Zondag 4 Maart 1900. De Zuid-Affikaansche oorlog, VAN Bekendmaking. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Voor Verstand en tlar< Rijkspostspaarbank. Telegrammen. a Tweede Blad [kis;: I I- Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gelet op art. 2 van het reglement op het hou den van springsticren (prov. blad No. 2 van 1899) gewijzigd ingevolge prov. blad no. 1 van 1900, in verband met den inhoud van het prov. bijblad no. 21 van 1900; Brengen ter kennis van de bel mghebbende in gezetenen der gemeente, dat de keuring van stie ren, voor zooveel deze gemeente betreft, zal plaats hebben te Waalwijk op Donderdag, den 8n Maart a. 8. des voormiddags ten elf ure. Waalwijk, 24 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornd., üc Burgemeester, K. DE VAN DEIt SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk: Gelet op art. 9 van het reglement op liet hou den van springstieren, enz. prov blad no, 2 van 1899, gewijzigd volgens prov. blad po. 1 van 1JUU, in verband met den inhoud van het prov. bijblad no. 21 van 1900 Brengt ter kennis van belanghebbende ingeze tenen der gemeente, dat dit jaar de Hoeren Hen- drikus de Wit Jz. te Raamsdonkveer, en Govert Weterings te Drimmelen door Gedeputeerde Staten dezer provincie als afzonderlijke deskundigen zijn belast met het gedurende dit jaar tusscnentijds onderzoeken en ter bespringing toelaten van stie ren, als bedoeld worden in art. 9 van het regle ment op het houden van springstieren voor zoo ver die stieren zijn bestemd om in den Biesbosch te worden geweid. Waalwijk, 24 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornd De Burgemeester, K. DE VAN DEll SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het ontzet van Ladysmitk. Waarlijk een ongeluk of juister een Jobs tijding komt niet alleen in dezen krijg althans niet Donderdagavond was hel juist veertien da gen geleden dat generaal French hel benarde Kimberley ontzette of er althans met zijn legermacht aankwam na een beleg door de Boeren van meer dan vier maanden. Dan is er gevolgd een tijd van groole spanning met in 'i vooruitzicht de beant woording der vraag of de Britsche legermacht er in slagen zou het leger van generaal Cronjé op den terugweg in de richting van Bloemfontein te achterhalen cn door de over macht te verpletteren. Vóór een drietai etmalen precies zijn we aan de onzekerheid ontkomen of juister hebben we die verwisseld met een droeve werkelijkheid, welke alleen eeuigszins verhelderd wordt dooihetfeit.dat de Boeren zich een onvergar.kelijken naam hebben gemaakt door hun moed en hun vol harding en door het feit, dat de Britten in hun verwachtingen aangaande den buit eeuigs zins zijn teleurgesteld en Donderdag tegen het middaguur werd uit Londen het officieele bericht ontvangen dat Ladysmith ontzet was. De ex opperbevelhebber der Britsche leger macht in Afrika's zuidelijk deelde man die zich heeft doen kennen door zijn pralerij, door zijn groote woorden en de afwezigheid van dader, waarop het Vereenigde Konink rijk zich zou kunnen laten voorstaan gene raal Redvers Bulier, hoofdaanvoerder ondanks alles van de Engelsche strijdmacht in Natal, heeft Donderdagmorgen van uit het legerkamp van generaal Lyttleton vijf minuten over negen, aan het