it: De Zuid-ftfrikaansche oorlog. BUITENLAND. Bel Kraak rij k. Engeland. Duitschland. Japan. BINNENLAND. I'! ill ■I gie. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 5 April a. s. Ill I Y II i i i i ,i ii 11 i 1 i .1 die kennisgeving vergezeld gaan van een schriftelijke verklaring der ouders, dat zij hun kinderen voorloopig liever van onder wijs verstoken laten, dan hen aan een der scholen toe te vertrouwen, terwijl die ver klaring, om geldig te zijn, ook de hand tee kening van den arrondissements-schoolop- ziener, moet dragen. 7. Door den arr.-schoolopziener kan bui ten de vacantie aan kinderen een verlof van zes weken worden gegeven voor veldarbeid, mits die kinderen 10 jaren oud zijn en in de laatste zes weken de school geregeld hebben bezocht en derhalve niet zes school tijden om niet geldige redenen hebben ver zuimd. De gemeenteraad bepaalt den tijd van verlof voor veldarbeid, zoo voor openbare als bijzondere scholen. De ouders moeten dat verlof voor hunne kinderen bij den schoolopziener aanvragen 8. Hoofden van scholen kunnen aan kin deren verlof geven voor ten hoogste 10 schooltijden in 28 dagen, mits oin geldige redenen. Op hen rust de verplichting a. na te gaan of een kind om geldige redenen van school blijft; van onwettig schoolverzuim moet het hoofd terstond ken nis geven aan den arr.-schoolopziener b. vóór 22 Januari van elk jaar een in duplo alphabetische lijst op to maken van de op d n 15 Januari schoolgaande kinderen der openbare en bijzondere scholen, met op gave van leeftijd enz. e. op die lijst aant ekening te houden van de toelating en de afschrijving van kinde ren verder van ii deren verzuimden school tijd, met vermelding van redenen van ver zuim. Overtreding van deze verplichting straft het schoolhoofd van fó tot f50 en f 100. d. een dezer lijsten zendt hij in bij den arr. schoolopziener voor 1 Februari e. aan den arr.-schoolopziener wordt iede re week de in de afgc loopen week gemaakte aanteekeningen gezonden, onderteekend ook door den klasse-onderwijzer. 9. Alle gemeenteraden moeten steeds voor den tijd van 9 maanden een of meer commissies tot wiring van schóól verzuim benoemen, waarin zitting moeten hebben ouders van schoolgaande kinderen, openbare en bijzondere onderwijzers en inwoners der gemeente. lie arr.-schoolopziener maant de ou Iers of voogden hij het eerste willekeurig school verzuim hunner kinderen of pupillen, schrif telijk aan, zoo spoedig mogelijk aan de verplichting der wet (e voldoen. Ieder tweede verzuim stelt hij in handen van bo vengenoemde commissie, die de ouders voor haar laat komen. Blijkt de invloed der commissie vruchteloos, dan treedt de arr.- schoolopziener weder op en bepaalt de wet gevangenisstraf of geldboeten van hoogstens f 15 tegen de wederspannige ouders. 10. Verplicht zijn alle gemeenteraden gelegenheid voor herb dingsonderwijs te ge ven, doch de verplichting bestaat niet voor de ouders hun kinderen van die gelegenheid te doen genieten. He wet kent den gemeenteraden de be voegdheid toe, voeding en kleeding te ver strekken aan behoeftige, schoolgaande kin deren, of subsidie te verleend', ter bevor dering van het schoolbezoek een en ander te regelen bij algcineene maatregelen van bestuur. Nieuwe voordeden der Boeren Wie niet hooren wil moet voelen zóó herhaaldelijk reeds zijn de plechtige verze keringen van de Engelsche legeraanvoerders (berustende voor een groot deel op vertrou welijke raededeelingen van kaffers en andere gepatenteerde en op geldelijke belooningen beluste leugenenaars) gebleken volkomen in strijd te zijn met de waarheid en de werke lijkheid zóó dikwijls reeds zijn de voor spellingen van de generaals in werkeiijken dienst °gebleken te zijn geïnspireerd door de persoonlijke weuschen en verlangens en verspreid langs