""binnenland. BUITENLAND. Staatkundig overzicht. - omstraalt. Daarbij kunnen echter hen vroe gere fouten niet geredresseerd worden. Twee rapporten door den opperbevelhebber naar Engeland gezonden, zijn als twee onaange- namen acten van beschuldiging voor de betrokken generaals. Lord Methuen heeft twee maanden noodig gehad, om zijn rapport op te stellen over het Magersfonteinenheil. Door den opperbevelhebber, die het wel sprekend genoeg scheen te vinden, is het het zonder eenig commentaar doorgezonden. Lord Methuen tracht alle verantwoordelijkheid op twee dooden te schuiven generaal Wau- chope en kolonel Downman van de Gor dons. Dit is voorzeker niet mooi. Generaal Gatacre, die sedert zijn reputatie weer wat heeft verbeterd, heeft zijn rapport moeten inleveren over het gebeurde bij Stormherg. De opperbevelhebber maakte bij dit rapport wel een kantteekening en de generaal krijgt eene opmerking te slikken over het strijden met vermoeide soldaten en het voortrukken zonder behoorlijke verken ningen te hebben doen voorafgaan. Uit Lourengo Marques wordt gemeld dat de generaals Joubert en Botha te Kroonstad zijn aangekomen, waar zij met de presidenten beraadslagen over nieuwe verdedigende rnaat- regelen. De Boerenlegers, die wijd verstrooid waren door den inval iu den Vrijstaat, trekken zich thans samenmaar waarschijnlijk zal geen ernstig gevecht geleverd worden voor over een dag of veertien. De Engelsche officieren te Petroria 2ijn Vrijdag in rijtuigen van de modelschool naar nieuwe kwartieren overgebracht buiten de stad, aan den voet van de Daspoorlheuvels. Aan de Daily News wordt uit Bloemlon- tein gemeld dat zich te Pretoria thans een corps van 2000 weerbare vrouweu heeft ge vormd, onder deu naam van Amazonencorps. De berichtgever heeft gehoord dat zij evenals de Hooglanders kilts dragen. De spoorweg uit Bloemfontein naar het noorden moet bij Kroonstad vernield zijn. Kolonel Bethune's vliegende colonne, die de Boeren iu de buurt van Pomeroy, den terugweg trachtte af te snijden is daar slaags geweest. De Boereu wisten goed te ont komen en namen huu kanonnen mee. Het vechten duurde vier uur, maar de Boeren behielden hun teireiu. De verliezen van de Engelschen waren, volgens het bericht, gering. Dr. Molengraaf?, hoofd van de iulichtingen- departemeut, heeft bekend gemaakt, dat de verliezen der republiekeinen tot vóór het ontzet van Kimberley en Ladysmith bedrageu hebben: gesneuveld 677, gewond 2129, door een ongeluk gewond 171, aan ziekten ge storven 99, zieken die hersteld of nog onder behandeling zijn 1251totaal 4351. De Transvaalsche oorlog is de veertigste oorlog, die de Engelschen ooder de regeering van koningiu Victoria voeren. Die oorlogen waren Een oorlog tegen Rusland 1854. Drie oorlogen tegen Afghanistan 1838, 1849, 1878. Vier oorlogen tegen China 1841, 1849, 1856, I860. Twee oorlogen tegen de Sikhs 1845, 1848. Drie oorlogen tegen de Kaffers 1846, 8 51, 1877. Drie oorlogen tegen Birmah 1850, 1852, 1885. Negen oorlogen in Indië 1857, 1860,1863, 1864," 1868, 1879, 1890, 1895, 1897. Drie oorlogen tegen Ashanti 1864, 1873, 1899. Een oorlog tegen Abessyuie 1867. Een oorlog tegen Perzie 1852. Een oorlog tegen de Zoeloes 1878. Een oorlog tegen de Basutos 1879. Een oorlog in Egypte in 1892. Drie oorlogen in Soudan 1894,1896,1899. Een oorlog in Zanzibar 1890. Een oorlog tegen de Matabelen 1894. Twee oorlogen tegen Transvaal 1881 en 1899. Zaterdag is de Dunnottar Castle van Southampton naar Kaapstad vertrokken. On der de passagiers waren generaal Carrington die een commando gaat aanvaarden aan de zuidelijke grens van Rhodesió, de hertogin van Teek en hare zusters, de markiezin van Ormonde en Lady Chesham, en