Notaris "BINK Notaris RANT Notaris BINK SCBOLTENS RIJWIELEN, KINDERMEID DejeunersDiners SOUPERS, Koude en Wanne SCHOTELS L C. VAN TILBURG, Til I m W MIK, L IJ S T E N, KARPETTEN Drukwerk! An toon Tieten, Advertentiën Gateaux, Besserts, Chocolaterie en Bon bons-artikelen, Comes tibles Bamboe Artikelen, China. Verwelkte Kozen. I n g e z o n d e 11. verkoopen publiek verkoopen ver k o o p e n publiek verkoopen Gevraagd te Eindhoven Patisserie Moderne. Cirsine Frat^aise. Servies,Tafellinnen en Zilver. If 0. WAALWIJK. 31 Januari bij INZET 14 Februari 1900 bij TOESLAG, te Waalwijk zal Maandag 29 Jan. 1900, Dinsdag 6 Februari '1900, Eene groote p a r t ij HEEREN en DAMES met of zonder bijlevering van DIVERSE NIEUWE Heeft voorradig, uitnemend ge schikt voor gelegenheids-cadeaux. Een prachtige collectie W aal wij ksche Snel persd rukkerij T De shah van Perzië zal in April a. s. een bezoek brengen aan Herlijn en van daar naar Parijs reizen, om de Tentoonstel ling te bezoeken. "Wegens het overlijden van de moeder der keizerin zijn de cour en alle feestelijk heden ter viering van 's keizers geboortedag vervallen. Betuigirtgen van deelneming zijn o. a. reeds ingekomein van den koning en de koningin van Italië. De North China Daily News meldt dat Donderdagavond een keizerlijk besluit ver schenen is, waarbij keizer Kwang-su tot zijn opvolger benoemt Poetsing, den 9 jaar ouden zoon van prins Toeano. De troons bestijging van den nieuwen keizer is be paald op 31 dezer. De Times verneemt uit Hongkonk, (1. d. 2-1 Januari: Piraten, stoutmoedig ge worden door bet welslagen van hjyi roore- rij in dea Kaatsten tijd, hebben weer buiten- landsche firma's te Kanton trachten Ie brandschatten. De Duitsche kanonneerboot litis, waarom geseind was, heeft voor Sja- mien het anker uitgeworpen. [Naar het Duitsch.) In een der grootste parken van de stad konden de talrijke bezoekers eiken namiddag een vreemde verschijning zien. Dagelijks werd or muziek gegeven, en dagelijks stond daar een oude vrouw tegen een boom geleund, en zag steeds naar den jongen kapelmeester, die hel muziekkorps dirigeerde. Hare nette, maar eenvoudige klee ding was tientallen van jaren bij de mode ten achter, en zij hield steeds oene roos in de hand. Uren lang kon zij daar onbeweeglijk staan, en slechts als de muziek zweeg en de muzi kanten weg gingen, ging ook zij, om den volgenden dag wederom terug te keeren. De roos ontving zij eiken dag van den jongen kapelmeester, en eiken avond nam zij ze mede naar huis. Hij kende haar niet, zoo min als de elegante wandelaars, die eiken dag in het park open neer wandelden. Eens toen hij haar bemerkte, had hij haar de roos gegeven die hij in zijne lnnd, omdat zij er zoo verlangend naar zng, en toen een straal van vreugde uit hare oogen hein dankte, had hij haar eiken dag een roos medege bracht, zonder zich verder om de oude vrouw te bekommeren. In den beginne had liij wel een* den een of ander naar haar gevraagd, maar daar nie mand haar kende, dacht hij er verder niet over na. //Zeker een onschadelijke krankzinnige," dacht hij, en haar zwijgen, en de steeds on veranderlijke blik naar de muziek, schenen zijne vermoedens te bevestigen, ofschoon men overigens niets vreemds aan haai bespeurde. Men liet haar ongestoord, week voor haar uit en beschouwde haar als tot het park Ie. behooren, zooals de bloemen en de fontein De zomer ging voorbijvan de booincn