Nummer 27. Donderdag- 5 April 1900. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Ons Geïllustfeerd Zondagsblad, Gemeenteraad De Deserteur A TOON TXELEN, Van iiaaimiiu jen dei Leerplichtwet, FEUILLETON. Dit Bind verschijnt W o e n s d a g- en Zat erdagavon d. Abonnementsprijs per 3 maanden f Ü.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UlTGEVKR WAALWIJK. Advkrtisntiën 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2inaal~ berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertentiës bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Den abounds van het Geïllustreerd Zondagsblad deelen wij mede, dat we gels de enorme verhooging der papierprij- z£,een gevolg van de algemeen erkende stijging van de waarde der grondstoffen den prijs van dat blad vooitaan, dus met ingang van het 2e kwartaal 1900, eenigs- üins moet worden verhoogd. Ofschoon de Illustratie uitermate goed koop is en de prijs niet in verhouding tot het vele dat zij biedt, zullen wij voor een geheel kwartaal slechts 7 Va ce,lt meer re" kenen. Wij houden ons overtuigd dat niemand onzer lezers die het Geïllustreerd Zondags blad ontvangen en hetzelve hebben leeren waardeeren om zijn schat van keurige gra vuren en belangwekkende verhalen in den laatsten tijd ook om de vele en kostba re platen betrekkelijk den oorlog zulk een klein verschil te zwaar zal vallen en daarom zich den eigendom van eene zoo fraaie Illustratie zullen willen ontzeggen. De prijs is dus te beginnen met het 2e kwartaal 1900 f 0.377s of franco per post f 0.45. OPENBARE VERGADERING op Zaterdag 31 Maait, 's nam. 7 uur "Afwezig de heeren Jud Timmermans- van Turcnhout, A. v. Tilburg, Th. lloffinans, en Mombers. Voorzitter de burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Af- en overschrijving begrooting 1S99. III. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen van 1900. IV. Aanwijzing Stemlokaal. V. Vaststelling gasprijzen. VI. Reclames hoofdelijken omslag. De Voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor en de heer Van Schijndel maakt eene opmerking naar aanleiding van het weglaten in de notulen, van 't geen hij in de vorige vergadering heeft gezegd, bij de benoeming van een lid van de plaatselijke scboolcom missie. De Voorzitter zegt dat in de notulen alleen liet zakelijke van 't verhandelde wordt opgenomen. De raad besluit daarop de notulen te behouden z oals zij zijn voorgelezen. (De heer Jud. Timmermans verlaat de vergadering). I. Ingekomen stukken. a. Een kennisgeving van de heeren Timmermans-van Turenhout en ffoffmans, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. b. Een besl. van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van dc verordeningen op leges ter secretarie, schoolgeld, raarkt- geld etc. Aangenomen voor kennisgeving. c. Idem verpachting grond aan de firma Goosfens. d. Verslag der gascommissie. Voor/.itter rik stel voor dit ter risic te leggen voor de leden.* Aangenomen. e. Een request van verschillende ouders van schoolgaande ki. deren, dat zij met groot, leedwezen hebben gezien, dat het school geld meer dan zal worden verdubbeld. Van het meer uitgebreid onderwijs toch wordt alleen gebruikt gemaakt door de burgers, daar de meergegoedeti hun kinderen naar buiten zendenzoo is het schoolgeld veel te hoog en zal die prachtige school leeg blijven, tot niets dienen, zij vragen daarom vermindering van school geld voor het uitgebreid onderwijs. De Voorzitter„het Dag. Bestuur stelt voor afwijzend op dit verzoek te beschikken de Raad heelt deze prijzen pas vastgesteld en degenen voor wie de prijs te hoog is, kunnen hiervan aan B en W. vermindering vragen en we zullen hiermee niet onbillijk zijn. Van 4 aanvragen hebben we reeds 3 vermindering verleend De heer van Schijndel: ,/ik ben cr voor liet op 't vroegere terug te brengen. We moeten 't ouderwijs zoo goedkoop mogelijk maken. Zoo werkt men het tegen. Dan zal zooals iu 't request staat, de school geen dienst doen. Ik heb verschillende ouders gesproken, die hunne kinderen van school halen als het schoolgeld zoo blijft. Het kan wel verminderd worden, maar, de ouders komen niet graag bij B. en W. bedelen. Ik zon het zoo lang mogelijk stellen. Laat men dat in