Lady Roberts. De transportschepen Gaika, Auranian en Custodian vertrokken met 100 officieren en 2500 man. Zondag lichtte het transportschip Dunera het anker met het tweede bataljon garde grenadiers en den staf van de achtste divisie, in het geheel 36 officieren en 1140 man. Het transportschip Winifredian is uit Zuid-Afrika aangekomen met ongeveer 150 invaliden. In het Westen. Terwijl de Indépendance beige liet bericht heelt, dat Lord Kitchener aan het hoofd van een sterke troepenmacht naar Maleking trekt en vandaar op Pretoria zal aanrukken, verzekeren Kaapsche bladen dat Lord Kit chener Prieska binnengetrokken is. Aangezien zelfs de veelgeprezen Kitchener niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn, is althans één van deze berichten onwaar. Maar wij zijn geneigd ze geen van beide te gelooven. Het is natuurlijk mogelijk, maar niet waarschijnlijk, dat Kitchener zich persoonlijk naar Prieska begeven zou hebben, zóó ver westelijk van het station Oranjerivier gele gen, in een zeer schaarsch bevolkte streek die zoo ver van het oorlogsterrein ligt dat een opstand er geen rechtstreekschen invloed kan hebben op de groote krijgsverrichtingen. Hij zal den tocht naar Prieska wel aaneen onderbevelhebber overgelaten hebben. De hernieuwde bezetting van deze plaats is in zoover van belang, dat ze de gemeenschap van de Boeren in Grikwaland en die inde noordwestelijke districten der Kaapkolonie kan bemoeilijken. Maar daarentegen heb ben de opstandelingen Uppington bezet, dat aan de Oranjerivier evenzeer westelijk van Prieska ligt, als deze plaats aan het station Oranjerivier. Deze heele beweging kan intusschen, naar 't ons voorkomt, slechts dan van groot belang worden indien ze zich uitbreidt naar het zuiden en zuidoosten, en daar bemerkt men nog niets van. Wat het oprukken van Kitchener naar Mafeking betreft, de Indépendance zelf geelt het bericht ouder voorbehoud. We zouden zeggen dat men het te Londen niet zou laten uitlekken. En als 't maar een vermoeden is, dan hebben we 't ook in de Engelsche bladen reeds gelezen, en het ligt ook voer de hand dat Roberts iets van dien aard iu den zin heeft. We hebben al een poos geleden gewezen op de waar schijnlijkheid dat terwijl Buller de Boeren in Natal vasthoudt, en Roberts hen in het front moet aantasten, een andere Engelsche kolonne, of meer dan een flankbeweging zal uitvoeren aan de westelijke zijde, ten einde de Boeren te dwingen, hun macht verdeelen. Wij zien hierin voor de te verdeelen. Wij zien nienn vuur uc Boeren het grootste gevaar, maar duchten nog meer een beweging over Boshof en Hoopstad dan over Mafeking. Voorshands schijnen de Boeren zich nog sterk te gevoelen bij Veertien Stroomen. En Roberts heeft er in meer dan een op zicht groot voordeel bij als hij nog wat wacht. daar de planters geen geld hebben om hunne ai beidslooneu te bet?.!e.i. Hunne oogsten houden ze terug, totdat het Congres een besluit genomen heeft, op welke manier hei eiland zal bestuurd worden en of hun al of niet rechten op den in- en uitvoer zuilen opgelegd worden. Aan tabak alleen is op t oogenbbk in de pakhuizen 3 000.000 pond opgeslagen en gereed om verscheept te worden, zoodra de handel heropend is. Cuba gaat eene goede toekomst tegemoet, en onder de Cubanen vermindert de onte vredenheid, nu ze gezien hebken dat presi dent Mc Kinley huu eiland zelf-bestuur verleent. De Amerikaansche militaire macht langzamerhand teruggeroepen en in Mei a.s. zullen de eerste verkiezingen onder de Cu banen plaats vinden. Met het oog op de nieuwe koloniën en t uitbreiden van de zeemacht der verschillende Europeesche mogendheden, heeft het gouver nement groote contracten gesluten voor het bouwen van