departement van oorlog te Londen telegrafisch bericht dat generaal Dundonald gisterenavond met de Natalsche karabiniers en een regiment van verschillende wapeuen Ladysmith is binnengetrokken, en generaal Bulier seint Donderdagavond 5 uur uit Nelthorpe Ik kom daar juist terug uit Ladysmith. Behalve een kleine achterhoede noordwaarts van Surprise hill zijn al de be legeraars in groole haast teruggetrokken en het land ten zuiden van de stad is volkomen vrij van hen. Het garnizoen zal een weinig verpleging behoeven, alvorens hel geschik' is om velddienst te verrichten. Erkend moet, dat de generaal, op wien men in Engeland en in Zuid Afrika zoo groote verwachtingen baseerde, er den tijd wel toe genomen heeft om generaal White en diens manschappen verlossing te brengen niet te loochenen valf dat het bezit van Ladysmith Engeland enoirr. veel heeft gekost door de drie mislukte pogingen tot doorbreking van de omsluiting der Boeren, zoowel als door de vierde, ten langen leste geslaagde en bedenkt men, dat de nieuwe opmarsch tot een gun stig einde is gebracht door de afwezigheid van voldoende legermacht der Boeren (de terugtrekking van manschappen en van oor logsmateriaal duurde reeds een week of daar omtrent), dan kan men met nog veel minder recht spreken van een prachtige overwinning der Britten bij Ladysmith als van een groot- sche victoiie hunnerzijds bij Koedoesbergdrift. Bij laatstgenoemde plaats moest generaal Cronjé hel ten slotte afleggen tegen een ver plette ende meerderheid en bij Ladysmith hebben de Boeren zich (in gering aantal waarschijnlijk) lot het laatste oogeublik ver zet tegen de naderende legerhorden met onloochenbaar succès, zonder het te laten komen tot een algemeen gevecht, waarbij zij, door hun geweldig gedund aantal, in een beslist ongunstige positie zouden geweckt zijn 1 Het was den twee-en-twintigsten October (dus juist elf dagen nadat het ultimatum was afgeloopen, waarbij de regeering der Zuid Afiikaansche republiek het gouvernement vnn Groot-Brittaunie gelegenheid had gege ven om, door terugtrekking der troepen aau de grens en door terughouding der versier kingen den oorlog te weerhouden) dat ge neraal Yule van Dundee uit een tocht onder nam over Beith naar Ladysmith een tocht waarbij hij telkens weer gevaar liep door den vijand te worden ingesloten. En het was 4 dagen later (26 October) dat de brigade onder generaal Yule veilig en wel het doel van zijn opmarsen bereikte, nadat ondertusschen ge- nc-iaal White bij Rietfontein farm den Boeren een gevecht had geleverd ter dekking van de retirade van Yute, welk gevecht feitelijk on beslist bleef. Twee dagen nadien begonnen de Boeren zich te vertonnen om Ladysmith; den 29sten wist generaal French (de mau van Kimberley) met een trein van Ladysmith uit ie ontkomen in zuidelijke richting'den volgenden dag deed White's divisie een uitval, waarbij aan En gelsche zijde op Nickolsons Neck 61 man werden gedood, 231 gewond en 1100 gevan gen gemaakt en den laatsten Ocioberdag openden de Boeren het bombardement van Lombardskop af, terwijl dienzelfden dag ge neraal Reavers Bulier, de tol opperbevelheb ber der Engelsche in Zuin—Afrika benoemde te Kaapstad landde. Aan de I emps wordt uit Londen geseind: Volgens een statistiek die