Veieenigde Zeepfabrieken, Notaris BINK Aanbesteding. HUURHUIS, J&- Krijgshelden uit TRANSVAAL, A.H. J. VERLEGH, TRAPPISTENBIER Wie teekent in Advertentiën. AANBESTEDEN: mm BRIEFKAARTEN Gemengde Berichten. Handelsberichten. verkoopen: i ÏUSI! Specialiteit in 1ste kwaliteit Waarop Op de LANDBOUWGIDS Wie teekent in Moord. te Waalwijk zal voor den Heer J. TIMMERMANS Wz. te Waalwijk op Vastenavond Maandag 26 Februari 1900, Een groote partij mooie Timmerspar- ren, opleggers, Hopstaken en Boon staken, eiken Schaarhout, snoeiling en knuïsters en een groote partij droge eiken Musters. op Donderdag 8 Februari des namiddags ten 4% uur ter herberge van J. Fransen te Waalwijk, het bouwen van een dubbel SIDIVERSZEtP, STlilVERSZEEPPOEDEll en SULTANE POEDER UI 'F= o 2£ H Verkrijgbaar bij ANTOON TIELEN te WAALWIJK met Portretten der per flesch en per glas. BILLIJKE PRIJZEN. NETTE BEDIENING. Dit is het goedkoopste landbouwblad, dat in Nederland bestaat, en bevat bovendien tal van fraaie illustraties, terwijl het geredigeerd wordt door eenige bekwame vakmannen, waardoor de inhoud gemakkelijk kan wedijveren met die van ieder an der landbouwblad. En wat kost dat Blad? Slechts 30 cents per kwartaal, of franco per post 3778 ets., dat is per week slechts twee en een kwart cent of franco thuis twee en drie kwart cent. Voor dezen buitengewoon lagen prijs, ontvangt men dus een blad, dat niet alleen voor den eigenlijken landbouwer van groot nut, maar ook voor ieder, die aan bloemen teelt, warmoezerij, tuinbouw, boenderteelt, konijnenfokkerij, enz. enz. doet, zeer lezens waard is. Wij zonden onzen abonnées reeds enkele malen een proefnummer en herbalen thans onze vraag De lente op komst Dezer dagen zag min le Ulvenhout (ge meente Ginneken) de kinderen mei volle doozen meikevers spelen, zooals dat op warme Meidagen wel gebeurt. De landman A-lr. Oom en had uil een stuk weiland er honderden uitgeploegd. Door den tuinman Jos. De Haele te Gin- neken werd reeds nu een vogelnestje met eieren gevonden. Zou de lieve lente reeds zoo nabij zijn Lounies. Ge 12 le Nederlandsche Bede vaart naar Loutdes zal plaats hebben van 14 tot 22 Mei a. s. Voor inlichtingen, circulaires, enz. wende men zich tot een der leden van het Comité WelEerw. Heer M. H. P.euser, oud Pre sident en mede-stichter van het Cotniié, Eerelid. Mgr. I- A. van Rooy, Eere Kamerheer van Z. H., Pastoor St. Willebrord, bij Bre da, President. Leon Hermans, Rembiandtslraat, Antwer pen, Directeur. Charles Hollman, Bouillonstraat, Maastricht, Secretaris-Penningmeester. Ern. Laane, Roosendaal, Directeur der Ziekenverpleging. HoogEerw. Heer J. Th. Wouters, Deken, Ravenstein. HoogEerw. Heer A. Schcllckens, Plebaan, Breda. Mgr. L. Sevriens, Geheim Kamerheer van Z. H., Deken, Maastricht. Mgr. M. J. A. Lans, Geheim Kamerheer van Z. H., President van het Groot Semin al ie, Warmond. ZecrEerw. Heer G. W. Konings, Pastoor, Spaarndammcrstraat, Amsterdam. ZeerEerw. Heer J. R. van Groeningen, Pastoor, Hasselt bij Zwolle. J. Kerstcns van Leeuwen, Tilburg. W. Diepenbrock, Kloveniersburgwal Am sterdam. J. Feldbrugge, Groningen. Dat gaat men voelen in de portemon- naic Steenkolen, papier, ijzer, leer, alles wordt tegeuwooidig duurder. Nu weer het glas. De veieenigde Belgische Spiegelglas-fabri- ken hebben hun prijzen met niet minder dan 25% verhoogd. Ook de