I; BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Allerlei. c I I II >r E i I r enkt dat zij levensmiddelen en schietvoor raad verwacht, die in de Sint-Luciabaai worden gelost. Zoutpansdrift in Oranje Vrijstaat is 6 dezer bezet door generaal Wood met een legermacht waarin alle wapens vertegenwoordigd waren Daardoor is voor de eerste maal in dezen oorlog een stelling bezet op het grondgebied van de Boeren. De gemeenschap lusschen de beide oevers der Oranjerivier wordt gehandhaafd door een pontonbrug. Volgens de Standard and Diggers News zijn volgens de eerste schattingen de ver liezen der Boeren in den aanval van 6 Janu ari op Ladysmith 26 gesneuvelden en 77 gewonden. De Temps verneemt uit Londen dat de Liverpool Courier de cijfers opgeeft der troepen van Lord Robeis. Er zijn 100,000 man ontscheept, 30,000 op weg en 30,000 in te schepen. De verliezen aan Engelsche zijde beloopen tot dusver: 91 officieren gedood, 293 gewond en 100 gevangen genomen; 1076 minderen gedood, 3692 gewoed en 3276 gevangenge- rraakt. De Gaulois bevat het verslag van een onderhoud met dr. Leyds. Wat den aanval van de Boeren op Ladysmith betreft, de gezant gelooft er niet aan, voordat hij nader inlichtingen hteft ontvangen; hij gelooft veel eer dat de Engelschen een uitval hebben gedaan, en dat deze even slecht is afgeloopen als de vroegere. Vermoedelijk zijn de Boeren enkel voorwaarts gerukt om de stad nauwer in te sluiten, daar zij nieuwe bewegingen van Buller voorzagen. Dr. Leyds gelooft niet dat de overgaaf ophanden is want de Engelschen hadden sedert lang in Ladysmith een gewel digen voorraad levensmiddelen opgehoopt, zoodat de stad het maanden kan uithouden. Als het leger van White gevangen werd ge nomen, zeide de gezant glimlachend, dan was er maar één mogelijkheid die tienduizend gevangen Engelschen aan 't werk te zetten in de mijnen. In een interview heeft lord Beresford, tweede bevelhebber van het Engelsche Mid dellandsch-zet-eskader aan een medewerker van de Matin verklaard, dat hij niet geloofde aan de mogelijkheid van een oorlog lusschen Engeland en Frankrijk, die gedeeltelijk twee naties te gronde zou richten Maar de En gelsche marine is in staal de vereenigde vl iten van Rusland, Duilschland en Frankrijk te verslaan. Het Engelsche landleger is slecht geoiga niseeid na den oorlog in Zuid Afrika zal een enquête noodzakelijk zijn. Beresford voegde er bij, dal hij een voorstander is van den vrede en verzekerde, dat hij vertrouwen heeft in de toekomst van hel Brioche rijk, dat de vaste landmogendhcden nimmer zullen kunnen doen wankelen en waarvan de ont binding nooit zou kunnen worden veroorzaakt dan door de scheiding van de overzeesche bezittingen. "WAALWIJK, 17 Jau. 1900. Bevolking over 1899. De bevolking dezer gemeente vermeerder de in 1899 door geboorte met 78 ut. en 76 v. en door vestiging met 108 m. en 181 v. te zatnen 506 personen en verminderde door overlijden met 51 m. en 51 v. en door ver trek 145 in. en 180 v. te zaraen 427 per sonen, zoodat de totale vermeerdering 79 personen bedraagt. De bevolking^op 31 De cember 1899 was 5077 zielen. Influenza. Het aantal lijders aan bovengenoemde ziekte en ook het aantal sterfgevallen wordt in onze gemeente onrustbarend groot. Van af Zondag 1.1 tot heden, zijn reeds een 12 tal gevallen met doodelijken afloop voorge komen, en nog steeds zijn er zeer talrijke zieken, in hevigere of mindere mate aange tast. ledereen behoede zich dus zooveel mogelijk Uitvoering. De zangvereeniging „het Rozenknopje" van Jlezooien, directeur de Jongeheer A Hark mans, gaf Zondag avond, in vereeniging met het