De Zuid-Afrikaansche oorlog, BUITENLAND. BINNENLAND. komt, en vastgesteld is door een hoogere zedelijke wereldorde, even onverbiddelijk als rechtvaardig. Wij vinden dat begrip terug in het bekende woord„Het kwaad loont zijn meester." In de erkenning dier waarheid ligt iets zeer bemoedigends. De willekeur van het menschelijk [ingrijpen kan zelfs niet in de schaduw treden van de eeuwige gerechlig- lieid, die oorzaak en gevolg naar vaste wet ten verbindt. Daardoor gevoelen wij ons tot op zekere hoogte verheven tot den rang van scheppers onzer eigen lotsbestemming. Geen strafwetboek ter wereld heeft zoo veel opvoedende kracht als deze wetenschap zij leert ons acht geven op de uitingen van ons zedelijk bewustzijn, in gioote dingen zoowel als in de schijnbaar weinig bedui dende aangelegenheden des dagelijkschen levens, en uit immer scherper waarneming en nauwkeuriger zelftoezicht schatten ver gaderen, die wederom op hooge rente wor den gezet. En telkens, als wij den zweep slag voelen, door eigen handeling gelukt, dan weten wij dat hij verdiend is, en wordt toegebracht met liefdevolle hand, om ons te brengen tot het betrachten van het be tere van het beste waartoe wij bij machte zijn. Daarmede is volstrekt niet gezegd, dat al de slagen die ons treffen de rechtstreek- sche vrucht zijn van onze daden. Het lijkt er zelfs niet naar, dat deze oude opvatting eenig recht van bestaan zou hebben. Ook rampen en tegenspoeden hebben, gelijk alles, een oorzaak en deze is meestal buiten ons toedoen gelegen. Over hun nut is veel ge sproken, geschreven en zelfs gedicht; niet te verwonderen is het, dat het bij ons zeker verzet ontmoet. Is het waar, zoo vra gen wij ons af, dat een groot en schijn baar niet te herstellen verlies werkelijk be stemd is om ons beter te maken Hoe komt het dan, dat zoo velen, eenmaal sieraden van hun kring en voorbeelden ter navol ging, door de smart gebroken, geheel zijn ondergegaan Er zijn tal van vragen, op welke het ant woord niet te geven is. De storm, die den eik nedervelt, is voor dezen boom geen wel daad. Maar hij is het wel voor de geheele natuur, hij eischt een offer, doch geeft duizendmaal meer terug. Bovendien heeft de smart, ook die wij onverdiend noemen, menig karakter gestaald, menige énergie doen ontwaken, menigen blik op het leven verruimd. Zij breekt de zelfgenoegzaamheid, zij trekt het hart af van het vergankelijke, zij wendt het oog af van de dingen van welker behoud wij niet verzekerd zijn en doet ons zoeken naar de hand, die verkoe lend nederdaalt op het gloeiend hoofd van den door zieleleed gefolterde. De leerschool des levens biedt niet enkel aangename les sen aan, en wij, de leerlingen, hebben de leerstof niet te kiezen. Wat voor de individuen waar is, geldt mede voor de volken. Zij, als organisch geheel, hebben hun eigen levensgeschiedenis, en zijn dus ook verantwoordelijk voor hun daden en de gevolgen van die daden. Ook de natiën worden vaak door zweepslagen tot haar bestemming geleid. Haar geschiedenis is het groot memoriaal, dat zij onophoudelijk hebben te lezen om lot de kennis der waar heid te komen. Ilct veredelingsproces der volken is van zeer ingewikkelden aard, omdat er zooveel factoren in voorkomen, waarvan de werking niet van den wil van enkelen afhankelijk is. De stroomingen in het volksleven vormen zich geleidelijk, gelijk de rivieren uit bron nen en beekjes ontstaan, maar eenmaal tot haar volle kracht gekomen, loopen zij ook in juist afgebakende richting, de oevers streelende of de