vensterglasfabrikanten hebben zich genoodzaakt gezien, door de voortdurende stijging der steenkolenprijzen en der grond stoffen hun prijzen met circa 20%teverhoo- gen Aangezien nu weder een weikstaking onder de glassnijders is uitgebioken is een nieuwe verhooging waarschijnlijk aanstaande. Bruiloft in een sterfhuis Eergisteren vierde te Sprang een echtpaar de zilveren bruiloft. In het begin van den avond stelde een der feestgei.ooien voor, eens een vroolijk lied aau te heften, daar het zoo stil was, alsof men in eeu sterfhuis was. Voor men hieraan voldeed, ging men eerst nog eeus naar de oude moeder zien, die een paar dagen reeds bedlegerig was Deze vond men plotseling dood. De mee ning van den een was dus bewaarheid ge worden. (R. N Verdronken. De hoveuier Van Bakhoven te's Hertogen bosch, die, zooals gemeld, is sedert eenige dagen werd vermist, is gis'eren aldaar leven loos uit deu Dommel opgehaald. Verdronken. Op de reede van Brouwershaven is Vrij dag het volgende voorgevallenDrie man nen van de aldaar gestationneerden loods- kotter zouden water en steenkolen gaan ha len. 'le ruim 2 uur in den namiddag ver lieten zij met een zeilsloep, beladen met genoemde zaken, het hoofd van Brouwers haven. Kort daarna toonde de kotter een vlag „eusjouw". De felaarsloep, een boot welke in Rijksdienst met douanen vaart, ging er terstond heen, vergezeld van den foods Meerman, hulpschipper. Te ongeveer 3 uur 30 min. kwam deze sloep, gevoerd door schipper S. Klaassen, op de reede langs zijde van den kotter en daar werd door een zich nog aan boord bevindenden man in haast medegedeeld, dat de sloep was omge slagen en nu op de reeds in Noor-oostelijke richting ronddreef. Schipper S. K. maakte onmiddelijk zeil en voer in de aangeduide richting, waar hij dan ook de sloep vond, welke slechts ééne zijde en den nog van het zeil tusschen de zeeën in vertoonde. Voor de manschappen was er geen denken aau de sloep te visschen en op sleeptouw te nemen. Men moest onverrichter zake terugkeeren. Vermoedelijk zijn alle drie verdronken. De namen der opvarende ziju A. Punt, J. Vluchten, matrozen en H. van Es, kweeke- ling. De laatste is gehuwd en vader van twee kinderen. Schipper S. K. is Zaterdagnacht nog naar den kotter geweest om eenige man schappen aan boord te brengen alsmede de loodsschipper, die wegens familieaangelegen heid op reis geweest en inmiddels was te ruggekomen. Er woei slechts een rifskoelte doch men beweert dat de sloep, op de lijn van den stroom gekomen zijnde, met vaste schoot heeft gevaren en daardoor is geken terd. Tot nog toe zijn de lijken niet gevon den. Inzake het ongeluk te Brouwershaven kunnen wij nog nader berichten Toen de klaarsloep des nachts met het hulppersoneel aan boord van den kotter kwam, vertelde de man aan boord, dat de drie meergenoemde mannen met het water goed en wel aan boord waren gekomen en dit ook hadden gelost. Nadat zij gegeten hadden, willen zij weder naar den wal gaan, doch in plaats van den loods- kweekeling A. Van Es, zou de matroos P. Gasselaar mee naar den wal varen. De man aan boord waarschuwde nog de man- men in de boot, hun zeilschoot te vieren als zij van achter het schip kwamen, doch dit bevel schijnt niet opgevolgd te zijn, de boot sloeg even achter hel schip om, en de drie mannen geraakten tc wafer. Van Es wierp nog een reddingsgordel