vielen nu en dan reeds gele bladeren, maar September bracht nog mooie dagen. De oude vrouw kwam nog immer en ont ving geregeld de roos van den jongen min, maar eens, liet was een drukkende dag, zag hij de hand beven die zich naar de roos uit strekte; haar gelaat werd bleek, de oogen omsluierd, zij wankelde, en hij had nog juist den tijd haar met zijn arm te omvatten en naar een bank te gel ideii. Om hen heen verzamelde zich de menigte, half verschrikt, half nieuwsgierig. Men vroeg wie zij was, waar zij heen moest. De kapel meester haalde de schouders op en scheen radeloostoen drong een meisje door de menigte en riep angstig: „moeder, lieve moederDe oude vrouw kwam door dezen roep tot haarzelve en zag het meisje aan. //Kom mee naar huis, moeder," zcidc het meisje; „gij zijt ziek och waart gij vandaag maar niet uitgegaan." Zij richtte bij deze woorden de vrouw zachlkens op, en liet haar op haren arm steunen, en of het vanzelf sprak, nam de kapelmeester den anderen arm, en begeleidde haar buiten het park. Een voorbijgaand rijtuig werd door hein geroepen, en de oude vrouw erin gezet. Het meisje dankte den kapelmeester met tranen in de oogen, en keerde naar het park terug. Nooit was hem zijn taak zoo zwaar ge vallen als vandaagsteeds bleef hem de gedachte aan de. oude vrouw kwellen zelfs toen hij na zijn taak volbracht te hebben, met eenige vrolijke vrienden samen zat, kon hij het beeld der oude vrouw niet verdrijven Den volgenden dag was hij vroeger dan gewoonlijk ia het park, maar de. oude vrouw kwam nietde roos die hij voor haar in de hand had, begon te verwelken. Toen hij uit het park ging, rees bij hem eensklaps de gedachte haar op te zoeken hij had het adres gehoord, dat liet meisje den koetsier opgaf, en na eenig zoeken vond hij haar woning. Het was een groot, huis, waarin een aantal gezinnen woonden. Men wees hein de kamers, die de oude vrouw bewoonde, en hij klopte aan. Het meisje opende de deur, en liet een kreet van verrassing hooren, toen zij hem zag. Op zijne vraag, hoe het met de oude vrouw i;ing, vroeg zij hem om binnen te omen. Hij volgde haar in ecne kamer, •.lie cr burgerlijk, eenvoudig uitzag, maar een prettigen indruk maakte. Uit de zijkamer riep een zwakke stem ,/Hanna Het meisje ging in de zijkamer en Kwam terug met de vraag, of hij niet even bij moeder wilde komen, die hem verlangde te zien. „Wilt gij haar dat genoegen doen „Zeer gaarne/' zeide hij, en trad met haar de zijkamer binnen. Ook hier was liet netjes, maar eenvoudig. Aan het venster stonden mirten en bloeiende reseda's; daarvoor op eene tafel lagen veel gemaakte bloemen, bladeren zijde enz aan de achterzijde stond het bed. De avondzon bescheen de oude vrouw, die in het sneeuw witte bed lag; haar gelaat scheen rooskleu rig getint. De oude vrouw stak de hand naar hem uit en zeide zachtjes„Frans De jonge man was getroffen; hoe wist zij ziju naam Hij zette zich op een stoel bij het bed en zij hield zijne hand vast en streelde ze vo irtdurend. Hel was hem zeldzaam te moede. Hij had zijne moeder nooit gekend, maar hem overkwam een gevoel, of eene moeder zoo haar kind zoude slreelen „Thans terug," zeide zij, toen hij heenging. Hanna geleide hem naar de deur. „Ik dank u," veicie zij eenvoudig. „Ik deed het gaarne," zeide hij, „maar begrijpt gij er iets van Zij schudde het hoofd „ik weet het niet, moeder was in den laatsten tijd zeer zwak zij dacht voortdurend