oorlogsschepen, kruisers en tor pedobooten en zijn de militaire en maiitieme academies te West-Point en Aunapolis ver groot. Een indrukwekkend schouwspel had plaats, toen door de Ohio Society aan Mc. Kinley een banket werd aangeboden ter gelegenheid van zijn driejarige regeering als president der Vereenigde Staten. In de rijk versierde bal zalen van de Waldorf Astoria waren de gouverneurs der verschillende staten, senators en hooge staatsambtenaren saamgekomen, om hulde aau het hoofd van den staat te brengen. Met groote belangstelling werd de rede gevolgd, waarin Mc. Kinley een overzicht gaf van zijn tot heden gevoerd bestuur. Hij wees er op, hoe de Vereenigde Siaten zich op vriendschappelijken voet bevonden met alle buitenlaudsche mogendheden, de hau— delsrelatieu waren toegenomen en de uiivoer gedurende de laatste 2 jaren den invoer met ongeveer een billioen dollars overtrof. Hy poihekcn zijn afgelost, de interest is gedaald en de arbeidsloonen ziju verhoogd. Het ge- heele land verkeert in bloei en het grootste deel van de bevolking gevoelt zich gelukkig en tevreden, want er heerscheu goede tijden. Na 33 jaren van ouafgebroken vrede kwam eene onvermijdelijke oorlog, die gelukkig van korten duur was en waar niet alleen onbe vlekte lauweren behaald werden, maar die ook de Vereenigde Staten onder de mach tige rijken der wereld rangschikte. Trotsch kan Amerika er op zijn, dat bij het uitbreken van dezen oorlog, onmiddellijk een kwart millioen vrijwilligers zich aanboden tot ver dediging van het vaderland en bewezen werd hieruit dat de staande legers onnoodig zijn, wanneer elke burger bereid is onmiddellijk in het gelid te treden. Voor de verkiezing van een nieuwen President in December van dit jaar worden door het geheele land reeds plannen ge maakt. Over het algemeen is de meening onder de republikeinsche partij, dat Mc Kinley zal herkozen worden, voornamelijk op grond van het verschil tusschen de slechte toestan- Turkije heeft definitief dc wijziging aan genomen, welke Rusland heeft voorgesteld op de voorstellen, betreffende den aanleg van spoorwegen in Klein-Azie. De concessie zal dus aan een Russische maatschappij worden verleend en wel voor het geheele kunstgebied der Zwarte Zee. Ketzer Wilhelm van Duitschland moet ver klaard hebben, dat hij nimmer het proteciio nistisch wetsontwerp op den invoer van buitenlandsch vleesch zal goedkeuren, terwij! de agrariërs als antwoord daarop hun bladen laten mededeelen, dat zij tegen he! vlootont— werp zullen stemmen. Alles vraagt men zich met opzicht tot het huwelijk van Aartshertogin Stephanie af, nu het bericht komt dat graaf Lonyay te Venetie door influenza aangetast is, zoodat de huwe lijksplan weêr is uitgesteld. Er is te eerder grond om aan andere „invloeden* dan influenza te denken, wijl de graaf niet te Venetie zijne ziekte uitviert, maar toch naar Govitz is vertrokken, maar 't heet om zich aan het koude en vochtige klimaat van Venetie te ontrekken. WAALWIJK, 21 Maart 1900. Benoemingen Kon. Besl. ziju met ingang van Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 1 April, bevorderd tot opzichter van den rijks waterstaat 1ste klasse A. D. G. teu Does- schate, thans opzichter 2de klasse tot op zichter van den rijkswaterstaat 2de klasse A. Koortsman, thans opzichter 3de klasse en tot opzichter van rijkswaterstaat 3de klasse A. Nieuwland, tlians 4de klasse. Onze Haven. ons hieromtrent 't volgende onze Kamer van Koophandel mede en het ligt in. i. op den weg der vereeniging daar tegen te protesteeren; en ik stel voor de volgende motie aan te nemeu „De algemccue Vergadering van de Schoen- makersvereeuiging, gevestigd te Waalwijk, gehoord de debatten omtrent