel weten, wat hem wachten stond, ook al zou hij zonder opzet ve denking veroorzaken. VII. Elize zit eenige dagen na het voorgcvalle op de Myslowitz jaarmarkt eenzaam in hai kamer, lluar vader was zooals gewoonlijk ree sinds den vroegen morgen weg en Elize had d geheelen dag gelegenheid zich met hare droe gedachten bezig te houden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1