aan het verledene, en scheen het tegenwoordige te vergeten. De dokter zeide mij, dat het niets was en dat ik haar maar stil haar gang moest laten gaan. Ook kon ik niet andersik maak kunstbloemen, en heb daarvoor het daglicht noodig Toen zij echter gisteren, reeds 's mor gens niet al te wel was, zeule ik haar, niet uit te gaan, en toen zij toch uitging, hield ik het niet. uit, en kwam juist te rechter tijd. De goedheid, die gij gisteren jm van daag loondet, zal ik nooit vergeten." „Hebt gij een dokter geroepen vroeg hij. Ja, maar hij kan er weinig nan doen de'zwakte is 1e groot; zij is ook al zoo oud, vijf en tachtig jaar." Onwillekeurig richtte hij een verwonder den blik op het meisje, en zeide: „hoe is het mogelijk?" „Ik ben h ire dochter niet, zeule zij, hem begrijpende; „zij was nooit gehuwd; als klein kind nam zij mij tot zich, toen mijne ouders kort na elkander stierven zij is mij eene ware moed- r geweest." Frans ('ing naar huis als in een droom de verklaring van bet jonge meisje maakte hem niet wijzer voortdurend doorkruisten allerlei gedachten zijn hoofd. Na dien tijd ging hij eiken dag naar de zieke en bracht haar eene roos. Urenlang zat hij bij haar bed; zij sprak geen woord, noemde ook zijn naam niet en toch scheen zijne komst haar goed te doen. Een straal van geluk flikkerde in hare oogen als zijde bloem aannam, dan hield zij zijne hand vasi en sliep rustig in. Weken gingen voorhij, dat 1'rans bij zijne komst het meisje weener.de aant.rof. „Het ging moeder zeer slecht, zeide zij. Toen hij in de kamer trad, kwam een vreemde uitdrukking op haar gelaat. „Frans," riep zij, „Frans, komt gij eindelijk?" Hij trad bewogen nader, „llelp mij op," zeide zij Hij legde behoedzaam zijn arm om haar heen; hare blikken zochten door de kamer, en bleven op zijn gelaat ru-ten. „Frans," zeide zij, „gij zijt het toch, ik wist dat gij zoudt komen; ik heb op u g. wacht, altijd had ik u lief, maar nu ge weer daar zijt, is alles goed." Zij sloot de oogen gelukkig lachend en hare lippen fluisterden nog altijd onverstaanbare woorden. Nog een weinig tijds, en alles was plotseling uit; hij knielde hij het doodsbed met hel weenende meisje. Hij had nog nooit iemand zien sterven en nu was het of deze vrouw bizondere rechten op hern had. Hij sprak zacht troostend tot het meisje, terwijl zijne tranen vloeiden. Het sterfgeval was spoedig in het huis bekend, en allen kwamen binnen om de doode te zien. Allen hadden haar lief geluid allen hadden haar iets te danken, een vriendelijke crift., een verstandige raad, eeu goed woord. Frans ging heen, toen hij zag dat eene oude buurvrouw zich over het meisje ontfermde. Den volgenden dag kwam hij weder met een groot bouquet witte rozen. Hanna was alleen, zij reikte hem trouw hartig de hand, en ztide „ik heb op u ge wacht Zij bracht hem naar eene kommode met koperen bes'ag. „Moeder heeft mij dik wijls gezegd, dat ik deze lade na haar dood moest openen," ging zij voort, „maar ik heb er den geheelen dag den moed niet toe ge had. Die hier in huis zijn, zijn wel goede vrienden, maar allen vreemden gij zijt de eenige die zien mag wat zij haar geheel leven geheim hield." Zij maakte de lade open, een geur van verwelkte rozen steeg er uit, al de rozen die Frans haar gegeven had, lagen er bewaard. Er lagen twee pakjes met een opschriftop het eene stond voor mijne begra fenisop het anderevoor llanna. Dan waren er nog