gezelschap T.A.V.E.N.U eene uit voering in liet lokaal van den heer J Fran sen alhier. Het publiek was zeer talrijk, zoodat aan geen plaatsje haast te komen was. Het Rozenknopje had met haar zang veel succes. De koren, de krachten der vereeni ging niet te bovengaande, waren aangenaam voor het gehoor en werden zuiver, met ge voel en waardeering gezongen. Ook het ge zelschap T.A.V.E.N U had met de opvoe ring der schoone operette, „De twee Stu denten" een groot succes. Nimmer hoorden wij deze operette zoo uitstekend ten gehoore brengen. De soli «der heeren A. II., J. W. en J. S vielen tnede zeer in den smaak. Mogen wij nog eens meer in de gelegenheid gesteld worden, van zulk een gecombineerde uitvoering te genieten. Concert St. Crispijn. Zondagavond zal de harmonie St. Crispijn een uitvoering geven bij den heer A. Gerris op de markt. Verscheidene nieuwe en schoone instrumentaal werken zullen worden uitgevoerd, terwijl de aan de Veretniging verbonden rederijkerskamer zal opvoeren het bekende drama //Frederico de Toledo" of de Spanjaarden voor Haarlem. Mogen muzikanten en tooneelspelers veel succes van hun werk hebben. Ycrkiczingskwcstic fc Bcsoyen. De Redactie van „de Gemeentestem", een te 's Gravcnhage verschijnend administratief blad, deelde in het no. van jl. Maandag 't Koninklijk besluit mede in zake de verkie zingskwestie te Besoyen, en gaf daarbij het navolgend onderschrift Wij kunnen niet nalaten onze bevreem ding over deze beslissing uit te drukken, niet omdat wij, gelijk uit onze nes. 2386, 23SS en 2502 blijkt, zoo t#n aanzien van art. 10 gem. wet als van de bij art. 35, al 2 gegeven bevoegdheid, met de Regeering van ineening verschillen, maar omdat wij althans ten opzichte van het eerste punt eene degelijker motiveering verwacht hadden. Het valt toch niet te ontkennen, dat art 10 gem. wet ruimte laat voor de opvatting, door den gom raad van Besoijen voorgestaan; dit college koti dus met grond verwachten, dat het door hem te dezen opzichte aange voerd argument in de Koninklijke beslissing althans met een enkel woord weerlegd zou zijn. Nu de regeering in de betrekkelijke overweging alleen den tekst van art. 10, al. 1 herhaalt, is het „mitsdien" in de daarop volgende overweging een wel wat zonderling wapen om daarmede elke andere interpreta tie te niet te doen. En wat de opvatting van het beslissings recht ambtshalve betreft waarbij de Re geering teruggekomen is van de leer der Kon. besln. van 5 Dec. 1872 en 4 Jan. 1888, vermeld in onze nos. 1164 en 1908 wij kunnen cok de daarvoor aangevoer de gronden geenszins afdoende vinden. De thans gehuldigde leer gaat uit van de stel ling dat de bevoegdheid van Ged. Staten tot ambtshalve uitspraak, afhankelijk zou gesteld zijn van, en begrensd door de meer dere of mindere voortvarendheid van een gekozene om van het hein opgedragen man daat gebruik te maken. Volksweerbaarheid. Naar aanleiding van den oorlog in Zuid- Afrika hebben eenige personen besloten eene poging aan te wenden tot stichting van een Nederlaudsche vereeniging Volksweerbaarheid waarvan een ieder, die aan het vrij en onaf hankelijk voortbestaan van ons vaderland is gehecht, lid kan worden, welke politieke of godsdienstige richting hij ook is toegedaan. Men is begonnen met een beperkt aantal personen van allerlei richting en uit ver schillende deelen des lands, onder toezending van een ontwerp statuten, uit te noodigen om als lid en tevens als oprichter der vor- eeniging toe te treden, en zoo mogelijk 13 dezer te Utrecht ter vergadering te komen. )an zou de vereeniging kunnen worden ge sticht door het vaststellen der