de belastingregeling vinden, want als hier de verbouwing der school van terecht moet kotnen, dan ziet 't er donker uit. Met genoegen heb ik ge/.ien dat de heer Timmermans er iu de vorige vergade ring tenet) was, ik ben er niet geweest anders zou ik ook hebben geprotesteerd. En dat vermindering verleenen door B. en VV. haalt niets uit, dat doen de ouders niet graag, dat is gauw bekend en dan roepen de kinderen elkaar na zooals dat gaat„Gij zijt er een van half' geld." Daarna wordt het vo irstel van B. en W., om afwijzend op dit request te beschikken aangenomen inet 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Schijndel en Mulders. II. Af- en overschrijving begrooling 1899. De Voorzitter vverschillende posten zijn overschreden en andere waarvan is overge houden tot een bedrag van f1400." Goedgekeurd. III. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen in 1900. De Voorzitter //gekozen moeten worden 2 leden, 2 plaatsvervangende leden, en 1 lid volgens art. 60 en 1 plaatsvervanger van dat lid. Gekozen de heeren le lid Quirijtis. 2e Timmermans van Turenhout. Plaatsvervanger voor T eerste li l, de lieer Bayens. Plaatsvervanger voor 't tweede lid, de lieer van Dooren. Lid volgens art. 60, de beer Mombers. Plaatsvervanger de heer van Tilburg. IV. Aanwijzing stemlokaal. De Voorzitter „ik stel voor evenals vorige jaren de Raadzaal aan te wijzen.* Aangenomen. V. Vaststelling gasprijzen. De Voorzitter ,/naar aanleiding van de belangrijke rijzing van den prijs der steen kolen, is hier, zooals in vele andere plaatsen, de - noodzakelijkheid gebleken, den gasprijs te verlioogen. Na nauwkeurige berekening van den di recteur en de commissie hebben zij ons 't volgende voorstel gedaan, waarmede B. en W. het eens waren en het daarom aan de raad voorstellen. De prijs te stellen als volgt Voor particulieren van 8 op 9 cent. Voor in lustrieël gebruik op 8 Muntmeters op 10 Verder zullen pogingen worden aangewend om van de Staat spoor ook 1 cent meer te krijgen. Dit is 't voorstel van B. en W." De-"heer van Dooren „dit is toch maar voor zekeren tijd.* De Voorzitter: „tijdelijk, zoo lang als 't noodig is. Dit besluit treedt dan met 1 April in werking.* De heer van Schijndel //ik vind de gas prijs hier nog al hoog. Zoover mij bekend is 't hoogste uit geheel het land. Ge werkt zoo 't gasverbruik tegen, 't aantal gasver- bruikers zal afnemen, en dan komt 't op 't zelfde neer. De fabriek behoeft geen rente af te werpen, dat is niet noodig. Dc gas- wrbruikers betalen alleen de straatverlichting anderen profiteered ervan. Van de Staats spoor zult ge Ook niet ineer krijgen.* De Voorzitter„me dunkt 1 cent is toch niet onbillijk. Voor krachtgebruik laten we 8 cent. Het gas kost zelf aan de fa briek na nauwkeurige berekening 8 cent." De heer van Schijndel „ik ben ook van plan een gasmotor te plaatsen, maar zou nu wel een petroleum-inotor m men. Er schiet ieder jaur van de gasfabriek over, dat is niet noodig, als dat maar juist balanceert, i9 mooi genoeg. Ik ben er sterk tegen den prijs te verlioogen." De heer Bayens: „mag ik de lieer van Schijndel even opmerken, dat er wel plaatsen zijn, waar de gasprijs hooger is, o. a. Zaan dam." De heer Van Schijndel„Zeker, er kan enkele uitzondering zijn." Daarna wordt het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Schijndel en Mulders. Dc Voorzitter„dan wenschen we nog wel de volgende wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Tot nu toe is bij den aanleg van een nieuwe aansluiting 20 M. gratis gegeven. In andere plaatsen wordt gegeven het stuk van den gevel van het huis tot de hoofdleiding en dan de aankop peling aan den Meter. Nu stel ik namens Dag. Best. voor dit ook voor onze gemeente te besluiten en te doen ingaan met 1 April." De heer van Schijndel,,'i wordt hier voortaa» geheel op den gasverbruiker gezocht." De heer van Dooren „ge moet altijd eenigszins aan de verbruikers trachten tege moet te komen." Het voorstel wordt in omvraag gebracht en daar de stemmen staken (3 tegen 3) aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Mulders: „Het verwondert me zeer dat er nog niets is over de haven." De Voorzitter: „de begrooting, teekening etc. zijn druk in bewerking, we kunnen niets doen als mee vooruit makenhet zal eerder klaar zijn als U wel denkt." De heer Mulders„ik hoop, dat er zoo veel mogelijk haast mede wordt gemaakt." Daar niemand meer 't woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering ter behandeling der reclames tegen den hoofdelijken omslag in eene met gesloten deuren. (Zooals zij door de 2e Kamer is aangenomen.) 