officieelen weg met laakbare lichtvaardigheid, dat men niet veel meer dan een medelijdend schouderophalen kan wijden aan de onaangename verassing, welke den Britten in de laatste etmalen zijn bereid door de berichten uit Afrika's zuidelijk deel, ter wijl terwijl telkens weer gedurende de laatste weken uit de officieele rapporten en de particuliere gegevens van de oorlogscorres pondenten de gevolgtrekking was te maken (wel niet dat alle leed nu geleden was en alle moeielijkheden overwonnen waren doch dat in elk geval het ergste achter de rug was, dat de vijand ontmoedigd, gedemorali seerd en uiteimaie verzwakt was, zoodat hij zich al vechtende zou terugtrekken op de hoofdstad van Transvaal, om daar dan wellicht nog eenigen tegenstand te bieden tegen een verpletterende overmacht aan Britsche zijde. Maar wreede ontgoocheling, zij hadden alleen buiten den waard gerekend, de Boeren zijn niet moedeloos, zij zijn weer in volle actie. In ons vorig nummer vermeldden we reeds het schitterend gevecht dat de Boeren leverden; een klein troepje tegen eene aan zienlijke Engelsche legermachtlangzaam volgens gewone taktiek te:ugtrekkeude, en 12 officieren buiten gevecht stellende. Omtrent het gevecht bij Karee zijn de I volgende bijzonderheden gemeld De divisie Tucker werd met twee brigades cavalerie en de rijdende ariilerie onder ge neraal French,benevens een brigade bereden infanterie uitgezonden om de Boeren te ver 1 drijven van de kopjesten Noorden van Glen. ï)e cavalerie voerde ter rechterzijde en de l bereden infanterie op den linkervleugel een ïenkeuyilrekkeude beweging uit, terwijl het gros der infanterie een aanval deed op het cen trum. De bereden infanterie kon eeist om trekken nadat de aanval in het centrum zich reeds had ontwikkeld. De cavalerie werd hevig beschoten met het gevolg, dat vele paarden gedood werden. De boeren trokken langzaam en in goede orde op Brandtfort terug. Een telegram uit Bloemfontein bericht, dal er niet meer dan zes duizend man wer dsn uitgezonden van Kroonstad om Brandfort te bezetten dat hel gevecht geduurd heeft Donderdag van elf uur in den morgen tot het vallen van den avond en dat er niet meer dan een twee a d-ieduizend Boeren hebben gestaan tegenover de elf- jt twaalf duizend man onder de generaals Tucker en French. l)e Engelsche troepen hebben getracht den troep Boeren om te trekken en in te sluiten, maar ze zijn er niet in geslaagd. De Boeren zijn teruggetrokken in goede orde (de Engel rchen geven dit zelf to^) na gedurende meer dan vijf uur stand te hebben gehouden tegen overeen overmacht en na een 12 tal officie ren en 200 manschappen buiten het gevecht te hebben gesteld, en na, volgens hun tactiek, een groot aantal paarden te hebben gedood van generaal French cavalerie, welke uit militair oogpunt beschouwd, op dit oogen- blik meer waard zijn dan soldaten. Mig dit nu niet geheel als een overwin ning genoemd, een prachtig voordeel hebben de republikeinen den volgenden dag behaald, volgens een olficieel telegram van Lord Roberts Het telegram van Roberts uit Bloemfontein gedagttekend 1 April, waarin Reuters tele grain over de vermeestering van het konvooi bevestigd wordt, luidt Broadwood liet mij weten dat de vijand Tabanchii naderde in twee troepen, van het noorden en het oosten. Broadwood meldde dat hij van plan was terug te trekken naar de waterwerken, 27 kilometer dichter bij Bloemfontein. Ik antwoordde dal de negen de divisie bij het krieken van den dag zon oprukken «m hem te steunen. Broadwood trok s' nachts naar de waterwerken en bi vakkeerde daar. Bij het aanbreken van den dag op den 3len Maart werd hij van drie kanten aangevallen. Hij zond zijn batterijen en tros weg naar Bloemfontein en gaf hun als geleide cavalerie mee. Drie kilometers van de waterwerken