het ministerie van oorlog openbaar maakt zijn de verliezen van Lord Roberts van den 14den tot den 19den Februari 1262 man geweest, als volgt verdeeld Officieren, gesneuveld 16, gekwetst 58, ver mist 5; manschappen, gesneuveld 179, ge kwetst 955, vermist 51. De Toestand. Slag op slag komen nu de berichten in, die er op wijzen dat de oorlog in een nieuw tijdperk is ingetreden. De Engelsche over macht is langzamerhand voldoende om de republieken opgehoopt en nu moe'eu de ie deralen met hun kleiner getalsterkte het veld van den oorlog beperken, zich tot de verde diging van hun eigen erf of zelfs van het best verdedigbare gedeelte daarvan bepalen. Op zichzelf is er iu de berichten die dat aangeven, wel stof tot pijnlijke teleurstelling. De Boeren in de buurt vafl Colesberg hebben hun voorwaartsche beweging, nog kort gele den begonnen met een doel waarnaar wij nog slechts kunnen raden, gestaakt niet alleen maar hebben Colesberg zelf al prijsgegeven en zijn, volgens een bericht dat allen schijn van waarheid heeft, al sedert eenige dagen op den terugtocht naar Norvalspout. De com mandos in de Stormbergen zullen wel even zoo de Oranjerivier opgezocht hebben. Het kortstondige republikeinsche bewind in de noordelijke districten van de eigenlijke Kaap kolonie is daarmede opgeheven en daarmede de hoop verdwenen om aldus een algemee- Den opstand in de Kaapkolonie aan te slich ten. Er zouden nu vreemde dingen moeten gebeuren als de republikeinen van de Afri kanders der Kolonie in hun menigte nog feitelijke hulp krijgen. Dat is één teleui stel ling- Een andere tegenvaller is, dat de Boeren Ladysmith hebben moeten prijsgeven. Lord Dundonald is, gelijk French in Kimberley, met zijn ruiterij de belegerde veste binnen getrokken en generaal Buller later zelf ook. Ladysmith is dat: ontzet. Na een beleg van vier maanden, waarin zij, vooral aan vankelijk de overgave telkens verwachtten, moesten de Boeren de stad ten slotte loslaten. Een aanval op Mafekiug, nu nog te elfder ure ondernomen, wordt met aanmerkelijk verlies afgeslagen en nog eens afgeslagen. Baden-Powell, die de Boeren zoo lang getart en gehoond heeft, zal het, zou men zeggen, nu ook nog wel houden tot de burgers voor een aanrukkend Eugelsch leger moeten wij ken of het verder maar opgeven. Voor de belegcraais hier zoowel als voor die van Ladysmith cn Kimberley moet hel een grie vende teleurstelling zijn, na maanden ver- trouwens en wachtens en hopens, onverrich ter zake te moeten aftrekken. Maar er staan zoo eenige dingen tegen— o\ er. Door het vast leggen van die steden nebben de Boeren nu vier maanden lang iet veldtochtsplan van de Engelschen in de war gestuurd, ze van de kwetsbare plekken der republieken afgehouden, hun legers ver- En zoo hebben zij Dundee. Modder spruit (Nicholsonsnelc), Modderrivier, Storm berg, Stoltznek (Magerfontein), Colenso en Sptoenkop tot historische namen gemaakt. En dan vergeten wij ook de andere gevcch iet., bij Colesberg, Groblerskloof en zoo vele andere met. Zelfs waar de Boeren verloren, te Elandslaagte, Belmont, Rooilaagte (Gras— par.) was het verlies der Engelschen veel aanzienlijker. En dan Cronjé's terugtocht en overgave, hat is niet eeuvoudig een nederlaag geweest. Die terugtocht zelf en het standhouden