dijken scheurende. En wanneer het karakter eens volks zich in daden openbaart, dan is de werking der eeuwige wet van oorzaak en gevolg, de wet van het causaal verband, ook even duidelijk zichtbaar als in het leven van bijzondere op dien avond wel wat te veel gedronken lind. Toen ik op de plaats kwam en de achterdeur die op de straat uitkomt, wilde uitgaan, werd ik op het hoofd geslagen, en viel dadelijk op den grond. Toen ik bewusteloos lag, werd mij mijn geld afgenomen. -- Nu, en heeft men geen spoor van den dader ontdekt? vroeg Rothmann. Een spoor antwoordde slim lachend de blauwrok. Ik heb wel een spoor, maar ik zal er mij wel voor wachten het te volgen. Ik zou zelfs durven beweren met zekerheid te weten, wie mij beroofd heeft. Nu, vroeg Rothmann schijnbaar verbaasd, waarom vervolgt gij hem dan niet Ge weet toch wel, dat die vriend een zware straf te wachten heeft Juist daarom, antwoordde de blauwrok, wil ik niet, dat hij gestraft wordt. Dat zou een mooie geschiedenis zijn, want het is bepaald een der onzen I Een der uwen vroeg Rothmann, alsof hij niet begreep, wat de blauwrok bedoelde. Deze scheen door die vraag eenigszins verbluft en zei de Ik bedoel een mijner bloed verwanter, iemand uit onze familie! Ja, ja, dat bedoel ik, het is een familielid van mij, en zoo iemand kan ik toch moeielijk in het tuchthuis brengen 1 Daar hebt ge gelijk in, antwoordde Roth mann, maar ge krijgt uw geld niet terug, en voor zoover ik het kan nagaan, hadt ge toen eer. aardig sommetje bij u. O, op bet geld komt het minder aan, ant woordde de blauwrok, dat is mij reeds van eene andere zijde vergoed. Nu, dan is het zaakje ook uit de wereld, en is het ergste, dat ge gekregen hebt, die klap op uw hoofd, die trouwens niet gevaarlijk schijnt geweest te zijn. Dat was ook niet het geval, en als ik toen niet te veel gedronken had, zou het met den knaap, die mij den klap gegeven had, slecht genoeg afgeloopen zijn. Nu, straf krijgt hij in ieder geval, al is het dan ook niet door het gerecht. Waarschijnlijk is hij reeds gestraft. Zeker door uwe familie vroeg Rotftlnann zoo voorzichtig mogelijk. Voor echter de blauw rok iets kon antwoorden werd de deur geopend en kwam Koppenliogen binnen, waarop de blauw- personen. In de groote politieke crisissen, die wij nu bier dan daar waarnemen, en die de belangstelling in koogen graad van span ning houden, is zeer goed zichtbaar, wat haar heeft doen ontstaan, en altijd blijkt, dat nieuwe toestanden liet product zijn eener voorbereiding, die de oplettende toeschouwer schrede voor schrede heeft zieu vorderen. Hier althans ligt het nut van den tegenspoed bloot voor ieders oogwij hebben leeren zien, van hoeveel louterenden en veredelen den invloed een groote ramp voor het volks leven dikwijls geweest is De bloedige tragé die, die thans in het Noorden van Natal wordt afgespeeld, zal, willen wij hopen, voor de Engelsche natie eenmaal, als na de slot- acte het gordijn is gevallen, een aanleiding zijn, tot zelf-hcrziening zij zal afleggen dien overmoed en die zelf-overschatting, die haar naam in minachting hebben gebracht. l)e Strijd oiu Ladysmith hervat Uit Durban, de havenstad, en uit Pieter— maritzburg, de hoofdstad van de Engelsche kolonie Natal, is bet groote nieuws gekomen generaal Redvers Buller heeft een derde poging ondernomen lot ontzet van het sinds den tweeden November van het vorige jaar ingesloten Ladysmith. Feitelijk zou de stad reeds iu handen van den opperbevelhebber der Engelsche troepen in Natal moeten