ktuist de weg een diepe spruit, waarin de Boeren zich des nachts zoo goed hadden verscholen, dat de Engelsche verkenners de spruit overtrokken zonder ze ie ontwaren. De boeren openden het vuur, toen de «agens en de kanonnen in de drift waren. Vele drijvers en paaiden werden van nabij doodgeschoten. Zeven kanonnen werden buitgemaakt, met de overigen galop peerden de Engelschen weg. De verke: ners vonden een drift over de spruit die niet door den vijand bezet was, en daardoor trok de rest van de cavalerie van Broadwood de spruit over en herstelde zich met groote vastberadenheid. Hoorende dat Broadwood in't nauw zat, beval ik French met de beide overblijvende brigades cavale iie de negende divisie te volgen eu te on dei steunen. De negende divisie verscheen om twee uur 's middags op het tooneel van den strijd. De legermacht van den vijand wordt geschat op tusschen de acht- en tien duizend man. Zij hebben kanonnen bij zich maar het is onbekend hoeveel." Zeven kanonnen, 200 convooiwagens, 200 man gevangen, 150 gedood en gewond, dat noemen we een overwinning wel een bewijs dat de Boeren niet ontzenuwd zijn, en goede leiders bezitten, en tevens dat de moeilijkste sport nog is te beklimmen voor de Engelschen Tusschen Bloemfontein en Pretoria zal de gioote worsteling plaats hebben en vele bit tere teleurstellingen zullen de pochende En gelschen nog moeten ondervinden. Geven we den moed niet op en laten we de beste verwachtingen koesteren over het resultaat. Het is niet oninteressant om te vermelden dat de bondgenooten nog troepen genoeg bezitten, zoodat zij bij Ladybrand (in het Oosten van den 0;arje Vrijstaat een troepen- afdeeling hebben achtergelaten, om, indien mogelijk, de verbindingslijn van Lord Roberts te verbreken, of om een oprukken der troepenmacht van uit Natal komend, die pogen zal de Oranjerivier te bereiken, door Bisoeloelaud heen ie trekken, het hoofd te kunnen bieden. Dit lijkt dus niet erg op een gedesorganiseerde macht, op een feit, dat de generaals niet door een paniek zijn bevangen. Vierhonderd Boeren zijn in lager te Boet- sap, 700 te Witrand ten noorden van Klip- dam, omstreeks 6000 langs de Vaal, van Veertien Stroomen tot Christiana. Laflans ielegraaf-agentschap beschrijft de begrafenis van generaal Joubert als de meest indrukwekkende nationale plechtigheid die ooit in Pretoria is gezien. Meer dan tien duizend menschen stonden langs den weg naar het station geschaard, om den stoet te zien voorbijtrekken. De begrafenisstoet zelf was, volgens het agentschap, een schitterend militair schouwspel. Er waren honderden kransen, waaronder bijzonder de aandacht trokken die van de presidenten Kruger en Stcyn. Fraaie bloemen waren ook gezonden door de krijgsgevangen Britsche officieren te Pietoria en door de correspondenten van Britsche en Amerikaansche bladen. In de kerk werd een indrukwekkende lijkdienst gevierd, waarop de stoet naar het station trok en het lijk per rouwtrein naar Rustfon- tein, Joubert's hoeve aan de Natalsche grens, werd vervoerd. In het station hield de 75 jarige president Kruger een krachtige toespraak, hoofdzake lijk een lijkrede op den commandant-gene raal, waarin hij ook den oorlog niet vergat. Hij legde sterken nadruk op het vast be sluit der Boeren, om den strijd voor de vrijheid van hun Republieken voort te zetten tot het einde. Hij herinnerde aan de hulp, die God steeds had verleend in de uren der duisternis, en verklaarde, zeker te zijn, dat het ongeluk der Republieken spoedig een einde zou nemen. Het geheele tooneel was bijzonder indruk wekkend en plechtig. De laatste mail van de Kongo brengt akelige geruch'en mee. Het heet dat de Boendja's een stam in Mongalla, weer opge staan zijn, en mag men de verhalen gelooven, dan is dat niet zonder reden. Een reeks van