Oe Zuid-Afrikaansche oorlog. BUITENLAND. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Bulgarije. BINNENLAND. Abessinië. Vereenigde Staten. I 1 ;.i !l I i i 11 11 i 1 i I i i I geraken elke waarheid, ook op het gebied van liet samenleven met onvolmaakte wezens gelijk wij allen zijn, is de afstammeling van een lange reeks van voorouders, die dwaling heeteu maar toch, onze blik «ordt voort durend helderder, onze geest ruimer, onze levensopvatting zuiverder. Is het dan niet waar, dat- ontgoocheling verbittert Dat kan zij. Zij is in staat, ons alle vreugde te ontnemen, ons tot menschenhaters te maken, ons te vervullen met afkeer voor de maatschappij, in ons oog liet leven te stempelen tot iets dat de moeite niet waard is om er zich mee te belasten. Maar dat behoeft zij niet en dat mag zij niet. Er moet bij ons aanwezig zijn een tegenwicht, dat dien noodlottigen invloed opheft. Dut van tal van zaken, onze verwachting te hoog is gespannen geweest, is op zich zelf geen kwaad, want het gaf kracht en moed." Zijn deze ons inderdaad ten deel geworden, dan zullen we ook staande blij ven, als liet //tegenvalt." Hebben wij van personen te hoogen dunk gehad, zijn zij gebleken niet voor ons te kunnen zijn of te willen zijn, wat wij meenden, dan zal ons dit, als wij goed nadenken, voeren tot een andere vraag, van het hoogste belang voor het zedelijk leven, namelijk tot deze Heb ik wel recht, te verlangen, wat ik dacht, dat mij toekwam De oude en altijd nieuwe quaestie van het égoïsme, zooals men ziet. Laten wij ook niet vergeten, dat er ge meenschappelijke illusies zijn, op welke ook dikwijls ontgoocheling volgt. Er wordt een nationale arbeid verricht, door de openbare meeniug hoog aangeprezen, aan welken nie mand, die liet goede wil voor het volk, waartoe hij behoort, zich mag onttrekken, en waarvan de beste resultaten worden ver wacht. Het werk is gereed, maar de gehoopte vruchten blijven uit. Waarom Ja, er zijn omstandigheden buiten rekening gelaten, die zich nu voordoen, en vandaar de teleurstel ling. Er worden wetten gemaakt, waartoe de beste krachten met ijver hebben samenge werkt, en die, naar beweerd werd, van groo- ten invloed zullen zijn op het leven in den Staat en in de Maatschappij zijn die wet ten tot stand gekomen, dan ontwaart men niet zelden dat haar uitwerking gering is. Alweer een ontgoochelingHad men uie niet kunnen voorkomen Vermoedelijk niet; wij zien de toekomst slechts door een dichten sluier. Maar die nieuwe ondervinding kan ons toch niet weerhouden, op dezelfde wijze met iets meer zaakkennis wellicht maar niet dezelfde kansen, voort te gaan. Het is niet andersnaar het betere streven we, liet bes te ligt buiteu ons bereik. En al volgt ook telkens een ontgoocheling haar voorgangster op den voet, er is toch één licht op hetwelk wij afgaan, hoe ver ook van ons verwijderd. Het is de eind-triomf van Waarheid en van Recht. Dat is het ideaal. En wij houden het er voor, dat illusiën de mijlpalen zijn langs den weg, die er heen voert. gemaakte manschappen met de vermeesterde vielen de Vrijstaters in handen. Bij den aanval op de afdeeling van kanonnen en voorraden te zieu verdwijnen aan de horizon, onder de geruststellende leiding der Boeren, die geen oogenblik dralen mei de opzendiug van een en ander naar de speciaal daartoe ingerichte bewaar— plaasten Nu kan van Engelsche zijde wel beweerd worden, dat het er ten slotte op een hoüderd man of wat meer of minder niet zoo heel precies aankomt en dat Groot-Brittannië zich, als het dan moet en onvermijdelijk is, zoo'n offer wel kan permitteeren, doch men vergete niet, dat tegenslagen der Britten als die bii de waterwerken ten oosten van Bloemfontein vóór een negental dagen en nabij Redders burg ten ju dm van Bloemfontein vóór een dag of vier, vijf, enormen moreelen indruk maken