Nummer 15 Donderdag 22 Februari 1900. 23p Jaargang, l I Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. De Deserteur De Zuid-Affikaansche ooilog, TOONT IELE N, Bekendmaking. FEUILLETON. ÜITGRV E 11 WAALWIJK. De Echo van het Zuiden en Langstraatsflie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag a vo n d. Abonnementspr ij s per 3 maanden f 0.75. Bran co per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maBkt bekend, dat hij ter Secretarie aldaar gedurende 30 dagen heeft ter visie gelegd Staat no. 75 met 3 vervolgen, aanwijzende de uitkomsten van schatting, meeting, enz. van gebouwde en onge bouwde eigendommen in deze gemeente. Waalwijk, 4 Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. LIJST VAN HOOGSTAANGESLAGENEN. De Gedepu'eerde Staten van Noord-Brabant Gelet op art. 102, 2e lid der kieswet; Noodigen de inwoners dezer provincie uit, om, zoo zij in een andere provincie, dan die hunner woonplaats, in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór 15 Maart a. s. te doen blijken door overlegging ter Provinciale Griffie van hunne aanslagbiljetten of van uittreksels uit de kohieren der directe belastingen, ten einde daarvan te kunnen gebruik maken bij de samen stelling der lijst van hoogstaangeslagenen. 's Hertogenbosch, 15 Februari 1900. De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. VAN VOORST tot VOORST. De Griffier, SPRENG ERS. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, ma ken bekend, dat door H. J. Lamers, alhier ver- funning is gevraagd tot verkoop van sterken rank;in het klein in eene woonkeet staande al hier in Wijk A. no. 436. VV&alwijk, 20 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voomd., K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De oorlog. Het valt niet te ontkennen, dat de jong ste berichten uit Zuid-Afrika teleurstelling brengen voor de vrienden van de Boeren en van het llecht, en dat men met eenigen angst verdere berichten afwacht. Toch zij men nog niet te voorbarig in zijne gevolgtrekkingen. Deze oorlog is in den waren zin des woords een oorlog van verrassingen. Na de eerste zege-bericht en" der En- gelschen kwamen de echte overwinningen der Boeren. En die overwinningen werden zdd veel vuldig, dat zij de geheele wereld met ver wondering en bewondering vervulden. Toch zijn de Engelschen blijven voort gaan met in hun telegrammen den indruk te wekken, dat zij nog telkens voordeelen behaalden. Elke operatie was in het begin een sue- 23. Ge kunt uw wijze lessen wel sparen, ge tracht daarmede toch alleen uw domheid ie bemantelen. Wat moet ik nu roet dien man beginnen, nadat hij in alles is ingewijd moet ik er voor beven, dat hij ons verraadt? Dat zal hij niet doen, daar kunt ge op ver trouwen. Koppenhagen lachte luid. Gij wilt zeker voor zijn stilzwijgen de verantwoordelijkheid op u nemen, zooals ge ons ook beloofd hebt, dat hij op onze plannen zou ingaan. Weet ge, wat ik begin te gelooven? Dat gij met dien Walewski onder één deken ligt, dat ge hem mij op mijn dak gestuurd hebt, om hem als dwangmiddel tegenover mij te gebruiken. Ge zijt niet wijs, antwoordde Ptiser. Waar om wantrouwt ge mij toch eigenlijk zoo altijd door Geeft ge mij daartoe dan niet alle reden Ieder uwer handelingen is te wantrouwen. Ge brengt uw geld over de grenzen, ge zult uw dochter daar uithuwelijken en uw eigen vermo gen bevindt zich reeds in de zaken van uw aan staanden schoonzoon. Dat alles weet ik, want ge dwingt mij u te laten nagaan. Ook uw han deling met dezen Walewski is verdacht, ge be zweert hoog en laag, dat die man, die op eene zoo geheimzinnige wijze in uw huis gekomen is, onze belangen wil dienen en thans blijkt hij een vijand te zijn. Maar vergis u niet! Ik zal met dezen Walewski korte metten maken. Hij zal uit de plaats, waar hij zich thans bevindt, niet