Notaris RANT Notaris RANT Notaris RANT Lander ij en: NOTARIS SCII0LTËP1S Mestverkooping straatmest, DIENSTBODE, W, TIMMERMANS en ZONEN groote verloting zonder nieten, „OE ECHO VAN RET ZUiDEN" Advertentiën. Bericht van Inzet. Bericht van Inzet, ABONNEERT IJ Antoon Tielen, Oorlogscorrespondenten. Telegrammen. Handelsberichten. Bekendmaking. publiek verkoopen publiek verkoopen OE BURGEMEESTER van Waalwijk, verkoopen Met 1 Mei wordt gevraagd Het kassiers en effecten kantoor van Correspondentschap der Nederlandsche Rank, 35ste op 1 Mei 1900. Antoon Tielen, Waalwijk. MELIS JOHANNES DEKKERS, te Waalwijk, zal op Woensdag 21 Maart 1900, Meubels, huisraad, bakkerij- gereedschappenwinkelopstand hondenwagen met hond en 2 houten schuren. Kijkdag Dinsdag 20 Maart 1900, te Waalwijk, zal op Vrijdag 23 Maart 1900, Koop 1 f 1400.— Koop 8 n 2 - 2950.— 9 3 - 2800.— 10 4 - 1200. 11 5 - 3450 n 12 6 - 4675.— n 13 n 7 - 2000.— n 14 Toeslag Donderdag 15 Maart 1900, zal Vrijdag 16 Maart 1900, Ontvanger der Registratie. Kantoorurenv. m. 9 tot 's na middags 6 uur. Voor de Nederl. Bank v. m. 9 tot 12 en 's namiddags 2—4 uur. Dussen. 13 Maart. Als een bewijs, dat hier in de streek een puike kwaliteit van paarden wordt gevonden, kan dienen, dat de heer A. A. H. van Honsewijk, wethouder alhier, met zijn 4jarige merrie „Sophie", op de j.l. Za terdag gehouden keuring den eersten pi ijs, dien van f 100, behaalde. Baardwijk, 14 Maart. Nu de O.erlaa' ge heel vrij van water is, wordt heden de tramdienst weder begonnen. De heer Ludovic Nauileau schrijft in „Le Journal" een merkwaardig artikel over de verslaggevers van liet oorlogsveld, liet arti kel is te belangwekkend om er niet een en ander uit mede te deelen. Kort geleden aldus de schrijver meldden de kranten het ongeluk, o erkomen aan den heer G. W. Stccvens te Ladysmith, een der oorlogscorrespondenten van de Daily Mail. De heer Mitchell van de Standard stierf eenige dagen later te Ladysmith. De heer Alfred Serratul, een der medewerkers van de Morning Post, bezweek tengevolge van de wouden, die hij op G December in buurt van diezelfde stad ontving. Een paar weken geleden stapte te South ampton een man aan land, bleek, wankelend, ér als een schim uitziend, dat was de heer Knight, ook een redacteur van de Morning Post, wiens schouder door een Mauserkogel te Belmont vreeselijk verbrijzeld was. En dit zijn niet de eenige journalisten, die op de velden van Zuid-Afrika gevallen zijn, sedert het begin van den oorlog. (In 't ge heel reeds acht.) Het was noodig dat de verhalen gedaan werden aan den strijd, de gevangenschap, de romaneske ontsnapping van Winston Churchillhet was noodig dat zijn bloed verwante Lady Sarah Wilson, reportster van de Daily Mail, moedige daden deed, om het publiek er aan te herinneren, dat er in Zuid-Afrika oorlogscorrespondenten zijn. Hoe schitterend ook, waren toch de helden feiten van Winston Churchill niets nieuws. Maar deze jonge man draagt waardig een naam, die de aandacht vraagt voor al zijn daden en bewegingen. In het midden der 17e eeuw was er ook al een soldaat, genaamd Winston Chur chill deze had een zoon, John Churchill, die zich beroemd maakte onder den naam van generaal hertog van Marlborough. En dus, dank zij de aristocratische oor- logs-correspoudeuten, moeten de vreedzame lieden, het oorlogsnieuws van Transvaal lezende, voortaan bedenken, dat de tele grammen gedrukt in hun krant, gezonden zijn door menschen, die zich voortdurend aan den dood prijsgeven en die met volle, handen