V rou wenliefde. kw Neerlands Katholieken. BINNENLAND. Telegrammen. Gaarne verklaren wij" ons bereid de giften, die tot boven aangewezen doel ons mochten worden toege zonden, in ons blad te vermelden en aan haar bestemming te doen ge worden. Red. ,/E. v. h. Z." Koloiale Defensie. t zen, het bewijs geleverd dat de hoogste tak - tische wijsheid nauw verwant is aan gezond raenschenverstand. Wij zien dat dit gezonde menschenverstand in militair opzicht alles kan praesteeren, zelfs als het slechts af en toe in de gelegenheid is, zich met militaire zaken in te laten. Generaal Cronjé, de door het volk tot generaal gekozen landbouwer, heeft dingen gedaan die officieren van beroep ernstig moeten bestudeeren. Hij heeft ze gedaan met iets vanzelfsprekends, dat ver bazing wekt. Hoe onbeteekeneud lijken te genover dezeu Cronjé de Engelsche aanvoer ders. Zeker, men mag Lord Roberts niet laken. Hij kou niet denken dat een mensch het zou wagen, met 4000 man zijn leger den weg te versperren. Hij mocht niet aannemen dat de opperste bevelhebber van een leger zichzelven zou maken tot bevelhebber van de achterhoede. Dat was zoo onwaarschijn lijk dat ook Roberts zich daardoor moest laten bedriegen. Had hij dit alles geweten, toen Cronjé bij hem kwam, dan zou hij het „gallant defence44 veranderd hebben in „most gallant defence." De strijd gaat, besluit de schrijver, nu niet meer oin Engelsch gebied, maar om het eigen vaderlaud, en lot opbeuring van den moed om verder te strijden is er geen terug blik noodig naar vroegere tijden eu naar helden uit sagen, maar hoeft men slechts te zien naar den eenvoudige u tijdgenoot, land bouwer en geboren veldheer Cronjé. Maxwell, de correspondent van de Stan dard binnen Ladysmith verhaaltHet was zes uur toen Lord Dundonald de stad bin nenreed. Terwijl de Boeren nog alle krach ten inspanden om den Long Tom van den Boelwana af te brengen, zagen wij twee eskadrons Imperial Light Horse en Natalsche jagers in vollen galop over de vlakte in het zuiden aankomen. Het nieuws verspreidde zich als. een loopend vuurtje. Iedereen, offi eieren, soldaten, burgers, liep naar buiten, zelfs zieken en gewonden kwamen uit hun tenten kruipen om mee te juichen. Nog voordat de ruiters de drift over de Kliprivier bereikt hadden, waren zij door sommigen van ons tegemoet gesneld. Handdrukken eu ge juich volgden en toen ging het naar het kamp, waar een onbeschrijfelijk tooneel van geest drift volgde. Maar hun werk was nog niet afgeloopenzij wilden, terwijl wij uitgeput waren om iets te doen, de Boeren vervolgen die met hun groot kanon bezig waren ons marinegeschut had dat den ganschen dag bestookt om te beletten dat het vervoerd werd, en zoo dat al mogelijk was geweest, moesten de zware regens den grond doorweekt en het in veiligheid brengen van geschut bemoeie lijkt hebben. Toen Sir George White weer bij het post kantoor terug was, sprak hij het volk toe Burgers van Ladysmith, zeide hij, ik dank u allen voor de heldhaftige eu geduldige wijze waarop gij mij gedurende het beleg ter zijde hebt gestaan. Uit den grond van mijn hart dank ik u. Het viel mij zeer zwaar, geuood— zaakt te zijn, uw rantsoen te verminderen, maar goddank, onze vlag is blijven wapperen. De generaal was diep bewogen. Toen hij gesproken had, hieven alle omstanders hel volkslied aan. In het halfdonker vormde de groep van 'den ouden generaal met zijn staf officieren, en honderden om hem heen, allen blootshoofds, een onvergetelijk schouwspel. De correspondent vau de Standard zegt over het beleg Het garnizoen is nog maar een schaduw van het prachtige leger dat den 30en October, na den slag bij den Lombards— kop, genoodzaakt was, voor de Boeren terug te trekken. Haast geeu man of hij draagt de sporen van het lichamelijk lijden en de geestelijke beproevingen, in deze lange droe vige weken verduurd. Gedurende het beleg zijn 476 menschen aan ziekte gestorven. Ty phus, malaria, dysenterie hebben ons voort durend geteisterd onvermijdelijk gevolg van het slechte water, van de ontberiugen en de afschuwelijke atmosfeer in een stad, overvol met 21,000 half verhongerde bewoners. 