BINNENLAND. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. groote meerderheid der Engelschen, stelden generaal French in staat ondanks moeilijk heden van het vervoer van water en franc porten, de Boeren bij verrassing te nemen en hun den loef af te steken. Het beleg van Kimbcrh y duurde 122 dagen. Op den 15den October was het geheel en al geïsoleerd en op den 14dcn Februari ge lukte het generaal French, de stad te bereiken. Het beleg duurde juist negen dagen korter, dan dat van Parijs, hetwelk van 19 September 1870 tot 28 Januari 1871, dus 131 dagen duurde, zegt de Herald. Het is een der langste belegeringen uit den laatstcn lijd, ofschoon het onbeduidend is bij het beleg van Azoth door Psammeticus, dat 19 jaren duurde of bij het beleg van Troje dat 10 jaren tegen de aanvallers stand hield. De verdediging van Kimberley weid met succes uitgevoerd door luitenant-kolonel Kekewich van het Loyal North Lancashire" regiment. De bezetting bestond uit een vleugel van dat bataljon, geholpen door de Kimberley Rifles" en de Diamond Fit ld artillery" met ecnige uitstekende kanonnen en een sterk corps, saamgesleld uit de be woners der stad en aangevoerd door speci aal daarvoor uitgezochte officieren. Er hadden verschillende zware gevechten plaats buiten de stad. De voornaamste wa ren op den 24en .October en op den 23"n en 28 en November. Ecu hevige ontmoeting had plaats tusschen een detachement uit Kimberley en de Boeren bij Oronfield, op den 24en October, toen hun aanvoerder, ge neraal Botha, sneuvelde en de Boeren zich genoodzaakt zagen, met verliezen terug te trekken. Aan Engelsche zijde werden toen drie manschappen gedood en een en twin tig gewond. Het was dicht bij deze plaats, dat het dynamiet- magazijn der De Beers Maatschap pij stond, dat door de Boeren werd vernield. Ten Zuiden, op 101/3 mijl van Kimberley, ligt Spytfoutein, waar de Boeren hun troepen saamtrokken, ten einde aan de colonne on der Lord Melhuen het hoofd te hieden. Op den 6den Novenber begou het Boeren- bombardement, door het afvuren van twee granaten, in de richting van de Premier mijn. De Boeren slaagden er in, verscheiden zware stukken in stelling te brengen en bom bardeerden de stad onophoudelijk echter het is nog steeds cle Herald, welke aan het woord is, zonder veel resultaat. Vier gevechten weiden geleverd door de troepen van generaal Melhuen om de stad te ontzetten. Het eerste bij Belmont, op den 23sten November, het tweede bij Euslin, den 25slen November, het derde bij Modderrivier den 23sten November en het vierde bij Magersfonteiu, op den lldeu December. Sedert dit laatste gevecht heeft Lord Methuen zich verschanst in zijn stelling bij Modder— livier, vanwaar hij zonder oponthoud de Boerenstellingen bombardeerde en deed hij verschillende verkenningen. In het begin van Januari moest de bezet ting genoegen nemen met rantsoenen paar- denvleesch, en de drang, op de stad uitge oefend, was zóó sterk, dat lord Roberts genoodzaakt was haastige toebereidselen te treffen om tot ontzet van Kimberley op te rukken. Aan de Toegela. Bijna tegelijk met Lord Roberts schijnt generaal Buller ten zuiden van de Toegela een aanmerkelijk voordeel behaald te hebben, al geldt hier in nog sterkere mate dan bij de krijgsverrichtingen tusschen Modderrivier en Bloemfontein het voorbehoud, dat alleen uit de nu volgende gebeurtenissen het meer of mindere gewicht van dat voordeel kan blijken. Men weet dat, in den slag bij Colenso op 15 December een poging van Buller's rech tervleugel om de sterke stelling van de Boe ren op den Hlangwane te veroveren, al even min slaagde als de overige