van de kleine bende tegenover de tienduizenden en het overstelpende geschut van den vijand hebben voor den aauvoerder en de burgers de bewondering en eerbied der gansche we reld afgedwongen. En het verlies, dat door de overgave geleden is, hoe pijnlijk ook, is allerminst groot genoeg om er bij de pakken om te gaan neerzitten. Het staat nog te bezien of er meer dan 3000 combattanten gevangen zijn gemaakt. De kanonnen, die de Engelschen in handen zijn gevallen, zijn misschien nog kleiner in aantal dan de eerste opgave was (hel bericht is onduidelijk ove' gekomen). En zouden de Boeren die k nonnen en Mausers niet zooveel mogelijk onbruikhaar gemaakt en hun paarden gedood hebben Maar hoe dit zij, men kan er nu c p aan, dat de overwinningen der Engelschen zoo wel in het westen van den Vrijstaat als nu weer in het noorden van Natal ongelijk meer manschappen gekost hebben dan de Bo-ren. en deze trekken zich nu samen om zich geheel te kunnen wijden aan de oorlogvot— ring, waarin zij beier bedreven zijn dan it het aanvallen, dat lot nog toe toch min of meer hun taak is geweest, nl. aan de verde diging in de bergen en op de kopjes tegen den aanvallenden vijand. Daarom moeten zij natuurlijkerwijs de troepen uit Natal terugtrekken. De leiders van de Boeren hebben dat on getwijfeld ook begrepen, al hebben zij om welke reden dan ook Cionjé's over— gave niet kunnen vooikomen. En als Buller nu seint dat de belegeraars van Ladysmith in vliegenden haast teruggetrokken zijn, dan moge hijzelf dat een nieuw bewijs vinden voor de paniek waarmede zijn wapenfeiten hem geslagen hebben (men herinnert zich. dat hij maar hij alléén, vermoedelijk iets dergelijks al opmerkte na zijn erbarmelijke!) terugtocht van den Spioenkop), anderen ech ter zullen zich versteik: voelen in hun hooge meening over de tactiek van de Boeren. Noch van een poging tot vervolging dei aftrekkende Boeren, noch van verovering van hun geschut, wordt door Buller gerept. Dat levert wel geen afdoend bewijs op, maar het lijkt toch zeer onwaarschijnlijk dat Buller er niet dadelijk over seinen zou indien er kans was dat hij nog veel manschappen of geschut van den vijand in handen zou krijgen. Men krijgt van zijn telegram den induik dat de Boeren, eenige dagen geleden in den om trek van Ladysmith nog zoo talrijk als sprink hanen, nu even snel als een spiikhanenzweim weer verdwenen zijn. Cronjé's overgave. Uitvoeriger telegrammen uit Engelsche bron melden Dinsdagochtend (Majoeba-dag) om drie uur werd het kamp gewekt door een aan houdend geratel van geweervuur. Salvo's bewezen dat onze mannen terugschoten. 1 oen liet lich* werd, vernamen wij dat de Canadeezen een loopgraaf hadden gemaakt tot vlak bij de stellingen van den vijand, die op vijftig meter afstand vuurde. De Canadeezen werkten dapper door en namen bezit van den hoek der Boerenstellingen langs de rivier, zoodat zij deze geheel onder vuur konden nemen. Met uitzondering van een enkel schot werd het nu aan beide zij - di n stil. Plotseling klonk er een gejuich van den top van een heuvel, waar men het eerst dr witte vLig op de stelling der Boeren gezien had. Snel verbreidde zich nu de tijding dat Cronjé zich had overgegeven. Generaal Pretynian werd naai het vijandelijke kamp gezonden om de