geruchten, het een al akeliger dan het ander, zijn in omloop over de aanleiding. Zoo zou er bij voorbeeld in November een heel dorp zijn uitgemoord, omdat de inboor— telingen niet tijdig verschenen waren om kaoetsjoek te vervoeren. Ook 23 vrouwen en twee kinderen zouden gedood zijn. In een ander dorp, heet het, werden al de vrouwen gevangen genomen, omdat de mannen niet genoeg kaoetsjoek leverden, en toen de mannen losgeld kwamen aanbieden, nam men ze ook gevangen en liet ze van gebrek omkomen. Als men alle geruchten bijeenneemt, zouden de agenten van de kaoetsjoekmaatschappij 62 mannen, 181 vrou wen en drie kinderen hebben laten vermoorden of omkomen. Eén blanke agent, zekere Van Eyken, zou gewond zijn in den strijd met de te recht vertoornde en opgestane Boendja's, en Lothaire, oud-officier, thans kaoebjuckjager, zou met 260 soldaten zijn uitgerukt om het oproer bloedig te dempen. De Petit Bleu, waarvan wij deze bijzon derheden ontleenen. heeft moeite te gelooven aan zulke betreurenswaardige feiten „waar uit zou blijken dat ondanks de opgedane ondervinding de troepen van den (Kongo Staat ter beschikking blijven staan van de burgeragenten van sommige maatschappijen, en dat het tijdperk van geweld, zoo nadeelig voor een goede kolonisatie en zoo strijdig met rlc beginselen van menschelijkheid, nog niet is gesloten." Bij de beraadslaging over het koloniale leger, in de Kamer, ontkent de minister van oorlog dat de havens en kusten niet voor verdediging gereed zijn indien een vijand ze mocht aanvallen. Hij brengt hulde aan de zorgen van zijn voorgangers en zegt dat hij volkomen gerust is. Op de kusten van liet moederland, van Algerió en van Tunis is miets te vreezen. De minister van oorlog op wien uitsluitend de verdediging van het grondgebied rust, verzekert u zegt de minister dat gij niets te vreezen hebt. Na de hoofden van het leger geraadpleegd te hebben verklaart de minister zich bereid de geheele verantwoordelijkheid voor de verdediging van het grondgebie 1 te aanvaar den. Die taak komt hem alleen toede regeering heeft het niet mogelijk geoordeeld, ze toe te vertrouwen aan het ministerie van marine. (Toejuichingen). De Wereldtentoonstelling. De correspondent van de N. R Ct. schrijft: Nederlandsch Indie komt uitwendig op het tijdstip der opening gereed. Dat is de vorige wc k zeker geworden. En met de inwendige inrichting zal men een heel eind zijn opge schoten, ja, wie weet! als het een beetje meeloopt, zal men ook hiermede er komen. De verdere afdeelingen, op de Esplanade des Invalides iu het paleis der buitenlanders, en op het Champ de Mars, waar Nederland in een zevental enkele of gekopipelde groepen uitkomt, gaan eveneens flink vooruit heb ik van hooren zeggen. Want Nederland schijnt met deze installaties tot nog toe of heel bescheiden of eenigszins geheimzinnig te werk te gaan. De andere mogendheden lieten zich gelden ook toen er nog niets of bijna niets te zien was Zij hadden haar plaats op een of andere wijze duidelijk zicht baar geteekend. Men merkte bij het door wandelen der za'en dc verschillende nationa liteiten op, maar Nederland is mij nergens opgevalllen Enkel toeval Op de Esplanade des Invalides, wetende dat Nederland in de galerij der buitenlandsche exposanten ver tegenwoordigd moest zijn, heb ik er gezocht, ook door vragen. Ik heb het niet ontdekt en ik ben toch ook in Japan geweest waar, heb ik sedert vernomen, Nederland boven is gehuisd. In het Onderwijs—paleis heb ik Nederland gevonden, maar binnen een Chineeschen muur. Boven dien muur, een vierkant van hooge schermen, zag men eenige modern—style—motieven uitsteken, maar dit was dan ook al wat ik heb kunnen waarnemen. Op dat oogenblik scheen trouwens niemand binnen het vierkant te zijn. Dus wellicht heeft deze omheining