statuten, het dezen van een hoofdbestuur enz. Daarna zou men dan, steunende op die kern van leden-oprichters, kunnen trachten op groote schaal in den lande propaganda te maken, cn z er vilen op te wekken zich bij de ver eeniging aan te sluit n. Negen-en-veertig personen van nagenoeg alle richtingen hebben de uitnoodiging aan genomen, maar door verschillende omstan digheden was slechts de grootste helft in staat de vergadering te Utrecht bij te wonen. De vereeniging Volksweerbaarheid is dus gesticht op Zaterdag 13 Januari 19UÜ te Utrecht. Uit de vastgestelde statuten zij vermeld, dat volgens art. 1 het doel der vereeniging is de weerbaarheid van het Ne derlaudsche volk te ontwikkelen. Art. 2 be paalt, dat naar dat doel wordt gestreefd door het bevorderen van lichaamsoefeningen, het opwekken tot algemeene deelneming aan vrij willige oefeningen in den wapenhandelhet bevorderen van schietoefeningenhet uit geven van geschriften, en hef houden van openbare bijeenkomsten; alle andere wettige middelen welke tot het doel kunnen leiden. Volgens art. 4 wordt ieder Nederlander, zoo wel man als vrouw, die tot het doel der ver eeniging wil medewerken en 16 jaar oud is, lid van de vereeniging door zich daartoe aan te melden bij het plaatselijk afdeelingsbestuur of bij het hoofdbestuur. Om de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken, is dejaar- lijkscbe bijdrage, die men zelf bepaalt, op ten minste 25 cent vastgesteld. Grootere bij dragen zijn uit den aard der zaak hoogst welkom, evenals bijdragen ineens aan het hoofdbestuur voor propaganda op uitgebreide schaal Ten minste twintig leden kunnen zich tot eene afdeeling vereenigen. Het hoofdbestuur bestaat uit ten minste 7, ten hoogste 15 leden. Daar de namen van hen die in het hoofdbestuur zitting zullen nemen, nog niet volledig kunnen worden opgegeven, zoo zal dit later geschieden. Als voorzitter van het hoofdbestuur zal optreden dr. G. Kalff, hoogleeraar te Utrecht, als penning meister inr. C. J. Pekelharing, advocaat en procureur te Amsterdam, en als secretaris A. L W. Seyffardt, oud minister van oorlog, 's-Gravenhage. Zij die reeds dadelijk hun instemming met het doel der vereeniging wenschen te betuigen door lid te worden, zijn hiertoe zeker in de gelegenheid door zulks aan een der drie bovengenoemde leden van het hoofdbestuur te berichten. II. M. de Koningin. H M. de Koningin heeft zelf de kaarten voor de volkstelling voor zich en de Ko ningin-Moeder ingevuld en die van het ge heide personeel, dat ten paleize was in den nacht van 31 Dec. onderteekend. De Ko ningin vulde de kaarten zoo in dat Zij, met Haar Moeder, in één gezin levende, niet als „hoofd" van dat gezin optrad, maar als „dochter." I)e Prins van Oranje vergaan 7 Het stoomschip „Prins van Oranje" der Stoomvaartmaatschappij „Nederland", te Am sterdam, dat 18 December Perim passeerde en dat dus 5 Januari te Padang had kun nen zijn, is daar nog niet aangekomen. De directie der maatschappij deelt mede, dat de routes, waarop „l'rins van wranje" zien bevinden, thans worden doorzocht. .Hierdoor zullen de naar Indië op reis zijnde stoomers „Prins Alexander", „Bali" en volgende een bepaald aangewezen roule bezuiden Adu Atoll naar Padang volgen en huiswaarts varende schepen van Padang uit de route door het anderhalf graads kanaal, terwijl ook het traject Padang-Columbo zal worden bevaren. De „Prins wan Oranje" vervoert geen passagiers, alleen goederen. Mocht het schip ten gevolge van een ac cident aan de machines, drijvende zijn en door de thans zoekende schepen niet aange troffen worden, dan behoeft men de hoop nog