overgave te aanvaarden. Omstreeks zeven uur zag men een kleine groep de vlakte overgaan in de richting van het Engelsche hoofdkwartier daar 'krees men bericht dat generaal Cronjé in aantocht was. Lord Roberts liet een afdoeling Hooglan ders in het geweer komen hijzelf ging bij zijn slaapwagen staan. Toen de ruiters na der kwamen, zag men aan de rechterhand var. Pretyman een ouden man rijden, een voudig gekleed, met een dikke korte overjas en een breedgeranden vilten hoed. Hei was de geduchte Cronjé. Zijn gelaat was verbrand door de zon, zijn krullend haar mei grijs gemengd. De Biitsche opperbevelheb ber en zijn generale staf ontvingen den Boe ren generaal staande. Pretyman stelde Cronjé voor met de woorden„Opperbevelhebber Cronjé". Deze groetie op militaire wijze en Roberts beantwoordde den groet. Daarop stegen de ruiters van hun paard, en Roberts trad op Cronjé toe, reikte hem de hand en zeide Gij hebt u dapper verdedigd.* Toer noodigde hij hem uit, wat te eten. Reuter meldt nog uit Kaapstad dat er te Modderrivier 690 krijgsgevangen Boeren zijn. die op een met prikkeldraad omrasterd ter rein streng bewaakt worden. Zij zijn mee— rendeels Vrijdag en Zaterdag gevangen ge nomen. WAALWIJK, 3 Maart 1900. Oiidervvijzcrsvergadering. De afdeeling Waalwijk—Beusden van den R. K. O. B., houdt eene vergadering op Zondag 11 Maart e. k„ des namiddags 3 uur, in de zaal „Musis Sacrum" te Waal wijk. Op de Agenda komt o. m. voorVerslag van den penningmeester, id. van den secre taris, verkiezing van 3 leden in het hoofd bestuur, id. van 1 lid in het afd.-bestuur, id. van den afgevaardigde ter algemcene ver gadering. Proefveld (c Haarsteeg. Aangaande de proefneming in 1899 schrijft de voorzitter der afdeeling het volgende „In 't voorjaar (1899) stekten wij tevens pl. w. 800 stuks van voornoemde bessoort, die zich behoudens eenige uitzonderingen over 't geheel vrij goed ontwikkeld en goed wortel geschoten hebben. „Wat de frambozen, die nog in 't proef veld staan, betreft, grootvruclitige Hornet deze worden ten zeerste geroemd. Er is altijd vraag naar de overtollige uitloopers. De opbrengst van deze soort is groot en de vrucht is mooi van stuk. f't Is geen gemeenplaats als we zeggen, dat ze eene aanwinst voor deze streken is." Leo XIII. Gisteren 2 Maart, vierde onze H. Vader, Paus Leo XIII, zijn 9Osten geboortedag, heden het feest zijner plechtige kroning. Moge de edele grijsaard nog tal van ja- reu gespaard blijven, tot heil der mensclt- heid. Tweede Kamer. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Ceneral is in het district Maastricht gekozen de heer M. de Ras met 956 stemmen. Mr. J Haex verkreeg 703 stemmen. Van de 1720 uitgebrachte stemmen waren tr 61 van onwaarde. Verdronken Onder Wassenaar is Woensdagavond ge vonden het lijk van den zeeofficier v. 11., eerst onlangs uil Iudie gerepatrieerd. Sedcri eenigen tijd was deze officier lijdende aan eene ziekte, die hem waarschijnlijk den dood deed zoeken. Lustrumfeesten te Utrecht. Bij de lustrumfeesten der Utrechtsche hoe— geschool, in den zomer van 1901, zal de historische optocht naar „Het Centrum" vei neemt eene voorstelling geven van den intocht van Sultan So'.iman II in Boedapest, ten jare 1526 De costumes, welke daaibij gedragen wor