zijn het was gisteren, vóór acht dagen juist, dat de generaal in een bemoedigende aanspraak tot de troepenmacht van generaal Warren ten zuiden der Tuge— larivier, betoogde dat de sleutel tot den weg naar Ladysu.iih was gevonden, dat er dus door de zoo zwaar beproefde krijgers wel degelijk werk van beuekenis was verricht en dat hij verwachtte binnen een week de benarde veste te bereiken In den breede is er in de Engelsche en de niet-Engelsche pers over geredekaveld of generaal Buller werkelijk de uitlatingen in quaestie zou hebben gebezigd onmiddellijk na den terugslag, welke zoo ongeveer alle teleurstellingen der Britten in dezen heilloo- zen kamp heeft overtroffen in beteekeois en hoewel het departement van oorlog voorzich tiglijk heeft betoogd er niets van te weten (waardoor de heeren aan deze veelbesproken en veelgelaakle afdeeling zich tot niets ver bonden heef! men toch zoo ongeveer de zekerheid verkregen dat de generaal iets in dien zin heeft gezegd uit welke omstan digheid de gevolgtrekking is gemaakt dat (aangenomen de helderheid van des generaals geestelijke vermogens en verondersteld dat hij volkomen vertrouwd is met den ernst van den huidigen toestand voor het Vereentgde Koninkrijk) er voor de derde maal een po ging tot ontzet zou worden gewaagd, hetzij in oostelijke richting van Colenso over Wee- nen, door zijn legermacht van welker bestaan men eigenlijk «iets met zekerheid wist of in meer westelijke richting nog dan de laatste maal, door de troepenmacht van generaal Redvers Buller zeiven. Een volle week zoo ongeveer hebbeu we ons moeten speuen van belangwekkend, van tastbaar nieuws aangaande de gebeurtenissen in Zuid—Afrika er is gegist, er is veronder steld, er is voorspeld en in de laatste dagen deden te Londen geruchten de ronde, dat generaal Buller de Tugelarivier weer over was of op het punt was er weer over te gaan, terwijl het departement van oorlog zich on veranderd heeft bepaald tot de belangwek kende publicatie aan den avond van eiken dag; >de opperbevelhebber generaal Roberts bericht dat er van het oorlogsterrein geen verandering valt ie melden." En nu zou er dus wel wat te melden zijn, doch dat geeft volstrekt nog geen garantie dat men in Pall Mali te Londen (waar het departement van oorlog gelegen is, en waar nu reeds sinds een viertal maanden bijna dag aan dag sa.nenscholingeu plaats vinden van belangstellenden en nieuwsgierigen) iu de eerstvolgende uren tot genoegdoening van de in groote spanning verkeerende beschaafde wereld, zal koinen aandragen met publicatifin aangaande het reeds bereikte of als nog te bereikene op den nieuwen opmarsch „.I II «Mimi. JL' rok dadelijk opstond, om hem met eene eerbie dige vertrouwelijkheid te groeten. Koppenhagen wierp een onderzoekenden blik op Rotbruann en zeideNu, u vindt men ook overal 1 Zijt ge weêr eens in deze streek? Ik werd, antwoordde Rothmann, door eenige Heden bij mijn laatste bezoek terugbesteld, maar de zaken loopen mij erg tegen. Dus zijt ge niet erg tevreden vroeg Kop penhagen. In den laatsten tijd vooral Diet, antwoordde Rothmann. Eerst lieten de zaken zich nogal goed aanzien, maar tegenwoordig wil het in het geheel niet. Als ik altijd inkoopen kon, zou ik nog wel zaken doen, mnar verkoopen kan ik niets. Na tuurlijk heb ik niet altijd zooveel geld, dat ik maar aan het inkoopen kan blijven, daar ik on mogelijk alles tot goede prijzen naar mijn land kan zenden. Waar komt gij vandaan vroeg Koppen hagen. Ik ben uit Westphalen, antwoordde Roth mann. Zijt