ten doel hier een wachter uit te sparen. Ik wil echter hopen dat, eenmaal de tentoonstelling geopend, Nederland even gemakkelijk zal opgemerkt worden als andere, ook kleine landen. Bijna zeker toch belooft ons land, al is het dan ook.ten gevolge van de verdeeling der ten toonstelling in groepen) iu verspreidde orde en binnen betrekkelijk kleine afmetingen, althans wat de installatie betreft goed voor den dag te komen. Want deze is voor elke Nederlaudsche groepinzeuding in handen gegeven van een paar mannen van smaak en beteekenis, de hh. Sluiteiman, professor aan de Polytechnische school te Delft, en Mutters, architect te 's Gravenhage. Die inzendingen zullen dus haar inrichting in hoofdtrekken gemeen hebben en die inrichting, mag men verwachten, zal een stempel van artis'iciteit dragen, terwijl zij iu elke groep in overeen stemming zal zijn met aard, omvang, kleur en uitslaltiug der tentoongestelde voorwerpen. Voor Russisch-Aziö en gedeeltelijk nog voor Nederlandsch-Indie ter zijde van de groote waterpartij hebben de Haarlemsche bollen— kweekers hun tentoonstelling. De geplante bolleu komen mooi-regelmatig op. Maar zij zullen naar warme lentezon verlangen, en ieder die op de terreinen bezig heeft te zijn, smacht daarnaar. Want het is er deksels guur, ook binnen die nog ongeredderde zalen. Uit nadere regeerings- en pers telegram men blijkt, dat de Fransche troepen aan de zuidelijke grens van Algerie niet zonder scherpe gevechten de oase van In—Rhar hebben genomen, die met die vau In-Salah de landstreek Tidikelt uitmaken. Die land streek is bewcood door krijgszuchtige noma dische Arabieren, die negerslaven houden. De bevolking wordt geschal op 23 <>0J zielen; zij hebben 4000 geweren van modern maaksel In-Rhar is den 19 len Maart genomen ra bombardement. De kasbah en moskei i werden hardnekkig verdedi d. Er vielen aan de zijde der Arabieren 600 dooden; 100 gewonden werden door rle Franschen opge raapt, anderen nam de vijand op zijn vlucht mee. Ben Baïni, zich noemend gouverneur van Toeat, werd gevangen genomen met 450 anderen. Aan Fransche zijde sneuvelden 9 man van de inlandsche troepen en werden er 38 gewond, onder wie twee luitenants, Mieiet en Voinot, beiden licht. De torpedoboot 228 is Zaterdag van Cherbourg uit een proefvaart gaan maken. Onderweg sprong echter een stoompijp en vijf man bekwamen verschrikkelijke brand wonden. Een sprong, door pijn gedreven, in zee en verdronk van de vier anderen zijn er twee overleden. Tegelijk werd een andere torpedoboot le klasse beproefd, die de grootste snelheid bereikte, tot nog toe door dat type gehaald, nl. een gemiddelde vaart van 27.7 knooptn. De Koningin, vergezeld door dc prinsessen Christiaan en Henry Batienberg, en een talrijk gevolg is Maandagavond om half tien met den trein naar Holyhead vertrokken. De Koningin zal in den trein slapen en Woens dagochtend naar Kingstown scheep gaan, waar het Kanaal-eskader reeds verzameld is. Dinsdagavond komt het jacht te Kingstown aan Hare Majesteit brengt den nacht aan boord door, om Woensdag om elf uur aan wal te stappen en door de straten van Dublin te rijden naar het paleis van den on dei ko ning. Dublin is reeds druk versierd. Een paar weken geleden zijn te Ernden door de Duitsche regeering uitbesteed de normaliseeringswerken op de Eems (Dollard) waarvoor drie inillioen M3 grond moeten verzet worden. De Eems moet aldaar in het jaar 1900 over een lengte van 8 K. M. en ecne breedte van 200 meter, tot 9. 5 M. beneden hoogwater verdiept worden, terwijl in het jaar 1901 en 1902 deze uitdieping tot 10.5 M. beneden hoogwater zal voortgezet worden. Dit werk is bij herbesteding opgedragen aan de Kölnische Tiefbau Gesellschaft te K.