din, zullen uitmunten door bonte, weelderige kleurenpiacht van Oosterlingen en Hongaren. Kaatsheuvel, 2 Maait. Benoemd tol on der wijzer aan de eeiste openbare lagere school alhier de heer F. J. Tb. Consemulder van Maastricht. Dusscn, 28 Febr. Voor eene druk bezette zaal gaf de fanfare Wilhelmina" alhier gis teravond haar derde winterconcerl. De mu zieknummers werden allen verdienstelijk uit gevoerd Falcoburgia's Grotmaisch" en „La Speranza" zelfs zeer goed. Fantaisie sur 1'opéra Tancrede verdient eene afzonder lijke vermelding, niet zoo zeer omdat dit nummer over 't geheel uitmuntend slaagde, maar vooral omdat de Ie bariton zijn solo zoo kranig weergaf dat wij hem hier volgaarne daarvoor een extra pluimpje wenschen te geven. Het k tnische slaagde zeer naar wensch, zoowel in „De Dorpskomiek" als in „De Smokkelaars en tic Grenscomies," het p!u- biek toonde zich dan bij 't einde van elk der nummers uiterst voldaan, getuige het langdurig en daverend applaus, dat uit de ceheele zaal opging. Een woord van warmen dank dan ?an „Wilhelmina* voor den genotvollen avond, vooral aan directeur en werkende leden, die, het moet te hunner eere zijn gezegd met hun tijd weten te woekeren, om zoo flink voor den nag te kunnen komen. Zitting kantongerecht Waalwijk. UITSPRAKEN op 2 .Maart 1900. C. S. te Loonopzand strooperij, f 1 of 1 d. li. H. v. d. H. te Waalwijk pol. overtreding, vrijge sproken. G. J. W. te idem, alsvoor, vrijgespro ken. F. C. te Genderen, voerwezen, f 3 of 2 d. J. K. v. T. te Sprang, overtred. prov. reglement, f 1 of 1 d. h. H. d. L. te Drunen, jachtdelict, 2 maal 7 d. h. met vernieling van 't geweer enz. L. J. v. II. te Besoijen, pol. overtred., 2 maal f3 of 2 d. iedere boeie. L. F. W. te Waalwijk, als- voor, 2 ma" I f3 of 2 d. iedere boete. H. v. d H. ie idem, nisvoor, 2 maal f3 of 2 d. iedere boete. G. J. W. te idem, alsvoor, 2 maal f3 of 2 d. h. J. B. te Vlijmen, overtred. ijkwet, 2 maal f 1 of 1 d. J. B. te idem, strooperij, f3 b ol 2 q. T. W. te idem, overtred. ijkwet, f0.50 of 1 d. h. G. v. E. te idem, alsvoor, 2 maal fl of 1 d. h. iedere boete. B van E. te Nienwkuik, jachtde lict, f3 of 2 d h. P. F. te Elshout, dronken schap, f2 of 2 d. h. C. P. S. te Kaatsheuvel, over tred. ijkwet, fl of 1 d. R. N. te id., jacht delict, 2 maal f 10 of 4 d. li. iedere boete. A. v. d. N. te Loonopzand, jachtdelict, f 10 of 4 d. h. 1 J. v. d. 11., 2 A. v. d. M. beiden te Tilburg, jachtdelict, ieder f10 b. of 4 d.h. A. J. te Kaats heuvel, alsvoor, f5 of 4 d. h. P. L. K. te Waal wijk, dronkenschap, fó of 3 d. h. M. W. v. L. te Waspik, pol. overtred., f 0.50 of 1 d. h. J. v. B. tn Kaatsheuvel, straatschenderij, vrijgesproken. W. v. Z. te Nieuwkuik, loopen over den spoor weg, f2 b. of 2 d. h. J. A. d. B. te Waalwijk, dronkenschap, f2 of 2 d. R. v. S. te Drunen. jachtdelict, f 10 of 4 d, b. A. P. te Loonopzand, jachtdelict, 7 d. h. H. IJ. te idem, alsvoor, 7 d. h. J. v. H. te Vlijmen, pol. overtred. fO.50 of 1 (i. h. A. d. W. te Drunen, dronkenschap, f2 of 2 d. h. L. F. v. D. te Capelle, pol. overtred., f2 of 1 d. h. O. A. v. D. te idem, alsvoor, f2 of 1 d. h. 1 J. G. F., 2 W. M. v. B. beiden te Capel le, vischdelict, ieder 2 maal f3 of 2 d. h. iedere boete. A. W. H. te Nieuwkuik, jachtdelict, f3 of 2 