ummer ondag 28 Januari 1900. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. De Zuid-Afrikaansche oorlog. De Deserteur ANTOON TÏELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Dit Blad verschijnt W o e n s d a g— en Z a t e r cl a g a v o n d. A b o n n c m en t s p r ij s per 3 maanden t' O 75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. I T G K V E lt WAALWIJK. A dvkrtentiën 17 regels f O.GO daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal te: plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. liet gerechtshof heeft, uitspraak doende in de zaak der paters Assomptionisten, hen veroordeeld tot 16 francs boete, en de orde ontbonden verklaard. Het ontwerp der nieuwe vlootwet vraagt een tweede oorlogsvloot aan, even sterk als de bestaande, en bovendien zes groote en zeven kleine kruisers. Twee eskaders zullen de actieve, twee andere de reserve-vloot uit maken. De kosten worden jaarlijks op de begrooting gebracht. De memorie van toe lichting stelt de voltooiing in 191G in het uitzicht. Jaarlijks zullen de kosten toene men met elf millioen mark, te dekken met het aangaan van leeningen zonder nieuwe belastiugen. Op de noodzakelijkheid wordt gewezen om het vlootprograin bij de wet vast te stellen, maar van wettelijke vast stelling van den termijn van aanbouw wordt afgezien. De Bondsraad heeft Donderdag de nieu we vlootwet goedgekeurd. liet door den Bondsraad goedgekeurdo en thans bij den Rijksdag ingediende nieuwe vlootplan bevat het voorstel tot verdere ver grooting van de Duitsche vloot met 19 linieschepen, 8 groote en 13 kleinere krui- j sors. Daarentegen, zullen de thans in dienst zijnde 8 kust-panlserschepen na ver-| bruik niet meer vervangen worden. Van vaststelling van een bepaalden termijn van aanbouw bij de wet, wordt afgezien deze zal afhangen van het vloeien der rijksmid delen, eventueel door leeningen (c verster ken. Evenwel worden in de toelichting hoogstens twaalf jaren als termijn aangege ven. Hertogin Friedrich van Sleeswijk- Holstein, de moeder van de Keizerin, is Donderdagochtend om half twaalf overleden. BBEIHSnEEfflSB3E88SHBSaS De Echo van het Zniden ri Luiffsfraatselie Couraiif, Veertien dagen juist heeft generaal Redvers Buller (de hoofdaanvoerder van de Engelsche legermacht in de Engelsche kolonie Natal) noodig gehad vóórdat hij kou volbrengen wat hij klaai blijkelijk reeds een tien of twaalftal dagen geleden hoopte te zullen kunnen doen (de Engelsche natie in het algemeen en de regeering van liet Vereenigde Koninkrijk in het bijzonder verblijden met de aankondiging van een doo." de B.itsche wapenen behaald voordeel op weg tot ontzet van Ladysmith eo ter bevrijding van generaal White en zijn negenduizend manschappen) de generaal, die den vijftienden van de vorigp maand bij zijn poging tot overti ekking der Tugelarivier, zóó enorme verliezen heeft geleden aan lavend en dood strijdmateriaal, dat hij een volle maand bijna heeft noodig gehad om op zijn verhaal te komen, heeft Donderdagnacht hel departement van ooi log vei blij» 1 met een telegram, kennisgevende van de vermeestc ring van Spionkop, in de volgende bewooi dingen „Spionkop 25 Januari 12.10 in den morgen (dat wil dus zeggen Donderdagnacht tien minuten na middernacht). De troepen van generaal Warren hebb n Dinsdagnacht Spi onkop bezet door verrassing van liet kleine garnizoen, dat op de vlucht sloeg. Destelling is door ons bezet gehouden gedurende den geheelen dag (dat wil dus zeggen den geheelen Woensdag) hoewel wij hevig werden aange vallen, in het bijzonder met een zeer lastig (dat wil dus zeggen dood en verderf zaaiend!) kanonvuur. Ik viees, dat de door ons geleden verliezen aanzienlijk zijn; generaal Woodgate is gevaarlijk (dat wil wel zeggen doodelijk gewond en generaal Warren gelooft dat hij de stelling van den vijand