-ulen (directeuren S. ten Bokkel Huinink, te Ubbergen, en Jac. Korthals Altes, te Am sterdam) voor de som vau M. 2,190,000, zijnde M 0.73 per M8 Aangezien noch één Duitsche, noch één Hollandsche firma bij machte is het groote werk alleen uit te voeren, wegens het uitge breide en kostbare materieel dat daarvoor noodig is, heeft de Kölnische Tiefbau Ge sellschaft zich vereenigd met de firma I. van de Velde Co, te Papendrecht, om het samen tot stand te brengen. Binnen di ie weken zal met groote kracht aangevan gen worden, daar in de maand Augustus 1900 een derde van het kubiek uit de vaar geul verwijderd moet zijn, voor de diepgaan de zeeschepen en oorlogsbodems welke tegen dien tijd te Ernden verwacht worden. JOKOHAMA. 2 April. Men zegt da. Korea zich krachtig verzet heeft tegen Rus land's eisch tot afstand van grondgebied bij Masampo. Rusland nam toen zijn eisch te rug, en verlangde een stuk gronds binnen het terrein, te Masampo aangewezen voor de vestiging van vreemdelingen dat verzoek is toegestaan. Naar de Times uit Seoel verneemt, heeft de Japansche regeering vergunning gevraagd voor zekere goudmijnen in Korea. Thans zal moeten blijken, of er inderdaad een ge heime overeenkomst tusschen Rusland en Korea beslaat, die behelst dat alleen Russische onderdanen zulke vergunningen kunnen krij gen. ii p—p—i WAALWIJK, 4 April 1900. Kijksnormanlseüool Bij het Zaterdag 1.1 gehouden adtnissie- examen voor de R. n. 1. alhier werden 10 leerlingen toegelaten, u.l. 8 mann. en 2 vrouwel. Tot de voorbereidingsklasse werden 7 leerlingen toegelaten. Volksweerbaarheid. Zooals wij in ons vorig nummer aan kondigden, had Maandagavond ten half negen in 't hotel Gerris eene bijeenkomst plaats tot het stichten van eene afdeeling der „Volksweerbaarheid." De heeren Spijker man en Kakebeen, die het initiatief hiertoe namen, leidden de vergadering en zetten in aangename, bezielende bewoordingen het doel, streven cn de middelen tot bereiking van 't doel der vereeniging „Volksweer baarheid uiteen. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het zich opgeven als lid, waaraan door alle aan wezige jongelui, 48 in getal, met geestdrift werd voldaan, wat het voorloopige der ver gadering in aanmerking genomen een niet gering getal is te noemen. Na nog verschil lende mededeelingen en inlichtingen ver strekt te hebben, werd overgegaan tot de keuze van een voorloopig bestuur en om vele stemming te voorkomen werden door de leiders der vergadering de volgende heeren candidaat gesteld, die daarna bijacclamatie werden gekozen nl. de heeren Prinsen, A. G. Pulles, J. van Schijndel, C. Aarts, van Everdingen, die do benoeming aannamen. Het voorloopig bestuur zal zich belastert mot het ontworpen der Statuten en later zul eene algemcene vergadering worden ge houden, waar nader alles flink zal worden uiteengezet. Italdadiglieden Zondagnacht zijn hier weer enkele balda digheden gepleegd. Op een paar plaatsen heeft men poorten afgenomen om ze voor de woning van particulieren tc plaatsen. Niet tevreden met deze flauwe aardigheden, heeft men vervolgens eenige jongt', pas ge plante boompjes in de Stationsstraat uit den grond gerukt Hot is te hopen, dat de po litie de daders van dit laatste feit moge ontdekken. Men behoeft tegenwoordig niet meer naar de Papoea's oin ge/aar te loopen op gegeten te worden. Maandag 1.1. werd zekere M. v. d. Aa uit ouze gemeente onverhoeds door een per soon aangevallen. Behalve dat hij hom in den twist, die hierop volgde, handen en aangezicht openreet, beet hij hein een flink stuk uit de lippen. Gelukkig kon door omstandigheden dat Kanibaalsche maal niet worden voortgezet, want de dader scheen ook van plan te zijn aan zijn wangen te beginnen te peuzelen. Hevig bloedend liep de gewonde naar den dokter. Naar wij vernemen, is de zaak in handen der politic gesteld. Een en ander zal wel een gevolg