Zondag 22 April 1900. Landbouwbfieven over Bemesting. De Zuid-Affikaansehe oorlog. VAN bInnIënland. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Portugal. Vereenigde Staten. UITVOERINGEN Tweede Blad De Echo van het Zuiden, WAALWIJK. Op Zondag 22 dezer, des namiddags om 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak/' van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd AD LIBITUM. IL Het is mijn plan om langzamerhand de verschillende vooruame landbouwgewassen, zooals tarwe, rogge, bieten, aardappelen enz. in verband met hunne bemesting te bespie- ken. Alvorens echter daartoe over te gaan, is het noodzakelijk eenige algemecne begiu- selen te behandelen. Wij zeiden vroeger, dat de planten, dus ook onze landbouwge wassen, om tot rijpheid te komen, de meeste stoffen, waaruit ze bestaan, uit den bodem moeten halen. Uit datgene, wat ze uit den bodem halen, wordt het plantenlichaam op gebouwd. De verschillende deelen der plant behoeven dus tot hunne vorming verschil lende stoffen, die alle aanwezig moeten zijn. Al ontbreekt er in den bodem slechts eeue stof en al zijn alle andere in genoegzame hoeveelheid aanwezig, dan nog kan geen plantenlichaam gevormd worden en dus geen oogst verkregen worden. Veronderstel, dat wij een bodem hebben, waarin geen greintje Kali te vinden is, doch die volop stikstof en phosphorus bevat, doordat hij een ge noegzame hoeveelheid 6hilisalpeter en T/iO' masslakkenmeel gekregen heeft, en dat die zelfde bodem aan alle andere voorwaarden voldoet, dan zou die grond nog geen enke len voldoenden oogst kunnen opleveren. En nemen we nu eens aan, dat een^ ze kere oogst 4000 K. G. Kaïniet, 8000 K. G. Chilisalpeter en 6000 K. G. Thomasslakken- meel noodig heeft en er in den bodem slechts 1000 K. G. Kaïniet aanwezig is en er ook geen Kali in andereu vorm in den grond is, maar dat de noodige 8000 K. G. Chi lisalpeter en 6000 K. G. Thomasslakken- meel zijn aangewend. Wat zal nu het ge volg zijn van den toestand des bodems, die met een dergelijke bemesting gepaard gaat Er zullen 1000 K. G. Kaïniet, 2000 K. G. Chilisalpeter en 1500 K. G. Thomas- slakkemneel verbruikt worden namelijk van alles het vierde deel, doordat ook van de Kainiet slechts 1000 K. G. aanwezig was. De oogst schikt zich dus naar die stof, waarvan de minste hoeveelheid in den bodem aanwezig is. En de andere stoffen, die misschien in overgroote kwantiteit in den grond voorkomen, worden niet gebruikt en gaan voor en na verloren. Deze zoogenaam de minimumwet in de bemestingsleer moet de boer goed in 't oog houden. Hij moet zorgen, dat ten allen tijde alle bestanddee— len, die voor de vorming van den oogst noodig zijn, in den bodem gevonden worden, dat dus na eiken oogst overwogen worde, welke der drie voornaamste stoffen stikstof, kali of phosphorus weer moeten aangevuld worden. Hij moet bedenken, dat vaak door het gemis van één dier stoffen, door b v. te geringe phosphorbemesting ook tevens andere stoffen, in dit geval stikstof en kali, aldus Chilisalpeter en Kainiet (of een ande re kalizout) verloren gaat. Natuurlij!: is zulks niet altijd in bijzonderheden te bepa len, maar wanneer geregeld rekening gehou den wordt met de verschillende voorvruch ten en wat deze 't meest uit den grond halen, dan is toch wel ongeveer na te gaan, wat in den bodem ontbreekt. Indien de malaise op het gebied van eigen lijk oorlogsnieuws, van effectieve mededee- lingen, rakende krijgsverrichtingen op het oorlogsterrein iu Afrika s zuidelijk aeel, werkelijk kon