hun geld strooien. De correspondenten, die de strijdende corpsen vergezellen, die de slagen bijwonen, maken aanteekeningen onder het vuren en maken een charge mee met als eenig wapen, een stok onder den arm, en zij loopen dik wijls evenveel gevaar als de strijders zelf. Een man van ons vak, de beroemde Archi bald Forbes, vroeger militair medewerker van de Daily News, zegt in zijn gedenk schriften, die hij schreef na getuige geweest te zijn van twintig Europeesche of koloniale oorlogen, dat in den strijd van Servië in 1876 van kranten verslaggevers, die zich voortdurend aan het vuur blootstelden, 3 gedood en 4 gewond werden. Naar ver houding was de sterfte onder hen veel grooter dan onder de soldaten in de ge lederen. Bij een enkele campagne in den Soedan bezweken 5 Engelsche journalisten. Een van hen, die trachtte een telegram aan zijn krant te verzenden, waagde zich in een eenzaamheid van de woestijn hij stierf van dorst en zijn lichaam werd door roofdieren verslonden. Wanneer een campagne ondei broken wordt, wanneer de legers elkaar verkennen, terwijl in den oorlog de soldaat betrekkelijk rust geniet, houdt de oorlogscorrespondent niet op met werken. Hij moet zijn lezers in lichten, hun bijzonderheden van het ge beurde vertellen en ook zoo mogelijk wijze voorspellingen voor de toekomst. Op den avond van een grooten slag, als de manschappen, die nog niet door kogels neergeveld zijn, zich ter ruste leggen, uit geput door vermoeienis, springt de verslag gever op zijn paard en galoppeert door hin dernissen en gevaren naar het naaste tele graafbureau. In 1867 bleef Archibald Forbes in Servië 6 uur onder vuur bij den slag van Deligrad. Toen reed hij van deze stad naar Semlin, in Hongarije, en legde dus een afstand van 190 kilometer af, verschei dene paarden afrijdend. Toen hij in Sem- lim aankwam, telc-grapheerde hij een be richt van vier kolommen aan de Daily News en sliep toen 20 uren. Archibald Forbes schrijft: //Mijn per soonlijke endervinding leert, dat 10 jaren dergelijk zwaar werk, in zulk een voort- durenden angst, genoeg zijn om het sterkste gestel te ondermijnen." Weinig Engelsche oorlogscorrespondenten ontvangen minder dan 12.000 gulden sa laris. Sommigen krijgen zelfs tot 36.000 gulden per jaar. De kranten, die hen aan stellen, sluiten gewoonlijk groote levens verzekeringen voor hun vrouw en kinderen. De Engelsche correspondenten die nu in Transvaal zijn, leven zooals officieren van den generalen staf. Zij hebben allen twee of drie paarden, twee knechts en een groote tent. Het materieele onderhoud van zulk een correspondent kost ongeveer 2500 franks per week. De gewone prijs van telegrammen, geseind door de kabelmaatschappij, die komen van het oorlogsveld, is gemiddeld 60 ct. per woord. Maar als het telegram dringend is als de correspondent dei.kt zijn concurrenten voor te zijn, dan aarzelt hij nietdan seint hij tegen gewoon tarief en hij betaalt een rijksdaalder p. woord, opdat zijn telegr. nog vlugger gaat en 4-8 uren vóór de andere Londen bereikt. Is het nieuws sensatiemakend of komen er veel menschen te gelijk seinen, dan be taalt de vertegenwoordiger van een rijke krant, dringend tarief, da' is 7 gulden per woord. Dus is er tot het eind van den oorlog tussch'-n dc correspondenten voort durend een wedstrijd Die het wint, is vlugste, handigste inerst uithoudende en vooral hij, die over het meeste geld beschikken kan. Gelukkig voor de Londensche kranten, wordt het buiten gewone tarief sl chts in zeer