ge uw heele leven lang koopman ge weest Deze vraag scheen Rothmann eerst eenige oogen- blikken in verlegenheid te brengen. Wat betee- kende deze? Wilde Koppenhagen daarmede te kennen geven, dat hij wel wist, dat Rothmann eigenlijk geen koopman was, maar deze vermom ming slechts met een bepaald doel gekozen had. Hij trachtte zich zoo onbevangen mogelijk voor te doen, en zeide dan: Ik was niet altijd koop man, maar waarom vraagt ge daarnaar? Och, alleen, omdat het mij zoo voorkomt, dat ge niet geheel op een koopman lijkt, ge schijnt meer geleerd te hebben dan andere koop lui van uw soort. Dat hoort men aau uw spraak en bemerkt het aan al uw doen. Och ja, antwoordde Rothmann meteen zucht, e hebt gelijk en schijnt werkelijk een mensclien- enner te zijn. Ik ben niet altijd koopman geweest en heb ook wel een en ander geleerd. Maar het ongeluk, het ongeluk 1 Wat waart gij dan? vroeg Koppenhagen. Ik was onderwijzer, antwoordde Rothmann. (Wordt vervolgd). Reeds Donderdag der vorige week leefde de geheele kolonie Natal (naar toen uit Dur ban werd beiicht) iu alwachting van een aost tan-Ie beweging van generaal Redvers Buller, niemand geloofde dat de aanvoerder er bij stil zou Li jven, terwijl men uit allerlei verschijnselen meende te moeten opmaken dat de Boeren danig ontzet zouden wezen over de bewegingen der vliegende Biitsche colonne, die Zoelocland was binnengetrokken met geen ander doel dan zoo maar even op te rukken naar Pretoria de hoofdstad van Transvaal, zoodat de Boeren zich te Vrijheid concentreerden in afwachting van een aanval Ongelukkiglijk voor de Boeien zoo werd aan het bericht toegevoegd hebben zij nu al hun mannetjes in het veld, reden waarom verondersteld mag worden dat het hun moei elijk moet vallen alle bedreigde punten te dekken cm Vrijheid te dekken zijn er zeker en gewis contingenten uit Natal opgeroepen, terwijl tevens kan worden aangenomen dat eenige commando's zijn gezonden naar het noorden van Kaapkolonie, tegen generaal French. En dan komt de conclusie indien de aanstaande aanval van generaal Buller wordt uitgevoerd met kracht en volharding, zullen de Boeren (daaraan twijfelen de lui in de kolonie niet) teruggedreven worden naar de passen in Drakensberg Dat was (we zeiden het reeds) vóór een vijf'al dagen de meening in Natal en sinds dien heeft men van Durban uit de menschen aan de hooiden van de Theems, verblijd met een nader bericht aangaande de samentrek king der Boeren te Vrijheid in afwachting van de komst der Engelschen door Zoeloe- land (natuurlijk waren de Boeren onttrokken aan de belegeraars van Ladysmith) De Britsche colonne in Zoeloeland. waar tegen generaal Joubert een deel van zijn troepen bij Vrijheid een stelling zou hebben doen bezetten, is dus heette het de bereden afdeeling die indertijd, 'oen Buller naar het Westen trok, van Chiereley naar Durban werd gezonden, om vandaar Zoeloe- land in te trekken om een eind te maken aan de strooptochten der Boeren. Deze colon ne zou volgens toenmalige berichten duizend man sterk zijn. «Central News" beweerde dat deze colonne een veel belangrijker werk werd opgedragen dan de bescherming der Zoeloe's, maar wat dit is, zeide het blad niet. In elk geval is hel plan van een overval of een verrassing niet gelukt. wat valt o.