met een lijn uit, doch tevergeefs hij zag ziju drie makkers in den diepen stroom verdwijnen. Zondagmorgen verspreidde zich de inare door Schiermonnikoog, dat de licht wachter I). Swiers en zijn oudste zoon, een jongen van 14 jaien, die Zaterdagmiddag te twee uur hun woning hadden verlaten, nog niet waren teruggekeerd. Genoemde lkhtwachter, die Zaterdag een vrijen dag had, met zijn zoon een wandeling gaan maken builen 't strand. Per omroeper werden de ingezetenen ter opsporing opgeroc-pcn. Boeren op hun paar den begaven zich naar oostelijk deel van 't eiland, de z g. Balg, waar zij den ongelukki- gen vader nog levend en den zoon dood wedervonden. Door de duisternis misleid, waren zij door den opkomenden vloed omsingeld en hadden zij den gelieelen t acht in 't koude water moeien staan. Vreesclijk ongeluk Een betrekkelijk kleine binnenbrand in perceel 48A op de Lange Beestenmarkt te 's Gravcnhage eischte Zaterdagavond drie slachtoffers. Drie nog zeer jonge kinderen waren om 7 uur in bovenkamertjes, in het achterhuis naar hun bedjes gebracht. Op eeu der kamers brandde een kachel en daar is de brand ontstaan, zeer waarschijnlijk door het vlamvatten van het beddegoed. De vader ontdekte omstreeks 9 uur rook en drong met behulp van een ladder door een der vensters naar binnen. Helaas te laat. De kleinen waren door den rook verstikt en de geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Omtrent dit noodlottig ongeval meldt men nader Het vermoeden dat beddegoed vuur had gevat is in zooverre juist, dat een knaap van 14 jaren, die nog niet te bed was, zijn met zeegras gevulde matras bij de kachel op een stoel had gelegd om te ver warmen of te drogen. Die matras heeft vuur gevat en is gaan smeulen. De rook heeft zich toen van de eene kamer, over een smal portaal, een weg gezocht naar een kamer op een paar meter afstand gelegen waar 3 kinderen sliepen, een van 7, een van 6 en een van 4 jaren. De kleinen zijn door den rook gestikt. Men schrijft uit Tiel Zaterdag om 1 uur vertrok de justitie van hier, vergezeld van een arts, naar Appeltern tot het instellen van een onderzoek ter zake van eeu vermoedelijken moord, bij zekeren Scherf op diens knecht gepleegd. S. is voort vluchtig. Nadere berichten De moordenaar M. Scherf, is 27 jaar oud. Hij is gehuwd met de weduwe Blankers, moeder van 5 kinderen. De verslagene, Jan Brinkman, uit IJzendoom afkomstig, en als oppassend jonkman bekend, is 28 jaar oud. Het staat vast, dat de moord in een vlaag van godsdienstwaanzin is bedreven. Een ver— eeniging van 30 personen uit Appeltern houdt geregeld godsdienstige samenkomsten ten huize van S., onder leiding van Spiering, heden ook gevankelijk alhier binnengebracht. Ook Vrijdagavond had zulk een bijeenkomst plaats, waarop geconstateerd werd, dat de knecht „den duivel in den buik" had. Het gezin schijnt ter ruste te zijn gegaan en tegen kwart over twee gewekt te zijn door de gezusters Leroy, uit Maasbommel. Daarop is gevolgd eene godsdienstige bijeenkomst in het alkoof van het echtpaar, waaraan de ver slagene en de meid waarschijnlijk gedwon gen deelnamen. Met een zwaar voorwerp geen bijl maar een blaaspijp is daarop B. de schedel gespleten, waarop de dood oogenblikkelijk volgde. Ook daarna heeft men den verslagene nog mishandeld. De dader is naar zijn ouders te Batenburg gegaan en met hen psalmzingend teruggekeerd. Ver dere afgrijselijkheden, die daarna plaats had den, laten wij liever onvermeld. De gearresteerde voorganger, Spiering, die vader van vijf kinderen is, heeft er daarvan één willen offeren. In het dorp Appeltern zijn opstootjes geweest, waarbij de ruiten in het huis van den predikant zijn ingeworpen. Hedenmiddag vertrekt het gerecht opnieuw naar de plaats van den moord men ver wacht nog andere arrestaties. Baardwijk. 