bijzondere ge vallen gebruikt. Toch is het niet te veel gezegd, wanneer we, alle kosten inbegrepen, een telegram van Transvaal aan de belang rijkste bladen op gemiddeld 12 gulden per woord schatten. De uitgevers van kranten die volstrekt niet, zooals het publiek meent, wenschen, dat de conflicten, waarover dë wereld zich opwindt bloedig eindigen, vreezen veeleer de oorlogstijden als ware ellende. Werkelijk zou een expeditie, die lang zou duren b. v. twee jaar, een Engelsche krant kunnen ruïneeren. Want zoodra er oorlog is, wordt het publiek van de Britsche eilanden bijna onverschillig voor gewone gebeurtenissen Het stelt alleen belang in feiten die betrek king hebben op de vijandelijkheden. Zelfs bladen van den tweeden rang getroosten zich enorme opofferingen, uit vrees van hun abounë's te verliezen. Dit is de reden waarom de Engelsche krantenuitgevers vredesraannen zijn. Wel is waar krijgt in Engeland een krant, die in oorlogstijd de beste berichten gehnd heeft, daardoor een grooten naam. Niet alleen wordt haar oplaag twee- of driemaal grooter, maar zij krijgt ook een soort moreel over zicht. De eerste correspondent, die in den oorlog meeging, was William Howard Hussel. In den Krimoorlog stuurde hij aan de Times scherpe brieven, gericht tegen den generalen staf, waarin de vergissingen, om de waarheid te zeggen, onlelbaar waren. Do Times kreeg toen een tot dusver ongekenden invloed. De Daily Telegraph heeft haar naam ge maakt door de telegrammen van George Augustus Sala over den Amerikaanschen burgeroorlog. Wat de Daily News betreft, de koning der oorlogscorrespondenten, Archibald For bes, heeft deze krant de gunst van het Engelsch publiek bezorgd, dat hij diep be woog door zijn sensatiemakende berichten met betrekking tot den oorlog van 1870 en de Commune. VENTERSVLEJ, 12 Maart, ('s avonds). Na het gevecht bij Driefontein is Roberts strijdmacht snel hierheen gerukt, met de cavalerie voor de hoofdmacht uit. Vanoch tend werd gemeld dat de Boeren ten geta le van omstreeks 12000 man met achttien kanonnen een stelling bezet hielden op een reeks kopjes, die den rechten weg naar Bloemfontein beheerschen. Wij zijn nu 24 K. M. van Bloemfontein af. Onze krijgs macht heeft de stelling van de Boeren om getrokken. LONDEN, 13 Maart. Roberts seint uit Ventersvlei, onder dagteekening van hede nochtend, 5 uurGisteren zette ik den op- tnarsch voort zonder tegenstand te ontmoe ten. Ik droeg French op, voor het geval daartoe nog tijd zou zijn vóór het invallen van de duisternis, bezit te nemen van het spoorwegstation van Bloemfontein en zich meester te maken van het rollend materieel. French rapporteerde te middernacht dat hij na hevigen tegenstand twee heuvels dicht bij de stad, die de stad beheerschen, bezet had. Een broer van president Steyn is ge vangen. De telegraaflijnen naar het noor den zijn afgesneden en de spoorlijn is ver nield. Ik breek thans op met de derde cavalerie-brigade en de bereden infanterie om French te versterken. De rest van de strijdmacht volgt zoo spoedig mogelijk. Mijn verliezen bij Driefontein waren 320 gewonden en 70 dooden en vermisten. Ten gevolge van het gebruik van uitzetbare kogels, zijn de wonden erger dan gewoon lijk. LONDEN, 13 Maart. Aan de Daily News wordt van gisteren uit Ventersvlei gemeld Het leger heeft de Kaalspruit ge volgd. Alle divisies hebben zich nu bij de oprukkende hoofdmacht aangesloten. Door voort te rukken langs cle Kaalspruit, heeft Roberts opnieuw de Boeren verschalkt dezen hadden zich