8424 menschen zijn in de hospitalen opgeno men en iedcren dag waren er van 1500 tot 2000 onder behandeling. Er zijn 1710 ge vallen alleen van typhus geweest. Nadat de eerste pogiug tot ontzet bij Co— lenso mislukt was, werden de rantsoenen ver minderd, na Spioenkop werden ze nu weer verminderd. In plaats van 3/4 pond ossevleesch kregen wij een half pond paardevleesch. Het was een akelig gezicht, die bleeke erwaar— loosde troepen te zien in treurige tegenstel— liug met de flinke soldaten die in October te velde trokken. Eenige regimenten zijn tot op een vierde vau hun oorspronkelijke sterkte teruggebracht. De eens zoo schitterende ca valerie brigade bestaat feitelijk niet meer. Het was dan ook een groote fout, de ruiterij binnen Ladysmith op te sluiten. De correspondent bevestigt dan de mede— deeling van den correspondent van de Times ten aanzien van den schietvoorraad In het begin van Februari, zegt hij, waren er nog slechts 40 granaten over van elk van de maxim kauonnen, en in een paar kleine ge vechten zou alle ammunitie van de veldbat- teiijen opgeschoten geworden zijn. Gelukkig wisten de Boeren dat niet. Hadden zij onze groote zwakte gekend, dan hadden zij wel licht krachtiger doorgetast, en wat de uitslag geweest zou zijn, dat mogeu wij nu eerst na gaan nu wij verlost zijn. De toestand. Naar aauleiding der laatste telegrammen In eenige dagen hebben wij niet zulke smakelijke Engelsche berichten gehad als de verslagen over twee gevechten, waarvan Reuter gisteren gewaagde. Het eene is een bericht uit Ladysmith, dd. 3 Maart. Een deel van de bezettiug, zoo lezen wij, deed dien dag een verkenning en ontdekte de Boeren achter den Pepworth- heuvel. Een gevecht volgde, maar de aan val werd niet doorgezet eu de Engelschen keerden terug. Naïeve menschen die cor respondenten, cn naïef hun lezers die deze dingen naar hun gading vinden. Een mis lukte aanval en aftocht kon niet bevalliger beschreven worden. Grappiger nog is het bericht van „de vol ledige overwinning" die generaal Brabant te Dordrecht op de Boeren behaald heeft. Het kon door hem zelf, den veel uitgelachen Kaapschen snoever opgesteld zijn. Men kan nagaan, dat de Boeten in Kaapkolonie nog alleen de geschikte gelegenheid afwachten om zich over de Oranjerivier ierug te tiekken Nu valt generaal Brabant hem bij Do'dt aan. Zooals hel heet verdedigen zij hardnekkig eiken voetbreed grond. Men zou dus zeggen, dat het bijna handgemeen is geworden. Maar plotseling zijn de Boeien met kanonnen, wageus en al op den terugtocht. En de En gelschen veroverden het fort van de Boeren en verbeterden aanmerkelijk hun stelling. Zoolang de Boeren hun in waarheid achier- waartsche samentrekkiug uitvoeren, kunnen de Eugelschen op die manier heel wat forten veroveren en hun stellingen telkens verbe teren. Het bericht eindigt met de frase, die er in 't begin van den oorlog, toen men de Engelschen berichten nog niet doorzien had, nog mee doorkon, maar nu al te onnoozel klinkt: de verliezen van den vijand zijn on bekend, maar waarschijnlijk grooter. Ofschoon de