7 Febr. De Heer H. Kleix Dekkers alhier is in de op 5 Febr. te Til burg gehouden vergadering van Nederland sche schoenfabrikanten tot bestuurslid geko zen. Kaatsheuvel, 6 Febr. Benoemd tot onder wijzer aan de eerste openbare l.igere school alhier de heer Janssen uit Tilburg. Tevens is aan den heer J. Overgoor eer vol ontslag verleend als onderwijzer, met ingang van 15 Februari. lleusdcn, 2 Febr. Van Dr. Schaepman is alhier bericht ontvangen, dat hij wegens ongesteldheid verplicht is, de alhier te hou deu lezing tot later uit te stellen. In Engeland zijn 15 000 voetbalclubs met 450.000 spelers, waarbij nog 12.000 kamprechters en 24 000 lijnrechters komen. In één seizoen worden de voetbalspelen door ongeveer 12 millioen personen bijgewooud. De uitgave der clubs voor reizen, terreinhuur enz. beloopen 1.750.000 poud sterling, de inkomsten bedragen c. a. 1.771.000 pond. Rekent men den tijd bijeen, die bij de voet balspelen in Engeland jaarlijks wordt door gebracht, dan komt men per seizoen op 342 jaren. Per seizoen wordeu 1'0.000 ballen gebruikt, waarvoor de huiden van 30.000 kalveren noodig zijn geweest. Sneeuwstorm. In het buitenland hebben p verschillende plaatsen hevige sneeuw stormen gewoed. Nadat het te Londen twee of drie dagen achtereen gesneeuwd had, begon legen den avond de wind p te steken en de sneeuw in dichtere vlokken le valltn In de City smolt de grootste hoeveelheid spoedig wefl doch in de buitenwijken der stad lagen de staten weldra onder een dik sneeuwkleed begraven. Trams en omnibussen ondervonden veel moeielijkheden en het rijtuigverkeer had weiara geheel opgehouden. Onderiusschen is dc thermometer tot boven het vriespunt gestegen, zoodat men hoopt, dat de belemmering slechts van koiten duur zal zijn. In Bedfordshire lag de sneeuw wel een voet hoog. De wegen waren totaal onbe gaanbaar en de baan van den Great No thern spoorweg, die in een diepe geul tus schen kalkrotsen loopt, was op enkele plaat sen geheel met sneeuw gevuld. Het geheele verkeer per as is in Leicester gestremd, en in No'thampton ligt cjg sneeuw wel 8 a 12 inches hoog. Talrijke telegraafverbindingen zijn gestoord door den sneeuwstorm, die in Pié r ont en Ligurië gewoed heeft. De meeste treinen komen met belangrijke vertragingen aan, terwijl op sommige lijnen het verkeer tijde lijk geheel gestremd is. Eeu Schipbreuk. In deu nacht van Vrij dag op Zaïerdag is de Italiaanschc d< ieniast schoener „Quirinale" in het gezicht der Fransche kust bij Villeroy vergaan. Slechts drie man van de equipage, die uit tien kop pen bestond, zijn gered kunnen worden. De „Quirinale" was den 1 Januari mei een lading van 80ü ton ijzererts van Carthagena vertrokken met bestemming naar Marseille Reeds bij de aanvangende reis had het vaar tuig met storm te kampen, maar voorbij kaap St. Sebastiaan begon de wind z.or lievig op te steken, dat het te middernacht alle