levend meer te voorschijn komen. Dat zult ge niet doen I Ge zult toch geen moord op uw geweten laden 1 Ik zou wel eens willen zien, wie mij zou beletten met dezen Walewski te handelen, zooals ik wil. Deze deelneming in zijn lot maakt u slechts te meer verdacht. Peiser scheen thans ook toornig te worden, want zijn stem klonk veel luider en heescher Advkrtentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden spegiale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ces voor hunne wapenen. En op die berich ten afgaande, dacht men telkens nu slaan de Boeren er toch waarlijk slecht voor. De latere berichten brachten dan echter weer verademing en nieuwe nederlagen der snoevende Britten. Daarom, al schijnt thans hun overwinning serieus, late men zich nog niet geheel ter neder slaan. Wellicht, dat ook déze medaille, haar keer zijde heeft en dat de Engelschen, ouder ge woonte, wederom te vroeg juichen, of min stens veel te luid. Moge die blijde verrassing spoedig komen! Dat de oorlog tusschen Engeland en Trans vaal een nieuwe phase is ingeUedeo is im mers geen nieuws van heden of van gisteren dat wisten we immers reeds vóór et'elijke dagen en feitelijk dagteekent deze gebeurtenis van het oogenblik dat de opperbevelhebber der Britsche legermacht in Zuid-Afrika en diens rechterhand lord Kitchener (den chef van den generale» staf) er toe zijn overge gaan een leger saamiestellen in het noorden der Kaapkolonie ter vervanging van de lot dusver gevolgde taktiek legercorpsen geïso leerd te laten optreden Maandag vóór eene week is deze leger macht in actie gelreden aan de Modder- rivier, de demonstratie van generaal Mac Donald tegen den uitersten linkervleugel dei Boeien met de oversnelle mobilisatie der hem vergezellende cavalerie, was niets meer, doch ook niets minder, dan een poging om de aandacht van generaal Cronjé, den bevel hebber der Boeren in het kamp te Magers fontein, daarheen te wenden en ondertusschen werd eene operatie van Britsche zijde voor bereid aan den uitersten rechtervleugel dei Boeren, generaal French tiok er met een vliegende colonne ter steikte van een zes duizend man op uit, passeerde de Rietrivier, nog dienzelfden dag en de Modderrivier bij Klip Drift op den weg tusschen Jacobsdal en Kimberiey Dinsdagavond, tiad Woens dagavond en Donderdag in contact met de voorposten der Boeren rond de Diamantstad (welker ontzet op zichzelve geen groote stra tegische beteekenis heeft, doch welker ver lossing in de allereerste plaats moet worden toegeschreven aan het feit, dat de groote Rhodes de gunsteling en wellicht medeplich tige van Engelands minister van koloniën Joseph Chamberlain er opgesloten zat(en) ontzette de stad aan den avond van denzelf- den dag, waartoe het volstrekt niet noodig was, dat hij er aan het hoofd van zijn troe dan te voren toen hij zeide Ge zijt dwaas met uw wantrouwen. Wat ik ook doe, alles komt u verdacht voor. Ik wil echter niet, dat Walewski eenig leed zal geschie den. Hij heeft als gast in mijn buis verkeerd en ik heb voor zijne veiligheid ingestaan. Dat alles kan waar zijn viel Koppenha gen hem in de rede, maar ik zal doen wat mij goed dunkt en ons aller veiligheid vordert, ook al weigert gij mij daartoe het verlof. Ge kunt doen, wat ge wilt, maar vergeel niet dat ge dan ook alleen de gexolgen en de verantwoordelijkheid zult te dragen hebben. Wilt ge mij misschien dreigen? barstte Koppenhagen los. Neem u voor mij in acht! Ook met u zal ik korte roetien maken Men hooide een stoel verschuiven en spoedig daarop iemand met veel beweging de knmer verlaten. Toen Elize den naam Walewski hoorde, toen zij vernam in welk gevaar hij verkeerde, ge voelde zij de innerlijke kracht, die zelfs het nie tigste en zwakste dier tot een woedenden verde diger van zijn nest en zijne jongen mankt, een