gelden als een bewijs van de groote dingen, die daar ver weg in voorbe reiding zijn als dus de soberheid van nu als het voorspel zou moeten worden beschouwd yan den ruimen overvloed in deze voor de naaste toekomst, dan.... zou men verstandig doen zich voor te bereiden op een over— strooming met nieuws biunen enkele et malen. Want werkelijk zelden is er nog zoo weinig nieuws geweest of doorgelaten dan op dit oogenblik. En wat dan nog wordt losgelaten bijstuk ken en beetjes door den Engelschen opper bevelhebber, is juist niet gerustellend of verblijdend voor de menschen aan de oevers der Theenis Wepener is nog steeds ingesloten en van de ontzet colonne wordt niet veel vernomen. Het lijkt wel of de Boeren bijtijds gezorgd hebben de ontzetcolonue, die van Redders burg moet oprukken om de troepen van Delgetty bij Wepener te bevrijden, tegen te houden door een sterke stelling in de Beyers- bergen te bezetten mogelijk is het ook dat het slechte weer de Engelschen in hnn be wegingen belemmert. Zeker is echter dat de derde divisie van Chermside tot den lSden geen verdere aanraking gehad heeft met de Boeren en toen nog altijd ongeveer 13 KM. ten oosten van Reddersburg gekampeerd lag op de plaats, waar eerst een bivak van c.e Boeren was geweest. Toen de Engelschen het kamp betrokken, gloeiden de sintels nog van het vuur, waar de Boeren hun eten boven gekookt hadden. Dezelfde Boeren liggen nu waarschijnlijk in de Beyersbtrgen. De Eugelschen gelooven dat de Boeren ook de Wetsdorp bezet zullen houden, of er althans een strijdmacht hebben achtergelaten om de verbinding met Zuiden open te houden. In een telegram van Reuter's correspondent te Pretoria van den I7den wordt gezegd dat de generaal de Wet, volgens de laatste officieele berichten uit den Vrijstaat, nog altijd de strijdmacht van generaal Brabant (lees kolonel Dalgetty) omriugt. Dan schijnen de Boeren alweer bedenke lijk dicht bi; de grens van Kaapkolonie te wezen van Pretoria uit wordt van (Dinsdag) bericht, dat command. Fronemaun rapporteert dat hij 400 man Engelsche troepeD over de rivier heefi gejaagd in de richting van Aliwal Noord, verscheiden gevangen nam en een aantal wagens en vee buit maakte en voorts dat de Brug bij Beihuliê is vernield. Uit Herschel in het noorden van Kaap kolonie werd van de Engelsche zijde van denzelfden dag bericht, dat de patrouilles der Boeren zich weder deden gelden langs Oranjerivier en de driften en dat de Vrij - staters, die hun wapens uitleverden in overeen stemming met of juister naar aanleiding van de termen van Lord Roberts' proclamatie weder onrustig worden, terwijl in het zuiden van den Vrijstaat de Boeren de lui weer opcommandeeren onder verspreiding van leugenachtige mededeelingen, rakeu de ge vangeneraing van Engelsche hoofdofficieren, die gezegd worden overgebracht te zijn naar de hoofdstad van Transvaal! Wat moet men nu denken van die spoor brug bij Bethulie, uit Pretoria heet het, dat de brug door eea ontploffing vernield is en van den zelfden dag wordt uit Kaapstad (dus van Engelsche zijde) bericht dat de nood- of hulpbrug einde dezer week zal worden geopend 1 Is deze in aanleg zijnde brug nu vernield door de Boeren en is de Engelsche strijd macht welke Froneraan teruggedreven heeft over de Oranje-rivier, de voorhoede van generaal Brabant, die kolonel Dalgety en diens manschappen bij Wepener te hulp trekt Te Maseroe wist men Dinsdag ook nog allerlei ongunstigs aangaande de positie der Boeren bij Wepenerde meesten wilden een aanval op