in gunstigen zin, natuurlijk ten aanzien van dt Boeren en in gelijke mate in ongun stige» zin met betrekking tot de Biitsche legermacht Nog wordt er te Londen niet ernstig of ten minste niet als onvermijdelijk gesproken over de afzending van een hulpkoloune naar Bloemfontein nog hoopt men alle goeds van de aankomst van de noodige paarden in de hoofdstad van den Vrijstaat en men laat zich zelfs min of meer kalmeeren door de berich ten aangaande de aankomst van paarden uit alle doelen der wereld te Durban, waar er op het moment een tienduizendtal aanwezig moeten zijn, doch de druppelsgewijze door komende nadere bijzouderheden aangaande het gebeurde bi; de waterwerken van Bloem fontein Zaterdag 11. voor een week en Don derdag 1.1. bij Reddersburg, stemmen toch tot nadenken en leiden als vanzelf tot de vraag of Groot-Brittannië niet in werkelijkheid eerst nu staat aan het begin der eigenlijke moeie- lijkheden, waarna al het tot dusver in Kaap kolonie, in Natal en Oranje-Viijstaat onder vonden, niet meer dan een voorspel zou kunnen worden geheete» En waarlijk de wapenen der Boeren zege vieren. In ons vorig nummer reeds hebben we 't belangrijk bericht van 't gevangeu nemen het vreemdenlegioen bij Boshof stond de yeomanry onder bevel van Lord Cnesham, de vrijwil igers uit Kimberley werden door majoor Peakman aangevcero. Een compagnie van de yeomen uit Buv-tcmgnamshire, een van die uit Oxford en een van die uit Yorkshire namen deel aan de bestorming van het kepje waar de Boeren zich ophielden. f>e Engelschen trokken langzaam en voor zichtig vooruit, de stelling aan a'le zijden insluitende. Het hevige geweervuur van de Boeren bracht hun geen verlies toe voordat zij binnen de 150 el gekomen waren. Daarop stormden de Engelschen met gevelde bajonet vooruit. Het commando bestond, volgens de cor espondent der Daily Telegraph, die het blijkbaar van een der gewonde Boeren ge hoord heeft, uit 3*2 Hollanders, 29 Franschen, cenige andere Europeanen van verschillenden landaard en 9 Viijstaters. De correspondent van Daily Mail zegt dat de afdeeling blijkbaar op weg was om den spoorweg ten zuiden van Kimberley in de lucht te laten vliegen, maar dat zij op het veld den weg kwijtgeraakt was. De Times verneemt uit Bloemfontein, dd. 6 April: Het geval van de verloren compag nieën is ongelukkig omdat de oostelftke flank beweging van de Boeren er door voltooid wordt. Zij strekken zich nu in een dunne linie uit van Sanue's Post zuidwaarts om tot een punt ten oosten van Jagersfontein. De spoor en de stations zijn voldoende beschermd, maar de verdediging daarvan maakt zware patrouljedienst noodig. De voorpostengevechten bij Springfontein zullen wel beduiden dat Gatacre niet met rust gelaten wordt, en Wepener wordt even zeer bedreigd. Het is wel een uitnemende lac'iek van de Boeren, dat zij Roberts op verschillende plaatsen lastig vallen, zonder hem de gelegenheid te geven hen met zijn overmacht op het lijf o le vallen. Ook in van 5 compagnie» Engelsche soldaten door I Engeland vreest men voor het afsnijden van de Boeren leeds medegedeeld. Hiervan komt Robert's eeuige snelle verbindingslijn, waar weinig nieuws en wat er komt is zeer zon- ]angs aj het proviaud en het voer voor zijn derling. 40,000 man met de nog overgebleven paar- De omstandigheden waaronder de overgave ^en Bloemfontein kunnen bereiken, der vijf Engelsche compagnieën bij Redders De Temps ontvangt uit Louden burg heeft plaats gehad, zijn nog altijd niet gram van Oranjerivier van denzoen dat^de een tele- het l' ii. i I i - i Heden is het juist een maand geleden dat generaal Roberts (de opperbevelhebber der Britsche legermacht zijn intocht hield in de hoofdstad van den Vrijstaat en sinds heeft het leger zich niet doen gelden, terwijl op het oo genblik gansch de Engelsche troepenmacht be dreigd