verschanst langs de Mod- derrivier, denkende dat wij in die richting zouden oprukken. Wij verwachten geen ergen tegenstand bij het binnenrukken van Bloemfontein. LONDEN, 13 Maart. Volgens een bericht aan de Times uit Mafeking van den 5en, is de toestand daar ijzingwekkend. Men teert op paardenvleesch en brood van paar- devoer. Het drinkwater is niet vrij meer van ziektekiemen zoodat dysenterie, diphte- ritis en typhus welig tieren, terwijl isolatie ondoenlijk is. Het lijden van de vrouwen en kinderen is vreeselijk. Eiken dag komen vrouwen om door den slechten gezondheids toestand en uit spijsgèbrek, terwijl de kaf fers doodhongeren. LONDEN, 13 Maart Lord Salisbury heeft heden in het Iloogerhnis het volgende telegram van de presidenten Steyn en Kru- ger, gedagteekend Bloemfontein 5 Maart, voorgelezen Het bloed ran duizenden, die door den oorlog geleden hebben, en het vooruitzicht van het zedelijk en stoffelijk verderf, dat Zuid Afrika nu dreigt, maken het voor beide oorlogvoerenden noodig, zich kalin af te vragen waar zij om vechten. Uit dien hoofde en met het oog op de beweringen van verschillende EngeUche staatslieden, dat dc oorlog begonnen is met het bepaalde doel, het gezag der Koningin in Zuid-Afrika te ondermijnen, achten wij het onzen plicht, plechtig te verklaren, dat de oorlog alleen begonnen is als een maatregel van verdedi ging tot vrijwaring van de bedreigde onaf hankelijkheid der Republiek als een souve reine internationale staat, en alleen voort gezet wordt om de onbetwiste onafhankelijk beid van beide republieken als souvereine internationale staten te verkrijgen en de verzekering te erlangen dat die onderdanen van de koningin, die met ons aan den ooi- log deelgenomen hebben, niet het minste leed zal wedervaren. Op déze voorwaarden alleen verlangen wij den vrede hersteld te zien, terwijl er ons, indien de Engelsche regeering besloten is de onafhankelijkheid der rtpublieken te vernietigen, niets overblijft dan op den ingeslagen weg te volharden, vertrrouwende dat God ons niet verlaten zal. Wij hebben geaarzeld deze verklaring eerder af te leggen, omdat wij vreesden dat, zi o lang het voordeel aan onze zijde was en onze legermacht verdedigende stellingen ver in de Britsche koloniën bezet hield, een zoodanige verklaring het eergevoel van het Engelsche volk zou kwetsen, maar nu het prestige van het Britsche rijk door het gevan gen nemen van een onzer legers geacht mag worden hersteld te zijn en nu wij daardoor gedwongen zijn geworden andere stellingen, welke onze legers bezetten, prijs te geven, is dat bezwaar opgeheven. Wij kunnen nu niet langer aarzelen, de regeering en het volk van Engeland tegenover de geheele beschaafde wereld duidelijk uit te leggen, waarom wij vechten en op welke voorwaarden wij bereid zijn den vrede te herstellen. Vervolgens las Lord Salisbury het ant woord voor, verzonden den 11 en Maart, waarin de ontvangst gemeld wordt van hét telegram der presidenten, waarvan de strek king hoofdzakelijk is te vragen, of de En gelsche regeering de onbetwiste onafhanke lijkheid der republieken als souvereine in ternationale staten wil erkennen, en aan te bieden om op die voorwaarden den oorlog te eindigen. In het begin van October 1.1. -r- zoo vervolgt het antwoord heerschte er vrede tusschen de koningin en de twee republie ken onder de conventies welke toen golden Er was een discussie gevoerd tusschen de Engelsche en de Transvaalsche regeering, waarvan het doel was, herstel van zeer ern stige