de stelling der Britten niet meer wagen, nog geheel onder den indruk van de door hen geleden zware verliezen bij den nachtelijke aanval 12 dezer, toen zij hun dooden moesten achterlaten en sinds wan neer zij zich bepalen tot onschuldige schie- terijijes zonder eenig effect, terwijl de Caledou-rivier Maandag juist begon te wassen tot schrik der Boeren, die ijlings hun stel lingen moesten wijzigen langs beide oevers ter voorkoming van afsluiting en die (naar men aan Engelsche zijde meende) reeds een vijftal van hun stukken hebben zien demon- teeren door de belegerden wier verliezen twintig dooden en honderd gewonden in het geheel door de verliezen der Boeren aanmerkelijk zouden worden overtroffen. In elk geval blijkt uit het jongste telegram van den Engelschen opperbevelhebber, dat twee sterke Engelsche kolonnes uit zuidelijke en noordelijke richting oprukken naar Wepe uer en vermoedelijk lag het in het voornemen (en is dit voornemen waarschijnlijk reeds uitgevoerd) om bereden en dus over groote mobiliteit beschikkende contingenten van Bloemfonteiu uit, over Thabanchu naar Lady- brand te dirigeeren, teneinde den Boeren den terugweg in noordelijke richting af te snijden. Van Woensdag is uit Materoe gemeld, dat er in den omtrek zware regens zijn gevallen, dat de rivieren alle gezwollen zijn, dat de bo dem doorweekt is en dat de loopgraven vol water staan. Ondertusschen heet het uit Bloemfontein dat nu dagelijks anderhalven trein levens middelen noodig zijn voor het onderhoud van de veertig duizend man in de hoofdstad van den Vrijstaat en dat lord Roberts reeds den 24en Maart beschikte over vijf a zes honderd waggons, terwijl er bijzondere maatregelen zijn genomen ter verbetering van de mobi liteit der rijdende artillerie, naar het systeem van majoor King. De speciale constateering van den opper bevelhebber dat de zware regens den op— marsch der voor Wepener bestemde kolon nes min of meer belemmerden (wat lord Roberts evenwel de hoop niet benam, dat generaal Brabant en generaal Rundie spoedig hun aanwezigheid beslissend zouden kunnen doen gevoelen), wordt nader bevestigd en toegelicht door een telegram van lateren datum uit de Vrijstaatsche hoofdstad, waaruit blijkt dat de gezondheidstoestand in het Engelsche hoofdkwartier nogal te wenschen laat: tal van hoofdofficieren zijn ziek. Het feit, dat de Boeren ondanks de Brit- sche bezetting van het grondgebied van den Vrijstaat ten zuiden der Modderrivier, er in geslaagd zijn zich it proviandeeren (te oogsten dus wat zijzelven gezaaid hebben geeft ook alweer te denken en versterk- den twijfel aangaande de bizonder kwaliteiten van het Britsche oorlogsbehid in de afsnijding van den aanvoer voor de beide Zuidaf.ik an- sche republieken, zouden de Engelschen een prachtig wapen vinden, doeltreffend zeker door de ligging van het vijaodelijk gebied, doch in het Britsche hoofdkwartier schijnt men daar eenvoudigweg niet aan gedacht te hebben, hoewel een behoorlijke bezetting van het land in deze toch geen bijzondere moei lijkheden zou hebben gegeven niet alleen is een zoodanige bezetting verzuimd, doch het bezettingsleger onder Clements is terug geroepen naar Bloemfontein Wat de mogelijkheid aangaat van een afsnijding der Boerenlegermacht ten zuiden van Bloemfontein door een overmacht der Britten, dient wél in aanmerking te worden genomen, dat de uit het noorden van Kaap kolonie retireerende colonne onder generaal Olivier, door de Engelschen ook zoo goed als geknipt werd geoordeeld en dat deze