d. b. O. H. van C. te Sprang, overtred. veldp. f2 of 2 d. A. M. te Capelle, dronkenschap, f 2 of 2 d. G. Z. te Tilburg, jachtdelict, 7 d. li. G. v. V. te idem, alsvoor, f5 ol 3 d. A. S. te Capelle. pol. overtred., f 0.50 of 1 d. W. B. te Waalwijk, dronkenschap, f2 of 2 d. J. V. te Sprang, over tred. veldp., f2 of 2 d. C. v. K. te Waalwijk, dronkenschap, f2 of 2 d. A J. M. V. te idem, jachtdelict, f 10 of 4 d. J. H. I. te Dongen, jacht delict, f 10 of 4 d. E. J. M. D., straatschenderij, f5 of 3 d. H. N. te Kaatsheuvel, voerwezen, f 1 of 1 d. h. WAALWIJK. Van 24 Februari tot 3 .Maart. GEBOREN Francina Paulina, d. van Adrianus Johannes Franciscus Korthout en Johanna Francijna Remie. Martin Gustave, z. van Wolf Zeckendorf en Eugénie Pohl. An- touius Adrianus, z. van Norbertus Jose- phus van Hoof en Johanna Maria Mutsaers. Johanna Cornelia, d. van Jacobus Frans sen en Arnolda Schellekens. OVERLEDEN: Cornelia Theodora van Eeten oud 50 j., echtgenoote van Petrus Mulders. Theodorus Boonaerts oud 67 j. weduwn. van Johanna Maria Janssens. Hermimus Ferdinand .Marie Verlegh, oud 4 m. HUWELIJKEN: Johannes Cornelius Coppens oud 24 j. en Geertruida Carolina Maria van Dijck oud 27 j. beidende alhier. CAPELLE. Over de maand Februari. GEBORENCorneÜs. i. van Joris Autonie van Vuuren en MartinaTactor. MarinusAdri- aan, z. van Adriaan Arie van Baardwijk en Iluiberdina Verduin. Antonie Pieter, z van Marinus Korsten en Pieternella Maria Vos. llendrikus, z. van Hendrik Nieu- wenhuizen en IIcndrika Kuijsten. Teun- tje, d. van Peter Hommel en Johanna Hen- drika Hoefnagel. Antonia, d. van Dirk Johannis van Houwelingvn en Antonia Vos. OVERLEDEN: Antonie Muskens, 5 m. Sijke le Sage, 31 j. echtgenoote van Hendrik Vo9 Antonie van Peer, 67 j., echtgenoot van Adrians Mouthaan. Johanna Jacoba van lersel 71 j-> echtgenoote van Nicolaus de Rooij. Ill W.-AANGIFTE: Cornelis Spcelpenning 2] te Nieuwen hoorn en Johanna HoefuaW 19 j- HUW.-AFKOND Adriaan .le Roon 36 j en Jo huniia Stensen 44 j. te 's Hert.iger.boscli. WAALWIJK, 1 Maart 1900. Hoewel de Communicatie wegens den hooge waterstand in du meest veerijke sireik der ei. ronS is gestremd, was de aanvoer ter veemarl niet onbeduidend en de handel tegen bevredigend prijzen tamelijk vlug. Kalfbeeslen golden f 130 k 1190 "ito vaarzen f 110 k f 170. Jonge varkens aangevoerd 105 stuks ve kocht vun f4.75 af 9,75. Ter botermarkt afgeslagen eu verkocht 615 k- v.in f0.99 k f 1.09 per kg. Eieren 31/» a 4"/2 cent per stuk. De eeis'.e Vastenjaarraaikt werd druk be zocht ondai ks de belemmerende C uiimuni- ca ie tengevolge der inundatie van dc Bjiirdwijkschen Overlaat en den Zomerdij aan de Haven, zoodat de wegen mei h< O •eiland, hat Land van Heusden en Alten zijn afgesneden. Daar het water vallende wil men hopen, dat deze onhoudbare loesian slechts van korten duur moge zijn. Thai zijn niet alleen de buiten- maar ook (I binnenpoldeis gedeeltelijk onder water zei ten ongerieve van den landbouw. De markt voor ruwe huiden blijft op al hojf.lmarkien van Europa in buitengewoc vaste stemming ofschoon er toch niet ve zaken gedaan worden wat zijn oorzaak vim in de zeer geringe voorraad. Te Antwerpc o. a, zijn momenteel slechts pl. m. 36.0( stuks huiden onveikocht legen 90.000 verledt jaar