Boeren nu dus uit Slormberg verdwenen zijn, is hun terugtocht in dit gedeelte van de Kolonie langzamer in zijn werk gegaan dan men na de overgave van Cronjé verwacht had. Ook bij Colesberg staan de Boeren nog ten zuiden van de Oranjerivier. Zij schijnen er niet bevreesd voor te zijn, dat hun de terugtocht afgesne den wordt. Misschien staat hun aanblijven in verband met de verrassende uitbreiding die de opstand in eenige districten in het noorden der Kolonie schijnt ge .omen te hebben. Met vreugde hebben de Katholieken der geheele wereld de komst der nieuwe eeuw en van het Jubeljaar begroet. De blikken van millioenen en millioenen geloovigen wen den zich naar de Eeuwige stad, waar op Petrus Stoel gezeten, de Verheven plaats bekleder van O. H. Jezus Christus, onze roemrijke Paus-Koning, de geestelijke Schat kamers der Keik ontsloot. Het kruis schit tert met onverdoofden glans op Rome's tin ne. Velen zullen opgaan ter H. Stede in pelgriinagie, om te bidden op de graven der H. Apostelen of om den Paus hunne hulde te bieden. In de rei der volkeren, die aau die Wereldhulde deelnemen, zal Nederland niet het minste zijn. Velen van allen rang en stand liebb.m hunne hulp toegezegd. De Kloosters en Vereenigingen zijn door schit terend gecalligrafeerde adiessen vertegen woordigd, en de Nationale Hoofd-Commis- sie met Z. D. Ilgw. den Aartsbisschop als Eere-Voorzitter, spant onder de hooge be scherming van het geheele Nederlandsche Episcopaat alle krachten in, om de zaak der Wereldhulde, wat ons Vaderland aangaat, geheel te doen slagen. Maar daartoe is voor al aller medewerking noodig. Eerstens die der Katholieke pers, die reeds vroeger door slaande bewijzen van trouw en aanhankelijk heid brachtten andere vooral die van alle Nederlandsche Katholieken, wier offervaar digheid bijna spreekwoordelijk geworden is. Het Hoofd-Comité heeft dan ook niet ge aarzeld, nu de tijd daartoe gekomen is, een dringend beroep te doen op het Katholieke volk, om aan onzen roemrijk regeerenden Paus-Koning naast alle andere bewijzen, ook een stoffelijk bewijs van hulde te brengen. Waar de Belgische pers ons zoo schitterend voorgaat door inschrijvingen te openen, en lijsten te plaatsen met bijschriften van de schenkers, durft het Hoofd-Comité na rijpe deliberatie en ingewonnen raad alle Katho lieke bladen te verzoeken te beginnen met 5 Maart inschrijvingen ter eere van Z. H. te openen, welke 25 April zouden ge sloten kunnen worden. Het Hoofd-Comi té vleit zich met de zoete hoop, dat Neer lands Katholieken nogmaals zullen loonen door mild vloeiende offergaven hoe dierbaar hun het stijgen van den St. Pieterspenning is. Veel wordt er gevraagd, maar voor dit schoone doel zal niemand weigeren zijn pen ning te offeren. Moge God de milde gevers en hunne huisgezinnen zegenen, de Katho lieke pers sterken en beschermen. Hiermede zenden wij onze bede vol vertrouwen de wereld in. De Hoofd-Commissie, Mr. J. H. Van Basten Batenburg, Tege- len, Thesaurier. J. E. H. Bekhuis, Leeu warden. A. E. Van Beurden, Roermond, Se cretaris. Joukheer W, E. Bosch Van Oud- Ameliswaard, Notaris, Utrecht. Jonkheer J. B. D. Van den Berch van Heemstede, 's Ha- ge. Alex. Brenninkmeijer, Sneek. J. E. Brentano, Groningen. P. A. M, Cramer, Breukelen. Mr. W. C. J. J. Cremers, Arn hem. Jos. Cuypers, Amsterdam. Mr. J. II. A. M. Essink, Oldenzaal. C. L. B. J. Feitz, Leeuwarden. W. A. Eick, Ooster hout. Graaf R. J. M. A. de Geloes, Kas teel Eijsden bij Eijsden. Mr. J. J. I Har te van Tecklenburg, district Grave. F. Hegge, Kloosterburen. Clem. Hengst, Box meer. I. T. Hessels, Groningen. Mr. C. J. A. Heijdenrijck, 