> te maken uit de volgende telegrafi che me— dedeelingen, afkomstig uit Durban en uit het hoofdkwartier der Boeren nabij Ladysmith Durban, 3 Fcbr. De Regeering ontving per Kaftërlooper bericht dat de Boeren den 3len Januari een aanval deden op Nqutu (bij Nor.dwini aan de Noordgrens van Zoeloe- land). Daar de Boeren van geschut waren voorzien, moest de magistraat zich overgeven. Men gelooft dat hij en zijn personeel krijgs gevangen zijn genomen. Boerenhoofdlager bij Ladysmith, 2 Febr. Assistent-commandant Ferreira van het dis trict Vrijheid, nam te Nqutu bij de Vrijheids- sche grens 11 blanken en 34 kaffers van de bereden gewapende Britsche politie gevangen en maakte alle paarden, 3t0 geweren en veel schietvoorraad buit. De politie patrouilleerde in de richting van de Vrijheidsche grens. De gevangenen zijn naar Pretoria gezouden. Dit Nqutu, Rorke's Diift gedoopt door de Engelschen, ligt juist aan de grens van Natal en Zoeloeland, een weinig ten zuiden van het punt, waar prins Louis Napoleon in het jaar 1879 werd gedood door de Zoeloes en wel is de bezitting van dit punt van geen groote strategische beteekenis voor de Boeren, doch er blijkt toch alweer uit, dat zij op hun »qui vive" zijn en dat zij zich door geen omtrek kende bewegingen zoo heel gemakkelijk laten foppen indien de Engelschen ten getale van duizend man werkelijk meenden den krijgskans als bij tooverslag te doen keeren, hebben zij zich alweer vergist'en misrekend! En na de derde poging van generaal Red vers Buller tot ontzet van generaal White en zijn negenduizend man of daaromtrent, met vernietiging zoo mogelijk van de strijdmacht der belegerde Boeren Te midden van een zekere angstige span ning (een gevolg evenzeer van de afwezig heid van betrouwbaar nieuws door de alge- heele stilzwijgendheid van het departement van oorlog als van de vele en velerlei ge ruchten der laatste etmalen) is gisteren in speciale uitgaven der verschillende Londen- sche bladen kond gedaan, op grond van een telegram uit Durban van vier uur in den morgen, dat generaal Redvers Buller Vrijdag nacht de Tugelarivier is overgetrokken met bestemming naar Ladysmith endat er geen nieuws omtrent zijn operaties zal wor den doorgelaten voordat hij de stad ontzet heeft. Dat is iuderdaad al het malle gepraat en gepoch vooraf, op zichzelf, een heel kloek besluit doch is men dan te Londen of juist ter zijn de heeren van de censuur dan wel zoo heel beslist zeker van een volkomen wel slagen der nieuwe operatie 't lijkt immers toch wel wat wreed en hard de ongelukkigen, die verwanten in hel legercorps van den opperbevelhebber hebben, zonder nieuws te laten zitten indien het eens opnieuw mis liep waarvan de mogelijkheid, volgens de ondervindingeu der laatste maanden in Af i- ka's zuidelijk deel, toch niet gansch en a! is buitengesloten Te Pietermariizburg was men gisteren klaar blijkelijk ook weer gansch en al bekomen van den schrik van vóór een dag of negen tien vandaar is namelijk aan de Londensche Daily Mail bericht, dat generaal Buller onge twijfeld zich een weg verzekerde naar Lady smith, terwijl uit Spearmanskarap nader is bekend geworden dat men er Donderdag 11. reeds wist van een langs heliografischen weg tusschen generaal Buller eu generaal White getroffen overeenkomst tot medevoering van een groot convooi levensmiddelen door den eerste niet zijn ontzettingsleger, voor het gar nizoen. Wat kan daar nu van waar zijn Ten aanzien vau de geruchten van een derden aanval van de zijde van generaal Buller, zeide de militaire medewerker van de „Westminster Gazette" juist „Ofschoon wij voor ons niet kunnen inzien op welke gronden generaal Buller meer suc ces verwacht van een derden aanval, dan van de twee voorafgaande, welke mislukten, gc- iooven