eenige oude sieraden, eenige verbleekte zijden lintjes en een kistje. Hanna opende haar pakje met tranen in de oogen, en vond er geld in, en den vol genden brief. „Mijn geliefd kind. „Als gij dit leest ben ik niet meer; gij staat dan alleen op de wereld. God behoede u Raad behoef ik u niet te geven, ik heb u opgebracht in Gods liefde en u geleerd deugdzaam, vlijtig en werkzaam te zijn. Zoo gij op God vertrouwt, zult gij niet verlaten zijn. Het kistje, (lat gij hier vindt, leg dat hij mij in liet graf, liet was mij dierbaar toen ik nog jong was, het is met mij oud gewordenlaat het nu met mij begraven. „Wat er in is, kind, moogt gij wel weten; het is de gedachtenis aan een broeder dien ik zeer beminde; hij is de wereld ingegaan, ik heb niets meer van hem gehoordmijne ouders stii rven van verdriet, zoodat ik ge- brei alleen bleef. Later vond ik u, mijn kind; gij zijt mijne vreugde geweest, en ik dank u voor hetgeen gij voor mij deedt. God ze- gene u Frans had met ontroering den brief ge lezen. Zij maakten het kistje open, het bevatte een blouden haarlok, met een rood zijden lintje omwonden, eenige oude sieraden, eenige snuisterijen en een brief. De brief was gedateerd uil Frankrijk en onderteekend, Frans, den datum was zestig jaar geleden Toen Hanna den brief opende, liet zij een kreet van verrassing hoorenin den brief lag een miniatuur-portret op porselein, het beeld van eeti jongen sehoouen man „Uw portret." zeide zij verward tot Frans. Het geleek inderdaad sprekend op hem; slei hts de kleederen verrieden, dat het voor zestig jaar geschilderd was. Lang zagen Zij beiden liet beeld aan eindelijk zeide Hanna „Kunt gij dit verklaren?" Hij schuilde het hoofd. „Ik weet niets van mijne ouders," zeide hij„bij ecu spoorwegongeluk vond men mij onder aan den weg liggenmijne ouders schenen verongelukt. Ik ben in een weeshuis grootgebrachtik weet zelfs den naam niet van mijn vaderniets werd gevonden dat licht kon geven men gaf mij een naam van Frans." Beiden zwegen. „Ik blijf dezen nacht hier," zeide hij ein delijk „gij kunt dan slapen Den laatsten nacht dat zij hier is wil ik haar niet verlaten," zeide Hanna. Beiden waakten en baden bij de doode. Hanna vertelde hem veel van de li< fde en goedheid der vrouw, die zij moeder genoemd had. Toen kwam de begrafenis, een treurige drukte, vreemde menschen gingen in en uit. Frans begeleidde met Hanna de doode naar hare laatste rustplaats. Toen zij terugkwamen wachtte de oude buurvrouw hen op en zeide llanna, dat zij hij haar een thuis zoude vinden; doch in de lente vond zij een tehuis bij Frans als zijne vrouw. Jaren zijn verloopen, maar eiken zomer prijkt liet, graf nog met de schoonste rozen. ■■■in m -T."1 Wercldliulde. Ten einde Nederland in de grootsche Werelddhuldc aan O. II J. Chr. en zijn Verheven Plaatsbekleeder waardig vertegen woordigd te zien, richtte de Commissie v. Organisatie onder de hooge goedkeuring van liet. Doorl. Episcopaat, eene opro-ping tot Heeren van bekenden ijver en goeden wil, om te samen met hen te voldoen aan de uitnoodiging van ZE den Kurd Dom. Ja- cobini en de Internationale Hoofd-Commissie. Als zoodanig namen dit mandaat aan en zullen dus als commissieleden optreden 1 Mr. .LH. van Basten Batenburg, Lid der Prov. Staten, Kasteel Holtmühle, Tegeleii 2. J. F. II. Bekhuis, Lid der Prov. Staten enz., Leeuwarden. 3. A. F. van Beurden, le Secr. Prov. Gen. enzRoermond, Secretaris. 