onhoudbaar heeft gemaakt, terwijl onze manschappen zich prach tig hebben gedragen (dat is een veronde; stelling, welke de generaal in quaestie wel niet kan verantwoorden of al hans niet kan boekstaveu op goede gronden en met tast bare bewijzen Zoo kan dus gezegd worden op grond van deze depêche (die Donderdag in den voormid dag om tien uur aan de boorden van de Theems is openbaar gemaakt) dat de ver meestering van de stelling der Boeren, welke generaal Buller in zijn laatste telegram van 16. Zij liet zich ook hier in een stoel glijden en sloot de oogen, oin te droomen, eindeloos te droomen, niet meer gehoorzamend aan het eigen ik, maar aan eene vreemde macht, die haar hart was binnengetrokken, zonder dat zij liet ver moedde, die misschien ook reeds lang in haar hart uit aanwezige kiemen was ontstaan, om dit arme hart thans alleen en geheel te vervullen. Door Walewski's aderen vloeide het lichte Poolsche bloed, dat tot snelle bestuiting voert, in liefde en haat; het lichte bloed, waarvan de galanterie jegens de vrouwen en de lichtzinnig heid van het Poolsche leven getuigen. Maar de omstandigheden hadden dezer, jongen Pool boven zijne jaren ernstig gestemd. Sinils hij denken kor., omgaven hem treurig heid en jammer. De nood des vaderlands, dien vader en broeders met hun leven niet lenigen konden, was het eerste begrip, dat zich in deze kinderziel ontwikkelde, die het middelpunt van al zijn gedachten uitmaakte. Als een engel moest hem dus wel zijne lijdende moeder toe schijnen, die stille, opofferende vrouw, die haar lot zoo heldhaftig droeg en reeds in de borst van den knaap de heilige vlam der vaderlands liefde aanwakkerde, tevens zijne gedachten steeds op ernstige zulten richtende. Toen hij jongeling geworden was en een eigen oordeel kon vormen, over hetgeen den knaap slechts een smartelijk vermoeden geweest was, werd hij van zijne moeder gescheiden en naar de militaire academie gezonder, om den onder drukker te dienen. Als officier in Petersburg had hij zich nooit op zijne plaats kunnen gevoelen. Daartoe bezat hij te veel zedelijk gevoel, dan dat hem deze gezelschappen zouden hebben kunnen bevallèn) wier door halve beschaving bedekte ruwheid en openlijke onzedelijkheid maar al te veel aan den dag traden. Hierna kwam het ongeluk, dat uit Spearmans kamp Dinsdagavond kwart over zes, in het vooruitzicht stelde door een grooten aanval in massa en op welker uitvoering men te Londen Woensdag den geheelen dag en den geheelen nacht van Donderdag in aug stige spanning heeft gewacht, een feit is geworden dat deze ten uitvoerlegging van een wel overlegd plan den Brillen vermoe delijk of bijna zeker heel duur is komen te staan en dat er dringend behoefte is aan nadere gegevens, aan bijzonderheden aangaande Warren's daad In de alhreerste plaats moet in aanmerking worden genomen dat de oorlogspecialiieiten r.a bestudeering van het eenigszins zonderling saamgedraaide telegram van generaal Redvers Buder, aankondigend een aanval op der Boe ren stelling over den Engelschen beslist ongun stig terrein en onder den Engelschen volstrekt ongunstige omstandigheden, algemeen tot de conclusie zijn gekomen, dat generaal Warren voor een heel moeielijke taak stond dat feitelijk de opmarsch van generaal Redvers Buller tot een stilstand was gekomen en dat, zoo na als vóór dezen rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat de geheele mobiele Engelsche legermacht in Natal onder generaal Redveis Buller gedwongen zou kun nen worden zich terug te trekken naar de Tugelarivier In deze nreening werd men Donderdag in den vroegen morgen nog versterkt door een telegram uit Spearmans Kamp in de Times, volgens hetwelk Dinsdag het vuren den ge heelen dag onafgebroken heeft voortgeduurd; volgens hetwelk er niet de minste vordering was te constateeren volgens hetwelk