geheele strijdmacht met wagens en kanonnen „verdwenen" is naar het noorden, zonder dat een enkel lid ervan is verloren gegaan, terwijl Van der Post met zijn vijfhonderd man ook is weten te „verdwijnen" zonder een spoor achter te laten. Terwijl men nog iu afwachting leeft van een of andere daad, waarmee de opperbe velhebber generaal Roberts de groote ver wachtingen verwezenlijkt, door zijn verleden gewekt bij imperialisten en chauvinisten in het Vereenigde Koninkrijk, verkeert mén onder den geweldigen indruk van 't rapport, door den opperbevelhebber uitgebracht over de ongelukkige operation tier Britten aan de Tugelarivier en bij den Spionkop (17 18 en 23—24 Januati 1.1) dubbel cpzieubarend en emotioneerend na de terugzending van gene raal Gatacre naar Engeland en de gisping van generaal Melhuen 1 De legermacht in Natal had een oppersten leider die zich niet wist te doen gehoorzamen eti tusschen de aanvoerders ontbrak samen— wei king en overleg ziedaar het eigenlijke resultaat van Lord Roberts beschouwingen, welke hij zijnerzijds heeft geformuleerd cu welke de Britsche regeeiing zich niet heeft ontzien openbaar te maken, als vootlooper wel van verplaatsingen en terugroepingen op korten termijn en als verontschuldigingen en toelichtingen bij voorbaat tevens De officieele rapporten over het gevecht om Spioenkop zijn vijf in getaleen rapport van sir Charles Warren over zijn operaties tegen de Boerenstelling in het Taba-Mejama- gebergte, een tweede van denzelfden bevel-' hebber over het nemen en ontruimen van Spioenkop, twee critieken van Sir Redvers Buller op Warreu's handelingen en een critiek van lord Roberts. Uit de eerste vier rapporten blijkt dat ge neraal Warren zonder voorkeunis van sir Redvers Buller afweek van het oorspronke lijke plan om de Boerenstelling bij Acton Homes om te trekken, op grond dat hij daartoe niet voldoende voorraden had en besloot tot den aanval op Spionkop. Buller bestrijdt dit argument van zijn or.derbevel hebber; wel had Warren slechts voor drie en een halven dag voorraden medegekregen, doch hij had aanvulling van den voorraad toegezegd, wanneer deze noodig mocht zijn: Een tweede belangrijk punt uit deze rap* potten is, dat Buller na de eerste berichten omtrent den hachelijken toestand op den kop dadelijk den bevelvoerenden officier (op dat oogenblik kolonel Crofton, generaal Wood- gate was toen reeds gevallen) wantrouwde en Watren opdroeg aau kolonel Thorneycroft het opperbevel op den kop op te dragen. Warren zond tweemaal versterkingen de eerste maal onder generaal Coke, die ook aankwamen eu aan het gevecht deelnamen de tweede maal troepen onder kolonel Sim, waarbij geschut om op den kop te plaatsen en de noodige ingrediënten voor het maken van eeu verdedigende stelling. Deze troepen kwamen onderweg de bezetting van Spionkop tegen, nadat door kolonel Thorneycroft op eigen verantwoording en tegen den zin van zijn onderbevelhebbers de ontruiming was bevolen. Lord Roberts begint zijn critiek met de opmerking dat de operaties uiet zeer duide lijk zijn omschreven in de verslagen der ge neraals. De geheele tioepenmacht minus een brigade was gesteld onder het bevel van den generaal Sir Charles Warren, die, den dag nadat hij de Tugela was overgetiokken, een bespreking schijnt te hebben gehouden met zijn officieren en de voornaamste stafofficie ren en daarop tot de conclusie kwam, dat de flankbeweging, welke Sir Redvers Buller in zijn geheime instructies had voorgeschreven, onuitvoerbaar was, omdat er te weinig