Nummer 10. Zondag 4 Februari 1900 Tweede BLAD. Ons Geïllustieerd Zondagsblad In Tweestrijd. BINNENLAND. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Voor Verstand en Hart Ml NGELWERK. «■I1 "li1 "■■■■■mi11— bevat deze week een paar treffende platen van het Oorlogstooneel. Een hospitaaltrein Ladysmith ver latende en Een welkom Boodschapper. Geeft de eerste ons een blik op de treu rige bedrijvigheid aan het station bij 't ver voer der zieke en gewonde soldaten, getrof fen door het vijandelijk wapen, de tweede verplaatst ons op het Oorlogsveld zelf, waar een koffer, die 't eerste nieuws bracht uit Ladysmith, achtervolgd door de wakkere Boeren, bij een Engelsche patrouille aankomt, die onmiddellijk het vuur opent op de aanrennende Boeren. Kalmer maar niet minder treffend is de prachtige gravure De Vioolspeler en zijn kind waarvan het roerend verhaal in dit nummer der Illustratie ons innig aandoet. Verder vinden wij, naast een aantal schoone platen het vervolg van het boeiende verhaal „De avonturen van Miss Caylay", geïllustreerd met 5 gravuren. Voorts besprekingen Van den Oorlog, enz. terwijl humor en anecdoten, en aller hande intressanten wetenswaardigheden het „Geïllustreerde Zondagsbladals een welkoinen gast in de huisgezinnen doen be groeten, dewijl ze voor een ieder iets brengt van zijn gading. Deze illustratie welke wekelijks in 8 a 10 pag. verschijnt, is voor de lezers van ons blad verkrijgbaar ii 30 ets., franco per post ets. per drie maanden. Wie deze illustratie nog niet bij zijn courant ontvangt, verzuime niet zijn wcnsch daartoe aan ons te kennen te geven. WAALWIJK, 3 Feb. 1900. Machinale Smederij. Wij vestigen de aandacht van heeren in- dustriëelen o. a. op achterstaande adverten tie van de firma Wed. C. P. van Hilst en Zonen, volgens welke zij hunne smederij ge heel machinaal hebben ingericht. Alles kan daar thans worden vervaardigd van de klein ste tot de grofste stukken, alle machines zijn van hetiiieuwste systee m en worden ge dreven door een petroleum motor. Wij begroeten met blijschap deze nieuwe inrich ting waardoor de gelegenheid bestaat, alle mogelijk smeedwerk in onze gemeente te doen vervaardigen, wat vroeger steeds bui ten moest gebeuren, een groot gebrek, dat zich thans nu zoo talrijke machinale fabrie ken in onze gemeente verrijzen, des te meer deed gevoelen. Wij wenschen genoemde firma het beste succes met hare nieuwe onderneming. Water. Zooals wij in ons vorig nummer reeds verwachten, is thans de geheele buitenpol der achter Baardwijk en Waalwijk, geïnun deerd. De communicatie met Doeveren, is daardoor geheel gestremd. Op 't oogenblik is het water een weinig vallende. Uit de Hofwereld. De partij Donderdag avoud ten Hove was zeer luisterrijk en duurde tot 1 uur na mid dernacht voort, toen de laatste gasten het paleis verlieten. De cotillon begon te kwart vóór twaalven. Gedurende dit dansvermaak werden ver scheiden dames uitgenoodigd naast Hare Majesteiten de Koninginnen plaats te nemen, met wie de Vorslinuen zich daarop onder hielden. H. M. de Koningin danste de gewone quadrille met den heer Ocolycsanyi, gezant van Oostenrijk—Hongarije bij ons Hof, en de quadrille des lanciers met generaal-majoor jhr. Laman Trip, commandant der le divi sie. De koninklijke Militaire Kapel voerde de balmuziek uit. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer Bihourd, is heden in de residentie teruggekeerd. Nieuw Franseh gezant. Naar wij hebben medegedeeld, wordt de heer Bihourd als Franseh gezant in Den Haag opgevolgd door den heer de Monbel, thans gezant te Tanger. Anders dan de heer Bihourd die als pre fect begonnen en in de diplomatie overge gaan is, heeft de heer de Monbel altoos tot deze laatste behoord. Hij is als attaché van de legatie te-Peking begonnen. Daarna is hij vijf jaar in Japan geweest, en vervolgens, via Kopenhagen en Weeuen, als raad van het gezantschap bij het Vaticaan gekomen. Te Tanger moet hij goede diensten hebben bewezen. Hij is thans ongeveer drie-en-vijf tig jaar, van middelbare grootte en donker, Zeer gezien te Parijs in de hoogere kringen, lid van de Jockey-club enz., ongehuwd, en sportsman eigenaar van een renstal. Huis ingestort. Te Loon op-Zand is een huis 's nachts gedeeltelijk ingestort. Gelukkig dat de be woners door het gekraak gewekt werden en tijdig konden vluchten, anders waren ze onder het puin bedolven geraakt. Gedeel telijk is het huis blijven staan, doordat het spoedig gestut werd; achter-en zijgevel met een gedeelte van het dak liggen op den grond. De oorzaak ligt hierin, dat men naast de fondamenten aan 't graven is voor een nieuw gebouw. Baardwijk, 3 Febr. Voor de vergadering van Nederlandsche Schoenfabrikanten, die Maandag a. s. te Tilburg gehouden wordt, zijn gisteren avond in eene vergadering van Schoenfabrikanten uit deze gemeente gekozen de heeren H. L. van Cromvoirt en H. Klerx- Dekkers. Meeuwen Door de samenwerking der ingezetenen en de leden der Liedertafel ,,de Hoop" is thans iu deze gemeente een Fan fare opgericht onder den naam „Kunst en Vriendschap." 't Gezelschap, dat aanvankelijk 14 leden telt, staat onder de bescherming van de Edel. achtb. Heer Burgemeester, den Heer J. H. van Weszem en raag zich verheugen in de sympathie van bijna alle ingezetenen Moge deze vereeniging in krachten en bloei toene men en 't doel 't opluisteren van feesieu, beoefening der toonkunst en gezellig vermaak onderling ten volle bereikt worden. WAALWIJK, 1 Februari 1900. De jaarmarkt werd tamelijk druk bezocht. Ter veemarkt was de aanvoer niet zoo belangrijk als men bij het gunstige weder had mogen verwach ten. De handel was ook niet vlug. Kalfbeesten golden t' 125 f175. Dito vaarzen f 105 f 160. Jonge varkeus aangevoerd 95 stuksver kocht van f2.— af 11,—. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 915 kg. van i'1.08 f 1.22 per kg. Eieren 3 a 4 cent per stuk. De kalmte waardoor het verloop der hui denmarkt zich de laatste 14 dagen kenmerkte schijnt zich vooreerst nog te bestendigen. De groothandel zoowel als de looierij willen blijkbaar niet ingaan op de hooge vorderingen van de productieplaatseu, hoofd zakelijk in La Plata. De voorraad, nog verre van normaal, is op de Stapelplaatsen eeuigszins toegenomen. De vorderingen voor prima Urugay Liebig Ossen 25/32 Kilo zijn te Antwerpen gestegen tot fr. 79, dewijl men te H&vre voor Monte video dito dito. Saladetos ossenhuiden Cibils fr. 77 weigert. Daar kwamen verder aan de markt en kele partijen dito dito Montevideo, Saladeros, Anaija, Vellozo en Denis, welke allen aan de zelfde hooge prijzen gehouden werden. Lichte huiden gaan nog dagelijks in prijs vooruit. Prima zwaar leder c. a. 401/s K.G. wordt thans vlot 80 ets. betaald. Voor mooie lichte B. A. Koetjes 20/25 1/g K.G. 75 cents. *Binnenzoolleder naar qualiteit 50 a 60 ets., alles per half kilo. Alle soorten leder-afval is schaarsch en duur. Engeland is kooper van afval, koppen, nekken en klauwen. Zonderling enkele maan den geleden en nog vroeger werden wij over stroomd met dat artikel uit Engeland.' Alle looiraiddelen worden slechts aan stijgende prijzen verkocht. DU SS EN. Boteruanvoer kg. prijs van f 1.10— 1 SO Markt gezet op f 1.26 per kg. Eieren f 1.