's Hage. Mr. I. P. Kraak man, Alkmaar. A. J. P. Kuiuders, Gro- niugen. R. J. C. T. Kolfschoten, Arnhem. Mr. M. J. C. Kolkman, 's Hage. Graaf J. B. C. E. M. de Marchant d'Ansembourg, Kasteel Neuborg bij Gulpen. E. H. Mee lis, Tilburg. D. J. Mes, Middelburg. Rijks graaf L. G. M. H. Wolff Metternich, Kas teel Arcen. Louis Baron Michiels van Verduij- nen, 's Hage. S. L. Van der Meulen, Leeuwar den. H. A. J. Minderop Jzn. Rotterdam. W. P. A. Mutsaors, Tilburg. Monseigneur E. Menten, Maastricht, Voorzitter. Jacques Oor, Roermond. W. C. JPasstoors, Am sterdam. W. Prinzen, Ezn., Helmond. H. J. llikkers, Groningen. J. M. Rijpkema, St. Nicolaasga. Jacques Stalleuberg, Maas tricht. Mr. A. J. M. Vos de Wael, Zwol le. L. J. M. Van Wuelsberghe Janssens, Hulst. S. M. Van Wijck, Renkum. A. Baron van Wijnbergen, Eindhoven. WAALWIJK, 7 Maart 1900. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding op Maandag 5 Maart 1.1. van het bouwen van een koffie huis voor den heer P. Passier, te Besoijeu. Com. Vivie, Waalwijk, f 2758. G. Remmers, Meeuwen, - 2798. E. Maas, Waalwijk, - 2810. Wed. A. Aarts, - 2820. M. van Campen, Capelle, - 2803. Chr. Klerkx, Besoijeu, - 2948. G. vau Dijck, Waalwijk, - 2991, Joh Groenen, Tilburg, - 3015. T. der Kinderen, - 3046. Water. Het water in den Baardwijkschen over laat en de Polders is steeds vallende, zoo dat spoedig de communicatie met Druuen lien en 't Overland zal zijn hersteld. Stiercnkeuring. Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben eene aanschrijving gericht aan de voorzitters en ledender keurings oom missiën, waarbij zij worden uitgenoo- digd voortaan bij het toekennen van aan- moedigingsbijdragen of bij het goedkeuren of toelaten van stieren zoo min mogelijk toegevendheid te gebruiken ter voorkoming, dat minwaardige stieren worden bekroond, goedgekeurd of ter bespringing toegelaten. Gedeputeerde Stateu hebben besloten het aantal en de groote der aanmoedigingsbij- dragen die in 1900 voor elk der twaalf districten de gemeenten tot elke keu ringsplaats behoorende worden uitge loofd, vast te stellen als volgt District Waalwijk le keuringsplaats Heusden, een le van f 40, een 2e van f 25 en een 3e van f 25. 2e keuringsplaats Waalwijk, een le van f 40 en een 2e van 30. 3e keuringsplaats Almkerk, een le van f 40 en een 2e van f 30. Concours. - Met genoegen kunnen me mededeelen dat de welbekende karakter-Humorist Lucien uit Breda, bij den j.l. Zaterdag te Tilburg gehouden wedstrijd van komische voordrachten is bekroond geworden met: le prijs, stuk naar eigen keuze, le prijs eigen Compositie- den prijs door het publiek toegekend aan de mooiste voordracht, ter wijl hem een grooten lauwerkrans werd aangeboden. Wij feliciteeren den Heer Lucien met zijn succes Aardverschuiving van de Preanger. Een officieel Indisch telegram van 5 de zer meldt dat een aardscbuiving heeft plaats1' gehad in district Djampang Wetan in de Preanger regentschappen (reg. Tjiandjor). Vijftig menschen zijn daarbij verongelukt en dertig worden vermist. Leerplicht. Minister Borgesius verdedigde gisteren uit voerig de leerplichtwet tegen de eenstem mige bezwaren der oppositie, welke hij als nog hoopt te overwinnen, vooral die van den heer Kuijper, die vroeger zich voor stander van leerplicht betoonde wat de mi nister met citaten uit Kuijper's vroegere re devoeringen onder gelach der aanwezigen herinnert. Onder de verzekering, dat bij de regee ring de meeste eenstemmigheid omtrent het leerplichtontwerp bestaat, is 's ministers betoog hoofdzakelijk gericht op overwinning der houding van