bewegingen op dien voor Buller noodlottigen dag. Dezer dagen is Dundonald voor de tweede maal in die richting opgerukt, nu slechts om een ver kenning te doen. Den 14en begon de eigen lijke aanval, waarvan men echter tot dusver maar weinig vernam, aangezien de censor de depeches niet doorliet. Eerst nu maakt de Daily Telegraph het volgende verhaal van haar corresp nlcnt Bennet Burleigh over Buller's nieuwen aanval bekend Sedert zijn terugkeer in het kamp (te Chie- veley) heeft Buller zijn troepen de rust ge gund waaraan zij zoozeer behoefte hadden, maar hij liet geen tijd verloren gaan ore een nieuwe poging tot ontzet van Ladysmith te doen. Thans had hij een rechtstreekschen weg gekozen, maar wegens den aard van het terrein zijn de bezwaren onberekenbaar groot. Vanmorgen (14 Februaii) om S uur rukie generaal Buller met zijn geheele leger, uit gezonderd de brigade van Hart, naar den Hlangwane en den Montechristo op. Als wij deze bergen in onze macht hebben, ligt de Toegela beneden Colenso voor ons open, en wordt de verbindingslijn van de Boeren met het noorden en den Boelwana bestreken door ons zwaar scheepsgeschut. De Boeren hebben veel loopgraven en ver schansingen gemaakt langs de benedenste randjes van den Hlangwane en den Monte christo, en daar waarschijnlijk zes kleine ka nonnen opgesteld, waaronder een Creusot- kanon van 9 centimeter. Zij hebben hier vijf kleine lagers ten zuiden van de Toegela. Een van deze lagers, op den nek achter den Mon techristo (deze schijnt ten zuiden van den Hlangwane te liggen), telt 1500 man. Ook moeten zij den Hlangwane van den overkant der Toegela met zes kanonnen kunnen bc- sti ijken. Generaal Buller's eerste beweging was, Hussar Hill te vermeesteren, de randjes om dien kop heen en de westelijke helling van deu Montechristo. Omstreeks 9 uur werd Hussar Hill genomen door Thorneycroft's bereden infanterie, na zwakken tegeustand. Middelerwijl rukte geueraal Lyttclton noord waarts op om den vijand uit de dalen te verdrijven. Toen de infanterie Hussar Hill naderde om de bereden troepen te steunen, werd zij van verschillende zijden door de tirailleurs der Boeien onder vuur genomen. Maar de Engelsche tirailleurs dreven hen, door de veldbatterij en de houwitsers gesteui d, lang zaam achteruit. Om tien uur begonnen de Boeren granaten te werpen uit kanonnen die achter struikge was en rotseu verscholen waren, Onze ka nonniers beantwoordden dat vuur, en brach ten het vijandelijke geschut lot zwijgen (Bur leigh zegt het), maar van andere punten werd het vuur op de Engelschen heropend. Hoe wel Hussar Hil aldus onder een kruisvuur gebracht werd, hadden de Engelsche troepen niet veel te lijden, zij maakten een lange loop graaf om den kop bezet te kunnen houden en plaatsten er een twaalfponder van de ma rine, gedekt door zakken zand. De Boeren werden in oen loop van den middag versterkt, maar konden weinig uit voeren. Onze troepen, die hun stelling be hielden, brachten voorraad en kanonnen naar boven. Tot zoover het verhaal van Bennet Bur leigh. Donderdag gebeurde er niets, en de Vrij dag ging ook bijna zonder voorvallen voorbij, behalve dat de Engelsche linien wat opge schoven werden en dat zij tevergeefs trach ten oostwaarts om te trekken. Zaterdag werd de beweging uaar Montechristo krachtig her vat. De Engelschen rukten gelijktijdig van het zuiden en het oo~ten op, Lytlelton schijnt den Cingole, een der oostelijke toppen van den Hlangwane verracesterd te hebben, maar de Boeren hielden, toen de correspondent van de Times te Chieveley zijn telegram af zond, nog den nek bezet die den Cingolo met den