niet op te geven, daar de heerschende stroomen het eindelijk wel in een door sche pen bezochte streek zullen voeren, en er voor verscheidene maanden proviand en voor onbepaalden tijd drinkwater aan boord aan wezig is. Zoo heeft kortelings zich het geval voor gedaan met het Engelsche stoomschip „Waï- kato", dat, op reis van Londen naar Au stralië, den ben Juni 1899 even bezuiden de Kaap de Goede Hoop een accident aan de machine bekwam iu eerst den 8en Oc tober d. a. v. in de haven van Freemantie (West-Australiën) aankwam, na verschillende, malen, ook door zeilschepen op sleeptouw te zijn genomen. Een nader bericht meldt., dat het stoom, schip „Sumatra," op zijn thuisreis te Port- Sail gearriveerd, de „Prins van Oranje" niet heeft gevonden, en ook de „Koningin Regentes," die op haar uitreis thans te Pa dang is aangekomen, niets van de „Prins van Oranje" bemerkt heeft. Aardbeving in de Preanger. De correspondent van de N. R. Ct. schrijft onder dagteekening van Maandag Een verschrikkelijke aardbeving heeft in de Preanger-regentschappen plaats gehad. Naar men zegt is Soeka-boemi half vernield en de spoorweg beschadigd. Men veronder stelt, dat de Gedeh de oorzaak is. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 15 dezer ge- dagteekende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Maandag nacht zware aardbeving te Soe— kaboemi. Vele gebouwen onbewoonbaar geworden. Voor zoover bekend is niemand omgeko men. Opvouwbaar rijwiel. Op het opvouwbaar rijwiel door luitenant van Wagtendonk te Bergen op-Zoom uitge dacht, is patent verkregen in Engeland, Frankrijk en Duilschland. De fabrikant Burgers te Deventer, is be ast met de vervaardiging dier rijwielen. Vechtpartij. Men meldt uit Oosterhout van 15 dezer: Na een paar rustige Zondagen heeft cr gisterenavond wederom eene hevige vecht partij alhier plaats gehad. Twee personen geraakten op straat handgemeen de surveil- leerende agent van politie R. trachtte hen te scheiden, wat hem niet gelukte, waarop hij dreigde van zijn sabel gebruik te zullen maken. Nauwelijks had hij dit gezegd, of een der vechtenden, een zekere B ontrukte tem dit wapen, en gaf er den agent een paar zoo hevige slagen mee, dat deze in het gasthuis verbonden moest worden. De dader werd nog in den nacht door de maréchaussée gepakt en lieden geboeid weggebracht. Ongeluk. Over het ongeluk te Arnhem meldt de N. Arnli Ct. het volgende Maandagmiddag om ruim vier uur had hier een droevig ongeluk plaats. Een vijf tiental schooljongens van 6 tot 12-jarigen leeftijd waagden zich op het gevaarlijke dunne ijs van de Lauwersgracht. Het ijs danste onder hunne voeten, maar toch „slierden" ze nog verder, totdat op een gegeven oogen- blik het ijs afbrak en allen te water geraakten. Hulpeloos waren de kleinen aan het rond springen in het koude water, terwijl enkelen onmiddellijk onder het ijs schoten. Vanaf de singels bemerkte men het gevaar, waarin de jongens verkeerden en onmiddellijk werden krachtige pogingen aangewend om zoo mo gelijk allen te redden. De heer Bruigom begaf zich op het ijs en had reeds het geluk een der jongens te grijpen, toen plotseling het ijs onder hem wégzakte en hij tot aan zijn hoofd in liet water geraakte. Met moeite werd de heer B. er met behulp van touwen uitgehaald, maar hij was tot zijn spijt ge noodzaakt het jongetje aan zijn lot over te laten. Meer succes had de zoon van den hoofd agent Verwanijen. Niet minder dan vier kinderen werden door hem op het droge gehaald, terwijl andere jongens weer op het vaste ijs wisten te kruipen, doordat hun handen tot hulp werden toegestoken. Inmiddels begaven