de rechterzijde, door te doen uitkomen, dat liet ontwerp de gemoeds bezwaren eerbiedigt en het ouderlijk gezag veeleer versterkt dun aanrandt Hij weersprak de bewering, dat het open baar onderwijs van een slechten geest door trokken is en betoogde dat leerplicht ten goede komt juist aan de lagere klassen. De minister verklaarde bij de onderdeelen nog vrijgeviger te willen zijn voor het bij zonder onderwijs. De minister acht de tot dusver aange wende zedelijke middelen en het particulier initiatief tegen het schoolverzuim onmach tig en acht leerplicht het eenig afdoende middel, zoo noodig met bevel aan de ge meentebesturen tot oprichting van meer scholen. Hij blijft voor financieelen steun aan de gemeenten, indien gemis aan voeding en kleeding reden tot schoolverzuim is, al ver wacht hij reeds van leerplicht wegneming der sociale misstanden. Onder dit opschrift bevat de „Standaard" een hoofdartikel, dat een ernstige waar schuwing inhoudt. „We zeggen niet, dat, wie ook, in vol len vredo, een aanslag op onze Koloniën zal doen", schrijft het blad. „Maar breekt de oorlog in Europa uit, en mengt men er ons in, dan valt van zelf ook ons koloni aal terrein onder de krijgsoperatiën." Stellig zouden we in Europa veiliger staan zonder onze Koloniën, daar nu juist die rijke Koloniën ons tot zoo aan zienlijken buit maken. De roover laat den reiziger zonder bagage loopeit, den reiziger met de groote koffers valt hij aan." De „Standaard" vervolgt dan Onder deze omstandigheden vinden we het onverantwoordelijk, dat voor de defensie onzer koloniën nog zoo goed als niets ge daan is. Dat niet heel ons bezit te verdedigen is, geven we voetstoots toe maar Java en Sumatra zijn van te groot gewicht, oin deze groote eilanden voortdurend open te laten liggen voor den vijand. Van ons onbeduidend eskader is, in geval van nood, niets te verwachten. Het kan hoogstens dienst doen, om bij de eerste de monstratie onze ambtenaren in de buitenbe zittingen in veiligheid te brengen, en dc communicatie tusschen Java en Sumatra te onderhouden. Is die taak volbracht, dan is een zich terugtrekken binnen de schiet- lijn van een versterkte plaats, 't toch eenige raiddel om aan vernietiging te ont komen. Alles komt er dus opaan, dat op Java en Sumatra zoodanige versterkte posities be- bevestigd en van het beste geschut voorzien worden, dat de kans bestaat, om een beleg uit zee geruiinen tijd uit te houden. Doch dan moet ook alles bij tijds gereed, de versterking der plaatsen voltooid, haar voorraad van amunitie en provisie aanwe zig, en het ter verdediging vereischte gar nizoen in de buurt zijn. Thans echter is van dat alles niets gereed Op Sumatra is niets gedaan, dat meere kent en wat Java aangaat zijn zelfs de plannen voor Tandjong Priok en Soerabaja nog steeds in de maak. Stellig verloopen er nog jaren, eer die p 1 a n n e n er zijn, en nogmaals andere jaren, eer ze zijn uitgevoerd. En dat terwijl in tijd van oorlog de weg door het Suezkanaal ons versperd kan zijn, en de weg om de Kaap voor onze geïsoleerde kruisers onbe gaanbaar is. En nu weten we wel, dat onze stem ook ditmaal die eens roependen in de woestijn zal wezen. Er is niet te veel gold in kas, en het geld, dat er is, heeft men voor sociale verbeteringen broodnoodig. De mi nister van Koloniën is daardoor kopschuw. En al komt nu de nieuwe gouverneur-ge neraal met plannen, omdat hij militair is, men zal die plannen eindeloos in advies houden. Voor het wezenlijke gevaar, dat niet al leen onze koloniën, maar, ter oorzake van onze koloniën, ook liet moederland bedreigt, moet hoe langer zoo