Montechristo verbindt. Volgens een telegram van Buller zelf, zijn de Boeren nu ook met vedies van voorraad en eenige gevangenen (van kanonnen gewaagt het telegram niet) uit die stelling verdreven, en daarop schijnen zij den Montechristo en den Hlangwane (Boschkop prijsgegeven te hebben en over de Toegela teruggetrokken te zijn. Laat ons hopen dat zij het voort- dringen van Buller in de richting van Pieters zullen tegenhouden (de afstand tusschen de Toegela te dezer plaatse en Ladysmith be draagt slechts 15 kilometers). Het terrein lijkt er ongelukkigerwijze niet bijzonder ge schikt voor. Reuter's correspondent te Colesberg zendt het volgende verhaal aangaande de laatste gevechten Ik vergezelde Donderdag de federalen die Rensburg aanvielen. Toen commandant Peller aankwam, stootte hij op twee compagnie» van het Wiltshire-regiment die terugtrokken op de naburige kopjes. De federalen zette hen, nadat generaal Schoe- man ze versterkt had, na en slaagde er in allen gevangen te maken, op drie na die ontkwamen. Het aantal hunner dooden en gewonden is onbekend, maar van de 200 man Wiltshires zijn er 142 gevangen en on der dezen zijn 44 gekwetsten. De burgers dedeu hun best om het lijden van de solda ten te verzachten zij lieten hen op hun paarden stijgen en gaven anderen kombaar zen en brachten hen naar Rensburg. Onder tusschen opende de Engelsche achterhoede te Rielfontein het vuur op de federalen en dwong dezen de gewonden te verlaten om zich te verdedigen. Een Kruppkauon noopte de Engelschen terug te '.rekken naar de ber gen. De verliezen van de federalen waren twee dooden en vier gewonden. De tegen woordige toestand is deze dat de federalen alle stellingen bezet houden tot Rielfontein. De Engelschen zenden blijkbaar het grootste gedeelte van hun troepen over Naauwpoort naar een bestemming die de federalen niet onbekend is. WAALWIJK, 21 Feb. 1900. Emiritaut. liet Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft op verzoek eer vol emeritaat verleend aan den Weleerw. Meer J. Dommisse Cz. predikant te Waal wijk (classis Heusden), in te gaan op den 1 e Mei e. k. ua volbrachte 40jarige Evange- iebediening. Kon. Goedkeuring'. De Statuten der vereeniging Geloof en Wetenschap" alhier, zijn koninklijk goed gekeurd. Vergadering van Schoenfabrikanten. Was de vergadering van gisteravond bij eengeroepen uit gemis aan voldoende belang stelling verleden Donderdag, thans was die nog eenigszins minder. Wij noemen 't wer kelijk schandelijk voor Waalwijk, dat het als centrum der Langstraat, waar ons kleinere gemeenten als Baardwijk, Besoijen etc., ons met zulk een flink voorbeeld van onderlinge samenwerking voorgingen, in deze geheel bij alle anderen heeft ten achter gestaan. En dit nog wel in eene zaak, waarin alle fa brikanten het grootste belang moeten stellen. We herhalen het, 't was een groote oneer voor de hoofdplaats der Langstraat, als cen trum der schoen-industrie. Nauwelijks een twintigtal fabrikanten wa ren opgekomen. De heer van Schijndel zet nogmaals uit een, waarom hij naar Tilburg is gegaan etc. en dan wordt direct overgegaan tot bespre king van '1 doel, van de vergadering van hedenmiddag te 's Bosch, nl. Ie. Met hoe veel dient de prijs van 't schoenwerk te worden verhoogd. Na eene flinke gedachtenwisseliug kwam men tot 't besluit, den steun te verleenen aan een voorstel tot verhooging van 10%. 