zich twee agenten en twee burgers in een bootje te water om door middel van een dreg de zich nog onier het ijs bevindenden op te halen. Drie jongens werden achtereenvolgens te voorschiju ge bracht en onder leiding van den officier van gezondheid dr. Slotemaker, werden eerst buiten cn daarna in het gemeente-ziekenhuis pogingen in het werk gesteld door kunst matige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken. Zeer lang werden in het ziekenhuis door de directrice en de zusters, alsmede door eenige agenten en burgers de bekende be wegingen volgehouden, maar vergeefs. Ten slotte konden drs. Slotemakers en Tjaarda Daar jongens men vermoedde dat nog meerdere verdronken waren, werd door de agenten voortgegaan met dreggen, doch zon der gevolg. Om 6 uur is men opgehouden om eerst te onderzoeken of er meerderen worden vermist. Droeve tooneellj^s hadden om de Lauwers gracht plaats. Moeders, die huilende kwamen aanloopen om onder de slachtoffers hun kind te herkennen. Ook in het ziekenhuis kwam een vrouwtje aanloopen. Is er een van mijn jongens bij? vroeg ze weenend. Maar geluk kig onder de drie dooden was niet haar zoon. Later kwamen echter de ouders, die wan hopend waren, toen ze hun kin leren, straks nog zoo gezond, daar dood zagen liggen. Het zijn zoontjes van de families IJ W en P., alle drie van circa 12-jarigen leeftijd Nog zeer lang bleef liet vol in den oin trek van de plaats waar het droeve feit voorviel. De drievoudige vergiftiging. De officier van justitie, Mr. Mazel te Rot terdam, achtte de drie vergiftigingsgevallen bewezen en eischte mits lien tegen de we duwe Sörensen levenslange gevangenisstraf De moordenaar Zecgers gevat. Over de gevangenneming van Zeegers deelt de N, Arnh. Ct. nog het volgende mede Jacob Zeegers, de bakker uit Harscamp, die door rechtbank en gerechtshof tot le venslange gevangenisstraf werd veroordeeld, doch den 19 December uit het huis van bewaring ontvluchtte, is weder gearresteerd en wel in den omtrek van Putten, waar zijn moeder woonde. Vrijdag kwamen eenige menschen bij den burgemeester mr. W. Roosmale Nepveu met de mededeeling, dat zij sedert eenigen da gen een rookkolom zagen opstijgen uit het midden van een bosch op ongeveer anderhalf uur afstand van Putten gelegen. De burgemeester vermoedde aanstonds, dat de schuilplaats van den voortvluchtigen moordenaar was ontdekt en Zaterdag in den vroegen morgen ging hij met 11 man, rijks veldwachters en anderen er op uit, om Zee gers zoo mogelijk te arresteeren. Het bosch, waar hij vermoedelijk verbor gen was, werd omsingeld en langzamerhand verder loopende werd de kring nauwer en nauwer, zoodat ontkomen bijna onmogelijk scheen. Eindelijk, toen Zeegers bemerkte, dat hij niet langer verborgen kon blijven, zette hij het op een loopen. Een der rijksveldwach ters vuurde zijn karabijn af, zonder Z. te raken, maar toch viel deze vermoedelijk door den schrik op den grond. Toen werd hij natuurlijk gearresteerd en gevankelijk eerst naar Putten overgebracht. De justitie te Arnhem werd onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld en aan den trein van 1.20 uit de richting Ede stond de gevangeniswagen geëscorteerd door vier of vijf rijksveldwachters en tal van be langstellenden, die op welke wijze dan ook, het nieuws gehoord hadden. Door twee rijksveldwachters vergezeld, steeg Zeegers uit den wagen. Hij was in die drie weken bijna onkenbaar geworden. Een flinke baard omlijst zijn gezicht en zijn oogen staarden verwilderd in het rond. Hij werd onmiddellijk naar den gevangen wagen gebracht en daarna tiaar het gerechts gebouw, om door den