zeilen verloor. De kapitein wilde het vaartuig op de kust zetten, doch slaagde daarin niet, daar het niet meer luisterde naar het roer. Weldra draaide het dwars tegen den wind en werd nu zoo door stortzee geteisterd, dat elk on- genblik verwacht kon worden, dat hel schip uit elkander zou slaan. Dit gebeurde dan ook ouder hevig gekraak te 4 uur in den morgen. De opvarenden, verdwenen allen in de diepte, waar zeven hunner het leven verloren. Een der geredden werd door de douanen geheel naakt op het strand gevonden met een reddingsgordel onder de armen een ander had geen andere kleedingstukken dan een hemd en een onderbroek aan. Toen de ongelukkigen werden ontdekt, was het zeven uur ze hadden dus drie lange uren met de golven geworsteld. De derde die werd gered, wist een plank te grijpen, waarmede hij driemaal op het strand gewor pen, maar evenveel malen daar weer afge spoeld werd. Ten slotte gelukte het hem zich vast te klemmen aan eenige planten en met bovenmenschelijke krachtsinspanning zich op het droge te werken. In een stikdonkeren nacht liep hij twee kilometer ver over de landeu en kwam eindelijk aan de overzijde van het Zuiderkanaal aan de woning van een zijner landgenooten, waar hij liefderijk weid opgenomen. Indien hij in die streken be kend was geweest, zou hij geen twee- of driehonderd nieter van de kust reeds ondeidak gevonden hebben. Van de omgekomenen werd slechts het lijk van den stuurman gevonden, den rech terarm om een reusachtigen balk geslagen. Het stuk hout had hem vooral in het gelaat vreeselijk verminkt, en in plaats dat het hem gered had, had het misschien juist zijn dood veroorzaakt. De geheele kust, waar het ongeluk gebeurde is bezaaid met wrakstukken balken, masten, planken, twee sloepen, boeken, enz. Twee der geredden zijn niet buiten gevaar. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: lekw. 31 a— ct. 2e kw. 2G a ct 3e kw. 20 a ct. Kalveren: le kw. 47 ct., 2de kw. 40ii ct.3de kw. 36 a ct. Melkkoeien f 110 a 225, kalfkoeien f130 a 235, tieren 1 30 a 190, graskalveren fa pinken fft vaarzen fa al les mager vee; big gen f5 a 15paarden f 35 a 100. Nuchtere kalveren, slucht- f5.— a 11.—, fok- f10 a 24.—. De handel in puike spoelingrnnderen was in 't begin vlug, zoodat zelfs 2 cent boven noteering werd betauld voor 't overige was de handel zeer traag, waardoor weder ossen voor de export- slnchtcrij naar Londen werden verkocht; terwijl de voorraad inoeielijk zal worden opgeruimd. De handel in \ette kalveren was stiller. Nuchtere kalveren werden vlug, voornamelijk voor export, opgeruimd. Melk- en kalfkoeien minder begeerd. Stieren duur. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraun f21,—p. ton. h bruinblanke Bergertraan 123.50 blanke Bergertraan f25,50 Maaslevertraan f p. ion v Groenlandsche Robbentraan GÖRINCHEm" 5 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,20 a 6,30, roode dito f 6,—a 6,10 witte dito f6,—, ft 6,25, inl. rogge f5,75 a 5,85, buitenl. dito f5,60n 5,75, gerst 1 4,70 a 4,80, haver f3,50 ft 3,70, duiveboonen f6,75 a 7.