wij toch te mogen aannemen, dat generaal Buller niet zoo maar een avontuur lijke poging zou wagen, die zeer zeker duur gekocht zou zijn, indien daartoe ^.een aan neembare redenen voor hel welslagen beston den. De verkenning naar Hongerpoort wordt in vele kringen beschouwd als een aanwij zing voor een omlrekking in wijderen kring, in plaats van die, welke den 24en Januari mislukte. Dit moeten wij echter zeer betwij felen. Wij hebben thans inlichtingen genoeg aan het front, die een levendig beeld werpen oj) de moeilijkheden, welke er bestaan bij het transport in dit bergachtige land moeielijk- heden, welke grooter worden, hoe langer de afstand is die moet worden afgelegd, en die zwaar opwegen tegen iedere beweging, waar aan lange marschen zijn verbonden. Lord l'undonald werd waarschijnlijk naar Honger poort gezonden ten einde een poging der Boeren, om onze flank aan te vallen, tegen te gaan, terwijl deze bezig was de sterke poside tegenover ons front aan te vallen. Het schijnt ons tijdverlies, om te discussiee ren over hetgeen Buller thans zal doer, daar de telegraaf ons ieder oogenblik nieuws kan brengen, dat het duidelijk genoeg maakt. En nu zou generaal Buller ter bereiking van Ladysmith een eind ten westen van Po gietersdrilt opnieuw tie Tugelarivier zijn over get lukken om aldus over Aclon Homes naar Ladysmith te komen met vermijding van den Spionkop en het heet, dat hij door de hulp en den steun van een Boer (Engelsch onder daan en eigenaar van een boerderij op Spion kop, die sinds eenigeu lijd te Du-ban ver toefde als vluchteling) op de hoogte is ge bracht van een weg, die door een vlak en open terrein over Acion Homes in oostelijke lichting naar Ladysmith loopt. Driemaal is scheepsrecht dus betoogt men te Londen, in het s.ellige er. vaste ver trouwen, dat het ontzet der stad nu onver mijdelijk is en dat generaal Buller zonder slag of sloot de benatde veste moet berei ken, als loon voor zijn moed, zijn beleid en zijn volharding. Ongelukkig genoeg gaat men bij al deze voor de Britten zoo hoopvolle veronders'el- lingen, van de meening uit, dat generaal Joubert niets vermoed heeft van de moge lijkheid op een derde poging, dat deze tak ticus van hooge beteekenis een zoo genuk- kelijken weg naar White en zijn lo'.genooten open en onbezet heeft gelaten en dat hij van de Engelschen niets zal bemeiken voordat ze hem op zijn huid zitten, of liever voordat zij hem opdrijvnn naar de bergpasseu in de rich ting van Oranje-Vrijstaat Hoe staan feitelijk de kansen voor gene raal Redvers Buller? Heeft hij den nieuwen overtocht volbracht nog iets ten westen van Trichardts Drift, dan is hij ongeveer dubbel zoover van Lady smith verwijderd als na zijn vorige poging en heeft hij den overtocht gewaagd iets ten oos len van Potgietersdrift bij Schietdrift, dan zou hij weer te kampen hebben met andere moeielijkheden op weg naar Ladysmith. Te Londen meent men dat een overtrek- kiug bij Schietdrift groote voordeelen zou opleveren of juister veel bezwaren zou doen overwinnen Aldus toch, zegt men, zou Buller feitelijk de Boereustellingen bij Onderbroek en Grob- lerskloof, reeds omgetrokken hebben enkel door den oveitocht over de rivier. Hij zou de Boerenstrijdmacht ten zuiden van Lady smith in tweeSn gesplitst hebben en White zou door een uitval naar het zuiden hem hulp kunnen bieden. Deze opvatting is wel wat al te optimistisch, Ware zij trouwens juist dan zou Buller zonder twijfel den overtocht bij Schietdrift vel heb ben beproefd voor dien