voor raad aanwezig was. Hij besloot daarom langs een in rechte liuie gelegen weg op te rukken naar het Noordoosten en van een punt ten Oosten van de Three Free Hill's zijwaarts af te gaau. De keuze ran dezen weg maakte het noodig den Spionskop te nemen en bezet te houden. Daar Sir Charles Warren het onmogelijk achtte een groote omtrekkende beweging te doen, had hij onmiddelijk Sir Redvers Buller inoeteu verwittigen, welk plan hij daarom ten uitvoer wilde brengen. Er wordt uit niets bewezen, dat hij dit deed, maar intusschen is het slechts „fair" er op te wijzen, dat Sir Redvers Buller geheel en al op de hoogte was van hetgeen er ging ge beuren. Bij verschillende gelegenheden was hij tijdens de operatien tegenwoordig, hij gaf herhaaldelijk advies aan ziju onderge schikten bevelhebber en op den dag na het verlaten van den Spionkop nam hij het op perbtxel weer op zich. Wat betreft het terugtrekken der troepen van den Spionkop,, zegt lord Roberts, ben ik niet in staat het eens te zijn met sir Redvers Buller, dal luitenant-kolonel Thorneycroft wijselijk handelde door zijn troepen te gelas ten terug te trekken. Ik ben van meening. dat het feit dat kolonel Thorneycroft de Verantwoordelijkheid eu het gezag op zich nam, niet te verontschuldigen is. Bijna onmiddelijk na het vertrek van gene raal— imioor Cooke, gaf kolonel Thorneycroft een bevel, zonder met zijn superieur daaro ver te hebben gesproken, dat htt geheele plan van operatie omver wierp cn de opot fering nutteloos maakte, die reeds waren gedaan om het plan te verwezenlijken. Het is te betreuren dat Sir Charles Warren zelf den Spionkop niet bezocht in den na middag of in den avond, terwijl hij wist, dat de toestand daar zeer kritiek was en dat het verlies dezer stelling met titk voeren het mislukken van de geheele opc.*iie. De poging om Ladysmith te ontzetten omschreven in deze dépêches, was zeer goed in elkaar gezet, en ik ben het met Sir Red vers Buller's meening eens, dat zij had kun nen slagen. Dat zij mislukte mag in zekere mate worden toegeschreven aan de terrein moeilijkheden en de overwegende stellingen door den vijand ingenomen en waarschijnlijk eveneens aan het gebrek van inzicht en ge mis aan administratieve bekwaamheid aan de zijde van Sir Charles Warren. Maar welke ook de fouten mogen zijn van Sir {Charles, het mislukken moet eveneens worden toegeschreven aai: den tegenzin van den opperbevelhebber om zijn autoriteit te doen gelden en te laten geschieden, wat hij het best achtte en evenzoo aau de onrecht— vaardigde en noodelooze aanvaarding van de verantwoordelijkheid door een ondergeschikt officier. NATAL. Reuter's berichtgever te Ladysmith seint dat de Boeren-commando's over de geheele reeks Tan de Biggarsbergen verspreid zijn, van de Zondagsrivier tot aan Dundee. De Boeren verwachtten een aanval van de Engelschen door de Waschbank-vallei, langs den spoorweg, en hun stellingen zijn zéé gekozen dat zij op eiken bergrug kunnen standhouden om daarna naar een beschutte plaats terug te trekken. Ilatikoeloe moet hun hoofdkwartier zijn, dit bestrijkt de wegen naar Newcastle en Dundee en den spoorweg. De vijandelijke patrouilles zijn druk in de weer, en laten geen gelegenheid voorbij gaan om onze verkenningsrijders in de val te lokken, voegt Reuter's correspondent daar bij. Die van de Daily Mail vertelt wat meer van de hinderlaag die de Boereu den 17en aan een patrouille van de South African Light Horse gelegd hebben. Vier ruiters waren bij den Inhek gekomen, vlak ten