wordt van de zijde der Boeren, dan toch indirect in de verbindingslijnen met het zuiden. Wat er dan toch wel gebeurd is Niet zoo heel veel buitengewoons feitelijk; de legermacht vau generaal Roberts onder gaat een voorproefje van hetgeen den En gelschen troepen in steeds ruimer mate op het grondgebied van Zuid-Afrika te wachten staat in de alleeerste plaats is de cavalerie zoo ongeveer in infanterie ver keerd door de ziekte der paarden en dan hebben het klimaat de afstand van de basis sen, de noodzakelijkheid om de enorme ver bindingslijnen door een onbetrouwbaar gebied te beschermen het overige gedaan om lord Roberts te doemen tot algeheele werkeloos heid, met een geheel onzekere en in elk geval niet betrouwbare en geruststellende toekomst voor oogen. Het verlies van tien duizend paarden aan de zijde der Britten in den tijd van zes weken beteekent voor generaal Roberts het verlies van zijn mobiliteit, waardoor hij alleen staat was voordeelen van beteekeuis te nadeelen van geweld te ver in behalen mijden 1 en j t i u i i 1 i Bloemfoutein is het graf geworden van de effectieve voordeelen, in enkele weinige weken behaald: het Britsche leger is door't enorme verlies aan paarden en door de nooden en behoeften van mensch en dier, gedwongen geworden tot een rustperiode, die nu reeds vier volle weken duurt en indien lord Ro berts niet besluit tot een groote daad, tot een aanval met gansch zijn legermacht voor zoover die dan beschikt over een zekere mobiliteit, komt hij in een hoogst hachelijke ^Wddr is het, dat de troepenmacht der Boeren in de omgeving van Bloemfontein in aantal niet opweegt tegen die van Engeland, doch hun activiteit en hun mobiliteit werken verbijsterend op de Britten ze zijn nu hier, dan daar, wagen zich niet aan een gevecht wanneer er slechts kans bestaat voor een nederlaag hunnerzijds, zijn enorm in het voordeel doordat zij zoo ongeveer geen ba gage meevoeren en verdwijnen telkeus weer plotseling als geholpen door bovenaardsche machten, zoodat de Engelsche generaals doorgaand het toekijken hebbeu als ze op het terrein komen waar hun makkers zoo juist de nederlaag hebben geleden, hebben ze nog precies tijd eu gelegenheid de buit- opgehelderd. Men weet niet eens wie bevel voerde over deze strijdmacht, die door Gatacre uitgezouden heet te zijn om den spoorweg te bewaken en blijkbaar op den terugweg zich plotseling te midden van de Boereu bevond, zonder voldoende ammunitie, zonder voeling met andere troepenafdeelingen, die toch niet zoo veraf stonden en dat terwijl men een paar dagen te voren te Bloemfontein reeds wist dat een afdeeling Boeren van Sanoah's Post naar het zuiden getrokken was, en ook Gatacre omstreeks den 3en of den 4en een gevecht verwachtte. Opmerkelijk in Lord Roberts opgaaf van de verliezen aan officieren, bij Reddersburg geleden, is dat daar zoo weinig officieren genoemd werdengesneuveld 2, gewond 2, gevangeu genomen 8. Bij een afdeeling van 591 man zijn er zeker meer geweest. Maar Roberts noemt ook geen officieren boven den kapiteinsrang. Of de officier van gezondheid Temple Smith, die hem de opgaven ver schafte, heeft slechts die officieren genoemd waarvan de Boeren de namen hadden opge schreven, er. zijn inlichtingen waren dus niet volledig, of niet allen namen zijn gepubliceerd. De correspondenten van de bladen geven bijzonderheden overhet gevecht van Woensdag bij Reddersburg, rondom een kopje dat de correspondent van de Times Mestershoek noemt, vermoedelijk hetzelfde dat opdeoffi- cieele stafkaart Mozarshoek heet. Er blijkt uit die beschrijvingen dat de Engelschen die zich overgegeven hebben, van de Wetsdorp kwamen en op Bethanië terugtrokken, toen de Boeren ouder aanvoering van De Wet, wier getal geraamd wordt op tusschen de drie- en vijfduizend, ze inhaalden en om singelden. gelijk een