heldenmoed, die het zwakke meisje zelf verbaas de. Zij verliet Baruch en begaf zich naar hare eigen kamer, als zij thans haren vader ontmoet had en deze zelfs vernomen had, dat zij voor luisteraorster aan den wand had gespeeld, zou haar dit voor het oogenblik onverschillig geweest zijn. De geliefde verkeerde in gebaar, zij moest hem redden? Maar waar bevond zich Walewski? Als bij instinct vermoedde Elize dat Baruch haar wel eenige inlichting zou kunnen geven Zij hoorde de deur van haars vaders kamer- openen, zij hoorde, hoe deze het huis verliet en spoedig daarop had zij Baruch in haar kamer- geroepen. Deze scheen te vermoeden, dat hij thans wegens zijn luisteren zou bekrord worden, en trachtte daarom piize dopr alle mogelijke grappige gebaren op te vroolijken. Ilij streek voortdurend met dé vlakke hand over zijn hals als om keel afsnijden aan te duiden, nut de andere wees hij naar den zolder, waarboven Walewski gewoond had en kraaide lachend Vreemdeling hals afsnijden de Baas wil het niet I lloud op met die grimassen, Baruch. Kom penmacht een plechtige» intocht deed Daar had French het dan ook veel te druk toe dergelijke aardigheden kan men veilig uit stellen tot later, wanneer tijd en gelegenheid er zich niet tegen keeren men moest re kening houden met de aanwezigheid van een aanzienlijke tioepenmacht der Boeren te Ma- gersfontein, ter keering en zoo mogelijk af snijding waarvan generaal Roberts optrok van het Britsche legerkamp aan de Modderrivier naaj Jacobsdal, in welke plaats de Britsche oppeibevelhebber Vrijdag 11. artiveerde. Dit alles wisten we zoo ongeveer, doch in verband met wat volgen gaat, in verband ook met de vraag of we niet alleen staan voor het begin van een nieuwe phase in dezen krijg, doch óók voor een kentering ten na- decle der wakkere strijders voor rechten en vrijheden der beide kleine republieken, acht ten wc het noodig het terloops nog eenmaal te releveeren. Wat is er ondertusschen geworden van dm dapperen en ervaren aanvoerder der Boeren legermacht, generaal Piet Cronjé, den geluk kigen verdediger van de stellingen der Boe ren aan de Modderrivier, den overwinnaar van Magersfonteiu Hij had zich in laatstgenoemd kamp tegen over de Engelschen onder generaal Methuen prachtig verschanst in deze stelling en tel kens weer bij kleine verkenningen was den Engelschen overtuigd gebleken, dat het to: de onmogelijkheden behoorde de Boeren uit hun positie aldaar te verdrijven. Cronjé had in het kamp een twintigduizend man op zijn allerminst en heel wat kanonnen, waarvan de Engelschen telkens weer de enor me draagkracht en de geweldige uitwerking hebben ondervonden. Ilad de Transvaalsche leider zich laten omtrekken, had hij zich met zijn mannetjes laten gevangen maken in zijn eigen leger kamp, zonder behoorlijk van voedsel te zijn voorzien en bovendien aldus viij spel latende aan de Britten in hun opmarsch, hetzij naar Kimberiey en Mafeking, hetzij naar de hoofd stad van Oranje Vrijstaat, Bloemfontein? Men kan het onder de voorstanders van vrijheid en onafhankelijkheid voor de Boeren vreezen en te Londen hopen, want generaal Roberts, die reeds was te weten gekomen, dat de hoogten bij de Modderrivier vrij wa ren gemaakt van kanonnen en van bezettings- posten, zond onverwijld ten einde den Boeren den weg naar Bloemfontein af te snijden, de divisie van generaal Kelly Kenny, vergezeld van lord Kitchener, naar het noorden. Doch terzelfder 'ijd ongeveer werd te zijner kennis gebracht, dat een Engelsch convooi, hetwelk generaal French had moeten volgen en in de allereerste plaats Kimberiey van levens middelen moest voorzien, aan de Rietrivier was aangehouden door de Breren, doordien het niet in handen had gekregen een tegen bevel uit het Engelsche hoofdkwartier ge eens bij mij. Geef mij uw hand. Luister oplet tend naar