westen van Elandslaagte, toen zij op een afstand van nog geen honderd meter be schoten werden door de Boeren die daar verscholen lagen. Allen werden gewond, maar met uitzondering van een man, die in zijn been getroffen was, wisten zij te ont snappen, de anderen werd gevangen ge-* nomen. Dinsdag is de Tentoonstelling bezocht door 88.350 betalende personen, Maandag dooii 123.009. Gistermorgen heeft de koningin van Saksen, vergezeld van de hertogin van Vendötne, de Tentoonstelling bezocht. Donderdag is op de Tentoonstelling te Parijs het Siberische paviljoen plechtig in gewijd door den president der Republiek. Namens den czaar van Rusland werd pre-* sident Loubet bij die gelegenheid door prins Ouroussof een kaart van Frankrijk ten ge schenke aangeboden op een honderdmilli- oenste van de ware grootte en vervaardigd van zeldzame delfstoffen uit den Oeral en edelgesteenten. Woensdagmorgen is op de Tentoonstelling het Palais de 1' Horticulture (Paleis voor Tuinbouw) geopend, in tegenwoordigheid van den minister van handel Millerand en zijn ambtgenoot van landbouw Dupuy. Het eerst zullen nu feestelijk ingewijd worden de Oostenrijksche en de Hongaarsche afdeeling, waarschijnlijk in tegenwoordigheid van den president der Republiek. Tot dusver zijn dagelijks meer toegangsbewijzen verkocht dan in de eerste dagen van de Tentoonstelling van 1889. De directie heeft laten verklaren dat de Tentoonstelling 1 Mei a. s. geheel voltooid zal zijn. De lijkdienst voor kolonel De Villebois Mareuil had Woensdagochtend te 10 uur in de Notre Dame te Parijs plaats en werd bij gewoond door den broeder en de dochter van den gesneuvelde, ook door de admiraal Gervais en Véron en talrijke generaals, waaronder generaal Mercier. Bij het uitgaan werden enkele kreten vernomen van „Leve het leger", waarop de politie het voorplein ontruimde. De president Loubet was vertegenwoordigd door luitenant-kolonel Maux Saint Mare De consul-generaal van de Zuid-Afrikaaii- sche Republiek vertegenwoordigde den ge- zaut der Z. A. R., die uit Parijs afwezig was. De consul van den Vrijstaat was ook aanwezig. Deze beide consuls hadden de opdracht ontvangen om de heeren Fischer Muller, Wolmarans en Wessels, te 's-Graven- hage verblijfhoudend, te vertegenwoordigen. De prins van Wales is hier vanavond om kwart over tienen aangekomen op zijn door reis naar Londen. Hij werd aan het stati on met groote hartelijkheid begroet door den Keizer en prins Heinrich. De Keizer was kort tevoren met een bijzonderen trein aangekomen: prins Heinrich reeds om half acht. Aan het station was een compagnie op oorlogssterkte met vaandel en muziek aanwezig. De Keizer en prins Heinrich, die vol slagen onverwacht gekomen waren, vertoef den met den prins van Wales drie kwartii in de keizerlijke wacht kamer, waarhee spijzen en dranken uit den trein van de Keizer gebracht werden. Om elf uur rei de de prins van Wales door naar Keulei de Keizer ging terug naar Berlijn en prii Heinrich naar Kiel. De ministerraad heeft aan dc goedkeurii van de koningin-regentes onderworpen et decreet, waarbij het departement van opei bare werken verdeeld wordt in twee afde lingen, welke den naam zullen dragen va openbare werken en openbaar onderwij De Ministerraad bood zijn collectief ontsh aan en de koningin-regentes nam het aa De nieuwe combinatie is saauigesteld a volgtPresidium en marine Silvela buite; landsche zaken: Aguilar Catnpo (tot dusv- burgemeester van Madrid); justitiemark! Vadillo; financiënVillaverdabinnenlandscl zaken