de Ongevallen wet, draagt het Bestuur op, een adres te richten aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal, waarin wordt aangedrongen op aanneming der wet. als zijnde wel degelijk in het belang van den werkgever en den werkman. Na eenige discussie werd daartoe bij ac clamatie besloten en de vergadering ge sloten. Rijksnormaallessen. Naar men ons meldt, hebben zich voor de Normaallessen en de voorbereidende klas se alhier 17 candidaten aangemeld. Wel een bewijs, dat de inrichting zich in voortdu- renden bloei mag verheugen. Oplichterij. Dezer dagen moet in onze gemeente op lichterij hebben plaats gehad door eene vrouw, die tot dusver onbekend is gebleven. Misschien heeft de daderes hare praktijk op meer plaatsen uitgevoerd, maar bij een is dit toevallig uitgekomen. De vrouw dan vervoegde zich hier ter plaatse bij iemand, om voor eene andere vrouw, die in bijzondere omstandigheden verkeerde geld te vragen, daar natuurlijk de ergste tafereelen bij verhalende. Het geld werd haar dan ook verstrekt. Nu kwam dezer dagen de meid van den gever, de vrouw voor wien het geld was gehaald tegen en wees er haar op, dat het toch zoo erg niet met haar gesteld was, waarop deze antwoordde, nergens van te wetenzij had nergens om gestuurd en ook niets ontvan gen. De vrouw in quaestie zal dit zelf wel gebruikt hebben en ook op andere plaatsen zoo wat trachten te pakken te krijgen. Men zij op zijn hoede Rare snuiters. In een herberg alhier schijnt tegenwoor dig de verzamelplaats te zijn van hen, waarop bizonder door de politie het oog moet worden gehouden. Dat volkje dat nu eeus gaat schuitje varen en dan midden op het water gekomen elkaar slag levert, komt later weer bijeen om onderling eikaars jassen en petten te verbranden. Nu Zaterdagavond heeft men de aardigheid gehad elkaar weer slag te leveren, dit had wel geen bebloede koppen, maar tuet krulwonden overzaaide aangezichten tengevolge. Zondagavond, hetzelfde spel; men was toen echter gewapend met schoenmakers- raspen waarmede een meer beteekenend wondje werd toegebracht. De politie heeft tegen enkelen hunner verbaliseerd. den van het land vóórdat hij de regeering aanvaardde en den bloei en den vooruitgang, waarin het zich thans bevindt. Üe bijeenkomst der republikeinen tol het benoemen van hun candidaat voor het pre sidentschap zal plaats vinden den 17en Juni en gehouden worden in Philadelphia. Een groot verlies veroorzaakt de dood van den vice-president Hobart, die niet alleen een trouw raadsman van Mc Kinley was, doch tevens een kunstig staatsman. Als opvolger wordt genoemd de assistent-gou verneur Woodruff van den staat New Yoik. Wat de democratische partij betreft, haar bijeenkomst zal plaats vinden den 9eu Juli in Kansas City, en evenals bij de vorige verkiezing zal William Bryan candidaat gesteld worden. Bryan heeft na zijn nederlaag niet stil gezeten. Bij het uitbreken van den Spaansch- Amerikaanschen oorlog bood hij zich als vrijwilliger aan en ontving de benoeming als kolonel vau een Nebraska-regiment, hetwelk tot zijn grooten spijt niet naar Cuba gezonden werd, doch in het kamp achterbleef. Onaf gebroken houdt hij dagelijks in verschillende plaatsen groote redevoeringen. Bij voorkeur veikondigt hij zijne ideöen achter op den trein staande, aan de op het perron toegestroomde inwoners, en het is hem daardoor mogelijk soms op 5 of 6 verschillende plaatsen op een dag redevoeringen te houden. Alle hoop hebben de republikeinen, dat de oorlog in de Filippijnen geëindigd zal zijn voor de verkiezingen beginnen, doch op 't oogenblik is nog weinig kans hierop, of schoon generaal Otis, de gouverneur-generaal te Manila, verklaart dat de oorlog zoo goed als uit