wat ik u vraag. Weet gij, waarheen de man gebracht is, die daar boven was De vreemdeling. Ja weet ge het Baruch grinnikte uiterst vergenoegd. Baruch weet het Baruch heeft het gezien de Baas denkt, Baruch weet het niet. Maar Baruch weet liet. Wil Elize het ook weten? Ja, ik zou het gaarne weten, Baruch. Als ge mij lief hebt, zult ge het mij zeggen 1 Baruch zal het Elize zeggen B arucli doet alles wat Elize wil. In den nacht zijn mannen bij den Baas gekomen maar Baruch heeft Rukowski herkend. Met die mannen is de vreemdeling die boven was, weggegaan de Baas heeft hun de deur opengedaan Baruch heeft het gezien. En weet gij waar die mannen hem heenge bracht hebben Baruch kon niet meegaan de deur was toe maar hij kon wel denken, waar de man nen heengegaan zijn daar waar het geld ge maakt wordt bom, een blanke daalder! Baruch, als ge mij lief hebt, moet ge mij op die plaa<s brengeu. Neen neen geen vrouw kan daar ooit komen, de mannen zouden Elize vermoorden. Nu dacht bij eenige oogenblikken na, telde snel en ijverig zijne vingers en vroeg dan Wat wil Elize op die plaats? Wil ^ze zien, hoe, men den vreemdeling den bals afsnijdt? Hij scheen dit hals afsnijden voor iets zeer komisch te houden, want hij brak in krijschend gelach uit. Neen, Birueh, zeide Elize terwijl zij er over nadacht hoe zij Raruch het best aan zijn verstand kor. brengen wat zij bedoelde. Neen, Baruch, Rllize wil dat niet zien. Elize wil in het geheel niet dat den vreemdeling eenig leed geschiedt. Elize wil het niet, de Baas wil het ook niet. Baruch telde weder zijne vingers, maar zag er thans zeer bedroefd uit. Baruch, luister nu goed toe. 'Elize houdt veel van u, heel veel, maar ze zal nog meer van u houden, als ge den vreemdeling uit de macht dier mannen verlost, zoodat hij heen kan gaan waarheen hij wil. Weet gij, hoe men dat doen neraal Cronjé was dus aan 't terugtrekken of wel hij was tegen French opgemarcheerd en had dezen door diens greote mobiliteit gemist. in elk geval was het kamp bij Ma- gersfontein ontruimd en het moest nu het doel cu streven aan Engelsche zijde zijn het terugtrekkende Boerenleger tegen te houden in zijn opmarsch naar het binnenland van Oranje-Vrijstaat en hel geschut alsmede de voorraden te vermeesteren. Dat wisten we zoo ongeveer Zaterdag 1.1 de legei macht onder Cronjé, aangegeven op tienduizend man, was in de richting van Bloemfontein opmarcheerende. generaal Kelly Kenny zet deze achterna en de generaal (die men voor enkele etmalen nog te Thebus waande) slaagde er in een deel van het Boe renconvooi te vei meesteren. En later heette het, dat er door de Boe ren een lager of kamp was gevormd met hel resteerende der wagens, daar de trekossen niet verder wilden of liever kouden en de Engelsche artillerie had het kamp, op het oogenblik dat het nieuws werd afgezonden, onder vuur genomen. Dat moest leiden tot de gevolgtrekking dat generaal Cronjé geen tijd heeft kunnen vin den om zijn trein vroeg genoeg op weg te zenden in de richting van Bloemfontein, dat hel den Britschen troepen, die de vervolging hadden ondernomen, was gelukt den staart van den grooten wagentrek af te snijden en misschien dat de geheele strijdmacht dei Boeren was tot staan gebracht, waardoor ge neraal Cronjé niets anders of ten minste niets restte, dan de vlucht met achterlating van voorraden eu kanonnen of een verdediging op leven en dood, waarbij dan de aloude taktiek der Boeren door vorming van een wagenkarap was toegepast. Inderdaad, dat zag er niet gunstig uit, voot de Boeren wel heeft generaal Roberts door een stilzwijgendheid van een tweetal etmalen de meenirg doen ontstaan, dat het hem of juister den troepen, die de Boeren— hoofdmacht achterna zetten, uict is meege— loopeu, doch generaal Roberts verschilt in zoover van de overige Britsche aanvoerders in