hij Potgieters- en Trichardtsdrift. Hij die op het terrein van den strijd aanwezig is, moet juist de beide laatste boven de eerste hebben verkozen, omdat hij inzag dat langs deze wegen zijn doel minder moeilijk was te bereiken. In elk geval heeft de oorlogscorrespondent Winston Churchill (die reeds herhaaldelijk heeft getoond bij een uit imperialisme of wil men patriotisme voortvloeiend optimisme, de zaken bij het juiste eind te hebben) juist aan de „Morning Post" van uit Spearmanskamp de aandacht gevestigd op het feit, dat de Boeren, door hun enorm gemakkelijke en vlugge verplaatsing, telkens wanneer zij ten Noorden der Tugelarivier worden aangeval len, hunne verschansingen ter plaatse zullen kunnen bezetten met twaalfduizend van de beste schutters der wereld En nu zouden de mannetjes van Buller zoo ongemerkt kunnen opwandelen naar Lady smith of eigenlijk al in die stad zijn er.fin men moet een Engelschman wezen om het te kunnen veronderstellen en de berichten uit Ladysmith gewagend van nieuw kanon gedonder, zijn daar om te doen veronderstel len dat Buller den weg toch niet zoo gansch en al onbezet heeft gevonden —UI- 1 1.' De Yaqui-Indianen hebben de regeerings- troepen in een bloedig gevecht verslagen. Deze verloren 89 man aan dooden, ondèr wie de aanvoerder generaal Torres. Boven dien werden 210 soldaten gewond en 60 gevangen genomen. Zondag werden te Buenos Ayres 219 per sonen door zonnesteek getroffen, van wie 134 overleden. Te Madrid werd Zaterdag op de Plaza de toros het barbaarsche schouwspel vertoond van een gevecht tusschen een stier, een leeuwin, een panther en een beer. De stier overwon. De directeur die een geweer niet hagel geladen in de hand had, schoot dit in zijn zenuwachtigheid af en verwondde een aantal toeschouwers, o. a. een Duitscher die beide oogen verloor. Men kan het bijna niet betreuren, dut zoo iets gebeurd is. Het ontbreekt er nog maar aan dat men veroor deelde anarchisten tegen de beesten in den circus laat vechten. WAALWIJK, 7 Feb. 1900. Konden we reeds meermalen wijzen op de goede verstandhouding die hier over het algemeen heerscht tusschen patroons en werk lieden, het doet ons groot genoegen weder om te kunnen melding in iken van een dui delijke blijk hiervan dezer dagen opnieuw gegeven. Het algemeen geachte echtpaar, de heer en mejuffrouw Jansen, vierden hun zilvereu bruiloft en bij deze gelegenheid werd den knechts der leerlooierij, 23 in getal, 1.1. Maandag een feest aangeboden. De werklieden zelf hadden zicli bij deze ook niet onbetuigd gelaten eu het zilveren paar, als blijk van dankbaarheid, hoogach ting en waardeering, eene prachtige pen luie met candelabres ten geschenke gegeven, die hun 1.1. Zaterdag onder treffende woorden van den meesterknecht werden overhandigd. Heerlijk, vrijgevig werden de luitjes out- f haald op alles wat den mensch versterkt en opwektdes namiddags amuseerden zij zich in 't C.ifé van den heer Yerlegh, en des avonds begon de eigenlijke feestvreugde. Na eens flink den inwendigen mensch versterkt te hebben, werden onder een heer lijk glas, de schoonste komische en tragi sche stukken ten gehoore gebracht, die het geheele gezelschap deden schudden van la chen, en het was in één woord èn voor pa troon en familie, èn voor de werklieden een dag, die lang iu aller herinnering zal blij ven, en die zooals een dei werklieden zeide,een prikkel zal zijn, om de belangen van den zoo algemeen geachten patroon, aan wien ze zooveel verschuldigd zijn, meer en meer te behartigen. Tot