officier van justitie te worden gehoord Dat verhoor duurde slechts heel kort en vervolgens werd Zeegers we der naar het Huis van bewaring terugge bracht, waaruit hij op zoo bijzonder slimtne wijze heeft weten te ontsnappen. Dat zal hem nu wel niet weder gelukken. Vermoedelijk zal Zeegers wel in verzet komen van het arrest door het gerechtshof bij verstek tegen hem gewezen, en waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld. De zaak wordt dan opnieuw voor het hof behandeld. Sprang. Volgens de gehouden volkstelling bestond de bevolking dezer gemeente op 1 Januari jl. uit 997 mannen en 907 vrouwen, totaal 1904 zielen. Hiervan waren 1421 Ned. Herv; 332 Ger; 137 R. Kath.; 13 Isr. en 1 Doopsgez. Loon op zand Tot opvolger van den zeereerw. heer pastoor P. H. Klijsen alhier is benoemd de zeereerw. heer G. F. M van den Panhuijsen, kapelaan te Beek bij Nijme gen. Nieuwknik. Op 31 Dec. 1898 bestond de bevolking dezer gemeente uit 717 m. en 658 vr., totaal 1375 zielen. In het jaar 1899 vermeerderde zij door geboorte met 21 m. en 18 vr., totaal 39; door vestiging met 34 m. en 36 vr. totaal 70, gehcele vermeerdering 109 zielen. Zij vermindei de door overlijden met 13 m. en 14 vr., totaal 27; door vertrek met 47 m. cn 44 vr; totaal 91, ge'neele vermindering 118 zielen, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1899 bestond uit 712 m. en 654 vr., totaal 1366. Er werden 11 huwelijken gesloten. 's-Hertogcnbosch, 15 Januari. Het ligt, naar de Prov. Noordbr. en 's H. Ct. ver neemt, in de bedoeling der regeering alhier drie Kamers van arbeid iu het leveu te roepen eene voor de bouwbedrijven, eene voor de confectiebedrijven, eene voor de voedings en genotmiddelen. De oprichting daarvan kan binnenkort wordeu tegemoet gezien. Worstelen. Eindelijk is de worstelwed strijd tusschen Paul Pons van Bordeaux, wereldkapioen in 1898 en deu Turk Kara Ahmed die feitelijk reeds het wereldkampi- Nog nooit had men in de Folies Bergè res eene zoo groote menigte enthousiastische worstelliefhebbers bijeen gezien als Woens- dagvond 11., daar dc jury beslisi had dat Kara Ahmed overwinnaar zou veikl.iard worden wanneer hij niet door Pons gelegd werd na een strijd van twee men. Na een hardnekkigen strijd zonder tusschen- poozeu, waarbij beide partijen meermalen met het tapijt in aanraking kwamen, gaf na twee uur worstelens zonder dat een der strijders met beide schouders den grond ge raakt had, de scheidsrechter het sein voor het einde van den strijd en verklaarde den Turk tot wereldkampioen. Onder een oor- verdoovend applaus, getuigende hoezeer hij favoriet was, ontvi-g Kara Ahmed den prach— tigen kampioenssjerp in de nationale drie kleur. Wielrijders tegen Struisvogels.hTe Jack sonville in Florida, waar zie Meyers en Tomaselli op 't oogenblik bevinden en waar beide rijders, zooals wij reeds vermelden, eenige lauweren behaalden op de uitstekende cementen wielerbaan, treft men onderschei dene struisvogelparken en kweekerijen aan. Men fokt de struisvogels hoofdzakelijk voor de vederen en spant ze ook voor lichte wa gentjes, genre buggy", zoodat men ze o-->k voor sportdoeleinden africht. Oj) dc harddravers baan zijn tijden var. 2 m 22 sec. door struisvogels gemaakt. Tomaselli heefi voorgesteld een wedstrijd tegen den snelste» struisvogel te houden over nader te bepalen afstand. Bij Jacksonville bevindt zich ook een Aligator of Kaaimanpatk waarin de beide genoemde rijders cn eenige vrienden een wandeling maakten. Een der grootste am- phibiêen viel het gezelschap aan, waarbij Metjers het monster met zijn stok naar zijn poel terug dreef. De andere