het algemeen en zijn voorganger Redvers Butler in het bijzonder, dat hij eerst handelt en er dan wat van vertelt aan het departe ment van oorlog te Londen, terwijl natuurlijk de censuur in overeenstemming met deze opvatting en zienswijze, alleen datgene door laat van de speciale oorlogsverslaggevers als niet in strijd wordt geoordeeld met deze taktiek. Uit latere berichten blijkt dat de Boeren met takstisch beleid optreden tegen de ach tervolgende Engehchen zij verdedigen kopje na kopje, houden de Britsche legermacht tegen in haar opmarsch, doch het convooi vordert ondertusschen slechts weinig door de uitputting der trekdieren en van Zondag werd van de Modderrivier gemeld, dat de achter- kan Baruch zag er zeer verlegen uit. In een altijd haastiger wordend tempo, telde hij zijne vingers en mompelde in zichzelven Elize wil het Elize wil het Baruch weet niet of hij het kan Elize wil het. Plotseling 6tond hij luisterend stil. De Baas komtfluister de hij en sloop de kamer uit. Het scherpe gehoor van Baruch had werkelijk de schreden vim den reeds weder terugkeerenden Peiser vernomen, rnaar hij had geen reden liera in dit oogenblik ie vreezen. Peiser begaf zich naar zijn werkkamer en schoof den grendel voor de deur. Daarna keek hij vorschend rond en haalde diep adem. Zijn gelaat was ascbbleek, zijne oogen glinsterden koortsachtig en puilden hem bijna uit het hoofd, herhaaldelijk greep hij naar zijn keel, als dreigde hij te slikken. Ilij wankelde naar zijn ouden leuningstoel aan zijn schrijftafel en viel daarin geheel uitgeput neder. Wat was er geschied? Welke vreesehjke gebeur tenis bad den misdadiger zoo hevig verschrikt? Toen Koppenhagen woedend van Peiser was weggeloopen, nadat hij liem op een zoo ongewoon uur bezocht had, om hem van zijn wantrouwen te doen blijken, bedacht Peiser, dat liet misschien beter was den vertoornden Koppenhagen gedu rende eenige dagen uit den weg te gaan, ten einde hem niet nog meer op te winden. Peiser besloot eene kleine reis naar zijn aan staanden schoonzoon te maken en met dezen het contract voor de echtverbintenis te sluiten. Daar Ludz echter tamelijk diep in Polen ligt en hij zich dus niet als gewoonlijk van een grenspas voorzien kon, begaf zich Peiser naar het politie bureau om daar den pas voor Rusland, dien hij altijd bezat, te laten viseeren. Hij was als in woner van Neustadt natuurlijk ook bekend met den secretaris van politie, die den pas moest afstempelen, en maakte dus een praatje met dezen. Vijftien groscken voor den stempel, mijnheer Peiser! zeide de secretaris. Peiser reikte hem een thaler over en de secre taris wierp dit geldstuk op tafel om den klank te onderzoeken. Toen Peiser hem daardoor vragend aankeek, zeide hij Ju, men moet voorzichtig zijn, er is valsch geld in omloop en hoewel het hier in Opper-Silezië nog niet uitge geven is, moet het toch hier vervaardigd worden. hoede van Cronjé's legermacht met duizend wagens bij Klipdaalsdrift was aangevallen en dat de strijd den geheelen dag reeds duurde, waarbij de Engelschen beschikten over infan- trie zoowela's over cavalerie. De uitslag hiervan zal spoedig blijken. Omtrent het optrekken van generaal French wordt van 14 Februari uit Rietrivier, Water valdrift, nog het volgende geseind De inval in den Vrijstaat door een En gelsche troepenmacht is thans een voldongen feit. De beweging kwam als een vertassing voor de Boeren, die de Oranjerivier bewaak ten, vanwaar een brigade bereden infanterie oprukte onder kolonel Hanney naar Randarn. Deze troepenmacht ontmoette Zondag een troep van vijfhonderd Boeren, met twee kanonnen. Zij was genoodzaakt dezen aan te vallen ten einde een doortocht te banen voor de convooien. De Boeren hadden een kopje bezet, dat eeu kleine vallei beheerschte, waarlangs het convooi moest trekken. Het gevecht duurde