de Boeren meer kanonnen hadden en volgens hetwelk men er in het Britsche leger op rekende bijna eindeloos te zullen moeten kampen, daar de Boeren versterkingen had den aangebracht op den heuvelrug, welke zich zoo ongeveer onafgebroken uitstrekt van den Drakensberg mijlen ver in oostelijke richting. En nu is daar eensklaps aan den avond van dienzelfden dag (toen men aan Engelsche zijde klaarblijkelijk de zaak lang niet voor dee tig inzag) de vijandelijke stelling bezet, welke den weg wel niet direct naar Lady smith opent omdat er op ziju allerminst nog een tweetal goede posities achter liggen, doch welker neming door de Britten toch komt als een hoogst aangename verrassing aan de Theems en overal elders waar Engelsch de volkstaal is en als een droeve teleurstelling allerwegen in de beschaafde wereld, waar men den kamp voor recht en vrijheid tegen onder drukking, gewinzucht en geweldpleging, met onafgebroken belangstelling en rauwelijks verborgen gehouden sympathie voor de Boeren en hun goede zaak stap voor stap volgt Bij verrassing heeft generaal Warren een hem de schande der dégradalie en het vreeselijk verblijf in de strafafdeeling bracht Wel bestond naar de Russische wet de mogelijkheid, dat hij éénmaal weder tot officier kon bevorderd worden, maar hij wist wel, dat men hem als vermeende samenzweerder slechter zou behandelen dan de gemeenste misdadiger en daarom koos hij met vreugde den weg der vlucht. In Peiser's huis had hij, na een zwaar licha melijk zoowel als geestelijk lijden, eene soort wijkplaats gevo.den. llij vertiouwde Peiser geheel en volkomen, wijl hij hem voor een patri ot hield en hij gevoelde zich als in het paradijs, sinds hij met Elize mocht verkeeren. Hij zou niet jong en vurig hebben moeten zijn, om niet in dit schoone meisje belang te stellen, er werkten echter nog een groot aantal andere omstandigheden toe mede, om in zijne borst teedere gevoelens voor Elize te wekken. Zij bevond zich in eene omgeving, die nóch bij hare beschaving noch bij haar zacht vrouwelijk karakter paste, tusschen Peiser en Baruch in de achterkamer eener herberg scheen Elize een diamant in lood gevat. Hare natuurlijkheid, hare bedeesdheid betooverden hem evenzeer, als het medelijden dat zij hem betoonde, en de uren, die hij in haar gezelschap mocht doorbrengen schenen hem uren van zaligheid. Misschien evenwel zouden de gevoelens, die hij Elize toedroeg, hem zelf niet volkomen duide lijk geworden zijn, ware niet de dag gekomen, waarop Elize blijkbaar vermeed hem te ontmoe ten. Eerst toen hij haar gezelschap ontberen moest, wist hij, wat zij hem was, oerst uit de smart er over dut Elize hem meed. gevoelde hij, hoe hij het liefelijke meisje met zijne gausche ziel vereerde en aanbad. Deze overtuiging zijner liefde, wekte echter geene jubelende vreugde in zijne borst zij ver vulde hem veeleer met angst, met ontevredenheid jegens zich zeiven. Vermoedde hij, dat deze machtig in hem opvlammende hartstocht, aan al zijn ongeluk slechts eene nieuwe smart kon toevoegen Hij dacht daarbij echter niet in de eerste plaats aan zichzelven, veel meer aan Peiser en Elize. Het scheen hem onwaardig achter Peiser's rug eene liefdesbetrekking, al ware deze ook nog zoo rein, met zijne dochter aan (e knoopen, eene liefdesbetrekking bovendien, waarvoor geen stelling genomen, tot welker vermeestering hij zich dagen achtereen heeft ingespannen en tegenover welke hij zich, ondanks alle inspanning, alleen heeft weten te handha ven, terwijl hij zich eenigszins de voordeelen aan de zijde van den vijand verheelde, al ver hinderde hem dit dan ook niet te hopen en te rekenen op een welslagen van zijn doen Hoe is dat toch feitelijk wel in zijn werk gegaan zulk een stelling wordt toch in den regel gedurende den nacht niet toevertrouwd aan een handvol verdedigers, terwijl