heeren hadden liet hazenpad gekozen. Een sluwe dief. Bij het bekende hoofd der Parijsche geheime politie Vidocq kwam op zekeren dag een man, die zich aanbood als spion. Wat kan je zooal vroeg Vidocq hem kortaf. O, heel veel, antwoordde de onbekende, die zich Jacquin noemde. Vooreerst kan ik heel voordeelige inkoopen doen, neem u er maar eens de proef mee. Goed, hier heb je tien francs, ga daar mee naar de ma kt en koop me twee mooie ganzen. Ik wil eens zien of je wat goeds uitkiest. Jacquin beloofde dat hij spoedig terug zou zijn en op het bepaalde uur bracht hij Vidocq niet alleen twee prachtige ganzen, maar ook de tien francs terug, die hij van hem had ontvangen voor den inkoop. Uitstekend zeide Vidocq, maar vertel me nu eens hoe je dit hebt klaargespeeld. Dat heb ik op de volgende manier gedaan, meneer. Ik heb van een kennis, die koksjongen is, een wit buis en muts en een mand geleend. De mand vulde ik met stee- nen en stroo en legde er voor eenige stuivers groenten bovenop. Zoo trad ik den winkel van een wildhandelaarster binnen, ik kocht en betaalde de beide ganzen. Daar mijn mand die ik op het hoofd droeg, echter heel zwaar was, en ik die niet gaarne eerst wilde afzetten, verzocht ik de handelaarster om zelf de beide vogels in de mand te leggen. Ik ging daartoe voor haar staan, bukte mij en terwijl zij de ganzen op mijn mand legde, woelden mijn handen iu den leeren geldtasch, dien zij als alle menschen van haar s'ag, op de zijde droeg. Met de groo'ste voorzichtigheid haalde ik, behalve mijn tien francs, nog 30 fiancs uit haar tasch, benevens eenig klein geld. Ziet u, hier is "net geld. Werk je vaak op deze manier vroeg Vidocq. Zoo vaak ik kan, meneer Ach, men moet aan den kost komen, antwoordde de andere. Nu je schijnt me niet onbekwaam toe. Ik zal je in mijn dienst nemen en je van af morgen ochtend werk geven. Ga vandaag maar heen en pas op, dat men je niet pakt. want zoolang je niet in mijn dienst bent, kan ik je niet beschermen Jacquin ging heen Terwijl hij Vidocq zijn kunststukje uitlegde, had hij het daarbij niet laten ontbreken aan verklarende bewegingen en gebaren. Hij had zich gebogen, had zijn toekomstige» meester meermalen aangeraakt, juist zooals bij met de wildhandelaarster had gedaan zonder te kort te doen aan den eerbied voor het hoofd der politie. Maar toen Vidocq een half uurtje na het vertrek van Jacquin eens op zijn horloge wilde zien, bleek het gouden uurwerk met de ketting weg en tevens zijn beurs, zonder dat de politie commissaris daarvan het minst had gemerkt. Dat Jacquin zich niet meer liet zien, is te begrijpen. Vidocq, wiens ijdelheid gekwetst was en die in heftige» toorn geraakte, zeite hemel en aarde in beweging, om den sluwen boef te grijpen, maar noch Jacquin. noch het horloge van Vidocq werden ooit weer terug gevonden. Jaren later nog durfde geen der agenten of andere ambtenaren den naam Jacquin uitspreken in tegenwoordigheid van Vidocq. Dertien kinderen bevroren. Een droevig voorval wordt uit Münnichschlag, in het district Neuhaus (Bohemen), berichtOp den terugweg van de school werden voor eenige dagen in de nabijheid van het dorp dertien kinderen door den heviger, sneeuw storm overvallen en vonden daarin den dood. Men vond de kleinen op een hoop sneeuw ineen gedoken, elkaar omstrengeld houdende en zoo gestorven. De arme kleinen hadden zich, door den storm geheel afgemat, op een sneeuwhoop neergezet en, om elkaar te verwarmen, elkaar omstrengeld. Toen men ze vond, waren ze reeds dood. Heer stuum Groen. Hoe vindt u mijn wielrijdersco-

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2