verschanste geschutvuur van de Boeren uithielden tot Woensdagmorgen. Zonder voedsel en zon der bedekking onder een tropischen storm, gaven de Engelschen zich over uit gebrek aan schietvoorraad, toen er geen hulp op daagde. De gewonden vertellen dat de Engelschen manmoedig den ongelijken strijd volhielden. Een telegram uit de Wet's lager aan de waterwerken van de Modderrivier, dd. 1 April, meldtVrijdagavond kreeg generaal de Wet bericht, dat de Engelsche legermacht, die Thaba'nchu bezet hield, zich uit die plaats terugtrok op het naderen van de generaal Olivier uit het zuiden. De Wet besloot ze te onderscheppen en na een schitterende nachtelijke tocht bereikte hij de Amlakopjes ten noorden van de Modderrivier dicht bij de waterwerken. Hij vond het Engelsche kamp in de laagte, vreedzaam sluimerende, zonder voorposten. Dadelijk stelde de Wet een batterij Kruppkanonnen op en spreidde commando's, ten sterkte van 1500 man, uit op de strategische punten waardoor de En gelschen omsingeld werden. De Kroonstad- en de Bloemfontein-afdeelingen namen stel ling vlak bij het spoorwegstation en aan de drift beneden aan de rivier. Toen het al goed licht was geworden werd het sein ge geven. De Krupp kanonnen begonnen nu granaatkartesteu en schroot in het kamp te werpen, ontsteltenis verspreidende. De Engel schen artilleristen vlogen naar hun kanonnen en trachtten zich daarmede te verwijderen. Dit verwekte vreugde onder de Winburgers en Bethlehemmers. Zij galopeerden overhet naakte veld, zich bloot gevende aan het geweervuur der Engelschen die nog niet van hun verrassing bekomen waren. De YVet vuurde zijn manschappen aan om op de Engelschen toe te rijden, en stond onderwijl op het vlakke veld zonder bedekking. Ge durende deze beweging rende de Engelsche batterij naar een hoogte, die vol Boeren was. Geen schot werd gelost tot zij binnen de 30 meter waren. Toen kraakte de lucht van de Mausers. De paarden voor de Engelsche kanonnen werden bij rijen neergeschoten en de artilleristen naast hen. Zeven kanonnen in opstand gekomen Afrikaauders van Car narvon en Kenhardt de troepen van Methuen in den rug aantastten. Wat de Boeren aan generaal de Villebois- Mareuil verliezeu, blijkt uit het volgende vóór korten tijd verklaard door de Neue Freie Presse Men noemde hem in Transvaal den Molt- ke der Boeren*, in Frankrijk den »Zuidafri- kanscheu Lafayette". Generaal De Villebois Mareuil was geen minderwaardige kracht. Aan zijn strategisch talent was toe te schrijven de tacktiek der Boeren. Zijn invloed was tot dusver in al die wapenfeiten der Boereu te herkennen, welke van moderne krijgskunde blijk gaven en op wetenschappelijke grond slagen waren gebouwd. Want de Villebois Mareuil was niet alleen een practicus, geen simpele houwdegen, maar ook een militaire auteur van belang. Hij heeft verscheidene strategischwetenschappelijke wei ken schreven, waarin hij zijn ervaringen en zijn theoretische studiën op duidelijke en belang wekkende wijze heeft benut. Zijn zucht naar daden heeft hem uit het Fransche leger ge dreven. Toen de expeditie naar Madagascar erd voorbereid, solliciteerde hij naar een commando. Men weigerde het hem, omdat alle kolonelsplaatsen reeds waren bezet. Daarop ging hij naar Afiika en aanvaardde hei commando over het Vreemdenlegioen, omdat hij hoopte, dat het voor den veldtocht op Madagascar zou worden gerequireerd. 