de vijand op niet meer dan 1288 meter afstand ligt en men overtuigd moet wezen van diens vurigen wensch om door geweld of door list vasten voet te krijgen Dat handjevol moet voor de aandringende Britten op de vlucht geslagen zijn, doch in de buurt moeten de Boeren toch wel in groo ten getale opgesteld zijn geweest, want het heet verder dat genei aal Warren (die be schikt zal hebben over een twaalfduizend man) zich Donderdag gedurende den geheelen dag heeft kunnen handhaven, ondanks krach tige aanvallen en een nijdig en onprettig kanonvuur 't Is minstens genomen zeer vreemd zulk een prachtige stelling wordt als bij toover— slag venneesterd, terwijl een vijandelijke af- deeling beenen maakt en dan heeft men alle moeite om zich, met inspanning van alle krachten, te handhaven legen de vijandelijke aanvallen met geweer- en kanonvuur, dat onaangenaam wordt genoemd en welks doo- delijke uitwerking valt le besluiten uit aan zienlijke verliezen, ten bliike waarvan alvast een der meest bekende aanvoerders wordt opgegeven als gevaarlijk gewond. Generaal Warren oordeelt, dat hij de positie van den vijand onhoudbaar heeft gemaakt dus heet het vóórdat het saluut wordt gebracht aan de dapperheid en htt overleg der Engel sche strijders Wat wil dat zeggen Welke stelling der Boeren is onhoudbaar ge worden tegenover Spionkop, tegenover de geheele optrekkende Britsche legermacht tot ontzet van Ladysmith, tegenover de Engel schen in Na'al of soms tegenover de Engel schen in Zuid-Afrika zoodat de Boeren nu niets beters zouden kunnen doen dan één. twee, drie om genade en vergeving smeeken aan „her most gracieus queen" die zelf een beklagenswaardig werktuig is of aan den hoogelijk te waardeeren titularis van koloniën Joseph Chamberlain, die met zijn vrienden en medeplichtigen, directelijk is aansprakelijk te stellen voor al de ellende en gansch den jammer van dezen heilloozen krijg? Raadsel is het alles, onzekerheid, twijfel, waartegenover dit alleen schijnt vast te staan dat Spionkop sinds een etmaal of anderhalf in handen is van de Engelschen eD dat hel gejuich en gejubel aan de boorden van de uitzicht bestond. Peiser zou nooit zijne toestem ming geven aan een huwelijk zijner dochter met ieruund, die zóó zonder middelen, zonder vaderland en zonder eenige hoop zelfs was als Walewski. Zijn graventitel kon hier niet in aanmerking komen. Daarom scheen het hem een eerloos verraad te zijn, Peisers gastvrijheid op degelijke wijze te belooncn. Maar Elize beminde deze hem dan Walewski hoopte het. Hij had aar. haar blo zen, wanneer hij binnen kwam, aan hare treu righeid, wanneer hij wegging, aan hare levendi ge belangstelling in hunne gesprekken wel gezien, dat hij haar niet geheel onverschillig was. Maar als hij haar thans zijne liefde bekende, vergreep hij zich dan niet aan de liefelijkste vrouw, die hem het lot tot nog toe deed ont moeten Hij verstoorde ten minste haren ziele- vrede, -bracht haar, indien zij hem eveneens ernstig beminde, in tweestrijd met zichzelve, haar vader. Neen 1 neen Nooit zou een woord van liefde tot Elize door hem gesproken worden, dat beloofde hij zich plechtig, llij wilde deze liefde in zijn borst verbergen als een dierbaar geheim, hij wilde alle gevoelens onderdrukken en een gelijke zelf- beheersching toonen, als waartoe hem de bittere ernst des levens reeds zoo dikwijls gedwongen had. Deze ernst was hem nu genaderd, strenger dan ooit. Hij wilde bij de eerste gunstige gele genheid het huis van P»iser verlaten. Misschien gelukte het hem later eens, wanneer andere omstandigheden het mogelijk maakten, Elize nader te komen, nu scheen hem de gedachte daaraan zoo avontuurlijk, uls zijn geheele bestaan zelf. Terwijl hij nog met deze gedachten, die hem ten minste voor een korten tijd zijne posi tie als vluchteling deden vergeten, bezig