meer aller oog geo pend worden. Onze koloniale defensie moet in orde komen, desnoods van moederlundsgold." De grenzen open 1 Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: De verslagen der inspecteurs-veeartsen stellen sedert eenigen tijd vast, dat het ma ger vee zeldzaam is op de Belgische mark ten, dat het zeer duur is eu, wat de quali- teit aangaat, veel te wenschen laat. Van den anderen kant hebben de eige naars van weilanden en de vetweiers her haalde malen aangedrongen op middelen, om de weiden opnieuw te bevolken. De gegrondheid dezer klachten inziende, en ten einde de Belgische markten opnieuw te voorzien heeft de minister besloten de grenzen te openen voor Fransch en het Hollandsch vee. De maatregel zal binnenkort worden toe gepast. Dussen, 6 Maart. Bij besluit van Ged. Sta ten dezer provincie d.d. 1 Febr. 1900 G.uo. 85 is de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1900 goedgekeurd in ontvangst op f 13871.075 eu in uitgaven op f 13871.07®. Kaatsheuvel. Tot kapelaan te Heusden is door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch benoemd de WelEerw. heer De Kort alhier, die sedert vele jaren met vurigen ijver voor het zieleheil zijuer parochianen werkte eu die ons j.l. Vrijdag verliet. Zeer ongaarne zien dan ook zijn vele vrienden ZEerw. ver trekken, maar gunnen hem evenwel van harte zijne promotie eu wenschen hem allen zegen iu zijnen nieuwen werkkring toe. ♦Sprang, 5 Maart. Door den raad deze gemeente werd heden met algemeene stem men tot ontvanger benoemd de WelEdel heer J. L. Van Santen, gemeente-secretaris alhier. Raatusdonk, 5 Maart 1900. Heeren leden der landbouwvereeniging Raamsdonk (Dorp) en verdere belanghebbenden en belangstel lenden uit deze gemeente en rmstreken worden door het bestuur beleefdelijk uit - genoodigd de Voordracht te komen bijwo nen, welke door den heer J. Verwer, landbouwkundige te Waspik, zal gehouden worden op Vrijdag den 9 Maart e. k. des avouds om 6 uur, ten huize van Gezusters Floris, „Hotel Koppelpaarden," te Raams donk. Gesproken zal worden over „Zuivelberei ding in verband met coöperatieve room boterfabrieken." Toegang, ook voor belanghebbenden en belangstellenden, die geen lid der rereeniging zijn, kosteloos. 4_UI I I 1 I de bron heeft het ministerie van koloniën zeer onrustbarende berichten over de stem ming onder de Afrikaanders in de Kaap en Natal ontvangen. De aanhangers der Boe ren worden zeer talrijk en een vrijwillige uittocht naar de commando's maakt den opperbevelhebber zeer ongerust. Vandaar zijn stilzitten op het oogenblik. LONDEN, 6 Maart. Winston Chur- chil berekent in een telegram aan de Morning Post dat Buller's verliezen bij zijn pogingen tot ontzet van Ladysmith, alles tesamen, bedragen hebben 5UU0 officieren en manschappen, op een leger van 25,000 man. De lijsten, door het ministerie van oorlog openbaar gemaakt, toonen aan dat tusschen 14 en 28 Februari gesneuveld zijn 128, gewond 937, vermist 41 officieren en manschappen, ongerekend nog de Iersche regimenten, welke het ergst gehavend zijn. Gatacre heeft Stormberg zonder strijd en bloedvergieten kunnen bezetten, daar de Boeren hun stelling reeds ontruimd hadden. PARIJS, 6 Maart. Do Temps verneemt uit Londen: Volgens inlichtingen uit goe- (Eene Spaansche geschiedenis.) (Slot!) Ontstuimig sloegen de golven van den Taag, de nacht was donker, nu en dan doorkliefde een felle bliksemstraal de zwaar bewolkte lucht. Even zacht als zij het ge opend had sloot Frasquita het venster, zij begaf zich daarna naar de keuken, waar nog een lustig vuurtje in den haard vlamde. Behoedzaam