1. De ouders zijn verplicht hunkinde ren naar school te zenden of huisonderwijs tc geven. 2. De Overheid heeft uit te maken of het schoolbezoek geregeld plaats vindt, zoo als de wet voorschrijftindien een kind niet meer dan twee schooltijden gedurende Iwee achtereenvolgende maauden verzuimt, staan de ouders niet schuldig. 3. De leertijd wordt door deze wet voor geschreven zes jaren van het 6e of 7e tot het 12e of 13 jaar. 4. Het huisonderwijs wordt aan regelen onderworpen, zoodat de ouders daaromtrent niet vrij zijn. Met gemoedsbezwaren houdt de Overheid rekening. Ouders, die tegen het onderwijs op alle binnen den afstand van 4 kilo meter van de woning gelegen lagere scholen overwegend bezwaar hebben, worden vrijgesteld van den schooldwang. Ook be zwaar tegen de vaccine ontheft van de ver plichting. 6. Deze gemoedsbezwaren gelden even wel niet, wanneer de ouders den burge meester hunner woonplaats daarvan geen kennis hebben gegeven, terwijl deze kennis geving iu* verloop van 12 maanden opnieuw moet worden ingediendbovendien moet Waahvfjksclte en Lai'slraalsrkt ('oma til, 35. Maar zij vouwde de handen tot een stil gebed en hare blikken bleven op het gezichtje van het kind gevestigd alsof zij uit dezen vrsdigen aan blik ook tevens levenskracht en levensmoed voor haar eigen ziel putten kon. Daar werd op eens aan de deur geklopt. Elize verschrikte hevig: wat wus dat? Zij werd plotseling door een r.omeloozen angst overvallen, de vrees, dat hare vervolgers zich reeds achter die deur bevinden konden. Weder werd er luider en dringender geklopt 1 Elize stond bevend op, doch waHgde het ni«t, te roe- PCpiotseling werd de klink opgelicht, de deur ging open en in da opening vertoonde zich Walewski. Benige oogenblikken bleven de beide minnender. van wie den «-en den ander ver weg en in nood en gevaar geloofde als versteend aanzien, dan klonk plotseling een dubbele kreet, en vielen zij elkander, weenend van vreugde en verrukking in de armen. Kussen tranen afgebroken gestamelde woorden uitroepen jubelkreten snikken waren de eenige klanken, die deze van zaligheid bevende menschen in het eerste kwartier konden uitbrengen. Na zooveel leed en smart was dit geluk opeens te groot, doch voor het oogenblik althans was alles vergeten. Hoe konden deze gelukkigen ook vermoeden, dat het noodlot hen hier slechts voor eenige oogeDblikken zou te zamen brengen, om hen dan weder te onverbiddelijker te scheiden. Toen de eerste storm van hartstochtelijke vreugde en verrukking was voorbijgegaan, wilde Elize zich beschaamd uit Walewski's armen .os- maken, maar hij hield haar vast. Hij rustte niet eer zij hem stamelend en blozend had be kend, dat zij hem beminde en hij dankte haar voor'deze woorden met gloeiende kussen. De wereld, ja alles om hen heen scheen verdwenen te zijn, het was hun alsof zij op engelenwieken boven de aarde en al haar zorgen kalm voortdreven. Eerst de terugkomst der door Elize uitgezonden vrouw herinnerde cr de min- neuden aan, dat zij beiden op de vlucht waren en aan groote gevaren blootgesteld De vrouw was natuurlijk zeer verbaasd, dat gedurende hare afwezigheid nog een gast was aangekomen, maar zij werd gerustgesteld, toen zij vernam, dat deze man de gemaal der jonge dame was, ofschoon Elite's verwarring en haar kleuren deze verklaring schenen te logenstraffen. Maar de vrouw was niet gewoon lang na te denken over zaken, die niet direct haar zult be troffen. Zij berichtte, dat de wogen niet binnen een uur kon voorkomen, daar de paarden nog moesten gevoederd woiden daarna pakte zij het vleesch uit, dat zij had meegebracht, en Elize begon dit dadelijk te ber efden, daar Walewski vei klaarde, dat hij zeer hongerig was. Tot het eten gereed was, en ook bij den mnal- lijd onderhielden de minnende» zich met elkan der in de Fransche taal, nu en dan met