is, weet men hier maar al te goed, dat deze rapporten ouwaar zijn. Waar Agui- naldo, het hoofd der opstandelingen zich bevindt, is onbekend dagelijks hebben groote en kleine gevechten plaats, soms met hevige verliezen aan de zijde der Amerikanen. Daarbij zijn de hospitalen overvuld met zieke soldateu en heeren even zoo velen naar Amerika terug als er heen gezonden worden. Een groote vloot is nog steeds in de haven van Manila aanwezig en millioen dollars worden aldus uitgegeveu, zonder dat voor uitgang te bespeuren is. Een groot verlies was de dood van generaal Lawtou, een der bekwaamste officieren uit bet Amerikaansche leger, op wiens hoofd (zegt men door de opstandelingen, een prijs vau 25.000 dollars was gesteld en die. in hinderlaag gelokt, verraderlijk werd doodgeschoten. Het eiland Porte-Rico, voorspoedig onder Spaansche regeering, is op 't oogenblik in ellende. De bevolking verlangt vrijen handel met de Vereenigde Staten, wat echter door het Congres is geweigerd. Duizendeu arbei ders op de plantages komen om vau honger Men zendt ter plaatsing. Dezer dagen bracht ik een bezoek aan de haven en kon ik mij opnieuw overtuigen van den slechten, ongunstigen toestand, waarin onze eenige vaarweg reeds zoo lang verkeert. Verbetering is zoo dringend noodzakelijk, dat langer uitstel hiertoe haast onvergeeflijk genoemd moet worden. In November van het vorige jaar werd door den heer H. Mulders in den Raad een voorstel met begrooting lot verbreeding en uitdieping der haven ingediend, welk voorstel bij den Leden, en eveneens bij den Voor zitter, zoo zeer in den smaak viel, dat be sloten werd een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Thans, ruim vier maanden na dato, hooren wij totaal niets meer van de zaak en zien wij reikhalzend uit naar eene Ge meenteraadsvergadering, waarin bewuste zaak behandeld zal worden. Heeft men werke lijk ernstige plannen om aan den ellendigen toestand onzer haven een einde te brengen, dat men dan niet blijve dralen en uitstellen. De grondwerkers hebben den aroeid nog niet hervat en zouden thans op de voor- deeligste voorwaarden gehuurd kunnen worden. Schoenmakers vereeniging te Waalwijk. Gisteravond had op de zaal Musis Sa crum" alhier, de aangekondigde vergadering plaats van de Schoeumakersvereeniging. Te genwoordig waren een 35-tal leden. Voorlezing werd gedaan van de Kon. goedkeuring der Statuten. Daarna werd het huishoudelijk reglement behandeld en na eenige wijzigingen aange nomen. O. a. werd besloten ieder jaar 4 verplichte algemeene vergaderingen te hou den op te laat of niet komen, alsook op 't heengaan voor afloop der vergadering zon der kennisgeving, werd een boete van vijf cent gesteld. Verder aangenomen eene circulaire te la ten drukken en die in de omliggende plaat sen te doen verspreiden, om de schoenma kers aau te moedigen lid te worden. Daarna werd een definitief bestuur ge kozen nl. de heeren H. van Schijndel, Chr. Trimbach, Alph. de Vries, J. v. d. Meijdenberg, J. van Assen, Adriaanse, 3. Wingels, Massuger en P. Mattie, die allen de benoeming aannamen De heer Alph. de Vries bracht verder de ongevallenwet ter sprake, en deelde mede, dat zooals bekend was, deze door de Tweede Kamer is aangeuomennu wordt in den lande eene groote adresbeweging op touw gezet, om die wet in de Eerste Kamer te doen vallen, hieraan zoo gaat spr. verder, heb ik tot mijn spijt gelezen, doet ook Bijna een ongeluk. Gisteren zou een persoon alhier een jong paard voor de eerste maal berijden. Het dier maakte allerlei dwaze sprongen en geraakte voor een in aantocht zijnden stoom tram. Had de ruiter 2ich niet met een koe nen sprong weten te redden en de machi nist niet juist op tijd gestopt dan voorzeker ware een groot ongeluk niet te voorkomen geweest. Wetsontwerpen. De wetsontwerpen voor de regeling van de landweer en de landstorm, zijn ter verzending aan de Staten-Generaal gereed. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij in de eerste op het a.s. reces volgende bijeenkomst der Kaïner gelijktijdig met de overige mili taire wetten in de afdeeliugen zullen onder zocht worden. Vredesconferentie. De Russische photograaf, die tijdens de bijeenkomst der Vredesconferentie, ingevol ge opdracht van den Tsaar, tal van opna men heeft gedaan van gedelegeerden, af zonderlijk of in groepen, vergaderingen enz. voor portretten, bioscoop enz., is sedert eenige dagen op de binnenplaats van het ministerie van buitenl. zaken bezig met het nemen van photo's van de verschillen de akten, protocollen en andere officieele bescheiden, door de tot de overeenkomsten toegetreden mogendheden onderteekend. Het photografeeren dezer gewichtige do cumenten geschiedt onder toezicht van een ambtenaar van het ministerie, die de oor spronkelijke bladen achtereenvolgens aan den photograaf overhandigt en weer van hem terugneemt. Uit dc Hofwereld. Uit Duitschland wordt gemeld, dat Hare Majesteiten de Koningin der Nederlanden en de Koningin-Moeder in Mei a. s. te Arolsen verwacht worden ter bijwoning van de huwelijksplechtigheid van Prinses Elisa beth van Waldeck en Pyrmont met den graaf zu Erbach De ontzettingstocht der „Serdnng". Het Soer. Hand. deelt mede, dat de com mandant der zeemacht een nauwkeurig on derzoek heeft ingesteld naar het optreden den commandant van Hr. Ms. Ser- van dang op Nieuw-Guinea. Uitvoerige mede- deeling is gevraagd omtrent het restant ko len bij aankomst te Soerabaja en het kolen- verbruik op de verschillende trajecten, af gelegd op den zoogen aamden outzettings- tocht. Comité van advies omtrent emigratie naar de Zuid Afrikaanscke Republieken. Schier niemand iu Nederland tracht Diet te doen wat hij kan voor de Boeren. Duizen den bij duizenden guldens zijn reeds bijeen gebracht om door allerlei geoodoofde mid delen hen ie helpen en de diepe wonden te lenigen, die hun voorbecldelooze strijd tegen unrecht en geweld hun slaat Niet allen evenwel die zich aan het hooid sielien om hun bijdragen in te zamelen, be schikken over voldoende kennis van Alnka en genoegzaam vertrouwen in Nederland waardoor aau de allereerste voorwaarden vol daan wordt om u et. hoop op goeien uitslag te kunnen arbeiden. Het intervieuw van Dr. Leyds, dat dezer dagen in >Het Vaderland" is medegedeeld, staaft zóo voldoende dit beweren, dat daar over geen woord meer behoeft gezegd te worden. De ondergeteekenden van welke sommigen reeds in kleiner kring weikzaam waren op hetzelfde gebied, werden uitgenoodigd meer publiek op te treden en zich te vereeuigen tot het comité aan het hoofd van dit opstel genoemd. Ze zijn de heeren Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland te 's Gravenhage, Mr. J. G. S. Bevers, oud lid vau de 2c Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage P. J. A. de Bruïne, 2de voorzitter van het Nederlandsch Landbouw comité en van de Hollandsche Mij. van Landbouw, te Zwijn- drecht Dr. B. A. P. van Dam, die gedurende 11 jaren als geneesheer te Fauresmith in Oranje Vrijstaat practiseerde E. J. van Go:- kom, oud-notaris in de Z. A. R.C. M. E. Van Löben Seis, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten GeneraalN. J. Singels, die ruim 4 jaren te Johannesburg in de Z.