2e. Hoe zal dit 't best aan de winkeliers bekend worden gemaakt. De heer van Schijndel zegt dat dit zal gebeuren door aanplakbiljetten, circulaires, etc. en veel geld zal kosten, en daar zal nu iedereen die wil wat toe kunnen bijdragen, veel of weinig net zoo hij wil. BesloteD wordt ten laatste op voorstel van den heer Nieuwenhuizen een afwachtende houding aan te nemen naar de vergadering van heden, te 's Bosch, dan kutineu we zoo wat hooren en dan later contribu eren. 3e. Oprichting van een Schoenmakersbond. De geheele vergadering is het enis met het idee, een bond op te richten, die zeker alles zal in 't werk stellen de slechte toe standen te verbeteren Uitvoeringen De toonee! vereeniging //Volharding in den Strijd" gaf Zondagavond bij den heer A. Gerris haar tweede winterconcert. Op gevoerd werden een viertal blijspelen van v.elke vooral //Persoonlijke dienstplicht", en ,zBergen cn Dalen" zeer in den smaak vie len. Gedurende de tusschen pauzen brachten eenige muzikanten vroolijke, opwekkende stukken teil gehoore. Het beste succes blij- ve de ijverige Vereeniging steeds toege- wenscht. Zondagavond a s. zal de Liedertofel haren honorairen leden een concert amusant aanbieden. De bij de Vereeniging behoo- rende club T.A.V.E.N.U zal bij die ge legenheid een paar operetten uitvoeren waaronder vooral genoemd moet worden z/De twee Studenten" of de Muzenzonen. Een druk bezoek kan dus niet uitblijven. Wercldkulde. Nationale Bedevaart, georganiseerd onder de hooge bescherming van het Nederlandsch Doorluchtig Episcopaat, bij gelegenheid der plechtige Wereldhulde aan onzen Heer Jesus Christus en ziju Verheven Plaatsvervanger, den glorierijkre- geerenden Paus Z. H. Leo XIII. Onder directie van Mgr. E. Menten, en den heer J. Stallenberg, Maastricht. De Bedevaart vertrekt op 7 Mei en zal 3 weken duren. Zij neemt de volgende routeIlosendaal, Brussel, Luxemburg, Ba sel, Luzern, Eiüelen, Göschenen, Milaan, Florence, Rome (Napels, Capri, Sorrente, Castellamare, Pompeï (facultatief) Rome, (audiëntie), Assisie, Ancona, Loreto, Bolog na, Padua, Venetie, Verora, Ala, Trente, Insprück, München, (Ober-Ammergau facul tatief) Mainz, den Rhijn langs naar Keulen. Alle nachtreizen zijn zorgvuldig vermeden. Circulaire met alle détails, prijsopgave, enz. volgt. Namens de Hoofd-Commissie, De Commissie van Organisatie, Mgr. Menten, Voorzitter. Graaf d'Ansembourg. Graaf de Geloes. Graaf Wolff Metternich. Mr. Van Basten Batenburg. Jaques Stallenberg. Van Beurden, Secretaris. De nieuwe gezant te Constantinopel. Onze nieuwe gezant te Constantinopel, mr. W. F. H. von Weckherlin, is Dinsdag middag, 13 Februari door den Sultan in plechtige audiëntie ontvangen tot het over reiken zijner geloofsbrieven. Afgehaald van het gezantschapsgebouw door den adjunct van den introducteur des ambassadeurs met vier hofrijtuigen, werd de gezant te 2 uur bij den Sultan toegelaten. De minister van buitenlandsche zaken, Tewfik pasja, vervulde bij die audiëntie de functies van drogman. De audiëntie woonden ver der bij het personeel van het gezantschap en het consulaat, uitgenomen dim oonsul, die door een ongeval, dat hem vóóc eenige dagen heeft getroffen, zijn woning niet kan verlaten de maarschalken Gazi Osman pasja, Edhera pasja, Foead pasja, Sjakir pasja, chef van het militaire huis, Hadji Ali bei, eerste kamerheer en Noeri pasja, kamerheer, als mede Soeleiman pasja en de opperstalmees ter Falk pasja. Na de wisseling van de gebruikelijke toe spraken en de wederkeerige voorstelling van iet gevolg van den gezant en den Sultan, zijn mr. von Weckherlin ververschiugen aan geboden in een andere zaal. In den namiddag heeft daarop de nieuwe vertegenwoordiger van de Koningin zijn officieele bezoeken op de Verheven Porte gebracht bij den grootvizier, de ministers van buitenlandsche en binnenlandsche zaken en den voorzitter van den