4. Jlir. W. E. Bosch van Oud-Ameliswaard, Notaris, Utrecht. 5. Jhr J. B. D. van den Beren van Heem stede, Lid II Kamer Stat. Gen. enz. 's Hage. 6. Alex. Breniiinkmeijer, Voorzitter It K. Bond in Friesland, Sneek. 7. J. F. Brentano, Lid R. K. Armbestuur enz. Groningen. 8. P. A. M. Cramer, Rentenier, ten Huize Vecht vliet, Breukelen. 9. Mr. W. C. J. -L Cremers, Lid Ie Kamer Stat. Gen. enz. Arnhem. 10. Jos. Cuypers, Ingenieur-Architect, enz., Amsterdam. 11. Mr. J. H A. M. Essink, Lid der Prov Staten enz., Oldenzaal. 12. C. L. B. J. Feitz, lid van den Ge meenteraad enz. Leeuwarden. 13. W. A. Fick, Lid der Prov. Staten enz. Oosterhout. 14. Graaf R. J. M. A. De Geloes, Kamer heer v. II. M. de Koningin, Lid der Prov. Staten, Kasteel Eijsden. 15. Mr J. J. I. Harte van Tecklenburg, Lid der lie Kamer Stat. Gen. district Grave. 1G F. Hegge, Wethouder enz. Klooster- buren. 17. Clem. Hengst, Lid Provinciale Staten, Burgemeester Boxmeer. 18. I. F. Hessels, Ingenieur Verificateur van het Kadaster enz, Groningen. 19. Mr. C. J. A. Heijdenrijck, Lid Raad v. State, Oud Lid He Kamer Stat. Gen., 's Hage. 20. Mr. I. P. Kraakman, Advocaat-Procu reur enz. Alkmaar. 21. A J. P. Kuinders, Majoor IComman- dant der I). D. S enz. Groningen. 22. li. J. C. T. Kolfschoten, lid van den Gemeenteraad enz., Arnhem. 23. Mr. M. J. C. Kolkman, Lid He Kamer Stat Gen. enz. 's Ilage. 21. Graaf J. B. C. E. M. de Marchant D'Ansembourg, Lid der Prov. Staten enz., Kasteel JN'euborg. 25. E. II. Meelis, Journalist enz Tilburg. 2G. D. J. Mes, koopman, enz Middelburg. 27. Rijksgraaf L G. M H. Wolff Metter- nich, Kasteel Arcen bij Arcsu. 28. Louis Baron Michiels van Verduijnen, Lid He Kam r S:at. Gen 's Gravenh ige. 29. S. L. Van der Meulen, Koopman enz. Leeuwarden. 30. H. A. J. Minderop Jzn. koopman, Rotterdam. 31. W. P. A. Mutsaers, Lid IIc Kamer Staten Gen. enz Tilburg. 32. Monseigneur E Meuten, Pastoor, Ge heim Kamerheer enz Maastricht Voor zitter. 33. Jacques Oor, Directeur Kunstatelier, Roermond. 34. W. C. J. Pastoors, Centraal President R. K. V enz. Amsterdam. 35. W. Prinzen, Fzn., Lid der Ie Kamer Stat. Gen. Helmond. 36. H. J. Rikkers, Koopman, Lid Kerkbe stuur, Groningen. 37 J. M. Rijpkema, Lid der Prov Staten enz. St. Nicolaasga. 38. Jacques Stallen berg, particulier, Maas tricht. 39. Mr. A. J. M Vos de Wnel, advocaat- procureur, lid van den Gemeenteraad, Zwolle. 40. L J. Af. van Waesberghe Janssens, Lid der Gedep. Staten, Hulst. 41. H. M. van Wijck, Lid le Kamer Stat. Gen. enz., Renkum. 42. A. Baron van Wijnbergen, President Leovereeniging, Ambtenaar Openb. Mi nisterie euz., Eindhoven. Hierdoor is de samenwerking van geheel Nederland met de millioenen katholieken, die zich voorbereiden tot een algemeene hulde aan O. II. J. Chr en zijn plaatsbe kleeder volgens den geest en wensch des H. Vaders en van het Doorl. Episcipaaten der Internationale Commissie verkregen. Moge Gods zegen rusteu op de verdere werkzaamheden der Commissie. Deze werkzeamheden zijn vooreerst twee ledig. in overeenstemming met de interna tionale Wereld-Commissie en in aansluiting met de Katholieken over den geheelen aardbodem. I. Er zal a«n Z H. een adres aangebo den worden a van alle kloosters, instellingen en in richtingen van Nederland. b van alle Katholieke Vereenigingen op godsdienstig en sociaal gebied aan den Al- gemeenen, Opperherder, den Paus der Werk lieden. c terwijl den Paus der derde