laat duurde dit zoo aange naam samenzijn, en van een ieders mond klonk luid „Leve het geachte Zilverpaar!" „Leve de familie Jansen Zulk een feest getuigende van de beste verstandhouding tusschen werkgever en werknemer, kan niet anders dan gunstig werken voor industrie en maatschappij; 'tis daarom, dat wij er nog met des te meer ingenomenheid melding van maken. Selioeucniudustric Als vervolg op de Maandag te Tilburg j gehouden looiersbeurs werd daar eene ver- gadering egehouden van schoenfabrikanteu, i waarin b sloten werd niet meer tot de te- genwoordige prijzen te verkoopen. Dit be- 1 sluit werd genomen naar aanleiding vaQ de toenemende duurte van het leder. Paardenfokkerij. Aan de provinciale commissie voor de paardenfokkerij iu Noord Brabant, die ver leden week naar 't buitenland vertrok, met het doel om voor rijksgelden een of twee fokhengsten aan te schaffen en die in deze provincie weder te verkoopen, is het gelukt tc Jever eeu drie jarigen bruinen dekhengst aan te koopen, terwijl zij nu te Aurich po gingen doet om aldaar een tweede exemplaar aan te schaffen. Mgr. F. A. II. Boermans overleden Zaterdag is na langdurige ongesteldheid de bisschop van Roermond, Mgr. Franciscus Augustus Hubertus Boermans overleden. Deze zeer populaire kerkvorst werd te Ven- loo geboren op 15 December 1815 en tot priester gewijd den 23sten December 1838. Den 5dtn Mei 1385 werd de heer Boer mans tot bisschop benoemd en gewijd, als wijbisschop van mgr. Paradis, den voiigen bisschop van Roermond, met recht van op volging. En reeds kort daarna, op 18 Juni 1886 werd hij geïntroduceerd tot bisschop van Roermond. De overledene was geheim kamerheer van den paus, en met den titel van graaf opge— i nomen in den Romeinschen adel. Van onze regeering verwierf hij het commandeurskruis van den Nederl. Leeuw. De opvolger vau mgr. Boermaus is des overledeuen coadjutor, de heer J. H. Dreh- mauns, bisschop van Facusa. Censuur op telegrammen De correspondent van het Berliner Tage- blatt te Konstantinopel weet het volgende vermakelijke staaltje mede te deelen vau de wijze, waarop telegrammen vertraging onder- j vinden door een willekeurige ceusuur. Een handelaar wilde van Konstantinopel volgend telegram naar Holland zenden Staal niet geaccepteerd, koers in »Berl. Tagebl." juist. Natuurlijk betrof dit een leveriug van staal, dat de handelaar niet tegen den vastgestel- dea prijs wilde aannemen, omdat de koers inmiddels was gedaald. Toch werd het telegram, na ruim een uur te zij» onderzocht, niet aangenomen, tenzij de afzender den tekst iu het Fransch en in het Duitsch wilde vertalen, De handelsman weigerde dit te doenmoest hij vertaalwerk verrichten, dan kon men hem daarvoor beta len. Overigens beriep hij zich op het inter nationale verdrag, bij schending waarvan hij zich bij het gezantschap zou beklagen. Maar u weet toch, dat alle telegram men aan censuur onderworpen zijn. Zend het anders over Boelgarije naar Holland. Dat heb ik gelukkig al lang gedaan, autwoordde de handelaar, daar ik van te voren zag, hoeveel tijd er hier verloren zou gaau. Afzending is dan ook ounoodig ge worden maar om u gerust te stellen, ziehier de vertaling van mijn telegram. O, antwoordde de beambte, na het telegram gelezen te hebben, dat hadt u ge rust kunnen afzenden. Wij dachten, dat uw telegram betrekking had op het niet-ontvan gen vau den Hollandschen gezant Vau der Staal door den Sultan, waarover hier niets gezegd mag worden!

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2