Raad van State Dergelijke bezoeken bij de overige minis ters zullen in den loop van de week worden gebracht. Tarief van Invoerrechten. Wij vernemen, dat de ontworpen herzie ning van het tarief van invoerrechten en van de daarmede verband houdende wette lijke bepalingen, een volgens raming meer dere opbrengst van f2,975,568 ten gevolge zal hebben. Onder andere zullen worden verhoogd het recht van petroleum van 55 tot 70 cent per 100 K. G (verwachte meer dere bate f 242,000), manufacturen en stof fen van 5 tot 67a pet, (meerdere bate f534.125). Van sucade zal het recht wor den verhoogd van f3 tot f 18 per 100 K.G (meerdere bate f 350,095,) van tabak en si garen wordt een vermeerdering van p m. f430,000 verwacht, van vruchten (van 5 op 10 pet. recht gebracht) f95,585. Hout en onversmolten rundervet, thans vrij, zullen onderscheidenlijk worden belasthout met f3 van de waarde, vet met f3 per 100 K.G., vermoedelijke opbrengst van liet hout f 75,000, van het vet f60,000. Volksweerbaarheid. De statuten der vereeniging Volksweer- aaarheid zijn goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 dezer. Mr. A. W. F. H. Sanger te Gro ningen nam de benoeming als lid van het hoofdbestuur van volksweerbaarheid aan. Het secretariaat kreeg tot dusverre officieel be richt van het oprichten van 10 plaatselijke afdce'ingen, terwijl in 36 gemeenten de voorbereiding tot oprichting eener afdeeling meer of minder ver is gevorderd. 's Lands Weerkracht. De Minister van Oorlog heeft aan de Coiumandeerende officieren van de korpsen eene circulaire gericht betreffende schietoe feningen tot verhooging van 's Lands weer kracht. In aansluiting bij het lokaal mili tair onderricht, dat, in het wintertijdperk plaats vindt, wenscht hij gedurende de zomermaanden waar mogelijk, die gelegen heid open te stellen tot beoefening van het schieten. Smakelijk eten. Te Haarsteeg is door de maréchaussee proces-verbaal opgemaakt tegen iemand die een haas had verkocht, welke later bleek geen haas te zijn, maar alleen het vel op gevuld met beentjes enz. en daarna weer op kunstige wijze dichtgenaaid. Gezonken liet tjalkschip van schipper Klerks, uit Waspik, geladen met ijzer, is midden in het Hollaiidsch Diep ter hoogte van Moer dijk gezonken. De opvarenden hebben zich met moeite kunnen redden. De mast steekt nog boven water. De lading was bestemd voor een scheepswerf te Waspik. Kaatsheuvel, 18 Feb. Hedenavond gaf de haimonie »Euphonia met medewerking van haar tooneelgezelschap eene uitvoering voor hare eere-leden. „Euphonia* haudhaafde weder haren ouden roem. We wer.— schen echter bijzonder de aandacht te vee— tigen op de uitvoeriug der tooneelclub Be loofde deze jeudige vereeniging bij haar eerste optreden waarlijk veelnu gaf ze in haar dramma „Hermenigildc alles, wat we slechts van eene dileltantenclub verlangen kunnen. Te zeggen, wie het best voldeed is ondoenlijk. Toch mogen we de edele en statige figuur van „Hermenigild" niet onver meld laten. De tableaux vivants „Onthoofding van Hermenigild en „Hermenigild, als marte laar" verwierven stormachtiger) bijval. Dat het publiek hoogst voldaan huiswaarts keerde, is dan ook te banaal om hier nog van te spreken. Wij wenschen >Euphonia en haar ton— neelgezelschap van harte geluk met het wel verdiend succès. Capellc, 20 Febr. Donderdag a.s. 