hield, werd hij op een harde proef gesteld, doordat Baruch hem bij de bewustelooze Elize kwam roejen. Inderdaad was Walewski eerst door schrik als verlamd, toen Baruch hem in zijn angst mededeelde, dat Elize dood was. Toch was hij naar beneden gesneld, had de bewuste looze opgeheven, en terwijl hij haar in zijne armen hield, kostte het hem groote moeite niet alles te vergeten, van wat hij zichzelf had voor- Theeras op het oogenblik groot en zoo op. geveer algemeen moei wezen in verband ook met de spanning der laatste uren, volgende op en uitgelokt door de officieele aankondiging van een aanval. Kan men nu met eenige zekerheid reke nen op het ontzet van Ladysmith na een belegering van negentig dagen ongeveer, tegen Zaterdag of Zondag ongeveer zoo- als Donderdag gedurende den ganschen dag werd besproken in verband met de mogelijk heid, dat de onderwijl uit Difban aangekomen versterkingen een ommekeer ten goeden hadden gebracht voor generaal Warren. Dat te Londen door de massa, op het oogenblik dat we dit neerschrijven, aan het ontzet der stad op korten termijn niet wordt getwijfeld, staat vast, doch deze meening vindt eer haar grond en haar ontstaan in de geweldige reactie, na een zoo lange reeks van tegenslagen dan wel in kalme redenee— rirgen en overweging, terwijl niet uit het oog mag worden verloren, dat het bericht van een nieuwe nederlaag een veel grootere teleurstelling zou zijn geweest dan alles wat tot dusver is voorgevallen in Zuid—Afrika bijeen genomen In elk geval is men nu voorbereid op of juister geharnast tegen minder verblijdende berichten en toelichtingen van generaal Buller, wiens opmarsch in massa wel het eerste directe gevolg moet wezen van het door generaal Warren behaalde voordeel, dat geenszins onderschat moet worden, nadat de Engelschen door allerlei tegenslag in den opmarsch, zich plotseling gedwongen zagen tot een frontaanval, terwijl een aanval in dc flank hun toeleg was Vanochtend omstreeks tien uur maakte hel ministerie van oorlog Buffer's telegram openbaar, betreffende Warren's verovering van Spioenkopmaar lang tevoren was het nieuws reeds uitgelekt. De bevrediging was natuurlijk algemeen, maar de militaire deskun dige der Westminster Gazette waarschuwt toch tegen optimistische gevolgtrekkingen. De Boeren zegt hij zullen alles doen om de verloren stelling te hernemen, terwij! af te wachten blijft of de ontruiming der middenstellingen voor de Boeren volgen zal. De Petit Temps verneemt uil Londen De Daily Mail beschouwt het gevecht van Sir Charles Warren (bezetting van Spioenkop) als een simpele schermutseling. De oppositie heeft besloten de oorbgskre- dieten te bestrijden. Dc Liverpool Courrier zegt, dal generaal Lyttelton zich op ongeveer twee mijlen af— stands van de voorposten van Ladysmith bevindt en generaal Warren op 16 mijlen. De Temps verneemt uit Londen, dat de Daily Telegraph het volgende telegram heeft genomen te vergeten, zoowel de tegenwoordig heid van Baruch als de onmacht vnn Elize. Zoo veel zclfbcheersching echter had hij niet, om rustig te schijnen, toea Elize weer tot bewust zijn kwam. Hij gevoelde het, dat zij uit zijne onvaste stem, dat zij uit den toon zijuer vragen de bvendige belangstelling, die hij voor haar on dervond, zou bemerken. Dit gaf hem een gevoel van onzekerheid, en daarom ook had hij zich zoo 6poedig verwijderd, toen hij bemerkte, 'dat Elize zich uoor zijne tegenwoordigheid bevangen ge voelde. Welken storm had hij te bedwingen, toen hij zich weder alleen in zijn kamer bevond, welke hem nu te meer als eene gevangeniscel voor kwam. Tot zelfs in den slaap vervolgde hem deze eigenaardige samenkomst met het meisje, dat een zoo diepen indruk op zijn hart gemaakt had. De volgende morgen bracht hem weliswaar geen rust. maar althans eenig meerder zelfver trouwen. Hij trachtte zichzelven