grieven, waaronder Engelsche ingeze tenen van Transvaal leden, te verkrijgen. In deu loop der onderhandelingen had Trans vaal, bij weten van de Engelsche regeering, aanzienlijke wapeningen getroffen. De En gelsche regeering nam dientengevolge maat regelen om te zorgen voor daarmede over eenkomende versterkingen van de garnizoe nen te Kaapstad en Natal. Geen inbreuk op de rechten, door de conventies gewaar borgd, had er tot dusver van Engelsche zijde plaats gehad. Plotseling verklaarde Trans vaal na een beleedigend ultimatum gesteld te hebben den oorlog en de Vrijstaat nam een gelijken stap. In voorziening van deze handelingen had Transvaal vele jaren lang op enorme schaal een millitairen voorraad opgestapeld die alleen bestemd kon zijn om gebruikt te worden tegen Engeland. De presidenten maken eenige opmerkingen van negatieven aard over de oogmerken van deze toerustingen. Wij achten het niet noodij de opgeworpen kwestie te bespreken, maar het gevolg van die toerustingen, met groote geheimzinnigheid bewerkstelligd, is geweest, dat het rijk gedwongen is een inval het hoofd te bieden, die het rijk een kostbaren oorlog en het verlies van duizenden kost bare levens bezorgd heeft. Deze groote ramp is een straf, die Engeland ondergaat omdat het in de laatste jaren berust heeft in het bestaan van de republieken. Met het oog op het gebruik, dat de republieken gemaakt hebben van de positie hun geschonken, en de rampen welke hun on geprovoceerde aanval het gebied der koningin heeft toegebracht, kan de Engelsche regeering op het telegram der presidenten slechts antwoorden met te zeggen dat zij niet bereid is, in onafhanke lijkheid voor de een noch de andere repu bliek toe te stemmen. (Luide toejuichingen van het Huis.) "gÖRINCHEM, 12 Maart. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,25 a 6,35, roodeditofö,a 6,10 witte dito f 6,—, 6,25, inl. rogge f 5,75 a 5,90 buitenl. dito f 5,75 A 5,85, gerst i 4,70 a 4,80, haver f3,50 3,75, duiveboonen f6,75 ii 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Ie qual. Kall'koeien f170 200 Kalfvaarzen f130 a 160 Melkkoeien 1140 150 2'/s jarige ossen f140 150 Guiste vaarzen f 80 k 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 35 40 Nuchtere kalv. f 9 13 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 20 ct per half kilo, 474 biggen van 1 5,a 10.per stak. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen f a en lammeren f0 u f 0.— per stuk. Eieren f 0.70 a 0 80 per 20 s'uks. Boter 50 a 55 ct. per '/i kilo. ROTTERDAM, 12 Maart. Binnenlandsche Granen. Tarwe werd heden wegens te ruimen aanvoer iets lager afgegeven nochtans kon niet alles geplaatst worden. Per heet. f5.40 1'6.15 en extra puike nog daarboven, per 100 kilo in uitgezochte qual. f7.50 A f7.65, overigem naar deugd van f7 tot f7.40. Canada tarwe werd onveranderd verkocht van 1*4.90 u f 5.25. Rogge. Vlaam-chc, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.50 a 5.25. Dito mindere f0.n 0.—. Gerst. Zeeaw9ch, Flnkk. en Ovcrra. Winter f7-a f8.— beste Zomer- 1*7 25 a f7.75. Haver. De beste f2.75 a 1*3.75. Blauwe erwten. De beste f 6.50 a f7.50. Paardenboonen. De beste f0.— ii 0.— Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puilt Zeeuwsch en üvermaasch znk- goed f0.5. 