's avonds ten half 7 ure, zal de liedertafel »Oefening Kweekt Kunst" alhier eene uitvoerig geven in de zaal van den Heer L van Dongen. De zangstukken zullen afgewisseld worden door voordrachten van den Heer Lucien. Na afloop bal. Dussen, 20 Febr. Vastenavond Dinsdag hoopt de fanfare „Wilhelmina" alhier haren leden haar derde wintercor.cert aan te bie den. Het programma, dat veel afwisseling aanbiedt, zoowel wat betreft de uitte voeien muzieknummers als de komische voordrach ten, waaronder éet) voor Tenor, Bariton en Bas, belooft een gezelliger, avond, zoodat met recht een drukke opkomst der leden mag verwacht worden. Wij wenschen „Wilhelmina wederom veel succes met haar uitvoering. Gisteravond genoteu de werkende le den der fanfare alhier de eer, de ZeerEerw. Heeren Pastoor en Kapelaan, den Edelacht baren Beschermheer en het Bestuur der ver eeniging in hun midden te zien. Afwisse lend werden verscheidene muzieknummers, enkele voordrachten en een blijspel ten ge hoore gebracht, zoodat de avond zeer ge zellig en vroolijk werd gesleten, welke vroo— lijkheid werd verhoogd door het gulle tractaat aan de leden. Aan 't slot bracht de Zeer Eerw. Heer Pastoor in eene hartelijke toe spraak zijn dank voor de genoegens, dien avond gesmaakt, wees erop, dat de onder lioge harmonie en de ambitie de twee voorname oorzaken waren van den bloei der vereeniging en eindigde met een „lang leve Wilhelmina" waarna de famfare terstond een „lang zal hij levespeelde ter eere van den hooggeachte» herder. j i t I, KIMBERLEY, 18 Februari. Al het land om Kimberley is nu vrij van Boeren. Zij ontruimden Dronfield, benevens Zoutpan, Scholtznek en Spijtfontein. Een twaalfpon- der met ammunitie werd bemachtigd en eveneens hun kamp te Dronfield, dat zij in den nacht van den 16den onder bedekking der duisternis verlieten. Ook zijn verschei dene kudden vee door de Engelschen be- meesterd, DURBAN, 19 Februari. Terwijl generaal Buller zijn beweging aan den uitersten rechterkant voortzet, heeft hij alle noodige beschikkingen getroffen om zijn stellingen aan de linkerzijde en ten zuiden van de Toegela te verdedigen. Hij laat daar steeds een macht, groot genoeg voor dat doel. Losse groepjes Boeren steken nu en dan de rivier over en schieten er van onze man schappen weg. ARUNDAL, 19 Februari. Blijkbaar is er nog maar een zeer kleine krijgsmacht Boeren hier in de buurt. Bij een verken ning op Zaterdag ontdekte men slechts zeshonderd man. Sedert dien dag is er nauwelijks een te zien geweest. Waarschijn lijk blijven er duizend of tweeduizend bij Colesberg, terwijl tienduizend weg zijn ge trokken om den inval van het westen uit in den Vrijstaat te keeren. Gisteren is er niet gevochten. Patrouilles van het station- Hanover Road ontmoetten gisteren onze patrouilles, wat bewijst dat de tusschenlig- gends streek vrij van Boeren is. Telegrammen van Boerenzijde, ove Lorenzo-Marques ontvangen, stellen de g beurtenissen bij Kimberley aldus voor, da terwijl de Boeren bezig waren met Lot Roberts, French erin slaagde door hun linij heen te breken met twee duizend ruite en ües-stukken geschut. De Boeren hebbe geen ernstige pogingen gedaan om Freni tegen te houden zij wilden liever al hu krachten aanwenden om de Engelschen i beletten zich verder van levensmiddelen voorzien en dit gelukte, want de Boere bemachtigden bij de Rietrivier 20(J0 «tul vee, honderd voorraadwagens en bonder krijgsgevangenen. LONDEN, 20 Februari. Buller seiuj heden uit Blow's hoeve z/üe Rifle Brigade nam gisteren dei Hlangwane heuvel, die Colenso beheerschf De vijand had alle troepen teruggetrokken naar het noorden van de Toegela. General Hart bezette heden Colenso na zwakke tegenstand van eeu kleine achterhoede. Engelschen houden nu langs het .zuide van de Toegela een linie van Colenso tc Eagle Nest bezet. De vijand schijnt i vollen aftocht te zijn en slechts met ee kleine achterhoede een stelling