— per 26 stuks. WAALWIJK. Van 27 Jan. tot 3 Februari. GEBOREN: Jacobus Josephns, z. van Cornelia Norberius Petrus Moonen en l'etronella Pullens. Geertruda Huiberdina, d. van Petrus Berkelmans en Huiberdina Mans Hendrikus Johannes, z. van Embertus Berg mans en Johanna Lamtuers. OVERLEDENHuiberdina van der Pennen, oud 70 j., echtgenoote van Gerardus van Delft Anlonius Franciscus Coppens oud 59 j. echtgenoot van Johanna Maria de Leur. Adrian us Antonius van Bladel oud 20 d. Maria de Bont oud 87 j-, weduwe van Jan Baptist Peijnenburg. Antonius kort hout oud 76 j. weduwe van Johanna de Bot. Stefanus van Gerwen, oud 52 j. SPRANG. Van 1531 Jan. GEBOREN Johanna Christina Aleida Geertrui- da, d. vac Jan Ebels en Pieternella Vos; Abraham Johannes, z. van Francois en Jo hanna lluberdina Vroegop. Alida, d. van Johannes van Tiggelen en Johanna Paqui, Antonie, z. van Hubertus Chabot en Jo hanna Klootwijk. Gerrit, z. van Matt hijs van Dongen en Adriana Wilhelmina Glavi- inans. Pieter, z. van Huibert Versteeg en Aantje Wilhelmina van den Hoven. Johannes Jan, z. van Bastiaan Jan Maijers en Mechelina Maria Goedhart. HUW.-AANGIFTE van Johannes deRoon oud 25 j. met Margaretha van Vuuren, oud 21 j. OVERLEDEN Adriaan Haverhals, wed. van Ma ria Quirijns, 83 j. Gerrit van Zeist,echtg. van Johanna van Dongen, 39 j. Dinge- ir.an Marinus de Bie, 2 m. Jan \aros- sieau, vroeger wed. van Johanna Dawaos, thans echtg. van Johanna Adriana Varos- sieau, 63 j. Johanna Magdalena Versteeg, wed. van Adriaan Soeters, 88 j. Pieter van den Anker, vroeger wed. van Willemi- na van Beek, thans echtg. van Maria J&n- 90n, 55 j. CAPELLE Over de maand Januari. GEBOREN: Cornelia, d. van Willem Johannes Pruissers en Jacoba Elisabeth van Iersel. Johanna Dirkje, d. van Dirk Verhagen en Johanna Pmijssers. Adriaan, z. van Dirk Rosenbrand en Catharina Heurter. -Hen- ricus Wilhelmus, z. van Henricus Wilhel mus Boeren en Johanna Wilhelmina Weij- ers. Marinus, z. van Peter Wagemakers en Soetje Verhagen. Wilhelmina, d. vun Johannes Wagemakers en Johanna Maria Driesscn. OVERLEDEN Dingeman KoniDgs, 9 m. Barbe ra Mouthaan, 64 j., echtgenoote van Hen drik Kerst. Jan üerlemans, 63 j. echtge noot van Josina Maria Smits. Cornelia Quirijns, 59 j., echtgenoote van Jan Vos. Masike vun Oversteeg 53 j., echtgenoote van Marijnus van der Leij. Meeuwis de Rooij, 30 j., echtgenoot van Alberdina Hoefnagel. Johanna van Dijk 75 j., echtgenoote van Albert Vos. GEHUWD: Huibert van Beek, 21 j.enTeunavan Zeist, 20 j. Men laat zich Diet vei drieten lang te bei den, te zweeten en te zwoegen om hetgeen uitnemende is en dier en ongemeen. Vondel. Nu raast, het al om goud en 't goudgenoi: En schoon het ligt zoo hellediep begraven, Men acht het waard om zijn waardij te [slaven, Te wroeten, nacht en dag, en zonder maat, Van aar tot aar, daar menig 't leven laat: Men laat om 't goud, min kostelijk dan 't [le en, Het lijf, van 'l goud nooit iemand weer— [gegeven. Vondel. Het gezag is het beginsel, dat de maat schappij bestuurt in het najagen van het doel, waarvoor zij bestaat. Leo XIII. De rijkdom is in zijn wezen iets betrekkelijks tot den mensch, zij heeft in zooverre slechts waarde, dat zij den mensch helpt zijne be stemming te volvoeren. Périn. Er is een tijd geweest, waarop de wijsbe geerle des Evangelie's de Staten regeerde. In dat tijdperk werden door de macht der Christelijke wijsheid en hare goddelijke kracht, de wetten, de instellingen, de zeden der vol keren, alle rangen der burgerlijke maatschappij doordrongen.Zoo geordend gaf de bur gerlijke maatschappij heerlijker resultaten, als men zich wel verbeelden kan. De geheugenis er van bestaat nog eu zij zal gezegeld blijven in ontelbare gedenkstukken der geschiedenis, die door geene handigheid der tegenstanders ooit kunnen worden bedorven of verduisterd. Leo XIII. Van af 't oogenblik, dat haar verloofde naar het tooneel van den oorlog was ver trokken, had Irene