den geheelen dag. In den namiddag brachten de Boeren nog twee kanonnen naar voren. Er moet hevig zijn gestreden. De Engelschen kwamen tot op tweehonderd el van de Boeren. De tweede ontmoeting het vervolg van de eerste is bij den sensor waarschijnlijk zoek gemaakt had volgens hetzelfde telegram plaats bij Watervaldrift, aan de Rietrivier, Maandagmorgen vroeg. Generaal French, die het bevel voerde over een cavalerie-divisie en een sterke macht bereden artillerie, trok toen voorwaarts. Hij verliet Modderrivier op Zondagmorgen, in de richting van Ramdam, twaalf mijlen oostelijk van Enslin, waar de geheele divisie samenkwam. Den volgenden dag rukte het in snel tempo op naar Rietrivier, waar een troepje Boeren hem den overtocht wilde beletten bij De Kil- en Watervaldiiften. Bij Watervaldrift werd de vijand ontdekt in een ravijn aan den kant der rivier, waar generaal French zich bevond. Hier was een netwerk van droge ravijnen. Onmiddellijk, toen de Boeren ontdekt waren, werden de kanonnen opgesteld en vuur op hen geopend. De kartetsen barstten alle. De Boeren trok ken daarop terug. Men veimoedt, dat zij de drift bezet hiel den met het oog op het voorwaarts rukken van Engelsche patrouilles, doch dat zij niet waren voorbereid om de drift te verdedigen tegenover een groote troepenmacht. Nadat de Rietrivier doorgetrokken was, rukte generaal French haastiglijk naar Mod derrivier op. Bij Klipdrif en Rondevaldrift had eer.e kleine ontmoeting plaats. De Boereu werden hevig beschoten met artillerievuur en daardoor genoodzaakt terug te trekken. Vijf lagers bleven in Engelsche handen, met veel vee. De snelheid van den marsch en de over- Ja, ja, gij schijnt er van te schrikken, mijnheer Peiser, doch als gij mij belooft er niet verder over te spreken, kan ik het u wel vertellen. Wij hebben onlangs een geheimen politie-beambte uit Berlijn, die de bende reeds op het spoor is toevallig gearresteerd; dat was een grappige geschiedenis, en daardoor heeft de oude de znak vernomen en mij die verteld. Maar spreek cr niet over, ik zou er anders door in ongelegen heid kunnen komen. Hoe Peiser uit liet politiebureau op straat lcwnm wist hij zelf nietZijne knieën beefde onder zijn lichaam, zijne haren rezen tc berge en koud angstzweet parelde op zijn voorhoofd. Met moei te hield hij zich staande en vloog trots zijne uitputting over de straat, daar iedere steen scheen te roepen: Houdt hem! Houdt den val- schen munter! Toen hij nu eenmaal te huis wa9 en in den leunstoel vóór zijn schrijftafel zat werd hij kalmer en dwong zich zeiven tot be daard overleg. Wat moest hij doen, nu hem door zulk een eigenaardig toeval eene reddende waarschuwing was toegekomen Hij moest weg! Oogenblikkelijk weg! Hij moest zich in veiligheid stellen. In zijne la-e ziel kwam niet eens de gedachte op, dat hij eigenlijk zedelijk verplicht was zijne deelgenooteu te waarschuwen. Hij dacht alleen aan zich zei ven niet eens ducht hij er aan, hoe het met zijne dochter zou gaan. Weg, weg, zoo spoedig mogelijk I Met inspanning van alle krachten stond hij eindelijk op en opende eene verborgen lade van zijn schrijftafel. Slechts twee papieren bevouden er zich in, die hem bij eene huiszoeking compro- mitteeren konder, hij was te sluw om meer der gelijke gevaarlijke stukken in zijir-1iuis te be waren. Ilij wierp de beide geschriften in het vuur van de ijzeren kachel, die de kamer verwarmde cn keek zorgvuldig toe, of ze wel vollw men tot asch verbrandden. Daurna zocht hij al het geld bijeen, dat zich in de schrijftafel bevond ttn pakte het in een ouden geldbundel, dien hij met een riem om zijn midden vastsnoerde Eindelijk riep hij den huisknecht, beval zijn paardjes in to spannen en begaf zich hierop naar zijne doch ter. (Wordt vervo'gd.)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1