op 't zelfde moment. Dezelfde verhoi ding bestaat ook in HAvre, welke zoehavei stad voor het tegenwoordige en reeds lai op de grootste aanvoer van droge en ge zouten La Plata en soortgelijke huiden ka bogen. Toten met 15 Febiuarill. bedroeg te kort in de slachting in La Plata en R Grande circa 150.000 stuks. Behalve eenij partijen Paraguay en Rosaiio huiden wor. er vooreerst te Antwerpen weinig verwacl en de voornaamste Urugay en Entre Rios huiden zullen dit jaar door de ve'traagc slachtingen op de Europcesche markt ze laat aankomen. Geen wonder dat al deze omstandigheden toe leiden, daar de importeurs hoegenaam van geen prijsvermindering willen weten ma: eeidcr hunne vorderingen liooger stellen. Over het algemeen gaat het met de lede prijzen beter zoowel in 't binnen- als in buitenland hebben de leerlooiers en lederfi biikanten hunne prijzen min of meer ver hoogd, maar evenredigheid tot die der huidt bestaat in verre na nog niet en schijnt h m lar mocielijk te zijn om daartoe te kome De betiekkelijk geringe voorraad leder d werkelijk overal bestaat zal echt in deze den doorslag geven en weldra zal i behoefte zich zeer waarschijnlijk diingei doen gevoelen. Deze gegevens zijn geput uit de met veitiouwbaie bronne DUSSEN. Boteiaanvoer 180 kg. prijs van i'0.93 l.C Markt gezet op 1' 1.— per kg. Eieren f 0.85 per 26 stuks. In zwakheid schuilt de aanbiddelijke Kracl Dia blijkende tè grooter wordt geacht. Vondel. Gij ueigt uw hoofd, om 't hoofd omhoog (heffen. Vondel. De zielendauw bevochtigt lage dalen. Vondel. Hel lezen van ongezonde romannetjes, i dien zij al geen ongunstiger benaming ver dienen, maakt achteloos, geeft tegenzin den dagelijkschen arbeid en ondermijnt i kiacht, om te kampen tegen hartstochten, d geweldig woeden in het jeugdig hait. Eugénie Anderheggen. Denken is smart en niet minder zwa drukt het kruis op de schoudcts van d< zoeker der waarheid, dan op die van d< zoeker des dagelijkschen broods. Voor zulke denkers en zoekers der waa hcid komt eens het groote, hel geweld! oogenbhkvoor hun geest, voor hun zi wordt het waarheid, het alles beheerschen. woord .- tout passe, tout casse, Dieu seul rest alles gaat voorbij, alles breekt, valt in pui God alleen blijft. Schaepman. Aan het postkantoor te Waalwijk en daaronder ressorteerende hulpkantoren we gedurende de maand Februari ingeiegd 6781.04 terugbetaald - 4796.5.. Het laatste, door dat kantoor uitgegev. boekje draagt het nummer 3041. LONDEN, 2 Maart. De Morning Pc verneemt uit Paardeberg, dd. 28 Fcbruai Rimington's vei kenners houden voeling m Boeren in het oosten. Hun aantal wordt ongeveer 7000 geschat. De Standard Daily News bevestigen dit bericht. KIMBERLEY, I Maart. Roberts en Kit hener zijn hier hedenochtend aangekomen i vertrekken morgen weer. Een troep Boeren verscheen Woensdag Klipdam, vernielde er eigendommen en be gaf zich naar Windsortoi), waar zij roofdt en vernielden. Naar het heet hebben ook ernstige schade toegebracht aan machinerie van de Frank-Smith-mijn. Ei gedeelte van de Boereu trok daarop na Barkly, dat 2ij nu boinbardeeren. LONDEN, 2 Maart. Buller seint de vc gende opgaaf van verliezen op 27 Februar G officieren gesneuveld, 26 officieren gekwets

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5