-A. R. aan het hoofd eeuer industrieele ouder neming stondBas Veth, hoofd van het perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Doidrecht; J. A. Wormser, die in 1896/97 de Republieken en de Koloniën van Zuid-Afrika doorreisde. Het doel van dit Comité is, in ruimeren zin des woords hen die wenschen te emi greren naar Zuid Afrika met raad en daad bij te staan geschikte personen te helpen in hun voornemen en zoo noodig van de mid delen ter volvoering van die plannen te voor zien en hen voor wie het beter is dat ze hier blijven, onpartijdig te dienen van advies, opdat die daar niet in hun ongeluk loopen na hier hun laatste bescheiden middelen er voor geofferd te hebben. Het Comité weet zeer goed dat alle ver toon of bewijs van philantropie in den ge wonen zin des woords tegenover de Boeren ten eenenmale misplaatst is en in Afrika slechts wantrouwen wekt zonder nut te doen. Het is echter hoog noodig te helpen op elke wijze die een bevriend volk tegenover een voor haar vrijheid worsteleude natie niet verboden is. Daartoe kan veel geld vereischt worden Het Comité stelt zich dus even gaarne ter beschikking voor het geven van advies als voor het ontvangen van geldelijke bijdragen Het vertrouwt dat dit beroep op het ge heele Nederlandsche volk niet vergeefs zal zijn. De zetel van het Comité is in Den Haag, Men richte zich voor het inwinnen van advies aan den secretaris en zende zijne gaven aao een der bovengenoemde heeren of rechtstreeks aan den penningmeester. sGravenhage15 Maart 1900. J. A. Wormser, Voorzitter Dr. B. A. P. van Dam, 131 Bezuidenhout, 'sGravetJiage, Secretaris. Jlu. Mr F. Beelaerts van Blokland, Koninginnegracht 62, sGraven/iagt Venning meester. Het Fonds tot daadwerkelijkcn steun. Men weet, dat het Zuid-Afrikaansclu fonds tot daadwerkelijken steun, onder lei ding van den heer Noels van Wageninger tc Amsterdam opgericht, reeds aan zijr. plannen een begin van uitvoering heeft ge geven door uitzending van deu heer Juniu met een aantal emigranten. Velen in des lande, die met ons de uitvoering dezei plannen niet zonder bedenking achten, zijs waarschijnlijk eenigermate gerust gestel: door de verklaring in het weekblad „0; voor Transvaal" gegeven, dat door den heer Noels van Wageningen niet zou zijn ge handeld dan na overleg mef de Vertegen woordigers der Republieken. De zaak kwam ons gewichtig genoe; voor, om, nu wij dr. Leyds op zijn door tocht alhier toevallig ontmoetten, hem dien aangaande een vraag te stellen. Uit zij: mond vernamen wij dat de hier gegeve' voorstelling van zakeu niet juist is. Ht is waar, dat de heer Noels van Wageninge: zich tot dr. Leyds in betrekking heeft ge steld, maar eerst nadat de uitzending va: den heer Junius meteen aantal emigrantei reeds was vastgesteld en geregeld. Toei heeft de gezant den heer N. v. W. dei raad gegeven om met de verdere uitvoerin van het plan te wachten, totdat uit Zuid-Afrikaansche Republiek en den Oranjf Vrijstaat bericht zou zijn ontvangen, of 1 uitzending van emigranten en zoo ja, well soort emigranten wordt gewenscht. 1) Muller, vertegenwoordiger van den Oranje Vrijstaat, had zich geheel en al op ditzel de standpunt gesteld. Eenige waarschuwing tegen het lichtvak dig iugaan op dergelijke plannen is dc niet overbodig. De zekerheid ontbreel dat emigranten in de tegenwoordige omsta' digheden ginds met open armen zulle worden ontvangen en hun weg zullen vit den, terwijl het gevaar groot is, dat, zij althans niet van eenige middelen votf zien zijn, zij de ellende ten prooi zullt vallen. Het bleek ons dat dr. Leyds van oorde was, dat men niet voorzichtig genoeg k( zijn met emigratie naar Zuid-Afrika, zo lang althans de tegenwoordige omstandif heden duren. Een Maatschappij, die zi dit belang aantrekt, moet z. i. meer taak hebben onbedachte emigratie te voo komen dan de landverhuizing te bevorder*

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2