Orde in een bijzonder adres van alle Vereenigingen van den II. Franciscus hulde zal gebracht worden. De Circulaires a en b zijn verzonden II. Door het organiseeren van een Be devaart, als deel der wereldhulde door Ne derland afgevaardigd en Nederland vertegen woordigend, welke Bedevaart hoogstwaar schijnlijk in het begin van Mei naar Rome zal opgaan onder de 1 iding van Mgr. Mentcu, en de zorgen van den Heer Stallen berg, beide vertrouwde leiders van welgeslaagde pelgrimstochten. (Kathol. Jongelingschap, Tertiarissen enz.) Het omvangrijke programma der Bedevaart zal tijdig brkend gemaakt worden. Verdere maatregelen zullen te richtiger ure, onder goedkeuring van het Doorl. Epis copaat, ter kennis gebracht worden, opdat 't ieder Katholiek Nederlander gegeven zij, mede te werken tot het groote doel en Nederland ook hierbij weer schitterend uit- blinke in de brcede rij der volkeren door levendig geloof en trouwe liefde. te WAALWIJK zal EX telkens des avonds 6 ure ten koffiehuize van de kind VAN AMELSFOORT, Loons— hoekje ONDER LOONOPZAND Een Huis, Tuin, Bouw- en Weiland in het Loonshoekje Sectie C. Nos. 1526, 1519, 1219 1791 en 1306, groot 1.53.55 heet. eigendom van de kind. DE KORT— VlNGERHOETS C S. te WAALWIJK, zal op Maandag 5 Februari 1900, 's voormiddags ten half 19 ure te Loonop- zand op het landgoed „De Warande" 300 kavels extra goede hop- en boonstaken. 50 kavels masten takken. 100 kavels masten brandhout. 25 kavels staande mast. Alles genommerd op het terrein te zien. Betaaltijd Koopen van f 3 en daarbene den contant, daarboven 1 OCTOBER 1900 ten kantore van Notaris RANT voornoemd, mits soliede Borgstelling. De koopers betalen geen onkosten. Kor.pers, die nog bij den notaris iets verschuldigd ziju worden niet toegelaten. voorm. 10 ure op het landgoed, „De Roes- telberg" onder Loonopzand, nabij de Hoeve bewoond door Joh YPELYAR, 70 koopen 4, 5 en 6 jarige Eiken schaat- ïout en verschillende koopen Masten snoeiling. NOTARIS te GEERTRUID EN BERG, zal te RAAMSDONK (dorp), 's middags, 2 uur, in 't Café De Koppel- Paarden, voor den Heer Th. VLE.YIMINGS rijwielfabrikant te Geldrop, nieuwst model en meestal voorzien van Dunlopbanden. Zoomede: lantaarns, bellen, sleutels, tasschen, enz. enz. Gedeeltelijk reeds Zondag 4Februari 1900 in gemeld Café te bezichtigen. tegen Mei cf eerder een die goed met kleine kinderen kan om gaan. Naaien vereischtekennis van ma zen strekt tot aanbeveling. Zich te adresseeren aan 't bureau dezes. Aanbevelend, Kindertafeltjes- Kastjes en Stoeltjes, Dien- tafeljes in gewone soorten en Bamboe. Voorts andere als: Kleer-en Parapluie-staudaards,Tafeltjes en Bloemen- standaards, met en zonder bloem potjes. Verder Albumtafeltjes, kapstokken, Pre senteerbladen met gepolitoerde randen. vooral fraaie portretlijsten met fijne Passes- partout. Mahonie en eiken STOVEN, met en zon der marmeren blad Voetenkussens. Vestigt verder bijzonder de aandacht op zijne rijke sorteering, vooral nieuwe gebloemde Tapis-Beige Kar petten, alles aan CONCÜRREERENDE prijzen. Ondergeteekende neemt de vrijheid te herinneren, dat alle soort Net Drukwerk op goed stevig papier door hem voort durend geleverd wordt aan P R IJ Z E N, zeker niet hooger dan die, waarvoor van elders komende concurrenten het aanbieden. Alvorens drukwerk te bestellen, vrage men eerst prijsopgaaf bij de firma

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2