0.Zomerzaad fü.a 0. Kanariezaad 1*6 A 1 7.25. Bruine booncn de beste f7.A f8.25. Witte boonen de beste f9.50 ii f 10.50. ROTTERDAM, 13 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 25 paarden, veulen, 1 ezel, 1306 magere en 840 vette runderen, 216 vette, 840 nuch'ere en gras kalveren, schapen uf lammeren, 0 varkens, 195 biggen, 1 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 30— c., 2e kwal. 26 c., 3de kwal. 20 c. Kalveren le kw. 46 c., 2de kw. 41 c., 3de kw. 35 c. Alles per halve kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f 22.50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f26. n blanke Bergertraan f27.50 r u Maaslevertraan f r Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl. ra. 190 L. in gewone fusten van pl. ra. 100 L. f 19.p. 100 L. Nat. Med. levertr. le soort f p. ton u (stroogeel 2e f35.— p. ton. Stoommedicinale levertr. le f42.p. ton. Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. Hondenbelasting. De Burgemeester van Waalwijk noodigt hen, die nog niet, of nog niet ten voile de belas ting op de honden over het dienstjaar 1899 hebben voldaan, uit, daaraan alsnog voor of op 22 Maart a. s. te voldoen. Waalwijk, 13 Maart 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Veiligheidswet. Hoofden of Bestuurders van fabrieken of werk plaatsen, die nog niet hebben voldaan aan de art. i3 en 27 der veiligheidswet, worden uitgenoodigd de daarbij bedoelde opgavo alsnog ten spoedigste in te zenden aan den Burgemeester. Waalwijk, 13 Maart 1900. De Burgemeester van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. Heden overleed te Tilburg na een langdurig, geduldig lijden ge sterkt door de IIII. Sacramenten der Stervenden, onze beminde Broe der en Behuwdbroeder, DE IIEER Echtgenoot van Mejuffr. MARIA ANNA VAN WIJCK, in den ouderdom van 34 jaren. J. L. VAN WIJCK-dekkers. C. J. VAN WIJCK. Waalwijk, 9 Maart 1900. te Waalwijk, maakt bekend het huis met erf en tuin te Waalwijk, behoorende aan de Erven ANTONIE KORTHOUT aldaar, is inge zet op f 2700. Toeslag Dinsdag 27 Maart 1900, namiddags 7 uur in hot Hotel Verwiel te Waalwijk. Dagelijksch kan ten kantoren van No taris RANT gehoogd worden. 's voormiddags 10 uur, ten sterfhuize van Th. BOONAERTS te Waalwijk om con tant geld Alles breeder bij biljetten omschreven. van 1012 en van 24 uur. 's voormiddags 10 uur, aan de Markt te Waalwijk, om contant geld Allerlei vruehtbooinen, heesters, sierstrui— ken en andere planten. Breeder bij biljetten omschreven. ONDER MEEUWEN. te Geertruidenberg, bericht dat de door hem Geveilde Lan derijen onder Meeuwen, zijn ingezet en verhoogd tot 900.— 2450. 1900.— 1350.— 1650.— 900.— 4000.— h H it U H II 1/ Totael f 31625.— 's middags 3 uur, te Raamsdonk (doro), in 't café „DE KOPPEL PAARDEN."' Inlichtingen en veilingsboekjes t,e bekomen bij den opzichter J. UITHOVEN te Dron- gelen en ten kantore van genoemden No taris. voormidilags 11 uur, op dc plaats zelf, in het openbaar eene partij omgezette en gezuiverde liggende aan de haven alhier. ZEGT HET VOORT. te Geertruidenberg, eene vertrouwde, nette, R. C. en van goede getuigen voorziene voor keuken en huiswerk tegen flink loon en veel verval. Adres lett. A. B. C. De Echo van het Zuiden, te Waalwijk en van het is tijdens de maand Maart verplaatst, we gens eenige verbouwing van het tegenwoor dige aan de overzijde der straat A. 894, vroeger bewoond door den Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Waarborgfonds groot f 2.450.000, Hoofdprijs f 25000 - 250 - 100 tevens eene prachtige colectie PLATEN, welke elke woning tot sieraad strekt. Bewijzen van Aandeel a 50 cent ver krijgbaar bij OP UITGEVER, WAALWIJK. 45 prijzen b. f 25 402 - 14

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3