Sanchez Tocaoorloggenera; Azcarraga onderwijs Carcia Alix landhou en openbare werken Gasset. De ministe hebben gisteravond den eed afgelegd. De Daily Mail verneemt uit Lissaboi In wijde kringen bestaat er vrees, dat t Boeren tengevolge van het geval mei Bei het Portugeesche gebied iu Zuid-Afrika ni meer eerbiedigen zullen. Inmiddels neet in Portugal het verzet van het volk teg< de rogeering wegens dit geval toe. Er wor. druk geteekend op protestlijsten. Ook c Portugeesche dames stellen een protest o De studenten van Oporto noodigen de ur versiteiten van de heele wereld uit zi< bij hun protest aan te sluiten. Kortom is een hevige beroering onder het Porti geesche volk over deze zaak. De burgemeester van Chicago heeft ei verschrikkelijk grootevergissing b gaan. Hij heeft n. 1. op het feest ter he denking van den slag bij Manilla (l Mi nevens andere buitenlaudsche autoriteite ook denSpaanschen gezant uitgi noodigd. Deze heeft in een vaardigen bri het ongepaste van zulk een invitatie di burgemeester onder het oog gebracht. De ïeeft zijn verontschuldigingen aangebode: de verzending van de uitnoodigiug was e fout van een ondergeschikten ambteuai Later heeft de president der Republi* aan den minister-president van Spanje zij verontschuldigingen aangeboden. WAALWIJK, 21 April 1900. Paulusvereeniging. Morgen 22 April zal er door een Zet Derw. Pater van de orde van den Al Verlosser des namiddags ora 5 uur in K. Kerk eene rede worden gehouden ov- 't drankmisbruik teneinde het nut en noodzakelijk aau te toonen van eene Pat usvereeniging. Vergadering van Schoenfabrikanten. Nogmaals wijzen wij heeren Schoenfab kanten op de Maandag 23 April a. s. louden vergadering op Muèis Sacrum alhi Iedereen drage door zijne tegenwoordighe tot het welslagen der zaak, van zoo groot gemeen belangen bij. In 't volgend numa hopen wij hiervan een uitvoerig verslag geven. Openbare sehool. Zooals wij in ons vorig nummer melddt zal Madndag a. s het nieuwe gedeelte school in gebruik wordeD genomen, in, volgend nummer hopen wij van't gebot- eene korte beschrijving te geven. Stierenkeuring. Gisteren werden alhier voor de Rijkske ring van stieren, aangevoerd elf stieren. Van de een-jarige stieren werd bekroo met een prijs van f120 gulden, de st' (een Groniger Witkop) van de gebroed Oerleuiansvan der Schans te Drongeh met 4-873 punt. Van 2-jarige stieren werd bekroond Ne. 1. de stier van K. M. Dirkzwaj van Werkendam, met SO5/* punt f 120. No. 2. de stier van Dirk van Buren Meeuwen, met 497a punt, prijs f100. Het was volgens oordeel der Com 11119. een prachtige collectie stieren, zoo dat al- voor eene eervolle vermelding in aanmerki kwamen. Drankmisbruik. Donderdagavond had de tram van 10 f tusschen Sprang eu|Besoijen en oponthoud.- conducteur zag in het flauwe licht eene m schelijke gedaante liggen, vlak langs rails, en twijfelde er aan of de persoon raakt was of niet. De passagiers even het personeel nieuwsgierig aan 't zoek en daar lag hij dronken en wel, geen 1 el van de rails te snorken. Met mot werd hij wakker geschud, en bromde j ter deeg om deze stoornis.' Hij heeft bewustzijn zijn eettrommeltje te grijpen daar waggelt en strompelt hij verder. hij dus eenigszius anders gevallen, hij w een lijk geweest. Het oude deuntje dra misbruik. Sehoeuen nuur Transvaal. Eenige schoenfabrikanten in Noord-1 bant hebben een eerste zending schoen ongeveer 1200, naar den Transvaal v zonden grootere bestellingen volgen binn kort.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5