1 oen deze hoop niet in vervulling kwam nam De Villebois—Mareuil zijn ontslag. Hij kou zich beroepen op zijn lichamelijke zwakte, want hij was een kleine, onaanzienlijke man, vroeg „uu,.cuu, vergrijsd en alle veerkracht «lissend. Na De Engelschen hadden wel de- heeft hij getoond, welke kracht in dit zwakke :rschanste stelling, waarin zij het lichaam woonde. De taak, die hij op zie had genomen, scheen hem te sterken. Hij was een geestdriftige soldaten natuur, die uit zin tot militaire daden onder de Boeren een commando had aanvaard. De bekende Engelsche reisfirma Cook and Sons schijnt de toestand in Zuid Afrika zeer optimistisch op te vatten. Zij heeft tenminste reeds een „rondreis naar de slagvelden en andere in den oorlog bekend geworden plaatsen* aangekondigd. De deel nemers zullen Engeland op het einde dezer maand verlaten naar Kaapstad en dan Bel mont, Graspan en Kimberley bezoekeo. De terugreis gaat over Bloemfontein, Storraberg en East London. Op een uitbrei ding van de reia naar Pretoria wordt gehoopt maar zelfs Cook and Sons durven niets met zekerheid beloven den rechter van instruc'ie afgelegd. Gistermorgen zijn nog een groot aantal vrienden vau Sipido in verhoor genomen, alle jongelieden, di- geregeld het Maison du Peuple bezoeken, en, evenals hij, lid van i'e „Jeune G-irde Socialiste De stationschef Crocius, die Sipido van de treeplank van den trein trok, heeft verklaard, dat er slechts een revolverschot gelost is door den dader. Eindelijk heeft Sipido de namen opgegeven van al zijn vrienden, die hem naar het Gare du Nord hebben vergezeld, alsmede den naam van den jongen, die den valschelijk onderteekenden brief aan de ouders van Sipido heeft geschreven. De laatste een 18 jarige leerling-lithograaf, Jean Beckers ge naamd, is gistermiddag gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. Sipido en zijn makkers waren lid van een zeer vooruitstrevende club, „de Avant-Garde" genaamd, die vergadeide in een locaal van een herberg aan de Chaussée de Waterloo. Om lid te worden van deze club, moest men 1. Minstens 15 jaar zijn 2. Niets op zijn geweten hebben, dat een burger kan onteeren 3. Zijn daden in overeenstemming brengen met zijn voorden. Een deel van het archief van den „Avant- Garde" is door de politie in beslag genomen. Er moe'en zeer belangrijke stukken bij zijn. Voor de viering van het meerderj irig wor- den van den Duitschen Kroonprins, feest dal den 6en Mei zal plaats hebben, zal Keizer Frans Jozef, door Minister Goluchowski ver gezeld, verscheidene dagen naar Berlijn komen. Uit dat meekomen van Goluchows ki willen eenige bladen besluiten, dat er politieke beraadslagingen zijn te wachten, waardoor de Russische Balkan-politiek. Bul garije enz wordt genoemd. Officieus wordt hiertegen verzekerd, dat het bezoek zonder eenige anti-Russische strekking is, hoofdzakelijk een daad van be leefdheid en vriendschap. De beraadslagingen over de begrooting in den gemeenschappelijken ministerraad schij nen tot moeielijkheden aanleiding te hebben gegeven. De Oosteorijksch-Hongaarsche mi nister van oorlog, Kriegharamer, vroeg 60 millioen aan voor het aanschaffen van nieuwe snelvurende kanonnen eD de verhooging van de vredessterkte van het leger. Koloman Szell, de Hongaarsche ministerpresident, ver klaarde zich tegen de reusachtige vermeer dering van de legeruitgaven, terwijl er ook al drie millioen meer gevraagd werd voor de vloot. Deze laatste verhooging werd in- tusschen toegestaau. WAALWIJK, 11 April 1900. Het heet, dat het bezoek van den Bulgaar- schen minister van oorlog Paprikow aan Pe tersburg ten doe! heeft het sluiten van een militaire conventie tusschen Rusland en Bul garije in den zin als die, welke tusschen Rumenië en de staten van de Triple Alli antie bestaat. De hooge officiersplaatsen in het Bulgaarsche leger zullen alleen bezet worden door officieren, die in Rusland hun opleiding gehad hebben en ook zullen Rus sische officieren in het Bulgaarsche leger dienst nemen. In het orgaan van het Bulgaarsche minis terie van oorlog is een brief van een Bul- gaarschen hoofdofficier gepubliceerd, waarin .varin wordt aa.ibevoleu de afstand van de haven van Boergas aan Rusland, dat alleen de 20 millioen bezit, welke noodig zijn, om die haven in staat van