ce overreden, dat het hem gemakkelijk zou vallen, zijne gevo-lens te verbergen, nu hij de groote proef van gisteren zoo glansrijk hod doorstaan. Hij had (ie vaste overtuiging, dat thans hem niets meer zijne ge lijkmoedigheid tegenover Elize zou kunnen doen verliezen. Weder zag hij Peiser reeds vroeg in den morgen wegrijden en van Baruch, die later naar boven sluipen kwaiu, vernam hij, dat de heer des huizes tot aan den avond zou wegblijven, en dat Elize zich beier gevoelde. Hij benijdde schier den on gelukkige, om het recht dat hij had bestendig in Elize's nabijheid te zijn, met haar te spreken, wanneer hij dit wenschte, haar op te zoek«n, zoo- dra hij daartoe lust gevoelde. Hij verzocht Baruch in den loop van den dag DOg eens boven te ko men, om hem te zeggen, hoe Elize zich bevond, wat deze ook grijnzend beloofde, om zich daarop dadelijk naar Elize te spoeden, teneinde haar mede te deelen wat de vreemdeling hem opgedragen had. Den half krankzinnige scheen het een bijzonder genoegen te doen, voortdurend met boodschapjes tusschen Elize en Walewski van beneden naar bo ven en terug te loopen. Zijne laatste raededee- ling was zoo verward geweest, dat Walewski be sloot zelf Elize op te zoeken. Elize scheen door zijn bezoek meer verrast dan ooit. Zij stond op en reikte hem aarzelend de ontvangen van haar bijzonderen correspon dent in Spearmanjs kamp, gedateerd 23 Januari. Er was hevig geschutvuur Dinsdag ochtend te Chieveley. De Boeren die versterkt waren gewerden, waren genaderd, maar wij hebben ze tegengehouden. Ons scheepsge schut bombardeerde Woensdag 's vijands troepen tegenover Poigietersdrift. LONDEN, 25 Jan. (Officieel?) De bezet ting van Kimberley heeft een uitval gedaan, maar de Boeren sloegen dien terug. hand toen Walewski haar de zijne toestak. Wa-j lewski verontschuldigde zijn bezoek met den wcnsch, ziel) van haren welstand te overtuigen,I en daar Elize niet kon nalaten, hem te zeggen, dat zij hem voor zijne bclungstelling dankbaar was, ontnam hij aan deze betuiging de vrijheid zijn bezoek te mogen verlengeD. Baruch scheen zijn doel bereikt te hebben, toen hij beiden bijeengebracht had, want nu verdween hij uit de kamer, om door zijn plotseling opduiken in de gelagkamer en de keuken den meiden een doodelijken schrik aan tc jagen. Walewski en Elize bleven alleen achteren tus schen hen heerschte eeue verlegenheid, een pijn lijk zwijgen, waaroan Walewski ten slotte een einde maakte door te vragen Blijft uw vader heden weder zoo lang weg? Welke vreemdsoortige zaken kunnen hem toch steeds zoo in beslag nemen Voor Elize had de zin dezer vraag iets ver schrikkelijks, zij staarde Walewski eer. tijd lang aan en antwoordde dan Ik weet niet van welken aard de zaken mijns vaders zijn. Ik verzeker u, dat ik mij daarom nooit bekommerd heb, en ik geloof ook niet, dat mijn vader zou wenschen, dat ik daarin belang stelling betoonde. Dit antwoord, dat tamelijk achterhoudend klonk, te meer daar Walewski niet kon vermoeden, waar uit het ontstond, maakte hem in zekeren zin ver legen. Vergeef gij mijne vraag, zei hij dus leven dig, maar het lag allerminst in mijne bedoeling u daarmede te kwetsen. Ook bij mij is eene dergedijke gedachte niet opgekomen, haastte zich nu Elize eveneens verle gen, te autwoorden, want zij bemerkte dat haar gast haar in het geheel niet begrepen had. Ik dacht er niet aan, u een antwoord te geven dat u op zulk eene gedachte zou kunnen brengen. Zij sprak zóó verward, dat zij zelf gevoelde, moeielijk een samenhangende!) zin te kunnen uiten. 'Zij zag Walewski's oogen op haar rusten met dezelfde innigheid, die hare zinnen den vori- gen dag hadden gevangen genomen. Plotseling sloeg zij de handen voor de oogen eu brak in een hartstochtelijk weenen uit. (Wordt vervolge).)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1