de Grandfief, dat edel moedige en onschuldige meisje, zonder een traan te laten, zonder aan dc gewone uitin gen van zielsverdriet zich over te geven, haar kleederen verwisseld tegen die, welke zij in de kloosterkostschool droeg het zwarte kleed met smalle pelerine, en het zilveren kruisje op haar borst. Zij ontdeed zich van haar sieraden, sloot haar piano af, en ter wijl zij slechts aan haar vinger den ring behieldals eenige gedachte aan dien lente avond waarop zij, in verrukking, aan den burggraaf Roger haar leven verpand had, dat leven zoo onnadenkend in hetgeen men doet, en doot voor hetgeen men het te ken nen geeft, had zij, gelaten en bleek, in afwachting voortlevende aan den huiselijken haard plaats genomen. Toen Roger de eerste nederlaag had ver nomen, slaakte hij een zucht, gelijk door een geluk overstelpt mensch, dien men te midden der feestvreugde stoort, doch han delde als een kloek en voortvarend man. Terwijl hij van Irene afscheid nam, knipte hij haar een fijne haarlok aan het voorhoofd af en deed die in een gouden medaillon, welke hij onder zijn kleederen op zijn borst droeg vervolgens had hij, zonder dat men hem kon weerhouden, noch tot uitstel aan zetten, als gewoon soldaat dienst genomen. Men kent al te zeer den afloop van dezen oorlog. Geen dag ging voorbij, dat Irene, verhe ven iu haar stille smart en van den geliefde afwezige zoo min mogelijk gewagend, niet voor het venster plaats nam op het uur waarop zij den postbode, met den zak op den rug, den weg van het kanton zag af komen en wanneer hij voorbijging zonder dien vurig gcwenschten brief te bezorgen, onderdrukte zij een langen zucht. Niettemin deed de burggraaf haar nu en dan berichten van zich toekomen, zoodat tot op de helft van Augustus Irene's hart niet geheel en al door angstgevoel was aange grepen. Eindelijk vernam zij, dat hij met't leger van Metz was ingesloten; en slecht» van een vluchteling van daarginds verne mende, dat hij in de eerste gevechten niet was omgekomen, kreeg Irene den moed, terwijl zij voor eenieder haar weerspannige tranen bedwong, zonder het ontvangen van verdere tijding voort te leven. Men zag haar vromer worden dan ooit te voren; zij bracht haar dagen in de kerk door en dikwijls ging zij de armen van het dorp bezoeken en schonk meer aan hen, wier kin deren waren in beslag genomen. De verschrikkelijke tijd van het beleg van Parijs, dat geheel Parijs als een koud vuur overviel, was intussehen aangebroken; de in val raakte bijna het kasteel door Irene be woond; Uhlanen waren in de naburige land streek aan het plunderen. De pastoor van de plaats en de oude ge neesheer hadden mooi praten, eiken avond bij den huiselijken haardtegenover het meisje van den dood te gewagen; zij had geen enkel voorgevoel daarvan in haar hart „lloger was te Metz met zijn regiment, voeg de zij zichzelf toe, volgens zijn schrijven was hij zonder verwonding, hij leeft, hij moest leven; zij was er zeker van. En, sterk door de hoop, die alleen de trouwe liefde schenkt, bleef zij wachten met den rozenkrans tusschen de vingers. Op een morgen evenwel ontwaakte zij plotseling; ginds, aan het einde van het park onder het dichte gebladerte, kondigden snel op elkaar volgende geweerschoten den vijand aan. In het eerste oogenblik bloosde het edele meisje over zichzelf, omdat zij gebeefd had; neen, zij wilde dapper zijn, evenals Roger. En, alsof er niets ernstigs had plaats ge grepen, kleedde zij zich bedaard, en daalde vervolgens, na haar ochtendgebed gedaan te hebben zonder evenwel een „Weesgegroetje" over te slaan, met een glimlach om de lippen naar het salon af. „'t Is niets," verzekerde men haar, het

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5