de vrouw eenige woorden in het Poolsch sprekend, om on gemerkt n«ar de richting van den weg naar Neu- siadt en die der andere nuastbijgelegen plaatsen te informeeren. Zij moesten zich natuurlijk veel dwang opleg- fjen, toen zij mot elkaur hunne lotgevallen sinds lun laatste samenzijn bespr ken, maar de tijd drong en zij moesten zich haasteu, om te over leggen, wat thans geschieden uioest. Het resultaat van hunne bespreking was he volgende: Elize zou naar Neutadt rijden, om haar vader te waarschuwen. Walewski zou haar eerst daarheen volgen nadat het donker geworden was, ten einde zijne aankomst geen opzien zou verwekken en hem niet verraden, daar hem rog altijd eene uillevering naar Rusland bedreigde Het zou ook veiliger voor hem geweest zijn, in dien hij het hem door Elize aangeboden geld aangenomen, en zich verder van de grenzen ver wijderd had, maar Walewski wist, dat Elize nog moeielijke uren, zelfs tegenover huar vader, te wachten stonden, en hij wilde haar niet zonder hulp en bijstand laten. Elize zou ten teeken, dut hij des avonds veilig het huis kon binnenkomen, een licht in het venster v&n het dakkamertje zet ten, en indien Walewski maar eenmaal in Peiser's huis kwam, dan kon men wel uader beslissen. De bestelde wagen verscheen, en Elize moest van Walewski scheiden. Blozend duldde zij zijn kus; blozend vertelde zij de vrouw dat haar echtgenoot nog de terugkomst van den wagen bij haar wilde atwachten, en besteeg dan het voer- tuig. Nog één blik, een blik rol innige liefde, werd met den achterblijvende gewisseld, dan zette zich de wagen in bewegiug en reed Elize weg. Het was namiddag geworden, toen zij naar Neu- stadt afreed, vanwaar zij nu meer dan drie dagen was verwijderd geweest, en haar hart klopte bij de gedachte, voor haar vader te moeten verschij nen, en tot hem te zeggen: Ik weet dat gij een misdadiger zijt, vlucht I Het kleine paardje voor het mandenwagentje, waarin door middel van een bos stroo, en een duarover uitgespreide deken een zitplaats wns in gericht. draafde lus'ig in de richting naar Ncu- stadt. Elize vroeg den boer, hoe lang het wel kon duren, voor zij de 6tad bereikten, en deze antwoordde, dat zij daar nog juist even voor den avond konden binnenrijden. Deze tijd kwam Elize juist als de gunstigste voor. Zij zou dan haren valer kunnen waarschuwen, en deze, zoo als zij meende, kon gemakkelijk onder beschut ting van den nacht de vlucht nemen. Maar het noodlot wilde wederom niet, dat zij deze reis zoo ongestoord zou volbrengen. Nu ongeveer een hall uur gereden te hebben, voor het grootste gedeelte op slechte wegen en door het woud, begon het kleine paard kreuriel te loepen, en toen de boer eindelijk hoofdschuddend afs.ceg, om te zien, wat het dier scheelde, bleek het. dat dit een ijzer verloren had. Het jammeren van den boer over dit ongeval duurde tamelijk lang en hij scheen niet weinig lust te hebben terug te keeren, waartegen Elize zich maar raoeic'ijk kon verzetten. Zij bevond zich alleen op een eenzamen straatweg midden in het woud. Zelf3 haar smeeken schc-en weinig te helpen, lot zij aanbood de vracht te verdub belen en dadelijk uit te betalen, waarop deze beloofde, haar ten minste naar het naaste dorp te brengen, en daar een smid op te zoeken, die het paaid opnieuw kon beslaan. Van nu af ging het stapvoets verder, tot men een eenzaam gelegen herberg bij een kruising vau den weg bereikte, dezelfde, waarin Rotliraann eenige dagen vroeger met Koppenhogen was geweest en waarin hij voor de eerste maal den r.aam van Peiser hoorde. Deze herberg scheen op den voerman eene buitengewone aantrekkingskracht uit te oefenen, want hij zeide eenvoudig weg, dat hij daar moest blijven, om zijn paard te luten rusten. Hij reed met zijn wagen regelrecht op de deur toe en Elize durfde niet eens het voertuig ver- laten, maar bleef in haar mantel gehuld op den wagen zitten. Na eenigen tijd keerde de voerman terug, en deelde haar mede, dat. het naaste dorp, waarin een smid woonde, niet veraf was, dat hij daarom zijn paard zou inspannen en bij den smid brengen, voor nieuw ijzer. Hij gaf Elize den rnad, niet op den wagen te blijven zitten, maar in de gelagkamer te gaan, waar zich thans niemand bevond, en waar zij dus ongehinderd kon blijven, tot hij terugkwam. Hoe onaangenaam dit oponthoud ook voor Elize was, moest zij er toch in bewilligen, wilde zij althans voor don her haar huis nog bereiken. 