zijn van de rumoerigheid van vele luitjes, die Maandag goed aan Bach us hadden ge otterd. Het oordeel der pers over de eindstem ming omtrent den Leerplicht. De Tijd: Van het oogenblik af, dat door een adr^s' beweging, die na het petionnement van 1878 haar wedergade zoekt, een adresbeweging uitgegaan van en gesteund door tal van eer biedwaardige mannen, wier bevoegdheid om in deze te oordeelcn wel even onverdacht zal mogen heeten als hun eerlijkheid duidelijk gebleken was, met wdke gevoelens het ontwerp op den Leerplicht door de kat holieke bevolking werd ontvangen bij de verkregen zekerheid dat (gelijk de heeren Schaepman en Kolkman konden eu moesten weten) zij als eenlingen stonden onder hun katholieke medeafgevaardigden bij over weging voorts dat aan hun stem de beslissing over den Leerplicht hing, of althans hangen kon, had, dunkt ons, misschien reeds de betamelijkheid maar zeer zeker de voorzich tigheid gevorderd, dat zij in lijds hun man daat ter beschikking hunner kiezers hadden gesteld. Dan ten minste had kunnen worden vooi komen wat nu ons een der meest be treurenswaardige gevolgen van de gisteren gehouden stemming schijnt een vernieu'/de scheuring in onze katholieke gelederen. De Maasbode Wie de verantwoordelijkheid draagt van het gebeurde, vraagt dit blad. Op de eerste plaats de beide Kamerleden die zonder twijfel hebben gestemd volgens de inspraak hunner welgevestigde overtuiging, maar die dan inzichten en begrippen b ijken te hebben, welke hen minder geschikt maken om de inzichten en begrippen van de massa der Katholieke kiezers te ver'egenwoordigeu in den rechten zin. Daar is een tijd geweest, dat dr. Schaep man in de Kamer over een fractie beschikte. Thans beschikt hij nog over ééu volgeling De datum van den 30 Maart 1900 zal er niet toe bijdragen om den invloed op het Kitholieke volk te schragen van hem, die, als hij het hooge goed der eenheid had weten te stellen boven eigenen dunk, vau dat volk de leider had kunnen zijn. Het Centrum Er is meenen wij, reden tot voldoening over het resultaat der eindstemming, dat door de Eerste Kamer ongetwijfeld zal worden bekrachtigd. Definitief had men de leerplicht, naar on ze vaste overtuiging, niet kunnen weren. Daarvoor was de meerderheid ten gunste van het beginsel dier hervorming reeds te sterk in ons Parlement. En de vraag mocht wor den gesteld, of een later in te dienen ont werp hetzelfde gematigde en waarlijk-vrijzinni ge karakter zou hebben vertoond, als het thans aanhangige De Residentiebode Wij hadden ga mie gezien, dat de heeren Schaepman en Kolkman vrijheid hadden ge vonden om met de rechterzijde één lijn te trekkenwij hebben niet zonder leedwezen de verklaring van den heer Kolkman hooren voorlezen, waaruit bleek, dat hij die vrijheid niet had gevonden en wij hebben volkomen de ontroering begrepen van den heer Kolk man, toen hij de verklaring voorlas, waarvan hij wist welke de gevolgen zouden zijn, maar juist omdat zij, die de afwijkende stem uit brachten, wisten wat daarvan het gevolg zoude zijn kan men zeker zijn, dat de overtuiging die hen leidde, een zeer diepe moet ziju geweest. liet Huisgezin. De wijze, waarop het wetsontwerp iu de Tweede Kamer is aangenomen, is allerarm— zaligst dat niet alle katholieke afgevaardigden ééu lijn trokken, wordt door ons levendig be treurd om principieele redeueu herhaaldelijk ontvouwd was voor ons de wet onaane- melijk één troost is, dat de wet in den loop van het debat aanmerkelijk is verlicht en ver beterd. De Limburger Koerier. Dat wil zeggen Een mensch heeft aan honderduizenden landgenooten het gevloekte slavenjuk van den leerplicht op den nek ge- tast. En vraagt gij nu wie die ééne mensch is, dan raoeteo wij u, helaas antwoorden.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2