verdediging te stel len. Bovendien zal Rusland bij eeu eventueel conflict met Turkije zich genoodzaakt zien, Boergas te bezetten, dat de eenige geschikte operatiebasis is in de Zwarte Zee. Bulgarije zou in dat geval de voordeelen verliezen, die het nu uit eene rrijwilligen afstand zou kun uen trekken. Uit Djibouti wordt gemeld, dat nabij Dig diga een slag is geleverd tusschen den Arabischen sjeik Mahomed ben Abdallah, die zich tot mahdi heeft opgeworpen en Benti, deo Christen gouverneur van Harrar. De laatste bleef overwinnaar2.000 muzel mannen sneuvelden. Negus Menelik heeft aan Benti 8.000 bereden manschappeu ge zonden. De aanslag op den prins Van Wales. De jongen, die aan Sipido, deu dader van den aanslag op difn prins van Wales, de re volver heeft verkocht voor 3 francs, heet Arthur Meert. Hij is 17 jaar oud, schoenmaker van beroep en woont in bij zijn ouders, geachte burgerluidjes te Saint-Gilles. De vader is handelsreiziger. Arthur Meert staat bekend als een zeer oppassende, werkzame jongen, die niet in staat is een vlieg kwaad te doen. Hij is Donderdag gearresteerd en bijna onmiddellijk in verhoor genomen. Hij be kende, de revolver aan Sipido te hebben verkocht en dat hij deze had getart er zich van te bedienen tegen den prins van Wales, maar hij voegde er bij, dat het „voor de grap" was geschied. Aan zijn vader, die hem, in de gevangenis heeft bezocht, verklaarde de jonge Meert, dat hij aan den aanslag geeu schuld had, dat het een gevolg is geweest van het bluften van Sipido, die had willen wedden om vijf francs dat hij den prins van Wales durfde doodschieten, als hij maar een wapen had. Hij had toen om den pocher beschaamd te maken, dezeu zijn eigeu revolver verkocht. Dezelfde verklaring heeft Meert ook voor De raarine-begrooting, waarover de com missie uit het Huis van Afgevaardigden rapport heeft uitgebracht, beloopt S 61,219,916 de hoogste marinebegrooting die ooit aan het Huis onderworpen is. De commissie beveelt, gelijk vroeger gemeld is, den bouw aan van twee slagschepen van 13,500 ton, drie gepantserde kruisers van 13,000 ton, en nog drie pantserdekkruisers van 8000 ton. De meerderheid der commissie zou de pant serplaten bij Krupp willen bestellen. Generaal Otis moet uit Manilla geseind hebben dat redenen vau persoonlijken aard hem nopen, naar de Vereenigde Staten te rug te keeren. Het bericht is nog niet officieel, maar er hebben in deu laatsten tijd geruchten ge- loopen dat hij gedwongen zou worden ontslag te nemen. Voor de Filippijnen is zijn heengaan vermoedelijk geen gering verlieszij kunnen uu licht een bekwamer opperbevelhebber tegenover zich krijgen. Met den opstand staat 't overigens, voor zooveel uit de schaarsche berichten blijkt, nog juist als vroeger. Later wordt gemeld dat generaal Otis terug geroepen is. Volksweerbaarheid Do Vereeniging voor Volksweerbaarheid, die hier dezer dagen is opgericht, belooft wel succes van haar werk te zullen hebben. Het aantal leden is thans reeds geklommen tot 76, en voortdurend melden zich nieuwe aan. In een vergadering van het hoofdbestuur van de vereeniging Volksweerbaarheid" werd medegedeeld, dat het aantal afdeelin gen tot 52 was gestegen en de propaganda in den lande werd voortgezet en er nog met 120 plaatsen in correspondentie was getreden omtrent het oprichten van afdee lingen. Nieuwe soorten van schoenen. Over een nieuwe soort van schoenen ont leent het Tijds. v. Geneeskunde het volgende aan de Progres medical Reeds voor acht jaren heeft een militair arts, dr. A. Collin, aangeraden, caoutchouc- hakkeo aan de schoenen te maken. Deze zouden deu schok van den stap verminderen en het daarbij gespaarde arbeidsvermogen van beweging zou den wandelaar ten goede komen bij het oplichten van den voet. Een kloosterbroeder Candide te la Roche-sur- Foron heeft dit denkbeeld