—, blauwe erwten, f0— a 0,alles per hectoliter, le qual. Kalfkoeien f170 ft 190 Kalfvaarzen f130 a 150 Melkkoeien H20 ft 140 2Vs jarige ossen f150 ft 160 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 30 ft 40 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 2 vette varkens van 18 a 19 ct per half kilo, 44 biggen van f 5,a 8.per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen fa en lammeren f0 a f 0.per stuk. Eieren f 1.05 a 1.20 per 26 stuks. Boter 70 a 75 ct. per >/s kilo. ROTTERDAM5 Febr. Binnenlandsche Granen. Tarwe, met matigen aanvoer, was heden iets vaster gestemd. Per heet. f5.35 a 6.20, extra puike nog iets daarboven, en per 100 kilo in uitgezochte qual. f7.60 a f7.75 en overigens f7.25 a 7.50 naar deugd. Canada tarwe zonder omgang. Rogge. Vluamsche, Zeeuwsche en Overmaasschc De beste f4.60 ft 5.30. Dito mindere f0,— ftO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 8,60 a 8,75 mindere f 8,a 8,40 beste Zomer 18,a 8,30; mindere fü,a 0.—. Haver. De beste f 2.60 ft 3.40. Blauwe erwten. De beste f6.25 a 7. Paardenboonen. De beste f 0.ft 0. Bruine boonen de beste f 7,— a 8,20: Witte boonen. De beste f 9.25 ft 10.25 Duivenboonen van f0.a 0. Kanariezaad f6.tot f7.75. ROTTERDAM, 6 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 51 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 724 vette runderen 755 magere dito, 192 vette en graskalveren, 298 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, 4 varkens, 84 biggen, 2 bokken. (smeertraan) in petroleiu fusten vun pl.m. 190 L. i NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Rotterdam. gewone fusten van pl.m. 100 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f ton u (stroogeel) 2e f 34.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f 44.— p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. Tot onze diepe droefheid, over leed heden, voorzien van de II. H. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van 52 jaren, Stephanus Franciscus van GERWEN. Namens de Familie PLLLKS-van Gkrwbn. Waalwijk, 80 Jan. 1 900. otn 10 ure aan den Melkdijk en de Ach terste Hoeven onder Loonopzand De ondergeteekende zal voor rekening van den Heer JOH. IIEIHUURS te Waal wijk. met bijlevering der bouwstoffen. Bestek en teekening ligt in voornoemd café ter inzage. Aanwijzing op den dag der besteding op bet terrein ten 3% uur. JOS VAN REE, Archt. Vereerd met bet bezoek van H.H. M.M.de Koninginnen op 25 September 1899. XLVIII. De Jnduenza woedt alom En zoekt ook U te treft'eu Wilt allen dus het groote nut Van 't geen hier volgt beseffen „Leeft steeds in grootste reinheid (voort, „Vervult die plicht zooals 't be- (hoort „fin wascht, voor gij aan tafel (gaat, „Terdeeg Uw banden en gelaat, „Weest zuiver op Uw Linnengoed, „Dat immer sneeuwwit wezen moet „Zorgt ook, dat al Uw eetgerij „Volkomen friseh en proper zij „Een neemt als gulden regen aan, „Op vasten tijd in 't bad gaan". Gij ziet, bet komt er dus op (neer, Om alles flink te wasscben Een middel dat gij thans alom Geraak'lijk toe kunt passen, want STU1VERSZEEP, staat (U ten dienst! Wilt het dus nu probeeren De Influenza zal U dan Voltrekt niet kunnen deren. Gebruikers van hebben recht tot deelname in de 6de Groote Premieverdeeling. Sluiting 31 Mei a. s. De trekking der 5de Premie ver deeling heeft plaats gevonden. De uitslag wordt iederen deelhebber binnenkort toegezonden. 103-31/1- 19U0-52. "3 -3 <D S 'ff N g .2 o t! Qo nJS o -O"3 tLJija O IC u a i a. - ca - ca .7-4 Dagelijksch worden bestellingen aan huis opgenomen en ten spoedigste uit gevoerd.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3