'lle boer spande zijn paard uit en bracht het stapvoets weg, terwijl Elize wel besluiten moest de gelagkamer op te zoeken, waar de herbergier liaar vluchtig groette en huur den raad gaf, bij de kachel plaats te nemen en zich gedurende liet wachten te warmen. Elize vroeg hem hoever zij nog van Neqstadt verwijderd was, en vernam, dat de afstand nog twee mijlen bedroeg. Zij gaf t ok haar vrees te kennen, dat zij nauwelijks n.eer voor het aan breken vun den nacht thuis kon zijn, maar de herbergier troostte haar daarmede, dat zij nu verder een straatweg kreeg. Elize zat meer dan een half uur lang in gedachten verzonken bij de kachel en luisterde naar ieder geluid buiten, wijl zij ieder oogenblik hcopte den hoefslag van het door den boer teruggebrachte paard te hoo- re Er verliep echter zeker een uur en noch was van den boer nóch van liet paard iets to zien. De duisternis brak aan, de herbergier die zi h tot nu toe in zijn eigen kamer had opgo- houden, kwam binnen, stak de lamp aar, die aan de zoldering van het groote vertri k hing en ver-'ch fte Elize op h ar verlangen iels te eten, daar zij weder honger luid gekregen. Hij stelde haar gerust over het lang wegblijven van den voerman door te zeggen, dat de smid ook tevens veearts was en dikwijls ver van huis werd ge roepen, waardoor dan zijne klanten soms lang moesten wachten. Toen het eindelijk volslagen donker was, hoorde Elize plotseling een hoefslag en het ratelen van een wagen. Haastig trad zij aan het venster om te zien, of er misschien kans zou zijn, haar reis voort te zetten. Zij zog een wagen met één pnard bespan nen voorrijden, op welken alleen de voerman zat. Deze steeg af en betrad spoedig daarna de gelagkamer, waarin hij vorschend rondzag. Het was"niet anders dan Kopisch. deblauwrok, die zonder bericht oi bevel van Koppenhagen blij- vende, thans reeds voor de tweede maal den weg op en neer reed, dien hij gewoonlijk placht te rijden, in de hoop hem hier of daar te ontmoeten. Hij bekeek Elize met een onderzoekenden blik en toen de herbergier binnenkwam, wenkte liij dezen geheimzinnig ter zijde om spoedig daarna met hem de kamer te verlaten, alsof zij buiten een geheim gesprek met elkander te houden hadden. Elize gevoelde zich door deze gebeurtenis zeer bevreesd. Reeds bij het afscheid van Walewski had zij er voor gevreesd, hier of daar een deel genoot van de bende van Koppenhagen aan te tr- ffen en niet ten onrechte vermoedde zij, dat zich in dit geval moeielijkheden voor haar zou den voordoen. Ook kwam de zooeven binnen gekomen blauwrok haar bekend voor: zij meen de hem weieens bij haar vader gezien te hebben en daar zij wist, dat van de zijde van koppen hagen en zijne aanhangers eeue vijandschap tegen dezen bestond, durfde zij zich niet bekend maken niet alleen, maar vreesde zelfs herkend te wor- d- ii. In welk een vreeselijken toestand bracht haar toch dc misdaad baars vader, wnuraan zij volko men onschuldig was, en waardoor zij toch zoo veel te lijden had. En welk lijden stond haar nog tc wachten, zelfs indien het haar vader gelukt was te vluchten. Immers kleefde de schande van zijn misdaad ook aao haar en lioevelc, vele droevige, zorg volle uren zou zij nog moeten doorbrengen, zelfs indien het Elize gelukte, nog thuis aan te komen. Na verloop van eenigen tijd hoorde zij weder paarden getrappel. Er bevond zich in de kamer geen venster, waardoor zij naar buiten had kun nen zien, oiu zich te overtuigen, of eindelijk de boer met zijn paard van den smid terugkwam en zij nu eindelijk hare reis zou kunnen voort zetten. Na korten tijd hoorde zij het rollen van een wegrijdenden wagen en spoedig daarna kwam de herbergier de kamer binnen, om haar met slecht verheelde verbazii g mede te deelen, dut de voerman gezegd had naar huis terug te keeren zonder zijne verplichting, haar verder to brengen, na te 'komen. Hij was weggereden, daar zijn paard niet verder mocht worden ver moeid, dit had de smid hem aangeraden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1