uitgewerkt en verbeterd. Een practisch in de hakken bevestigde veereude metaalplaat vervangt het caoutchouc. De gang wordt daarbij licht en veerkrachtig, vermoeienis blijft lan ger uit en het zenuwstelsel zou deu gunsti gen invloed van het vermijden der schokken duidelijk ondervinden. Nederland en Zuid-Afrika De correspondent te 's Cravenhage van de N. Gr. Ct. schrijft naar aanleiding van het arbitrageverdrag In een gesprek met een welingelicht di plomaat bleek me dezer dagen, dat de mo gelijkheid van ren nadere poging tot inter ventie, of liever medii.tie, op grond van het Haagsche arbitragetractaat, wordt be schouwd geenszins le zijn uitgesloten, zoo dra het Hof zal zijn samengesteld, wat ter stond zal plaats hebben als negen van de mogendheden, die tot het verdrag zijn toe getreden, het hebben geratificeerd. En zoo dra Nederland is voorgegaan, zullen acht andere staten volgen men schijnt zich daar van te hebben vergewist. Daarom beschouw ik de aanneming van dit verdrag van zoo groote beteekenis, ook voor onze stamver wanten in Zuid-Afrika, en geloof ik, dat onze Minister van Buitenlandsche zaken door zijn beleid in deze aangelegenheid on zen broeders daarginds ten slotte zal blijken een onschatbaren dienst te hebben bewezen. Generaal Joubert. Bij het vernemen van het overlijden van den commandant-generaal Joubert, heeft H. M. de Koningin een brief van rouwbeklag aan mevr. de Weduwe Joubert geschreven. Ongeval. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zijn Zaterdagmiddag bij haar wandelrit bij uitzondering de met asphalt geplaveide Veenestraat doorgereden. Ter hoogte van het magazijn van de firma Van Leeuwen gleden de paarden uit en vielen. Onmiddellijk schoten verschillende personen toe om hulp te bieden. De Vorstinnen stegen het rijtuig uit en gingen het maga zijn van de firma Van Leeuwen binnen, waar zij ongeveer tien minuten vertoefd hebben, terwijl de paarden op de been ge holpen werden. Hare Majesteiten stegen daarop weder in onder het gejuich van liet publiek en keer den naar het paleis terug. Bij het ophelpen der paarden heeft wachtmeester Vet een trap legen zijn knieschijf gekregen en is, nadat dr. Stam, die in de nabijheid was, hem de eerste hulp had verleend, per bran card naar het militaire hospitaal gebracht. Moord te Tilburg. Het Dagbl. v. Noordbr. deelt o. m het volgende mede betreffende den te Til burg gepleegden moord. In de Lange Nieuwstraat vonden twee agenten zekeren Marinus Korthout, arbeider, badende in zijn bloed en stervende. Hij had een gapende wond aan den hals en het bloed vloeide zoo veelvuldig, dat de politie mannen vreesden voor spoedigen dood. En inderdaad die vrees bleek niet ongegrond. Toen een ijlings gewaarschuwde geneesheer, dr. Bloemen, met den commissaris van po litie, op de plek des onheils verschenen, kon men slechts den dood constateeren. De slagader was doorgesneden, zoodat de onge lukkige weinige oogenblikken, nadat de verraderlijke steek hem werd toegebracht, aan verbloeding zal zijn overleden. Op het oogenblik dat de agenten den stervende vonden, was in de nabijheid geen levend schepsel te bespeuren en aanvankelijk wist men niet tegen wien eenig vermoeden te mogen opvatten. Tegen middernacht ech ter arresteerden de hoofdinspecteur van po litie en een brigadier der marechaussee den zeventien-jarigen P. E. tegen wien tijdens het aanstonds ingesteld onderzoek, zeer zwa re vermoedens waren gerezen. Na het tijd stip, waarop de gruweldaad moet geschied zijn, hadden eenige personen in zijn handen een met bloed bevlekt mes gezien en bad bij zich zeer ontsteld voordoende, woorden en uitdrukkingen laten ontvallen, die hoog3t verdacht voorkwamen. Tot welke resultaten het onderzoek der politie verder heeft ge leid is nog onbekend.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2