bezet t houden aan den spoorweg van Colenso nasi Ladysmith. De kolonne van Hart trekt oj het oogenblik bij Colenso de rivier over Ik heb hoop dat de verliezen gisteren e heden gering zijn geweest." Het miuisterie van oorlog maakt br kend dat Buller's verliezen van den 15e tot den 18en hebben bedragen één officie gesneuveld, zes gewond, dertien man ge sneuveld en 154 gewond. Roberts seinde gisteravond uit Paar deborg, 48 kilometer ten oosten van Jacob, dalMethuen gaat dadelijk per spoor o weg naar Kimberley met versterkingen e voorraad. Bij Watervaldrift zijn den 15en twr officieren en twintig man gewond, en ze werden vermist. PARIJS, 20 Februari. De Temps ve neemt uit Londen De gevoelens over d vervolging van Cronjé's leger door Frenc beginnen ongunstig te worden. In militai kringen vreest men dat de vervolgers ee ongeluk is overkomen. Men doet geen p ging om den toestand, die duister blijft, begrijpen. PARIJS, 20 Februari. Naar de Pet Temps uit Londen verneemt, kreeg de Pre Association op haar vraag aan het depart ment van oorlog, of er iets van bekend w dat Cronjé omsingeld was, ten antwoord d men er niets van afwist. De Daily News zegt van een cal netsminister vernomen te hebben dat as het ministerie von oorlog een bericht ontvangen, behelzende dat Cronjé hopelo: omsingeld is. Aan de Daily Chronicle wordt van di 18den uit Modderrivier gemeld dat coc mandant Delatvy Cronjé tracht hij te stau door de Engelsche vervolgingscolonne in i rechterflank te vallen. Op de schietbaan te Plappeville, in Lo haringen, was Vrijdag een sergeant aa 't schijfschieten. Terwijl hij bezig wa verlieten twee soldaten, die als rnarquei dienstdeden, zonder bevel van den opzicht hun dékking en naderden de schijf. C 't zelfde oogenblik knalde een schot, t beide werden getroffen, de een in 't har de ander in de keel. De eerste was dadeli; dood, de ander overleed in 't hospitaa De sergeant is onschuldig. Twee spoorwagens die bij het static Katzweilerop een zijlijn stonden, werdc Vrijdagavond door den stoïm voortgedu* naar de hoofdlijn en reden tegen een bit neukomenden passagierstrein aan, waarda van dezen de locomotief cn vier wage: ontspoorden. Een reiziger werd zwaar, i drie licht gekwetst. Het verkeer was gi slremd. Tusschen Niebüll en Dagebiill, in Slee wijk, werd Zaterdag wegens de sneeuw li verkeer gestaakt. GÖRINCHENlT 19 FebrT De aanvoer van granen was heden gering, a gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,50 a 6,70, roodeditofö,a 6, witte dito f 6,1G, 6.25, inl. rogge f 5,75 a 5.S buitenl. dito f5,70 a 5,80, gerst t 4,80 a 4,90, hai f3,50 h 3,75, duiveboonen (8,75 a 7.—, blau' erwten, f0— a 0,— alles per hectoliter. le qual. Kalfkoeien f160 1 Kalfvaarzen f140 a 1 Melkkoeien (120 1 2V: jarige ossen f150 k 1 Guiste vaarzen f 80 a Pinken f 50 Graskalveren f 30 k Nuchtere kalv. f 9 Aangevoerd 2 vette varkens van 19 a 20 per half kilo, 185 biggen van t 4,—- a 8.— pi Stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammerenscb pen fa en lammeren f0 a f 0.per sto Eieren 0.90 a 1.per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per '/a kilo. ROTTERDAM19 Febr. Binnenlandsche Granen. Tarwe waarvan deal voer heden zeer middelmatig was, werd aanvs kei ijk met vorige prijzen betaald doch toen la: bleek dat het aanbod de geringe behoefte n overtrof, moest lager worden afgegeven om kunnen opruimen. Per heet. f5.40 6.25, ext puike qual. nog iets daarboven, en per 100 ki in uitgezochte soort f7.50 a f7.75 en overige f7.15 17.40 naar deugd. Canada tarwe onve anderd f4.90 tot f5.25.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2