nam zij een brandend eiken- blok, sloeg een langen donkeren mantel om en verliet het huis. Angstig keek zij naar alle zijden rond, verborg het smeulende hout voorzichtig ouder haar wijden mantel en met haastige schreden liep zij voort, in de rich ting der Martinusbrug. Inmiddels was een vreeselijke storm losgebroken, die haar het gaan bemoeilijkte, beur lange haarvlechten losrukte en ze haar met grimmig geweld in het gloeiend aangezicht zweepte. Eindelijk had zij de brug bereikt. Ha re tengere gestalte beefde van angst en spanning, haar gelaat was doodsbleek en een oogenblik scheen het als wilde zij het brandende hout van zich afwerpen en op de vlucht gaan. Een vervaarlijke donderslag ratelde in de lucht, akelig huilde de storm door de hoo- j ge steigers en schuimend en bruisend klot sten de onstuimige golven der rivier tegen de verblindende steenmassa der statige brug. Vastberaden haalde Frasquita het smeu lende hout te voorschijn, hetzelve met haar adem aanwakkerend, dan legde zij het voorzichtig tegen den steiger. Onmid- delijk vatte het droge hout vuur en in min der dan geen tijd, stond het geheele stei- gerwerk in lichtelaaie. Ijlings maakte Frasquita zich uit de voeten. Haar hart klopte hoorbaar, hare wangen gloeiden; zij waagde het niet, zij het ook een enkele maal om te kijken, maar het knetteren der vlammen achter haar klonk haar als hemelsche melodie iu het oor. Ademloos bereikte zij hare woning en zonder het minste leven begat zij zich ter ruste. Haar man sliep vast. De bewoners van Toledo werden ten tweeden male door het instorten der Mar- tinus- brug uit hun slaap gewekt. Er ging een jammerkreet op uit de verschrikte me- nigte, toen de statige bogen, door de ge- weldige hitte gebarsten, in de wild stroomen- de golven van den Taag stortten. Nog loeide de storm, de eene donderslag volgde op den anderen; de bliksem was niet van den hemel, en in dit onstuimig weer luidden de brandklokken. Ook Juan van Arevalo was door het ru moer ontwaakt, terwijl zijn vrouw nog rus tig aan zijne zijde scheen te slapen. Verschrikt ijlde hij naar buiten en juist zag hij, hoe de laatste boog van zijn groot- schen bouw met donderend gekraak in de diepte wegzonk. De burgers dachten niet anders dan dat de bliksem den brand veroorzaakt had. Even groot als hun spijt over het ver lies, was hunne deelneming met den teleur- gestelden architect. Zij smeekten hem, het werk nogmaals te ondernemen en met nieu wen moed en vertrouwen op zijn kunde, begon Meester Juan zijn arbeid en bracht nu tevens de vereischte verbeteringen aan. Op het feest van St. Alphonsus luidden de klokken van Toledo andermaal plechtig voor de niewe brug en ouder het gejubel van het volk werden de steigers weg geno men, terwijl meester Juan met fier opgehe ven hoofd en dankbaren blik ten hemel, midden op de brug stond. Verheugd glimlachend staarde Frasquita naar haren man. Vol geestdrift dankten de burgers den kundigen bouwmeester, eu nooit werden zij gewaar, dat de eerste brug niet door den bliksem, doch door de teedere hand eener minnende vrouw werd vernield. Juan van Arevalo, die van kindsbeen af gewoon was, zich onder Gods Voorzienig heid te stellen, twijfelde geen oogenblik, of 't was Gods beschermende hand geweest, die hem redde, door op wonderbare wijze de brug te vernielen. Frasquita verklapte de ware toedracht der zaak nooit. Hoewel zij oprecht van aard was en anders geen geheimen voor haar man had, misleidde zij hem echter in dit geval opzettelijk. Wie werpt op haar den eersten steen?

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2